This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Matrimonial and parental judgments: jurisdiction, recognition and enforcement (Brussels IIa)
Sudske odluke u bračnim sporovima i stvarima povezanima s roditeljskom odgovornošću: nadležnost, priznavanje i izvršenje (Uredba Bruxelles II.a)
Sudske odluke u bračnim sporovima i stvarima povezanima s roditeljskom odgovornošću: nadležnost, priznavanje i izvršenje (Uredba Bruxelles II.a)
This summary has been archived and will not be updated. See 'Sudske odluke u bračnim sporovima i stvarima povezanima s roditeljskom odgovornošću – nadležnost, priznavanje i izvršenje' for an updated information about the subject.
Uredba (EZ) br. 2201/2003 poznata kao „Uredba Bruxelles II.a” je jedinstven pravni instrument koji ima za cilj da međunarodnim parovima pomogne riješiti sporove oko njihovog razvoda i starateljstva nad djecom, a koji se odnose na više od jedne zemlje.
Utvrđuje:
Uredba se ne bavi predmetima materijalnoga obiteljskog prava. Za to su odgovorne pojedinačne države članice.
Uredba se primjenjuje na predmete građanskog prava koji uključuju više od jedne zemlje i odnose se:
Jedan od glavnih ciljeva uredbe je zadržati prava djece na održavanje kontakta s oba roditelja, čak i ako su rastavljeni ili žive u različitim državama članicama.
Uredba se ne primjenjuje na slučajeve koji se odnose:
Bračni sporovi
Ne postoji opće pravilo koje se odnosi na nadležnost u bračnim stvarima. Kako bi se utvrdila država članica u kojoj sud ima pravo donijeti odluku u nekom predmetu, uredba utvrđuje sedam alternativnih temelja za nadležnost na temelju državljanstva supružnika ili njihova uobičajena boravišta.
Roditeljska odgovornost
Sustav se primjenjuje:
Takvi predmeti obično su u nadležnosti sudova u državi članici u kojoj dijete uobičajeno boravi. Ako nije moguće utvrditi gdje dijete uobičajeno boravi (kao što je slučaj s izbjeglicama), država članica u kojoj se dijete nalazi automatski se proglašava nadležnom.
Otmica djeteta
Uredba također utvrđuje pravila za rješavanje predmeta u kojima su djeca nezakonito odvedena ili zadržana.
Sudovi u državi članici u kojoj je dijete uobičajeno boravilo neposredno prije otmice zadržavaju nadležnost dok dijete ne počne boraviti većinom u drugoj državi članici.
Priznavanje
U skladu s uredbom svaka država članica mora automatski priznati sudske odluke donesene u drugoj državi članici o bračnim sporovima i pitanjima povezanim s roditeljskom odgovornošću. Priznavanje je moguće odbiti u sljedećim slučajevima:
Što se tiče sudskih odluka u odnosu na roditeljsku odgovornost, priznavanje se može odbiti:
Provedba
Sudska odluka o ostvarivanju roditeljske odgovornosti koja je izvršiva u državi članici u kojoj je donesena može biti izvršena u drugoj državi članici kada je tamo proglašena izvršivom na zahtjev bilo koje zainteresirane stranke. Međutim, proglašenje nije potrebno u slučajevima sudskih odluka kojima se daje pravo na kontakt ili koje se odnose na predaju djeteta, a koje je izvorni sudac potvrdio u skladu s uredbom.
Suradnja između središnjih nadležnih tijela u predmetima povezanim s roditeljskom odgovornošću
Svaka država članica određuje središnje nadležno tijelo (ili više njih) čije dužnosti uključuju:
Središnja tijela redovno se sastaju kao članovi Europske pravosudne mreže u građanskim i trgovačkim stvarima.
Postojeći sporazumi
Opće pravilo glasi da se uredbom zamjenjuju postojeće konvencije o istim stvarima koje uključuju dvije ili više država članica. U odnosima između država članica ima prednost nad određenim multilateralnim konvencijama:
S obzirom na Haašku konvenciju od 19. listopada 1996. o roditeljskoj odgovornosti i mjerama za zaštitu djece (vidi sažetak), uredba je u potpunosti primjenjiva ako dijete ima uobičajeno boravište u zemlji EU-a.
Izuzeci i posebna pravila
Danska nema nikakvih obveza prema uredbi i stoga za nju nije obvezujuća.
Posebne pravila primjenjuju se:
Stavljanje izvan snage
Uredba Bruxelles II.a revidirana je Uredbom (EU) 2019/1111 (Preinačena verzija Uredbe Bruxelles II.a), koja se primjenjuje od 1. kolovoza 2022. (vidi sažetak).
Primjenjuje se od 1. ožujka 2005.
Za više informacija vidjeti:
Uredba Vijeća (EZ) br. 2201/2003 od 27. studenoga 2003. o nadležnosti, priznavanju i izvršenju sudskih odluka u bračnim sporovima i u stvarima povezanim s roditeljskom odgovornošću, kojom se stavlja izvan snage Uredba (EZ) br. 1347/2000 (SL L 338, 23.12.2003., str. 1–29).
Naknadne izmjene Uredbe (EZ) br. 2201/2003 ugrađene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Odluka Vijeća 2010/405/EU od 12. srpnja 2010. o odobrenju pojačane suradnje u području prava primjenljivog na razvod braka i zakonsku rastavu (SL L 189, 22.7.2010., str. 12-13).
Uredba Vijeća (EU) br. 1259/2010 od 20. prosinca 2010. o provedbi pojačane suradnje u području prava primjenljivog na razvod braka i zakonsku rastavu (SL L 343, 29.12.2010., str. 10-16).
Odluka Komisije 2012/714/EU od 21. studenoga 2012. o potvrdi sudjelovanja Litve u pojačanoj suradnji u području prava primjenljivog na razvod braka i zakonsku rastavu (SL L 323, 22.11.2012., str. 18-19).
Odluka Komisije 2014/39/EU od 27. siječnja 2014. kojom se potvrđuje sudjelovanje Grčke u pojačanoj suradnji u području prava primjenljivog na razvod braka i zakonsku rastavu (SL L 23, 28.1.2014., str. 41-42).
Posljednje ažuriranje 03.09.2021