EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0775

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU Ocjena suradnje operatora registra domene .eu s EUIPO-om i drugim agencijama Unije s ciljem suzbijanja sumnjivih registracija i zlouporaba pri registraciji naziva domena na temelju članka 16. Uredbe (EU) 2019/517

COM/2020/775 final

Bruxelles, 2.12.2020.

COM(2020) 775 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

Ocjena suradnje operatora registra domene .eu s EUIPO-om i drugim agencijama Unije s ciljem suzbijanja sumnjivih registracija i zlouporaba pri registraciji naziva domena na temelju članka 16. Uredbe (EU) 2019/517


Sadržaj

1.    Uvod    

2.    Ciljevi i metodologija    

2.1. Ciljevi    

2.2. Metodologija    

3.    Suradnja EURid-a i EUIPO-a u borbi protiv sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domena    

3.1. Rana suradnja    

3.2. Nedavna suradnja    

3.3. Planirane aktivnosti za razdoblje 2020.–2022.    

3.4. Ocjena suradnje EURid-a i EUIPO-a te preporuke za poboljšanja    

4.    Suradnja s drugim tijelima Unije i nacionalnim ili međunarodnim organizacijama    

4.1. Suradnja s Europolom    

4.2. Suradnja s drugim tijelima    

5.    Mala i srednja poduzeća    

5.1. Postupak registracije    

5.2.Alternativno rješavanje sporova    

6.    Zaključci    



1.Uvod

Komisija je odgovorna za vršnu domenu .eu, koju trenutačno upotrebljava 3,6 milijuna krajnjih korisnika u Europskoj uniji 1 . Domena .eu uvedena je Uredbom (EZ) br. 733/2002 i Uredbom Komisije (EZ) br. 874/2004. Ti akti nedavno su stavljeni izvan snage Uredbom (EU) 2019/517 2 („Uredba o domeni .eu”), koja je stupila na snagu 18. travnja 2019. i primjenjivat će se od 13. listopada 2022.

Nazivima u domeni .eu upravlja registar domene .eu. Trenutačno je to privatna, neovisna i neprofitna organizacija EURid, na temelju ugovora o koncesiji za usluge sklopljenog s Komisijom, koji traje do 12. listopada 2022. Komisija će u skladu s člankom 19. stavkom 2. Uredbe o domeni .eu odabrati i sklopiti ugovor sa subjektom koji će biti registar domene .eu od 13. listopada 2022.

Uredbom o domeni .eu od registra se zahtijeva da donosi politike i provodi mjere kako bi se izbjegle sumnjive registracije i zlouporabe pri registraciji naziva domene 3 . „Sumnjiva registracija i zlouporaba pri registraciji” definiraju se kao registriranje naziva domene koji je identičan ili zbunjujuće sličan nazivu na koji se priznaje ili postoji pravo na temelju prava Unije ili nacionalnog prava i koji je: (a) njegov nositelj registrirao bez prava ili legitimnog interesa povezanog s tim nazivom; ili (b) registriran ili se koristi u zloj vjeri 4 .

Zaštićena prava na razini EU-a uključuju, među ostalim, registrirane nacionalne žigove i žigove Zajednice, oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti te sljedeća prava intelektualnog vlasništva zaštićena nacionalnim pravom:

·neregistrirane žigove,

·trgovačka imena,

·poslovne znakove raspoznavanja,

·tvrtke,

·obiteljske nazive,

·karakteristične naslove zaštićenih književnih i umjetničkih djela 5 . 

Sumnjive registracije i zlouporabe pri registraciji domene .eu moraju se opozvati postupkom alternativnog rješavanja sporova o domeni .eu ili sudskim postupkom koji pokreću nositelji prava.

Uredbom o domeni .eu od Komisije se zahtijeva da promiče suradnju između registra domene .eu, Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) i drugih agencija Unije kako bi se suzbile sumnjive registracije i zlouporabe pri registraciji naziva domene, uključujući cybersquatting, i pojednostavnili administrativni postupci, posebno za mala i srednja poduzeća 6 .

Uredbom o domeni .eu od Komisije se zahtijeva i da do 30. lipnja 2020. ocijeni tu suradnju i treba li i kako registar uspostaviti jednostavnije administrativne postupke za mala i srednja poduzeća 7 . Komisija bi nakon toga trebala izvijestiti Europski parlament i Vijeće o svojoj ocjeni 8 . Komisija je ovo izvješće pripremila kako bi ispunila tu pravnu obvezu.

2.Ciljevi i metodologija

2.1. Ciljevi

Sustav naziva domena (DNS) podržava dostupan, funkcionalan i pouzdan internet, ali nije imun na zlouporabu. Nazivi u domeni .eu nisu iznimka, stoga se uredbama koje se odnose na domenu .eu zahtijeva provedba politika i mjera kako bi se spriječile sumnjive registracije i zlouporaba pri registraciji naziva domene.

U ovom se izvješću:

·ocjenjuje suradnja između registra domene .eu (EURid) i EUIPO-a te drugih tijela Unije ili međunarodnih organizacija u borbi protiv sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji,

·ocjenjuje treba li se i kako ta suradnja poboljšati kako bi se održalo sigurno, transparentno i pouzdano internetsko okruženje u domeni .eu,

·uzima u obzir trenutačna sektorska praksa u tom području,

·utvrđuju mogući aspekti postupka registracije domene .eu ili drugih postupaka upravljanja nazivima domena (kao što je alternativno rješavanje sporova) koji bi se mogli pojednostavniti radi olakšavanja registracije naziva domene i bolje zaštite prava nositelja u korist malih i srednjih poduzeća.

2.2. Metodologija

Ovo se izvješće temelji na ocjeni Komisije i rezultatima vanjske studije provedene od prosinca 2019. do travnja 2020., u kojoj se evaluirane prakse za suzbijanje sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domene 9 .

Autori studije proveli su opsežnu provjeru relevantnih sektorskih izvješća te prikupili i analizirali podatke i informacije od raznih dionika koji su uključeni u borbu protiv sumnjivih registracija i zlouporaba pri registraciji. Konkretno, proveli su analizu tržišta i kvalitativnim i kvantitativnim metodama usporedili prakse registra domene .eu i drugih registara naziva domena. To je uključivalo procjenu administrativnih postupaka koji bi malim i srednjim poduzećima omogućili učinkovito suzbijanje sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva u domeni .eu.

Ovim se izvješćem uzimaju u obzir i službeno izvješćivanje registra domene .eu Komisiji 10 i informacije koje je Komisija prikupila tijekom redovite komunikacije s registrom u okviru svojih dužnosti nadzora.

3.Suradnja EURid-a i EUIPO-a u borbi protiv sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domena

3.1. Rana suradnja

Suradnja EURid-a i EUIPO-a prvi je put formalizirana 23. lipnja 2016. u pismu o suradnji 11 . Cilj joj je bio boriti se protiv prijevarnih radnji nakon što je dokazano da su treće strane sustavno pregledavale bazu podataka EUIPO-a tražeći nove prijave žiga Europske unije (EUTM) i provodile sumnjive registracije ili zlouporabu pri registraciji naziva domene .eu u tom pogledu, što je praksa poznata kao cybersquatting. Dvije su se strane dogovorile da će uvesti promjene u sustav s ciljem upozoravanja nositelja žiga Europske unije i smanjenja cybersquattinga.

U ranim fazama suradnje EURid-a i EUIPO-a u središtu pozornosti bile su razmjena informacija i suradnja na područjima od zajedničkog interesa. EURid je obavještavao EUIPO o sumnjivim računima, a obje su organizacije dodale poveznice na svojim portalima i alatima, uključujući poveznicu na alat za pretraživanje žigova na EURid-ovim internetskim stranicama, poveznicu na internetske stranice EUIPO-a na internetskoj stranici WHOIS-a za domenu .eu i poveznicu na alat za pretraživanje dostupnosti u domeni.eu u alatu za prijavu žigova EU-a.

3.2. Nedavna suradnja

EUR-id i EUIPO produljili su suradnju 20. svibnja 2019. potpisivanjem prvog sporazuma o suradnji 12 . Dvije nove funkcionalnosti postale su dostupne nositeljima žiga EU-a:

·provjera dostupnosti odgovarajućeg naziva domene kada prijavljuju žig EU-a,

·obavijest (upozorenje) ako je naziv domene odgovarajućeg žiga EU-a već registriran.

Provjera dostupnosti

Ta funkcija dodana je u alat za elektroničko prijavljivanje žigova EU-a te izravno obavještava korisnike, čim dovrše prijavu žiga, je li njihov žig dostupan kao naziv u domeni .eu. Na taj način mogu odmah odlučiti registrirati naziv domene prije nego što je njihova prijava žiga EU-a objavljena.

Upozorenja

Nositelji žiga EU-a imaju i mogućnost primanja upozorenja ako je registrirani naziv u domeni .eu identičan njihovu žigu, ali samo ako to izričito odaberu. Sustav se temelji na svakodnevnom slanju ažuriranog popisa prijava žiga EU-a EURid-u, što obavlja EUIPO putem svoje usluge preuzimanja 13 . EURid provjerava svaku novu registraciju naziva u domeni .eu s tog popisa, a ako dođe do poklapanja, o tome se obavještava EUIPO i korisnici dobivaju upozorenje u korisničkom sučelju u okviru EUIPO-a.

3.3. Planirane aktivnosti za razdoblje 2020.–2022.

U okviru zajedničkog programa rada za razdoblje 2020.–2022. 14 EUIPO i EURid istražit će mogućnost uvođenja recipročnog postupka pri registraciji naziva u domeni .eu, kojim će se nositeljima naziva domene omogućiti da vide je li žig sa sličnim nazivom dostupan u sklopu EUIPO-a.

Osim toga, obje će organizacije raditi na zajedničkoj studiji o ponašanju u aplikaciji kako bi se utvrdilo registriraju li prvo žigovi ili nazivi domena. Studija će im pomoći u borbi protiv lažnih naziva domena i registracija izvršenih u zloj vjeri.

Započet će se i s radom na studiji izvedivosti kako bi se stvorio alat za informiranje korisnika o dostupnosti pojmova koje pretražuju bilo u pogledu žiga ili naziva domene. EUIPO i EURid razmotrit će i mogućnost proširenja trenutačne provjere dostupnosti na temelju „identične pretrage” 15 na „sličnu pretragu” kako bi se pronašla moguća poklapanja u bazi podataka EURid-a nakon što se žig EU-a prijavi putem interneta.

Program rada sadržava i poveznicu na EUIPO-ov program za mala i srednja poduzeća, koji će uključivati​ inicijative kao što su:

·automatizirani program za čavrljanje s informacijama o poslovnim temama korisnima malim i srednjim poduzećima, počevši od pitanja intelektualnog vlasništva,

·informativni vodiči koji pružaju podršku i smjernice malim i srednjim poduzećima koja žele registrirati žig EU-a, pri čemu će se naglasiti važnost naziva domena,

·internetski seminari usmjereni na mala i srednja poduzeća i organizacije s multiplikacijskim učinkom.

3.4. Ocjena suradnje EURid-a i EUIPO-a te preporuke za poboljšanja

EURid i EUIPO ostvarili su uspješnu suradnju u borbi protiv sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domena, uključujući cybersquatting, a očekuje se da će buduće aktivnosti koje planiraju pomoći u daljnjem smanjenju sumnjivih registracija i zlouporaba pri registraciji te poboljšati podršku malim i srednjim poduzećima.

U sljedećoj fazi suradnje dvije bi organizacije trebale nastojati pojednostavniti postupak za registraciju naziva u domeni .eu i žiga EU-a te raditi na informiranju o povezanosti naziva domena i žigova. Svi alati ili mjere koje predlože trebali bi biti jednostavni, prilagođeni korisnicima, pristupačni i djelotvorni za mala i srednja poduzeća.

Konkretno, mogla bi se uvesti sljedeća poboljšanja:

·više aktivnosti za informiranje i stjecanje znanja kako bi se nositelji prava i naziva u domeni .eu upoznali s postojećim mjerama i alatima te kako bi se povećala njihova upotreba. Primjeri uključuju tečajeve osposobljavanja i internetske seminare, posebno usmjerene na mala i srednja poduzeća. Bit će važno prikupiti povratne informacije od malih i srednjih poduzeća, razumjeti njihove potrebe i poboljšati informativne aktivnosti;

·davati korisnicima više informacija kada prijavljuju žig EU-a. Na primjer, EUIPO bi zajedno sa završnom potvrdom primitka i službenim zapisom o prijavi mogao podnositeljima zahtjeva dostaviti dokumente koji sadržavaju više informacija o nazivima u domeni .eu i načinima zaštite prava intelektualnog vlasništva;

·poboljšati postojeće alate:

opotpuna primjena funkcija provjere dostupnosti i upozorenja zahtijevat će daljnja tehnička poboljšanja. Te funkcije nositeljima prava, uključujući mala i srednja poduzeća, omogućuju da jednostavno rezerviraju nazive domena koji odgovaraju njihovim žigovima ili da reagiraju u slučaju sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji;

oopća primjena sustava upozoravanja. Statistički podaci EURid-a i EUIPO-a ukazuju na to da postoji velik jaz između broja pronađenih poklapanja između registracija žiga EU-a i naziva u domeni .eu i broja upozorenja poslanih nositeljima žiga EU-a. Potrebno je bolje upoznati korisnike s tom funkcijom i povećati njezinu upotrebu;

oistražiti mogućnosti proširenja postojećih alata za provjeru dostupnosti i funkcionalnosti upozoravanja na oznake zemljopisnog podrijetla;

·razviti nove alate kako bi se olakšala istodobna registracija žiga EU-a i naziva u domeni .eu:

orazviti zajednički alat za pretraživanje koji korisnicima omogućuje da provjere jesu li pojedini pojmovi dostupni i za žig EU-a i za naziv u domeni .eu;

oprocijeniti mogućnost da EUIPO postane ovlašteni registar domene .eu i da se registracija naziva u domeni .eu integrira s prijavama žiga EU-a. Time bi se nositeljima prava omogućila jedinstvena registracija.

Komisija će s EURid-om i EUIPO-om poduzeti daljnje korake u vezi s tim preporukama te će pomno pratiti kako se razvija njihova suradnja i koliko su učinkovite mjere koje poduzimaju za suzbijanje sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domene. Pritom će obratiti posebnu pozornost na mjere donesene za mala i srednja poduzeća.

4.Suradnja s drugim tijelima Unije i nacionalnim ili međunarodnim organizacijama 

4.1. Suradnja s Europolom

Memorandum o razumijevanju 16 između EURid-a i Europola potpisan je 2016. i trenutačno je na snazi. Na temelju tog sporazuma razmjenjuju informacije o sumnjivim nazivima u domeni .eu, uključujući domene koje je identificirao EURid-ov sustav za prevenciju i rano upozoravanje (APEWS) 17 .

Suradnja EURid-a i Europola mogla bi se dodatno ojačati, počevši od formalizacije tih aranžmana. To bi uključivalo:

·formaliziranje opsega zadaća i obveza svake strane,

·utvrđivanje kontaktnih točki i komunikacijskih kanala s obiju strana,

·opisivanje radnji koje svaka strana mora poduzeti kada se utvrdi sumnjivi naziv domene,

·utvrđivanje mehanizama za praćenje i izvješćivanje.

Dvije bi organizacije mogle provoditi i zajedničke aktivnosti informiranja i stjecanja znanja kako bi informirale javnost i osposobile stručnjake za kibersigurnost i službenike za izvršavanje zakonodavstva o prijetnjama od kiberkriminala koje su povezane sa sumnjivim registracijama i zlouporabom pri registraciji naziva domene te o dostupnim protumjerama. Konkretno, mogle bi izraditi studije slučaja u području intelektualnog vlasništva radi edukacije nositelja prava i njihovih predstavnika, s naglaskom na mala i srednja poduzeća.

4.2. Suradnja s drugim tijelima

Kako bi spriječio nezakonite aktivnosti na internetu, EURid surađuje s međunarodnim i europskim nadležnim tijelima i organizacijama, kao što su:

·belgijska carina (protiv krivotvorenih internetskih stranica),

·belgijsko državno odvjetništvo i agencije za izvršavanje zakonodavstva (protiv kiberkriminala),

·Udruženje za sigurne internetske ljekarne,

·Međunarodna koalicija za borbu protiv krivotvorenja 18 ,

·Zaklada za e-trgovinu (protiv lažnih e-trgovina),

·radna skupina za sprečavanje krađe identiteta,

·belgijski tim za hitne računalne intervencije.

Nacionalni registrirani žigovi zaštićeni su regulatornim okvirom za domenu .eu u istoj mjeri kao i žigovi EU-a. Međutim, ne postoji strukturirana suradnja registra domene .eu s uredima za žigove država članica. Taj stupanj suradnje vjerojatno bi se mogao uspostaviti u okviru Mreže Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPN), koju je uspostavio EUIPO 19 . Suradnja EURid-a i EUIPO-a mogla bi se proširiti i na urede za žigove država članica tako da se i njihovim korisnicima nude funkcije provjere dostupnosti i/ili upozoravanja.

Trenutačno nositelji prava intelektualnog vlasništva koji nisu žigovi (npr. oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti, trgovačka imena, poslovni znakovi raspoznavanja i nazivi trgovačkih društava) imaju pristup kurativnim mjerama samo u slučaju zlouporabe pri registraciji domene .eu. Kako bi se ta situacija poboljšala, registar domene .eu mogao bi uspostaviti daljnju suradnju s relevantnim tijelima i agencijama. To bi moglo uključivati provođenje provjera u njihovim bazama podataka o pravima intelektualnog vlasništva 20 . Ako registar pronađe nazive koji su identični ili slični nazivima u domeni .eu, o tome bi mogao obavijestiti nositelje prava (kako bi mogli poduzeti mjere) ili bi mjere mogao poduzeti sam (po službenoj dužnosti). U praksi bi to značilo proširivanje funkcionalnosti upozoravanja i na ta prava intelektualnog vlasništva. Kad je riječ o trgovačkim imenima, poslovnim znakovima raspoznavanja i nazivima trgovačkih društava, mogla bi se pokrenuti studija za procjenu korisnosti uspostavljanja suradnje s mrežom poslovnih registara Europske unije.

Proširenje opsega suradnje s nadležnim tijelima i organizacijama zaduženima za druga prava intelektualnog vlasništva, tj. ne za žig EU-a, moglo bi biti posebno korisno za mala i srednja poduzeća.

5.Mala i srednja poduzeća

Za sve aspekte analizirane u ovom izvješću dana su i viđenja koja se odnose na mala i srednja poduzeća.

Usto, u ovom odjeljku naglasak se stavlja na aspekte povezane s postupcima registracije u domeni .eu za mala i srednja poduzeća te pravna sredstva koja su im dostupna, osobito alternativno rješavanje sporova, za borbu protiv sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domene.

5.1. Postupak registracije

Općenito, postupak registracije u domeni .eu prilično je jednostavan i jasan. Međutim, uzimajući u obzir važnost preventivnih mjera za suzbijanje sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji, mogao bi se poboljšati za mala i srednja poduzeća, posebice:

·uvođenjem usluga kojima će se nositeljima prava intelektualnog vlasništva omogućiti da preventivno blokiraju nezakonite registracije naziva domene, kao što već čine drugi dionici u sektoru 21 . Takve usluge pomažu nositeljima prava da zaštite svoja prethodna prava i svoje robne marke od tzv. typosquattinga 22 ;

·proširivanje upotrebe prediktivnih algoritama tako da, uz zlonamjerne registracije 23 , kao što je to trenutačno slučaj, sprečavaju i sumnjive registracije i zlouporabu pri registraciji ;

·informiranje nositelja prava o postojećim alatima za pretraživanje sličnosti, primjerice alata .be WHOIS lookup, kako bi mogli pretraživati slične nazive domena kojima bi se mogla kršiti njihova prava;

·pružanje korisnicima lako dostupnih informacija o načinu prijavljivanja različitih vrsta zlouporabe 24 .

5.2.Alternativno rješavanje sporova

Budući da je doseg interneta globalan, a rješavanje prekograničnih sporova o nazivima domena sudskim postupcima skupo i dugotrajno, izvansudski (alternativni) mehanizmi rješavanja takvih sporova međunarodno su priznati kao učinkovite kurativne mjere za suzbijanje sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji.

Alternativno rješavanje sporova o nazivima u domeni .eu 25 uređeno je posebnim pravilima 26 i pruža ga od 2006. neovisni pružatelj usluga, Češki arbitražni sud (CAC). Uslugu od 2017. pruža i Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO). Postupak rješavanja sporova za domenu .eu traje otprilike 3 mjeseca.

Općenito, alternativno rješavanje sporova za domenu.eu funkcionira kako je predviđeno 27 , no neke bi se promjene mogle uvesti kako bi postalo jednostavnije, pristupačnije i povoljnije za mala i srednja poduzeća. Na primjer:

·staviti na raspolaganje internetski portal za upravljanje sporovima kako bi se stranama omogućilo da sporove o nazivima domene .eu u cijelosti rješavaju putem interneta (trenutačno ga ne nude svi pružatelji usluga rješavanja sporova za domenu .eu),

·skratiti postupak (ako je moguće), u skladu s Jedinstvenim postupkom rješavanja sporova o nazivima domena (UDRP),

·održavati pristupačnu visinu pristojbe za mala i srednja poduzeća pri pokretanju rješavanja spora o nazivima u domeni .eu,

·uvesti mehanizam „gubitnik plaća” kako bi se odvratilo od sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji te omogućilo stranci koja dobije spor da nadoknadi troškove pokretanja postupka u pogledu domene .eu,

·omogućiti ubrzane postupke, kao što je suspenzija naziva domena koju provodi registar, u jasnim slučajevima typosquattinga ili postupcima sličnima Jedinstvenom sustavu brze suspenzije (URS) 28 ,

·omogućiti preliminarne postupke prije službenog pokretanja spora o nazivu domene 29 .

6.Zaključci

Suradnja registra domene .eu i EUIPO-a radi suzbijanja sumnjivih registracija i zlouporabe pri registraciji naziva domena općenito zadovoljava. U ovom izvješću predložena su daljnja poboljšanja u pogledu:

·suradnje EURid-a i EUIPO-a, posebno poboljšanjem aktivnosti na informiranju i stjecanju znanja te poboljšanjem postojećih i razvojem novih alata za olakšavanje istodobne registracije žiga EU-a i naziva u domeni .eu;

·suradnje s drugim subjektima. Postojeća suradnja, kao što je suradnja s Europolom, mogla bi se intenzivirati i mogle bi se uspostaviti nove suradnje, primjerice s nacionalnim uredima za žigove;

·mjera koje su na snazi za mala i srednja poduzeća, posebno daljnjim poboljšanjem postupka registracije i alternativnog rješavanja sporova.

Sve preporuke za poboljšanje u ovom izvješću mogu se postići kombinacijom:

·provedbe postojećih mjera,

·provedbe novih zajedničkih mjera EURid-a i EUIPO-a i drugih tijela, nadležnih tijela i organizacija Unije na nacionalnoj ili međunarodnoj razini,

·i ažuriranja EURid-ovih postupaka.

Za to nisu potrebne dodatne zakonodavne mjere, nego konkretna provedba i praćenje. Neke od tih mjera mogle bi se uključiti u ugovor o koncesiji za usluge između registra domene .eu i Komisije (primjenjivat će se nakon stupanja na snagu Uredbe (EU) 2019/517).

Komisija će s registrom domene .eu i EUIPO-om pratiti predložena poboljšanja, osobito mjere pojednostavnjivanja za mala i srednja poduzeća, te će izvješćivati Europski parlament i Vijeće o postignutom napretku u okviru redovitog izvješćivanja o funkcioniranju domene .eu.

(1)

   Tromjesečno izvješće o napretku EURid-a (drugo tromjesečje 2020.): https://eurid.eu/media/filer_public/43/77/43778dd5-5afa-42ce-8213-0c8d661ec26f/quarterly_q22020.pdf .

(2)

  Uredba (EU) 2019/517 o uvođenju i funkcioniranju vršne domene .eu i
stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 733/2002 i stavljanju izvan snage Uredbe Komisije (EZ) br. 874/2004 (SL L 91,

29.3.2019., str. 25).

(3)

     Vidjeti članak 5. Uredbe (EZ) br. 874/2004 i članak 11. Uredbe (EU) 2019/517.

(4)

     Vidjeti članak 21. Uredbe (EZ) br. 874/2004 i članak 4. Uredbe (EU) 2019/517.

(5)

   Vidjeti članak 10. stavak 1. Uredbe (EZ) br. 874/2004.

(6)

   Vidjeti uvodnu izjavu 7. Uredbe (EU) 2019/517.

(7)

   Vidjeti članak 16. stavak 2. Uredbe (EU) 2019/517.

(8)

   Vidjeti članak 16. stavak 4. Uredbe (EU) 2019/517.

(9)

   Studija je dostupna na sljedećoj poveznici: https://dx.publications.europa.eu/10.2759/428574 .

(10)

   Najnovije javno izvješće EURid-a dostupno je na sljedećoj poveznici: https://eurid.eu/en/news/2019-annual-report/ . Komisija je isto tako objavila izvješće Europskom parlamentu o primjeni, funkcioniranju i učinkovitosti vršne domene .eu od travnja 2017. do travnja 2019., dostupno na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=COM%3A2020%3A0063%3AFIN .

(11)

    https://eurid.eu/en/news/EURidand-the-euipo-sign-letter-of-collaboration/  

(12)

      https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/news/-/action/view/5140548

(13)

     Usluga za preuzimanje EUIPO-Download sastoji se od baze podataka koja se može preuzeti s EUIPO-ova poslužitelja i integrirati u korisnikove interne sustave. Sadržava podatke o svim žigovima EU-a, sustavu za katalogizaciju i distribuciju resursa (RCD) i međunarodnim registracijama (IR) unesenima u internu bazu podataka EUIPO-a.

(14)

      https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/web/guest/news/-/action/view/5772664

(15)

Korisnici dobivaju rezultate koji se temelje na gotovo točnom poklapanju u EUR-idovoj bazi podataka, uz samo sitna odstupanja (kao što su crtice i brojevi).

(16)

      https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/europol-enhances-cybercrime-and-internet-security-cooperation-signing-mou-eurid  

(17)

     Sustav za prevenciju i rano upozoravanje (APEWS) alat je za strojno učenje koji je razvio EURid u suradnji sa Sveučilištem u Leuvenu. On provjerava sve novoregistrirane domene .eu radi otkrivanja i sprečavanja dodjele zlonamjernih domena (npr. krađa identiteta, neželjena pošta, distribucija zlonamjernog softvera, upravljanje i kontrola „botneta”).

(18)

      https://eurid.eu/en/news/EURidand-iacc-team-up-to-fight-cybercrime/

(19)

    https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/european-cooperation

(20)

     Kao što je Komisijin registar oznaka zemljopisnog podrijetla – eAmbrosia, https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/food-safety-and-quality/certification/quality-labels/geographical-indications-register/ .

(21)

     Trenutačno na tržištu generičkih vršnih domena postoji nekoliko usluga za blokiranje domena, kao što su Domain Protected Marks List (DPML) društva Donuts, TMCH TREx društva Trademark Clearinghouse, Uni EPS društva Uniregistry, AdultBlock društva ICM Registry, .club Trademark Sentry društva .club Registry.

(22)

Typosquatting je oblik cybersquattinga koji se oslanja na pogreške kao što su slovne pogreške koje načine internetski korisnici pri unosu adrese internetskih stranica u internetski preglednik. Takav se naziv domene sastoji se od uobičajene, očite ili namjerne pogreške u pisanju žiga (npr. susjedna slova na tipkovnici, zamjena znakova koji izgledaju slično, inverzija slova i brojeva, dodavanje ili umetanje drugih pojmova ili brojeva).

(23)

     Tj. krađa identiteta, neželjena pošta, distribucija zlonamjernog softvera, upravljanje i kontrola „botneta”.

(24)

     Kao što je u nazivima domena .be, .bk.

(25)

   Vidjeti članak 22. stavak 1. točku (a) Uredbe Komisije (EZ) br. 874/2004.

(26)

      https://eurid.eu/d/7770495/EN_ADR_English_rules.pdf

(27)

Za više informacija o alternativnom rješavanju sporova za domenu .eu, vidjeti odlomak 10.2. vanjske studije: https://dx.publications.europa.eu/10.2759/428574 . 

(28)

      Jedinstveni sustav brze suspenzije (URS) je mehanizam za zaštitu prava koji je ICANN pokrenuo 2013. uvođenjem novih generičkih vršnih domena. URS je jeftin, brz postupak za nositelje prava koji su pretrpjeli jasne slučajeve povrede žiga uzrokovane registracijama naziva domena. Dovodi do privremenog uklanjanja (suspenzije) naziva domene do njezina isteka. Na kraju razdoblja registracije operator registra otkazuje naziv domene.

(29)

     Na primjer, podnošenje prigovora na registraciju naziva domene registru domene .eu (nakon dodjele) radi zaključavanja naziva domene (kao u nazivu domene .it).

Top