Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(24)

    Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Europske agencije za pomorsku sigurnost za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

    SL C 409, 9.12.2015, p. 216–222 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 409/216


    IZVJEŠĆE

    o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Europske agencije za pomorsku sigurnost za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

    (2015/C 409/24)

    UVOD

    1.

    Europska agencija za pomorsku sigurnost (u daljnjem tekstu: Agencija ili EMSA), sa sjedištem u Lisabonu, osnovana je Uredbom (EZ) br. 1406/2002 Europskog parlamenta i Vijeća (1). Zadaća je Agencije zajamčiti visoku razinu pomorske sigurnosti i spriječiti onečišćenje s brodova, pružiti tehničku pomoć Komisiji i državama članicama, pratiti provedbu zakonodavstva Unije te ocjenjivati njegovu djelotvornost (2).

    INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

    2.

    Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Agencije. Tome se pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

    IZJAVA O JAMSTVU

    3.

    U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

    (a)

    godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2014.; te

    (b)

    zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

    Odgovornost uprave

    4.

    Uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5):

    (a)

    Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Agencije uključuju izradu, primjenu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške, odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (6) te davanje razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Izvršni direktor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije nakon što ju je računovodstveni službenik Agencije pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije.

    (b)

    Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

    Odgovornost revizora

    5.

    Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da njome dobije razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Agencije značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

    6.

    Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije. U pripremi ovog izvješća i izjave o jamstvu Sud je u obzir uzeo reviziju koju je nad računovodstvenom dokumentacijom Agencije izvršio neovisni vanjski revizor u skladu s člankom 208. stavkom 4. Financijske uredbe EU-a (8).

    7.

    Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

    Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

    8.

    Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Agencije u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije na dan 31. prosinca 2014. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama Financijske uredbe Agencije i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

    Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

    9.

    Prema mišljenju Suda transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2014. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

    PRAĆENJE MJERA PODUZETIH U POGLEDU PRIMJEDBI IZ PRIJAŠNJIH GODINA

    10.

    Pregled korektivnih mjera poduzetih kao odgovor na primjedbe Suda iz prijašnjih godina nalazi se u prilogu I.

    Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda g. Milan Martin CVIKL, na sastanku održanom u Luxembourgu 8. rujna 2015.

    Za Revizorski sud

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsjednik


    (1)  SL L 208, 5.8.2002, str. 1.

    (2)  U prilogu II. ukratko se opisuju nadležnosti i djelovanje Agencije. Priložen je u informativne svrhe.

    (3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

    (4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

    (5)  Članci 39. i 50. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 1271/2013 (SL L 328, 7.12.2013., str. 42.).

    (6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa (IFAC), odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

    (7)  Članak 107. Delegirane uredbe (EU) br. 1271/2013.

    (8)  Uredba (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 298, 26.10.2012., str. 1.).


    PRILOG I.

    Praćenje mjera poduzetih u pogledu primjedbi iz prijašnjih godina

    Godina

    Primjedba Suda

    Faza korektivne mjere

    (Dovršeno/U tijeku/Predstoji/—)

    2011.

    Sud je utvrdio potrebu da se poboljša upravljanje imovinom Agencije. Utvrđene su nepojašnjene razlike između zabilježene godišnje i kumulativne amortizacije. Računovodstveni postupci i informacije o troškovima za nematerijalnu imovinu ostvarenu unutar Agencije nisu pouzdani. U zadanom razdoblju ne postoji dokaz o popisu fizičkog inventara administrativne opreme.

    Dovršeno za popis fizičkog inventara

    U tijeku za nematerijalnu imovinu ostvarenu unutar Agencije

    2012.

    Računovodstveni postupci i informacije u vezi s troškovima nematerijalne imovine ostvarene unutar Agencije nisu u potpunosti pouzdani.

    U tijeku


    PRILOG II.

    Europska agencija za pomorsku sigurnost (Lisabon)

    Nadležnosti i djelovanje

    Područja nadležnosti Europske unije u skladu s Ugovorom

    (članak 100. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

    Zajednička prometna politika

    „Europski parlament i Vijeće, odlučujući u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom, mogu utvrditi odgovarajuće odredbe za pomorski i zračni promet.”

    Nadležnosti Agencije

    (Uredba (EZ) br. 1406/2002 Europskog parlamenta i Vijeća kako je izmijenjena uredbama (EZ) br. 1644/2003 i (EZ) br. 724/2004 i Uredbom (EU) br. 100/2013)

    Ciljevi

    Europska agencija za pomorsku sigurnost osnovana je sa svrhom jamčenja visoke, ujednačene i djelotvorne razine pomorske sigurnosti, sigurnosti plovidbe i sprječavanja onečišćenja s brodova u okviru Unije te pružanja odgovora na takva onečišćenja.

    Agencija državama članicama i Komisiji pruža potrebnu tehničku i znanstvenu pomoć te stručno znanje visoke razine kako bi im pomogla u:

    pravilnoj primjeni zakonodavstva Unije u području pomorske sigurnosti i sprječavanja onečišćenja s brodova,

    praćenju provedbe navedenog zakonodavstva,

    evaluaciji djelotvornosti uspostavljenih mjera.

    Isto tako, Agencija na zahtjev osigurava operativna sredstva te pruža tehničku i znanstvenu pomoć kako bi pomogla državama članicama i Komisiji da odgovore na onečišćenje mora koje su prouzrokovali brodovi.

    Zadaće

    Posljednjim izmjenama dodatno su utvrđene zadaće Agencije čime je Agenciji omogućeno da bolje pomaže Komisiji i državama članicama u njihovim osnovnim zadacima, kao i da koristi svoje resurse u više svrha kako bi pomogla državama članicama da riješe probleme u vezi s onečišćenjem s brodova i onečišćenjem mora koje je uzrokovano postrojenjima za naftu i plin. Nadalje, uvedeni su i sporedni zadaci kojima je Agenciji omogućeno da se koristi svojim stručnim znanjem i alatima za druge aktivnosti EU-a u vezi s politikom pomorskog prijevoza Unije.

    Zadaće Agencije okvirno su podijeljene na četiri područja u skladu s Uredbom o osnivanju i odgovarajućim zakonodavstvom EU-a. Ponajprije, Agencija pomaže Komisiji u praćenju provedbe zakonodavstva EU-a koje se, između ostalog, odnosi na pregled i certifikaciju brodova, certifikaciju brodske opreme, sigurnost na brodu, obuku pomoraca i nadzor države luke.

    Osim toga, Agencija razvija i upravlja sustavima za pomorske informacije na razini EU-a. Među značajnim primjerima nalaze se SafeSeaNet, sustav za praćenje prometa plovila kojim se omogućuje praćenje plovila i njihovog tereta te nesreća i nezgoda diljem EU-a, zatim zajednički podatkovni centar EU LRIT kojim se jamči prepoznavanje i praćenje svih brodova koji plove pod zastavom EU-a diljem svijeta, te THETIS, informacijski sustav kojim se pruža potpora novom sustavu nadzora države luke.

    Istodobno, EMSA priobalnim državama pruža potporu u području pripravnosti, otkrivanja i pružanja odgovora na onečišćenje mora. To uključuje Europsku mrežu plovila za odaziv u slučaju izljeva nafte, kao i Europski sustav za nadgledanje i satelitsko praćenje naftnih mrlja (CleanSeaNet), kojima se doprinosi djelotvornom sustavu zaštite obala i voda EU-a od onečišćenja s brodova.

    Naposljetku, Agencija Komisiji pruža tehničke i znanstvene savjete u području pomorske sigurnosti i sprječavanja onečišćenja s brodova u kontinuiranom postupku procjene djelotvornosti mjera koje su na snazi, kao i u obnavljanju i razvijanju novog zakonodavstva. Agencija također pruža potporu i olakšava suradnju između država članica te pruža informacije o najboljoj praksi.

    Upravljanje

    Upravni odbor

    Sastav

    Jedan predstavnik iz svake države članice, četiri predstavnika iz Komisije i četiri predstavnika bez prava glasa iz povezanih stručnih sektora.

    Zadaće

    Usvajanje višegodišnjeg plana politike o osoblju, godišnjeg proračuna, radnog programa, godišnjeg izvješća i detaljnog plana aktivnosti Agencije za pripravnost i pružanje odgovora na onečišćenje.

    Nadgledanje rada izvršnog direktora.

    Izvršni direktor

    Imenuje ga upravni odbor. Komisija može predložiti jednog ili više kandidata.

    Vanjska revizija

    Europski revizorski sud.

    Unutarnja revizija

    Služba Europske komisije za unutarnju reviziju,

    Odjel Agencije za unutarnju reviziju.

    Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

    Europski parlament u skladu s preporukom Vijeća.

    Sredstva stavljena na raspolaganje Agenciji 2014. (2013.)

    Završni proračun

    Odobrena sredstva za obveze (C1)

    52,4(57,8) milijuna eura

    Odobrena sredstva za plaćanja (C1)

    52,7(54,0) milijuna eura

    Izmjena proračuna objavljena u Službenom listu Europske unije obuhvaća različite izvore sredstava, pri čemu se gotovo isključivi izvor sredstva nalazi u okviru oznake C1. Radi jasnoće i transparentnosti navedena su samo dominantna i važna proračunska odobrena sredstva u okviru oznake C1. Prikazani su konačni podatci (izmijenjeni proračun).

    Osoblje na dan 31. prosinca 2014.

    Statutarno osoblje

    210 (213) mjesta odobrenih u planu radnih mjesta, od kojih je popunjeno: 198 (203)

    Ugovorno osoblje

    30 (29) planiranih radnih mjesta u proračunu, od kojih je popunjeno: 27 (25). Agencija je zaposlila i pet dodatnih ugovornih djelatnika koji se financiraju iz proračuna projekta.

    Ustupljeni nacionalni stručnjaci

    18 (15) planiranih radnih mjesta u proračunu, od kojih je popunjeno: 15 (14)

    Napomena: u pogledu ugovornog osoblja, EMSA je uzela u obzir ciljnu vrijednost od 207 radnih mjesta koja se mora postići 1. siječnja 2015., umjesto broja radnih mjesta (210) odobrenih planom radnih mjesta za 2014. godinu.

    Proizvodi i usluge 2014. (2013.)

    61 (53) radionica i ostalih događanja (s 1  689(1  424) sudionika na radionicama),

    45 (35) različitih tečajeva osposobljavanja kojima je osposobljeno 812 (861) nacionalnih stručnjaka,

    64 (74) inspekcija i posjeta,

    SafeSeaNet (SSN) je tijekom godine bio dostupan u postotku od 99,74 % (99,43 %),

    s pomoću sustava CleanSeaNet naručena je i analizirana 2  521(2  547) satelitska snimka,

    podatkovni centar EU LRIT je tijekom godine bio dostupan u postotku od 99,53 %,

    ugovoreno je 17 (16) plovila za sprječavanje onečišćenja,

    71 (69) simulacija i 26 (21) vježbi s plovilima za sprječavanje onečišćenja (12 (10) operativnih vježbi i 14 (11) vježbi obavješćivanja),

    usluge pomorske potpore Europske agencije za pomorsku sigurnost bile su dostupne 24 sata na dan, 7 dana u tjednu,

    THETIS je tijekom godine bio dostupan u postotku od 99,64 % (99,61 %).

    Izvor: prilog koji je dostavila Agencija.


    ODGOVOR AGENCIJE

    Agencija je primila na znanje sadržaj izvješća Suda.


    Top