Välj vilka experimentfunktioner du vill testa

Det här dokumentet är ett utdrag från EUR-Lex webbplats

Dokument 52015TA1209(28)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije Europskog istraživačkog vijeća za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

SL C 409, 9.12.2015, s. 247–254 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 409/247


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije Europskog istraživačkog vijeća za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

(2015/C 409/28)

UVOD

1.

Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća (u daljnjem tekstu: Agencija ili ERCEA), sa sjedištem u Bruxellesu, osnovana je Odlukom Komisije 2008/37/EZ (1). Agencija je osnovana na razdoblje od 1. siječnja 2008. do 31. prosinca 2017. radi upravljanja posebnim programom „Ideje” u okviru Sedmog okvirnog programa za istraživanje (2).

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

2.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Agencije. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

IZJAVA O JAMSTVU

3.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2014.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

4.

Uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5):

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Agencije uključuju izradu, primjenu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške, odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (6) te davanje razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Upravni odbor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije nakon što ju je računovodstveni službenik Agencije pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

5.

Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da njome dobije razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Agencije značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

6.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

7.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

8.

Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Agencije u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije na dan 31. prosinca 2014. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama Financijske uredbe Agencije i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

9.

Prema mišljenju Suda transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2014. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

10.

Primjedbama u nastavku ne dovodi se u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O UNUTARNJIM KONTROLAMA

11.

Postupke u pogledu materijalne i nematerijalne imovine potrebno je dodatno pojačati kako bi se zajamčila prikladna zaštita imovine, kao i priprema pravodobnih, točnih i potpunih informacija u ovom području. Potrebno je ažurirati podatke o lokaciji imovine u registru imovine te formalizirati postupke provođenja inventure, a smjernice Agencije u vezi s kapitalizacijom nematerijalne imovine stvorene unutar Agencije trebaju biti dovoljno detaljne kako bi se zajamčilo da Agencija primjenjuje dosljedan pristup.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda g. Milan Martin CVIKL, na sastanku održanom u Luxembourgu 8. rujna 2015.

Za Revizorski sud

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsjednik


(1)  SL L 9, 12.1.2008., str. 15.

(2)  U prilogu ukratko se opisuju nadležnosti i djelovanje Agencije. Priložen je u informativne svrhe.

(3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

(5)  Članci 38. do 42. Financijske uredbe Agencije.

(6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa (IFAC), odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(7)  Članci 87. do 92. Financijske uredbe Agencije


PRILOG

Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Europske unije u skladu s Ugovorom

(članak 182. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

1.

Europski parlament i Vijeće, nakon savjetovanja s Gospodarskim i socijalnim odborom, usvajaju višegodišnji okvirni program kojim se određuju sve aktivnosti Unije. Tim se okvirnim programom:

određuju znanstveni i tehnološki ciljevi koje treba postići aktivnostima predviđenima člankom 180. te se utvrđuju odgovarajući prioriteti,

opisuju te aktivnosti u općim crtama,

utvrđuje najviši ukupni iznos i detaljna pravila financijskog sudjelovanja Unije u okvirnom programu te odgovarajuće udjele u svakoj predviđenoj aktivnosti.

2.

Okvirni se program prilagođava ili dopunjuje kako se stanje mijenja.

3.

Okvirni se program provodi posebnim programima razvijenim u okviru svake aktivnosti. Svakim se posebnim programom utvrđuju detaljna pravila za njegovu provedbu, određuje se njegovo trajanje te se predviđaju sredstva koja se smatraju potrebnima. Zbroj iznosa koji se smatraju nužnima, utvrđenih u okviru posebnih programa, ne može biti veći od sveukupnog najvišeg iznosa utvrđenog za okvirni program i svaku pojedinu aktivnost.

4.

Vijeće, odlučujući u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom i nakon savjetovanja s Europskim parlamentom te Gospodarskim i socijalnim odborom, usvaja posebne programe.

Nadležnosti Agencije

(Provedbena odluka Komisije 2013/779/EU)

(Odluka Komisije C(2013)9428, kako je izmijenjena Odlukom Komisije C(2014)9437)

Ciljevi

Agencija je osnovana u prosincu 2013. Odlukom Komisije 2013/779/EU radi upravljanja posebnim ciljem „Jačanje pionirskih istraživanja aktivnostima Europskog istraživačkog vijeća” u sklopu Dijela I. („Izvrsna znanost”) Posebnog programa za provedbu programa Obzor 2020. (2014. – 2020.). Taj posebni cilj provodi Europsko istraživačko vijeće (ERC), u čijem je sastavu neovisno Znanstveno vijeće koje utvrđuje znanstvenu strategiju Europskog istraživačkog vijeća i prati kako Agencija, koja je zadužena za operativno upravljanje, provodi tu strategiju.

Agencija nasljeđuje Izvršnu agenciju osnovanu Odlukom 2008/37/EZ i djeluje u skladu s općim statutom Uredbe Vijeća (EZ) br. 58/2003.

Agenciji je povjerena i provedba preostalih dijelova posebnog programa „Ideje”, kojim je upravljala njezina prethodnica u sklopu Sedmog okvirnog programa (2007. – 2013.).

Zadaće

Zadaće Agencije opisane su u aktu o delegiranju ovlasti (vidjeti Odluku Komisije C(2013) 9428, kako je izmijenjena Odlukom Komisije C(2014)9437), a posebno u članku 4. i prilozima I. do III. Osim tih zadaća, Agenciji su povjerene zadaće koje obuhvaćaju:

sve aspekte administrativne provedbe i izvođenja programa, a posebno postupke evaluacije, procjene stručnjaka iste razine i postupak odabira u skladu s načelima koje je utvrdilo Znanstveno vijeće,

financijsko i znanstveno upravljanje bespovratnim sredstvima,

neophodnu potporu Znanstvenom vijeću pri provedbi njegovih zadaća.

Upravljanje

(Odluka Komisije C(2014) 430, kako je izmijenjena Odlukom Komisije C(2014) 9447)

(Uredba (EU) br. 1291/2013)

(Odluka Vijeća 2013/743/EU)

(Uredba Vijeća (EZ) br. 58/2003)

Upravni odbor

Upravni odbor tijelo je koje nadgleda rad Agencije, a imenuje ga Komisija (vidjeti Odluku Komisije C(2014)430, kako je izmijenjena Odlukom Komisije C(2014)9447). Upravni odbor donosi godišnji plan rada Agencije (nakon što ga odobri Komisija), administrativni proračun i godišnja izvješća. Čini ga pet članova.

Znanstveno vijeće Europskog istraživačkog vijeća

Na temelju Uredbe (EU) br. 1291/2013 Znanstvenom vijeću Europskog istraživačkog vijeća povjerava se utvrđivanje opće znanstvene strategije za cilj posebnog programa i donošenje odluka o vrsti istraživanja koje će se financirati u skladu s točkom 1.2. dijela I. Priloga I. Znanstveno vijeće djeluje samostalno. Europsko istraživačko vijeće ima sljedeća temeljna obilježja: jamčenje djelotvornosti njegovih znanstvenih programa, kvalitete njegova djelovanja i postupka procjene stručnjaka iste razine te vjerodostojnosti u okviru znanstvene zajednice. Kako je utvrđeno u članku 7. Odluke Vijeća 2013/743/EU, njegove zadaće posebno obuhvaćaju utvrđivanje godišnjeg programa rada za provedbu aktivnosti ERC-a i postupka procjene stručnjaka iste razine, kao i praćenje i kontrolu kvalitete provedbe posebnog cilja Europskog istraživačkog vijeća (ERC), ne dovodeći u pitanje odgovornost Komisije. Znanstveno vijeće čine dvadeset dva člana koje imenuje Komisija.

Ravnatelj Agencije

Imenuje ga Europska komisija na četiri godine.

Vanjska revizija

Europski revizorski sud.

Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

Europski parlament u skladu s preporukom Vijeća.

Sredstva stavljena na raspolaganje Agenciji 2014. (2013.)

Proračun

36,3 (40,1) milijuna eura (završni proračun koji usvaja izvršna agencija)

Osoblje na dan 31. prosinca 2014.

Operativnim proračunom za 2014. godinu predviđen je plan radnih mjesta od 100 (100) privremenih djelatnika te proračun za 289 (289) ugovornih djelatnika i ustupljenih nacionalnih stručnjaka, tj. ukupno 389 (389) djelatnika. Od navedenih je radnih mjesta na kraju 2014. godine bilo popunjeno 388 (379) radnih mjesta:

99 (99) privremenih djelatnika, od kojih je 15 (13) ustupljenih privremenih djelatnika i 84 (86) vanjska privremena djelatnika,

277 (270) ugovornih djelatnika,

12 (10) ustupljenih nacionalnih stručnjaka.

Osoblje je raspoređeno na sljedeći način:

operativne aktivnosti (znanstveni odjel i odjel za upravljanje bespovratnim sredstvima): 70 % (70 %),

administrativne aktivnosti (ostali odjeli): 30 % (30 %).

Proizvodi i usluge 2014. (2013.)

1.

Praćenje ugovora o bespovratnim sredstvima koji su dodijeljeni u okviru programa Obzor 2020., te u okviru poziva na natječaje za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih istraživačima početnicima (engl. Starting Grants), bespovratnih sredstava namijenjenih samostalnim istraživačima (engl. Consolidator Grants), bespovratnih sredstava namijenjenih naprednim istraživačima (engl. Advanced Grants) i dodatnih bespovratnih sredstava za razvoj ideja proizašlih iz projekata trenutačnih ili bivših korisnika (engl. Proof-of-Concept Grants). Program rada Obzor 2020. provodi se objavljivanjem godišnjih poziva na podnošenje prijedloga, nakon kojih slijedi evaluacija (koju obavljaju vanjski stručnjaci), priprema i potpisivanje ugovora o bespovratnim sredstvima te naposljetku praćenje provedbe projekta. Na temelju svakog poziva na podnošenje prijedloga zaključuje se niz ugovora o bespovratnim sredstvima uz očekivani projektni ciklus od otprilike pet godina.

2.

Provedba poziva na podnošenje prijedloga za 2014. u sklopu programa rada Obzor 2020. (za programe Starting Grants, Consolidator Grants, Advanced Grants i Proof-of-Concept Grants): 2014. podneseno je 8  530 prijedloga, od kojih su 3  273 bila za program Starting Grants, 2  528 za Consolidator Grants, 2  287 za Advanced Grants i 442 za Proof-of-Concept Grants (ukupno za oba roka prijave). Od toga je bilo ukupno 8  374 prihvatljivih prijedloga koje su zatim evaluirale skupine stručnjaka. Ukupno je odabrano 378 prijedloga za postupak dodjele bespovratnih sredstava za programe Starting Grants i Proof-of-Concept Grants. Poziv na podnošenje prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava u okviru programa Consolidator Grants za 2014. još nije dovršen, a poziv za program Advanced Grants još je u fazi evaluacije jer je kalendar poziva pomaknut za 5 mjeseci zbog toga što su Vijeće i Parlament kasno donijeli program Obzor 2020.

3.

Pružanje i pronošenje informacija o programu rada Obzor 2020. i aktivnostima Agencije tijekom 2014. godine.

4.

Znanstveno vijeće održavalo je tijekom 2014. godine redovne sastanke u Bruxellesu i diljem Europe, obično na poziv nacionalnih tijela vlasti. Održavanje sastanaka u raznim zemljama koje su ili države članice EU-a ili pridružene zemlje način je da se poveća vidljivost Europskog istraživačkog vijeća. Sastanci se smatraju važnim događanjima za nacionalna tijela vlasti, kao i za lokalnu znanstvenu i istraživačku zajednicu. Od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. organizirano je pet plenarnih zasjedanja Znanstvenog vijeća: u siječnju, ožujku i prosincu u Bruxellesu (Belgija), u lipnju u Oslu (Norveška) te u listopadu u Zagrebu (Hrvatska).

Na temelju preporuka skupine stručnjaka u vezi s pregledom struktura i mehanizama Europskog istraživačkog vijeća tijekom 2009. godine, Znanstveno vijeće osnovalo je dva stalna odbora: prvi daje smjernice u pitanjima sukoba interesa, znanstvenog nepoštenja te u etičkim pitanjima, dok se drugi bavi odabirom stručnjaka zaduženih za evaluaciju. Izvršna agencija podupirala je operativne aktivnosti ovih dvaju odbora od kojih se tijekom 2014. godine prvi sastao dva puta, a drugi tri puta.

Članovi Znanstvenog vijeća također se sastaju u radnim skupinama kako bi rješavali posebna pitanja. Izvršna agencija organizirala je 2014. godine razne sastanke radnih skupina Europskog istraživačkog vijeća u vezi s inovacijama i odnosima s industrijom, slobodnim pristupom, jačanjem međunarodnog sudjelovanja, ravnomjernom zastupljenosti spolova i ključnim pokazateljima uspješnosti. Radne skupine provode analize i daju doprinos znanstvenoj strategiji Europskog istraživačkog vijeća u područjima koja su obuhvaćena njihovim mandatima, i to prijedlozima koje Znanstveno vijeće usvaja na plenarnoj sjednici s ciljem: ispitivanja ERC-ova odnosa s industrijskim/poslovnim sektorom i učinka istraživanja o inovacijama koje financira ERC; jamčenja da je ERC predvodnik najboljih praksi u vezi s istraživanjem o ravnopravnosti spolova; istraživanja odgovarajućih mehanizama za poticanje sudjelovanja istraživača izvan EU-a u pozivima za podnošenje prijedloga koje provodi ERC; izrade plana za praćenje i evaluaciju ostvarenja misije ERC-a, uz pokazatelje i ciljne vrijednosti, kako bi se poduprle kratkoročne, srednjoročne i dugoročne politike Znanstvenog vijeća.

Tijekom 2014. započela je s radom nova skupina pod nazivom Radna skupina za proširenje europskog sudjelovanja. Njena je misija potaknuti države srednje i istočne Europe kako bi uspješnije poduprle svoje nadarene znanstvenike i više ulagale u istraživanja. Skupina će u tim državama raditi na podizanju razine osviještenosti o programima ERC-a i boljem informiranju istraživačkih zajednica o tome što se nudi znanstvenicima u sklopu dodjele bespovratnih sredstava ERC-a te jačanju sudjelovanja dosad neotkrivenih nadarenih znanstvenika iz tih regija.

Izvršna agencija pripremila je u suradnji s članovima skupina niz radnih dokumenata koji sadrže analize i ključne poruke o posebnim problemima s kojima se suočavaju radne skupine i stalni odbori.

Glavne aktivnosti u vezi s radom tih radnih skupina tijekom 2014. obuhvatile su sljedeća područja:

Inovacije i odnosi s industrijom: u srpnju 2014. devet korisnika bespovratnih sredstava ERC-a u sklopu programa Proof-of-Concept Grants najprije je prošlo program osposobljavanja, a zatim su dobili poziv da svoje ideje predstave ulagačima tijekom trominutnih izlaganja pred mrežom koju čine vodeći inovatori iz industrije i akademske zajednice te upravitelji fondova poduzetničkog kapitala. To je bilo drugo događanje te vrste koje je ERC organizirao u suradnji s medijskim poduzećem ScienceBusiness. Prvo je bilo održano u veljači 2013.

Slobodan pristup: u okviru zajedničke radionice ERC-a i DNFR-a pod nazivom „Poticanje akademske izvrsnosti u svijetu koji se mijenja”, koja je održana u lipnju kao popratno događanje uz ESOF 2014., organizirano je predavanje o slobodnom pristupu i znanstvenoj izvrsnosti.

Nakon toga je u rujnu održana dvodnevna radionica o upravljanju istraživačkim podatcima i njihovoj razmjeni, koja je privukla više od 140 sudionika iz cijele Europe. Organizirano je i nekoliko seminara s predstavnicima posebnih infrastruktura za slobodan pristup, primjerice spremišta podataka Dryad i figshare, zaklade OAPEN koja upravlja platformom za slobodan pristup knjigama i inicijative za obnovljivost. U suradnji sa STM-om, međunarodnom zajednicom znanstvenih, tehničkih i medicinskih izdavača, održana su još dva seminara, jedan o utvrđivanju cijena za stručne časopise te jedan o izdavaštvu u formatu dugačkog teksta u digitalnom okruženju.

Ravnomjerna zastupljenost spolova: kako bi se pronašlo rješenje za povećanje broja prijava znanstvenica u sklopu poziva za podnošenje prijedloga koje provodi ERC, Znanstveno vijeće ERC-a u lipnju 2014. donijelo je Plan ERC-a za ravnopravnost spolova za razdoblje 2014. – 2020. Taj je dokument izradila radna skupina za ravnomjernu zastupljenost spolova i namijenjen je unaprjeđenju ciljeva Plana ERC-a za ravnopravnost spolova za razdoblje 2007. – 2013.

Osim toga, radna skupina za ravnomjernu zastupljenost spolova naručila je neovisnu studiju, projekt ERCAREER, kako bi se razmotrile razlike i sličnosti u razvoju karijere korisnika i korisnica bespovratnih sredstava ERC-a te pružile preporuke u vezi s tim pitanjem.

Izvor: prilog koji je dostavila Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

11.

Agencija je primila na znanje izvješće Suda i provest će primjedbe o unutarnjim kontrolama.


Upp