EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1584

Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/1584 оd 1. kolovoza 2023. o mjerama za sprečavanje udomaćivanja i širenja štetnog organizma Popillia japonica Newman i o mjerama za iskorjenjivanje i obuzdavanje širenja tog štetnog organizma unutar određenih demarkiranih područja Unije

C/2023/5008

SL L 194, 2.8.2023, p. 17–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1584/oj

2.8.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 194/17


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1584

оd 1. kolovoza 2023.

o mjerama za sprečavanje udomaćivanja i širenja štetnog organizma Popillia japonica Newman i o mjerama za iskorjenjivanje i obuzdavanje širenja tog štetnog organizma unutar određenih demarkiranih područja Unije

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2016. o zaštitnim mjerama protiv organizama štetnih za bilje i o izmjeni uredaba (EU) br. 228/2013, (EU) br. 652/2014 i (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća te stavljanju izvan snage direktiva Vijeća 69/464/EEZ, 74/647/EEZ, 93/85/EEZ, 98/57/EZ, 2000/29/EZ, 2006/91/EZ i 2007/33/EZ (1), a posebno njezin članak 28. stavak 1. točke (d), (e), (f), (g), (h) i (i) te članak 28. stavak 2.,

budući da:

(1)

U dijelu B Priloga II. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2019/2072 (2) utvrđen je popis karantenskih štetnih organizama Unije za koje je poznato da se pojavljuju na području Unije.

(2)

Štetni organizam Popillia japonica Newman („navedeni štetni organizam”) uvršten je na taj popis jer je poznato da se pojavljuje na određenim dijelovima područja Unije. Riječ je o polifagnom štetnom organizmu za koji je zabilježeno da utječe na više različitih biljnih vrsta na području Unije.

(3)

Bilje koje je preferirani domaćin navedenog štetnog organizma („navedeno bilje”) trebalo bi uvrstiti na popis i na njega bi se trebale primjenjivati određene mjere za iskorjenjivanje ili obuzdavanje širenja, ovisno o slučaju, na zaraženim područjima.

(4)

Navedeni štetni organizam uvršten je i na popis u Prilogu Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2019/1702 (3) kao prioritetni štetni organizam.

(5)

Kako bi se osiguralo njegovo rano otkrivanje i iskorjenjivanje na području Unije, države članice trebale bi provoditi godišnje nadzore primjenom metoda koje su u skladu s najnovijim znanstvenim i tehničkim informacijama. Klopke su važna metoda hvatanja navedenog štetnog organizma na području Unije i trebalo bi ih upotrebljavati u velikoj mjeri. Godišnji nadzori trebali bi uključivati barem bilje koje je najčešće zaraženo navedenim štetnim organizmom („navedeno bilje”).

(6)

U skladu s Uredbom (EU) 2016/2031 svaka država članica za svaki prioritetni štetni organizam treba izraditi i ažurirati krizni plan. Na temelju iskustva iz prethodnih izbijanja potrebno je donijeti posebna pravila za provedbu članka 25. Uredbe (EU) 2016/2031 kako bi se osigurao sveobuhvatan krizni plan u slučaju otkrivanja navedenog štetnog organizma u Uniji.

(7)

Kako bi se navedeni štetni organizam iskorijenio i kako bi se spriječilo njegovo širenje na području Unije, države članice trebale bi uspostaviti demarkirana područja koja se sastoje od zaraženog područja i sigurnosnog područja te na njima primijeniti mjere iskorjenjivanja. Sigurnosno područje trebalo bi biti širine najmanje 5 km od granica zaraženog područja, vodeći računa o sposobnosti širenja navedenog štetnog organizma.

(8)

Međutim, ako je riječ o izoliranim slučajevima otkrivanja navedenog štetnog organizma, uspostava demarkiranog područja ne bi trebala biti obvezna ako je navedeni štetni organizam odmah iskorijenjen i ako postoje dokazi da je bilje zaraženo prije nego što je uneseno na područje na kojem je otkriven navedeni štetni organizam ili ako postoje dokazi da se navedeni štetni organizam nije razmnožio i da se ne očekuje da će njegova prisutnost dovesti do udomaćivanja. To je najprikladniji pristup, pod uvjetom da se provode nadzori radi potvrde odsutnosti navedenog štetnog organizma.

(9)

Na nekim područjima Unije iskorjenjivanje navedenog štetnog organizma više nije moguće. Stoga bi predmetnim državama članicama trebalo dopustiti da umjesto iskorjenjivanja primijene mjere za obuzdavanje širenja štetnog organizma unutar tih područja. Tim bi se mjerama trebao osigurati temeljit pristup nadzoru i više mjera opreza, uglavnom pri definiranju veličine zaraženog područja i odgovarajućeg sigurnosnog područja. Sigurnosno područje na demarkiranim područjima za obuzdavanje širenja trebalo bi biti širine najmanje 15 km od granica zaraženog područja, što je šire od sigurnosnog područja na demarkiranim područjima za iskorjenjivanje, kako bi se spriječilo širenje navedenog štetnog organizma na ostatak područja Unije.

(10)

Države članice trebale bi obavijestiti Komisiju i druge države članice o svim demarkiranim područjima za obuzdavanje širenja koja namjeravaju odrediti ili izmijeniti kako bi omogućile pregled širenja navedenog štetnog organizma na području Unije. To je potrebno za preispitivanje ove Uredbe i ažuriranje popisa demarkiranih područja za obuzdavanje širenja.

(11)

Kako bi se osigurala neposredna primjena mjera iskorjenjivanja i spriječilo daljnje širenje navedenog štetnog organizma na ostatak područja Unije, trebalo bi provoditi godišnje nadzore sigurnosnih područja u najprikladnije doba godine i uz odgovarajući intenzitet, pri čemu bi trebalo uzeti u obzir mogućnost da nadležna tijela dodatno prate bilje na zaraženim područjima radi obuzdavanja širenja.

(12)

Odredbe ove Uredbe koje se odnose na krizne planove trebale bi se primjenjivati od 1. kolovoza 2023. kako bi se državama članicama dalo dovoljno vremena da osmisle sadržaj tih planova.

(13)

Odredbe ove Uredbe koje se odnose na provođenje nadzora na demarkiranim područjima na temelju Općih smjernica Europske agencije za sigurnost hrane za statistički pouzdane nadzore organizama štetnih za bilje utemeljene na riziku (4) trebale bi se primjenjivati od 1. siječnja 2025. za nadzore na demarkiranim područjima i od 1. siječnja 2026. za nadzore područja Unije izvan demarkiranih područja kako bi se nadležnim tijelima dalo dovoljno vremena da isplaniraju i osmisle te nadzore te da za njih dodijele dovoljne resurse.

(14)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Predmet

Ovom Uredbom utvrđuju se mjere za sprečavanje udomaćivanja i širenja štetnog organizma Popillia japonica Newman unutar područja Unije, mjere za njegovo iskorjenjivanje ako se utvrdi da je prisutan na tom području te mjere za obuzdavanje njegova širenja ako iskorjenjivanje više nije moguće.

Članak 2.

Definicije

Za potrebe ove Uredbe, primjenjuju se sljedeće definicije:

1.

„navedeni štetni organizam” znači štetni organizam Popillia japonica Newman;

2.

„bilje domaćin” znači sve bilje za sadnju s uzgojnim supstratima namijenjenima za održavanje bilja na životu, osim bilja u kulturi tkiva i vodenog bilja;

3.

„navedeno bilje” znači bilje za sadnju s uzgojnim supstratima namijenjenima za održavanje bilja na životu, osim bilja u kulturi tkiva i vodenog bilja navedenog u Prilogu I.;

4.

„demarkirano područje za obuzdavanje širenja” znači područje navedeno u Prilogu II. na kojem se navedeni štetni organizam ne može iskorijeniti;

5.

„kartica za nadzor štetnog organizma” znači „kartica s informacijama za nadzor štetnog organizma Popillia japonica” (5), koju je objavila Europska agencija za sigurnost hrane („Agencija”);

6.

„Opće smjernice za statistički pouzdane nadzore utemeljene na riziku” znači „Opće smjernice za statistički pouzdane nadzore organizama štetnih za bilje utemeljene na riziku” koje je objavila Agencija.

Članak 3.

Nadzori područja Unije izvan demarkiranih područja

1.   Nadležna tijela provode godišnje nadzore utemeljene na riziku radi utvrđivanja prisutnosti navedenog štetnog organizma izvan demarkiranih područja na područjima Unije za koja nije poznato da je na njima prisutan navedeni štetni organizam, ali bi se mogao udomaćiti, uzimajući u obzir informacije navedene u kartici za nadzor štetnog organizma.

2.   Plan nadzora i sustav uzorkovanja nadzora u skladu su s Općim smjernicama za statistički pouzdane nadzore utemeljene na riziku kako bi se s dostatnom razinom pouzdanosti otkrila niska razina prisutnosti navedenog štetnog organizma u predmetnoj državi članici.

3.   Nadzori se provode:

(a)

na temelju razine fitosanitarnog rizika;

(b)

na rizičnim područjima koja uključuju polja na otvorenom, voćnjake/vinograde, rasadnike, javne površine, područja s travom kao što su sportski tereni i tereni za golf, područja oko zračnih luka, luka i željezničkih postaja te staklenike i vrtne centre, a posebno na područjima u blizini osi prometne mreže koja povezuje područja za koja je poznato da je na njima prisutan štetni organizam;

(c)

u prikladno doba godine s obzirom na mogućnost otkrivanja navedenog štetnog organizma, uzimajući u obzir biologiju tog štetnog organizma i prisutnost navedenog bilja.

4.   Nadzori se sastoje od:

(a)

postavljanja klopki s mamcima za privlačenje navedenog štetnog organizma; i

(b)

prema potrebi, vizualnog pregleda navedenog bilja.

Članak 4.

Krizni planovi

1.   Države članice u svojim kriznim planovima pored elemenata navedenih u članku 25. stavku 2. Uredbe (EU) 2016/2031 utvrđuju sljedeće:

(a)

mjere za iskorjenjivanje navedenog štetnog organizma kako je utvrđeno u članku 9.;

(b)

posebne zahtjeve u pogledu unosa bilja domaćina na područje Unije i njegova premještanja unutar područja Unije, kako je utvrđeno u prilozima VII. i VIII. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/2072;

(c)

postupke za identificiranje vlasnika privatnih posjeda na kojima će se morati primijeniti mjere u slučaju otkrivanja navedenog štetnog organizma.

2.   Države članice prema potrebi ažuriraju svoje krizne planove do 31. prosinca svake godine.

Članak 5.

Uspostavljanje demarkiranih područja

1.   Ako je prisutnost navedenog štetnog organizma službeno potvrđena, predmetna država članica bez odgode uspostavlja demarkirano područje u svrhu iskorjenjivanja navedenog štetnog organizma.

2.   Nakon službene potvrde prisutnosti navedenog štetnog organizma i uspostave demarkiranog područja iz stavka 1., nadležna tijela bez odgode utvrđuju razinu zaraze odgovarajućim vizualnim pregledima i upotrebom klopki s mamcima za privlačenje navedenog štetnog organizma.

3.   Ako se na temelju rezultata nadzora iz članka 7. ili rezultata istraga iz stavka 2. zaključi da je razina zaraze navedenim štetnim organizmom takva da njegovo iskorjenjivanje nije moguće, nadležna tijela odmah obavješćuju Komisiju o pojedinostima novog demarkiranog područja za obuzdavanje širenja koje namjeravaju odrediti ili izmijeniti kako bi se to područje uvrstilo na popis demarkiranih područja za obuzdavanje širenja iz Priloga II.

4.   Demarkirana područja sastoje se od sljedećeg:

(a)

zaraženog područja, koje obuhvaća područje na kojem je službeno potvrđena prisutnost navedenog štetnog organizma okruženo područjem širokim najmanje:

i.

1 km u slučaju demarkiranog područja za iskorjenjivanje navedenog štetnog organizma;

ii.

3 km u slučaju demarkiranog područja za obuzdavanje širenja navedenog štetnog organizma; i

(b)

sigurnosnog područja širine najmanje:

i.

5 km od granice zaraženog područja u slučaju demarkiranog područja za iskorjenjivanje navedenog štetnog organizma;

ii.

15 km od granice zaraženog područja u slučaju demarkiranog područja za obuzdavanje širenja navedenog štetnog organizma.

5.   Pri razgraničenju demarkiranog područja uzimaju se u obzir znanstvena načela, biologija navedenog štetnog organizma, razina zaraze, specifična rasprostranjenost bilja domaćina na predmetnom području i dokazi o udomaćivanju navedenog štetnog organizma.

6.   Ako se potvrdi prisutnost navedenog štetnog organizma izvan zaraženog područja, poduzimaju se mjere iskorjenjivanja u skladu s člankom 9., a razgraničenje zaraženog područja i sigurnosnog područja preispituje se i mijenja na odgovarajući način.

Ako je prisutnost navedenog štetnog organizma službeno potvrđena na sigurnosnom području demarkiranog područja za obuzdavanje širenja, primjenjuju se članci 17. i 18. Uredbe (EU) 2016/2031 dok nadležna tijela ne procijene razinu te zaraze. Ako se smatra da iskorjenjivanje nije moguće, primjenjuje se stavak 3. ovog članka.

7.   Na demarkiranim područjima nadležna tijela informiraju javnost o prijetnji koju predstavlja navedeni štetni organizam i mjerama donesenima za sprečavanje njegova daljnjeg širenja izvan tih područja.

Osiguravaju da šira javnost i specijalizirani subjekti budu upoznati s razgraničenjem demarkiranih područja.

Članak 6.

Odstupanja od obveze uspostave demarkiranih područja

1.   Odstupajući od članka 5. stavka 1., nadležna tijela mogu odlučiti da neće uspostaviti demarkirano područje ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:

(a)

postoje dokazi da se navedeni štetni organizam nije razmnožio; i

(b)

postoje dokazi:

i.

da je navedeni štetni organizam unesen na određeno područje na bilju na kojem je pronađen i da je to bilje bilo zaraženo prije nego što je uneseno na predmetno područje; ili

ii.

da je riječ o izoliranom slučaju za koji se ne očekuje da će dovesti do udomaćivanja.

2.   Ako primjenjuje odstupanje predviđeno u stavku 1., nadležno tijelo:

(a)

poduzima mjere kojima se osigurava brzo iskorjenjivanje navedenog štetnog organizma i otklanja mogućnost njegova širenja;

(b)

odmah povećava broj klopki i učestalost njihova provjeravanja na tom području;

(c)

odmah pojačava vizualni pregled radi provjere prisutnosti odraslih jedinki navedenog štetnog organizma i pregledava travnjake i tlo radi provjere prisutnosti ličinki navedenog štetnog organizma u prikladno vrijeme;

(d)

tijekom barem jednog životnog ciklusa navedenog štetnog organizma i jedne dodatne godine nadzire područje širine najmanje 1 km oko zaraženog bilja ili od mjesta na kojem je pronađen navedeni štetni organizam, a to nadziranje mora biti redovito i intenzivno tijekom razdoblja leta navedenog štetnog organizma;

(e)

osigurava sljedivost do izvora zaraze i u najvećoj mogućoj mjeri istražuje puteve povezane s otkrivanjem navedenog štetnog organizma;

(f)

informira javnost o prijetnji koju predstavlja navedeni štetni organizam; i

(g)

poduzima sve druge mjere koje mogu pomoći u iskorjenjivanju navedenog štetnog organizma, u skladu s mjerama iskorjenjivanja iz članka 9.

Članak 7.

Godišnji nadzori na demarkiranim područjima

1.   Nadležna tijela na demarkiranim područjima provode godišnje nadzore, kako je navedeno u članku 19. stavku 1. Uredbe (EU) 2016/2031, radi otkrivanja prisutnosti navedenog štetnog organizma, uzimajući u obzir informacije iz kartice za nadzor štetnog organizma.

2.   Plan nadzora u skladu je s Općim smjernicama za statistički pouzdane nadzore utemeljene na riziku, a plan nadzora i sustav uzorkovanja koji se upotrebljavaju za nadzore za otkrivanje prisutnosti jamče otkrivanje razine prisutnosti navedenog štetnog organizma od 1 % s najmanje 95 %-tnom pouzdanošću.

3.   Godišnji nadzori provode se:

(a)

na zaraženim područjima, u slučaju demarkiranih područja za iskorjenjivanje;

(b)

na sigurnosnim područjima na demarkiranim područjima za iskorjenjivanje i na sigurnosnim područjima na demarkiranim područjima za obuzdavanje širenja;

(c)

na poljima na otvorenom, u voćnjacima/vinogradima, šumama, rasadnicima, privatnim vrtovima, na javnim površinama, područjima s travom kao što su sportski tereni i tereni za golf, područjima oko zračnih luka, luka i željezničkih postaja te u staklenicima i vrtnim centrima, a posebno na područjima u blizini osi prometne mreže koja povezuje područja za koja nije poznato da je na njima prisutan navedeni štetni organizam; i

(d)

u prikladno doba godine s obzirom na mogućnost otkrivanja navedenog štetnog organizma, uzimajući u obzir biologiju navedenog štetnog organizma i prisutnost navedenog bilja.

4.   Godišnji nadzori sastoje se od:

(a)

klopki s mamcima za privlačenje navedenog štetnog organizma u slučaju nadzora koji se provode na zaraženim područjima na demarkiranim područjima za iskorjenjivanje;

(b)

vizualnog pregleda navedenog bilja;

(c)

uzorkovanja i testiranja tla radi otkrivanja ličinki navedenog štetnog organizma.

Članak 8.

Ukidanje demarkiranih područja

Demarkirana područja mogu se ukinuti na temelju nadzora iz članka 7. ako navedeni štetni organizam nije otkriven na demarkiranom području tijekom najmanje tri uzastopne godine.

Članak 9.

Mjere iskorjenjivanja

1.   Nadležna tijela na zaraženim područjima osiguravaju da se za iskorjenjivanje navedenog štetnog organizma poduzmu sljedeće mjere:

(a)

protiv odraslih jedinki navedenog štetnog organizma, barem kombinacija dviju od sljedećih mjera:

i.

sustav masovnog hvatanja klopkama s mamcima, kojim se osigurava uništavanje navedenog štetnog organizma prikladnim metodama;

ii.

strategija privlačenja i ubijanja;

iii.

ručno hvatanje navedenog štetnog organizma, kojim se osigurava uništavanje navedenog štetnog organizma prikladnim metodama;

iv.

kemijsko tretiranje bilja;

v.

biološka kontrola (primjerice entomopatogene gljive ili neka druga djelotvorna biološka kontrola);

vi.

sve druge mjere za koje je znanstveno dokazano da su djelotvorne;

(b)

protiv ličinki navedenog štetnog organizma, barem kombinacija dviju od sljedećih mjera:

i.

prikladno tretiranje tla u kojem su prisutne ličinke navedenog štetnog organizma;

ii.

biološka kontrola (primjerice entomopatogene gljive ili entomopatogene nematode ili neka druga djelotvorna biološka kontrola);

iii.

zabrana navodnjavanja travnjaka tijekom pojave odraslih jedinki navedenog štetnog organizma iz tla i tijekom razdoblja njihova leta;

iv.

upotreba mehaničkog mljevenja radi uništavanja ličinki u tlu u prikladno doba godine;

v.

lokalno uništavanje jako zaraženih travnjaka;

(c)

tijekom razdoblja leta navedenog štetnog organizma:

i.

posebne mjere u zračnim lukama, lukama i na željezničkim postajama kako bi se osiguralo da se navedeni štetni organizam ne unese u zrakoplove, brodove i vlakove, na temelju posebnih postupaka upravljanja rizikom, o kojima su Komisija i druge države članice pismeno obaviještene; i

ii.

zabrana premještanja ostataka netretiranog bilja izvan zaraženog područja, osim ako se prevozi unutar zatvorenih vozila te se skladišti i kompostira u zatvorenom prostoru izvan zaraženog područja;

(d)

zabrana premještanja gornjeg sloja tla i upotrijebljenih uzgojnih supstrata izvan zaraženog područja, osim u sljedećim slučajevima:

i.

podvrgnuti su prikladnim mjerama za uklanjanje navedenog štetnog organizma ili sprečavanje zaraze navedenog bilja; ili

ii.

bit će duboko zakopani na odlagalištu pod nadzorom nadležnih tijela i pritom se prevoziti unutar zatvorenih vozila kako bi se osiguralo da se navedeni štetni organizam ne može širiti.

2.   Nadležna tijela na sigurnosnim područjima osiguravaju da se gornji sloj tla, upotrijebljeni uzgojni supstrati i ostaci netretiranog bilja premještaju izvan sigurnosnog područja samo ako na tom području nije otkrivena prisutnost navedenog štetnog organizma.

Članak 10.

Mjere za obuzdavanje širenja

1.   Nadležna tijela na zaraženim područjima osiguravaju da se za obuzdavanje širenja navedenog štetnog organizma poduzmu sljedeće mjere:

(a)

mjere za kontrolu prisutnosti navedenog štetnog organizma i sprečavanje daljnjeg širenja primjenom integriranog pristupa, što uključuje barem jedno od sljedećeg:

i.

sustav masovnog hvatanja klopkama s mamcima ili ručno hvatanje, uz osiguravanje uništavanja ulovljenih štetnih organizama prikladnim metodama, ili strategija privlačenja i ubijanja;

ii.

biološku kontrolu, primjerice s pomoću entomopatogenih gljiva ili entomopatogenih nematoda;

iii.

kemijsko tretiranje bilja i/ili prikladno tretiranje tla;

iv.

upotrebu mehaničkog mljevenja radi uništavanja ličinki u tlu u prikladno doba godine;

v.

mehaničko uništavanje vegetacije na mjestima izloženima riziku;

(b)

tijekom razdoblja leta navedenog štetnog organizma:

i.

posebne mjere u zračnim lukama, lukama i na željezničkim postajama kako bi se osiguralo da se navedeni štetni organizam ne unese u zrakoplove, brodove i vlakove, na temelju posebnih postupaka upravljanja rizikom, o kojima su Komisija i druge države članice pismeno obaviještene; i

ii.

zabranu premještanja ostataka netretiranog bilja izvan zaraženog područja, osim ako se prevozi unutar zatvorenih vozila te se skladišti i kompostira u zatvorenom prostoru izvan zaraženog područja;

(c)

zabranu premještanja gornjeg sloja tla i upotrijebljenog uzgojnog supstrata izvan zaraženog područja, osim u sljedećim slučajevima:

i.

podvrgnut je odgovarajućim mjerama za uklanjanje navedenog štetnog organizma ili sprečavanje zaraze navedenog bilja; ili

ii.

bit će duboko zakopan na odlagalištu pod nadzorom nadležnih tijela i pritom se prevoziti unutar zatvorenih vozila, čime se osigurava da se navedeni štetni organizam ne može širiti.

2.   Nadležna tijela na sigurnosnim područjima osiguravaju da se gornji sloj tla, upotrijebljeni uzgojni supstrati i ostaci netretiranog bilja premještaju izvan sigurnosnog područja samo ako nije utvrđena prisutnost navedenog štetnog organizma.

Članak 11.

Izvješćivanje

Države članice do 30. travnja svake godine Komisiji i drugim državama članicama podnose:

(a)

izvješće o mjerama poduzetima tijekom prethodne kalendarske godine u skladu s ovom Uredbom i o rezultatima mjera predviđenih člancima od 5. do 10.;

(b)

rezultate nadzora provedenih na temelju članka 3. izvan demarkiranih područja, tijekom prethodne kalendarske godine, uz upotrebu predložaka iz Priloga I. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/1231 (6);

(c)

rezultate nadzora provedenih na temelju članka 7. na demarkiranim područjima, tijekom prethodne kalendarske godine, uz upotrebu jednog od predložaka iz Priloga III.

Članak 12.

Stupanje na snagu i datum početka primjene

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 3. stavak 2. primjenjuje se od 1. siječnja 2026.

Članak 4. primjenjuje se od 1. kolovoza 2023.

Članak 7. stavak 2. primjenjuje se od 1. siječnja 2025.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 1. kolovoza 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 317, 23.11.2016., str. 4.

(2)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/2072 od 28. studenoga 2019. o utvrđivanju jedinstvenih uvjeta za provedbu Uredbe (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu zaštitnih mjera protiv organizama štetnih za bilje te o stavljanju izvan snage Uredbe Komisije (EZ) br. 690/2008 i izmjeni Provedbene uredbe Komisije (EU) 2018/2019 (SL L 319, 10.12.2019., str. 1.).

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1702 od 1. kolovoza 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća izradom popisa prioritetnih štetnih organizama (SL L 260, 11.10.2019., str. 8.).

(4)  EFSA, General guidelines for statistically sound and risk-based surveys of plant pests, 8. rujna 2020., doi:10.2903/sp.efsa.2020.EN-1919.

(5)  EFSA (Europska agencija za sigurnost hrane), 2019. Kartica za nadzor štetnog organizma Popillia japonica. EFSA, povezana publikacija 2019:EN-1568. 22 str. doi:10.2903/sp.efsa.2019.EN-1568.

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/1231 оd 27. kolovoza 2020. o formatu i uputama za godišnja izvješća o rezultatima nadzorâ i formatu višegodišnjih programa nadzora i praktičnim aranžmanima iz članka 22. odnosno članka 23. Uredbe (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 280, 28.8.2020., str. 1.).


PRILOG I.

POPIS NAVEDENOG BILJA

Acer L.

Actinidia Lindley

Aesculus L.

Alcea L.

Alnus Mill.

Althaea L.

Ampelopsis A.Rich. ex Michx.

Aronia Medikus

Artemisia L.

Asparagus Tourn. ex L.

Berchemia Neck. ex DC.

Betula L.

Carpinus L.

Castanea Mill.

Clethra L.

Convolvulus L.

Corylus L.

Crategus L.

Cyperaceae Juss.

Dioscorea L.

Fallopia Lour.

Filipendula Mill.

Fragaria L.

Glycine Willd.

Hibiscus L.

Humulus L.

Hypericum Tourn. ex L.

Juglans L.

Kerria D.C.

Lagerstroemia L.

Lythrum L.

Malus Mill.

Malva Tourn. ex L.

Medicago L.

Melia L.

Morus L.

Oenothera L.

Parthenocissus Planch.

Persicaria (L.) Mill.

Phaseolus L.

Platanus L.

Poaceae Barnhart

Populus L.

Prunus L.

Pteridium Gled. ex Scop.

Pyrus L.

Quercus L.

Reynoutria Houtt.

Rheum L.

Ribes L.

Robinia L.

Rosa L.

Rubus L.

Rumex L.

Salix L.

Sassafras L. ex Nees

Smilax L.

Solanum L.

Sorbus L.

Tilia L.

Toxicodendron Mill.

Trifolium Tourn. ex L.

Ulmus L.

Urtica L.

Vaccinium L.

Vitis L.

Wisteria Nutt.

Zelkova Spach


PRILOG II.

POPIS DEMARKIRANIH PODRUČJA ZA OBUZDAVANJE ŠIRENJA IZ ČLANKA 2., TOČKE 4.

1.   Italija

Broj/naziv demarkiranog područja (DP)

Područje DP

Regija

Općine ili druga administrativna/geografska razgraničenja

1.

Zaraženo područje

Lombardia

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Bergamo

Ambivere, Arzago d’Adda, Bottanuco, Brembate, Brembate di Sopra, Brignano Gera d’Adda, Calusco d’Adda, Calvenzano, Canonica d’Adda, Capriate San Gervasio, Caprino Bergamasco, Caravaggio, Carvico, Casirate d’Adda, Castel Rozzone, Chignolo d’Isola, Cisano Bergamasco, Curno, Fara Gera d’Adda, Filago, Madone, Mapello, Medolago, Misano di Gera d’Adda, Mozzo, Ponte San Pietro, Pontida, Pontirolo Nuovo, Solza, Sotto il Monte Giovanni XXIII, Suisio, Terno d’Isola, Torre de’ Busi, Treviglio, Valbrembo, Villa d’Adda.

Provincia di Como

Albavilla, Albese con Cassano, Albiolo, Alserio, Alta Valle Intelvi, Alzate Brianza, Anzano del Parco, Appiano Gentile, Arosio, Asso, Beregazzo con Figliaro, Binago, Bizzarone, Blevio, Bregnano, Brenna, Brunate, Bulgarograsso, Cabiate, Cadorago, Campione d’Italia, Cantù, Canzo, Capiago Intimiano, Carate Urio, Carbonate, Carimate, Carugo, Caslino d’Erba, Casnate con Bernate, Cassina Rizzardi, Castelmarte, Castelnuovo Bozzente, Cermenate, Cernobbio, Cirimido, Colverde, Como, Cucciago, Erba, Eupilio, Faggeto Lario, Faloppio, Fenegrò, Figino Serenza, Fino Mornasco, Grandate, Guanzate, Inverigo, Laglio, Lambrugo, Lezzeno, Limido Comasco, Lipomo, Locate Varesino, Lomazzo, Longone al Segrino, Luisago, Lurago d’Erba, Lurago Marinone, Lurate Caccivio, Mariano Comense, Maslianico, Merone, Moltrasio, Monguzzo, Montano Lucino, Montorfano, Mozzate, Nesso, Novedrate, Olgiate Comasco, Oltrona di San Mamette, Orsenigo, Pognana Lario, Ponte Lambro, Proserpio, Pusiano, Rezzago, Rodero, Ronago, Rovellasca, Rovello Porro, San Fermo della Battaglia, Senna Comasco, Solbiate con Cagno, Tavernerio, Torno, Turate, Uggiate-Trevano, Valbrona, Valmorea, Veleso, Veniano, Vertemate con Minoprio, Villa Guardia.

Provincia di Cremona

Agnadello, Bagnolo Cremasco, Capralba, Casaletto Ceredano, Chieve, Dovera, Monte Cremasco, Palazzo Pignano, Pandino, Pieranica, Quintano, Rivolta d’Adda, Sergnano, Spino d’Adda, Torlino Vimercati, Trescore Cremasco, Vaiano Cremasco, Vailate.

Provincia di Lecco

Annone di Brianza, Barzago, Barzanò, Bosisio Parini, Brivio, Bulciago, Calco, Casatenovo, Cassago Brianza, Castello di Brianza, Cernusco Lombardone, Cesana Brianza, Civate, Colle Brianza, Costa Masnaga, Cremella, Dolzago, Ello, Garbagnate Monastero, Imbersago, La Valletta Brianza, Lomagna, Merate, Missaglia, Molteno, Monte Marenzo, Montevecchia, Monticello Brianza, Nibionno, Oggiono, Olgiate Molgora, Osnago, Paderno d’Adda, Robbiate, Rogeno, Santa Maria Hoè, Sirone, Sirtori, Suello, Valmadrera, Verderio, Viganò.

Provincia di Lodi

Abbadia Cerreto, Boffalora d’Adda, Borghetto Lodigiano, Borgo San Giovanni, Brembio, Casaletto Lodigiano, Casalmaiocco, Caselle Lurani, Castiraga Vidardo, Cavenago d’Adda, Cervignano d’Adda, Comazzo, Cornegliano Laudense, Corte Palasio, Crespiatica, Galgagnano, Graffignana, Livraga, Lodi, Lodi Vecchio, Mairago, Marudo, Massalengo, Merlino, Montanaso Lombardo, Mulazzano, Ossago Lodigiano, Pieve Fissiraga, Salerano sul Lambro, San Martino in Strada, Sant’Angelo Lodigiano, Secugnago, Sordio, Tavazzano con Villavesco, Turano Lodigiano, Valera Fratta, Villanova del Sillaro, Zelo Buon Persico.

Città metropolitana di Milano

Abbiategrasso, Albairate, Arconate, Arese, Arluno, Assago, Baranzate, Bareggio, Basiano, Basiglio, Bellinzago Lombardo, Bernate Ticino, Besate, Binasco, Boffalora sopra Ticino, Bollate, Bresso, Bubbiano, Buccinasco, Buscate, Bussero, Busto Garolfo, Calvignasco, Cambiago, Canegrate, Carpiano, Carugate, Casarile, Casorezzo, Cassano d’Adda, Cassina de’ Pecchi, Cassinetta di Lugagnano, Castano Primo, Cernusco sul Naviglio, Cerro al Lambro, Cerro Maggiore, Cesano Boscone, Cesate, Cinisello Balsamo, Cisliano, Cologno Monzese, Colturano, Corbetta, Cormano, Cornaredo, Corsico, Cuggiono, Cusago, Cusano Milanino, Dairago, Dresano, Gaggiano, Garbagnate Milanese, Gessate, Gorgonzola, Grezzago, Gudo Visconti, Inveruno, Inzago, Lacchiarella, Lainate, Legnano, Liscate, Locate di Triulzi, Magenta, Magnago, Marcallo con Casone, Masate, Mediglia, Melegnano, Melzo, Mesero, Milano, Morimondo, Motta Visconti, Nerviano, Nosate, Novate Milanese, Noviglio, Opera, Ossona, Ozzero, Paderno Dugnano, Pantigliate, Parabiago, Paullo, Pero, Peschiera Borromeo, Pessano con Bornago, Pieve Emanuele, Pioltello, Pogliano Milanese, Pozzo d’Adda, Pozzuolo Martesana, Pregnana Milanese, Rescaldina, Rho, Robecchetto con Induno, Robecco sul Naviglio, Rodano, Rosate, Rozzano, San Colombano al Lambro, San Donato Milanese, San Giorgio su Legnano, San Giuliano Milanese, San Vittore Olona, San Zenone al Lambro, Santo Stefano Ticino, Sedriano, Segrate, Senago, Sesto San Giovanni, Settala, Settimo Milanese, Solaro, Trezzano Rosa, Trezzano sul Naviglio, Trezzo sull’Adda, Tribiano, Truccazzano, Turbigo, Vanzaghello, Vanzago, Vaprio d’Adda, Vermezzo con Zelo, Vernate, Vignate, Villa Cortese, Vimodrone, Vittuone, Vizzolo Predabissi, Zibido San Giacomo.

Provincia di Monza e della Brianza

Agrate Brianza, Aicurzio, Albiate, Arcore, Barlassina, Bellusco, Bernareggio, Besana in Brianza, Biassono, Bovisio-Masciago, Briosco, Brugherio, Burago di Molgora, Busnago, Camparada, Caponago, Carate Brianza, Carnate, Cavenago di Brianza, Ceriano Laghetto, Cesano Maderno, Cogliate, Concorezzo, Cornate d’Adda, Correzzana, Desio, Giussano, Lazzate, Lentate sul Seveso, Lesmo, Limbiate, Lissone, Macherio, Meda, Mezzago, Misinto, Monza, Muggiò, Nova Milanese, Ornago, Renate, Roncello, Ronco Briantino, Seregno, Seveso, Sovico, Sulbiate, Triuggio, Usmate Velate, Varedo, Vedano al Lambro, Veduggio con Colzano, Verano Brianza, Villasanta, Vimercate.

Provincia di Pavia

Alagna, Albaredo Arnaboldi, Albonese, Albuzzano, Arena Po, Badia Pavese, Bagnaria, Barbianello, Bascapè, Bastida Pancarana, Battuda, Belgioioso, Bereguardo, Borgarello, Borgo Priolo, Borgo San Siro, Borgoratto Mormorolo, Bornasco, Bosnasco, Breme, Bressana Bottarone, Broni, Calvignano, Campospinoso, Candia Lomellina, Canneto Pavese, Carbonara al Ticino, Casanova Lonati, Casatisma, Casei Gerola, Casorate Primo, Cassolnovo, Castana, Casteggio, Castelletto di Branduzzo, Castello d’Agogna, Castelnovetto, Cava Manara, Cecima, Ceranova, Ceretto Lomellina, Cergnago, Certosa di Pavia, Cervesina, Chignolo Po, Cigognola, Cilavegna, Codevilla, Colli Verdi, Confienza, Copiano, Corana, Cornale e Bastida, Corteolona e Genzone, Corvino San Quirico, Costa de’ Nobili, Cozzo, Cura Carpignano, Dorno, Ferrera Erbognone, Filighera, Fortunago, Frascarolo, Galliavola, Gambarana, Gambolò, Garlasco, Gerenzago, Giussago, Godiasco Salice Terme, Golferenzo, Gravellona Lomellina, Gropello Cairoli, Inverno e Monteleone, Landriano, Langosco, Lardirago, Linarolo, Lirio, Lomello, Lungavilla, Magherno, Marcignago, Marzano, Mede, Mezzana Bigli, Mezzana Rabattone, Mezzanino, Miradolo Terme, Montalto Pavese, Montebello della Battaglia, Montecalvo Versiggia, Montescano, Montesegale, Montù Beccaria, Mornico Losana, Mortara, Nicorvo, Olevano di Lomellina, Oliva Gessi, Ottobiano, Palestro, Pancarana, Parona, Pavia, Pietra de’ Giorgi, Pieve Albignola, Pieve del Cairo, Pieve Porto Morone, Pinarolo Po, Pizzale, Ponte Nizza, Portalbera, Rea, Redavalle, Retorbido, Rivanazzano Terme, Robbio, Robecco Pavese, Rocca de’ Giorgi, Rocca Susella, Rognano, Roncaro, Rosasco, Rovescala, San Cipriano Po, San Damiano al Colle, San Genesio ed Uniti, San Giorgio di Lomellina, San Martino Siccomario, San Zenone al Po, Sannazzaro de’ Burgondi, Sant’Alessio con Vialone, Sant’Angelo Lomellina, Santa Cristina e Bissone, Santa Giuletta, Santa Maria della Versa, Sartirana Lomellina, Scaldasole, Semiana, Silvano Pietra, Siziano, Sommo, Spessa, Stradella, Suardi, Torrazza Coste, Torre Beretti e Castellaro, Torre d’Arese, Torre d’Isola, Torre de’ Negri, Torrevecchia Pia, Torricella Verzate, Travacò Siccomario, Trivolzio, Tromello, Trovo, Val di Nizza, Valeggio, Valle Lomellina, Valle Salimbene, Varzi, Velezzo Lomellina, Vellezzo Bellini, Verretto, Verrua Po, Vidigulfo, Vigevano, Villa Biscossi, Villanova d’Ardenghi, Villanterio, Vistarino, Voghera, Volpara, Zavattarello, Zeccone, Zeme, Zenevredo, Zerbo, Zerbolò, Zinasco.

Provincia di Varese

Agra, Albizzate, Angera, Arcisate, Arsago Seprio, Azzate, Azzio, Barasso, Bardello, Bedero Valcuvia, Besano, Besnate, Besozzo, Biandronno, Bisuschio, Bodio Lomnago, Brebbia, Bregano, Brenta, Brezzo di Bedero, Brinzio, Brissago-Valtravaglia, Brunello, Brusimpiano, Buguggiate, Busto Arsizio, Cadegliano-Viconago, Cadrezzate con Osmate, Cairate, Cantello, Caravate, Cardano al Campo, Carnago, Caronno Pertusella, Caronno Varesino, Casale Litta, Casalzuigno, Casciago, Casorate Sempione, Cassano Magnago, Cassano Valcuvia, Castellanza, Castello Cabiaglio, Castelseprio, Castelveccana, Castiglione Olona, Castronno, Cavaria con Premezzo, Cazzago Brabbia, Cislago, Cittiglio, Clivio, Cocquio-Trevisago, Comabbio, Comerio, Cremenaga, Crosio della Valle, Cuasso al Monte, Cugliate-Fabiasco, Cunardo, Curiglia con Monteviasco, Cuveglio, Cuvio, Daverio, Dumenza, Duno, Fagnano Olona, Ferno, Ferrera di Varese, Gallarate, Galliate Lombardo, Gavirate, Gazzada Schianno, Gemonio, Gerenzano, Germignaga, Golasecca, Gorla Maggiore, Gorla Minore, Gornate Olona, Grantola, Inarzo, Induno Olona, Ispra, Jerago con Orago, Lavena Ponte Tresa, Laveno-Mombello, Leggiuno, Lonate Ceppino, Lonate Pozzolo, Lozza, Luino, Luvinate, Maccagno con Pino e Veddasca, Malgesso, Malnate, Marchirolo, Marnate, Marzio, Masciago Primo, Mercallo, Mesenzana, Montegrino Valtravaglia, Monvalle, Morazzone, Mornago, Oggiona con Santo Stefano, Olgiate Olona, Origgio, Orino, Porto Ceresio, Porto Valtravaglia, Rancio Valcuvia, Ranco, Saltrio, Samarate, Sangiano, Saronno, Sesto Calende, Solbiate Arno, Solbiate Olona, Somma Lombardo, Sumirago, Taino, Ternate, Tradate, Travedona-Monate, Tronzano Lago Maggiore, Uboldo, Valganna, Varano Borghi, Varese, Vedano Olona, Venegono Inferiore, Venegono Superiore, Vergiate, Viggiù, Vizzola Ticino.

Piemonte

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Alessandria

Alessandria, Alfiano Natta, Alluvioni Piovera, Altavilla Monferrato, Alzano Scrivia, Avolasca, Balzola, Bassignana, Bergamasco, Berzano di Tortona, Borgo San Martino, Borgoratto Alessandrino, Bosco Marengo, Bozzole, Brignano-Frascata, Camagna Monferrato, Camino, Carbonara Scrivia, Carentino, Casal Cermelli, Casale Monferrato, Casalnoceto, Casasco, Castellar Guidobono, Castellazzo Bormida, Castelletto Merli, Castelletto Monferrato, Castelnuovo Scrivia, Cella Monte, Cereseto, Cerreto Grue, Cerrina Monferrato, Coniolo, Conzano, Felizzano, Frassinello Monferrato, Frassineto Po, Frugarolo, Fubine Monferrato, Gabiano, Giarole, Gremiasco, Guazzora, Isola Sant’Antonio, Lu e Cuccaro Monferrato, Masio, Mirabello Monferrato, Molino dei Torti, Mombello Monferrato, Momperone, Moncestino, Monleale, Montecastello, Montegioco, Montemarzino, Morano sul Po, Murisengo, Occimiano, Odalengo Grande, Odalengo Piccolo, Olivola, Ottiglio, Oviglio, Ozzano Monferrato, Pecetto di Valenza, Pietra Marazzi, Pomaro Monferrato, Pontecurone, Pontestura, Ponzano Monferrato, Pozzol Groppo, Pozzolo Formigaro, Quargnento, Quattordio, Rivarone, Rosignano Monferrato, Sala Monferrato, Sale, San Giorgio Monferrato, San Salvatore Monferrato, Sarezzano, Serralunga di Crea, Solero, Solonghello, Spineto Scrivia, Terruggia, Ticineto, Tortona, Treville, Valenza, Valmacca, Vignale Monferrato, Viguzzolo, Villadeati, Villamiroglio, Villanova Monferrato, Villaromagnano, Volpedo, Volpeglino.

Provincia di Asti

Asti, Calliano, Casorzo, Castagnole Monferrato, Castell’Alfero, Castello di Annone, Chiusano d’Asti, Corsione, Cossombrato, Frinco, Grana, Grazzano Badoglio, Moncalvo, Montemagno, Penango, Portacomaro, Refrancore, Robella, Scurzolengo, Tonco, Viarigi, Villa San Secondo.

Provincia di Biella

Ailoche, Andorno Micca, Benna, Biella, Bioglio, Borriana, Brusnengo, Callabiana, Camandona, Camburzano, Campiglia Cervo, Candelo, Caprile, Casapinta, Castelletto Cervo, Cavaglià, Cerrione, Coggiola, Cossato, Crevacuore, Curino, Donato, Dorzano, Gaglianico, Gifflenga, Graglia, Lessona, Magnano, Massazza, Masserano, Mezzana Mortigliengo, Miagliano, Mongrando, Mottalciata, Muzzano, Netro, Occhieppo Inferiore, Occhieppo Superiore, Pettinengo, Piatto, Piedicavallo, Pollone, Ponderano, Portula, Pralungo, Pray, Quaregna Cerreto, Ronco Biellese, Roppolo, Rosazza, Sagliano Micca, Sala Biellese, Salussola, Sandigliano, Sordevolo, Sostegno, Strona, Tavigliano, Ternengo, Tollegno, Torrazzo, Valdengo, Valdilana, Vallanzengo, Valle San Nicolao, Veglio, Verrone, Vigliano Biellese, Villa del Bosco, Villanova Biellese, Viverone, Zimone, Zubiena, Zumaglia.

Provincia di Novara

Agrate Conturbia, Ameno, Armeno, Arona, Barengo, Bellinzago Novarese, Biandrate, Boca, Bogogno, Bolzano Novarese, Borgo Ticino, Borgolavezzaro, Borgomanero, Briga Novarese, Briona, Caltignaga, Cameri, Carpignano Sesia, Casalbeltrame, Casaleggio Novara, Casalino, Casalvolone, Castellazzo Novarese, Castelletto sopra Ticino, Cavaglietto, Cavaglio d’Agogna, Cavallirio, Cerano, Colazza, Comignago, Cressa, Cureggio, Divignano, Dormelletto, Fara Novarese, Fontaneto d’Agogna, Galliate, Garbagna Novarese, Gargallo, Gattico-Veruno, Ghemme, Gozzano, Granozzo con Monticello, Grignasco, Invorio, Landiona, Lesa, Maggiora, Mandello Vitta, Marano Ticino, Massino Visconti, Meina, Mezzomerico, Miasino, Momo, Nebbiuno, Nibbiola, Novara, Oleggio, Oleggio Castello, Orta San Giulio, Paruzzaro, Pella, Pettenasco, Pisano, Pogno, Pombia, Prato Sesia, Recetto, Romagnano Sesia, Romentino, San Maurizio d’Opaglio, San Nazzaro Sesia, San Pietro Mosezzo, Sillavengo, Sizzano, Soriso, Sozzago, Suno, Terdobbiate, Tornaco, Trecate, Vaprio d’Agogna, Varallo Pombia, Vespolate, Vicolungo, Vinzaglio.

Città metropolitana di Torino

Albiano d’Ivrea, Andrate, Azeglio, Banchette, Barone Canavese, Bollengo, Borgofranco d’Ivrea, Borgomasino, Brandizzo, Brozolo, Brusasco, Burolo, Caluso, Candia Canavese, Caravino, Carema, Cascinette d’Ivrea, Castiglione Torinese, Cavagnolo, Chiaverano, Chivasso, Colleretto Giacosa, Cossano Canavese, Fiorano Canavese, Foglizzo, Gassino Torinese, Ivrea, Leinì, Lessolo, Loranzé, Maglione, Mappano, Mazzé, Mercenasco, Montalto Dora, Montanaro, Monteu da Po, Nomaglio, Orio Canavese, Palazzo Canavese, Parella, Pavone Canavese, Piverone, Quassolo, Quincinetto, Romano Canavese, Rondissone, Salerano Canavese, Samone, San Benigno Canavese, San Mauro Torinese, San Raffaele Cimena, Scarmagno, Sciolze, Settimo Rottaro, Settimo Torinese, Settimo Vittone, Strambino, Tavagnasco, Torrazza Piemonte, Verolengo, Verrua Savoia, Vestigné, Villareggia, Vische, Volpiano.

Provincia del Verbano-Cusio-Ossola

Anzola d’Ossola, Arizzano, Arola, Baveno, Bee, Belgirate, Beura-Cardezza, Brovello-Carpugnino, Cambiasca, Cannero Riviera, Casale Corte Cerro, Cesara, Cossogno, Crevoladossola, Crodo, Domodossola, Germagno, Ghiffa, Gignese, Gravellona Toce, Loreglia, Madonna del Sasso, Massiola, Mergozzo, Miazzina, Nonio, Oggebbio, Omegna, Ornavasso, Pieve Vergonte, Premeno, Premosello-Chiovenda, Quarna Sopra, Quarna Sotto, San Bernardino Verbano, Stresa, Trontano, Valstrona, Verbania, Vignone, Vogogna.

Provincia di Vercelli

Albano Vercellese, Alice Castello, Arborio, Asigliano Vercellese, Balmuccia, Balocco, Bianzè, Borgo d’Ale, Borgo Vercelli, Borgosesia, Buronzo, Caresana, Caresanablot, Carisio, Casanova Elvo, Cellio con Breia, Cervatto, Cigliano, Civiasco, Collobiano, Costanzana, Cravagliana, Crescentino, Crova, Desana, Fobello, Fontanetto Po, Formigliana, Gattinara, Ghislarengo, Greggio, Guardabosone, Lamporo, Lenta, Lignana, Livorno Ferraris, Lozzolo, Moncrivello, Motta de’ Conti, Olcenengo, Oldenico, Palazzolo Vercellese, Pertengo, Pezzana, Pila, Piode, Postua, Prarolo, Quarona, Quinto Vercellese, Rassa, Rimella, Rive, Roasio, Ronsecco, Rossa, Rovasenda, Salasco, Sali Vercellese, Saluggia, San Germano Vercellese, San Giacomo Vercellese, Santhià, Scopa, Scopello, Serravalle Sesia, Stroppiana, Tricerro, Trino, Tronzano Vercellese, Valduggia, Varallo, Vercelli, Villarboit, Villata, Vocca.

Emilia-Romagna

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Piacenza

Alta Val Tidone, Borgonovo Val Tidone, Castel San Giovanni, Ziano Piacentino.

Valle d’Aosta

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Aosta

Arnad, Brissogne, Donnas, Montjovet, Pollein, Quart, Saint-Christophe, Verrès.

Sigurnosno područje

Lombardia

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Bergamo

Albano Sant’Alessandro, Albino, Algua, Almè, Almenno San Bartolomeo, Almenno San Salvatore, Alzano Lombardo, Antegnate, Arcene, Aviatico, Azzano San Paolo, Bagnatica, Barbata, Bariano, Barzana, Bedulita, Berbenno, Bergamo, Blello, Bolgare, Boltiere, Bonate Sopra, Bonate Sotto, Bracca, Brumano, Brusaporto, Calcinate, Calcio, Capizzone, Carobbio degli Angeli, Cavernago, Cenate Sopra, Cenate Sotto, Chiuduno, Ciserano, Cividate al Piano, Cologno al Serio, Comun Nuovo, Corna Imagna, Cortenuova, Costa di Mezzate, Costa Serina, Costa Valle Imagna, Covo, Dalmine, Fara Olivana con Sola, Fontanella, Fornovo San Giovanni, Fuipiano Valle Imagna, Ghisalba, Gorlago, Gorle, Grassobbio, Isso, Lallio, Levate, Locatello, Lurano, Martinengo, Montello, Morengo, Mornico al Serio, Mozzanica, Nembro, Orio al Serio, Osio Sopra, Osio Sotto, Pagazzano, Paladina, Palazzago, Palosco, Pedrengo, Pognano, Ponteranica, Pradalunga, Presezzo, Pumenengo, Ranica, Romano di Lombardia, Roncola, Rota d’Imagna, San Giovanni Bianco, San Paolo d’Argon, San Pellegrino Terme, Sant’Omobono Terme, Scanzorosciate, Sedrina, Selvino, Seriate, Sorisole, Spirano, Stezzano, Strozza, Taleggio, Telgate, Torre Boldone, Torre de’ Roveri, Torre Pallavicina, Treviolo, Ubiale Clanezzo, Urgnano, Val Brembilla, Vedeseta, Verdellino, Verdello, Villa d’Almè, Villa di Serio, Zanica, Zogno.

Provincia di Brescia

Palazzolo sull’Oglio, Pontoglio, Roccafranca, Rudiano, Urago d’Oglio.

Provincia di Como

Argegno, Barni, Bellagio, Bene Lario, Blessagno, Brienno, Caglio, Carlazzo, Cavargna, Centro Valle Intelvi, Cerano d’Intelvi, Claino con Osteno, Colonno, Corrido, Cremia, Cusino, Dizzasco, Garzeno, Grandola ed Uniti, Griante, Laino, Lasnigo, Magreglio, Menaggio, Pianello del Lario, Pigra, Plesio, Ponna, Porlezza, Sala Comacina, San Bartolomeo Val Cavargna, San Nazzaro Val Cavargna, San Siro, Schignano, Sormano, Tremezzina, Val Rezzo, Valsolda, Zelbio.

Provincia di Cremona

Camisano, Campagnola Cremasca, Capergnanica, Cappella Cantone, Casale Cremasco-Vidolasco, Casaletto di Sopra, Casaletto Vaprio, Castel Gabbiano, Castelleone, Credera Rubbiano, Crema, Cremosano, Cumignano sul Naviglio, Fiesco, Formigara, Genivolta, Gombito, Grumello Cremonese ed Uniti, Izano, Madignano, Montodine, Moscazzano, Offanengo, Pianengo, Pizzighettone, Ricengo, Ripalta Arpina, Ripalta Cremasca, Ripalta Guerina, Romanengo, Salvirola, San Bassano, Soncino, Soresina, Ticengo, Trigolo.

Provincia di Lecco

Abbadia Lariana, Airuno, Ballabio, Barzio, Bellano, Calolziocorte, Carenno, Casargo, Cassina Valsassina, Cortenova, Crandola Valsassina, Cremeno, Dervio, Erve, Esino Lario, Galbiate, Garlate, Introbio, Lecco, Lierna, Malgrate, Mandello del Lario, Margno, Moggio, Morterone, Olginate, Oliveto Lario, Parlasco, Pasturo, Perledo, Pescate, Primaluna, Taceno, Valgreghentino, Varenna, Vercurago.

Provincia di Lodi

Bertonico, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Castiglione d’Adda, Codogno, Corno Giovine, Cornovecchio, Fombio, Guardamiglio, Maleo, Orio Litta, Ospedaletto Lodigiano, San Fiorano, San Rocco al Porto, Santo Stefano Lodigiano, Senna Lodigiana, Somaglia, Terranova dei Passerini.

Provincia di Pavia

Brallo di Pregola, Menconico, Monticelli Pavese, Romagnese, Santa Margherita di Staffora.

Piemonte

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Alessandria

Acqui Terme, Albera Ligure, Alice Bel Colle, Arquata Scrivia, Basaluzzo, Bistagno, Borghetto di Borbera, Cabella Ligure, Cantalupo Ligure, Capriata d’Orba, Carezzano, Carpeneto, Carrega Ligure, Carrosio, Cassano Spinola, Cassine, Castellania Coppi, Castelletto d’Orba, Castelnuovo Bormida, Castelspina, Costa Vescovato, Dernice, Fabbrica Curone, Francavilla Bisio, Frascaro, Fresonara, Gamalero, Garbagna, Gavi, Grondona, Mongiardino Ligure, Montacuto, Montaldeo, Montaldo Bormida, Morsasco, Novi Ligure, Orsara Bormida, Paderna, Parodi Ligure, Pasturana, Predosa, Ricaldone, Rivalta Bormida, Rocca Grimalda, Roccaforte Ligure, Rocchetta Ligure, San Cristoforo, San Sebastiano Curone, Sant’Agata Fossili, Sardigliano, Serravalle Scrivia, Sezzadio, Silvano d’Orba, Stazzano, Strevi, Tassarolo, Terzo, Trisobbio, Vignole Borbera, Villalvernia, Visone.

Provincia di Asti

Agliano Terme, Albugnano, Antignano, Aramengo, Azzano d’Asti, Baldichieri d’Asti, Belveglio, Berzano di San Pietro, Bruno, Buttigliera d’Asti, Calamandrana, Calosso, Camerano Casasco, Canelli, Cantarana, Capriglio, Cassinasco, Castagnole delle Lanze, Castel Boglione, Castel Rocchero, Castellero, Castelletto Molina, Castelnuovo Belbo, Castelnuovo Calcea, Castelnuovo Don Bosco, Cellarengo, Celle Enomondo, Cerreto d’Asti, Cerro Tanaro, Cinaglio, Cisterna d’Asti, Coazzolo, Cocconato, Cortandone, Cortanze, Cortazzone, Cortiglione, Costigliole d’Asti, Cunico, Dusino San Michele, Ferrere, Fontanile, Incisa Scapaccino, Isola d’Asti, Maranzana, Maretto, Moasca, Mombaruzzo, Mombercelli, Monale, Moncucco Torinese, Mongardino, Montabone, Montafia, Montaldo Scarampi, Montechiaro d’Asti, Montegrosso d’Asti, Montiglio Monferrato, Moransengo, Nizza Monferrato, Passerano Marmorito, Piea, Pino d’Asti, Piovà Massaia, Quaranti, Revigliasco d’Asti, Roatto, Rocca d’Arazzo, Rocchetta Palafea, Rocchetta Tanaro, San Damiano d’Asti, San Martino Alfieri, San Marzano Oliveto, San Paolo Solbrito, Settime, Soglio, Tigliole, Tonengo, Vaglio Serra, Valfenera, Viale, Vigliano d’Asti, Villafranca d’Asti, Villanova d’Asti, Vinchio.

Provincia di Cuneo

Barbaresco, Canale, Castagnito, Castellinaldo d’Alba, Castiglione Tinella, Govone, Guarene, Magliano Alfieri, Montà, Monteu Roero, Neive, Priocca, Santo Stefano Belbo, Santo Stefano Roero, Vezza d’Alba.

Città metropolitana di Torino

Agliè, Alpignano, Andezeno, Arignano, Bairo, Balangero, Baldissero Canavese, Baldissero Torinese, Barbania, Beinasco, Borgaro Torinese, Borgiallo, Bosconero, Brosso, Busano, Cafasse, Cambiano, Canischio, Casalborgone, Caselle Torinese, Castagneto Po, Castellamonte, Castelnuovo Nigra, Chieri, Chiesanuova, Ciconio, Cintano, Cinzano, Ciriè, Collegno, Colleretto Castelnuovo, Corio, Cuceglio, Cuorgnè, Druento, Favria, Feletto, Fiano, Forno Canavese, Frassinetto, Front, Givoletto, Grosso, Grugliasco, Ingria, Isolabella, Issiglio, La Cassa, La Loggia, Lauriano, Levone, Lombardore, Lusigliè, Marentino, Mathi, Mombello di Torino, Moncalieri, Montaldo Torinese, Montalenghe, Moriondo Torinese, Nichelino, Nole, Oglianico, Orbassano, Ozegna, Pavarolo, Pecetto Torinese, Perosa Canavese, Pertusio, Pianezza, Pino Torinese, Poirino, Pont Canavese, Pralormo, Prascorsano, Pratiglione, Quagliuzzo, Riva presso Chieri, Rivalba, Rivalta di Torino, Rivara, Rivarolo Canavese, Rivarossa, Rivoli, Robassomero, Rocca Canavese, Ronco Canavese, Rueglio, Salassa, San Carlo Canavese, San Colombano Belmonte, San Francesco al Campo, San Gillio, San Giorgio Canavese, San Giusto Canavese, San Martino Canavese, San Maurizio Canavese, San Ponso, San Sebastiano da Po, Santena, Strambinello, Torino, Torre Canavese, Traversella, Trofarello, Val di Chy, Valchiusa, Vallo Torinese, Valperga, Valprato Soana, Varisella, Vauda Canavese, Venaria Reale, Vialfrè, Vidracco, Villanova Canavese, Vistrorio.

Provincia del Verbano-Cusio-Ossola

Antrona Schieranco, Aurano, Baceno, Bannio Anzino, Bognanco, Borgomezzavalle, Calasca-Castiglione, Cannobio, Caprezzo, Ceppo Morelli, Craveggia, Druogno, Formazza, Gurro, Intragna, Macugnaga, Malesco, Masera, Montecrestese, Montescheno, Pallanzeno, Piedimulera, Premia, Re, Santa Maria Maggiore, Toceno, Trarego Viggiona, Trasquera, Valle Cannobina, Vanzone con San Carlo, Varzo, Villadossola, Villette.

Provincia di Vercelli

Alagna Valsesia, Alto Sermenza, Boccioleto, Campertogno, Carcoforo, Mollia.

Emilia-Romagna

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Piacenza

Agazzano, Bettola, Bobbio, Calendasco, Cerignale, Coli, Corte Brugnatella, Farini, Gazzola, Gossolengo, Gragnano Trebbiense, Ottone, Piacenza, Pianello Val Tidone, Piozzano, Podenzano, Ponte dell’Olio, Rivergaro, Rottofreno, Sarmato, Travo, Vigolzone, Zerba.

Valle d’Aosta

Cijelo područje sljedećih općina:

Provincia di Aosta

Allein, Antey-Saint-Andrè, Aosta, Arvier, Avise, Ayas, Aymavilles, Bard, Bionaz, Brusson, Challand-Saint-Anselme, Challand-Saint-Victor, Chambave, Chamois, Champdepraz, Champorcher, Charvensod, Châtillon, Cogne, Doues, Emarèse, Etroubles, Fénis, Fontainemore, Gaby, Gignod, Gressan, Gressoney-La-Trinitè, Gressoney-Saint-Jean, Hône, Introd, Issime, Issogne, Jovençan, La Magdeleine, Lillianes, Nus, Ollomont, Oyace, Perloz, Pont-Saint-Martin, Pontboset, Pontey, Rhêmes-Saint-Georges, Roisan, Saint-Denis, Saint-Marcel, Saint-Nicolas, Saint-Oyen, Saint-Pierre, Saint-Rhêmy-en-Bosses, Saint-Vincent, Sarre, Torgnon, Valpelline, Valsavarenche, Valtournenche, Verrayes, Villeneuve.

2.   Portugal

Broj/naziv demarkiranog područja (DP)

Područje DP

Regija

1.

Zaraženo područje

Azorski otoci  (1)


(1)  Nema potrebe za sigurnosnim područjem jer je riječ o otocima.


PRILOG III.

PREDLOŠCI ZA IZVJEŠĆIVANJE O REZULTATIMA GODIŠNJIH NADZORA PROVEDENIH NA TEMELJU ČLANKA 7.

DIO A

1.   Predložak za izvješćivanje o rezultatima godišnjih nadzora

1.

Opis demarkiranog područja (DP)

2.

Početna veličina DP-a (ha)

3.

Ažurirana veličina DP-a (ha)

4.

Pristup (iskorjenjivanje ili obuzdavanje širenja)

5.

Područje

6.

Mjesta nadzora

7.

Utvrđena područja rizika

8.

Pregledana područja rizika

9.

Biljni materijal/roba

10.

Popis vrsta bilja domaćina

11.

Razdoblje

12.

Pojedinosti o nadzoru

13.

Broj analiziranih simptomatskih uzoraka:

i.:

ukupno

ii.:

pozitivni

iii.:

negativni

iv.:

neodređeni

14.

Broj analiziranih asimptomatskih uzoraka:

i.:

ukupno

ii.:

pozitivni

iii.:

negativni

iv.:

neodređeni

15.

Broj obavijesti o prijavljenim izbijanjima, prema potrebi, u skladu s Provedbenom uredbom (EU) 2019/1715

16.

Napomene

A)

Broj vizualnih pregleda

B)

Ukupan broj uzetih uzoraka

C)

Vrste klopki (ili druga alternativna metoda (npr. mreže za hvatanje))

D)

Broj klopki (ili druga metoda hvatanja)

E)

Broj mjesta postavljanja klopki, ako se razlikuje od podataka navedenih u polju (D)

F)

Vrsta testova (npr. mikroskopska identifikacija, PCR, ELISA itd.)

G)

Ukupan broj testova

H)

Ostale mjere (npr. psi tragači, bespilotne letjelice, helikopteri, kampanje informiranja itd.)

Naziv

Datum uspostavljanja

Opis

Broj

I)

Broj ostalih mjera

Broj

Datum

A

B

C

D

E

F

G

H

I

i.

ii.

iii.

iv.

i.

ii.

iii.

iv.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.   Upute za ispunjavanje predloška

Ako se ispunjava ovaj predložak, ne ispunjava se predložak iz dijela B.

Za stupac 1.: navesti naziv geografskog područja, broj izbijanja ili druge informacije iz kojih je moguće utvrditi demarkirano područje (DP) i datum njegova uspostavljanja.

Za stupac 2.: navesti veličinu DP-a prije početka nadzora.

Za stupac 3.: navesti veličinu DP-a nakon nadzora.

Za stupac 4.: navesti pristup: iskorjenjivanje ili obuzdavanje širenja. Uključiti onoliko redaka koliko je potrebno, ovisno o broju DP-ova i pristupima koji se primjenjuju na tim područjima.

Za stupac 5.: navesti područje DP-a na kojem je proveden nadzor, unijeti onoliko redaka koliko je potrebno: zaraženo područje (ZP) ili sigurnosno područje (SP), koristiti zasebne retke. Ako je primjenjivo, navesti područje ZP-a na kojem je proveden nadzor (npr. posljednjih 20 km uz SP, oko rasadnikâ itd.) u zasebnim recima.

Za stupac 6.: navesti broj i opis mjesta nadzora odabirom jednog od sljedećih unosa za opis:

1.

otvoreni prostor (područje proizvodnje): 1.1. polje (obradivo, pašnjak); 1.2. voćnjak/vinograd; 1.3. rasadnik; 1.4. šuma;

2.

otvoreni prostor (ostalo): 2.1. privatni vrt; 2.2. javne površine; 2.3. zaštićeno područje; 2.4. divlje bilje na područjima koja nisu zaštićena područja; 2.5. ostalo, navesti o čemu je riječ (npr. vrtni centar, trgovačke lokacije na kojima se upotrebljava drveni materijal za pakiranje, drvna industrija, močvarna područja, mreža navodnjavanja i odvodnje itd.);

3.

fizički zatvoreni uvjeti: 3.1. staklenik; 3.2. privatna površina, osim staklenika; 3.3. javna površina, osim staklenika; 3.4. ostalo, navesti o čemu je riječ (npr. vrtni centar, trgovačke lokacije na kojima se upotrebljava drveni materijal za pakiranje, drvna industrija).

Za stupac 7.: navesti područja rizika utvrđena na temelju biologije štetnog organizma, prisutnosti bilja domaćina, ekološko-klimatskih uvjeta i lokacija rizika.

Za stupac 8.: navesti područja rizika uključena u nadzor, od onih iz stupca 7.

Za stupac 9.: navesti bilje, plodove, sjemenke, tlo, materijal za pakiranje, drvo, strojeve, vozila, vodu, ostalo i točno navesti o čemu je riječ.

Za stupac 10.: navesti popis nadziranih biljnih vrsta/rodova, jedan redak po biljnoj vrsti/rodu.

Za stupac 11.: navesti mjesece u kojima je proveden nadzor.

Za stupac 12.: navesti pojedinosti o nadzoru, ovisno o posebnim zakonskim zahtjevima za svaki štetni organizam. Upisati „nije primjenjivo” ako informacije za određeni stupac nisu primjenjive.

Za stupce 13. i 14.: navesti rezultate, ako je primjenjivo, navodeći dostupne informacije u odgovarajućim stupcima. „Neodređeni” su oni analizirani uzorci za koje nije dobiven nikakav rezultat zbog raznih čimbenika (npr. rezultat ispod razine otkrivanja, neobrađen, neidentificiran ili star uzorak itd.).

Za stupac 15.: navesti obavijesti o izbijanju za godinu u kojoj je proveden nadzor za nalaze na SP-u. Broj obavijesti o izbijanju ne treba navesti ako je nadležno tijelo odlučilo da je rezultat jedan od slučajeva iz članka 14. stavka 2., članka 15. stavka 2. ili članka 16. Uredbe (EU) 2016/2031. U tom slučaju navesti razlog nedostavljanja tih informacija u stupcu 16. („Napomene”).

DIO B

1.   Predložak za izvješćivanje o rezultatima statistički utemeljenih godišnjih nadzora

1.

Opis demarkiranog područja (DP)

2.

Početna veličina DP-a (ha)

3.

Ažurirana veličina DP-a (ha)

4.

Pristup

5.

Područje

6.

Mjesta nadzora

7.

Razdoblje

A.

Definiranje nadzora (ulazni parametri za RiBESS+)

B.

Napor uzorkovanja

C.

Rezultati nadzora

25.

Napomene

8.

Ciljana populacija

9.

Epidemiološke jedinice

10.

Metode otkrivanja

11.

Djelotvornost uzorkovanja

12.

Osjetljivost metode

13.

Čimbenici rizika (aktivnosti, lokacije i područja)

14.

Broj pregledanih epidemioloških jedinica

15.

Broj vizualnih pregleda

16.

Broj uzoraka

17.

Broj klopki

18.

Broj mjesta postavljanja klopki

19.

Broj testova

20.

Broj ostalih mjera

21.

Rezultati

22.

Broj obavijesti o prijavljenim izbijanjima, prema potrebi, u skladu s Provedbenom uredbom (EU) 2019/1715

23.

Postignuta razina pouzdanosti

24.

Zadana prevalencija

Naziv

Datum uspostavljanja

Opis

Broj

Vrsta domaćin

Površina (ha ili druga relevantnija mjerna jedinica)

Inspekcijske jedinice

Opis

Jedinice

Vizualni pregledi

Postavljanje klopki

Testiranje

Ostale metode

Čimbenik rizika

Razine rizika

Broj lokacija

Relativni rizici

Udio populacije domaćina

Pozitivni

Negativni

Neodređeni

Broj

Datum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.   Upute za ispunjavanje predloška

Objasniti temeljne pretpostavke za plan nadzora po štetnom organizmu. Sažeti i obrazložiti:

ciljanu populaciju, epidemiološku jedinicu i inspekcijske jedinice,

metodu otkrivanja i osjetljivost metode,

čimbenike rizika, navodeći razine rizika i pripadajuće relativne rizike te udio populacije bilja domaćina.

Za stupac 1.: navesti naziv geografskog područja, broj izbijanja ili druge informacije iz kojih je moguće utvrditi demarkirano područje (DP) i datum njegova uspostavljanja.

Za stupac 2.: navesti veličinu DP-a prije početka nadzora.

Za stupac 3.: navesti veličinu DP-a nakon nadzora.

Za stupac 4.: navesti pristup: iskorjenjivanje ili obuzdavanje širenja. Unijeti onoliko redaka koliko je potrebno, ovisno o broju DP-ova po štetnom organizmu i pristupima koji se primjenjuju na tim područjima.

Za stupac 5.: navesti područje DP-a na kojem je proveden nadzor, unijeti onoliko redaka koliko je potrebno: zaraženo područje (ZP) ili sigurnosno područje (SP), koristiti zasebne retke. Ako je primjenjivo, navesti područje SP-a na kojem je proveden nadzor (npr. posljednjih 20 km uz SP, oko rasadnikâ itd.) u zasebnim recima.

Za stupac 6.: navesti broj i opis mjesta nadzora odabirom jednog od sljedećih unosa za opis:

1.

otvoreni prostor (područje proizvodnje): 1.1. polje (obradivo, pašnjak); 1.2. voćnjak/vinograd; 1.3. rasadnik; 1.4. šuma;

2.

otvoreni prostor (ostalo): 2.1. privatni vrtovi; 2.2. javne površine; 2.3. zaštićeno područje; 2.4. divlje bilje na područjima koja nisu zaštićena područja; 2.5. ostalo, navesti o čemu je riječ (npr. vrtni centar, trgovačke lokacije na kojima se upotrebljava drveni materijal za pakiranje, drvna industrija, močvarna područja, mreža navodnjavanja i odvodnje itd.);

3.

fizički zatvoreni uvjeti: 3.1. staklenik; 3.2. privatna površina, osim staklenika; 3.3. javna površina, osim staklenika; 3.4. ostalo, navesti o čemu je riječ (npr. vrtni centar, trgovačke lokacije na kojima se upotrebljava drveni materijal za pakiranje, drvna industrija).

Za stupac 7.: navesti mjesece u kojima su provedeni nadzori.

Za stupac 8.: navesti odabranu ciljanu populaciju te odgovarajući popis vrsta/rodova domaćina i obuhvaćeno područje. Ciljana populacija definira se kao skup inspekcijskih jedinica. Njezina se veličina za poljoprivredna područja obično definira u hektarima, ali može se definirati i u parcelama, poljima, staklenicima itd. Obrazložiti odabir u temeljnim pretpostavkama. Navesti nadzirane inspekcijske jedinice. „Inspekcijska jedinica” znači bilje, dijelovi bilja, roba, materijali i vektori štetnih organizama koji su pregledani radi identifikacije i otkrivanja štetnih organizama.

Za stupac 9.: navesti nadzirane epidemiološke jedinice, navodeći njihov opis i mjernu jedinicu. „Epidemiološka jedinica” znači homogeno područje na kojem bi u slučaju prisutnosti štetnog organizma interakcije štetnog organizma, bilja domaćina i abiotičkih i biotičkih čimbenika i uvjeta dovele do iste epidemiologije. Epidemiološke jedinice potpodjela su ciljane populacije koje su epidemiološki homogene i obuhvaćaju najmanje jednu biljku domaćina. U nekim se slučajevima cijela populacija domaćina u određenoj regiji/području/zemlji može definirati kao epidemiološka jedinica. To mogu biti regije statističke nomenklature prostornih jedinica (NUTS), urbana područja, šume, ružičnjaci, poljoprivredna gospodarstva ili hektari. Odabir epidemioloških jedinica mora se obrazložiti u temeljnim pretpostavkama.

Za stupac 10.: navesti metode upotrijebljene tijekom nadzora, uključujući broj aktivnosti u svakom slučaju, ovisno o posebnim zakonskim zahtjevima za svaki štetni organizam. Upisati „nije primjenjivo” ako informacije za određeni stupac nisu dostupne.

Za stupac 11.: navesti procjenu djelotvornosti uzorkovanja. Djelotvornost uzorkovanja znači vjerojatnost odabira zaraženih dijelova na zaraženoj biljci. U slučaju vektora označava djelotvornost metode hvatanja pozitivnog vektora ako je prisutan na području nadzora. U slučaju tla označava djelotvornost odabira uzorka tla koji sadržava štetni organizam ako je štetni organizam prisutan na području nadzora.

Za stupac 12.: „osjetljivost metode” znači vjerojatnost da će se metodom točno otkriti prisutnost štetnog organizma. Osjetljivost metode definira se kao vjerojatnost da će rezultat testiranja stvarno pozitivne biljke domaćina biti pozitivan. Riječ je o umnošku djelotvornosti uzorkovanja (tj. vjerojatnosti odabira zaraženih dijelova na zaraženoj biljci) i dijagnostičke osjetljivosti (koju obilježava vizualni pregled i/ili laboratorijski test koji se upotrebljava u postupku identifikacije).

Za stupac 13.: navesti čimbenike rizika u zasebnim recima koristeći onoliko redaka koliko je potrebno. Za svaki čimbenik rizika navesti razinu rizika i pripadajući relativni rizik te udio populacije domaćina.

Za stupac B: navesti pojedinosti o nadzoru, ovisno o posebnim zakonskim zahtjevima za svaki štetni organizam. Upisati „nije primjenjivo” ako informacije za određeni stupac nisu primjenjive. Informacije koje je potrebno navesti u ovim stupcima povezane su s informacijama iz stupca 10. „Metode otkrivanja”.

Za stupac 18.: navesti broj mjesta postavljanja klopki ako se taj broj razlikuje od broja klopki (stupac 17.) (npr. ista se klopka upotrebljava na različitim mjestima).

Za stupac 21.: navesti broj uzoraka s pozitivnim, negativnim ili neodređenim rezultatom. „Neodređeni” su oni analizirani uzorci za koje nije dobiven nikakav rezultat zbog raznih čimbenika (npr. rezultat ispod razine otkrivanja, neobrađen, neidentificiran ili star uzorak itd.).

Za stupac 22.: navesti obavijesti o izbijanju za godinu u kojoj je proveden nadzor. Broj obavijesti o izbijanju ne treba navesti ako je nadležno tijelo odlučilo da je rezultat jedan od slučajeva iz članka 14. stavka 2., članka 15. stavka 2. ili članka 16. Uredbe (EU) 2016/2031. U tom slučaju navesti razlog nedostavljanja tih informacija u stupcu 25. („Napomene”).

Za stupac 23.: navesti osjetljivost nadzora kako je definirana u Međunarodnoj normi za fitosanitarne mjere (ISPM) 31. Ta vrijednost postignute razine pouzdanosti u pogledu neprisutnosti štetnog organizma izračunava se na temelju provedenih pregleda (i/ili uzetih uzoraka) s obzirom na osjetljivost metode i zadanu prevalenciju.

Za stupac 24.: navesti zadanu prevalenciju na temelju procjene vjerojatne stvarne prevalencije štetnog organizma na polju prije nadzora. Zadana prevalencija utvrđena je kao cilj nadzora i predstavlja kompromis koji su osobe odgovorne za upravljanje rizikom pronašle između rizika prisutnosti štetnog organizma i resursa koji su na raspolaganju za nadzor. Za nadzor za otkrivanje prisutnosti obično se utvrđuje vrijednost od 1 %.


Top