EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0465

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU I VIJEĆU Petnaesto izvješću o premještanju i preseljenju

COM/2017/0465 final

Bruxelles, 6.9.2017.

COM(2017) 465 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU I VIJEĆU

Petnaesto izvješću o premještanju i preseljenju


1Uvod

U petnaestom izvješću o premještanju i preseljenju navode se hitne mjere koje još treba poduzeti kako bi se što prije iz Italije i Grčke premjestile sve prihvatljive osobe te kako bi se ispunili ciljevi preseljenja.

Brzina premještanja i dalje je pozitivna uz prosječno 2 300 premještenih osoba mjesečno od veljače 2017., što potvrđuje da je premještanje tijekom 2017. znatno ubrzano jer su države članice premjestile tri i pol puta više osoba nego u istom razdoblju 2016. Ukupno je do 4. rujna 2017. premješteno više od 27 700 osoba (19 244 iz Grčke i 8 451 iz Italije). Međutim, nakon rekordnog broja premještanja u lipnju 2017. brzina premještanja smanjila se u srpnju i kolovozu. Unatoč pozivima Komisije da se nastavi i dodatno ubrza premještanje, posebice iz Italije, te da se ispuni obveza preuzeta na neformalnom sastanku Vijeća za pravosuđe i unutarnje poslove 6. srpnja 2017. da će se poduzeti svi potrebni koraci kako bi se zajamčilo da će iz Italije biti premještene sve prihvatljive osobe, tijekom ljeta iz Italije i Grčke premješteno je tek otprilike 4 400 osoba (pri čemu je iz Italije premještano u prosjeku 600 osoba mjesečno).

U Italiji, koja je i dalje pod izrazitim pritiskom, još boravi znatan broj migranata koji ispunjavaju uvjete za premještanje. Eritrejci, koji su u Italiji na prvom mjestu među državljanima koji ispunjavaju uvjete za premještanje, 2017. su pristizali u relativno umjerenim brojevima. Od početka 2017. u Italiju je stiglo više od 5 600 Eritrejaca, uz njih 20 700 koji su stigli 2016., a na talijanske se obale iskrcalo i gotovo 2 000 Sirijaca. Budući da je postojeća brzina premještanja i dalje nedovoljna za premještanje svih prihvatljivih osoba, od ključne je važnosti da države članice sada ispune preuzete i pravne obveze te ulože znatno veći trud u premještanje iz Italije. To bi pomoglo ublažiti pritisak na preopterećene talijanske sustave za prihvat i azil.

Kada je riječ o Grčkoj, stopa premještanja tijekom ljeta zadržala se na 1 700 osoba. Međutim, potreban je dodatan trud kako bi se premjestili svi prihvatljivi podnositelji zahtjeva. Do 4. rujna registrirane su 27 382 osobe za premještanje, a još treba premjestiti najmanje 2 800 osoba. Države članice trebale bi nastaviti raditi na stvarnom premještanju svih migranata koji ispunjavaju uvjete.

Provedba Zaključaka Vijeća iz srpnja 2015. 1 o preseljenju 22 504 osobe napreduje. Neke države članice s velikim preuzetim obvezama ispunile su te obveze i usredotočuju se na preseljenje u okviru Izjave EU-a i Turske. Države članice koje još nisu izvršile preseljenja ili su daleko od ostvarivanja svojega cilja trebale bi odmah uložiti veći trud.

2Premještanje

Brzina premještanja i dalje raste uz prosječno 2 300 premještanja mjesečno od veljače 2017. Većina država članica redovito preuzima obveze i premješta migrante. Međutim, potreban je dodatan trud svih država članica premještanja da bi se osiguralo premještanje svih prihvatljivih osoba iz Italije i Grčke.

Države članice koje još nisu popunile kvote za preseljenje trebale bi povećati svoje preuzete obveze i ubrzati zakašnjela premještanja. Sve države članice trebale bi nastaviti ispunjavati svoje obveze kako bi se svi podnositelji zahtjeva koji ispunjavaju uvjete premjestili iz Italije i Grčke. 

Kako je prije navedeno, Mađarska i Poljska jedine su države članice koje nisu premjestile ni jednu osobu, a Poljska nije preuzela ni jednu obvezu od 16. prosinca 2015. Nadalje, Češka od svibnja 2016. nije preuzela nove obveze, a od kolovoza 2016. nije premjestila ni jednu osobu. Te bi države odmah trebale početi preuzimati obveze i premještati migrante.  

2.1.    Grčka: potreban je dodatan trud za premještanje svih prihvatljivih podnositelja zahtjeva

Do 4. rujna u okviru programa premještanja zahtjev su podnijele ukupno 27 382 osobe: njih 19 244 već su premještene, a 2 741 još čeka premještanje 2 . Iako bi se do 26. rujna 2017. moglo registrirati još podnositelja zahtjeva za premještanje i neki od njih mogli bi biti isključeni iz programa premještanja, očekuje se da se ukupni broj osoba registriranih za premještanje neće znatno mijenjati. Konkretno, otprilike 1 500 do 2 000 osoba koje su isprva preusmjerene u dublinski postupak mogle biti vraćene u postupak premještanja, čime bi ukupan broj osoba koje još treba premjestiti mogao porasti na otprilike 4 700 3 . Zbog toga je ključno da države članice nastave redovito preuzimati obveze.

Kao što je prije navedeno, Malta i Latvija već su izvršile sva premještanja za koja su im dodijeljene obveze 4 , a i Norveška je već ispunila svoje obveze. K tome, nakon provedbe premještanja planiranih za rujan Finska će premjestiti više od 90 % svojih preuzetih obveza, a Litva i Luksemburg više od 85 % preuzetih obveza. Uz to, Švedska, koja je tek počela s premještanjem u lipnju, premjestit će gotovo 70 % osoba koje su joj raspodijeljene. Međutim, unatoč objavi da namjerava početi premještati migrante iz Grčke, Austrija još nije službeno preuzela obveze; Komisija očekuje da će to učiniti što prije.

U kolovozu je broj premještenih osoba iznosio gotovo 1 800. U završnoj fazi provedbe programa glavna su prepreka nedostatni kapaciteti nekih država članica premještanja za obradu zahtjeva za premještanje istom brzinom kojom se mjesečno preuzimaju obveze, kao i ograničeni kapaciteti za prihvat. Kako je već navedeno, glavne su posljedice nedostatnog kapaciteta za obradu zahtjeva kašnjenja u odgovorima i nemogućnost državnih sigurnosnih službi da provedu provjere, posebice kada države istodobno provode premještanje i preseljenje.

Kako bi što je prije moguće premjestile sve prihvatljive osobe, države s najvećim brojem neriješenih predmeta (Njemačka, Francuska, Irska i Švicarska) trebale bi hitno ubrzati premještanje.

Maloljetnici bez pratnje: nastavlja se dobar napredak

Do 31. kolovoza premješteno je 420 od 586 maloljetnika bez pratnje koji ispunjavaju uvjete za premještanje. Iste države članice (Belgija, Njemačka, Irska, Nizozemska, Španjolska) nastavljaju nuditi mjesta za ovu kategoriju ranjivih podnositelja zahtjeva, što Komisija pozdravlja. Međutim, od presudne je važnosti da sve države članice prihvate zahtjeve za premještanje za ovu posebno ranjivu skupinu. Države članice potiču se da prema potrebi 5 nastave osiguravati mjesta za premještanje registriranih maloljetnika odvojenih od obitelji i da izbjegavaju pretjerano ograničavajuće politike u odnosu na dokazivanje obiteljskih veza. Na temelju procjene najboljih interesa djeteta utvrđuje se prije svega treba li maloljetnika premjestiti, a zatim u koju državu članicu.

Potrebne hitne mjere

·sve države članice trebale bi nastaviti preuzimati obveze prema potrebi kako bi se osiguralo da svi prihvatljivi podnositelji zahtjeva budu premješteni. K tome, države članice koje još nisu popunile svoje kvote trebale bi povećati svoje preuzete obveze i ubrzati premještanje svih prihvatljivih kandidata;

·Austrija bi u skladu sa svojom najavom trebala odmah početi preuzimati obveze i premještati iz Grčke;

·u ovoj završnoj fazi provedbe Njemačka, Francuska, Irska i Švicarska trebale bi uložiti dodatan trud u ubrzavanje premještanja;

·države članice trebale bi pokazati fleksibilnost pri premještanju maloljetnika odvojenih od obitelji i maloljetnika bez pratnje.

2.2.    Italija: potreban je dodatan trud za premještanje svih prihvatljivih podnositelja zahtjeva

Uzimajući u obzir sadašnji tempo (u srpnju premješteno samo 544 podnositelja zahtjeva, u kolovozu 467), jasno je da treba učiniti više na obje strane: identificirati i registrirati sve prihvatljive osobe koje su stigle 2017. (Italija) i brzo ih premjestiti (države članice premještanja).

Identifikacija i registracija za premještanje podnositelja zahtjeva pristiglih 2017.: potrebno je dodatno ubrzanje kako bi se premjestili svi prihvatljivi podnositelji zahtjeva

Uz 20 700 podnositelja zahtjeva koji su stigli u Italiju 2016., dosad je tijekom 2017. u Italiju došlo otprilike 7 600 prihvatljivih podnositelja zahtjeva (većinom Eritrejaca i Sirijaca), od kojih je samo otprilike 4 000 registrirano za premještanje 2017., a ukupno 11 000 od pokretanja programa. Međutim, ta brzina identificiranja, registriranja i obrade predmeta Eritrejaca ne poklapa se s brzinom dolaska prihvatljivih podnositelja zahtjeva u Italiju. U tom pogledu Italija mora hitno poboljšati identifikaciju i registraciju svih pristiglih prihvatljivih podnositelja zahtjeva, kao i brzinu obrade predmeta kako bi se zahtjevi za premještanje mogli brže predavati državama članicama premještanja, odnosno čim države članice preuzmu obveze.

U tom cilju Italija, uz potporu EASO-a, mora podići svijest o programu premještanja u lokalnim tijelima i centrima za prihvat, među ostalim osiguravanjem da potencijalni kandidati koji su trenutačno izvan talijanskog službenog sustava za prihvat budu brzo registrirani i uključeni u program premještanja. Trebalo bi što je više moguće iskoristiti informativnu kampanju EASO-a i EASO-vu telefonsku liniju za premještanje. Bliska suradnja talijanskih tijela i EASO-a ključan je preduvjet da se to postigne. EASO je spreman i povećati broj i aktivnu prisutnost svojih mobilnih timova kako bi dopro do svih potencijalno prihvatljivih podnositelja zahtjeva koji još nisu registrirani za premještanje i olakšao njihovu registraciju i obradu u okviru programa premještanja. Slijedom dopisa premijera Gentilonija od 14. kolovoza upućenog predsjedniku Junckeru, prvom potpredsjedniku Timmermansu i povjereniku Avramopoulosu, suradnju s EASO-m trebalo bi dodatno pojačati.

Preuzete obveze i premještanja: države članice trebale bi ubrzati sve faze postupka; potrebno je preuzeti dodatne obveze kako bi se omogućilo brzo premještanje svih prihvatljivih podnositelja zahtjeva

Komisija pozdravlja premještanje prvih 15 podnositelja zahtjeva iz Italije u Austriju i nedavno povećanje preuzetih obveza Francuske i Španjolske, koje sada treba pretvoriti u stvarna premještanja. Prvi zahtjevi za premještanje iz Italije u Slovačku trenutačno se obrađuju i Komisija očekuje da će prva premještanja biti provedena bez odgađanja. Njemačka i Švicarska trebale bi nastaviti smanjivati kašnjenje, uzimajući u obzir da neki lanjski zahtjevi za preseljenje još nisu riješeni.

Nadalje, na poziv Italije, trebalo bi što je prije moguće sklopiti preostale bilateralne sporazume o dodatnim sigurnosnim razgovorima s dotičnim državama članicama kako bi se odmah moglo započeti s premještanjem u te države članice. U tom kontekstu Komisija pozdravlja nedavno preuzimanje obveza Estonije i očekuje da će ubrzo biti realizirana prva premještanja.

Kako je navedeno u prethodnom izvješću, osobe pristigle do 26. rujna 2017. 6 mogu se premještati unutar razumnog vremenskog roka poslije toga 7 ako ispunjavaju potrebne uvjete. Zbog toga države članice trebaju prema potrebi nastaviti preuzimati dodatne obveze kako bi Italija mogla slati zahtjeve za premještanje i nakon toga datuma, čim prihvatljivi podnositelji zahtjeva budu registrirani i njihovi predmeti pripremljeni. Iako su preuzele dovoljan broj obveza, države članice (posebice Estonija i Slovačka) trebale bi izbjegavati pretjerano ograničavajuće preferencije kojima Italija gotovo da ne može udovoljiti. Nadalje, za jednostavnu i učinkovitu provedbu zadnje faze programa premještanja bit će ključni napredno planiranje i koordinacija država članica s velikim brojem mjesečnih obveza.

Premještanje maloljetnika bez pratnje

Od prvog premještanja maloljetnika bez pratnje u svibnju 2017. iz Italije je premješten 31 maloljetnik bez pratnje – 26 u Nizozemsku, dva u Belgiju, dva u Norvešku i jedan u Njemačku. Uz to, još je jedan predmet prihvaćen, državama članicama poslani su zahtjevi za 59 predmeta, za slanje je spremno više od 80 predmeta, a pripremaju se novi predmeti.

Taj napredak rezultat je koordiniranog djelovanja tima Komisije u Italiji, talijanskih tijela 8 i EASO-a. Prefekturama i policijskoj upravi (Questure) na Siciliji poslan je dvostrani sažetak s podrobnim opisom postupka premještanja maloljetnika bez pratnje. K tome, u policijskoj upravi na Siciliji djeluje putujući tim EASO-a. Taj je tim počeo raditi sredinom kolovoza i olakšava registriranje maloljetnika bez pratnje koji ispunjavaju uvjete za premještanje.

Kako brzina registriranja maloljetnika bez pratnje za premještanje raste, očekuje se da će u narednim tjednima biti registriran znatan broj maloljetnika bez pratnje. Stoga je i dalje ključno da talijanska tijela i države članice daju prednost zahtjevima povezanima s ranjivim osobama i maloljetnicima bez pratnje. Nadalje, neke bi države članice (Njemačka) trebale odustati od strogih preferencija u pogledu maloljetnika bez pratnje. Registriranje i premještanje maloljetnika bez pratnje koji su stigli u Italiju do 26. rujna nedugo nakon njihova dolaska može se postići samo uz potpunu potporu svih država članica u nadolazećim tjednima, uključujući i povećano preuzimanje obveza za maloljetnike bez pratnje.

Potrebne hitne mjere:

·Italija mora ubrzati identificiranje i registriranje svih pristiglih prihvatljivih podnositelja zahtjeva, uključujući s pomoću EASO-ve informativne kampanje, kao i brzinu obrade predmeta za premještanje; 

·treba bez odgađanja provesti prva preseljenja u Slovačku i Estoniju, a Njemačka i Švicarska trebaju nastaviti raditi na obrađivanju neriješenih zahtjeva za premještanje i poštovati rokove dogovorene u protokolu o premještanju;

·kako su samo Malta i Finska premjestile gotovo sve dodijeljene osobe iz Italije, sve druge države članice trebale bi nastaviti preuzimati obveze ili, ako je potrebno, povećati svoje preuzete obveze kako bi se premjestili svi prihvatljivi podnositelji zahtjeva;

·neke države članice (Estonija, Francuska, Slovačka) trebale bi izbjegavati pretjerano ograničavajuće preferencije, a države članice s velikim dodijeljenim brojem osoba trebale bi planirati unaprijed i pokazati fleksibilnost u pogledu logistike za premještanje;

·sve države članice trebale bi dati prednost zahtjevima koji se odnose na ranjive podnositelje zahtjeva, posebno maloljetnike bez pratnje, izbjegavati stroge preferencije (Njemačka) i nastaviti osiguravati mjesta za njih u svojim preuzetim obvezama.

3Preseljenje

Provedba Zaključaka od 20. srpnja 2015. u tijeku je. Od dogovorenog preseljenja 22 504 osobe u okviru Zaključaka izvršeno je već više od 75 %. I dalje se uglavnom radi na preseljenju iz Turske u skladu s Izjavom EU-a i Turske od 18. ožujka 2016. Razlog je što su neke države s velikim kvotama već ispunile svoje obveze preseljenja u skladu sa Zaključcima ili će ih vrlo brzo ispuniti. Međutim, i dalje traje preseljenje iz drugih zemalja, uglavnom iz Jordana i Libanona.

Na temelju Zaključaka od 20. srpnja 2015. do 4. rujna 2017. preseljeno je 17 305 osoba u 22 države (Belgiju, Češku, Dansku, Njemačku, Estoniju, Francusku, Island, Irsku, Italiju, Latviju, Lihtenštajn, Litvu, Luksemburg, Nizozemsku, Norvešku, Austriju, Portugal, Španjolsku, Finsku, Švedsku, Švicarsku i Ujedinjenu Kraljevinu). To uključuje trud koji države članice ulažu u preseljenje Sirijaca iz Turske u skladu s Izjavom EU-a i Turske. Od 4. travnja 2016. u okviru tog programa iz Turske su preseljena 8 834 Sirijca, uključujući 1 028 Sirijaca od prethodnog izvještajnog razdoblja. Broj svih preostalih obveza sada iznosi 20 687 Sirijaca. Preseljenja u skladu s Izjavom EU-a i Turske dosad su provedena u Austriju, Belgiju, Estoniju, Finsku, Francusku, Njemačku, Italiju, Latviju, Litvu, Luksemburg, Nizozemsku, Portugal, Rumunjsku, Španjolsku i Švedsku. Osim toga, Norveška je od 4. travnja 2016. dosad preselila 629 Sirijca iz Turske. Ukupni broj osoba preseljenih u okviru obaju programa EU-a od njihova pokretanja iznosi 22 518.

Sedam država članica (Estonija, Finska, Njemačka, Irska, Nizozemska, Švedska i Ujedinjena Kraljevina) i tri pridružene zemlje (Island, Lihtenštajn i Švicarska) već su ispunile svoje obveze na temelju Zaključaka od 20 srpnja 2015. Devet država članica još nije preselilo migrante u okviru programa 9 , a 13 država članica nije još preselilo ni jednu osobu na temelju Izjave EU-a i Turske 10 . Međutim, neke od tih država članica pripremaju se za preseljenja na temelju tih programa. Malta je u srpnju provela misiju odabira u Turskoj, a očekuje se da će Cipar u narednim tjednima provesti operaciju preseljenja u skladu s Izjavom EU-a i Turske. Nadalje, Hrvatska je povećala broj preuzetih obveza u skladu s Izjavom EU-a i Turske s 30 na 150 osoba te namjerava provesti misiju provjere u Turskoj početkom listopada. Slovenija se obratila UNHCR-u i podnijela zahtjev za preseljenje 60 osoba u skladu s Izjavom EU-a i Turske. Ako ne ulože znatno veći trud, nije vjerojatno da će države članice s izrazitim neskladom između obveza preuzetih u skladu sa Zaključcima od 20. srpnja 2017. i stvarne provedbe ispuniti svoje obveze.

Države članice koje provode preseljenja u skladu s Izjavom EU-a i Turske pripremaju daljnje operacije preseljenja, što uključuje organizaciju misija u Tursku radi obavljanja razgovora s kandidatima za preseljenje. Delegacija EU-a u Ankari i dalje UNHCR-u naglašava važnost slanja novih kandidata i državama članicama s manje preuzetih obveza.

Usporedno s provedbom trenutačnih obveza u pogledu preseljenja iz Turske napreduju pregovori o standardnim operativnim postupcima za dobrovoljni humanitarni program prihvata s državama sudionicama i Turskom te je cilj dogovoriti te postupke što prije.

Kako bi se osigurala stalna financijska potpora EU-a za preseljenje, Komisija je na 8. forumu o premještanju i preseljenju održanom 4. srpnja pozvala države članice da do 15. rujna 2017. dostave nove obveze preseljenja za 2018. godinu. To je financiranje dio redovitog preuzimanja obveza kojim se državama članicama omogućuje da se koriste financijskom potporom EU-a za preseljenje. Nastavak je to koordiniranog pristupa preseljenju na razini EU-a koji će se uzeti u obzir u budućem okviru Unije za preseljenje. I dalje se prednost daje preseljenju Sirijaca i drugih državljana trećih zemalja raseljenih zbog sukoba u Siriji iz Turske. Istodobno, s obzirom na ostala humanitarna pitanja, pitanja zaštite i upravljanja migracijama, države članice dodatno se pozivaju da presele osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita iz Libanona i Jordana te iz Sjeverne Afrike i Roga Afrike.

U skladu s akcijskim planom od 4. srpnja 11 i u cilju spašavanja života, smanjenja migracijskog pritiska na Libiju i osiguranja alternativa za nezakonito daljnje kretanje prema EU-u, države članice posebno se pozivaju da se usredotoče barem na ograničeno preseljenje najranjivijih osoba iz Libije, Egipta, Nigera, Etiopije i Sudana. Za sada ukupni iznos izdvojen za preseljenje tijekom 2018. iznosi 377,5 milijuna EUR, čime se može financirati preseljenje najmanje 37 750 osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita.

Komisija se dopisom od 25. kolovoza upućenim svim ministarstvima unutarnjih poslova nadovezala na taj poziv i zatražila od svih država članica da budu što ambicioznije i ulože veći trud u preseljenje iz Egipta, Libije, Nigera, Etiopije i Sudana kako bi doprinijele stabilizaciji teške situacije u središnjem Sredozemlju i zajedničkim naporima za spašavanje života i osiguranje alternativa za nezakonita kretanja, usporedno s osiguravanjem daljnjih preseljenja iz Turske i s Bliskog istoka. Komisija očekuje preuzete obveze država članica i spremna je pružiti im financijsku i praktičnu potporu.

Preporuke:

·države članice koje još nisu izvršile preseljenja u skladu sa Zaključcima Vijeća od 20. srpnja 2015. (Bugarska, Cipar, Grčka, Hrvatska, Malta, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija) i one koje nisu izvijestile ni o kakvom napretku (Češka i Danska) trebale bi hitno uložiti veći trud kako bi ispunile svoje obveze. Potiče se Cipar, Hrvatsku, Maltu i Sloveniju da ulože veći trud u provedbu planiranih preseljenja;

·države članice pozivaju se da dodatno povećaju trud uložen tijekom protekle dvije godine i da Komisiji do 15. rujna 2017. dostave izjave o ambicioznom preuzimanju obveza za preseljenje za 2018.

4Daljnji koraci

Još ima prihvatljivih podnositelja zahtjeva koje bi trebalo premjestiti iz Grčke i Italije u druge države članice. Štoviše, u Italiju svakodnevno pristižu novi prihvatljivi podnositelji zahtjeva pa je potrebna povećana potpora Italiji kako bi se ublažio postojeći pritisak migracija. Nadalje, Grčka identificira nove prihvatljive podnositelje zahtjeva, pa je stoga potrebno da države članice kontinuirano preuzimaju obveze za premještanje.

Komisija pozdravlja presudu od 6. rujna 2017. kojom je Sud potvrdio valjanost druge Odluke Vijeća o premještanju i odbacio tužbe Slovačke i Mađarske. Odluke Vijeća primjenjuju se na sve podnositelje zahtjeva koji ispunjavaju uvjete koji stignu na područje Italije ili Grčke do 26. rujna 2017. Stoga osobe koje stignu do tog datuma i koje ispunjavaju sve zahtjeve iz odluka Vijeća ispunjavaju uvjete za premještanje i trebale bi biti premještene u druge države članice u razumnom roku nakon tog datuma. Stoga je ključno da sve države članice, a posebice Poljska, Mađarska i Češka te države članice koje još nisu ispunile sve preuzete obveze, ulože veći trud u premještanje svih prihvatljivih podnositelja zahtjeva iz Grčke i Italije. To je od posebne važnosti za Italiju, gdje je od početka 2017. pristigao znatan broj podnositelja zahtjeva koji ispunjavaju uvjete za premještanje, a moguće je da će ih do 26. rujna pristići još. Države članice stoga bi trebale i dalje preuzimati obveze u pogledu Italije i Grčke prema potrebi. Komisija će nastaviti pružati financijsku potporu za premještanje svih prihvatljivih osoba kako je utvrđeno u odlukama Vijeća.

Istodobno, države članice trebale bi hitno uložiti veći trud u ispunjavanje svojih obveza u pogledu preseljenja, a posebno one države članice koje još nisu nikoga preselile te one koje još nisu ostvarile zadani cilj.

Iako bi se svi dionici trebali usredotočiti na potpunu provedbu tekućih programa hitnog premještanja i preseljenja, u skladu sa zaključcima neslužbenog sastanka ministara pravosuđa i unutarnjih poslova održanog 6. srpnja, istodobno bi prednost trebalo dati nastavku rada na paketu zakonodavnih prijedloga za reformu zajedničkog europskog sustava azila, uključujući i reformu Dublinske uredbe na temelju načela solidarnosti i odgovornosti.

(1)

http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11130-2015-INIT/hr/pdf  

(2)

     Države članice premještanja odbile su 2 765 kandidata za premještanje, koji su preusmjereni u dublinski postupak ili grčki nacionalni postupak, a vrlo malen broj kandidata u međuvremenu je preminuo. Grčka služba za azil na kraju nije ponudila 2 632 registrirana zahtjeva državama članicama jer su podnositelji uglavnom premješteni u dublinske postupke ili nisu ispunjavali uvjete, dok neki zahtjevi još nisu podneseni državama članicama.

(3)

     Od ožujka do 16. kolovoza 2017. grčka jedinica dublinskog sustava preusmjerila je 219 podnositelja zahtjeva za međunarodnu zaštitu u program premještanja.

(4)

     Bez posebnih premještanja za koja je dodijeljena obveza u okviru preostalih 54 000.

(5)

     Iako načelno nisu potrebne dodatne obveze, potreba za njima može se povećati ako neki od zahtjeva za maloljetnike bez pratnje poslani drugim državama članicama u skladu s Dublinskom uredbom budu odbijeni.

(6)

     Datum isteka mjerodavnih odluka Vijeća o preseljenju.

(7)

     U vremenskim okvirima iz članka 5. odluka Vijeća o preseljenju.

(8)

Talijansko ministarstvo unutarnjih poslova, ministarstvo pravosuđa i lokalna tijela, pogotovo na Siciliji i u Rimu.

(9)

     Bugarska, Cipar, Grčka, Hrvatska, Malta, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija.

(10)

     Bugarska, Cipar, Češka, Danska, Grčka, Hrvatska, Irska, Mađarska, Malta, Poljska, Slovačka, Slovenija i Ujedinjena Kraljevina.

(11)

     SEC(2017) 339.

Top

Bruxelles, 6.9.2017.

COM(2017) 465 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU I VIJEĆU

Petnaesto izvješću o premještanju i preseljenju


Prilog 1. Premještanja iz Grčke do 4. rujna 2017.

Država članica

Broj osoba za koje su službeno preuzete obveze 1

Broj stvarno premještenih osoba

Obveza pravno predviđena odlukama Vijeća 2

Austrija 3

1 491

Belgija

955

677

2 415

Bugarska

860

50

831

Hrvatska

160

60

594

Cipar

145

96

181

Češka

30

12

1 655

Estonija

382

141

204

Finska

1 349

1 196

1 299

Francuska

5 770

3 948

12 599

Njemačka

6 240

4 447

17 209

Mađarska

988

Island

Irska

1 132

487

240

Latvija

363

294

295

Lihtenštajn

10

10

Litva

830

355

420

Luksemburg

298

271

309

Malta

138

101

78

Nizozemska

1 850

1 595

3 797

Norveška

685

693

Poljska

65

4 321

Portugal

1 630

1 116

1 778

Rumunjska

1 152

682

2 572

Slovačka

50

16

652

Slovenija

311

172

349

Španjolska

1 875

1 089

6 647

Švedska 4

2 378

1 392

2 378

Švicarska

630

344

UKUPNO

29 288

19 244

63 302

(1)

Podaci poslani putem mreže DubliNet u skladu s člankom 5. stavkom 2. Odluke Vijeća.

(2)

To ne uključuje otprilike 8 000 osoba koje još treba dodijeliti na temelju prve Odluke Vijeća ni raspodjelu 54 000 osoba.

(3)

     Provedbena odluka Vijeća (EU) 2016/408 od 10. ožujka 2016. o privremenoj suspenziji premještanja 30 % podnositelja zahtjeva dodijeljenih Austriji Odlukom (EU) 2015/1601 o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Italije i Grčke.

(4)

     Odluka Vijeća (EU) 2016/946 od 9. lipnja 2016. o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Švedske u skladu s člankom 9. Odluke (EU) 2015/1523 i člankom 9. Odluke (EU) 2015/1601 o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Italije i Grčke.

Top

Bruxelles, 6.9.2017.

COM(2017) 465 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU I VIJEĆU

Petnaesto izvješću o premještanju i preseljenju



Prilog 2. Premještanja iz Italije do 4. rujna 2017.

Država članica

Broj osoba za koje su službeno preuzete obveze 1

Broj stvarno premještenih osoba

Obveza pravno predviđena odlukama Vijeća 2

Austrija 3

50

15

462

Belgija

390

259

1 397

Bugarska

160

471

Hrvatska

86

18

374

Cipar

60

34

139

Češka

20

1 036

Estonija

14

125

Finska

779

755

779

Francuska

1 170

330

7 115

Njemačka

6 010

3 405

10 327

Mađarska

306

Island

Irska

20

360

Latvija

264

27

186

Lihtenštajn

Litva

200

27

251

Luksemburg

210

111

248

Malta

67

47

53

Nizozemska

875

762

2 150

Norveška

815

815

Poljska

35

1 861

Portugal

588

299

1 173

Rumunjska

800

45

1 608

Slovačka

10

250

Slovenija

195

45

218

Španjolska

625

168

2 676

Švedska 4

1 399

511

1 388

Švicarska

900

778

UKUPNO

15 742

8 451

34 953

(1)

Podaci poslani putem mreže DubliNet u skladu s člankom 5. stavkom 2. Odluke Vijeća.

(2)

To ne uključuje otprilike 8 000 osoba koje još treba dodijeliti na temelju prve Odluke Vijeća ni raspodjelu 54 000 osoba.

(3)

     Provedbena odluka Vijeća (EU) 2016/408 od 10. ožujka 2016. o privremenoj suspenziji premještanja 30 % podnositelja zahtjeva dodijeljenih Austriji Odlukom (EU) 2015/1601 o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Italije i Grčke.

(4)

     Odluka Vijeća (EU) 2016/946 od 9. lipnja 2016. o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Švedske u skladu s člankom 9. Odluke (EU) 2015/1523 i člankom 9. Odluke (EU) 2015/1601 o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Italije i Grčke.

Top

Bruxelles, 6.9.2017.

COM(2017) 465 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU I VIJEĆU

Petnaesto izvješću o premještanju i preseljenju


Prilog 3. Premještanja iz Italije i Grčke do 4. rujna 2017.

Država članica

Broj stvarno premještenih osoba iz Italije

Broj stvarno premještenih osoba iz Grčke

Ukupan broj stvarno premještenih osoba

Obveza zakonski predviđena odlukama Vijeća 1

Austrija 2

15

15

1 953

Belgija

259

677

936

3 812

Bugarska

50

50

1 302

Hrvatska

18

60

78

968

Cipar

34

96

130

320

Češka

12

12

2 691

Estonija

141

141

329

Finska

755

1 196

1 951

2 078

Francuska

330

3 948

4 278

19 714

Njemačka

3 405

4 447

7 852

27 536

Mađarska

0

1 294

Island

0

Irska

487

487

600

Latvija

27

294

321

481

Lihtenštajn

10

10

Litva

27

355

382

671

Luksemburg

111

271

382

557

Malta

47

101

148

131

Nizozemska

762

1 595

2 357

5 947

Norveška

815

693

1 508

Poljska

0

6 182

Portugal

299

1 116

1 415

2 951

Rumunjska

45

682

727

4 180

Slovačka

16

16

902

Slovenija

45

172

217

567

Španjolska

168

1 089

1 257

9 323

Švedska 3

511

1 392

1 903

3 766

Švicarska

778

344

1 122

UKUPNO

8 451

19 244

27 695

98 255

(1)

To ne uključuje otprilike 8 000 osoba koje još treba dodijeliti na temelju prve Odluke Vijeća ni raspodjelu 54 000 osoba.

(2)

     Provedbena odluka Vijeća (EU) 2016/408 od 10. ožujka 2016. o privremenoj suspenziji premještanja 30 % podnositelja zahtjeva dodijeljenih Austriji Odlukom (EU) 2015/1601 o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Italije i Grčke.

(3)

     Odluka Vijeća (EU) 2016/946 od 9. lipnja 2016. o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Švedske u skladu s člankom 9. Odluke (EU) 2015/1523 i člankom 9. Odluke (EU) 2015/1601 o uvođenju privremenih mjera u području međunarodne zaštite u korist Italije i Grčke.

Top

Bruxelles, 6.9.2017.

COM(2017) 465 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU I VIJEĆU

Petnaesto izvješću o premještanju i preseljenju






Prilog 4. Preseljenje – stanje na dan 4. rujna 2017. u skladu sa Zaključcima od 20. srpnja 2015.
i na temelju mehanizma „1 za 1” s Turskom (primjenjuje se od 4. travnja 2016.)

Država članica /
pridružena država

Obveze preuzete u okviru programa od 20. srpnja 2015.

Ukupno preseljenih osoba u okviru programa od 20. srpnja 2015. i na temelju mehanizma „1 za 1” s Turskom

Treća zemlja iz koje je izvršeno preseljenje

Austrija

1 900

1 830

Libanon: 886; Jordan: 614; Turska: 329 (od toga 152 na temelju mehanizma „1 za 1”); Irak: 1

Belgija

1 100

905

Libanon: 448; Turska: 708 na temelju mehanizma „1 za 1” (od toga 245 u okviru programa od 20. srpnja i 463 izvan tog programa 1 ); Turska: 4; Jordan: 184; Egipat: 24

Bugarska

50

0

Hrvatska

150

0

Cipar

69

0

Češka

400

52

Libanon: 32; Jordan: 20

Danska

1 000

481

Libanon, Uganda

Estonija

20

20

Turska: 20 na temelju mehanizma „1 za 1”

Finska

293

293 2

Turska: 754 3 na temelju mehanizma „1 za 1”, izvan programa od 20. srpnja; Libanon: 282; Egipat: 7; Jordan: 4

Francuska

2 375

1 965

Libanon: 1 062; Turska: 926 na temelju mehanizma „1 za 1” (od toga 228 u okviru programa od 20. srpnja i 698 izvan tog programa 4 ); Jordan: 539; Irak: 8; ostalo: 128

Njemačka

1 600

1 600

Turska: 2 903 na temelju mehanizma „1 za 1” (od toga 1 600 u okviru programa od 20. srpnja i 1 303 izvan tog programa)

Grčka

354

0

Mađarska

Island

50

50 5

Libanon

Irska

520

520 6

Libanon

Italija

1 989

1 152

Libanon: 708; Turska: 291 na temelju mehanizma „1 za 1”; Jordan: 53; Sirija: 52; Sudan: 48

Latvija

50

25

Turska: 25 na temelju mehanizma „1 za 1”

Lihtenštajn

20

20

Turska

Litva

70

28

Turska: 28 na temelju mehanizma „1 za 1”

Luksemburg

30

26

Libanon: 26; Turska: 141 na temelju mehanizma „1 za 1”, izvan programa od 20. srpnja 7

Malta

14

0

Nizozemska

1 000

1 000

Turska: 1 942 na temelju mehanizma „1 za 1” (od toga 556 u okviru programa od 20. srpnja i 1 386 izvan tog programa); Turska: 7; Libanon: 341; Kenija: 70; Etiopija: 8; Jordan: 7; Libija: 4; Izrael: 2; Irak, Maroko, Egipat, Saudijska Arabija, Sirija: 1

Norveška

3 500

3 421

Libanon: 2 624; Turska: 540; Jordan: 257

Poljska

900

0

Portugal

191

76

Egipat: 63; Turska: 12 na temelju mehanizma „1 za 1”; Maroko: 1

Rumunjska

80

0 8

Turska: 11 na temelju mehanizma „1 za 1”, izvan programa od 20. srpnja

Slovačka

100

0

Slovenija

20

0

Španjolska

1 449

631

Libanon: 436; Turska: 195 na temelju mehanizma „1 za 1”

Švedska

491

491

Turska: 726 na temelju mehanizma „1 za 1” (od toga 269 u okviru programa od 20. srpnja); Sudan: 124; Kenija: 80; Libanon: 8; Irak: 8; Egipat: 1; Jordan: 1 

Švicarska

519

519

Libanon: 431; Sirija: 88

Ujedinjena Kraljevina

2 200

2 200

Jordan, Libanon, Turska, Egipat, Irak i druge zemlje

UKUPNO

22 504

17 305

 

Iz Turske su na temelju mehanizma „1 za 1” ukupno preseljene 8 834 osobe; 3 621 na temelju programa od 20. srpnja 2015. i 5 213 izvan tog programa

(1)

463 Sirijca preseljena iz Turske izvan programa od 20. srpnja 2015. broje se u skladu s Odlukom Vijeća 2016/1754.

(2)

Taj broj ne uključuje 754 Sirijca preseljena iz Turske na temelju mehanizma „1 za 1”.

(3)

 Od 754 Sirijca koji su preseljeni iz Turske njih 11 preseljeno je na temelju nacionalnog programa preseljenja, a 743 ih se broji

u skladu s Odlukom Vijeća 2016/1754.

(4)

698 Sirijaca preseljeno iz Turske izvan programa od 20. srpnja 2015. broji se u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2016/1754.

(5)

U Island je preseljeno ukupno 97 osoba, sve iz Libanona.

(6)

Uz to, Irska je u istom razdoblju na temelju nacionalnog programa preseljenja primila 265 osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita.

(7)

141 Sirijac preseljen iz Turske izvan programa od 20. srpnja 2015. broji se u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2016/1754.

(8)

 19 sirijskih izbjeglica odabrano je u okviru programa od 20. srpnja 2015. i čekaju premještaj.

Top