Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Znanstvena i tehnološka suradnja između EU-a i Tunisa

Znanstvena i tehnološka suradnja između EU-a i Tunisa

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Sporazum o znanstvenoj i tehničkoj suradnji između Europske zajednice i Republike Tunisa

Odluka 2004/127/EZ o zaključivanju Sporazuma o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Europske zajednice i Republike Tunis

Protokol uz Euro-mediteranski sporazum o pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Tunisa, s druge strane, o okvirnom sporazumu između Europske unije i Republike Tunisa o općim načelima sudjelovanja Republike Tunisa u programima EU-a

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM, ODLUKA I PROTOKOL?

  • Sporazumom se uspostavljaju opća pravila za suradnju između Europske zajednice, danas Europske unije (EU), i Tunisa, radi poticanja, razvoja i olakšavanja aktivnosti od zajedničkog interesa u području znanosti i tehnologije.
  • Vijeće Europske unije svojom je odlukom potvrdilo Sporazum u ime Europske zajednice.
  • S obzirom na potporu koju Vijeće pruža pristupu Europske komisije kako bi se zemljama partnerima Europske politike susjedstva omogućilo sudjelovanje u radu agencija EU-a i u programima na temelju svojih zasluga i kad ih za to ovlašćuje mjerodavna pravna osnova, protokolom se određuju posebni uvjeti, uključujući u vezi s financijskim doprinosom te s postupcima izvješćivanja i evaluacije, koji se primjenjuju na sudjelovanje Tunisa u svakom pojedinačnom programu EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Stranke su suglasne poticati, razvijati i olakšavati aktivnosti znanstvene i tehnološke suradnje između EU-a i Tunisa u područjima od zajedničkog interesa. Aktivnosti koje se provode na temelju Sporazuma temelje se na skupu načela:

  • promicanju društva utemeljenog na znanju u korist gospodarskog i socijalnog razvoja obiju strana;
  • zajedničke koristi temeljene na sveobuhvatnoj ravnoteži prednosti;
  • pravodobne razmjene informacija;
  • zaštiti prava intelektualnog vlasništva.

Suradnja

Tuniški pravni subjekti* mogu sudjelovati u posrednim aktivnostima u sklopu okvirnog programa EU-a za istraživanje i razvoj (Obzor Europa) doprinoseći stvaranju Europskog istraživačkog područja.

Pravni subjekti EU-a sudjeluju u tuniskim programima istraživanja u područjima jednakim onima u okvirnom programu, pod istim uvjetima kakvi se primjenjuju na tuniske pravne subjekte.

Oba oblika suradnje podliježu odredbama i uvjetima određenim ili navedenim u Prilozima I. i II. Sporazuma.

Suradnja može također obuhvaćati sljedeće oblike i sredstva:

  • zajedničkim sastancima
  • redovite rasprave o smjernicama i prioritetima za istraživačke politike i planiranje u Tunisu i EU-u;
  • razmjene stavova i savjetovanja o suradnji i izgledima za razvoj;
  • pravovremeno dostavljanje informacija o provedbi i rezultatima programa i projekata zajedničkog istraživanja poduzetih u skladu s ovim Sporazumom;
  • posjete i razmjene znanstvenih radnika, inženjera i tehničara, također i s ciljem znanstvenog usavršavanja;
  • razmjene i dijeljenje znanstvene opreme i materijala;
  • redovite kontakte između voditelja programa i projekata u Tunisu i EU-u;
  • sudjelovanje stručnjaka obiju strana na tematskim seminarima, simpozijima i radionicama;
  • razmjenu informacija o praksi, zakonima, propisima i programima koji se odnose na suradnju u okviru ovog Sporazuma;
  • uzajamni pristup znanstvenim i tehničkim informacijama koje se tiču ove suradnje;
  • svaki drugi dogovor koji usvoji Zajednički odbor za znanstvenu i tehničku suradnju EU-Tunis.

Na temelju protokola Tunis mora financijski doprinositi općem proračunu EU-a u skladu s konkretnim programima u kojima sudjeluje. Sporazumom između Komisije i tuniških tijela utvrđuju se posebni uvjeti za sudjelovanje Tunisa u svakom pojedinom programu, osobito u vezi s financijskim doprinosom i postupcima izvješćivanja i evaluacije.

Tunis sudjeluje u inicijativi Partnerstvo za istraživanje i inovacije na mediteranskom području (PRIMA) uspostavljenoj Odlukom (EU) 2017/1324 (vidjeti sažetak). Cilj je PRIMA-e udruživanje intelektualnih i financijskih sredstava EU-a i država sudionica kako bi se izgradili istraživački i inovacijski kapaciteti i razvijalo znanje i zajednička inovativna rješenja za vodne i poljoprivredno-prehrambene sustave u mediteranskom području. EU za PRIMA-u dodjeljuje najviše 220 milijuna EUR iz programa Obzor 2020.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Sporazum je stupio na snagu 13. travnja 2004. i primjenjivat će se tijekom neograničenog razdoblja. Svaka stranka može ga raskinuti pisanom obavijesti s rokom od 6 mjeseci.

POZADINA

Odnosi između EU-a i Tunisa u pravilu su uređeni Euro-mediteranskim sporazumom o pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Tunisa, s druge strane (vidjeti sažetak). Tunis je prva zemlja južnog Mediterana koja je potpisala znanstveni i tehnološki sporazum s EU-om.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Pravni subjekti. Svaka fizička osoba ili svaka pravna osoba ustanovljena u skladu s nacionalnim pravom mjesta njezina poslovnog nastana ili u skladu s pravom Zajednice ili međunarodnim pravom, koja ima pravnu osobnost te prava i obveze u vlastito ime.

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o znanstvenoj i tehničkoj suradnji između Europske zajednice i Republike Tunisa (SL L 37, 10.2.2004., str. 17.–23.).

Odluka Vijeća 2004/127/EZ od 22. prosinca 2003. o zaključivanju Sporazuma o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Europske zajednice i Republike Tunis (SL L 37, 10.2.2004., str. 16).

Protokol uz Euro-mediteranski sporazum o pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Tunisa, s druge strane, o okvirnom sporazumu između Europske unije i Republike Tunisa o općim načelima sudjelovanja Republike Tunisa u programima Unije (SL L 96, 11.4.2015., str. 3.–6.).

VEZANI DOKUMENTI

Odluka (EU) 2017/1324 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2017. o sudjelovanju Unije u Partnerstvu za istraživanja i inovacije na mediteranskom području (PRIMA), koje zajednički poduzima više država članica (SL L 185, 18.7.2017., str. 1.–15.).

Euro-mediteranski sporazum o pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Tunis, s druge strane – Protokol br. 1 o postupcima koji se primjenjuju na uvoz poljoprivrednih proizvoda podrijetlom iz Tunisa u Zajednicu – Protokol br. 2 o postupcima koji se primjenjuju na uvoz proizvoda ribarstva podrijetlom iz Tunisa u Zajednicu – Protokol br. 3 o postupcima koji se primjenjuju na uvoz poljoprivrednih proizvoda podrijetlom iz Zajednice u Tunis – Protokol br. 4 o definiciji pojma „proizvoda s podrijetlom” i metodama administrativne suradnje – Protokol br. 5 o uzajamnoj pomoći između upravnih tijela u carinskim pitanjima – Zajedničke izjave – Izjave (SL L 97, 30.3.1998., str. 2.–183.).

Sukcesivne izmjene i dopune Sporazuma uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 19.04.2024

Top