Minimalne plaće u EU-u
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva (EU) 2022/2041 o primjerenim minimalnim plaćama u Europskoj uniji
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
Njezin je cilj poboljšati uvjete rada i života u Europskoj uniji (EU) uspostavom okvira za:
- primjerenost zakonske minimalne plaće*;
- promicanje kolektivnog pregovaranja* o određivanju plaća;
- poboljšanje djelotvornog pristupa radnika pravima na njihovu minimalnu plaću* zaštitu ako je to predviđeno u nacionalnom pravu i/ili u kolektivnim ugovorima.
KLJUČNE TOČKE
Područje primjene
Direktiva se odnosi na radnike u EU-u koji imaju ugovor o radu ili radni odnos kako je definirano zakonom, kolektivnim ugovorima ili praksom koja je na snazi u svakoj državi članici EU-a, uzimajući u obzir sudsku praksu Suda Europske unije.
Za povećanje kolektivnog pregovaranja o određivanju plaća države članice, uključujući socijalne partnere, moraju:
- promicati izgradnju i jačanje kapaciteta socijalnih partnera za sudjelovanje u kolektivnom pregovaranju, posebno na sektorskoj i međusektorskoj razini;
- poticati konstruktivne, smislene i informirane pregovore o plaćama među socijalnim partnerima;
- djelovati kako bi zajamčile pravo na kolektivno pregovaranje o plaćama i za zaštitu radnika i predstavnika sindikata od postupanja kojima ih se diskriminira pri zapošljavanju;
- poduzeti mjere za zaštitu radnika i predstavnika sindikata, uz sindikate i organizacije poslodavaca, od bilo kakvog međusobnog uplitanja ili uplitanja njihovih predstavnika ili članova u njihovo osnivanje, djelovanje ili upravljanje;
- ako je stopa obuhvata kolektivnog pregovaranja manja od praga od 80 %, osigurati uvjete koji omogućuju provedbu pregovora, bilo zakonom ili nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima, i izraditi akcijski plan za povećanje tog obuhvata.
Države članice sa zakonskim minimalnim plaćama uspostavljaju određene postupke kako bi osigurale da su one primjerene, s ciljem:
- postizanja pristojnog životnog standarda;
- smanjenja siromaštva unatoč zaposlenju;
- promicanja socijalne kohezije i uzlazne socijalne konvergencije;
- smanjenja razlike u plaćama na temelju spola.
One će:
- upotrebljavati kriterije koji uključuju barem sljedeće:
- kupovnu moć zakonskih minimalnih plaća uzimajući u obzir troškove života,
- opću razinu plaća, njihov rast i njihovu distribuciju,
- dugoročne nacionalne razine i kretanja produktivnosti;
- upotrebljavati indikativne referentne vrijednosti za procjenu primjerenosti zakonskih minimalnih plaća – države članice mogu upotrebljavati automatsku indeksaciju pod uvjetom da to ne dovodi do smanjenja zakonske minimalne plaće;
- ažurirati zakonske minimalne plaće najmanje svake dvije godine ili, za države članice koje upotrebljavaju mehanizam za automatsku indeksaciju, najmanje svake četiri godine;
- odrediti jedno ili više savjetodavnih tijela za savjetovanje;
- uključiti socijalne partnere u određivanje i ažuriranje zakonskih minimalnih plaća;
- osigurati, uz sudjelovanje socijalnih partnera, da radnici imaju djelotvoran pristup postojećoj zaštiti u obliku minimalne plaće osiguravanjem:
- djelotvornih, proporcionalnih i nediskriminirajućih kontrola i inspekcija na terenu;
- dostatnih resursa, osposobljavanja i usmjeravanja tijelâ za izvršavanje zakonodavstva radi usmjeravanja na poslodavce koji ne poštuju propise i njihova progona.
Dodatnim se pravilima od država članica zahtijeva da:
- prikupljaju točne podatke o zaštiti u obliku minimalne plaće;
- učine sve relevantne informacije o zakonskim minimalnim plaćama javno dostupnima i upoznaju radnike i poslodavce s mjerama;
- osiguraju da radnici imaju pristup djelotvornom, pravodobnom i nepristranom rješavanju sporova i pravo na pravnu zaštitu;
- zaštite radnike i njihove predstavnike od svakog nepovoljnog postupanja poslodavca;
- primjenjuju sankcije za kršenje obveza iz ove Direktive.
Direktivom se ne:
- zadire u autonomiju socijalnih partnera niti njihovo pravo na pregovaranje o kolektivnim ugovorima i sklapanje kolektivnih ugovora;
- obvezuje države članice da:
- uvedu zakonsku minimalnu plaću,
- bilo koji kolektivni ugovor proglase univerzalno primjenjivim;
- utječe na prava država članica da:
- odlučuju o utvrđivanju zakonskih minimalnih plaća, njihovoj visini i pristupu toj zaštiti,
- uvedu povoljnije mjere ili kolektivne ugovore za radnike;
- navedu valjane razloge za smanjivanje ili ukidanje minimalnih plaća, opće razine zaštite koja se već pruža radnicima u državama članicama.
OTKAD SE PRIMJENJUJU TA PRAVILA?
Direktiva se mora prenijeti u nacionalno pravo do 15. studenoga 2024. Ta bi se pravila trebala primjenjivati od 15. studenoga 2024.
POZADINA
Minimalne plaće znatno variraju diljem EU-a i mnogi su radnici nezaštićeni. Ovo je područje nacionalne nadležnosti u kojem EU ima potpornu i komplementarnu ulogu. Cilj Direktive nije uskladiti visinu minimalnih plaća u cijelom EU-u niti uspostaviti jedinstvenu metodu za njihovo određivanje.
Direktiva se temelji na članku 153. stavku 1 točki b. Ugovora o funkcioniranju Europske unije s posebnim osvrtom na radne uvjete.
Za više informacija vidjeti:
KLJUČNI POJMOVI
Zakonska minimalna plaća. Minimalna plaća određena zakonom isključujući one određene kolektivnim ugovorima koji su univerzalno primjenjivi.
Kolektivno pregovaranje. Svi pregovori koji se odvijaju u skladu s nacionalnim pravom i praksama između poslodavca i sindikata radi utvrđivanja radnih uvjeta i uvjeta zapošljavanja.
Minimalna plaća. Minimalni primici od rada određeni zakonom ili kolektivnim ugovorom koje poslodavac mora platiti za rad obavljen tijekom određenog razdoblja.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva (EU) 2022/2041 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. listopada 2022. o primjerenim minimalnim plaćama u Europskoj uniji (SL L 275, 25.10.2022., str. 33.–47.).
VEZANI DOKUMENT
Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava X. – Socijalna politika – Članak 153. (bivši članak 137. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 114.–116.).
Posljednje ažuriranje 06.02.2023