Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1166

    Uredba (EZ) br. 1166/2008 Europskoga parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o istraživanjima o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i o istraživanju o metodama poljoprivredne proizvodnje i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EEZ) br. 571/88 Tekst značajan za EGP

    SL L 321, 1.12.2008, p. 14–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2018; stavljeno izvan snage 32018R1091

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1166/oj

    03/Sv. 030

    HR

    Službeni list Europske unije

    242


    32008R1166


    L 321/14

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    19.11.2008.


    UREDBA (EZ) br. 1166/2008 EUROPSKOGA PARLAMENTA I VIJEĆA

    od 19. studenoga 2008.

    o istraživanjima o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i o istraživanju o metodama poljoprivredne proizvodnje i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EEZ) br. 571/88

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 285., stavak 1.,

    uzimajući u obzir prijedlog Komisije,

    postupajući u skladu s postupkom utvrđenim u članku 251. Ugovora (1),

    budući da:

    (1)

    Uredba Vijeća (EEZ) br. 571/88 od 29. veljače 1988. o organizaciji statističkih istraživanja Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava (2), donosi program statističkih istraživanja Zajednice koji će osigurati statističke podatke o strukturi poljoprivrednih gospodarstava sve do 2007. godine.

    (2)

    Program statističkih istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava koji se provode na razini Zajednice od 1966./67., trebaju se nastaviti kako bi se istražili trendovi na razini Zajednice. Zbog jasnoće, Uredbu (EEZ) br. 571/88 treba zamijeniti ovom Uredbom.

    (3)

    Za potrebe ažuriranja osnovnih registara poljoprivrednih gospodarstava i ostalih informacija, potrebnih za stratifikaciju uzoraka statističkog istraživanja, najmanje svakih deset godina potrebno je provesti Popis poljoprivrednih gospodarstava u Zajednici. Zadnji popis, prije usvajanja ove Uredbe, bio je proveden 1999./2000.

    (4)

    Postoji potreba za prikupljanjem podataka o provedbi mjera, koje se odnose na ruralni razvoj, kao što je definirano Uredbom Vijeća (EZ) br. 1698/2005 od 20. rujna 2005. o potporama ruralnom razvoju Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) (3).

    (5)

    U svojim zaključcima od 19. prosinca 2006. o poljoprivredno-okolišnim pokazateljima, Vijeće je uvidjelo potrebu za usporedivim podacima o poljoprivrednim aktivnostima, na odgovarajućem geografskom području i na razini cijele Zajednice. Vijeće je zatražilo od Komisije da poduzme mjere koje su navedene u komunikaciji Komisije od 15. rujna 2006. (4) koje uključuju izradu statističkih podataka, koji se prvenstveno odnose na upravljanje poljoprivrednim gospodarstvima i na korištenje dobara i usluga potrebnih za poljoprivrednu proizvodnju.

    (6)

    Statistički podaci o različitim metodama poljoprivredne proizvodnje na razini pojedinačnih gospodarstava su nedostatni. Stoga je potrebno poboljšati prikupljanje podataka o metodama poljoprivredne proizvodnje zajedno sa strukturnim podacima o poljoprivrednim gospodarstvima, što će osigurati dodatne statističke podatke o razvoju poljoprivredno-okolišne politike i poboljšati kvalitetu poljoprivredno-okolišnih pokazatelja.

    (7)

    Usporedive statistike svih država članica o strukturi poljoprivrednih gospodarstava važne su za određivanje razvoja poljoprivredne politike u Zajednici. Stoga je za obilježja istraživanja potrebno u što većoj mjeri koristiti standardne klasifikacije i zajedničke definicije.

    (8)

    Provođenje istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2010. godini i desetogodišnjeg Popisa stanovništva u 2011. teško bi opteretilo statističke resurse država članica ako bi se razdoblja rada na terenu ovih dvaju istraživanja preklapala. Zato treba odrediti iznimku kako bi se državama članicama omogućila provedba istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2009. godini.

    (9)

    Uredba Vijeća (EZ) br. 322/97 od 17. veljače 1997. o statistici Zajednice (5) ustrojava referentni okvir za odredbe ove Uredbe, posebno u pogledu sukladnosti sa standardima nepristranosti, pouzdanosti, relevantnosti, ekonomičnosti, povjerljivosti statističkih podataka i transparentnosti. Uredba Vijeća (Euratom, EEZ) br. 1588/90 od 11. lipnja 1990. o prijenosu povjerljivih statističkih podataka Statističkom uredu Europskih zajednica (6) ustrojava referentni okvir za prijenos i zaštitu povjerljivih statističkih podataka, a koji je predviđen ovom Uredbom, kako bi se osiguralo da kod pripreme i objave statističkih podataka Zajednice ne bi došlo do njihovog nezakonitog otkrivanja i uporabe u nestatističke svrhe.

    (10)

    Korištenje podataka o lokaciji poljoprivrednoga gospodarstva od strane Komisije mora biti ograničeno na statističke analize i treba se isključiti iz određivanja uzorka i iz provođenja statističkih istraživanja. Potrebna zaštita povjerljivosti podataka treba biti osigurana, između ostalog ograničavanjem preciznosti parametara lokacije i odgovarajućom agregacijom pri objavljivanju statističkih podataka.

    (11)

    Uredba Vijeća (EEZ) br. 3037/90 (7) odredila je statističku klasifikaciju gospodarskih aktivnosti u Zajednici.

    (12)

    U skladu s Uredbom (EZ) br. 1059/2003 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. svibnja 2003. o uspostavi zajedničkog razvrstavanja prostornih jedinica za statistiku (NUTS) (8), prostorne jedinice trebaju biti definirane u skladu s klasifikacijom NUTS.

    (13)

    Kako bi smanjili teret prikupljanja podataka ispitanicima država članica, koliko god je to moguće, treba predvidjeti mogućnost uporabe uzorka u statističkom istraživanju i administrativnih izvora podataka.

    (14)

    Za provođenje statističkih istraživanja potrebno je osigurati znatna financijska sredstva, i država članica i Komisije, i to za duži niz godina od kojih će se veliki dio koristiti za ispunjavanje zahtjeva Zajednice.

    (15)

    Poznato je da zahtjevi o raspoznavanju i identifikaciji poljoprivrednih gospodarstava pomoću satelita prouzrokuju značajne metodološke i tehničke probleme u mnogim državama članicama.

    (16)

    Propisom treba osigurati pomoć ovom programu statističkih istraživanja putem potpora Zajednice iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 1290/2005 od 21. lipnja 2005. o financiranju zajedničke poljoprivredne politike (9).

    (17)

    Ova Uredba određuje financijski okvir za cjelokupno vrijeme trajanja programa koji je glavna referentna točka proračunskog tijela u postupku donošenja godišnjeg proračuna u smislu točke 37. Međuinstitucionalnog sporazuma od 17. svibnja 2006. između Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije o proračunskoj disciplini i dobrom financijskom upravljanju (10).

    (18)

    S obzirom da se cilj ove Uredbe, odnosno sustavna izrada statističkih podataka Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i o metodama poljoprivredne proizvodnje, ne može postići u zadovoljavajućoj mjeri od strane države članice, bolje ostvarenje cilja može se ostvariti na razini Zajednice, i to zbog razmjera i učinaka ove Uredbe. Zajednica može usvojiti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti navedenim u članku 5. Ugovora. Sukladno s načelom proporcionalnosti iz navedenog članka, ova Uredba ne prekoračuje okvire koji su potrebni za postizanje navedenog cilja.

    (19)

    Mjere potrebne za provedbu ove Uredbe treba donijeti u skladu s Odlukom Vijeća 1999/468/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanju postupaka za provedbu izvršnih ovlasti dodijeljenih Komisiji (11).

    (20)

    Posebno, Komisija bi trebala biti ovlaštena za definiranje koeficijenata stočnih jedinica, definiranje obilježja, te za prilagodbu priloga ove Uredbe. Budući su ove mjere opći cilj i da su namijenjene za izmjenu sporednih elemenata ove Uredbe, njezino nadopunjavanje novim sporednim elementima treba biti usvojeno u skladu sa zakonskom procedurom koja je detaljno obrazložena u članku 5. stavku (a) Odluke 1999/468/EZ.

    (21)

    Provedeno je savjetovanje sa Stalnim odborom za poljoprivrednu statistiku koji je osnovan Odlukom Vijeća 72/279/EEZ (12),

    DONIJELI SU OVU UREDBU:

    POGLAVLJE I.

    OPĆE ODREDBE

    Članak 1.

    Predmet

    Ova Uredba određuje okvir za izradu usporedivih statističkih podataka Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i za istraživanje o metodama poljoprivredne proizvodnje.

    Članak 2.

    Definicije

    Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije:

    (a)

    „poljoprivredno gospodarstvo” ili „gospodarstvo” znači tehnički i gospodarski samostalnu jedinicu koja ima jedinstveno upravljanje i koja obavlja poljoprivredne djelatnosti, navedene u Prilogu I., unutar gospodarskog područja Europske unije, bilo kao primarne ili sekundarne djelatnosti;

    (b)

    „stočna jedinica” znači standardna mjerna jedinica koja omogućava agregiranje različitih kategorija stoke, kako bi se omogućilo njihovo uspoređivanje. Stočne jedinice su definirane na temelju zahtjeva za hranom pojedinih kategorija stoke, za koje se donose koeficijenti u skladu s zakonskom procedurom koju temeljito proučava članak 15. stavak 2.;

    (c)

    „istraživanja na uzorku” su statistička istraživanja koja se temelje na stratificiranim slučajnim uzorcima koji su kreirani za osiguravanje reprezentativne statistike poljoprivrednih gospodarstava na regionalnoj i nacionalnoj razini. Stratifikacija uključuje veličinu i tip poljoprivrednoga gospodarstva, kako bi se osiguralo odgovarajuće predstavljanje poljoprivrednih gospodarstava različitih veličina i tipova;

    (d)

    „regija” znači prostorna jedinica NUTS 2, definirana u Uredbi (EZ) br. 1059/2003;

    (e)

    „lokacija gospodarstva” znači koordinate zemljopisne širine i dužine u luku od pet minuta kako bi se onemogućila izravna identifikacija pojedinoga gospodarstva. Ako lokacija određene zemljopisne širine i dužine uključuje samo jedno poljoprivredno gospodarstvo, onda se to gospodarstvo pripisuje susjednoj lokaciji koja uključuje najmanje jedno poljoprivredno gospodarstvo.

    Članak 3.

    Obuhvat

    1.   Statistička istraživanja navedena u ovoj Uredbi obuhvaćaju:

    (a)

    poljoprivredna gospodarstva koja za poljoprivrednu proizvodnju koriste jedan hektar ili više poljoprivrednog zemljišta;

    (b)

    poljoprivredna gospodarstva koja za poljoprivrednu proizvodnju koriste manje od jednog hektara poljoprivrednog zemljišta, ako ta gospodarstva proizvode određeni dio za prodaju ili ako njihova proizvodna jedinica prelazi određene fizičke pragove.

    2.   Međutim, države članice koje koriste prag statističkog istraživanja viši od jednog hektara određuju taj prag na razini koja isključuje samo najmanja poljoprivredna gospodarstva čiji je ukupni udio 2 % ili manje u ukupnoj korištenoj poljoprivrednoj površini bez zajedničkih površina i 2 % ili manje u ukupnom broju stočnih jedinica.

    3.   U svakom slučaju, obuhvaćaju se sva poljoprivredna gospodarstva koja dosežu jedan od fizičkih pragova definiranih u Prilogu II.

    Članak 4.

    Izvori podataka

    1.   Države članice trebaju koristiti podatke iz Integriranog administrativnog i kontrolnog sustava kako je predviđeno Uredbom (EZ) br. 1782/2003 (13), podatke iz Sustava za identifikaciju i registraciju goveda kako je predviđeno Uredbom (EZ) br. 1760/2000 (14) i podatke iz Registra ekološke poljoprivredne proizvodnje koji treba biti uspostavljen u skladu s Uredbom (EZ) br. 834/2007 (15), pod uvjetom da su ti podaci najmanje jednake kvalitete kao i podaci dobiveni putem statističkih istraživanja. Države članice također mogu koristiti administrativne izvore podataka koji prate uzgoj genetski modificiranih usjeva i posebne mjere ruralnog razvoja iz Priloga III.

    2.   Ako država članica odluči koristiti administrativni izvor podataka koji nije naveden u stavku 1. ovog članka, država članica najprije izvještava Komisiju i dostavlja podatke o metodi koja će se koristiti te o kvaliteti podataka administrativnog izvora.

    Članak 5.

    Točnost podataka

    1.   Države članice koje provode statistička istraživanja na uzorku dužne su osigurati statističku reprezentativnost ponderiranih rezultata istraživanja za poljoprivredna gospodarstva unutar svake regije te moraju ispunjavati zahtjeve o točnosti navedene u Prilogu IV.

    2.   U opravdanim slučajevima Komisija državama članicama dopušta iznimke u vezi sa zahtjevom o točnosti iz stavka 1. ovog članka za određene regije.

    POGLAVLJE II.

    STATISTIKA O STRUKTURI POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSTAVA

    Članak 6.

    Istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava

    1.   Države članice u 2010., 2013. i 2016. godini provode statistička istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava, dalje u tekstu „istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava”.

    2.   Istraživanje o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2010. godini provodi se u obliku Popisa. Međutim, istraživanje se može provesti na uzorku za obilježja koja se odnose na ostale dohodovne aktivnosti izvršene od radne snage i koje su navedene u odjeljku V(ii) Priloga III.

    3.   Istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2013. i 2016. godini mogu se provesti na uzorku.

    Članak 7.

    Obilježja istraživanja

    1.   Države članice osiguravaju informacije o obilježjima navedenim u Prilogu III.

    2.   Komisija može, u skladu sa zakonskom procedurom koju detaljno obrazlaže članak 15. stavak 2., izmijeniti listu obilježja koja je iznesena u Prilogu III. za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2013. i 2016. godini.

    3.   Ako država članica utvrdi da ima obilježja niske ili nulte učestalosti, ta obilježja se mogu isključiti iz prikupljanja podataka. U tom slučaju država članica izvještava Komisiju, u kalendarskoj godini koja neposredno prethodi godini istraživanja, o svim obilježjima isključenim iz prikupljanja podataka.

    4.   Definicije obilježja donose se u skladu sa zakonskom procedurom koju detaljno obrazlaže članak 15. stavak 2.

    Članak 8.

    Referentna razdoblja

    Referentna razdoblja za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u godinama 2010., 2013. i 2016. definiraju se kako slijedi:

    (a)

    za obilježja zemljišta koja su određena u Prilogu III., razdoblje od 12 mjeseci koje završava na referentni dan između 1. ožujka i 31. listopada u godini istraživanja;

    (b)

    za obilježja stočarstva koja su određena u Prilogu III., referentni dan između 1. ožujka i 31. prosinca u godini istraživanja;

    (c)

    za obilježja radne snage koja su određena u Prilogu III., razdoblje od 12 mjeseci koje završava na referentni dan između 1. ožujka i 31. listopada u godini istraživanja;

    (d)

    za mjere ruralnog razvoja koje su određene u Prilogu III., razdoblje od tri godine koje završava 31. prosinca u godini istraživanja.

    Članak 9.

    Prijenos podataka

    1.   Države članice dostavljaju Komisiji ovjerene podatke istraživanja za istraživanje o strukturi poljoprivrednih gospodarstava za 2010. godinu do 31. ožujka 2012.

    2.   Za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u godinama istraživanja 2013. i 2016., države članice dostavljaju Komisiji ovjerene podatke iz istraživanja u roku od 12 mjeseci od završetka godine istraživanja.

    3.   Podaci koji se odnose na mjere ruralnog razvoja koje su navedene u Prilogu III., temeljeni na administrativnim evidencijama, mogu se poslati Komisiji odvojeno u roku od 18 mjeseci od završetka godine istraživanja.

    4.   Podaci istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstva dostavljaju se Komisiji u elektronskom obliku i na razini pojedinih poljoprivrednih gospodarstava.

    5.   Komisija određuje oblik dostavljanja podataka iz istraživanja.

    6.   Komisija podatke istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstva ne smije koristiti za određivanje uzoraka ili za provođenje statističkih istraživanja.

    Članak 10.

    Okvir uzorkovanja

    Za potrebe ažuriranja okvira uzorkovanja za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u godinama 2013. i 2016., države članice osiguravaju državnim tijelima odgovornim za istraživanje o strukturi poljoprivrednih gospodarstava pristup informacijama o poljoprivrednim gospodarstvima sadržanim u administrativnim datotekama sastavljenim na njihovom državnom području.

    POGLAVLJE III.

    STATISTIKA METODA POLJOPRIVREDNE PROIZVODNJE

    Članak 11.

    Istraživanje o metodama poljoprivredne proizvodnje

    1.   Države članice provode istraživanje o metodama poljoprivredne proizvodnje koje koriste poljoprivredna gospodarstva. Ovo istraživanje može se provesti na uzorku.

    2.   U propisno opravdanim slučajevima, Komisija može dopustiti državi članici provođenje istraživanja na uzorku koristeći odvojene poduzorke.

    3.   Države članice osiguravaju informacije o obilježjima proizvodnih metoda u poljoprivredi koja su navedena u Prilogu V.

    4.   Za svako gospodarstvo koje se istražuje države članice daju procjenu količine vode koja se na gospodarstvu koristi za navodnjavanje (u metrima kubnim). Procjena se može odrediti modeliranjem.

    5.   Komisija osigurava državama članicama metodološku i drugu potporu s ciljem izrade modela iz stavka 4. ovog članka. Osim toga, Komisija promiče nužnu suradnju i razmjenu iskustava između država članica s ciljem dobivanja usporedivih rezultata.

    6.   Ako država članica utvrdi da ima obilježja niske ili nulte učestalosti, obilježje se može isključiti iz prikupljanja podataka. U tom slučaju država članica izvještava Komisiju, u kalendarskoj godini koja neposredno prethodi godini istraživanja, o svim obilježjima isključenim iz prikupljanja podataka.

    7.   Definicije obilježja donose se u skladu sa zakonskom procedurom koju detaljno obrazlaže članak 15. stavak 2.

    8.   Referentno razdoblje se podudara s referentnim razdobljima korištenim za obilježja istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2010. godini.

    9.   Rezultati ovog istraživanja se povezuju s podacima dobivenim iz istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2010. godini na razini pojedinih poljoprivrednih gospodarstava. Zbirni ovjereni podaci dostavljaju se Komisiji u elektronskom obliku najkasnije do 31. prosinca 2012.

    10.   Komisija utvrđuje oblik dostavljanja podataka istraživanja.

    11.   Komisija podatke istraživanja o metodama poljoprivredne proizvodnje ne smije koristiti za određivanje uzoraka ili za provođenje statističkih istraživanja.

    POGLAVLJE IV.

    IZVJEŠĆA, FINANCIRANJE I PROVEDBENE MJERE

    Članak 12.

    Izvješća

    1.   Države članice dostavljaju nacionalna metodološka izvješća za istraživanja obuhvaćena ovom Uredbom, koja opisuju:

    (a)

    organizaciju istraživanja i primijenjenu metodologiju;

    (b)

    razinu točnosti postignutu u istraživanju provedenom na uzorku, koja se navodi u ovoj Uredbi;

    (c)

    informacije o kvaliteti svih korištenih administrativnih izvora podataka; te

    (d)

    o uključenim i isključenim kriterijima primijenjenim za ispunjenje zahtjeva pokrivenosti propisanih u članku 3.

    2.   Nacionalna metodološka izvješća dostavljaju se Komisiji s ovjerenim rezultatima istraživanja, u skladu s rokovima utvrđenim u članku 9., stavcima 1. i 2.

    3.   Osim nacionalnih metodoloških izvješća koja se zahtijevaju na kraju svakog istraživanja, države članice dostavljaju Komisiji sve dodatne informacije koje bi mogle biti potrebne u vezi s organizacijom i metodologijom istraživanja.

    Članak 13.

    Doprinos Zajednice

    1.   Države članice primaju od Zajednice financijski doprinos u visini do najviše 75 % troškova provedbe istraživanja definiranih ovom Uredbom uz maksimalni iznos definiran u stavcima 3. i 4. ovog članka.

    2.   Nakon stupanja na snagu ove Uredbe Komisija osigurava, za one države članice koje podnesu zahtjev, potrebnu tehničku i savjetodavnu pomoć za određivanje poljoprivrednih gospodarstava pomoću satelita.

    3.   Za ukupne troškove istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2010. godini i istraživanja o metodama poljoprivredne proizvodnje, doprinos Zajednice ograničen je na maksimalne iznose navedene u nastavku:

    po 50 000 eura za Luksemburg i Maltu,

    po 1 000 000 eura za Austriju, Irsku i Litvu,

    po 2 000 000 eura za Bugarsku, Njemačku, Mađarsku, Portugal i Ujedinjenu Kraljevinu,

    po 3 000 000 eura za Grčku, Španjolsku i Francusku,

    po 4 000 000 eura za Italiju, Poljsku i Rumunjsku, te

    po 300 000 eura za sve ostale države članice.

    4.   Za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u godinama 2013. i 2016., najviši iznosi navedeni u stavku 3. ovog članka smanjuju se za 50 %.

    5.   Sredstva za financijski doprinos Zajednice dolaze iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi u skladu s točkom (e) članka 3. stavka 2. Uredbe (EZ) br. 1290/2005.

    Članak 14.

    Financijski okvir

    1.   Financijska sredstva za provedbu ovog programa istraživanja, uključujući i izdvajanja potrebna za upravljanje, održavanje i razvoj sustava baza podataka dobivenih od država članica, a koje se koriste u Komisiji za obradu podataka, u skladu s odredbama ove Uredbe, iznosi 58 850 000 eura za razdoblje od 2008. do 2013. godine.

    2.   Iznos za razdoblje od 2014. do 2018. godine na prijedlog Komisije određuju tijelo nadležno za proračun i zakonodavna tijela na temelju novog financijskog okvira za razdoblje koje započinje u 2014. godini.

    3.   Godišnja izdvajanja odobrava tijelo nadležno za proračun u granicama financijskog okvira.

    Članak 15.

    Odbor

    1.   Komisiji u radu pomaže Stalni odbor za poljoprivrednu statistiku osnovan Odlukom 72/279/EEZ.

    2.   Prilikom pozivanja na ovaj stavak, primjenjuje se članak 5.a stavci od 1. do 4., i članak 7. Odluke 1999/468/EZ, uzimajući u obzir odredbe članka 8.

    Članak 16.

    Odstupanja

    1.   Odstupajući od članka 6. stavaka 1. i 2., članka 8., članka 9. stavka 1., članka 11. stavaka 8. i 9., članka 13. stavka 3., Priloga III. i Priloga IV., pozivanje na godinu 2010. zamjenjuje se godinom 2009. za Grčku, Španjolsku i Portugal.

    2.   Odstupajući od članka 9. stavka 1. pozivanje na 31. ožujka 2012. zamjenjuje se s:

    (a)

    31. ožujka 2011. za Grčku i Portugal;

    (b)

    30. lipnja 2011. za Španjolsku;

    (c)

    30. lipnja 2012. za Italiju i Rumunjsku.

    3.   Odstupajući od članka 11. stavka 9., pozivanje na 31. prosinca 2012. zamjenjuje se s 31. prosincem 2011. za Grčku, Španjolsku i Portugal.

    Članak 17.

    Stavljanje izvan snage

    1.   Uredba (EEZ) br. 571/88 stavlja se izvan snage.

    2.   Pozivanje na Uredbu stavljenu izvan snage smatra se pozivanjem na ovu Uredbu.

    Članak 18.

    Stupanje na snagu

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 1. siječnja 2009..

    Ova Uredba u cijelosti je obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Strasbourgu 19. studenoga 2008.

    Za Europski parlament

    Predsjednik

    H.-G. PÖTTERING

    Za Vijeće

    Predsjednik

    J.-P. JOUYET


    (1)  Mišljenje Europskog parlamenta od 21. svibnja 2008. (još nije objavljeno u Službenom listu) i Odluka Vijeća od 20. listopada 2008.

    (2)  SL L 56, 2.3.1988., str. 1.

    (3)  SL L 277, 21.10.2005., str. 1.

    (4)  Naslovljeno „Razvoj poljoprivredno okolišnih pokazatelja za praćenje uključivanja pitanja zaštite okoliša u zajedničku poljoprivrednu politiku”.

    (5)  SL L 52, 22.2.1997., str. 1.

    (6)  SL L 151, 15.6.1990., str. 1.

    (7)  SL L 293, 24.10.1990., str. 1.

    (8)  SL L 154, 21.6.2003., str. 1.

    (9)  SL L 209, 11.8.2005., str. 1.

    (10)  SL L 139, 14.6.2006., str. 1.

    (11)  SL L 184, 17.7.1999., str. 23.

    (12)  SL L 179, 7.8.1972., str. 1.

    (13)  Uredba Vijeća (EZ) br. 1782/2003 od 29. rujna 2003. o utvrđivanju zajedničkih pravila za programe izravne potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike i utvrđivanju određenih programa potpore za poljoprivrednike (SL L 270, 21.10.2003., str 1.).

    (14)  Uredba (EZ) br. 1760/2000 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. srpnja 2000. o uvođenju sustava označivanja i registracije životinja vrste goveda, označivanju goveđeg mesa i proizvoda od goveđeg mesa (SL L 204, 11.8.2000., str. 1.).

    (15)  Uredba Vijeća (EZ) br. 834/2007 od 28. lipnja 2007. o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda i stavljanju izvan snage Uredbe (EEZ) br. 2092/91 (SL L 189, 20.7.2007., str. 1.).


    PRILOG I.

    Popis poljoprivrednih djelatnosti navedenih u definiciji poljoprivrednoga gospodarstva

    Sljedeće aktivnosti (koje mogu biti primarne ili sekundarne djelatnosti) temelje se na Europskoj statističkoj klasifikaciji djelatnosti (NACE Rev. 2) za biljnu i stočarsku proizvodnju, lovstvo i vezane uslužne djelatnosti, te se koriste za definiranje poljoprivrednoga gospodarstva:

    Opis djelatnosti

    Oznaka NACE Rev. 2

    Dodatne napomene o uključenim ili neuključenim djelatnostima kod definiranja poljoprivrednih djelatnosti

    Uzgoj jednogodišnjih usjeva

    01.1

     

    Uzgoj višegodišnjih usjeva

    01.2

    U djelokrug ove Uredbe uključena su poljoprivredna gospodarstva koja proizvode vino ili maslinovo ulje od grožđa ili maslina iz vlastite proizvodnje.

    Uzgoj sadnog materijala

    01.3

     

    Stočarstvo

    01.4

    Sve djelatnosti razvrstane u razred 01.49 prema NACE Rev. 2 (Uzgoj ostalih životinja) su isključene iz djelokruga ove Uredbe, osim:

    i.

    uzgoj i razmnožavanje nojeva, emua i zečeva;

    ii.

    pčelarstvo i proizvodnja meda i pčelinjeg voska.

    Mješovita poljoprivredna proizvodnja

    01.5

     

    Pomoćne djelatnosti u poljoprivredi i djelatnosti koje se obavljaju nakon žetve usjeva

    01.6

    Sva poljoprivredna gospodarstva koja obavljaju djelatnosti iz skupine 01.6 prema NACE Rev. 2 isključena su iz djelokruga ove Uredbe, ako obavljaju samo te djelatnosti.

    Međutim, poljoprivredna gospodarstva koja obrađuju poljoprivredne površine po principu dobre poljoprivredne prakse i sukladno zaštiti okoliša (pod oznakom 01.61 NACE Rev. 2), uključena su u djelokrug ove Uredbe.


    PRILOG II.

    Pragovi za istraživanje o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i istraživanje o metodama poljoprivredne proizvodnje

    Obilježja

    Prag

    Korištene poljoprivredne površine

    Oranice i vrtovi, povrtnjaci, trajni travnjaci, trajni nasadi

    5 ha

    Trajni nasadi na otvorenom

    Voće, bobičasto voće, nasadi citrusa, maslinici, vinogradi i rasadnici

    1 ha

    Ostala intenzivna proizvodnja

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode na otvorenom ili pod niskim zaštitnim pokrovom (ispod kojega se ne može hodati)

    0,5 ha

    Duhan

    0,5 ha

    Hmelj

    0,5 ha

    Pamuk

    0,5 ha

    Usjevi u stakleniku ili pod drugim zaštitnim pokrovom (s mogućnošću pristupa)

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode

    0,1 ha

    Cvijeće i ukrasno bilje (osim presadnica)

    0,1 ha

    Goveda

    Sve

    10 grla

    Svinje

    Sve

    50 grla

    Rasplodne krmače

    10 grla

    Ovce

    Sve

    20 grla

    Koze

    Sve

    20 grla

    Perad

    Sve

    1 000 kljunova


    PRILOG III.

    Popis obilježja istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava

    OBILJEŽJA

    JEDINICE/KATEGORIJE

    I.   Opća obilježja

    Lokacija poljoprivrednoga gospodarstva

     

    – –

    Zemljopisna širina (u luku 5 minuta ili manje)

    Stupanj: Minute

    – –

    Zemljopisna dužina (u luku 5 minuta ili manje)

    Stupanj: Minute

    Pravno svojstvo poljoprivrednoga gospodarstva

     

    – –

    Pravnu i financijsku odgovornost za poljoprivredno gospodarstvo preuzima:

     

    – – –

    fizička osoba je jedini nositelj gospodarstva, gdje je poljoprivredno gospodarstvo neovisno?

    da/ne

    – – – –

    Ako je odgovor na prethodno pitanje „da”, je li ta osoba (nositelj gospodarstva) ujedno i upravitelj?

    da/ne

    – – – – –

    Ako ta osoba nije upravitelj, je li upravitelj član obitelji nositelja gospodarstva?

    da/ne

    – – – – –

    Ako je upravitelj član obitelji nositelja gospodarstva, je li upravitelj supružnik nositelja? (1)

    da/ne

    – – –

    jedna ili više fizičkih osoba su partneri, gdje je poljoprivredno gospodarstvo u udruženju gospodarstava?

    da/ne

    – – –

    pravna osoba?

    da/ne

    Vrsta zakupa (u odnosu na nositelja gospodarstva) i sustavom poljoprivredne proizvodnje

     

    – –

    Korištena poljoprivredna površina:

     

    – – –

    za poljoprivrednu proizvodnju na vlastitoj površini

    ha

    – – –

    za poljoprivrednu proizvodnju na zakupljenoj površini

    ha

    – – –

    za zajedničku poljoprivrednu proizvodnju više poljoprivrednih gospodarstava ili druge načine

    ha

    – –

    Ekološka poljoprivreda

     

    – – –

    Ukupno korištene poljoprivredne površine na poljoprivrednom gospodarstvu, na kojima se primjenjuju proizvodne metode ekološke poljoprivrede i koje su certificirane u skladu s nacionalnim pravilima i pravilima Europske zajednice

    ha

    – – –

    Ukupno korištene poljoprivredne površine na poljoprivrednom gospodarstvu, koje su u fazi prelaska na proizvodne metode ekološke poljoprivrede, i koje će biti certificirane u skladu s nacionalnim pravilima i pravilima Europske zajednice

    ha

    – – –

    Površine poljoprivrednoga gospodarstva, na kojemu se primjenjuju proizvodne metode ekološke poljoprivrede u skladu s nacionalnim pravilima i pravilima Europske zajednice i koje su certificirane, ili su u fazi promjene da budu certificirane:

     

    – – – –

    Žitarice za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme)

    ha

    – – – –

    Suhe mahunarke i proteinski usjevi za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme i mješavine žitarica i mahunarki)

    ha

    – – – –

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir)

    ha

    – – – –

    Šećerna repa (bez sjemena)

    ha

    – – – –

    Uljarice

    ha

    – – – –

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode

    ha

    – – – –

    Pašnjaci i livade, bez ekstenzivnih pašnjaka

    ha

    – – – –

    Nasadi voća i bobičastog voća

    ha

    – – – –

    Nasadi citrusa

    ha

    – – – –

    Maslinici

    ha

    – – – –

    Vinogradi

    ha

    – – – –

    Ostali usjevi (biljke za proizvodnju vlakana, itd.)

    ha

    – – –

    Metode ekološke proizvodnje primijenjene u stočarstvu i certificirane u skladu s nacionalnim pravilima ili pravilima Europske zajednice:

     

    – – – –

    Goveda

    Grlo

    – – – –

    Svinje

    Grlo

    – – – –

    Ovce i koze

    Grlo

    – – – –

    Perad

    Kljun

    – – – –

    Ostale životinje

    da/ne

    – –

    Namjena proizvodnje poljoprivrednog gospodarstva:

     

    – – –

    Domaćinstvo konzumira više od 50 % vrijednosti ukupne proizvodnje poljoprivrednog gospodarstva

    da/ne

    – – –

    Izravna prodaja krajnjem potrošaču predstavlja više od 50 % ukupne prodaje poljoprivrednog gospodarstva (1)

    da/ne

    II.   Zemljište

    Oranice i vrtovi

     

    – –

    Žitarice za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme):

     

    – – –

    Obična pšenica i pir

    ha

    – – –

    Tvrda pšenica

    ha

    – – –

    Raž

    ha

    – – –

    Ječam

    ha

    – – –

    Zob

    ha

    – – –

    Kukuruz u zrnu

    ha

    – – –

    Riža

    ha

    – – –

    Druge žitarice za proizvodnju zrna

    ha

    – –

    Suhe mahunarke i proteinski usjevi za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme i mješavine žitarica i mahunarki)

    ha

    – – –

    od toga grašak, grah i grašak šećerac

    ha

    – –

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir)

    ha

    – –

    Šećerna repa (bez sjemena)

    ha

    – –

    Korjenasti usjevi za krmu i kupusnjače za krmu (bez sjemena)

    ha

    – –

    Industrijski usjevi:

     

    – – –

    Duhan

    ha

    – – –

    Hmelj

    ha

    – – –

    Pamuk

    ha

    – – –

    Uljana repa i repica

    ha

    – – –

    Suncokret

    ha

    – – –

    Soja

    ha

    – – –

    Laneno sjeme (uljni lan)

    ha

    – – –

    Ostale uljarice

    ha

    – – –

    Lan

    ha

    – – –

    Konoplja

    ha

    – – –

    Ostalo bilje za proizvodnju vlakana

    ha

    – – –

    Aromatsko bilje, ljekovito bilje i začini

    ha

    – – –

    Ostalo industrijsko bilje drugdje ne spomenuto

    ha

    – –

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode, od toga:

     

    – – –

    Na otvorenom ili pod niskim zaštitnim pokrovom (ispod kojeg se ne može hodati)

    ha

    – – – –

    Na otvorenom na oranicama

    ha

    – – – –

    Komercijalni uzgoj u vrtovima

    ha

    – – –

    U stakleniku ili pod drugim zaštitnim pokrovom (s mogućnošću pristupa)

    ha

    – –

    Cvijeće i ukrasno bilje (bez presadnica):

     

    – – –

    Na otvorenom ili pod niskim zaštitnim pokrovom (ispod kojeg se ne može hodati)

    ha

    – – –

    U stakleniku ili pod drugim zaštitnim pokrovom (s mogućnošću pristupa)

    ha

    – –

    Bilje koje se ubire zeleno:

     

    – – –

    Privremeni travnjaci

    ha

    – – –

    Ostalo bilje koje se ubire zeleno:

     

    – – – –

    Silažni kukuruz

    ha

    – – – –

    Leguminoze

    ha

    – – – –

    Ostalo bilje koje se ubire zeleno, drugdje nespomenuto

    ha

    – –

    Sjeme i sadnice sa oranica

    ha

    – –

    Ostale usjevi sa oranica

    ha

    – –

    Ugari bez subvencija

    ha

    – –

    Ugari s pravom na isplatu subvencije, bez gospodarske koristi

    ha

    Povrtnjaci

    ha

    Trajni travnjaci

    ha

    – –

    Pašnjaci i livade, bez ekstenzivnih pašnjaka

    ha

    – –

    Ekstenzivni pašnjaci

    ha

    – –

    Trajni travnjaci koji se više ne koriste u proizvodne svrhe, ali imaju pravo na potpore

    ha

    Trajni nasadi

     

    – –

    Voćnjaci i nasadi bobičastog voća

    ha

    – – –

    Vrste voća, od toga:

    ha

    – – – –

    Voće iz umjerenog klimatskog pojasa

    ha

    – – – –

    Voće iz suptropskog klimatskog pojasa

    ha

    – – –

    Vrste bobičastog voća

    ha

    – – –

    Orašasto voće

    ha

    – –

    Nasadi citrusa

    ha

    – –

    Maslinici

    ha

    – – –

    Masline za proizvodnju stolnih sorti maslina

    ha

    – – –

    Masline za proizvodnju ulja

    ha

    – –

    Vinogradi koji se koriste za proizvodnju:

    ha

    – – –

    Kvalitetnih vina

    ha

    – – –

    Ostalih vina

    ha

    – – –

    Stolnoga grožđa

    ha

    – – –

    Grožđica

    ha

    – –

    Rasadnici

    ha

    – –

    Ostali trajni nasadi

    ha

    – – –

    od toga Božićna drvca (1)

    ha

    – –

    Trajni nasadi u staklenicima

    ha

    Ostalo zemljište

     

    – –

    Poljoprivredno zemljište koje se ne koristi

    ha

    – –

    Šume

    ha

    – – –

    od toga šikare s kratkom rotacijom

    ha

    – –

    Ostalo zemljište (zemljište na kojem se nalaze zgrade, gospodarska dvorišta, putovi, ribnjaci, lovišta, neplodno zemljište, stijene itd.)

    ha

    Gljive, navodnjavane površine, energetski usjevi i genetski modificirani usjevi

     

    – –

    Gljive

    ha

    – –

    Navodnjavane površine

     

    – – –

    Ukupno navodnjavane površine

    ha

    – – –

    Ukupna obrađena površina, navodnjavana najmanje jednom tijekom zadnjih 12 mjeseci

    ha

    – –

    Energetski usjevi (za proizvodnju biogoriva ili drugih obnovljivih izvora energije)

    ha

    – – –

    od toga na površinama ugara

    ha

    – –

    Genetski modificirani usjevi

    ha

    III.   Stoka

    Kopitari

    Grlo

    Goveda:

     

    – –

    Goveda, starosti do godine dana, muška i ženska

    Grlo

    – –

    Muška goveda, starosti od jedne do dvije godine

    Grlo

    – –

    Ženska goveda, starosti od jedne do dvije godine

    Grlo

    – –

    Muška goveda, starosti dvije godine i starija

    Grlo

    – –

    Junice, starosti dvije godine i starije

    Grlo

    – –

    Muzne krave

    Grlo

    – –

    Ostale krave

    Grlo

    Ovce i koze:

     

    – –

    Ovce (svih dobi)

    Grlo

    – – –

    Ovce, rasplodne ženke

    Grlo

    – – –

    Ostale ovce

    Grlo

    – –

    Koze (svih dobi)

    Grlo

    – – –

    Koze, rasplodne ženke

    Grlo

    – – –

    Ostale koze

    Grlo

    Svinje:

     

    – –

    Odojci do 20 kg žive vage

    Grlo

    – –

    Rasplodne krmače težine 50 kg i više

    Grlo

    – –

    Ostale svinje

    Grlo

    Perad:

     

    – –

    Tovljeni pilići (brojleri)

    Kljun

    – –

    Kokoši nesilice

    Kljun

    – –

    Ostala perad:

    Kljun

    – – –

    Pure (1)

    Kljun

    – – –

    Patke (1)

    Kljun

    – – –

    Guske (1)

    Kljun

    – – –

    Nojevi (1)

    Kljun

    – – –

    Ostala perad ne spomenuta drugdje (1)

    Kljun

    Kunići, rasplodne ženke

    Grlo

    Pčele

    košnica

    Stoka ne spomenuta drugdje

    da/ne

    IV.   Strojevi i oprema

    IV. i.

    Strojevi  (1)

    U isključivom vlasništvu poljoprivrednoga gospodarstva

     

    – –

    Traktori, gusjeničari, traktori za vuču

    broj

    – –

    Kultivatori, strojevi za okopavanje, rotacijske kopačice i motorne kosilice

    broj

    – –

    Kombajni

    broj

    – –

    Ostali potpuno mehanizirani strojevi za žetvu

    broj

    Strojevi koje koristi više poljoprivrednih gospodarstava

    – –

    Traktori, gusjeničari, traktori za vuču

    da/ne

    – –

    Kultivatori, strojevi za okopavanje, rotacijske kopačice i motorne kosilice

    da/ne

    – –

    Kombajni

    da/ne

    – –

    Ostali potpuno mehanizirani strojevi za žetvu

    da/ne

    IV. ii.   Oprema

    Oprema koja se koristi za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora ovisno o vrsti izvora energije:

     

    – –

    Vjetar

    da/ne

    – –

    Biomasa

    da/ne

    – – –

    od toga biometan

    da/ne

    – –

    Sunčeva energija

    da/ne

    – –

    Energija vode

    da/ne

    – –

    Ostale vrste obnovljivih izvora energije

    da/ne

    V.   Radna snaga

    V. i.

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu

    Nositelj gospodarstva

     

    – –

    Spol

    muški/ženski

    – –

    Starost

    starosne skupine (2)

    – –

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu(osim kućanskih poslova)

    jedinica godišnjeg rada % skupina 1 (3)

    Upravitelj

     

    – –

    Spol

    muški/ženski

    – –

    Starost

    starosne skupine

    – –

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu (osim kućanskih poslova)

    jedinica godišnjeg rada % skupina2 (4)

    Obrazovanje upravitelja

     

    – –

    Poljoprivredno obrazovanje upravitelja

    oznake obrazovanja (5)

    – –

    Stručno osposobljavanje koje je upravitelj prošao u zadnjih 12 mjeseci (6)

    da/ne

    Članovi obitelji jedinog nositelja gospodarstva a koji obavljaju rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu: muške osobe

     

    – –

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu

    (osim kućanskih poslova) jedinica godišnjeg rada % skupina 2

    Članovi obitelji jedinog nositelja gospodarstva koji obavljaju rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu: ženske osobe

     

    – –

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu (osim kućanskih poslova)

    jedinica godišnjeg rada % skupina 2

    Redovito zaposlena radna snaga koja nije dio obitelji: muške osobe

     

    – –

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu (osim kućanskih poslova)

    jedinica godišnjeg rada % skupina 2

    Redovito zaposlena radna snaga koja nije dio obitelji: ženske osobe

     

    – –

    Rad u poljoprivredi na poljoprivrednom gospodarstvu (osim kućanskih poslova)

    jedinica godišnjeg rada % skupina 2

    Povremeno zaposlena radna snaga koja nije dio obitelji: muške i ženske osobe

    broj dana s punim radnim vremenom

    Ukupan broj radnih dana na gospodarstvu s punim radnim vremenom,tijekom 12 mjeseci do dana istraživanja, koji nije uključen u prethodne kategorije i koji se odnosi na osobe koje nisu izravno zaposlene na poljoprivrednom gospodarstvu (npr. zaposlenici na temelju ugovora)

    broj dana s punim radnim vremenom

    V. ii.   Ostale dohodovne aktivnosti (rad u nepoljoprivrednim djelatnostima na poljoprivrednom gospodarstvu i u djelatnostima izvan poljoprivrednoga gospodarstva)

    Ostale dohodovne aktivnosti nositelja gospodarstva koji je ujedno i upravitelj:

     

    – –

    Kao njegovo/njezino glavno zanimanje

    da/ne

    – –

    Kao njegovo/njezino sporedno zanimanje

    da/ne

    – –

    Ako obavlja druge dohodovne aktivnosti

     

    – – –

    Djelatnosti koje su direktno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

    da/ne

    – – –

    Djelatnosti koje nisu direktno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

    da/ne

    Ostale dohodovne djelatnosti zakonskog supružnika jedinog nositelja gospodarstva:

     

    – –

    Kao njegovo/njezino glavno zanimanje

    da/ne

    – –

    Kao njegovo/njezino sporedno zanimanje

    da/ne

    – –

    Ako obavlja druge dohodovne aktivnosti

     

    – – –

    Djelatnosti koje su direktno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

    da/ne

    – – –

    Djelatnosti koje nisu direktno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

    da/ne

    Ostale dohodovne aktivnosti drugih članova obitelji jedinog nositelja gospodarstva:

     

    – –

    Kao njegova/njezina glavna djelatnost

    da/ne

    – –

    Kao njegova/njezina sporedna djelatnost

    da/ne

    – –

    Ako obavlja druge dohodovne aktivnosti

     

    – – –

    Djelatnosti koje su direktno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

    da/ne

    – – –

    Djelatnosti koje nisu direktno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

    da/ne

    Radna snaga koja nije dio obitelji, redovito je zaposlena i uključena u ostale dohodovne aktivnosti koje su neposredno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom

     

    – –

    Kao njegovo/njezino glavno zanimanje

    da/ne

    – –

    Kao njegovo/njezino sporedno zanimanje

    da/ne

    VI.   Ostale dohodovne aktivnosti poljoprivrednoga gospodarstva (izravno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom)

    VI. i.

    Popis ostalih dohodovnih aktivnosti

    Turizam, smještaj i ostale djelatnosti vezane uz slobodno vrijeme

    da/ne

    Rukotvorine (ručni rad)

    da/ne

    Prerada poljoprivrednih proizvoda

    da/ne

    Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora

    da/ne

    Prerada drveta (npr. piljenje drva)

    da/ne

    Akvakultura

    da/ne

    Ugovoreni rad (s korištenjem opreme s poljoprivrednoga gospodarstva)

     

    – –

    Poljoprivredni (za druga poljoprivredna gospodarstva)

    da/ne

    – –

    Nepoljoprivredni

    da/ne

    Šumarstvo

    da/ne

    Ostalo

    da/ne

    VI. ii.   Važnost ostalih dohodovnih aktivnosti izravno povezanih s poljoprivrednim gospodarstvom

    Postotak finalne proizvodnje poljoprivrednoga gospodarstva

    Postotne skupine (7)

    VII.   Potpore ruralnom razvoju

    Poljoprivredno gospodarstvo je koristilo u posljednje tri godine jednu od sljedećih mjera ruralnog razvoja

     

    – –

    Korištenje savjetodavnih službi

    da/ne

    – –

    Modernizacija poljoprivrednoga gospodarstva

    da/ne

    – –

    Dodana vrijednosti poljoprivrednim proizvodima i proizvodima šumarstva

    da/ne

    – –

    Ispunjavanje standarda temeljenih na zakonodavstvu Zajednice

    da/ne

    – –

    Sudjelovanje poljoprivrednika u shemama za kvalitetu hrane

    da/ne

    – –

    Plaćanja u okviru programa Natura 2000 za poljoprivredne površine

    da/ne

    – –

    Plaćanja vezana s Direktivom o sustavima voda (8)

    da/ne

    – –

    Poljoprivredno-okolišna plaćanja

    da/ne

    – – –

    od toga u okviru ekološke poljoprivrede

    da/ne

    – –

    Plaćanja za dobrobit životinja

    da/ne

    – –

    Diverzifikacija u nepoljoprivredne djelatnosti

    da/ne

    – –

    Podrška turističkim djelatnostima

    da/ne


    (1)  Ne provodi se u 2010. godini.

    (2)  Starosne skupine: (od završetka škole do 24 godine), (25-34), (35-44), (45-54), (55-64), (65 i više).

    (3)  Postotna skupina jedinica godišnjeg rada 1: (0), (> 0-< 25), (≥ 25-< 50), (≥ 50-< 75), (≥ 75-< 100), (100).

    (4)  Postotna skupina jedinica godišnjeg rada 2: (> 0-< 25), (≥ 25-< 50), (≥ 50-< 75), (≥ 75-< 100), (100).

    (5)  Oznake obrazovanja: (samo praktično poljoprivredno iskustvo), (osnovna poljoprivredna naobrazba), (potpuna poljoprivredna naobrazba).

    (6)  Ne treba provesti u 2013. godini.

    (7)  Postotne skupine: (≥ 0–≤ 10), (> 10–≤ 50), (> 50–< 100).

    (8)  Direktiva 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2000. o uspostavljanju okvira za djelovanje Zajednice u području politike voda (SL L 327, 22.12.2000., str. 1.).


    PRILOG IV.

    ZAHTJEVI TOČNOSTI

    Istraživanja na uzorku definirana u ovoj Uredbi moraju biti statistički reprezentativna na razini NUTS 2 regija, a za nacionalno agregirana područja s otežanim uvjetima gospodarenja (1) u smislu tipa i veličine poljoprivrednih gospodarstava, u skladu s Odlukom Komisije 85/377/EEZ od 7. lipnja 1985. o utvrđivanju tipologije Zajednice za poljoprivredna gospodarstva (2). Osim toga, zahtijevaju se određene razine točnosti za obilježja biljne proizvodnje i stočarstva na poljoprivrednim gospodarstvima.

    Ove razine točnosti dane su u tablicama u nastavku i primjenjuju se na sve NUTS 2 regije s najmanje 10 000 poljoprivrednih gospodarstava. Za NUTS 2 regije s manje od 10 000 poljoprivrednih gospodarstava, primjenjuju se razine točnosti za povezivanje NUTS 1 regije, pod uvjetom da ta NUTS 1 regija ima najmanje 1 000 poljoprivrednih gospodarstava. Za istraživanje o metodama poljoprivredne proizvodnje, relevantna obilježja biljne proizvodnje i stočarstva bit će dostupna iz rezultata istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava iz 2010. godine.

    Točna obilježja za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2013. i 2016. godini

    Obilježja biljne proizvodnje:

    Žitarice za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme), koje uključuje običnu pšenicu i pir, tvrdu pšenicu, raž, ječam, zob, kukuruz u zrnu, rižu i druge žitarice za proizvodnju zrna

    Suhe mahunarke i proteinski usjevi za proizvodnju zrna (uključujući sjeme i mješavine žitarica i mahunarki)

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir)

    Šećerna repa (bez sjemena)

    Uljarice koje uključuju uljanu repicu i repu, suncokret, soju, laneno sjeme (uljni lan) i ostale uljarice

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode

    Cvijeće i ukrasno bilje (bez presadnica)

    Bilje koje se žanje zeleno

    Pašnjaci i livade, isključujući ekstenzivne pašnjake

    Voćnjaci i nasadi bobičastog voća

    Nasadi citrusa

    Maslinici

    Vinogradi

    Obilježja stoke:

    Muzne krave

    Ostale krave

    Ostala goveda

    Rasplodne krmače

    Ostale svinje

    Ovce

    Koze

    Perad

    Točna obilježja istraživanja na uzorku, provedena kao dio istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u 2010. godini i istraživanja o metodama poljoprivredne proizvodnje

    Obilježja biljne proizvodnje:

    Žitarice za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme), koje uključuje običnu pšenicu i pir, tvrdu pšenicu, raž, ječam, zob, kukuruz u zrnu, rižu i druge žitarice za proizvodnju zrna

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir) i šećerna repa (bez sjemena)

    Uljarice koje uključuju uljanu repicu i repu, suncokret, soju, laneno sjeme (uljni lan) i ostale uljarice

    Trajni nasadi na otvorenom koji uključuju voće, nasade bobičastog voća, nasade citrusa i maslinike, vinograde, rasadnike i druge trajne nasade na otvorenom

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode, cvijeće i ukrasno bilje (bez presadnica);

    Privremeni travnjaci i trajni travnjaci

    Obilježja stočarstva:

    Goveda (svih dobi)

    Ovce i koze (svih dobi)

    Svinje

    Perad

    Detaljna tablica za NUTS 2 regije s najmanje 10 000 poljoprivrednih gospodarstava

    Točna obilježja

    Istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava 2013. i 2016. godine

    Istraživanja o metodama poljoprivredne proizvodnje

    Učestalost obilježja u NUTS 2 regiji

    Relativna standardna greška

    Učestalost obilježja u NUTS 2 regiji

    Relativna standardna greška

    Obilježja biljne proizvodnje na poljoprivrednom gospodarstvu

    7,5 % ili više korištenog poljoprivrednog zemljišta

    < 5 %

    10 % ili više korištenog poljoprivrednog zemljišta

    < 10 %

    Obilježja stočarstva na poljoprivrednom gospodarstvu

    7,5 % ili više stočnih jedinica i više od 5 % nacionalnog udjela u svakoj kategoriji

    < 5 %

    10 % ili više stočnih jedinica i više od 5 % nacionalnog udjela u svakoj kategoriji

    < 10 %

    Detaljna tablica za NUTS 2 regije s manje od 10 000 poljoprivrednih gospodarstava

    Točna obilježja

    Istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava 2013. i 2016. godine

    Istraživanja o metodama poljoprivredne proizvodnje

    Učestalost obilježja u povezanoj regiji NUTS 1 s najmanje 1 000 poljoprivrednih gospodarstava

    Relativna standardna greška

    Učestalost obilježja u povezanoj regiji NUTS 1 s najmanje 1 000 poljoprivrednih gospodarstava

    Relativna standardna greška

    Obilježja biljne proizvodnje na poljoprivrednom gospodarstvu

    7,5 % ili više korištenog poljoprivrednog zemljišta

    < 5 %

    10 % ili više korištenog poljoprivrednog zemljišta

    < 10 %

    Obilježja stočarstva na poljoprivrednom gospodarstvu

    7,5 % ili više stočnih jedinica i više od 5 % nacionalnog udjela u svakoj kategoriji

    < 5 %

    10 % ili više stočnih jedinica i više od 5 % nacionalnog udjela u svakoj kategoriji

    < 10 %


    (1)  Uredba Vijeća (EZ) br. 1257/1999. od 17. svibnja 1999. o potporama ruralnog razvoja Europskog fonda za smjernice i jamstva u poljoprivredi (EAGGF) (SL L 160, 26.6.1999., str. 80.).

    (2)  SL L 220, 17.8.1985., str. 1.


    PRILOG V.

    Popis obilježja za istraživanje metoda poljoprivredne proizvodnje

    Obilježja

    Jedinice/kategorije

    Metode obrađivanja tla

    Konvencionalno obrađivanje tla (lemešni plug ili kružni plug)

    ha

    Konzervacijska obrada (plitko obrađivanje tla)

    ha

    Nulta obrada tla (izravna sjetva)

    ha

    Konzervacija tla

    Zaštita zemlje zimi

    Obični zimski usjevi

    ha

    Pokrovni usjevi ili međuusjevi

    ha

    Ostaci biljaka

    ha

    Golo tlo

    ha

    Plodored

    Udio obradivih površina izvan planirane rotacije usjeva

    Postotna skupina obradivih površina (1)

    Obilježja krajolika

    Linearni elementi koje održava poljoprivrednik tijekom posljednje tri godine, od kojih:

    Živice

    Da/ne

    Stabla u nizu

    Da/ne

    Kameni zidovi

    Da/ne

    Linearni elementi postavljeni u posljednje tri godine, od kojih:

    Živice

    Da/ne

    Stabla u nizu

    Da/ne

    Kameni zidovi

    Da/ne

    Ispaša životinja

    Ispaša na poljoprivrednom gospodarstvu

    Površina korištena za ispašu u prošloj godini

    ha

    Količina vremena kada su životinje na otvorenom na pašnjaku

    Mjeseci u godini

    Ispaša na zajedničkom zemljištu

    Ukupan broj životinja na ispaši na zajedničkom zemljištu

    Grlo

    Količina vremena kada su životinje na ispaši na zajedničkom zemljištu

    Mjeseci u godini

    Držanje životinja

    Goveda:

    Staja s držanjem na vezu - sa krutim i tekućim stajskim gnojem

    Mjesta

    Staja s držanjem na vezu - sa spremnikom za gnojovku

    Mjesta

    Slobodno držanje - sa krutim i tekućim stajskim gnojem

    Mjesta

    Slobodno držanje - sa spremnikom za gnojovku

    Mjesta

    Ostalo

    Mjesta

    Svinje

    Na polurešetkastim podovima

    Mjesta

    Na potpuno rešetkastim podovima

    Mjesta

    Slamnati podovi (objekti s dubokom steljom)

    Mjesta

    Ostalo

    Mjesta

    Kokoši nesilice

    Slamnata stelja (objekti s dubokom steljom)

    Mjesta

    Baterijski kavezi (sve vrste)

    Mjesta

     

    Baterijski kavezi s trakom za odvoz gnoja

    Mjesta

     

    Baterijski kavez s dubokom jamom

    Mjesta

     

    Baterijski kavez s izdignutim objektom

    Mjesta

    Ostali

    Mjesta

    Uporaba gnoja

    Korištena poljoprivredna površina na kojoj se upotrebljava kruti stajski gnoj iz seoskog dvorišta

    Ukupno

    Postotna skupina korištenog poljoprivrednog zemljišta (2)

    S neposrednim unosom

    Postotna skupina korištenog poljoprivrednog zemljišta (2)

    Korištena poljoprivredna površina na kojoj se upotrebljava gnojovka

    Ukupno

    Postotna skupina korištenog poljoprivrednog zemljišta (2)

    S neposrednim unosom ili ubrizgavanjem

    Postotna skupina korištenog poljoprivrednog zemljišta (2)

    Postotak ukupno proizvedenoga gnoja, izvezenog s poljoprivrednoga gospodarstva

    Postotna skupina (3)

    Prostori za skladištenje i obradu gnoja

    Prostori za skladištenje za:

    Kruti stajski gnoj

    Da/ne

    Tekući stajski gnoj

    Da/ne

    Gnojovka

    Spremnik za gnojovku

    Da/ne

    Bazen

    Da/ne

    Jesu li prostori za skladištenje pokriveni?

    Kruti stajski gnoj

    Da/ne

    Tekući stajski gnoj

    Da/ne

    Gnojovka

    Da/ne

    Navodnjavanje

    Navodnjavanje površine

    Prosječna površina zemljišta navodnjavanog u posljednje tri godine

    ha

    Ukupno obrađeno zemljište navodnjavano najmanje jednom u posljednjih 12 mjeseci

    Ukupno

    ha

    Žitarice za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme) (bez kukuruza i riže)

    ha

    Kukuruz (zrno i silažni kukuruz)

    ha

    Riža

    ha

    Suhe mahunarke i proteinski usjevi za proizvodnju zrna (uključujući i sjeme i mješavine žitarica i mahunarki)

    ha

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir)

    ha

    Šećerna repa (bez sjemena)

    ha

    Uljana repica i repa

    ha

    Suncokret

    ha

    Bilje za proizvodnju vlakana (lan, konoplja, ostalo bilje za proizvodnju vlakana)

    ha

    Svježe povrće, dinje i lubenice i jagode – na otvorenom

    ha

    Privremeni travnjaci i trajni travnjaci

    ha

    Ostali usjevi na oranicama

    ha

    Voćnjaci i nasadi bobičastog voća

    ha

    Nasadi citrusa

    ha

    Maslinici

    ha

    Vinogradi

    ha

    Primijenjene metode navodnjavanja:

    Površinsko navodnjavanje (navodnjavanje potapanjem i brazdama)

    Da/ne

    Navodnjavanje orošavanjem

    Da/ne

    Navodnjavanje kap po kap

    Da/ne

    Izvor vode za navodnjavanje korišten na poljoprivrednom gospodarstvu:

    Podzemne vode na gospodarstvu

    Da/ne

    Površinske vode (brane, jezera) na gospodarstvu

    Da/ne

    Površinske vode izvan gospodarstva (jezera, rijeke ili ostali vodeni tokovi)

    Da/ne

    Voda iz vodovoda

    Da/ne

    Ostali izvori

    Da/ne


    (1)  Postotna skupina obradivih površina: (0), (> 0–< 25), (≥ 25–< 50), (≥ 50–< 75), (≥ 75).

    (2)  Postotna skupina korištenog poljoprivrednog zemljišta: (0), (> 0–< 25), (≥ 25–< 50), (≥ 50–< 75), (≥ 75).

    (3)  Postotna skupina: (0), (> 0–< 25), (≥ 25–< 50), (≥ 50–< 75), (≥ 75).


    Top