EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016TA1216(04)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća za elektroničke komponente i sustave za vodeći položaj Europe za financijsku godinu 2015. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

SL C 473, 16.12.2016, p. 24–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 473/24


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća za elektroničke komponente i sustave za vodeći položaj Europe za financijsku godinu 2015. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

(2016/C 473/04)

SADRŽAJ

 

Odlomak

Stranica

UVOD

1.–5.

25

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

6.

25

IZJAVA O JAMSTVU

7.–18.

25

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

12.

26

Osnova za uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija

13.–16.

27

Uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

17.

27

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM I FINANCIJSKOM UPRAVLJANJU

19.–26.

27

Prikazivanje računovodstvene dokumentacije

19.–20.

27

Izvršenje proračuna za 2015. godinu

21.–22.

28

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća ECSEL u okviru programa FP7

23.

28

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća ECSEL u okviru programa Obzor 2020.

24.–26.

28

OSTALA PITANJA

27.–30.

28

Ključne kontrole i nadzorni sustavi

27.

28

Strategija za borbu protiv prijevara

28.–30.

28

PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRETHODNIM OPAŽANJIMA

31.–32.

29

Praćenje projektnih rezultata istraživanja i izvješćivanje o njima

31.

29

Sukobi interesa

32.

29

PRILOG

30

UVOD

1.

Zajedničko poduzeće za provedbu zajedničke tehnološke inicijative za elektroničke komponente i sustave za vodeći položaj Europe (Zajedničko poduzeće ECSEL), sa sjedištem u Bruxellesu, osnovano je u svibnju 2014. (1) u sklopu Okvirnog programa za istraživanja i inovacije (2) Obzor 2020. na razdoblje do 31. prosinca 2024. Zajedničko poduzeće ECSEL zamjenjuje i nasljeđuje Zajednička poduzeća ENIAC i ARTEMIS, osnovana Uredbom (EZ) br. 72/2008 i Uredbom (EZ) br. 74/2008 koja su službeno prestala s radom 26. lipnja 2014. Zajedničko poduzeće ECSEL počelo je sa samostalnim radom 27. lipnja 2014.

2.

Cilj je Zajedničkog poduzeća ECSEL pridonijeti razvoju snažne i globalno konkurentne industrije elektroničkih komponenti i sustava u Europskoj uniji (EU). Zajedničko poduzeće također nastoji zajamčiti raspoloživost elektroničkih komponenti i sustava za ključna tržišta i za rješavanje društvenih izazova te održati i povećati mogućnosti proizvodnje poluvodiča i pametnih sustava u Europi. Konačno, cilj je Zajedničkog poduzeća uskladiti strategije s državama članicama kako bi se privukla privatna ulaganja i pridonijelo djelotvornosti javne potpore izbjegavanjem nepotrebnog udvostručavanja i fragmentacije napora te olakšavanjem sudjelovanja dionika uključenih u istraživanje i inovacije (3).

3.

Zajedničko poduzeće utemeljili su Europska unija, koju predstavlja Komisija, države sudionice ECSEL-a (Austrija, Belgija, Bugarska, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Izrael, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska i Ujedinjena Kraljevina) te privatni članovi koje predstavljaju udruženja AENEAS, ARTEMISIA i EPoSS, koja okupljaju poduzeća i druge istraživačke organizacije aktivne u području ugrađenih i kibernetičko-fizičkih sustava, integracije pametnih sustava te mikro- i nanoelektronike.

4.

Najveći mogući doprinos EU-a Zajedničkom poduzeću ECSEL u okviru programa Obzor 2020. iznosi 1 185 milijuna eura. Podjednak iznos trebale bi izdvojiti i države sudionice ECSEL-a te bi privatni doprinos trebao iznositi najmanje 1 657,5 milijuna eura. Administrativni troškovi u cijelosti se pokrivaju financijskim doprinosima (4), dok se operativni troškovi pokrivaju financijskim doprinosima EU-a i država članica ECSEL-a te doprinosima u naravi privatnih članova.

5.

Zajedničko poduzeće ECSEL odgovorno je za plaćanje obveza u vezi s projektima zajedničkih poduzeća ENIAC i ARTEMIS koji se financiraju u okviru Sedmog okvirnog programa za istraživanja (FP7) koje su u vrijeme službenog prestanka djelovanja tih zajedničkih poduzeća 26. lipnja 2014. još uvijek bile važeće (vidjeti odlomak 23. u nastavku).

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

6.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, ispitivanje transakcija na razini Zajedničkog poduzeća i procjenu ključnih kontrola u nadzornim i kontrolnim sustavima, uključujući provjeru kontrole kvalitete ex post revizija koje Zajedničko poduzeće (ili privatno revizorsko društvo u njegovo ime) provodi na razini korisnika. Tome se pridodaju dokazi prikupljeni relevantnim radom drugih revizora i analizom jamstava uprave.

IZJAVA O JAMSTVU

7.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća ECSEL, koja se sastoji od financijskih izvještaja (5) i izvješća o izvršenju proračuna (6) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2015.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

8.

U skladu s člancima 16. i 22. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 110/2014 (7) uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija.

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Zajedničkog poduzeća uključuju izradu, primjenu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške, odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (8) te davanje razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Izvršni direktor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Zajedničkog poduzeća nakon što ju je računovodstveni službenik Zajedničkog poduzeća pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

9.

Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (9) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da njome dobije razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

10.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

11.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

12.

Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Zajedničkog poduzeća u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća na dan 31. prosinca 2015. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama financijskih pravila Zajedničkog poduzeća i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

Osnova za uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija

13.

Zajedničko poduzeće ECSEL preuzelo je projekte u okviru programa FP7 koje su provodila Zajednička poduzeća ARTEMIS i ENIAC. Plaćanja koja je Zajedničko poduzeće ECSEL izvršilo za te projekte od 2015. godine prema potvrdama o prihvaćanju troškova koje su izdala tijela država sudionica ECSEL-a nadležna za financiranje bila su u vrijednosti od 94,2 milijuna eura, što predstavlja 65 % ukupnih plaćanja Zajedničkog poduzeća u 2015. godini.

14.

Administrativni sporazumi koje su Zajednička poduzeća ARTEMIS i ENIAC sklopila s nacionalnim tijelima za financiranje nastavljaju se primjenjivati i nakon što su se ta zajednička poduzeća objedinila u obliku Zajedničkog poduzeća ECSEL. U okviru tih sporazuma, nacionalna tijela za financiranje obavljaju ex post revizije plaćanja za projekte u okviru programa FP7 u ime Zajedničkog poduzeća. Kada je riječ o reviziji zahtjeva za povrat projektnih troškova, strategije Zajedničkih poduzeća ARTEMIS i ENIAC za ex post revizije uvelike su se oslanjale na nacionalna tijela za financiranje (10).

15.

Zajedničko poduzeće ECSEL poduzelo je određene korake da procijeni provedbu ex post revizija koje obavljaju nacionalna tijela za financiranje te je pribavilo pisane izjave nacionalnih tijela za financiranje u kojima tvrde da provedba njihovih nacionalnih postupaka pruža razumno jamstvo o zakonitosti i pravilnosti transakcija. Međutim, zbog znatnih razlika u metodologijama i postupcima koje primjenjuju nacionalna tijela za financiranje Zajedničko poduzeće ECSEL nije u mogućnosti izračunati pouzdanu jedinstvenu ponderiranu stopu pogreške ili preostalu stopu pogreške. Stoga Sud nije u mogućnosti zaključiti jesu li ex post revizije djelotvorne niti pruža li ta ključna kontrola dovoljno jamstvo u pogledu zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija za projekte u okviru programa FP7 (11).

16.

Pitanje različitosti metodologija i postupaka koje primjenjuju nacionalna tijela za financiranje više nije relevantno za provedbu projekata u okviru programa Obzor 2020. jer će ex post revizije preuzeti ili Zajedničko poduzeće ECSEL ili Komisija (12).

Uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

17.

Prema mišljenju Suda, izuzev mogućih učinaka pitanja pojašnjenih u odlomcima 13. – 15., transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Zajedničkog poduzeća za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2015. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

18.

Primjedbama u nastavku ne dovodi se u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM I FINANCIJSKOM UPRAVLJANJU

Prikazivanje računovodstvene dokumentacije

19.

Članovi Zajedničkog poduzeća koji nisu EU (i pridruženi partneri) dužni su do 31. siječnja svake godine upravnom odboru podnijeti izvješće o iznosu doprinosa u naravi koje su dali u svakoj od prethodnih financijskih godina (13). Na temelju tih informacija i u skladu sa smjernicama koje je Europska komisija pružila Zajedničkom poduzeću doprinosi u naravi koje su dali članovi trebali bi se evidentirati u računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća.

20.

Kada se pripremala završna računovodstvena dokumentacija, privatni članovi Zajedničkog poduzeća nisu bili u mogućnosti izvijestiti o iznosu stvarno nastalih troškova tijekom provedbe projekata u okviru programa Obzor 2020. (14). Stoga se količina doprinosa u naravi za 2015. godinu za program Obzor 2020. koja je unesena u računovodstvenu dokumentaciju temelji na procjenama Zajedničkog poduzeća u pogledu troškova koje su članovi imali do kraja 2015. (15).

Izvršenje proračuna za 2015. godinu

21.

Završni proračun za 2015. godinu dostupan za izvršenje uključivao je 108,5 milijuna eura odobrenih sredstava za obveze i 168 milijuna eura odobrenih sredstava za plaćanja. Stopa iskorištenosti za odobrena sredstva za obveze iznosila je 99 %, a stopa iskorištenosti za odobrena sredstva za plaćanja iznosila je 91 % (16).

22.

Sve operativne obveze preuzete 2015. godine (102,5 milijuna eura) bile su ukupne obveze za koje sporazumi o bespovratnim sredstvima još nisu bili potpisani. Razina ukupnih obveza 2015. godine povezana je s vremenom koje je potrebno za provedbu pregovaračkog postupka u vezi s pozivima na podnošenje prijedloga za projekte u okviru programa Obzor 2020. za 2015. godinu.

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća ECSEL u okviru programa FP7

23.

Do njihova zatvaranja 26. lipnja 2014. Zajednička poduzeća ARTEMIS i ENIAC preuzela su obveze u vrijednosti od 623 milijuna eura (17) za operativne aktivnosti koje su se trebale financirati iz programa FP7. Plaćanja u računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća ECSEL do kraja 2015. godine iznosila su 293 milijuna eura (18) (47 % operativnih obveza (19)).

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća ECSEL u okviru programa Obzor 2020.

24.

Za aktivnosti koje je Zajedničko poduzeće ECSEL pokrenulo u okviru programa Obzor 2020., od doprinosa EU-a u iznosu do 1185 milijuna eura za pokrivanje operativnih i administrativnih troškova (20), Zajedničko poduzeće do kraja 2015. godine preuzelo je obveze u vrijednosti od 257,5 milijuna eura (22 %) i izvršilo plaćanja u vrijednosti od 56 milijuna eura (22 % obveza). Novčani doprinos EU-a administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća iznosio je 1,4 milijuna eura.

25.

28 država sudionica ECSEL-a obvezno je dati financijski doprinos operativnim i administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća ECSEL koji je razmjeran financijskom doprinosu EU-a u iznosu do 1 170 milijuna eura (21). U travnju 2016. od 20 država sudionica ECSEL-a koje su sudjelovale u pozivima na podnošenje prijedloga za 2014. godinu njih devet prijavilo je da tijekom tog razdoblja nije izvršilo nikakve isplate, njih jedanaest prijavilo je plaćanja (uglavnom pretfinanciranja) u ukupnoj vrijednosti od 15,8 milijuna eura.

26.

Od drugih se članova očekuju doprinosi u naravi u iznosu od najmanje 1 657,5 milijuna eura (22). Procijenjeni doprinosi u naravi privatnih članova za 2015. godinu iznosili su 58,7 milijuna eura. Novčani doprinos administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća koji su dali privatni članovi na dan 31. prosinca 2015. iznosio je 3,6 milijuna eura (23).

OSTALA PITANJA

Ključne kontrole i nadzorni sustavi

27.

Zajedničko poduzeće ECSEL uspostavilo je postupke ex ante kontrole koji se temelje na pregledima financijske i operativne dokumentacije te priprema ex post revizije nad korisnicima bespovratnih sredstava programa Obzor 2020. Za projekte u okviru programa FP7 ex post revizije nad korisnicima delegirane su nacionalnim tijelima za financiranje (24). Te su provjere ključni alati za procjenu zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija, uključujući gotovinu i doprinose u naravi koje su za Zajedničko poduzeće izdvojili članovi koji nisu EU.

Strategija za borbu protiv prijevara

28.

Prema financijskim pravilima Zajedničkog poduzeća proračun Zajedničkog poduzeća trebao bi se izvršavati u skladu sa standardima djelotvornih i učinkovitih unutarnjih kontrola, uključujući sprječavanje, otkrivanje i ispravak prijevara i nepravilnosti te daljnje postupanje u njihovu pogledu (25).

29.

Nakon što je Komisija u lipnju 2011. usvojila strategiju za borbu protiv prijevara, prva zajednička strategija za borbu protiv prijevara u području istraživanja usvojena je u srpnju 2012. i ažurirana u ožujku 2015. kako bi se uzele u obzir izmjene koje su uvedene u okviru programa Obzor 2020 (26). Strategija za borbu protiv prijevara u području istraživanja obuhvaća akcijski plan koji trebaju provesti istraživačka zajednička poduzeća.

30.

Zajedničko poduzeće ECSEL već je uspostavilo postupke unutarnje kontrole u svrhu pružanja razumnog jamstva u pogledu sprječavanja i otkrivanja prijevara i nepravilnosti (ex ante provjere plaćanja, politika u vezi sa sukobima interesa i ex post revizije nad korisnicima bespovratnih sredstava). Međutim, Zajedničko poduzeće još nije provelo sveobuhvatnu analizu novih mjera koje su uvedene ažuriranom strategijom za borbu protiv prijevara u području istraživanja.

PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRETHODNIM OPAŽANJIMA

Praćenje projektnih rezultata istraživanja i izvješćivanje o njima

31.

U skladu s pravilima programa Obzor 2020. (27) Zajedničko poduzeće ECSEL u svom je godišnjem izvješću o radu objavilo posebne pokazatelje za rezultate istraživanja (pokazatelji uspješnosti i pokazatelji za praćenje međusektorskih pitanja) (28).

Sukobi interesa

32.

Komisija je u srpnju 2015. izdala smjernice zajedničkim poduzećima u vezi s pravilima o sukobima interesa, uključujući zajednički obrazac za izjavu o nepostojanju sukoba interesa koji bi zajednička poduzeća trebala ugraditi u svoje postupke.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda Baudilio TOMÉ MUGURUZA, na sastanku održanom u Luxembourgu 18. listopada 2016.

Za Revizorski sud

Klaus-Heiner LEHNE

Predsjednik


(1)  Uredba Vijeća (EU) br. 561/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća ECSEL (SL L 169, 7.6.2014., str. 152.).

(2)  Okvirni program za istraživanja i inovacije Obzor 2020 usvojen je Uredbom (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o osnivanju Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. – 2020.) i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1982/2006/EZ (SL L 347, 20.12.2013., str. 104.).

(3)  U prilogu se ukratko opisuju nadležnosti, djelovanje i raspoloživi resursi Zajedničkog poduzeća. Priložen je u informativne svrhe.

(4)  Tijekom razdoblja 2014. – 2017. za dovršenje aktivnosti pokrenutih u okviru Uredbe (EZ) br. 72/2008 o uspostavi Zajedničkog poduzeća ENIAC (SL L 30, 4.2.2008., str. 21.) i (EZ) br. 74/2008 o uspostavi Zajedničkog poduzeća ARTEMIS (SL L 30, 4.2.2008., str. 52.) potrebno je izdvojiti kako slijedi: (a) doprinos EU-a u iznosu od 2 050 000 eura; (b) doprinos udruženja AENEAS u iznosu od 1 430 000 eura; i (c) doprinos udruženja ARTEMISIA u iznosu od 975 000 eura.

(5)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(6)  Ona obuhvaćaju izvješća o izvršenju proračuna, kratak prikaz proračunskih načela, kao i druga pojašnjenja.

(7)  SL L 38, 7.2.2014., str. 2.

(8)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa, odnosno, ako je primjenjivo, iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(9)  Članak 47. Delegirane uredbe (EU) br. 110/2014.

(10)  U skladu sa strategijama za ex post revizije koje su usvojili ARTEMIS i ENIAC, Zajedničko poduzeće mora barem jednom godišnje procijeniti pružaju li informacije dobivene od država članica dovoljno jamstvo o pravilnosti i zakonitosti izvršenih transakcija.

(11)  Vidjeti i poglavlje 9. godišnjeg izvješća o radu Zajedničkog poduzeća ECSEL za 2015.

(12)  Članak 13. Uredbe (EU) br. 561/2014.

(13)  Članak 4. stavak 3. i članak 4. stavak 4. Uredbe (EU) br. 561/2014.

(14)  Člankom 16. stavkom 3. Statuta Zajedničkog poduzeća doprinosi u naravi definirani su kao troškovi privatnih članova umanjeni za doprinose Zajedničkog poduzeća ECSEL, država sudionica ECSEL-a i bilo koje druge doprinose Unije tim troškovima. Međutim, kako se ističe u smjernicama Europske komisije izdanima u srpnju 2016., u posebnom slučaju Zajedničkog poduzeća ECSEL „financijski doprinos projektima može se utvrditi tek na kraju projekta kada su privatni članovi u mogućnosti izračunati svoje pojedinačne doprinose u naravi (tj. mnoge države sudionice troškove priznaju tek na kraju projekta)”.

(15)  Procijenjeni doprinosi u naravi za 2015. godinu za program Obzor 2020. iznosili su 58,7 milijuna eura. Iako je Zajedničko poduzeće upotrebljavalo najtočnije raspoložive informacije za izračun procijenjenih doprinosa u naravi, taj iznos nije potvrdio neovisni vanjski revizor (članak 4. stavak 5. Uredbe (EU) br. 561/2014), niti ga je potvrdio upravni odbor Zajedničkog poduzeća.

(16)  Iskorištena odobrena sredstva za plaćanje u iznosu od 152,4 milijuna eura (91 %) sastojala su se od 64,7 milijuna eura za projekte Zajedničkog poduzeća ENIAC u okviru programa FP7, 27,5 milijuna eura za projekte Zajedničkog poduzeća ARTEMIS u okviru programa FP7, 55,7 milijuna eura za pozive na podnošenje prijedloga za projekte Zajedničkog poduzeća ECSEL u okviru programa Obzor 2020. i 4,5 milijuna eura administrativnih troškova.

(17)  181 milijun eura za ARTEMIS i 442 milijuna eura za ENIAC.

(18)  114,5 milijuna eura za ARTEMIS i 178,5 milijuna eura za ENIAC.

(19)  63 % za ARTEMIS, 40 % za ENIAC.

(20)  Članak 3. stavak 1. Uredbe (EU) br. 561/2014.

(21)  Članak 4. stavak 1. Uredbe (EU) br. 561/2014.

(22)  Članak 4. stavak 2. Uredbe (EU) br. 561/2014.

(23)  Na kraju godine još nije bio zaprimljen novčani doprinos jednog od industrijskih udruženja u iznosu od 188 000 eura, no iznos je u potpunosti isplaćen 2016. godine.

(24)  Vidjeti također odlomak 14. u prethodnom dijelu teksta.

(25)  Članak 12. financijskih pravila Zajedničkog poduzeća ECSEL.

(26)  Na primjer, uspostava Zajedničkog centra za podršku s centraliziranom službom za reviziju i usklađenim poslovnim procesima za istraživačka tijela EU-a.

(27)  Članak 31. Uredbe (EU) br. 1291/2013.

(28)  Godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća ECSEL za 2015. godinu, prilozi 5., 6. i 7., str. 71. – 77.


PRILOG

Zajedničko poduzeće ECSEL (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Unije u skladu s Ugovorom

(članci 187. i 188. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

Uredba Vijeća (EU) br. 561/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća ECSEL.

Uredba (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća.

Nadležnosti Zajedničkog poduzeća

(Uredba Vijeća (EU) br. 561/2014)

Ciljevi

Ciljevi su Zajedničkog poduzeća ECSEL sljedeći:

(a)

pridonijeti provedbi Uredbe (EU) br. 1291/2013, a posebno dijela II. Odluke 2013/743/EU;

(b)

pridonijeti razvoju snažne i globalno konkurentne industrije elektroničkih komponenata i sustava u Uniji;

(c)

zajamčiti raspoloživost elektroničkih komponenata i sustava za ključna tržišta i za rješavanje društvenih izazova s ciljem da Europa zadrži vodeći položaj u tehnološkom razvoju, da se premosti jaz između istraživanja i primjene, ojačaju mogućnosti razvoja inovacija te ostvari gospodarski rast i rast zapošljavanja u Uniji;

(d)

uskladiti strategije s državama članicama kako bi se privukla privatna ulaganja i pridonijelo djelotvornosti javne potpore, izbjegavanjem nepotrebnog udvostručavanja i fragmentacije napora te olakšavanjem sudjelovanja dionika uključenih u istraživanje i inovacije;

(e)

održati i povećati mogućnosti proizvodnje poluvodiča i pametnih sustava u Europi, uključujući vodeći položaj u području proizvodne opreme i obrade materijala;

(f)

zajamčiti i jačati vodeći položaj u projektnom i inženjeringu sustava uključujući ugrađene tehnologije;

(g)

omogućiti svim dionicima pristup vrhunskoj infrastrukturi za projektiranje i proizvodnju elektroničkih komponenti te ugrađenih/kibernetičko-fizičkih i pametnih sustava; te

(h)

razviti dinamični ekosustav koji uključuje inovativna mala i srednja poduzeća (MSP), jačajući tako postojeće klastere i podupirući stvaranje novih klastera u obećavajućim novim područjima.

Upravljanje

Upravno tijelo Zajedničkog poduzeća je upravni odbor. Izvršni direktor na čelu je programskog ureda. Industrija je zastupljena u odboru privatnih članova. Komisija (koja zastupa EU) i države sudionice Zajedničkog poduzeća čine odbor javnih tijela.

Sredstva stavljena na raspolaganje Zajedničkom poduzeću 2015.

Proračun

107 654 814,00 eura za obveze

161 500 000,00 eura za plaćanja

Osoblje na dan 31. prosinca 2015.

Planom radnih mjesta predviđeno je 30 radnih mjesta (14 privremenih članova osoblja, 15 ugovornih članova osoblja i 1 upućeni stručnjak); od čega je 28 radnih mjesta popunjeno i raspoređeno na sljedeći način: operativne aktivnosti (13), administrativni zadatci (12), kombinirani zadatci (3).

Aktivnosti i usluge 2015.

Vidjeti godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća ECSEL za 2015. godinu na stranici www.ecsel.eu.

Izvor: informacije dobivene od Zajedničkog poduzeća ECSEL.


ODGOVOR ZAJEDNIČKOG PODUZEĆA

20.

Doprinosi u naravi za godinu 2015. iskazani su u financijskim izvještajima za financijsku godinu 2015. koje je usvojio Upravni odbor, sukladno odredbama mjerodavne metodologije koju je također odobrio Upravni odbor u lipnju 2016.

30.

Zajedničku strategiju borbe protiv prijevara u istraživanju, koja je mjerodavna za sva tijela koja djeluju u području istraživanja, prihvatio je Upravni odbor Zajedničkog poduzeća 13. svibnja 2015. (Odluka GB-2015-34). Od jeseni 2015. svi članovi osoblja Zajedničkog poduzeća ECSEL koji sudjeluju u procesu upravljanja bespovratnim sredstvima bili su uključeni u programe osposobljavanja koje je organizirala Europska komisija, a planiraju se i novi termini.

Tijekom 2016. Zajedničko poduzeće ECSEL nastavit će provoditi brojne mjere s ciljem unaprjeđenja sustava unutarnjih kontrola u području interne politike o sprječavanju prijevara.


Top