Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rad na određeno vrijeme

Rad na određeno vrijeme

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 99/70/EZ Okvirni sporazum o radu na određeno vrijeme koji su sklopili ETUC, UNICE i CEEP(sindikati)

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Njome se utvrđuju minimalni zahtjevi u vezi s radom na određeno vrijeme kako bi se osiguralo jednako postupanje s radnicima i kako bi se spriječila zlouporaba koja proizlazi iz primjene uzastopnih ugovora o radu ili radnih odnosa ove vrste.
  • Njome se zemlje Europske unije (EU) pozivaju na utvrđivanje kazni za kršenje tih zahtjeva.
  • Propisuje posebne članke za ograničavanje administrativnog opterećenja s kojim bi se mogli suočiti MSP-ovi zbog primjene ovih novih standarda.

KLJUČNE TOČKE

Njime su obuhvaćeni samo uvjeti rada za radnike zaposlene na određeno vrijeme; za programe obveznog socijalnog osiguranja nadležne su zemlje EU-a.

Odnosi se na radnike zaposlene na određeno vrijeme (uključujući sezonske radnike), uz iznimku radnika koje je agencija za privremeno zapošljavanje stavila na raspolaganje poduzeću korisnika. Međutim, stranke namjeravaju usvojiti sličan sporazum kojim bi se obuhvatilo privremeno zapošljavanje.

Nadalje, zemlje EU-a mogu odlučiti da se ovaj sporazum ne primjenjuje na:

  • početno strukovno osposobljavanje i programe naukovanja;
  • ugovore o radu i radne odnose koji su zaključeni u okviru posebnog obrazovanja na teret države ili obrazovanja koje subvencionira država, programa integracije i programa stručne prekvalifikacije.

Načelo nediskriminacije

Sporazumom se poslodavcima zabranjuje da prema radnicima zaposlenima na određeno vrijeme postupaju na nepovoljniji način nego prema radnicima zaposlenima na neodređeno vrijeme samo zato što prvi imaju ugovor na određeno vrijeme, osim ako se drukčije postupanje može opravdati objektivnim razlozima.

Cilj je sporazuma poboljšanje kvalitete rada na određeno vrijeme putem osiguranja primjene načela nediskriminacije te sprječavanje zlouporaba koje proizlaze iz uzastopne primjene ugovora o radu ili radnih odnosa na određeno vrijeme.

Sprječavanje zlouporabe rada na određeno vrijeme

Kako bi spriječile zlouporabe, koje proizlaze iz uzastopnih ugovora o radu ili radnih odnosa na određeno vrijeme, zemlje EU-a uvode, nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima, jednu ili više sljedećih mjera (uzimajući u obzir potrebe pojedinačnih sektora i kategorija radnika):

  • objektivne razloge kojima se opravdava obnavljanje tih ugovora ili odnosa;
  • najdulje ukupno trajanje uzastopnih ugovora o radu ili radnih odnosa na određeno vrijeme;
  • broj obnavljanja.

Mogućnosti za osposobljavanje

Poslodavci omogućuju radnicima zaposlenima na određeno vrijeme u najvećoj mogućoj mjeri pristup mogućnostima za osposobljavanje kojima poboljšavaju svoju stručnost, razvijaju karijeru i profesionalnu mobilnost.

Predstavnici radnika

Radnici zaposleni na određeno vrijeme moraju se uzeti u obzir pri izračunavanju praga iznad kojeg se osnivaju predstavnička tijela radnika.

Kazne za kršenja za koja su odgovorni poslodavci

Zemlje EU-a moraju utvrditi kazne primjenjive na kršenje nacionalnih provedbenih odredbi.

Rad na određeno vrijeme i MSP-ovi

U pogledu primjene direktive na mala i srednja poduzeća (MSP-ove), posebna je pozornost dana izbjegavanju nametanja administrativnih, financijskih i pravnih ograničenja na način koji bi priječio njihov razvoj. Prema Europskoj komisiji nekoliko članka sporazuma odnosi se na nacionalna prava, kolektivne ugovore ili praksu i/ili na socijalne partnere u pogledu načina njihove primjene, dozvoljavajući da se u obzir uzmu posebne potrebe MSP-ova.

Primjena

Zemlje EU-a trebale su donijeti zakone i druge propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom najkasnije do 10. srpnja 2001. ili su trebale osigurati da socijalni partneri najkasnije do tog datuma uvedu potrebne mjere. Zemlje EU-a imaju na raspolaganju dodatnih najduže godinu dana u slučaju postojanja posebnih poteškoća ili provedbe putem kolektivnog ugovora. Međutim, o tim okolnostima treba odmah obavijestiti Komisiju.

Provedba ove Direktive ne može opravdati smanjivanje opće razine zaštite koja se pruža radnicima u području u kojemu se Direktiva primjenjuje. Međutim, zemlje EU-a mogu donijeti povoljnije odredbe od odredbi sadržanih u ovoj Direktivi.

Izvješća

Dva izvješća Komisije o provedbi predstavljaju nacionalne provedbene mjere Direktive (pogledajte odjeljak Vezani dokumenti u nastavku).

Ova su izvješća dopunjena dvjema studijama (Provedbeno izvješće o Direktivi 1999/70/EZ o Okvirnom sporazumu o radu na određeno vrijeme koji su sklopili ETUC, UNICE i CEEP (Češka Republika, Estonija, Cipar, Latvija, Litva, Mađarska, Malta, Poljska, Slovenija i Slovačka) (ožujak 2007.) i izvješća (izvršni sažetci) o provedbi Direktive 1999/70/EZ u Bugarskoj i u Rumunjskoj (2009.).

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 10. srpnja 1999. Zemlje EU-a morale su je uvrstiti u svoje nacionalno pravo do 10. srpnja 2001.

POZADINA

Ugovori o radu na određeno vrijeme bili su predmetom prijedloga Komisije za direktivu Vijeća. Europski parlament dostavio je svoje mišljenje o prijedlogu 24. listopada 1990. (Službeni list C 295, 26.11.1990.).

Zbog nepostizanja dogovora u Vijeću Komisija je odlučila savjetovati se sa socijalnim partnerima u skladu s člankom 3. Sporazuma o socijalnoj politici. Tijekom prvih konzultacija socijalni su partneri naglasili potrebu za borbom protiv diskriminacije radnika obuhvaćenih novim, fleksibilnim oblicima rada.

Na kraju druge runde konzultacija socijalni su partneri odlučili započeti s pregovorima u tom području.

Usporedno s time, 19. lipnja 1996. UNICE (danas BusinessEurope), CEEP i ETUC sklopili su okvirni sporazum o radu s nepunim radnim vremenom koji je proveden Direktivom 97/81/EZ od 15. prosinca 1997. U preambuli tog sporazuma ugovorne su strane objavile svoju namjeru razmotriti potrebu za sličnim sporazumima u vezi s ostalim fleksibilnim oblicima rada. Dana 18. ožujka 1999. sklopili su okvirni sporazum o radu na određeno vrijeme koji se provodi ovom direktivom.

Komisija je smatrala nužnim uspostaviti uravnotežen i fleksibilan okvir kompatibilan s kontinuiranim povećanjem ugovora o radu na određeno vrijeme, istodobno sprječavajući njihovu zlouporabu.

Dana 6. svibnja 1999. Parlament je usvojio rezoluciju o prijedlogu Komisije u kojemu se Vijeće pozivalo da odobri okvirni sporazum o radu na određeno vrijeme [nije objavljena u Službenom listu]. Neovisno o tome, Parlament je sa žaljenjem uočio da sporazum obuhvaća samo uzastopne radne odnose, da pravila osmišljena tako da spriječe zlouporabu kroz uzastopne ugovore o radu na određeno vrijeme ne sadržavaju kvalitativne ili kvantitativne obveze te da nema odredbi o prioritetnom pristupu kreiranim poslovima ili prema kojima ti radnici imaju pristup odgovarajućem strukovnom osposobljavanju.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 99/70/EZ od 28. lipnja 1999. o Okvirnom sporazumu o radu na određeno vrijeme koji su sklopili ETUC, UNICE i CEEP (SL L 175, 10.7.1999., str. 43.–48.)

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva Vijeća 97/81/EZ od 15. prosinca 1997. o Okvirnom sporazumu o radu s nepunim radnim vremenom koji su sklopili UNICE, CEEP i ETUC (SL L 14, 20.01.1998., str. 9.–14.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 97/81/EZ uključene su u originalni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Radni dokument službi Komisije – Nacionalne provedbene mjere Direktive 1999/70/EZ (EU-15) (SEC(2006) 1074 završna verzija, 11.8.2006.)

Radni dokument službi Komisije – Nacionalne provedbene mjere Direktive 1999/70/EZ (EU-10) (SEC(2008) 2485 završna verzija, 17.9.2008.)

Posljednje ažuriranje 04.12.2016

Top