Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D1426

    Provedbena odluka Komisije (EU) 2020/1426 оd 7. listopada 2020. o usklađenoj uporabi radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 5875–5935 MHz za sigurnosne aplikacije inteligentnih prometnih sustava (ITS) i stavljanju izvan snage Odluke 2008/671/EZ (priopćeno pod brojem dokumenta C(2020) 6773) (Tekst značajan za EGP)

    C/2020/6773

    SL L 328, 9.10.2020, p. 19–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2020/1426/oj

    9.10.2020   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 328/19


    PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2020/1426

    оd 7. listopada 2020.

    o usklađenoj uporabi radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 5 875–5 935 MHz za sigurnosne aplikacije inteligentnih prometnih sustava (ITS) i stavljanju izvan snage Odluke 2008/671/EZ

    (priopćeno pod brojem dokumenta C(2020) 6773)

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Odluku br. 676/2002/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 7. ožujka 2002. o regulatornom okviru za politiku radiofrekvencijskog spektra u Europskoj zajednici (Odluka o radiofrekvencijskom spektru) (1), a posebno njezin članak 4. stavak 3.,

    budući da:

    (1)

    Inteligentni prometni sustavi (ITS) obuhvaćaju inteligentne prometne sustave u cestovnom i željezničkom prometu. ITS-ovi u cestovnom prometu obuhvaćaju kooperativne sustave koji se temelje na komunikaciji u stvarnom vremenu između vozila (što obuhvaća automobile, kamione, bicikle, motorne bicikle, tramvaje, građevinsku opremu, poljoprivrednu opremu te pješačku i biciklističku opremu) i njegove okoline. U određenim slučajevima takvi cestovni ITS-ovi mogu se upotrebljavati i izvan ceste (npr. na industrijskim i poljoprivrednim lokacijama te gradilištima). ITS-ovi u gradskom željezničkom prometu sastoje se od javnih prijevoznih sustava kojima trajno upravlja barem jedan kontrolni i upravljački sustav, koji služi za vođenje lokalnih, gradskih i prigradskih putničkih linija koje su odvojene od općeg cestovnog i pješačkog prometa. ITS-ovi bi mogli omogućiti velika poboljšanja u učinkovitosti prometnog sustava, sigurnosti prometa i komfora tijekom putovanja.

    (2)

    Odlukom Komisije 2008/671/EZ (2) usklađena je uporaba radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 5 875–5 905 MHz (ili 5,9 GHz) za sigurnosne aplikacije ITS-a. Njome je potvrđeno da su ITS-ovi od ključne važnosti za cjeloviti pristup sigurnosti cestovnog prometa jer je riječ o uvođenju informacijskih i komunikacijskih tehnologija u prometnu infrastrukturu i vozilâ radi izbjegavanja potencijalno opasnih situacija u prometu i smanjenja broja nesreća.

    (3)

    Direktivom 2010/40/EU Europskog Parlamenta i Vijeća (3) uspostavljen je okvir za uvođenje ITS-ova u cestovni promet i povezivanje s ostalim vrstama prijevoza.

    (4)

    Komisija je 14. rujna 2016., nakon donošenja niza mjera za europsko gigabitno društvo (4) (uključujući akcijski plan za 5G (5)), istaknula važnost glavnih područja primjene, a osobito pametne mobilnosti (povezane i automatizirane mobilnosti) za razvoj i uvođenje 5G tehnologije u Europi.

    (5)

    Komisija je 30. studenoga 2016. objavila Komunikaciju o europskoj strategiji za kooperativne ITS-ove (6). U pogledu spektra u strategiji se predlaže da se zadrži namjena spektra koji je u normi za bežične komunikacije kratkog dometa (ITS-G5) Europskog instituta za telekomunikacijske norme (ETSI) određen za usluge ITS-a povezane sa sigurnošću i da se podupru mjere za zaštitu frekvencijskog pojasa 5,9 GHz od štetnih smetnji. U strategiji se usto predlaže da se u okviru inicijativa za uvođenje kooperativnih inteligentnih prometnih sustava primjenjuju odgovarajuće tehnike smanjenja smetnji radi paralelnog funkcioniranja u skladu s ETSI-jevim normama i postupcima.

    (6)

    Komisija je 17. svibnja 2018. donijela treći paket za mobilnost (7), kojim je strategija sigurnosti cestovnog prometa integrirana u širi europski ekosustav održive mobilnosti s naglaskom na sigurnu, povezanu i čistu mobilnost. Prema tom paketu, vozila bez vozača i napredni sustavi za povezivost trebali bi učiniti vozila sigurnijima i lakšima za zajedničku uporabu te većem broju korisnika omogućiti pristup uslugama mobilnosti.

    (7)

    Na temelju tog političkog i regulatornog okvira o sigurnosti cestovnog prometa, koji se i dalje razvija, države članice i industrijski sektor proveli su razne inicijative povezane s pojasom 5,9 GHz u cilju razvoja i uvođenja aplikacija za sigurnost cestovnog prometa. Među tim inicijativama su Car-2-Car Communications Consortium (8), platforma C-Roads (9), osnivanje udruženja 5G Automotive Association (5GAA) (10) i intenzivnije aktivnosti u okviru Partnerskog projekta za treću generaciju (3GPP) (11) i normizacijskih tijela kao što je ETSI. Aktivnosti industrijskog sektora rezultirale su dvjema konkurentskim tehnologijama za komunikaciju kratkog dometa između vozila i njihove okoline: ITS-G5 i LTE-V2X (Long Term Evolution – Vehicle to Everything).

    (8)

    U sektoru gradske željeznice smatraju da je za rad komunikacijskih sustava gradske željeznice za upravljanje vlakovima (CBTC) potrebno barem 20 MHz usklađenog spektra (12). Takvi sustavi omogućuju sigurno i učinkovito upravljanje gradskim željezničkim prometom, osobito skraćivanjem intervala između uzastopnih vlakova, što pak povećava propusnost infrastrukture javnog prijevoza. Nekoliko linija podzemne željeznice u Uniji već koristi dijelove frekvencijskog pojasa 5 905–5 935 MHZ ili višeg na temelju lokalno izdanih odobrenja. Zato je spektar za takvu uporabu važno uskladiti na razini Unije kako bi se osiguralo funkcioniranje jedinstvenog tržišta i u području gradske željeznice te pridonijelo ostvarenju europskih ciljeva zaštite okoliša.

    (9)

    Na temelju članka 4. stavka 2. Odluke br. 676/2002/EZ Komisija je 18. listopada 2017. ovlastila Europsku konferenciju poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT) da prouči mogućnost podizanja gornjeg ruba pojasa za sigurnosne ITS-ove koji je usklađen na razini Unije (5 875–5 905 MHz) za 20 Mhz, na 5 925 MHz, i dopuštanja da se, osim za cestovni, taj pojas koristi i za druge vrste prometa, primjerice za gradski željeznički promet koji koristi CBTC.

    (10)

    Na temelju te ovlasti CEPT je 11. ožujka 2019. objavio izvješće (Izvješće CEPT-a 71 – ITS na 5,9 GHz) u kojem je preispitao tehničke uvjete i proširenje pojasa 5,9 GHz. U izvješću se, među ostalim, predlaže proširenje definicije ITS-ova, usklađivanje frekvencijskog pojasa 5 875–5 925 MHz za sigurnosne aplikacije ITS-a i usklađivanje frekvencijskog pojasa 5 925–5 935 MHz za sigurnosne aplikacije ITS-a u gradskom željezničkom prometu, ovisno o nacionalnoj koordinaciji s fiksnom uslugom i/ili studijama o određivanju uvjeta zajedničke uporabe. Predloženo je i da ispod 5 915 MHz prioritet imaju aplikacije ITS-a u cestovnom prometu, a iznad 5 915 MHz aplikacije ITS-a u gradskom željezničkom prometu. Također, predloženo je da se korištenje frekvencijskog pojasa 5 915–5 925 MHz za aplikacije ITS-a u cestovnom prometu ograniči na komunikacijski model od infrastrukture prema vozilu (I2 V) dok ne budu sposobne štititi aplikacije ITS-a u gradskom željezničkom prometu. Predlaže se i da se korištenje frekvencijskog pojasa 5 915–5 935 MHz za ITS-ove u gradskom željezničkom prometu bazira na zajedničkom korištenju te da ovisi o nacionalnim okolnostima i potražnjom dionika za tim ITS-ovima. Pojedinačne dozvole za ITS-ove u gradskom željezničkom prometu (5 915–5 935 MHz), infrastrukturu ITS-ova u cestovnom prometu (5 915 – 5 925 MHz) i fiksne usluge (iznad 5 925 MHz) trebale bi, prema potrebi, omogućavati nacionalnu koordinaciju.

    (11)

    Države članice bi pri stavljanju frekvencijskog pojasa 5 915–5 935 MHz na raspolaganje za ITS-ove u gradskom željezničkom prometu, čim je to razumno izvedivo nakon njegova određivanja u skladu s ovom Odlukom, trebale pomno razmotriti željezničke sustave koji djeluju u tom pojasu (ili njegovu dijelu) s različitim tehničkim uvjetima kako bi se omogućilo dovoljno vremena za prilagodbu postojeće željezničke i mrežne opreme usklađenim tehničkim uvjetima.

    (12)

    Rezultati rada koji je obavio CEPT u suradnji s ETSI-jem tehnička su osnova ove Odluke.

    (13)

    Politike Unije podupiru ITS-ove i radijsku lokalnu mrežu (RLAN). CEPT definira tehničke uvjete za RLAN koji radi iznad 5 935 MHz kako bi se riješilo pitanje zaštite sigurnosnih aplikacija ITS-a u gradskom željezničkom prometu ispod 5 935 MHz i sigurnosnih aplikacija ITS-a u cestovnom prometu ispod 5 925 MHz (npr. zahtjevi u pogledu ograničenja odašiljanja izvan pojasa i scenarij blokiranja)

    (14)

    ETSI definira standardizirana rješenja za osiguravanje mehanizama za zajedničku uporabu istog kanala i primjenu pravila o prioritetu aplikacija ITS-a u cestovnom odnosno gradskom željezničkom prometu.

    (15)

    ETSI trenutačno priprema dva tehnička izvješća o definiranju i evaluaciji metoda za koegzistenciju tehnologija ITS-G5 i LTE-V2X u istom kanalu i susjednim kanalima. Relevantne norme najranije bi mogle biti dostupne sredinom 2021., a najkasnije sredine 2022.

    (16)

    Ovu ću Odluku možda biti potrebno preispitati u budućnosti s obzirom na ETSI-jeve izmjene.

    (17)

    Ovu bi Odluku trebalo temeljiti na pravilima iz Odluke 2008/671/EZ te bi ih njome trebalo dodatno razviti. Odluku 2008/671/EZ trebalo bi staviti izvan snage radi pravne jasnoće.

    (18)

    Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem Odbora za radiofrekvencijski spektar osnovanog Odlukom br. 676/2002/EZ,

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Svrha je ove Odluke usklađivanje uvjeta raspoloživosti i učinkovite upotrebe frekvencijskog pojasa 5 875–5 935 MHz za sigurnosne aplikacije inteligentnih prometnih sustava.

    Članak 2.

    Za potrebe ove Odluke, primjenjuju se sljedeće definicije:

    1.

    „inteligentni prometni sustavi” ili „ITS” znači razni sustavi i usluge koji se temelje na informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, uključujući obradu, upravljanje, pozicioniranje, komunikaciju i elektroničke uređaje, i primjenjuju u cestovnom prijevoznom sustavu i/ili u gradskom željezničkom prijevoznom sustavu;

    2.

    „inteligentni prometni sustavi u cestovnom prometu” ili „ITS-ovi u cestovnom prometu” znači inteligentni prometni sustavi koji se primjenjuju za sve vrste cestovnog prometa (uključujući i uporabu izvan ceste) i omogućuju sigurnu komunikaciju između vozilâ (V2 V) i infrastrukture i vozila (I2 V). Dijelom ITS-ova u cestovnom prometu smatraju se i željezničke pruge koje nisu odvojene od cestovnog ili pješačkog prometa (primjerice tramvaji i laka željeznica);

    3.

    „inteligentni prometni sustavi u gradskom željezničkom prometu” ili „ITS-ovi u gradskom željezničkom prometu” znači inteligentni prometni sustavi koji se primjenjuju za gradske ili prigradske željezničke linije kojima se trajno upravlja barem jednim nadzorno-upravljačkim sustavom i koje su odvojene od cestovnog i pješačkog prometa;

    4.

    „srednja ekvivalentna izotropno izračena snaga” ili „srednji EIRP” znači EIRP tijekom usnopljenog prijenosa (burst) koji odgovara najvećoj snazi.

    Članak 3.

    1.   Države članice najkasnije do 30. lipnja 2021. određuju frekvencijski pojas 5 875–5 935 MHz za inteligentne prometne sustave i ograničavaju ga u pojasu 5 925–5 935 MHz za ITS-ove u gradskom željezničkom prometu. Nakon tog određivanja, čim to bude razumno provedivo, osiguravaju dostupnost tog frekvencijskog pojasa na neisključivoj osnovi.

    Takvo određivanje mora biti u skladu s parametrima utvrđenima u Prilogu.

    2.   Aplikacije ITS-a u cestovnom prometu imaju prioritet ispod 5 915 MHz, a aplikacije ITS-a u gradskom željezničkom prometu imaju prioritet iznad 5 915 MHz kako bi se osigurala zaštita prioritetne aplikacije.

    3.   Pristup ITS-ova u cestovnom prometu frekvencijskom području 5 915–5 925 MHz ograničava se na aplikacije koje imaju povezivost samo od infrastrukture prema vozilu (I2 V), koje su, prema potrebi, koordinirane s ITS-ovima u gradskom željezničkom prometu.

    4.   Pristup ITS-a u gradskom željezničkom prometu frekvencijskom području 5 925–5 935 MHz temelji se na zajedničkom korištenju i ovisi o nacionalnim okolnostima i potražnjom za ITS-ovima u gradskom željezničkom prometu, uključujući koordiniranje s fiksnom uslugom.

    Članak 4.

    Područje i načini primjene ove Odluke preispitat će se čim to bude opravdano zbog tržišnih kretanja i razvoja normi i tehnologije ili najkasnije do 30. rujna 2023.

    Članak 5.

    Države članice dužne su do 30. rujna 2022. izvijestiti Komisiju o provedbi članka 3. ove Odluke.

    Članak 6.

    Odluka 2008/671/EZ stavlja se izvan snage.

    Članak 7.

    Ova je Odluka upućena državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 7. listopada 2020.

    Za Komisiju

    Thierry BRETON

    Član Komisije


    (1)  SL L 108, 24.4.2002., str. 1.

    (2)  Odluka Komisije 2008/671/EZ od 5. kolovoza 2008. o usklađenoj uporabi radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 5 875 – 5 905 MHz za sigurnosne aplikacije inteligentnih transportnih sustava (ITS) (SL L 220, 15.8.2008., str. 24.).

    (3)  Direktiva 2010/40/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 7. srpnja 2010. o okviru za uvođenje inteligentnih prometnih sustava u cestovnom prometu i za veze s ostalim vrstama prijevoza (SL L 207, 6.8.2010., str. 1.).

    (4)  Povezivost za europsko gigabitno društvo,

    https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/policies/improving-connectivity-and-access

    (5)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija od 14. rujna 2016. „5G za Europu – Akcijski plan” (COM(2016) 588 final).

    (6)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija od 30. studenoga 2016. „Europska strategija za kooperativne inteligentne prometne sustave, važan korak prema kooperativnoj, povezanoj i automatiziranoj mobilnosti” (COM(2016) 766 final).

    (7)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija od 17. svibnja 2018. „Održiva mobilnost za Europu: sigurna, povezana i čista” (COM(2018) 293 final).

    (8)  https://www.car-2-car.org/

    (9)  https://www.c-roads.eu/platform.html

    (10)  http://5gaa.org/

    (11)  https://www.3gpp.org

    (12)  Tehničko izvješće ETSI-ja 103 111 V1.1.1 (2014-10) – dio o uvjetima koji se odnose na spektar za gradske željezničke sustave u području 5,9 GHz.


    PRILOG

    Tehnički parametri za sigurnosne aplikacije inteligentnih prometnih sustava u pojasu 5 875–5 935 MHz

    Parametar

    Vrijednost

    Najveća spektralna gustoća snage (srednji EIRP)

    23 dBm/MHz

    Najveća ukupna snaga odašiljanja (srednji EIRP)

    33 dBm s rasponom upravljanja odašiljačkom snagom (TPC) od najmanje 30 dB

    Tehnike za pristup radiofrekvencijskom spektru i smanjenje smetnji kojima se osigurava odgovarajuća razina performansi koriste se u skladu s Direktivom 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća (1). Ako su odgovarajuće tehnike opisane u usklađenim normama ili njihovim dijelovima, a upućivanja na te norme objavljena u Službenom listu Europske unije na temelju Direktive 2014/53/EU, performanse moraju biti barem jednake razini performansi koja se povezuje s tim tehnikama.

    Frekvencijski raspored

    Frekvencijski raspored temelji se na veličinama bloka od 10 MHz počevši od donjeg ruba pojasa, na 5 875 MHz.

    Za ITS-ove u cestovnom prometu:

    Image 1

    U pojasu 5 875–5 925 MHz aplikacije ITS-a u cestovnom prometu upotrebljavaju kanale unutar granica svakog bloka od 10 MHz. Pojasna širina kanala može biti manja od 10 MHz.

    Za ITS-ove u gradskom željezničkom prometu:

    Image 2

    U pojasu 5 875–5 915 MHz aplikacije ITS-a u gradskom željezničkom prometu upotrebljavaju kanale unutar granica svakog bloka od 10 MHz. Pojasna širina kanala može biti manja od 10 MHz.

    U pojasu 5 915–5 935 MHz najveća širina pojasa kanala iznosi 10 MHz za aplikacije ITS-a u gradskom željezničkom prometu. Isprekidana crta označava poželjni usklađeni frekvencijski raspored, ali u primjenama na nacionalnoj razini može se upotrijebiti kanal centriran na 5 925 MHz.


    (1)  Direktiva 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica o stavljanju na raspolaganje radijske opreme na tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/5/EZ (SL L 153, 22.5.2014., str. 62.).


    Top