EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 4.10.2017.
COM(2017) 567 final
2017/0248(CNS)
Prijedlog
UREDBE VIJEĆA
o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu ovjerenog poreznog obveznika
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52017PC0567
Proposal for a COUNCIL REGULATION amending Regulation (EU) No 904/2010 as regards the certified taxable person
Prijedlog UREDBE VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu ovjerenog poreznog obveznika
Prijedlog UREDBE VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu ovjerenog poreznog obveznika
COM/2017/0567 final - 2017/0248 (CNS)
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 4.10.2017.
COM(2017) 567 final
2017/0248(CNS)
Prijedlog
UREDBE VIJEĆA
o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu ovjerenog poreznog obveznika
OBRAZLOŽENJE
1.KONTEKST PRIJEDLOGA
•Razlozi i ciljevi prijedloga
Ovaj je prijedlog dio zakonodavnog paketa za uvođenje konačnog sustava PDV-a za prekograničnu trgovinu unutar Unije koji se temelji na načelu oporezivanja u državi članici odredišta robe, kako bi se ostvarilo stabilno jedinstveno europsko područje PDV-a. Zakonodavni prijedlog za takav jednostavniji konačni sustav PDV-a za trgovinu unutar Unije otporan na prijevare uvršten je u Program rada Komisije za 2017. 1 Prijedlozi za konačni sustav PDV-a za prekograničnu trgovinu unutar Unije uključuju i poboljšanja važećeg sustava PDV-a koja su zatražile države članice 2 .
U okviru konačnog sustava PDV-a i određenih prethodno navedenih poboljšanja važećeg sustava poreznim bi obveznicima trebalo uz određene uvjete omogućiti dobivanje informacija o statusu ovjerenog poreznog obveznika. Konceptom ovjerenog poreznog obveznika trebalo bi se omogućiti potvrđivanje da se određeno poduzeće može općenito smatrati pouzdanim poreznim obveznikom. Određena pravila o pojednostavnjenjima koja se odnose na premještanje dobara, lančane transakcije i dokazivanje prijevoza ili otpreme robe u drugu državu članicu, a koja bi mogla biti podložna prijevarama, trebalo bi primjenjivati samo ako su u relevantnu transakciju uključeni ovjereni porezni obveznici. Konceptom ovjerenog poreznog obveznika omogućit će se i postupna provedba konačnog sustava PDV-a jer bi se u prvom koraku tog sustava primjenjivao prijenos porezne obveze ako stjecatelj u okviru isporuke unutar Unije ima status ovjerenog poreznog obveznika. To se postupanje obrazlaže time da do prijevare ne bi trebalo doći jer se PDV ne naplaćuje za isporuke ovjerenom poreznom obvezniku unutar Unije jer je ovjereni porezni obveznik po definiciji pouzdani porezni obveznik.
U tom je kontekstu ključno za poduzeća i porezne uprave da se status ovjerenog poreznog obveznika poduzeća može provjeriti u svakom trenutku i putem interneta. Stoga je nužno da sve države članice pohrane informacije o poduzećima i njihovu statusu ovjerenog poreznog obveznika u elektronički sustav i da se nadležna tijela svake države članice pobrinu o mogućnosti provjere statusa ovjerenog poreznog obveznika svakog poduzeća. Te će se obveze država članica utvrditi u zakonodavstvu o administrativnoj suradnji, to jest u Uredbi Vijeća (EU) br. 904/2010 od 7. listopada 2010. o administrativnoj suradnji i suzbijanju prijevare u području poreza na dodanu vrijednost 3 (dalje u tekstu „Uredba o administrativnoj suradnji u području PDV-a”).
•Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području
Svrha je prijedloga dati praktičan učinak statusu ovjerenog poreznog obveznika, temeljnoj sastavnici konačnog sustava PDV-a za trgovinu unutar Unije na načelu oporezivanja u državi članici odredišta robe, kako je navedeno u akcijskom planu za PDV 4 . Status ovjerenog poreznog obveznika relevantan je i u pogledu određenih poboljšanja važećeg sustava koje su zatražile države članice; konkretno u pogledu pravila o lančanim transakcijama, premještanju dobara i dokazima o prijevozu za izuzete isporuke robe unutar Zajednice.
•Dosljednost u odnosu na druge politike Unije
Stvaranje jednostavnog i suvremenog sustava PDV-a otpornog na prijevare jedan je od fiskalnih prioriteta koje je Komisija odredila za 2017. 5
Borba protiv prijevara s nepostojećim trgovcem u vezi s PDV-om jedan je od prioriteta Europske unije u borbi protiv kriminala u okviru ciklusa politika EU-a za Europol 2014. – 2017 6 . Može se navesti i sporazum 7 o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja koji će uz određene uvjete biti nadležan za prijevare u području PDV-a.
2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST
•Pravna osnova
Prijedlog se temelji na članku 113. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU). U tom se članku navodi da Vijeće jednoglasno i nakon savjetovanja s Europskim parlamentom i Europskim gospodarskim i socijalnim odborom u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom donosi odredbe o usklađivanju pravila država članica u području neizravnog oporezivanja.
•Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)
Prema načelu supsidijarnosti iz članka 5. stavka 3. Ugovora o Europskoj uniji Unija djeluje samo ako države članice ne mogu same ostvariti predviđene ciljeve u dovoljnoj mjeri, nego se zbog opsega ili učinka predloženih mjera one mogu na bolji način ostvariti na razini Unije.
Države članice ne mogu zbog njihove prirode pojedinačno odlučivati o pitanjima pohranjivanja i odobravanja pristupa informacijama o statusima ovjerenog poreznog obveznika poduzeća, jer bi poduzeća i porezne uprave u svim državama članicama trebali primjenom standardiziranog postupka moći provjeravati statuse ovjerenog poreznog obveznika poduzeća s poslovnim nastanom u drugim državama članicama. Za to je potreban zajednički okvir, a za inicijativu u tom pogledu potreban je prijedlog Komisije za izmjenu Uredbe o administrativnoj suradnji u području PDV-a.
•Proporcionalnost
Prijedlogom se samo definira okvir za status ovjerenog poreznog obveznika, a operativni nadzor i provedbene mjere ostaju u nadležnosti država članica. U isključivoj nadležnosti država članica posebno ostaje odobravanje i oduzimanje statusa ovjerenog poreznog obveznika pojedinačnih poreznih obveznika na temelju zajednički dogovorenih uvjeta.
•Odabir instrumenta
Budući da je važeći akt uredba, može se izmijeniti samo drugom uredbom.
3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA
•Savjetovanja s dionicima
Komisija je osnovala dvije radne skupine za rasprave na tehničkoj razini u području PDV-a, konkretno Skupinu o budućnosti PDV-a i Stručnu skupinu za PDV. Te su skupine raspravljale o konačnom sustavu PDV-a za trgovinu unutar Unije, uključujući pitanje ovjerenog poreznog obveznika. Od 20. prosinca 2016. do 20. ožujka 2017. organizirano je i javno savjetovanje tijekom kojeg je iznesen 121 prijedlog i komentar 8 .
•Procjena učinka
Upućuje se na zasebnu procjenu učinka [SWD(2017)325 i njezin sažetak SWD(2017)326] koja je među ostalim provedena u vezi s ovim prijedlogom.
Odbor za nadzor regulative razmotrio je 14. srpnja 2017. procjenu učinka za prijedlog [Ares(2017)3573962-SEC(2017)423]. Odbor je dao pozitivno mišljenje o prijedlogu uz nekoliko preporuka koje su uzete u obzir. Mišljenje Odbora i preporuke navedeni su u Prilogu 1. Radnom dokumentu službi za procjenu učinka koja prati ovaj prijedlog.
4.UTJECAJ NA PRORAČUN
Prijedlog neće negativno utjecati na proračun Unije.
5.OSTALI DIJELOVI
•Detaljno obrazloženje posebnih odredbi prijedloga
Cilj je odredaba članka 1. prijedloga pružiti osnovu za integriranje statusa ovjerenog poreznog obveznika u sustav VIES (sustav za razmjenu informacija o PDV-u). Sustav VIES trenutačno se, među ostalim, upotrebljava za provjere valjanosti PDV broja kupca u drugoj državi članici ili potvrđivanje da isporuka robe prevezena ili otpremljena tom kupcu izvan države članice isporuke može biti izuzeta od PDV-a. S praktičnog gledišta provjera statusa ovjerenog poreznog obveznika kupca radi izuzimanja od plaćanja PDV-a u slučaju isporuke unutar Unije u okviru konačnog sustava vrlo je slična provjeri PDV broja. Budući da je status ovjerenog poreznog obveznika relevantan u prekograničnim situacijama i budući da infrastruktura informatičkih tehnologija već postoji i upotrebljavaju je sve porezne uprave, prikladno je upotrijebiti postojeću infrastrukturu i proširiti njezine funkcije uključivanjem statusa ovjerenog obveznika za porezne obveznike.
Kako bi se integrirao status ovjerenog poreznog obveznika najprije je potrebno da države članice, koje su nadležne za odobravanje i oduzimanje statusa ovjerenog poreznog obveznika poduzeća s nastanom na njihovu državnom području, prikupe te informacije i pohrane ih elektroničkim putem. S tim se ciljem mijenja članak 17. Uredbe o administrativnoj suradnji u području PDV-a kako bi se osiguralo da se za porezne obveznike pohranjuju i informacije o statusu ovjerenog poreznog obveznika. Nadalje, prilagodbom članka 31. Uredbe o administrativnoj suradnji u području PDV-a osigurava se mogućnost potvrđivanja statusa ovjerenog poreznog obveznika pojedinačnog obveznika elektroničkim putem.
2017/0248 (CNS)
Prijedlog
UREDBE VIJEĆA
o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu ovjerenog poreznog obveznika
VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 113.,
uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,
nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,
uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta 9 ,
uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 10 ,
u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom,
budući da:
(1)Komisija je u svojem akcijskom planu o PDV-u 11 najavila namjeru predstavljanja prijedloga kojim se utvrđuju načela za konačni sustav PDV-a u odnosu na prekograničnu trgovinu među poduzećima između država članica. Vijeće je u svojim zaključcima od 8. studenoga 2016. 12 pozvalo Komisiju da u međuvremenu predloži određena poboljšanja pravila Unije o PDV-u za prekogranične transakcije.
(2)Status ovjerenog poreznog obveznika jedan je od ključnih sastavnica tog novog konačnog sustava PDV-a za trgovinu unutar Unije, koja će se usto upotrebljavati i za određene mjere pojednostavnjenja u okviru važećeg sustava PDV-a. Konceptom ovjerenog poreznog obveznika trebalo bi se omogućiti dokazivanje da se pojedinačni porezni obveznik može smatrati pouzdanim poreznim obveznikom unutar Unije.
(3)Određena pravila utvrđena Direktivom 2006/112/EZ 13 za transakcije koje se smatraju podložnima prijevarama primjenjuju se samo ako su u transakcije uključeni ovjereni porezni obveznici. Stoga je ključno da se status ovjerenog poreznog obveznika za porezne obveznike može provjeriti elektroničkim putem kako bi se jamčilo da se ta pravila mogu primijeniti.
(4)U prvom koraku ka konačnom sustavu PDV-a, kako je predloženo u akcijskom planu za PDV, za isporuke robe unutar Unije trebao bi se primjenjivati postupak prijenosa porezne obveze ako osoba koja stječe robu ima status ovjerenog poreznog obveznika. Stoga je ključno da porezni obveznik koji obavlja isporuke robe unutar Unije zna je li njegovu kupcu odobren status ovjerenog poreznog obveznika. Imajući u vidu praktičnu sličnost važećeg izuzeća za isporuke robe unutar Zajednice i kako bi se izbjegli nepotrebni troškovi ili opterećenje, trebalo bi iskoristiti postojeći sustav razmjene informacija o PDV-u (VIES), u koji bi trebalo integrirati informacije o statusu ovjerenog poreznog obveznika.
(5)Kako bi pružale informacije o statusu ovjerenog poreznog obveznika za porezne obveznike u državama članicama, države članice trebale bi u elektronički sustav bilježiti i pohranjivati ažurirane statuse ovjerenog poreznog obveznika za porezne obveznike. Stoga bi porezna tijela države članice trebala poreznim tijelima drugih država članica odobriti automatski pristup tim informacijama i trebala bi na zahtjev osoba iz članka 31. stavka 1. Uredbe Vijeća (EU) br. 904/2010 14 elektroničkim putem potvrditi status ovjerenog poreznog obveznika bilo kojeg poreznog obveznika ako je taj status relevantan za potrebe transakcija iz tog članka.
(6)Imajući u vidu da odredbe ove Uredbe proizlaze iz izmjena uvedenih Direktivom Vijeća […] 15 /EU, ova bi se Uredba trebala primjenjivati od datuma primjene tih izmjena.
(7)Uredbu (EU) br. 904/2010 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,
DONIJELO JE OVU UREDBU:
Članak 1.
Uredba (EU) br. 904/2010 mijenja se kako slijedi:
1. članak 17. zamjenjuje se sljedećim:
„Članak 17.
1. Svaka država članica pohranjuje u elektroničkom sustavu sljedeće informacije:
(a) informacije koje prikuplja u skladu s poglavljem 6. glave XI. Direktive 2006/112/EZ;
(b) podatke o identitetu, djelatnosti, pravnom obliku i adresi osoba kojima je izdala PDV identifikacijski broj, prikupljene u skladu s člankom 213. Direktive 2006/112/EZ, kao i datum kada je taj broj izdan;
(c) podatke o identifikacijskim brojevima za PDV koje je izdala, ali su postali nevažeći, i datume kada su ti brojevi postali nevažeći;
(d) informacije koje prikupi u skladu s člancima 360., 361., 364. i 365. Direktive 2006/112/EZ te, od 1. siječnja 2015., informacije koje prikupi u skladu s člancima 369.c, 369.f i 369.g navedene Direktive;
(e) informacije o statusu ovjerenog poreznog obveznika u skladu s člankom 13.a Direktive 2006/112/EZ, kao i datum kada je taj status odobren, odbijen ili oduzet.
2. Tehničke pojedinosti o automatskoj provjeri informacija navedenih u stavku 1. točkama (b), (c), (d) i (e) donose se u skladu s postupkom predviđenim u članku 58. stavku 2.”;
2. članak 31. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:
„1. Nadležna tijela svake države članice osiguravaju da osobe uključene u isporuku roba ili usluga unutar Zajednice i porezni obveznici koji nemaju poslovni nastan, a isporučuju telekomunikacijske usluge, usluge odašiljanja i elektronički isporučene usluge, posebno one navedene u Prilogu II. Direktivi 2006/112/EZ smiju u svrhu takvih transakcija dobiti potvrdu elektroničkim putem o valjanosti PDV identifikacijskog broja konkretne osobe kao i pripadajuće ime i adresu. Osim toga, nadležna tijela svake države članice osiguravaju da je elektroničkim putem moguće provjeriti je li bilo koja konkretna osoba ovjereni porezni obveznik u skladu s člankom 13.a Direktive 2006/112/EZ ako je takav porezni status relevantan u smislu tog članka. Te informacije odgovaraju podacima navedenima u članku 17. ove Uredbe.”
Članak 2.
Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.
Primjenjuje se od 1. siječnja 2019.
Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.
Sastavljeno u Bruxellesu
Za Vijeće
Predsjednik