Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020G0227(01)

    Rezolucija Vijeća o obrazovanju i osposobljavanju u okviru europskog semestra: osiguravanje utemeljenih rasprava o reformama i ulaganjima 2020/C 64/01

    ST/5537/2020/INIT

    SL C 64, 27.2.2020, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.2.2020   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 64/1


    Rezolucija Vijeća o obrazovanju i osposobljavanju u okviru europskog semestra: osiguravanje utemeljenih rasprava o reformama i ulaganjima

    (2020/C 64/01)

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    podsjećajući na političku pozadinu tog pitanja, opisanu u Prilogu,

    ISTIČUĆI DA:

    europski semestar postupak je upravljanja kojim se u prvome redu pomaže državama članicama u koordiniranju njihovih gospodarskih i fiskalnih politika te politika zapošljavanja; stoga se njime, u skladu sa strategijom Europa 2020., obuhvaća i pitanje strukturnih reformi u drugim područjima politika, kao što su obrazovanje i osposobljavanje, što može potaknuti otvaranje radnih mjesta, rast i konkurentnost te imati pozitivan učinak prelijevanja;

    ubrzo nakon uspostave okvira europskog semestra ministri obrazovanja istaknuli su da su spremni doprinijeti provedbi strategije Europa 2020. i europskog semestra. U prošlom desetljeću to se odvijalo u različitim oblicima i bilo je izraženo na različite načine;

    na kraju strateškog razdoblja 2020. i u budućnosti važno je povećati doprinos sektora obrazovanja i osposobljavanja raspravama u okviru europskog semestra kako bi se osigurale rasprave o reformama i ulaganjima u području obrazovanja i osposobljavanja koje su utemeljene na dokazima, a da taj postupak ne bude presložen i administrativno zahtjevniji;

    europskom suradnjom u području obrazovanja i osposobljavanja odgovara se na zajedničke izazove u vezi s obrazovanjem i osposobljavanjem, uz poštovanje nadležnosti država članica i načela supsidijarnosti koje se na sličan način treba odražavati u postupku europskog semestra.

    I S OBZIROM NA:

    novu strategiju rasta – europski zeleni plan – kojim se održivost uključuje u sve politike Unije, među ostalim u obrazovanje i osposobljavanje;

    Godišnju strategiju održivog rasta 2020., kojom se europski semestar ponovno usmjerava na održivi razvoj, te u okviru koje se pozornost posvećuje:

    povećanju uključivosti i kvalitete sustavâ obrazovanja i osposobljavanja kako bi se potaklo uključivanje svih građana u društva budućnosti;

    rješavanju problema nedostatka digitalnih vještina;

    potrebnim reformama inicijalnog obrazovanja i osposobljavanja kako bi se preokrenuo trend sve slabijih rezultata u čitanju, matematici i prirodoslovlju;

    razvoju sveobuhvatnih strategija za vještine usmjerenih na pojedinačne potrebe za usavršavanjem i prekvalifikacijom;

    podupiranju odraslih radnika u razvoju šireg niza vještina na višoj razini;

    smanjenju ranog napuštanja školovanja te povećanju kvalitete i privlačnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja;

    ulaganju u razvoj vještina te u kvalitetno obrazovanje i osposobljavanje kako bi se postigla veća produktivnost i inovacije, kao i njihovoj važnosti u promicanju pravednosti, poticanju uključenosti i osiguravanju kohezije u Uniji;

    poboljšanju kvalitete javnih financija, posebno u područjima kojima se potiče dugoročan rast, uključujući obrazovanje;

    prvu zajedničku raspravu o politikama koju su ministri financija i obrazovanja održali u Bruxellesu 8. studenoga 2019. na temu „Snažna gospodarska osnova za Europu: napori u cilju postizanja djelotvornosti, učinkovitosti i kvalitete obrazovanja i osposobljavanja” te na kojoj su:

    ljudski kapital istaknuli kao ključan čimbenik u poticanju gospodarskog rasta, konkurentnosti, zapošljivosti, socijalne kohezije i uključenosti, kao i otpornosti društava;

    naglasili potrebu povećanja djelotvornog i učinkovitog ulaganja u obrazovanje i osposobljavanje, vještine i kompetencije, i to s obzirom na kvalitetu, kvantitetu, uključivost i pravednost;

    istaknuli širi učinak prelijevanja koji ima ulaganje u obrazovanje i osposobljavanje, što pozitivno utječe na trenutačnu i buduću potrošnju u područjima poput zapošljavanja, zdravstvene zaštite i socijalnih usluga, čime se dovodi do socijalne pravednosti i blagostanja.

    UVAŽAVA DA:

    1.

    U smislu napretka ostvarenog s obzirom na referentne vrijednosti za obrazovanje i osposobljavanje (ET) do 2020. (1), vrijednosti koje se odnose na tercijarno obrazovanje te rani i predškolski odgoj i obrazovanje već su na razini Unije u prosjeku postignute. Nadalje, referentne vrijednosti koje se odnose na zaposlene osobe koje su nedavno stekle kvalifikaciju te na smanjenje udjela osoba koje su rano napustile školovanje gotovo su postignute. Međutim, postizanje referentnih vrijednosti u odnosu na slabe rezultate petnaestogodišnjaka na testu PISA te obrazovanje odraslih i dalje je izazov (2).

    2.

    Napredak koji je Unija ostvarila u postizanju referentnih vrijednosti za obrazovanje i osposobljavanje do 2020. vrijedan je doprinos ostvarenju prvog načela europskog stupa socijalnih prava (3), kao i cilja održivog razvoja Ujedinjenih naroda br. 4 (4).

    NAPOMINJE DA:

    3.

    Tijekom prošlog desetljeća sve veća pozornost u okviru politika obuhvaćenih europskim semestrom posvećivala se izazovima i ciljevima povezanima s obrazovanjem i osposobljavanjem, što se odražavalo u većem broju povezanih preporuka za pojedine zemlje. (5) Broj država članica koje su dobile te preporuke za pojedine zemlje također se postupno povećao, te je ciklusom europskog semestra 2019. bilo obuhvaćeno svih 28 država članica.

    4.

    U okviru ciklusa europskog semestra 2019. u izvješća za pojedine zemlje uveden je novi prilog, u kojem se iznose preliminarna mišljenja službi Komisije o prioritetnim područjima ulaganja u okviru europskog semestra i o financiranju u okviru kohezijske politike za razdoblje 2021. – 2027., čime se odražava, među ostalim, potreba za davanjem prednosti ulaganjima u obrazovanje i osposobljavanje.

    5.

    Određeni trendovi u obrazovanju i osposobljavanju povezani s europskim stupom socijalnih prava prate se putem pregleda socijalnih pokazatelja.

    SMATRA DA:

    6.

    Obrazovanje i osposobljavanje ključni su za budući održivi rast, konkurentnost i zapošljavanje, te su razvoj ključnih kompetencija (6) i promicanje mobilnosti i cjeloživotnog učenja važni za razvoj ljudskog kapitala. Nadalje, osim što se njima odgovara na potrebe tržišta rada, kvalitetnim i uključivim obrazovanjem i osposobljavanjem omogućuju se osobno ispunjenje, socijalna kohezija i uključiva društva.

    7.

    Važno je imati holistički pristup te razviti i slijediti sveobuhvatne strategije i politike cjeloživotnog učenja, uzimajući u obzir učenje u svim kontekstima i okružjima – formalnim, neformalnim ili informalnim – te na svim razinama: od ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te općeg obrazovanja do visokog obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te obrazovanja odraslih.

    8.

    Ulaganje u obrazovanje i osposobljavanje najsnažnije je ulaganje u ljude i budućnost koje postoji, a socijalna i gospodarska korist od učinkovitih i djelotvornih ulaganja u obrazovanje i osposobljavanje neosporna je za pojedince, poslodavce i društvo u cjelini.

    9.

    Strateškim okvirom za suradnju ET 2020. pružaju se mogućnosti za stručne i analitičke razmjene među kolegama stručnjacima iz različitih država članica. Njime se podupire i provedba strategije Europa 2020. putem argumentiranih rasprava o politikama na temu izazova i prioriteta u vezi s obrazovanjem i osposobljavanjem, uključujući one utvrđene u okviru europskog semestra.

    10.

    Obrazovanje i osposobljavanje imaju važnu ulogu u postizanju ciljeva strategije Europa 2020., pri čemu dvije referentne vrijednosti za ET 2020. predstavljaju glavne ciljeve strategije Europa 2020. u vezi s obrazovanjem (smanjenje ranog napuštanja školovanja i povećanje stope tercijarnog obrazovanja). Nadalje, postupak ET 2020. doprinosi europskom semestru sveobuhvatnim tematskim podacima i podacima specifičnima za pojedine zemlje koji se svake godine pružaju putem Pregleda obrazovanja i osposobljavanja.

    11.

    Referentne vrijednosti za ET 2020. mogu se smatrati vrijednim pokretačima politika te zajedno s razmjenom najboljih praksi među državama članicama mogu poslužiti kao inspiracija te potaknuti razvoj i provedbu reformi obrazovanja i osposobljavanja koje dovode do promjena u politikama. Aktivnosti uzajamnog učenja, istorazinske ocjene i uzajamno savjetovanje u strateškom okviru za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja do 2020. vrijedne su prilike za učenje i pregled politika, mogu biti korisne u pružanju potpore specifične za pojedinu zemlju ili potpore skupinama država članica kao odgovor na pitanja utvrđena i u kontekstu europskog semestra.

    12.

    Komisijine misije za utvrđivanje činjenica mogu pružiti dodatne mogućnosti za potporu Komisijinu činjeničnom i analitičkom razumijevanju prioriteta u području obrazovanja i osposobljavanja, specifičnosti i razvoja politika u državama članicama kako bi se točnije prikazalo stvarno stanje.

    NAGLAŠAVA DA:

    13.

    Obećavajući, no neujednačen napredak postignut je na razini Unije u ostvarivanju referentnih vrijednosti za ET 2020., pri čemu države članice napreduju različitim tempom i u različitoj mjeri. Kako bi se napredak konsolidirao te kako bi se ostvarila daljnja poboljšanja, bit će potrebni dodatni i obnovljeni napori, ovisno o nacionalnim okolnostima. Ključno je da države članice nastave sa svojim nastojanjima u vezi s daljnjim poboljšanjem kvalitete, pravednosti, uključivosti i relevantnosti obrazovanja i osposobljavanja.

    14.

    Potrebno je dovoljno vremena kako bi se reforme obrazovanja i osposobljavanja uspješno provele te kako bi rezultati postali opipljivi, što je često dulje od godišnjeg ciklusa praćenja u okviru europskog semestra. Tijekom pripreme preporuka za pojedine zemlje ključno je prepoznati odgovornost država članica i omogućiti fleksibilnost u osmišljavanju reformi te dovoljno vremena i mogućnosti za njihovu provedbu i vrednovanje.

    15.

    U raspravama o reformama obrazovanja i osposobljavanja u okviru europskog semestra važno je osigurati pravilnu kontekstualizaciju, kao i razumijevanje nacionalnih izazova i već poduzetih reformskih mjera. Međutim, pri analizi nacionalnih sustava obrazovanja i osposobljavanja te odgovarajućih odgovora politika u okviru misija za utvrđivanje činjenica, opseg bilateralnih razmjena informacija i izvješćivanje o daljnjim aktivnostima trebali bi biti usmjereni i ne preopširni kako bi se izbjeglo stvaranje dodatnih administrativnih opterećenja.

    16.

    Dostatno i učinkovito ulaganje u obrazovanje i osposobljavanje potrebno je kako bi se održala konkurentska prednost gospodarstva Unije i osigurala dobrobit njezinih građana te kako bi im se omogućilo da ostvare svoj potencijal. Veća dostupnost i usporedivost podataka te ulaganje daljnjih napora u razvoj zajedničkih kriterija i pouzdanih metodologija za mjerenje učinkovitosti ulaganja potrebni su kako bi se potkrijepili gospodarski i socijalni argumenti u korist obrazovanja i osposobljavanja.

    17.

    Sredstva Unije i dalje bi trebala biti važan instrument za potporu modernizaciji sustavâ obrazovanja i osposobljavanja i za odgovor na nacionalne i regionalne izazove utvrđene u postupku europskog semestra, kao i na druge izazove i potrebe, koje su utvrdile države članice.

    SLAŽE SE DA:

    18.

    Rotirajuće predsjedništvo Vijeća EU-a trebalo bi osigurati kontinuiran rad sektora obrazovanja i osposobljavanja s obzirom na pitanja u vezi s europskim semestrom pravodobnom pripremom doprinosa, u mjeri u kojoj se ona odnose na obrazovanje i osposobljavanje te, ako je to relevantno, uključujući:

    olakšavanje dijaloga na političkoj i na tehničkoj razini, uključujući moguće zajedničke ministarske sastanke s raspravama o politikama u vezi s međusektorskim pitanjima povezanima s obrazovanjem i osposobljavanjem, poput onih povezanih s istraživanjem, zapošljavanjem ili ulaganjem u ljudski kapital i obrazovnu infrastrukturu;

    razmatranje mogućnosti da sastanci Skupine na visokoj razini za obrazovanje i osposobljavanje posluže kao forum za neformalne rasprave o pitanjima u vezi s europskim semestrom. Rasprave o napretku ostvarenom u odgovaranju na preporuke za pojedine zemlje mogle bi se održati i u okviru Odbora za obrazovanje, s naglaskom na međusektorskim pitanjima koja su zajednička nekolicini država članica te uz suglasnost dotičnih država članica;

    redovito i pravodobno pozivanje Komisije da pruži informacije o pitanjima povezanima s obrazovanjem i osposobljavanjem u vezi s konkretnim ključnim etapama europskog semestra, kako su na primjer navedene u Godišnjoj strategiji održivog rasta i izvješćima za pojedine zemlje.

    19.

    Unutar postojećeg okvira upravljanja europskim semestrom trebalo bi pojačati suradnju između obrazovanja i osposobljavanja te drugih sektora s pitanjima politike koja se preklapaju kako bi se omogućile smislenije i utemeljenije rasprave o reformama i ulaganjima u području obrazovanja i osposobljavanja. Tome se može doprinijeti poticanjem boljeg dijaloga između Odbora za obrazovanje i Odbora za zapošljavanje te, prema potrebi i ovisno o pitanjima politike koja se preklapaju, drugih vodećih odbora europskog semestra. U tom bi pogledu rotirajuće predsjedništvo Vijeća EU-a trebalo nastaviti i dodatno razmotriti mogućnosti:

    osiguravanja suradnje Odbora za obrazovanje s Odborom za zapošljavanje, kad god je to relevantno, s obzirom na multilateralne preglede preporuka za pojedine zemlje koje se odnose na obrazovanje i osposobljavanje te u vezi s temama od zajedničkog interesa relevantnima za postupak europskog semestra;

    omogućivanja Odboru za obrazovanje da pruži potporu Odboru za zapošljavanje pri razmatranju nacrta preporuka za pojedine zemlje, uzimajući u obzir dodanu vrijednost pružanja dubljeg uvida u politike država članica u području obrazovanja i osposobljavanja;

    pripreme, ako je to potrebno i primjereno, pisanih doprinosa Odbora za obrazovanje Odboru za zapošljavanje o smjernicama za zapošljavanje s obzirom na pitanja u vezi s obrazovanjem i osposobljavanjem;

    osiguravanja pravodobne razmjene informacija i zajedničkog planiranja prioriteta i predviđenih mjera, kao i rezultata koje su postigli odbori, posebno između predsjednika Odbora za obrazovanje i Odbora za zapošljavanje, uzimajući u obzir rokove u okviru postupka europskog semestra;

    poticanja sudjelovanja predsjednika vodećih odbora europskog semestra, posebno predsjednika Odbora za zapošljavanje, na sastancima Odbora za obrazovanje, kada je to relevantno, na primjer na početku i na kraju ciklusa europskog semestra, kako bi se izvijestilo o trenutačnom stanju i zbivanjima koja su važna za obrazovanje i osposobljavanje.

    TE IZRAŽAVA SVOJU PREDANOST:

    20.

    nastavku napora na poboljšanju kvalitete, pravednosti, uključivosti i relevantnosti obrazovanja i osposobljavanja za tržište rada, među ostalim razvojem sveobuhvatnih strategija u području vještina i cjeloživotnog učenja, prema potrebi i u skladu s nacionalnim okolnostima;

    21.

    kako bi se povećala vidljivost obrazovanja i osposobljavanja te kako bi se dodatno prepoznala njihova uloga poticajne strukturne politike, nastavku pružanja doprinosa europskom semestru i provedbi nove strategije rasta, europskog zelenog plana, što se tiče pitanja obrazovanja i osposobljavanja;

    22.

    nastavku praćenja napretka u ostvarivanju zajednički dogovorenih ciljeva na razini Unije u području obrazovanja i osposobljavanja, čiji bi se rezultati prema potrebi mogli uključiti u postupak europskog semestra.

    POZIVA KOMISIJU DA, U SKLADU SA SVOJIM NADLEŽNOSTIMA I POŠTUJUĆI SUPSIDIJARNOST:

    23.

    obavješćuje Odbor za obrazovanje o rokovima u okviru postupka europskog semestra, među ostalim o njegovim različitim ključnim etapama;

    24.

    nastavi promicati Pregled obrazovanja i osposobljavanja, uključujući njegov doprinos jačanju dokaza u vezi s obrazovanjem i osposobljavanjem u okviru postupka europskog semestra, istodobno osiguravajući da Pregled obrazovanja i osposobljavanja bude zasnovan na nalazima utemeljenima na dokazima, kao i na pouzdanim metodologijama, u bliskoj suradnji s državama članicama;

    25.

    u okviru pripreme godišnjeg Pregleda obrazovanja i osposobljavanja osigura pravodobnu suradnju s državama članicama te da se u Pregledu obrazovanja i osposobljavanja točno odražavaju provedene reforme i specifičnosti nacionalnih sustava obrazovanja i osposobljavanja;

    26.

    razmotri mogućnost donošenja komunikacije Komisije uz Pregled obrazovanja i osposobljavanja, prema potrebi, kako bi poslužila kao temelj za pripremu političkih poruka Vijeća povezanih s najvažnijim pitanjima utvrđenima u Pregledu obrazovanja i osposobljavanja;

    27.

    nastoji pronaći sinergije i komplementarnost među različitim analizama u području obrazovanja i osposobljavanja, posebno osiguravanjem većeg sudjelovanja Stalne skupine za pokazatelje i mjerila u radu povezanom s pokazateljima koji se upotrebljavaju u europskom semestru;

    28.

    predstavi svoju komunikaciju o europskom prostoru obrazovanja, uključujući strateški okvir za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja za razdoblje nakon 2020., kojim su sve razine i sektori obrazovanja i osposobljavanja obuhvaćeni u perspektivi cjeloživotnog učenja. To bi trebalo uključivati referentne vrijednosti i pokazatelje koji odražavaju prioritete koje su utvrdile države članice, uzimajući u obzir dostupnost i usporedivost podataka među državama članicama te ishode prethodnih savjetovanja;

    29.

    ažurira Akcijski plan za digitalno obrazovanje i Program vještina za Europu kako bi se reagiralo na hitne trenutačne izazove u vezi s vještinama te kako bi se zadovoljile buduće potrebe s obzirom na tehnološke i društvene promjene;

    30.

    istraži načine za usporedivije mjerenje različitog gospodarskog i socijalnog povrata ulaganja razvojem mjernih metodologija i pokazatelja javne potrošnje u području obrazovanja i osposobljavanja, u bliskoj suradnji s državama članicama;

    31.

    blisko surađuje s OECD-om i UNESCO-om kako bi se poboljšala kvaliteta analiza utemeljenih na dokazima te poboljšao cjelokupan postupak praćenja i izvješćivanja, kad je to moguće i potrebno;

    32.

    nastavi poticati otvoreni dijalog između Komisije i država članica u vezi s preporukama za pojedine zemlje koje se odnose na obrazovanje i osposobljavanje, uzimajući u obzir posebnosti nacionalnih sustava obrazovanja i osposobljavanja.


    (1)  Prema najnovijim podacima iz Pregleda obrazovanja i osposobljavanja za 2019. udio osoba u dobi od 30 do 34 godine koje su uspješno završile tercijarno ili njemu ekvivalentno obrazovanje iznosi 40,7 %, pri čemu je cilj iznosio 40 %. Što se tiče udjela djece u dobi od četiri godine do početne dobi za obvezno obrazovanje koja sudjeluju u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju, on iznosi 95,4 %, pri čemu je cilj iznosio 95 %. Udio osoba koje su rano napustile školovanje trenutačno iznosi 10,6 %, a cilj je bio ispod 10 %. Što se tiče zaposlenih osoba koje su nedavno stekle kvalifikaciju, udio trenutačno iznosi 81,6 %, a cilj iznosi 82 %. Što se tiče udjela koji se odnosi na sudjelovanje odraslih u obrazovanju, on se povećao na samo 11,1 % te nije postignut cilj od 15 %.

    (2)  Prema najnovijem istraživanju PISA za 2018. kontinuirano je velik udio učenika koji postižu slabe rezultate u čitanju (21,7 %), matematici (22,4 %) i prirodoslovlju (21,6 %), što odražava uspješnost jednog od pet petnaestogodišnjaka u EU-u koja je još daleko od odgovarajućeg cilja EU-a.

    (3)  „Svi imaju pravo na kvalitetno i uključivo obrazovanje, osposobljavanje i cjeloživotno učenje kako bi održali i stekli vještine s pomoću kojih mogu u cijelosti sudjelovati u društvu i uspješno se kretati na tržištu rada.” (prvo načelo europskog stupa socijalnih prava (2017.)).

    (4)  „Osigurati uključivo, ravnopravno i kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve.” (UN-ov cilj održivog razvoja br. 4).

    (5)  Prema dokumentu Procjena strategije Europa 2020. – Zajedničko izvješće Odbora za zapošljavanje i Odbora za socijalnu zaštitu (2019.), u usporedbi s ukupnim brojem preporuka za pojedine zemlje, broj tih preporuka u području zapošljavanja i socijalne politike u stalnom je porastu. U 2018. više od polovice preporuka za pojedine zemlje obuhvaćalo je pitanja zapošljavanja ili socijalna pitanja. U cjelokupnom razdoblju od 2011. do 2018. preporuke za pojedine zemlje s elementima koji se odnose na zapošljavanje i socijalnu politiku bile su uglavnom povezane s vještinama, obrazovanjem i osposobljavanjem (20 %).

    (6)  Kako je utvrđeno u Preporuci Vijeća od 22. svibnja 2018. o ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje.


    PRILOG

    POLITIČKA POZADINA

    1.   

    Zaključci Vijeća o strateškom okviru za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja („ET 2020.”) (12. svibnja 2009.)

    2.   

    Komunikacija Komisije – „Europa 2020. Strategija za pametan, održiv i uključiv rast” (3. ožujka 2010.)

    3.   

    Zaključci Vijeća o ulozi obrazovanja i osposobljavanja u provedbi strategije Europa 2020. (14. veljače 2011.)

    4.   

    Zaključci Vijeća o obrazovanju i osposobljavanju unutar strategije Europa 2020. – doprinos obrazovanja i osposobljavanja gospodarskom oporavku, rastu i radnim mjestima (26. studenoga 2012.)

    5.   

    Zaključci Vijeća o ulaganju u obrazovanje i osposobljavanje – odgovor na „Promišljanje o obrazovanju: ulaganje u vještine za bolje socioekonomske ishode” i „Godišnji pregled rasta za 2013.” (15. veljače 2013.)

    6.   

    Zaključci Vijeća – Učinkovito i inovativno obrazovanje i osposobljavanje s ciljem ulaganja u vještine – podrška europskom semestru za 2014. (24. veljače 2014.)

    7.   

    Zajedničko izvješće Vijeća i Komisije za 2015. godinu o provedbi strateškog okvira za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.) – „Novi prioriteti za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja” (23. i 24. studenoga 2015.)

    8.   

    Rezolucija Vijeća i predstavnika vlada država članica, koji su se sastali u okviru Vijeća, o promicanju socioekonomskog razvoja i uključivosti u EU-u putem obrazovanja: doprinos obrazovanja i osposobljavanja europskom semestru 2016. (24. veljače 2016.)

    9.   

    Zaključci Europskog vijeća (14. prosinca 2017.)

    10.   

    Europsko vijeće: Novi strateški program za razdoblje 2019. – 2024. (20. lipnja 2019.)

    11.   

    Zaključci Vijeća o ključnoj ulozi politika cjeloživotnog učenja u osnaživanju društava za suočavanje s tehnološkim prijelazom i prijelazom na zeleno gospodarstvo u svrhu potpore uključivom i održivom rastu (8. studenoga 2019.)

    12.   

    Rezolucija o daljnjem razvoju europskog prostora obrazovanja u cilju podupiranja sustavâ obrazovanja i osposobljavanja okrenutih budućnosti (8. studenoga 2019.)

    13.   

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija naslovljena „Europski zeleni plan” (11. prosinca 2019.)

    14.   

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskoj središnjoj banci, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru, Odboru regija i Europskoj investicijskoj banci – „Godišnja strategija održivog rasta 2020.” (17. prosinca 2019.)

    15.   

    Preporuke za pojedine zemlje za 2019. u okviru europskog semestra

    16.   

    Pregled obrazovanja i osposobljavanja za 2019.

    17.   

    Istraživanje u okviru Programa za međunarodnu procjenu učenika (PISA) Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) za 2018.


    Top