Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XG1007(01)

    EU-ov popis nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe – Izvješće Skupine za Kodeks o postupanju (oporezivanje poslovanja) u kojem se predlažu izmjene prilogâ zaključcima Vijeća od 18. veljače 2020. 2020/C 331/03

    SL C 331, 7.10.2020, p. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.10.2020   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 331/3


    EU-ov popis nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe – Izvješće Skupine za Kodeks o postupanju (oporezivanje poslovanja) u kojem se predlažu izmjene prilogâ zaključcima Vijeća od 18. veljače 2020.

    (2020/C 331/03)

    Prilozi I. i II. zaključcima Vijeća od 18. veljače 2020. o revidiranom EU-ovu popisu nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe zamjenjuju se sljedećim novim prilozima I. i II. (SL C 64, 27.2.2020., str. 8.) te počinju proizvoditi učinke od dana objave u Službenom listu Europske unije:

    „PRILOG I.

    EU-ov popis nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe

    1.   Američka Samoa

    Američka Samoa ne primjenjuje nikakav oblik automatske razmjene financijskih informacija, nije potpisala i ratificirala, među ostalim putem jurisdikcije o kojoj ovisi, Multilateralnu konvenciju OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći, kako je izmijenjena, nije se obvezala primjenjivati minimalne standarde za borbu protiv BEPS-a te se nije obvezala na rješavanje tih pitanja.

    2.   Angvila

    Angvili Svjetski forum o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe nije dodijelio barem ocjenu „uvelike usklađena” za razmjenu informacija na zahtjev te Angvila još nije riješila to pitanje.

    3.   Barbados

    Barbadosu Svjetski forum o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe nije dodijelio barem ocjenu „uvelike usklađen” za razmjenu informacija na zahtjev te Barbados još nije riješio to pitanje..

    4.   Fidži

    Fidži nije član Svjetskog foruma o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe („Svjetski forum”), nije potpisao i ratificirao Multilateralnu konvenciju OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći, kako je izmijenjena, ima štetne povlaštene porezne režime, nije postao član Uključivog okvira za borbu protiv BEPS-a niti proveo minimalne standarde OECD-a protiv BEPS-a te još nije riješio ta pitanja.

    5.   Guam

    Guam ne primjenjuje nikakav oblik automatske razmjene financijskih informacija, nije potpisao niti ratificirao, među ostalim putem jurisdikcije o kojoj ovisi, Multilateralnu konvenciju OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći, kako je izmijenjena, nije se obvezao primjenjivati minimalne standarde za borbu protiv BEPS-a te se nije obvezao na rješavanje tih pitanja.

    6.   Palau

    Palau ne primjenjuje nikakav oblik automatske razmjene financijskih informacija, nije potpisao i ratificirao Multilateralnu konvenciju OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći, kako je izmijenjena, te još nije riješio ta pitanja.

    7.   Panama

    Panami Svjetski forum o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe nije dodijelio barem ocjenu „uvelike usklađena” za razmjenu informacija na zahtjev te još nije riješila to pitanje.

    8.   Samoa

    Samoa ima štetan povlašteni porezni režim te još nije riješila to pitanje.

    Nadalje, Samoa je preuzela obvezu o usklađivanju s kriterijem 3.1. do kraja 2018., ali još nije riješila to pitanje.

    9.   Sejšeli

    Sejšeli imaju štetne povlaštene porezne režime te još nisu riješili ta pitanja.

    Nadalje, Sejšelima Svjetski forum o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe nije dodijelio barem ocjenu „uvelike usklađeni” za razmjenu informacija na zahtjev te još nisu riješili to pitanje.

    10.   Trinidad i Tobago

    Trinidad i Tobago ne primjenjuje automatsku razmjenu informacija, ima ocjenu „neusklađen” od Svjetskog foruma o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe u pogledu razmjene informacija na zahtjev, nije potpisao i ratificirao Multilateralnu konvenciju OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći, kako je izmijenjena, ima štetne povlaštene porezne režime te još nije riješio to pitanje.

    11.   Američki Djevičanski Otoci

    Američki Djevičanski Otoci ne primjenjuju nikakav oblik automatske razmjene financijskih informacija, nisu potpisali i ratificirali, među ostalim putem jurisdikcije o kojoj ovise, Multilateralnu konvenciju OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći, kako je izmijenjena, imaju štetne povlaštene porezne režime, nisu se obvezali primjenjivati minimalne standarde za borbu protiv BEPS-a te se nisu obvezali na rješavanje tih pitanja.

    12.   Vanuatu

    Vanuatuu Svjetski forum o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe nije dodijelio barem ocjenu „uvelike usklađen” za razmjenu informacija na zahtjev, Vanuatu pogoduje offshore strukturama i aranžmanima čiji je cilj privlačenje dobiti bez stvarnoga gospodarskog sadržaja te još nije riješio to pitanje.

    PRILOG II.

    Trenutačno stanje u pogledu suradnje s EU-om s obzirom na obveze koje su preuzele kooperativne jurisdikcije s ciljem provedbe načela dobrog poreznog upravljanja

    1.   Transparentnost

    1.1.   Obveza provedbe automatske razmjene informacija, bilo potpisivanjem Multilateralnog sporazuma između nadležnih tijela, bilo putem bilateralnih sporazuma

    Sljedećoj jurisdikciji za koju se očekuje da će ostvariti konkretan napredak u učinkovitoj provedbi automatske razmjene informacija sa svim državama članicama EU-a omogućeno je da to učini do 31. prosinca 2020.:

    Turska

    1.2.   Članstvo u Svjetskom forumu o transparentnosti i razmjeni informacija u porezne svrhe („Svjetski forum”) i zadovoljavajuća ocjena u pogledu razmjene informacija na zahtjev

    Sljedeća jurisdikcija koja se obvezala imati prolaznu ocjenu do kraja 2018. očekuje dodatno preispitivanje koje provodi Svjetski Forum:

    Turska

    Sljedeća zemlja u razvoju bez financijskog središta koja se obvezala imati prolaznu ocjenu do kraja 2019. očekuje dodatno preispitivanje koje provodi Svjetski Forum:

    Bocvana

    1.3.   Potpisivanje i ratifikacija Multilateralne konvencije OECD-a o uzajamnoj administrativnoj pomoći ili mreža sporazuma koji obuhvaćaju sve države članice EU-a

    Sljedećim zemljama u razvoju bez financijskog središta koje su ostvarile smislen napredak u ispunjenju svojih obveza omogućeno je da Multilateralnu konvenciju potpišu do 31. prosinca 2020. te da je ratificiraju do 31. prosinca 2021.:

    Bocvana, Esvatini, Jordan, Maldivi, Namibija, Tajland

    2.   Pravedno oporezivanje

    2.1.   Postojanje štetnih poreznih režima

    Sljedeća jurisdikcija, koja se obvezala izmijeniti ili ukinuti svoj režim izuzeća prihoda iz inozemnih izvora do kraja 2019. donijela je dostatne izmjene u skladu sa svojim obvezama te se obvezala riješiti preostalo pitanje do 31. prosinca 2020.:

    Sveta Lucija

    Sljedećim jurisdikcijama koje su se obvezale do kraja 2019. izmijeniti ili ukinuti svoje štetne porezne režime, ali su bile u tome spriječene zbog odgoda u postupku Foruma o štetnim poreznim praksama OECD-a, omogućeno je da prilagode svoje zakonodavstvo do kraja 2020.:

    Australija, Maroko

    Sljedećoj jurisdikciji, koja se obvezala do kraja 2019. izmijeniti ili ukinuti svoje štetne porezne režime koji obuhvaćaju aktivnosti proizvodnje i slične aktivnosti koje nisu izrazito mobilne te je u 2019. pokazala konkretan napredak u pokretanju tih reformi, omogućeno je da prilagodi svoje zakonodavstvo do 31. prosinca 2020.:

    Namibija

    Sljedeće jurisdikcije obvezale su se izmijeniti ili ukinuti štetne porezne režime do kraja 2020.:

    Jordan

    ”.

    Top