This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 02017R0852-20221225
Regulation (EU) 2017/852 of the European Parliament and of the Council of 17 May 2017 on mercury, and repealing Regulation (EC) No 1102/2008 (Text with EEA relevance)Text with EEA relevance
Consolidated text: Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2017/852, annettu 17 päivänä toukokuuta 2017, elohopeasta ja asetuksen (EY) N:o 1102/2008 kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)ETA:n kannalta merkityksellinen teksti
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2017/852, annettu 17 päivänä toukokuuta 2017, elohopeasta ja asetuksen (EY) N:o 1102/2008 kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)ETA:n kannalta merkityksellinen teksti
02017R0852 — FI — 25.12.2022 — 001.001
Tämä asiakirja on ainoastaan dokumentoinnin apuväline eikä sillä ole oikeudellista vaikutusta. Unionin toimielimet eivät vastaa sen sisällöstä. Säädösten todistusvoimaiset versiot on johdanto-osineen julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä ja ne ovat saatavana EUR-Lexissä. Näihin virallisiin teksteihin pääsee suoraan tästä asiakirjasta siihen upotettujen linkkien kautta.
|
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS (EU) 2017/852, annettu 17 päivänä toukokuuta 2017, elohopeasta ja asetuksen (EY) N:o 1102/2008 kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti) (EUVL L 137 24.5.2017, s. 1) |
Muutettu:
|
|
|
Virallinen lehti |
||
|
N:o |
sivu |
päivämäärä |
||
|
KOMISSION DELEGOITU ASETUS (EU) 2022/2526, annettu 23 päivänä syyskuuta 2022, |
L 328 |
66 |
22.12.2022 |
|
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS (EU) 2017/852,
annettu 17 päivänä toukokuuta 2017,
elohopeasta ja asetuksen (EY) N:o 1102/2008 kumoamisesta
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
I LUKU
YLEISET SÄÄNNÖKSET
1 artikla
Kohde ja tavoite
Tässä asetuksessa säädetään elohopean, elohopeayhdisteiden ja elohopeaseosten käyttöä, varastointia ja kauppaa, lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden valmistusta, käyttöä ja kauppaa sekä elohopeajätteen käsittelyä koskevista toimenpiteistä ja edellytyksistä ihmisten terveyden ja ympäristön suojelun korkean tason varmistamiseksi ihmisen toiminnasta aiheutuvien elohopean ja elohopeayhdisteiden päästöjen osalta.
Jäsenvaltiot voivat tarvittaessa soveltaa Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen mukaisesti vaatimuksia, jotka ovat tiukempia kuin tässä asetuksessa säädetyt.
2 artikla
Määritelmät
Tässä asetuksessa tarkoitetaan
’elohopealla’ metallista elohopeaa (Hg, CAS-numero 7439-97-6);
’elohopeayhdisteellä’ mitä tahansa ainetta, joka koostuu elohopean atomeista ja yhdestä tai useammasta muun alkuaineen atomista, jotka voidaan erottaa eri ainesosiksi ainoastaan kemiallisilla reaktioilla;
’seoksella’ seosta tai liuosta, joka koostuu kahdesta tai useammasta aineesta;
’lisättyä elohopeaa sisältävällä tuotteella’ tuotetta tai tuotteen osaa, joka sisältää tarkoituksellisesti lisättyä elohopeaa tai elohopeayhdistettä;
’elohopeajätteellä’ direktiivin 2008/98/EY 3 artiklan 1 kohdassa määriteltynä jätteenä pidettävää metallista elohopeaa;
’viennillä’ mitä tahansa seuraavista:
Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 28 artiklan 2 kohdan edellytykset täyttävää elohopean, elohopeayhdisteiden, elohopeaseosten ja lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden pysyvää tai väliaikaista vientiä;
sellaisen elohopean tai sellaisten elohopeayhdisteiden, elohopeaseosten ja lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden jälleenvientiä, joka ei täytä Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 28 artiklan 2 kohdan edellytyksiä ja johon sovelletaan muuta tullimenettelyä kuin unionin tullialueen kautta kulkeviin tavaroihin sovellettavaa unionin ulkoista passitusmenettelyä;
’tuonnilla’ sellaisen elohopean tai sellaisten elohopeayhdisteiden, elohopeaseosten ja lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden fyysistä tuontia unionin tullialueelle, johon sovelletaan muuta tullimenettelyä kuin unionin tullialueen kautta kulkeviin tavaroihin sovellettavaa unionin ulkoista passitusmenettelyä;
’loppukäsittelyllä’ direktiivin 2008/98/EY 3 artiklan 19 kohdassa määriteltyä loppukäsittelyä;
’uuden elohopean tuotannolla’ kaivostoimintaa, jossa elohopea on kaivoksen pääasiallinen tuote;
’muuntamisella’ elohopean fyysisen olomuodon kemiallista muuntamista nestemäisestä olomuodosta elohopeasulfidiksi tai vastaavaksi kemialliseksi yhdisteeksi, joka on yhtä vakaa tai vakaampi ja yhtä vesiliukoinen tai vähemmän vesiliukoinen ja joka ei muodosta suurempaa ympäristö- tai terveysvaaraa kuin elohopeasulfidi;
’markkinoille saattamisella’ tuotteen toimittamista kolmansille osapuolille tai sen saattamista kolmansien osapuolten saataville joko maksua vastaan tai vastikkeetta. Maahantuontia pidetään markkinoille saattamisena.
II LUKU
ELOHOPEAA, ELOHOPEAYHDISTEITÄ, ELOHOPEASEOKSIA JA LISÄTTYÄ ELOHOPEAA SISÄLTÄVIÄ TUOTTEITA KOSKEVAT KAUPPA- JA VALMISTUSRAJOITUKSET
3 artikla
Vientirajoitukset
4 artikla
Tuontirajoitukset
Rajoittamatta 11 artiklan soveltamista ja poiketen siitä, mitä tämän kohdan ensimmäisessä alakohdassa säädetään, elohopean tuonti ja liitteessä I lueteltujen elohopeaseosten tuonti sallitaan jäsenvaltiossa sallittua käyttötarkoitusta varten, jos tuojajäsenvaltio on antanut tällaiselle tuonnille kirjallisen suostumuksen jommassakummassa seuraavista olosuhteista:
viejämaa on yleissopimuksen osapuoli ja vietyä elohopeaa ei ole saatu uuden elohopean tuotannosta, joka on kielletty mainitun yleissopimuksen 3 artiklan 3 ja 4 kohdan nojalla; tai
sellainen viejämaa, joka ei ole yleissopimuksen osapuoli, on toimittanut todistuksen siitä, että elohopea ei ole peräisin uuden elohopean tuotannosta.
Unionin lainsäädännön nojalla sallittua käyttötarkoitusta on tätä kohtaa sovellettaessa pidettävä jäsenvaltiossa sallittuna käyttötarkoituksena, sanotun kuitenkaan rajoittamatta Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen mukaisesti hyväksyttyjen kansallisten toimenpiteiden soveltamista.
5 artikla
Lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden vienti, tuonti ja valmistus
Edellä 1 kohdassa säädettyä kieltoa ei sovelleta mihinkään seuraavista lisättyä elohopeaa sisältävistä tuotteista:
pelastuspalvelun ja sotilaskäytön kannalta välttämättömät tuotteet;
tutkimuksissa, laitteiden kalibroinnissa tai vertailunormaaleina käytettävät tuotteet.
6 artikla
Tuonti- ja vientilomakkeet
Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksinä päätöksiä 3 ja 4 artiklan täytäntöönpanossa käytettävistä lomakkeista. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 22 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen.
III LUKU
ELOHOPEAN, ELOHOPEAYHDISTEIDEN JA ELOHOPEASEOSTEN KÄYTTÖÄ JA VARASTOINTIA KOSKEVAT RAJOITUKSET
7 artikla
Teollisuustoiminnot
Tämän kohdan ensimmäisessä alakohdassa säädetyn velvoitteen yhdenmukaisen soveltamisen varmistamiseksi komissio voi hyväksyä täytäntöönpanosäädöksiä, joissa määritetään yleissopimuksen osapuolten konferenssin yleissopimuksen 10 artiklan 3 kohdan ja 27 artiklan mukaisesti hyväksymien päätösten mukaiset tekniset vaatimukset, jotka koskevat ympäristön kannalta kestävää elohopean, elohopeayhdisteiden ja elohopeaseosten väliaikaista varastointia, mikäli unioni on kannattanut kyseessä olevaa päätöstä Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan mukaisesti annetulla neuvoston päätöksellä. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään tämän asetuksen 22 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen.
8 artikla
Uudet lisättyä elohopeaa sisältävät tuotteet ja uudet valmistusprosessit
Ensimmäistä alakohtaa ei sovelleta mihinkään seuraavista:
jäsenvaltioiden keskeisten turvallisuusetujen turvaamiseen tarvittavat laitteet, mukaan lukien erityisesti sotilaallisiin tarkoituksiin tarkoitetut aseet, ammukset ja sotatarvikkeet;
laitteet, jotka on suunniteltu avaruuteen lähetettäviksi;
lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden, joita valmistettiin ennen 1 päivää tammikuuta 2018, tekniset parannukset tai uudelleensuunnittelu edellyttäen, että parannukset ja uudelleensuunnittelu johtavat elohopean käytön vähentymiseen kyseisissä tuotteissa.
Tämän kohdan ensimmäistä alakohtaa ei sovelleta sellaisiin lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden valmistusprosesseihin tai käyttöön, joihin ei sovelleta 1 kohdassa säädettyä kieltoa.
Kun taloudellinen toimija aikoo pyytää päätöksen antamista 6 kohdan nojalla valmistaakseen tai saattaakseen markkinoille sellaisen uuden lisättyä elohopeaa sisältävän tuotteen tai käyttääkseen sellaista uutta valmistusprosessia, joka tuottaisi merkittäviä ympäristö- tai terveyshyötyjä eikä aiheuttaisi merkittäviä riskejä ympäristölle tai ihmisten terveydelle ja jota varten ei ole käytettävissä tällaisia hyötyjä tarjoavia teknisesti käyttökelpoisia elohopeattomia vaihtoehtoja, kyseisen taloudellisen toimijan on ilmoitettava siitä asianomaisen jäsenvaltion toimivaltaisille viranomaisille. Ilmoitukseen on sisällyttävä seuraavat tiedot:
tekninen kuvaus kyseessä olevasta tuotteesta tai prosessista;
arvio sen ympäristö- ja terveyshyödyistä ja -riskeistä;
todisteet, joilla osoitetaan, että teknisesti käyttökelpoisia ja merkittäviä ympäristö- tai terveyshyötyjä tarjoavia elohopeattomia vaihtoehtoja ei ole saatavilla;
yksityiskohtainen selvitys siitä, miten prosessia on käytettävä tai miten tuote on valmistettava, miten sitä on käytettävä ja miten se on loppukäsiteltävä käytön jälkeen jätteenä, jotta voidaan varmistaa ympäristön ja ihmisten terveyden suojelun korkea taso.
Asianomaisen jäsenvaltion on ilmoitettava komissiolle tapaukset, joissa se katsoo, että 6 kohdan ensimmäisessä alakohdassa tarkoitetut kriteerit eivät täyttyneet.
Komissio ilmoittaa jäsenvaltioille arvioinnin tuloksesta.
Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksinä päätöksiä siitä, hyväksytäänkö jokin uusi lisättyä elohopeaa sisältävä tuote tai uusi valmistusprosessi. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 22 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen.
9 artikla
Pienimuotoinen kullankaivu ja kullan käsittely
10 artikla
Hammasamalgaami
Jäsenvaltioiden on asetettava kansalliset suunnitelmansa internetissä julkisesti saataville ja toimitettava ne komissiolle niiden hyväksymistä seuraavan kuukauden aikana.
Näiden toiminnanharjoittajien on varmistettava, että
amalgaamin erottimilla, jotka on otettu käyttöön 1 päivästä tammikuuta 2018, saavutetaan vähintään 95 prosentin amalgaamipalasten talteenottoaste;
1 päivästä tammikuuta 2021 kaikilla käytössä olevilla amalgaamin erottimilla saavutetaan a alakohdassa määritetty talteenottoaste.
Amalgaamin erottimia on huollettava valmistajien ohjeiden mukaisesti talteenoton mahdollisimman korkean asteen varmistamiseksi.
Hammaslääkärit eivät saa missään olosuhteissa päästää tällaista amalgaamijätettä suoraan tai välillisesti ympäristöön.
IV LUKU
JÄTTEEN JA ELOHOPEAJÄTTEEN LOPPUKÄSITTELY
11 artikla
Jäte
Rajoittamatta tämän asetuksen 2 artiklan 5 kohdan soveltamista elohopeaa ja elohopeayhdisteitä, jotka ovat peräisin mistä tahansa seuraavista suurista lähteistä, pidetään joko sellaisenaan tai seoksina direktiivissä 2008/98/EY tarkoitettuna jätteenä ja ne on loppukäsiteltävä mainitun direktiivin mukaisesti vaarantamatta ihmisten terveyttä tai vahingoittamatta ympäristöä:
kloorialkaliteollisuus;
maakaasun puhdistus;
muiden kuin rautametallien louhinta ja sulatustoiminnat;
sinooperimalmin louhinta unionissa.
Tällainen loppukäsittely ei saa johtaa elohopean talteenottoon missään muodossa.
12 artikla
Suurista lähteistä raportoiminen
Taloudellisten toimijoiden, jotka toimivat 11 artiklan a, b ja c alakohdassa tarkoitetuilla teollisuuden aloilla, on toimitettava kunkin vuoden 31 päivään toukokuuta mennessä asianomaisen jäsenvaltion toimivaltaisille viranomaisille seuraavat tiedot:
kussakin taloudellisen toimijan laitoksessa varastoidun elohopean kokonaismäärä;
elohopeajätteen väliaikaisesta varastoinnista, muuntamisesta ja tarvittaessa kiinteyttämisestä tai muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämisprosessin jälkeisen elohopeajätteen pysyvästä varastoinnista huolehtiville yksittäisille laitoksille toimitetun elohopeajätteen kokonaismäärä;
kunkin b alakohdassa tarkoitetun laitoksen sijainti- ja yhteystiedot;
jäljennös elohopeajätteen väliaikaisesta varastoinnista huolehtivan laitoksen toiminnanharjoittajan 14 artiklan 1 kohdan mukaisesti antamasta todistuksesta;
jäljennös elohopeajätteen muuntamisesta ja tarvittaessa kiinteyttämisestä huolehtivan laitoksen toiminnanharjoittajan 14 artiklan 2 kohdan mukaisesti antamasta todistuksesta;
jäljennös muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämisprosessin jälkeisen elohopeajätteen pysyvästä varastoinnista huolehtivan laitoksen toiminnanharjoittajan 14 artiklan 3 kohdan mukaisesti antamasta todistuksesta.
13 artikla
Elohopeajätteen varastointi
Ensimmäisessä alakohdassa säädettyä poikkeusta ei sovelleta 1 päivästä tammikuuta 2026.
Muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämisprosessin jälkeinen elohopeajäte voidaan loppukäsitellä pysyvästi ainoastaan jossakin seuraavista pysyvistä varastointilaitoksista, joille on myönnetty lupa vaarallisten jätteiden loppukäsittelyyn:
suolakaivokset, jotka on mukautettu muuntamisprosessin jälkeisen elohopeajätteen pysyvää varastointia varten, tai syvällä kallioperässä olevat muodostelmat, joissa turvallisuuden ja suojauksen taso on sama tai korkeampi kuin tällaisissa suolakaivoksissa; tai
maanpäälliset laitokset, jotka on osoitettu ja varustettu muuntamis- ja kiinteyttämisprosessin jälkeisen elohopeajätteen pysyvää varastointia varten ja joissa turvallisuuden ja suojauksen taso on sama tai korkeampi kuin a alakohdassa tarkoitetuissa laitoksissa.
Pysyvien varastointilaitosten toiminnanharjoittajien on varmistettava, että muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämisprosessin jälkeinen elohopeajäte varastoidaan erillään muusta jätteestä ja erä kerrallaan varastointikammioon, joka on sinetöity. Mainittujen toiminnanharjoittajien on lisäksi varmistettava, että pysyvien varastointilaitosten osalta noudatetaan direktiivissä 1999/31/EY asetettuja vaatimuksia, myös elohopeajätteen väliaikaista varastointia koskevia erityisiä vaatimuksia, joista säädetään mainitun direktiivin liitteessä I olevan 8 jakson kolmannessa ja viidennessä luetelmakohdassa ja sen liitteessä II.
14 artikla
Jäljitettävyys
Elohopeajätteen väliaikaisesta varastoinnista huolehtivien laitosten toiminnanharjoittajien on perustettava rekisteri, joka sisältää seuraavat tiedot:
jokaisesta vastaanotetusta elohopeajäte-erästä:
jätteen alkuperä ja määrä;
jätteen toimittajan ja omistajan nimi ja yhteystiedot;
jokaisesta laitoksesta lähtevästä elohopeajäte-erästä:
jätteen määrä ja sen elohopeapitoisuus;
jätteen määränpää ja sille suunnitellut loppukäsittelytoimet;
jäljennös jätteen muuntamisesta ja tarvittaessa kiinteyttämisestä huolehtivan laitoksen toiminnanharjoittajan antamasta 2 kohdassa tarkoitetusta todistuksesta;
jäljennös muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämisprosessin jälkeisen elohopeajätteen pysyvästä varastoinnista huolehtivan laitoksen toiminnanharjoittajan antamasta 3 kohdassa tarkoitetusta todistuksesta;
laitoksessa kunkin kuukauden lopussa varastoituna olevan elohopeajätteen määrä.
Elohopeajätteen väliaikaisesta varastoinnista huolehtivien laitosten toiminnanharjoittajien on annettava heti, kun elohopeajäte on poistettu väliaikaisesta varastosta, todistus, jossa vahvistetaan, että elohopeajäte on lähetetty laitokseen, joka huolehtii tässä artiklassa säädetyistä loppukäsittelytoimista.
Kun tämän kohdan toisessa alakohdassa tarkoitettu todistus on annettu, siitä on toimitettava viipymättä jäljennös asianomaisille 12 artiklassa tarkoitetuille taloudellisille toimijoille.
Elohopeajätteen muuntamisesta ja tarvittaessa kiinteyttämisestä huolehtivien laitosten toiminnanharjoittajien on perustettava rekisteri, joka sisältää seuraavat tiedot:
jokaisesta vastaanotetusta elohopeajäte-erästä:
jätteen alkuperä ja määrä;
jätteen toimittajan ja omistajan nimi ja yhteystiedot;
jokaisesta laitoksesta lähtevästä muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämisprosessin jälkeisestä elohopeajäte-erästä:
jätteen määrä ja elohopeapitoisuus;
jätteen määränpää ja sille suunnitellut loppukäsittelytoimet;
jäljennös jätteen pysyvästä varastoinnista huolehtivan laitoksen toiminnanharjoittajan antamasta 3 kohdassa tarkoitetusta todistuksesta;
laitoksessa kunkin kuukauden lopussa varastoituna olevan elohopeajätteen määrä.
Elohopeajätteen muuntamisesta ja tarvittaessa kiinteyttämisestä huolehtivien laitosten toiminnanharjoittajien on annettava heti, kun muuntamis- ja tarvittaessa kiinteyttämistoimet on saatettu päätökseen koko erän osalta, todistus, jossa vahvistetaan, että koko elohopeajäte-erä on muunnettu ja tarvittaessa kiinteytetty.
Kun tämän kohdan toisessa alakohdassa tarkoitettu todistus on annettu, siitä on toimitettava viipymättä jäljennös tämän artiklan 1 kohdassa tarkoitettujen laitosten toiminnanharjoittajille sekä asianomaisille 12 artiklassa tarkoitetuille taloudellisille toimijoille.
Kun tämän kohdan ensimmäisessä alakohdassa tarkoitettu todistus on annettu, siitä on toimitettava viipymättä jäljennös tämän artiklan 1 ja 2 kohdassa tarkoitettujen laitosten toiminnanharjoittajille sekä asianomaisille 12 artiklassa tarkoitetuille taloudellisille toimijoille.
15 artikla
Pilaantuneet alueet
V LUKU
SEURAAMUKSET, TOIMIVALTAISET VIRANOMAISET JA RAPORTOINTI
16 artikla
Seuraamukset
Jäsenvaltioiden on säädettävä tämän asetuksen rikkomiseen sovellettavista seuraamuksista ja toteutettava kaikki tarvittavat toimenpiteet niiden täytäntöönpanon varmistamiseksi. Seuraamusten on oltava tehokkaita, oikeasuhteisia ja varoittavia. Jäsenvaltioiden on ilmoitettava nämä säännökset ja toimenpiteet komissiolle viimeistään tämän asetuksen asiaan liittyvien säännösten soveltamispäivänä, ja jäsenvaltioiden on ilmoitettava komissiolle kaikki niitä koskevat myöhemmät muutokset viipymättä.
17 artikla
Toimivaltaiset viranomaiset
Jäsenvaltioiden on nimettävä tämän asetuksen velvoitteiden täyttämisestä vastaavat toimivaltaiset viranomaiset.
18 artikla
Kertomus
Jäsenvaltioiden on viimeistään 1 päivänä tammikuuta 2020 ja sen jälkeen sopivin väliajoin laadittava, toimitettava komissiolle ja asetettava internetissä julkisesti saataville kertomus, jossa on seuraavat tiedot:
tiedot tämän asetuksen täytäntöönpanosta;
yleissopimuksen 21 artiklassa unionille määrättyjen raportointivelvoitteiden täyttämiseen tarvittavat tiedot;
tiivistelmä tämän asetuksen 12 artiklan mukaisesti kerätyistä tiedoista;
tiedot niiden alueilla sijaitsevasta elohopeasta seuraavasti:
luettelo paikoista, joissa on yli 50 tonnia muuta elohopeaa kuin elohopeajätettä, ja kussakin paikassa olevasta elohopean määrästä;
luettelo paikoista, joihin on kertynyt yli 50 tonnia elohopeajätettä, ja kussakin paikassa olevasta elohopeajätteen määrästä; ja
luettelo elohopean lähteistä, jotka tuottavat yli 10 tonnia elohopeaa vuodessa, jos tällaiset lähteet on saatettu jäsenvaltioiden tietoon.
Jäsenvaltiot voivat päättää olla asettamatta mitä tahansa ensimmäisessä alakohdassa tarkoitettuja tietoja julkisesti saataville Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/4/EY ( 4 ) 4 artiklan 1 ja 2 kohdassa mainitun syyn perusteella, jollei mainitun direktiivin 4 artiklan 2 kohdasta muuta johdu.
Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksiä, joissa vahvistetaan asianmukaiset kyselylomakkeet, joissa yksilöidään asiat, tiedot ja keskeiset suoritusindikaattorit 1 kohdan mukaisten vaatimusten täyttämiseksi, sekä 1 kohdassa tarkoitetun kertomuksen muoto ja sen julkaisutiheys. Näillä kyselylomakkeilla ei saa aiheuttaa yleissopimuksen sopimuspuolille päällekkäisiä raportointivelvollisuuksia. Tässä kohdassa tarkoitetut täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 22 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen.
19 artikla
Uudelleentarkastelu
Komissio ilmoittaa viimeistään 30 päivänä kesäkuuta 2020 Euroopan parlamentille ja neuvostolle seuraavia näkökohtia koskevan arviointinsa tulokset:
unionin tarve säännellä krematorioiden elohopea- ja elohopeayhdisteiden päästöjä;
hammasamalgaamin käytön vaiheittaisen lopettamisen toteutettavuus pitkällä aikavälillä, mieluiten vuoteen 2030 mennessä, ottaen huomioon 10 artiklan 3 kohdassa tarkoitetut kansalliset suunnitelmat ja ottaen samalla täysimääräisesti huomioon jäsenvaltioiden toimivallan terveyspalveluiden ja sairaanhoidon järjestämisen ja tarjoamisen alalla; sekä
ympäristöhyödyt, jotka saadaan liitteen II paremmasta mukauttamisesta lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden markkinoille saattamista koskevaan unionin lainsäädäntöön, sekä tällaisen mukauttamisen toteutettavuus.
VI LUKU
SIIRRETTY SÄÄDÖSVALTA JA TÄYTÄNTÖÖNPANOVALTA
20 artikla
Liitteiden muuttaminen
Siirretään komissiolle valta antaa delegoituja säädöksiä tämän asetuksen 21 artiklan mukaisesti sen liitteiden I, II, III ja IV muuttamiseksi niiden mukauttamiseksi yleissopimuksen osapuolten konferenssin yleissopimuksen 27 artiklan mukaisesti hyväksymiin päätöksiin, mikäli unioni on kannattanut kyseessä olevaa päätöstä Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan mukaisesti annetulla neuvoston päätöksellä.
21 artikla
Siirretyn säädösvallan käyttäminen
22 artikla
Komiteamenettely
Jos komitea ei anna lausuntoa, komissio ei hyväksy ehdotusta täytäntöönpanosäädökseksi ja tuolloin sovelletaan asetuksen (EU) N:o 182/2011 5 artiklan 4 kohdan kolmatta alakohtaa.
VII LUKU
LOPPUSÄÄNNÖKSET
23 artikla
Kumoaminen
Kumotaan asetus (EY) N:o 1102/2008 1 päivästä tammikuuta 2018.
Viittauksia kumottuun asetukseen pidetään viittauksina tähän asetukseen liitteessä V olevan vastaavuustaulukon mukaisesti.
24 artikla
Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
Sitä sovelletaan 1 päivästä tammikuuta 2018.
Liitteessä III olevan I osan d alakohtaa kuitenkin sovelletaan 11 päivästä joulukuuta 2017.
Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.
LIITE I
3 artiklan 2 ja 3 kohdan sekä 7 artiklan 3 kohdan soveltamisalaan kuuluvat elohopeayhdisteet ja 3 artiklan 2 kohdan, 4 artiklan 1 kohdan ja 7 artiklan 3 kohdan soveltamisalaan kuuluvat elohopeaseokset
Elohopeayhdisteet, joiden vienti on kielletty 1 päivästä tammikuuta 2018:
Elohopeayhdisteet, joiden vienti on kielletty 1 päivästä tammikuuta 2020:
Elohopeaseokset, joiden vienti ja tuonti on kielletty 1 päivästä tammikuuta 2018:
LIITE II
5 artiklassa tarkoitetut lisättyä elohopeaa sisältävät tuotteet
A osa – Lisättyä elohopeaa sisältävät tuotteet
|
Lisättyä elohopeaa sisältävät tuotteet |
Päivämäärä, josta alkaen lisättyä elohopeaa sisältävien tuotteiden vienti, tuonti ja valmistus kielletään |
|
1. Kaikki sellaiset paristot ja akut, joissa on yli 0,0005 painoprosenttia elohopeaa. |
31.12.2020 |
|
2. Kytkimet ja releet, lukuun ottamatta erittäin tarkkoja kapasitanssin ja häviön mittaamissiltauksia ja tarkkailu- ja valvontalaitteiden suurtaajuuksisten radiotaajuuksien kytkimiä ja releitä, joissa elohopean enimmäispitoisuus on 20 mg/siltaus, kytkin tai rele. |
31.12.2020 |
|
3. Yleiskäyttöön tarkoitetut pienloistelamput (CFL): a) pienloistelamput (CFL-i), joiden teho on enintään 30 wattia ja elohopeapitoisuus yli 2,5 mg/purkausputki; b) pienloistelamput (CFL-ni), joiden teho on enintään 30 wattia ja elohopeapitoisuus yli 3,5 mg/purkausputki. |
31.12.2018 |
|
4. Seuraavat yleiskäyttöön tarkoitetut lineaariset loistelamput (LFL): a) kolmihuippuloisteainelamput, joiden teho on alle 60 wattia ja elohopeapitoisuus yli viisi mg/lamppu; b) halofosfaattilamput, joiden teho on enintään 40 wattia ja elohopeapitoisuus yli 10 mg/lamppu. |
31.12.2018 |
|
5. Yleiskäyttöön tarkoitetut suurpaine-elohopealamput (HPMV). |
31.12.2018 |
|
6. Elektronisten näyttölaitteiden kylmäkatodiloisteputkiin (CCFL) ja ulkoelektrodiloisteputkiin (EEFL) sisältyvä elohopea: a) lyhyt (enintään 500 mm), jonka elohopeapitoisuus yli 3,5 mg/lamppu b) keskipitkä (yli 500 mm mutta enintään 1 500 mm), jonka elohopeapitoisuus yli viisi mg/lamppu; c) pitkä (yli 1 500 mm), jonka elohopeapitoisuus yli 13 mg/lamppu. |
31.12.2018 |
|
7. Elohopeaa ja elohopeayhdisteitä sisältävä kosmetiikka, lukuun ottamatta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1223/2009 (1) liitteessä V olevaan 16 ja 17 kohtaan sisältyviä erityistapauksia. |
31.12.2020 |
|
8. Torjunta-aineet, biosidit ja antiseptiset aineet. |
31.12.2020 |
|
9. Seuraavat mekaaniset mittalaitteet: a) ilmanpainemittarit; b) kosteusmittarit; c) painemittarit; d) lämpömittarit ja muut ei-sähkökäyttöiset lämpöä mittaavat sovellukset; e) verenpainemittarit; f) pletysmografien kanssa käytettävät venymäliuska-anturit; g) elohopeaa sisältävät pyknometrit; h) elohopeaa sisältävät mittauslaitteet, joita käytetään pehmenemispisteen määrittämiseen. Tähän kohtaan eivät kuulu seuraavat mittalaitteet: — suuriin laitteisiin asennetut mekaaniset mittalaitteet, tai erittäin tarkassa mittauksessa käytettävät laitteet, joille ei ole olemassa sopivaa elohopeatonta vaihtoehtoa; — mittalaitteet, jotka olivat yli 50 vuotta vanhoja 3 päivänä lokakuuta 2007; — mittalaitteet, joiden on tarkoitus olla esillä yleisissä näyttelyissä kulttuuri- ja historiallisissa tarkoituksissa. |
31.12.2020 |
|
(1)
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 1223/2009, annettu 30 päivänä marraskuuta 2009, kosmeettisista valmisteista (EUVL L 342, 22.12.2009, s. 59). |
|
B osa – Muut tuotteet, jotka eivät sisälly tämän liitteen A osaan
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2000/53/EY ( 5 ) ja direktiivin 2011/65/EU mukaisesti kytkimet ja releet, elektronisissa näyttölaitteissa käytetyt kylmäkatodiloisteputket (CCFL) ja ulkoelektrodiloisteputket (EEFL) sekä mittalaitteet, jos niitä käytetään korvaamaan suuremman laitteen osaa ja jos sopivaa elohopeatonta vaihtoehtoa osalle ei ole saatavilla.
LIITE III
7 artiklan 1 ja 2 kohdassa tarkoitettuihin valmistusprosesseihin sovellettavat elohopeaan liittyvät vaatimukset
I osa: Valmistusprosessit, joissa elohopean tai elohopeayhdisteiden, joko sellaisenaan tai seoksina, käyttö on kielletty
1 päivästä tammikuuta 2018: valmistusprosessit, joissa elohopeaa tai elohopeayhdisteitä käytetään katalyyttina;
poiketen siitä, mitä a alakohdassa säädetään, vinyylikloridimonomeerin tuotanto on kielletty 1 päivästä tammikuuta 2022;
1 päivästä tammikuuta 2022: valmistusprosessit, joissa elohopeaa käytetään elektrodina;
poiketen siitä, mitä c alakohdassa säädetään, 11 päivästä joulukuuta 2017: kloorialkalin tuotanto, jossa elohopeaa käytetään elektrodina;
poiketen siitä, mitä c alakohdassa säädetään, natrium- tai kaliummetylaatin tai -etylaatin tuotanto on kielletty 1 päivästä tammikuuta 2028;
1 päivästä tammikuuta 2018: polyuretaanin tuotanto siinä määrin kuin sitä ei jo rajoiteta tai sitä ei ole kielletty asetuksen (EY) N:o 1907/2006 liitteessä XVII olevan 62 kohdan mukaisesti.
II osa: Valmistusprosessit, joissa elohopean ja elohopeayhdisteiden käyttöä ja päästöjä rajoitetaan
Natrium- tai kaliummetylaatin tai -etylaatin tuotanto
Natrium- tai kaliummetylaatin tai -etylaatin tuotannon on tapahduttava I osan e alakohdan mukaisesti seuraavien edellytysten täyttyessä:
uuden elohopean tuotannosta saadun elohopean käyttö on kielletty;
elohopean ja elohopeayhdisteiden suoria ja epäsuoria päästöjä ilmaan, veteen ja maaperään on vähennettävä vuoteen 2020 mennessä 50 prosentilla yksikkökohtaisen tuotannon mukaan laskettuna vuoteen 2010 verrattuna;
elohopeattomien valmistusprosessien tutkimista ja kehittämistä on tuettava; ja
13 päivästä kesäkuuta 2017 alkaen sellaisten laitosten, joissa käytetään elohopeaa ja elohopeayhdisteitä natrium- tai kaliummetylaatin tai -etylaatin tuotannossa ja jotka olivat toiminnassa ennen mainittua päivämäärää, kapasiteettia ei saa lisätä eikä uusia laitoksia ottaa käyttöön.
LIITE IV
9 artiklassa tarkoitettua pienimuotoista kullankaivua ja kullan käsittelyä koskeva kansallinen suunnitelma
Kansalliseen suunnitelmaan on sisällytettävä seuraavat tiedot:
elohopean ja elohopeayhdisteiden käytön lopettamista kokonaan koskevat kansalliset tavoitteet ja vähennystavoitteet;
toimet, joilla luovutaan:
malmin amalgamoinnista;
amalgaamin tai prosessoidun amalgaamin avopoltosta;
amalgaamin poltosta asuinalueilla; sekä
syanidiuutosta sedimentistä, malmista tai mineraalijätteestä, johon on lisätty elohopeaa, poistamatta elohopeaa ensin;
toimenpiteet pienimuotoisen kullankaivun ja kullan käsittelyn virallistamisen tai sääntelyn edistämiseksi;
lähtötasoarviot käytetyn elohopean määristä sekä sen alueella harjoitetun pienimuotoisen kullankaivun ja kullan käsittelyn käytännöistä;
strategiat, joilla edistetään pienimuotoisessa kullankaivussa ja kullan käsittelyssä vapautuvien elohopeapäästöjen sekä niille altistumisen vähentämistä, elohopeattomat menetelmät mukaan luettuina;
strategiat, joilla hallitaan kauppaa ja estetään sekä ulkomaisista että kotimaisista lähteistä peräisin olevan elohopean ja elohopeayhdisteiden muuntaminen pienimuotoisessa kullankaivussa ja kullan käsittelyssä käytettävään muotoon;
strategiat, joilla saadaan sidosryhmät osallistumaan kansallisen suunnitelman toteutukseen ja jatkuvaan kehittämiseen;
kansanterveysstrategia, joka liittyy pienimuotoista kullankaivua harjoittavien kullankaivajien ja heidän yhteisöjensä altistumiseen elohopealle; strategiaan tulisi sisältyä muun muassa terveyttä koskevien tietojen keruu, terveydenhuollon työntekijöiden koulutus ja terveydenhuoltolaitosten kautta tapahtuva tiedotus;
strategiat, joilla ehkäistään herkkien väestöryhmien, etenkin lasten ja hedelmällisessä iässä olevien naisten, erityisesti raskaana olevien naisten, altistumista pienimuotoisessa kullankaivussa ja kullan käsittelyssä käytetylle elohopealle;
strategiat tiedon antamiseksi pienimuotoista kullankaivua harjoittaville kullankaivajille ja asianosaisille yhteisöille; sekä
kansallisen suunnitelman täytäntöönpanoaikataulu.
LIITE V
Vastaavuustaulukko
|
Asetus (EY) N:o 1102/2008 |
Tämä asetus |
|
1 artiklan 1 kohta |
3 artiklan 1 ja 2 kohta |
|
1 artiklan 2 kohta |
3 artiklan 3 kohta |
|
1 artiklan 3 kohta |
3 artiklan 4 kohta |
|
2 artikla |
11 artikla |
|
3 artiklan 1 kohdan a alakohta |
13 artiklan 3 kohdan a alakohta |
|
3 artiklan 1 kohdan b alakohta |
13 artiklan 1 kohta |
|
3 artiklan 1 kohdan toinen alakohta |
13 artiklan 1 kohdan ensimmäinen alakohta ja 13 artiklan 3 kohdan kolmas alakohta |
|
3 artiklan 2 kohta |
— |
|
4 artiklan 1 kohta |
13 artiklan 1 kohta |
|
4 artiklan 2 kohta |
13 artiklan 1 kohta |
|
4 artiklan 3 kohta |
— |
|
5 artiklan 1 kohta |
— |
|
5 artiklan 2 kohta |
— |
|
5 artiklan 3 kohta |
— |
|
6 artiklan 1 kohdan a alakohta |
— |
|
6 artiklan 1 kohdan b alakohta |
12 artiklan 1 kohdan a alakohta |
|
6 artiklan 1 kohdan c alakohta |
12 artiklan 1 kohdan b ja c alakohta |
|
6 artiklan 2 kohdan a alakohta |
12 artiklan 1 kohdan a alakohta |
|
6 artiklan 2 kohdan b alakohta |
12 artiklan 1 kohdan b ja c alakohta |
|
6 artiklan 3 kohta |
12 artiklan 1 kohta |
|
6 artiklan 4 kohta |
— |
|
7 artikla |
16 artikla |
|
8 artiklan 1 kohta |
— |
|
8 artiklan 2 kohta |
— |
|
8 artiklan 3 kohta |
— |
|
8 artiklan 4 kohta |
— |
|
8 artiklan 5 kohta |
— |
|
9 artikla |
— |
( 1 ) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2012/18/EU, annettu 4 päivänä heinäkuuta 2012, vaarallisista aineista aiheutuvien suuronnettomuusvaarojen torjunnasta sekä neuvoston direktiivin 96/82/EY muuttamisesta ja myöhemmästä kumoamisesta (EUVL L 197, 24.7.2012, s. 1).
( 2 ) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2011/65/EU, annettu 8 päivänä kesäkuuta 2011, tiettyjen vaarallisten aineiden käytön rajoittamisesta sähkö- ja elektroniikkalaitteissa (EUVL L 174, 1.7.2011, s. 88).
( 3 ) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 2150/2002, annettu 25 päivänä marraskuuta 2002, jätetilastoista (EYVL L 332, 9.12.2002, s. 1).
( 4 ) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2003/4/EY, annettu 28 päivänä tammikuuta 2003, ympäristötiedon julkisesta saatavuudesta ja neuvoston direktiivin 90/313/ETY kumoamisesta (EUVL L 41, 14.2.2003, s. 26).
( 5 ) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2000/53/EY, annettu 18 päivänä syyskuuta 2000, romuajoneuvoista (EYVL L 269, 21.10.2000, s. 34).