Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zajednički mehanizam informiranja za nacionalne mjere za azil i useljavanje

Zajednički mehanizam informiranja za nacionalne mjere za azil i useljavanje

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka 2006/688/EZ o uspostavljanju zajedničkog mehanizma informiranja koji se odnosi na mjere država članica EU-a u području azila i useljavanja

ČEMU SLUŽI OVA ODLUKA?

Cilj joj je poboljšati razmjenu informacija između država članica EU-a koje se odnose na nacionalne mjere za azil i useljavanje.

Uspostavlja službeni postupak informiranja između država članica EU-a i Europske komisije s ciljem poboljšanja usklađivanja politika o useljavanju i azilu između država članica EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Razmjena i prijenos informacija

Zajednički mehanizam informiranja omogućuje razmjenu informacija između Komisije i država članica EU-a u pogledu nacionalnog prava o azilu i useljavanju.

Od država članica EU-a zahtijeva se obavješćivanje o mjerama koje namjeravaju poduzeti ili su nedavno poduzete:

  • putem mreže temeljene na globalnoj mreži; i
  • koristeći se obrascem izvješća priloženim Odluci.

Te se informacije prenose što je prije moguće, a najkasnije onda kada postanu javno dostupne.

Države članice EU-a dužne su obavijestiti Komisiju i druge države članice EU-a samo o mjerama koje će vjerojatno imati značajan učinak:

  • u drugim državama članicama EU-a;
  • na razini EU-a u cjelini.

Razvoj i upravljanje mrežom

Komisija je odgovorna za razvoj i upravljanje mrežom. Pri uspostavljanju mreže, trebalo je iskoristiti postojeću tehničku platformu transeuropske telematske mreže za razmjenu informacija između tijela država članica EU-a (poznate kao CIRCA). Mreža omogućuje Komisiji i državama članicama EU-a da od jedne ili više država zatraže dodatne informacije o dostavljenim mjerama.

Svaka posebna nacionalna mjera koja je prijavljena na ovaj način može omogućiti razmjenu mišljenja između stručnjaka država članica EU-a i Komisije.

Uz ove tehničke rasprave, svake godine, Komisija mora pripremiti izvješće u kojem sažima najrelevantnije informacije koje su dostavile države članice. To izvješće dostavlja se Europskom parlamentu i Vijeću kao temelj za raspravu o nacionalnoj politici o azilu i useljavanju na razini ministarstava.

Ocjena

Komisija je 2009. objavila izvješće kojim ocjenjuje rad zajedničkog mehanizma informiranja. U razdoblju od travnja 2007. do 30. rujna 2009. samo je 16 država članica EU-a dostavilo informacije putem zajedničkog mehanizma informiranja o samo 45 mjera. Nisu dostavljene obavijesti o konačnim odlukama najviših sudova.

Oblik u kojem su obavijesti prenošene rijetko je bio homogen, s tim da se obrazac o izvješćivanju priložen Odluci nije uvijek upotrebljavao.

Povremeno je bio dostavljen samo naslov na engleskome jeziku, a tekst na izvornome jeziku, što je dovelo do problema u razumijevanju. Bilo je i razlika u sadržaju prijavljenih obrazaca o izvješćivanju: neki su bili prilično opsežni, dok su drugi dali samo površan opis bez naznake prirode mjere.

U izvješću se zaključilo da zajednički mehanizam informiranja nije ispunio svoje ciljeve jer je količina dostavljenih informacija bila nominalna. Međutim, budući da je operativno djelovala samo kratko vrijeme, Komisija je smatrala da je prerano predlagati izmjene Odluke.

Ni Komisija ni države članice EU-a nisu aktivirale zajednički mehanizam informiranja za nacionalne mjere koje se odnose na azil i useljavanje, čak ni tijekom dvije godine vrlo velikog priljeva migranata u Europu, 2015. i 2016. godine. Umjesto toga, činilo se da su se države članice EU-a (koje su predsjedale Europskom unijom) za razmjenu podataka o migracijskim tokovima radije koristile mehanizmom za informacije o krizama Europske unije. Zatim su taj zahtjev za informacije postupno preuzele mjerodavne Agencije Europske unije, EASO i FRONTEX, koje danas pružaju većinu podataka o migraciji potrebnih za današnji migracijski tok. Dodatne informacije o važnim događanjima u području migracija u državama članicama EU-a redovito se ažuriraju putem informativnih listova Europske migracijske mreže, koji se redovito izrađuju u svakom kvartalu.

Ipak, ne može se isključiti da se zajednički mehanizam informiranja može pokazati korisnim u budućim razmjenama informacija o migracijama između država članica EU-a i Europske komisije te je stoga njegovo postojanje i dalje opravdano.

OTKADA SE OVA ODLUKA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 3. studenoga 2006.

POZADINA

Nacionalne mjere u području azila i useljavanja vjerojatno će utjecati na druge države članice EU-a. Uzrok tomu su:

  • nepostojanje granične kontrole u schengenskom prostoru;
  • bliski gospodarski i socijalni odnosi između država članica EU-a; i
  • razvoj zajedničke politike o vizama, useljavanju i azilu.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Odluka Vijeća 2006/688/EZ od 5. listopada 2006. o uspostavljanju zajedničkog mehanizma informiranja koji se odnosi na mjere država članica u području azila i useljavanja (SL L 283, 14.10.2006., str. 40.–43.)

VEZANI DOKUMENT

Izvješće Komisije u skladu s člancima 4. i 5. Odluke Vijeća od 5. listopada 2006. o uspostavljanju zajedničkog mehanizma informiranja koji se odnosi na mjere država članica u području azila i useljavanja (COM(2009) 687 final, 17.12.2009.)

Posljednje ažuriranje 22.11.2018

Top