EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62006CJ0486

Euroopa Kohtu otsus (kaheksas koda), 6. detsember 2007.
BVBA Van Landeghem versus Belgische Staat.
Eelotsusetaotlus: Hof van beroep te Antwerpen - Belgia.
Ühine tollitariifistik - Kombineeritud nomenklatuur - Tariifne klassifitseerimine - Rubriigid 8703 ja 8704 - Pikap-tüüpi mootorsõiduk.
Kohtuasi C-486/06.

Kohtulahendite kogumik 2007 I-10661

ECLI identifier: ECLI:EU:C:2007:762

EUROOPA KOHTU OTSUS (kaheksas koda)

6. detsember 2007 ( *1 )

„Ühine tollitariifistik — Kombineeritud nomenklatuur — Tariifne klassifitseerimine — Rubriigid 8703 ja 8704 — Pikap-tüüpi mootorsõiduk”

Kohtuasjas C-486/06,

mille esemeks on EÜ artikli 234 alusel hof van beroep te Antwerpeni (Belgia) 21. novembri 2006. aasta otsusega esitatud eelotsusetaotlus, mis saabus Euroopa Kohtusse , menetluses

BVBA Van Landeghem

versus

Belgia riik,

EUROOPA KOHUS (kaheksas koda),

koosseisus: kohtunik R. Silva de Lapuerta kaheksanda koja esimehe ülesannetes ning kohtunikud E. Juhász ja T. von Danwitz (ettekandja),

kohtujurist: D. Ruiz-Jarabo Colomer,

kohtusekretär: R. Grass,

arvestades kirjalikku menetlust,

arvestades kirjalikke märkusi, mille esitasid:

BVBA Van Landeghem, esindaja: advokaat E. Gevers,

Belgia valitsus, esindaja: A. Hubert,

Euroopa Ühenduste Komisjon, esindaja: J. Hottiaux, keda abistas advokaat F. Tuytschaever,

arvestades pärast kohtujuristi ärakuulamist tehtud otsust lahendada kohtuasi ilma kohtujuristi ettepanekuta,

on teinud järgmise

otsuse

1

Eelotsusetaotlus puudutab seda, kuidas tõlgendada nõukogu 23. juuli 1987. aasta määruse nr 2658/87 (EMÜ) tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta (EÜT L 256, lk 1; ELT eriväljaanne 02/02, lk 382) I lisas sisalduvat kombineeritud nomenklatuuri, muudetud komisjoni . aasta määruse (EÜ) nr 3115/94 (EÜT L 345, lk 1; ELT eriväljaanne 02/05, lk 324), komisjoni . aasta määruse (EÜ) nr 3009/95 (EÜT L 319, lk 1) ja komisjoni . aasta määruse (EÜ) nr 1734/96 (EÜT L 238, lk. 1) lisadega (edaspidi „KN”).

2

Eelotsusetaotlus esitati äriühingu BVBA Van Landeghem (edaspidi „Van Landeghem”) ja Belgische Staati vahelises kohtuvaidluses pikap-tüüpi mootorsõidukite tariifse klassifitseerimise üle.

Õiguslik raamistik

Rahvusvaheline õigus

3

Nõukogu kiitis 7. aprilli 1987. aasta otsusega 87/369/EMÜ (EÜT L 198, lk 1; ELT eriväljaanne 02/02, lk 288) Euroopa Majandusühenduse nimel heaks Brüsselis sõlmitud rahvusvahelise konventsiooni kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi (edaspidi „HS”) kohta ja selle konventsiooni . aasta muutmisprotokolli (edaspidi „HS-i konventsioon”).

4

Konventsiooni artikli 3 lõike 1 kohaselt kohustub iga konventsiooniosaline tagama, et tema tollitariifi- ja statistikanomenklatuurid oleksid HS-iga kooskõlas, ja kasutama kõiki HS-i rubriike ja alamrubriike ilma täienduste või muudatusteta neile vastavate arvkoodidega ning järgima selle süsteemi numeratsiooni. Sama säte näeb ette, et iga konventsiooniosaline kohustub kasutama HS-i üldisi tõlgendamisreegleid ning märkusi jaotise, grupi ja alamrubriigi kohta ning hoiduma muutmast jaotiste, gruppide ja alamrubriikide ulatust.

5

Tollikoostöö Nõukogu, mis asutati Brüsselis 15. detsembril 1950 allkirjastatud konventsiooniga nimetatud nõukogu asutamise kohta, nüüd Maailma Tolliorganisatsioon (edaspidi „WCO”), kiidab HS-i konventsiooni artiklis 8 sätestatud tingimustel heaks nimetatud konventsiooni artiklis 6 ettenähtud HS-i komitee poolt vastuvõetud HS-i selgitavad märkused ja klassifitseerimise arvamused. Vastavalt HS-i konventsiooni artikli 7 lõikele 1 on selle komitee ülesanne muu hulgas teha ettepanekuid nimetatud konventsiooni muutmiseks ning töötada välja selgitavaid märkusi, klassifitseerimise arvamusi ja muid nõuandeid HS-i tõlgendamiseks.

6

HS-i komitee võttis 2001. aastal toimunud 28. istungjärgul vastu selgitavate märkuste muudatused, muu hulgas HS-i rubriike 8703 ja 8704 käsitlevate selgitavate märkuste muudatused.

7

HS-i rubriigi 8703 selgitav märkus näeb ette:

„Mootorsõidukite klassifitseerimise sellesse rubriiki määravad teatud tunnused, mis näitavad, et sõidukid on ette nähtud peamiselt reisijate ja mitte kauba veoks (rubriik 8704). Nimetatud tunnused on abiks selliste mootorsõidukite klassifitseerimisel, mille täismass on harilikult väiksem kui 5 t[onni] ja millel on ühtne kinnine siseruum, mis koosneb kahest osast: üks juhi ja reisijate ning teine nii reisijate kui kauba veoks. Sellesse mootorsõidukite kategooriasse kuuluvad nn mitmeotstarbelised sõidukid (nt kaubikud, linnamaasturid (SUV), teatud pikapid). Rubriiki kuuluvate sõidukite ehitust iseloomustavad järgmised tunnused:

a)

iga reisija jaoks on alalised istmed koos turvaseadmetega (nt turvavööd või kinnituspunktid ja seadmed turvavööde paigaldamiseks) või juhi ja eessõitjate tagaruumis on alalised kinnituspunktid ja seadmed istmete ja turvaseadmete paigaldamiseks; sellised istmed võivad olla kinnitatud, kinnituspunktidest eemaldatavad, kokkupandavad või klappistmed;

b)

mõlemal küljepaneelil on tagaaknad;

c)

külgedel või taga on akendega liuguks, pöörduks või ülestõstetav uks või uksed;

d)

puudub alaline paneel või vahesein juhi ja eessõitjate ruumi ning tagumise, nii kaupade kui reisijate veoks kasutatava ruumi vahel;

e)

sõiduki kogu siseruumis on sõiduauto reisijateruumile omased mugavused ja siseviimistlus ning sisustus (nt põrandakatted, ventilatsioon, sisevalgustus, tuhatoosid).” [Siin ja edaspidi on akti tsiteeritud mitteametlikus tõlkes.]

8

HS-i rubriigi 8704 selgitav märkus näeb ette:

„Mootorsõidukite klassifitseerimise sellesse rubriiki määravad teatud tunnused, mis näitavad, et sõidukid on ette nähtud peamiselt kauba ja mitte reisijate veoks (rubriik 8703). Nimetatud tunnused on abiks selliste mootorsõidukite klassifitseerimisel, mille täismass on harilikult väiksem kui 5 t[onni] ja millel on eraldi kinnine tagumine osa või lahtine tagumine platvorm kaupade veoks, kuid millel võivad olla ka tagumised pinkistmed ilma turvavöödeta, kinnituspunktideta ja ilma reisijatele mõeldud mugavusteta; istmed käänduvad tasapindselt vastu külgi, et tagumist platvormi saaks täielikult kasutada kaupade veoks. Sellesse mootorsõidukite kategooriasse kuuluvad nn mitmeotstarbelised sõidukid (nt kaubikud, pikapid ja teatud linnamaasturid (SUV)). Rubriiki kuuluvate sõidukite ehitust iseloomustavad järgmised tunnused:

a)

juhi ja eessõitjate taga ruumis on pinkistmed ilma turvaseadmeteta (nt turvavööd või kinnituspunktid ja seadmed turvavööde paigaldamiseks) ja ilma reisijatele mõeldud mugavusteta. Sellised istmed on tavaliselt kokkupandavad või klappistmed, et tagumist põrandat (kaubikutel) või eraldi platvormi (pikapitel) saaks täielikult kasutada kaupade veoks;

b)

sõidukil on eraldi kabiin juhi ja reisijate jaoks ning eraldi avatud platvorm küljepaneelide ja allalastava tagaluugiga (pikapid);

c)

mõlemal küljepaneelil puuduvad tagaaknad; külgedel või taga on ilma akendeta liuguks, pöörduks või ülestõstetav uks või uksed kaupade peale- ja mahalaadimiseks (kaubikud);

d)

juhi ja eessõitjate ruumi ning tagumise ruumi vahel on alaline paneel või vahesein;

e)

lastiruumis puuduvad sõiduauto reisijateruumile omased mugavused ja siseviimistlus ning sisustus (nt põrandakatted, ventilatsioon, sisevalgustus, tuhatoosid).”

9

HS-i komitee võttis 1999. aastal toimunud 23. istungijärgul vastu klassifitseerimise arvamuse muudatused, muu hulgas HS-i rubriike 8703 ja 8704 käsitlevate klassifitseerimise arvamuste muudatused.

10

Sellel istungjärgul HS-i komitee poolt vastu võetud alamrubriike 8703.23, 8704.21 ja 8704.31 käsitlevates klassifitseerimise arvamustes on mainitud pikap-tüüpi sõidukeid. Alamrubriiki 8704.31 käsitlevas teises arvamus mainitud sõiduki tüüp erineb alljärgnevas esimeses arvamuses mainitud sõiduki tüübist üksnes veoviisi (kahe- või nelirattavedu) poolest, nii et puudub vajadus esitada siinkohal ka teist arvamust.

„8703.23

2.

Kaherattaveoga mootorsõiduk, millel on sädesüütega sisepõlemis-kolbmootor silindrite töömahuga 1800 cm3. Sellel mootorsõidukil on kaks ust, reisijatele mõeldud osas on ees kaks istet, taga pinkiste kolmele, mis ei ole kokkupandav (nn topeltkabiin). Siseruum on viimistletud (nt kangaga kaetud istmed, dekoratiivseinapaneelid). Avatud tagaosa, mis on ette nähtud kauba veoks, on reisijatele mõeldud osast eraldatud ja sellel on allalastav tagapaneel. Kandevõime (reisijad, sh juht, ja kaup) on 495 kilogrammi, millest koorem on ligikaudu 145 kilogrammi, ja täismass 1566 kilogrammi.

8704.21

1.

Nelirattaveoga mootorsõiduk, millel on survesüütega sisepõlemis-kolbmootor silindrite töömahuga 2779 cm3, kaheosaline kabiin ja eraldi koormaplatvorm, mis on ehitatud eraldi šassiile. Kandevõime (reisijad, sh juht, ja kaup) on 625 kilogrammi, millest kaup on ligikaudu 350 kilogrammi. Sõidukil on neli ust ja kahe esiistme taga pinkiste kolmele, mis ei ole kokkupandav. Siseviimistlusse kuuluvad nt peatugedega varustatud polsterdatud istmed ja dekoratiivküljepaneelid. Koormaplatvormil on allalastav tagaluuk ja see on kaetav metallraamil presentkattega. Koormaplatvormil on eemaldatav plastikpaneel, millele on kinnitatud pinkiste.

8704.31

1.

Kaherattaveoga mootorsõiduk, millel on sädesüütega sisepõlemis-kolbmootor silindrite töömahuga 2254 cm3. Sõidukil on neli ust ja reisijatele mõeldud osas on ees kaks istet, taga pinkiste kolmele, mis ei ole kokkupandav (nn topeltkabiin). Sõiduki pealisehitus koosneb kahest eraldi kereosast – juhile ja reisijatele mõeldud osast ning kauba jaoks mõeldud osast. Koormaplatvorm on avatud ja sellel on kauba peale- või mahalaadimise võimaldamiseks allalastav tagaluuk. Kandevõime (reisijad, sh juht, ja kaup) on 1140 kilogrammi. Sõiduki täismass on 2450 kilogrammi.” [mitteametlik tõlge]

Ühenduse õigusnormid

11

KN põhineb HS-il ja sellega on üle võetud HS-i rubriigid ja kuuekohalised alamrubriigid. Põhikohtuasja asjaolude toimumise ajal kehtinud KN-i versioon sisaldub määruse nr 2658/87 I lisas, muudetud määruste nr 3115/94, nr 3009/95 ja nr 1734/96 lisadega. Nendest määrustest tulenevates versioonides ei erine selles eelotsuse küsimuses viidatud KN-i klassifitseerimise üldreeglite ja rubriikide sõnastus eelotsuse küsimusele antava vastuse seisukohalt Euroopa Kohtule esitatud sõnastusest.

12

Määruse nr 1734/96 versioonis sätestab KN-i esimese osa I jao A-osa pealkirjaga „Kaupade kombineeritud nomenklatuuri klassifitseerimise üldreeglid”:

„Kaupade klassifitseerimine toimub järgmiste põhimõtete kohaselt.

[…]

3.

Kui reegli 2 punkti b kohaldamisel või mõnel muul põhjusel kaup osutub esmapilgul klassifitseeritavaks kahte või enamasse rubriiki, toimub klassifitseerimine järgmiselt:

[…]

c)

kaubad, mida ei saa klassifitseerida reegli 3 punkti a või b järgi, klassifitseeritakse rubriiki, mis on neid võrdsel määral kirjeldavate rubriikide numbrilises järjestuses kõige viimane.”

13

KN-i teises osas on XVII jaotis pealkirjaga „Sõidukid, õhusõidukid, veesõidukid ja muud transpordivahendid”. See jaotis hõlmab muu hulgas gruppi 87 pealkirjaga „Sõidukid, v.a raudtee- ja trammiteeveerem, ning nende osad ja tarvikud”. Käesoleva kohtuvaidluse seisukohalt on asjakohased järgmised rubriigid:

8703

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt reisijateveoks (v.a rubriigis 8702 nimetatud), k.a universaalid ja võidusõiduautod

8704

Mootorsõidukid kaubaveoks

14

„Euroopa ühenduste kombineeritud nomenklatuuri selgitavate märkuste” väljaande eessõna kohaselt „ei asenda need [HS-i selgitavaid märkusi], vaid [KN-i selgitavaid] märkusi tuleb lugeda [HS-i] selgitavate märkuste täienduseks ja kasutada koos nendega.” Euroopa Ühenduste Komisjoni poolt avaldatud KN-i selgitavad märkused alamrubriikide 87032110–87032490 tõlgendamise kohta sätestasid põhikohtuasja asjaolude toimumise ajal (EÜT 1994, C 342, lk 1; edaspidi „KN-i selgitavad märkused 1994”) käesolevas asjas tähtsust omavas osas järgmist:

„Käesolevad alamrubriigid hõlmavad samuti mitmeotstarbelisi sõidukeid, kui need on mõeldud peamiselt reisijateveoks, st sõidukeid, mida võib kasutada nii reisijate kui ka kauba vedamiseks. Need sõidukid erinevad kauba vedamiseks mõeldud, sageli samade mõõtmetega mootorsõidukitest järgmiste tunnuste poolest:

1.

juhi istme või pinkistme taga asuvas osas on kokkupandavad, püsivalt paigaldatud istmed või eemaldatavad istmed või spetsiaalsed kinnitused nende paigaldamiseks ning külgaknad

ja

2.

tavaliselt taga- või külguks või tagaluuk ja reisijate veoks mõeldud sõiduki siseviimistlusega identne või sellele sarnane siseviimistlus.” [mitteametlik tõlge]

15

KN-i selgitavad märkused 2004 tühistati, nii et komisjoni poolt 28. veebruaril 2006 avaldatud Euroopa ühenduste kombineeritud nomenklatuuri selgitavate märkuste väljaandes (ELT C 50, lk 1; edaspidi „KN-i selgitavad märkused 2006”) need puuduvad. Viimati mainitud selgitavad märkused alamrubriikide 87032110–87032490 kohta viitavad HS–i selgitavale märkusele rubriigi 8703 kohta, mida on tsiteeritud käesoleva otsus punktis 7, nähes ette, et seal kirjeldatud sõidukid kuuluvad neisse alamrubriikidesse.

16

Komisjon avaldas 2007. aastal uued selgitavad märkused (ELT 2007, C 74, lk 1; edaspidi „KN-i selgitavad märkused 2007”), mis rubriigi 8703 kohta sätestavad:

„1. Pikap-tüüp:

 

Seda tüüpi sõidukil on harilikult rohkem kui üks istmerida ja sõiduk koosneb kahest eraldi ruumist: reisijateveoks mõeldud kinnisest kabiinist ja kaubaveoks mõeldud lahtisest või kaetud ruumist.

 

Selline sõiduk tuleb siiski klassifitseerida rubriiki 8704, kui kaubaruumi põranda maksimaalne pikkus on üle 50% sõiduki teljevahe pikkusest või kui sõidukil on rohkem kui 2 telge.”

Põhikohtuasi ja eelotsuse küsimus

17

Tollimaaklerina tegutsev Van Landeghem esitas Antwerpeni tollile ajavahemikus 10. aprillist 1995 kuni seoses Itaalia äriühingule mõeldud 96 veoki importimisega 75 IM4-deklaratsiooni vabasse ringlusse lubamiseks.

18

Järelkontrolli tulemusel leidis Belgia toll, et need 96 sõidukit on valesti deklareeritud KN-i rubriiki 8703, mille puhul on tollimaksumäär 10%, selle asemel, et deklareerida need rubriiki 8704, mille puhul on tollimaksumäär 22%. Tolli arvamuse kohaselt oleks pidanud need sõidukid kui kaubaveoks ettenähtud sõidukid deklareerima KN-i rubriiki 8704 kuuluvana, kuna neil on reisijatele mõeldud ruumist eraldi olev kaubaruum. Van Landeghemile esitati maksunõue täiendava tollimaksu tasumiseks summas 8374994 Belgia franki.

19

Van Landeghem vaidlustas selle maksunõude, väites, et asjaomased sõidukid tuleb nende tehnilisi tunnuseid ja luksuslikku siseviimistlust arvestades klassifitseerida KN-i rubriiki 8703.

20

Rechtbank van eerste aanleg te Antwerpen jättis 11. jaanuari 2002. aasta otsusega Van Landeghemi taotluse rahuldamata, otsustades, et vaatamata pikap-tüüpi sõidukitele spetsiifilistele tunnustele ja omadustele ning hoolimata asjaolust, et nende sõidukite reisijatele mõeldud osa siseviimistlus on väga luksuslik, on funktsionaalsest küljest otsustava tähtsusega sõiduki veoseruum. Need sõidukid on ette nähtud kauba veoks ja tuleb klassifitseerida KN-i rubriiki 8704.

21

Neil asjaoludel otsustas hof van beroep te Antwerpen menetluse peatada ja esitada Euroopa Kohtule järgmise eelotsuse küsimuse:

„Kas pikap-sõidukid, st mootorsõidukid, mis koosnevad esiteks reisijateruumina kasutatavast suletud kabiinist, kus juhi istme või pinkistme taga on kokkupandavad või eemaldatavad kolmpunkt-turvavööga istmed, ja teiseks koormaruumist, mis ei ole kõrgem kui 50 cm ja mida saab avada ainult tagantpoolt ning millel puudub varustus koorma kinnitamiseks, millel on eriti luksuslik täisvarustusega siseviimistlus (sh elektriliselt reguleeritavad nahkistmed, elektriliselt reguleeritavad tahavaatepeeglid ja aknad, CD-mängijaga stereo audioseade jne), ABS-pidurisüsteem, automaatkäigukast, eriti suure kütusetarbimisega bensiinimootor [silindrimahuga] 4–8 liitrit, nelikvedu ja luksuslikud (sport)veljed ning mis deklareeriti vabasse ringlusse lubamiseks ja võeti kasutusse ajavahemikul 10. aprillist 1995 kuni , tuleb klassifitseerida sel ajal kehtinud [KN-i] (esimest korda kehtestatud […] määrusega […] nr 2658/87 […]) rubriiki 8703 kui sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt reisijateveoks (v.a rubriigis 8702 nimetatud), k.a universaalid ja võidusõiduautod, või sel ajal kehtinud [KN-i] rubriiki 8704 kui mootorsõidukid kaubaveoks või siis nimetatud ajavahemikul kehtinud [KN-i] mõnda teise rubriiki kui rubriikidesse 8703 või 8704?”

Eelotsuse küsimus

22

Eelotsusetaotluse esitanud kohus küsib, kas sellised pikapid, mida on kirjeldatud eelotsuse küsimuses, tuleb klassifitseerida KN-i rubriiki 8703 kui sõidukid reisijateveoks või KN-i rubriiki 8704 kui sõidukid kaubaveoks.

23

Kõigepealt tuleb meelde tuletada, et Euroopa Kohtu väljakujunenud praktika kohaselt tuleb õiguskindluse tagamise ning kontrolli hõlbustamise huvides üldiselt otsida kauba tariifse klassifitseerimise otsustavat kriteeriumit kauba objektiivsete tunnuste ning omaduste hulgast, nii nagu need on kindlaks määratud kombineeritud nomenklatuuri rubriigi sõnastuses ning jaotise või grupi märkustes (vt 27. aprilli 2006. aasta otsus kohtuasjas C-15/05: Kawasaki Motors Europe, EKL 2006, lk I-3657, punkt 38, ja . aasta otsus kohtuasjas C-310/06: FTS International, EKL 2007, lk I-6749, punkt 27).

24

Ka toote kasutuseesmärk võib olla objektiivseks klassifitseerimiskriteeriumiks, juhul kui see tuleneb nimetatud toote olemusest, mida saab omakorda hinnata toote objektiivsete tunnuste ning omaduste alusel (vt 11. jaanuari 2007. aasta otsus kohtuasjas C-400/05: B.A.S. Trucks, EKL 2007, lk I-311, punkt 29; . aasta otsus kohtuasjas C-183/06, RUMA, EKL 2007, lk I-1559, punkt 36, ja . aasta otsus kohtuasjas C-142/06: Olicom, EKL 2007, lk I-6675, punkt 18).

25

Lõpuks tuleb meelde tuletada, et Euroopa Kohtu väljakujunenud praktika kohaselt aitavad komisjoni poolt väljatöötatud KN-i selgitavad märkused ning WCO poolt väljatöötatud HS-i selgitavad märkused oluliselt kaasa erinevate rubriikide ulatuse tõlgendamisele, ent ei ole siiski õiguslikult siduvad (vt eespool viidatud kohtuotsus B.A.S. Trucks, punkt 28). Lisaks on WCO kaupade HS-i klassifitseerimise arvamused, kuigi need ei ole õiguslikult siduvad, kauba KN-i klassifitseerimisel suunisteks, mis aitavad oluliselt kaasa KN-i erinevate rubriikide ulatuse tõlgendamisele (vt eespool viidatud kohtuotsus Kawasaki Motors Europe, punkt 36).

26

Van Landeghem kaitseb põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite klassifitseerimist KN-i rubriiki 8703, samas kui Belgia valitsus ja komisjon leiavad, et klassifitseerida tuleks KN-i rubriiki 8704. Sellega seoses toetuvad Belgia valitsus ja komisjon eelkõige HS-i selgitavatele märkustele ja Belgia valitsus lisaks HS-i klassifitseerimise arvamusele.

27

Rubriigi 8703 sõnastuse – „Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt reisijateveoks” – kohaselt on nende sõidukite klassifitseerimise seisukohalt otsustava tähtsusega nende peamine kasutuseesmärk. Sõna „conçu” kasutamine (eesti keeles väljendatud käändelõpuga -ks) tähendab, et otsustav on sõiduki peamine kasutuseesmärk, mis peab tulenema sõiduki olemusest; seda toetab ka käesoleva otsuse punktis 24 viidatud väljakujunenud kohtupraktika. Põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite kasutuseesmärgi määravad nende sõidukite üldine välimus ja kõik need tunnused, mis määravad nende põhiolemuse (vt selle kohta eespool viidatud kohtuotsus B.A.S. Trucks, punkt 40).

28

Käesoleval juhul on põhikohtuasjas käsitletavatel mootorsõidukitel eelotsusetaotluse esitanud kohtu tõdemuste kohaselt järgmised objektiivsed tunnused ja omadused: need koosnevad esiteks reisijateruumina kasutatavast suletud kabiinist, kus juhi istme või pinkistme taga on kokkupandavad või eemaldatavad kolmpunkt-turvavööga istmed, ja teiseks koormaruumist, mis ei ole kõrgem kui 50 cm ja mida saab avada ainult tagantpoolt ning millel puudub varustus koorma kinnitamiseks. Neil sõidukitel on eriti luksuslik täisvarustusega siseviimistlus (sh elektriliselt reguleeritavad nahkistmed, elektriliselt reguleeritavad tahavaatepeeglid ja aknad, CD-mängijaga stereo audioseade) ning ABS-pidurisüsteem, automaatkäigukast ja eriti suure kütusetarbimisega bensiinimootor silindrimahuga 4–8 liitrit, nelikvedu ja luksuslikud (sport)veljed.

29

Neid tunnuseid ja omadusi arvestades tuleb kaaluda, kas need sõidukid on nende üldist välimust ja kõiki tunnuseid arvestades ette nähtud peamiselt reisijateveoks või kaubaveoks.

30

Mis puutub Belgia valitsuse väitesse, mille kohaselt tuleb vastavalt HS-i klassifitseerimise arvamusele alamrubriikide 8704.21 ja 8704.31 kohta klassifitseerida seal kirjeldatud pikapid rubriiki 8704, siis tuleb tõdeda, et sellest asjaolust ei tulene määravaid juhtnööre põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite klassifitseerimiseks, kuna on vaieldamatu, et need pikapid võib vastavalt neile omastele tunnustele klassifitseerida kas KN-i rubriiki 8703 või KN-i rubriiki 8704, mida toetab ka HS-i klassifitseerimise arvamus alamrubriigi 8703.23 kohta, milles pikapid klassifitseeritakse rubriiki 8703.

31

Komisjon väidab, et põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite konstruktsioon, st kabiini ja lahtise tagumise platvormi olemasolu osutab sellele, et need tuleb klassifitseerida KN-i rubriiki 8704. Sellega seoses märgib komisjon, et rubriiki 8703 käsitleva HS-i selgitava märkuse kirjeldavas osas on mainitud sõidukeid, millel on ühtne kinnine siseruum, samas kui põhikohtuasjas käsitletavate sõidukitega analoogsete konstruktsioonitunnustega sõidukeid mainitakse HS-i rubriigi 8704 selgitava märkuse kirjeldavas osas.

32

See asjaolu on minimaalse tähtsusega. Kõigepealt tuleb meelde tuletada, et selgitavate märkuste sõnastuse kohaselt on nende märkuste kirjeldava osa ülesanne üksnes määratleda sõidukid, mida ei saa üheselt klassifitseerida. Seevastu sõiduki ehitust iseloomustavad tunnused, mis on asjakohased klassifitseerimisel, on loetletud rubriike 8703 ja 8704 käsitlevate HS-i selgitavate märkuste punktides a–e. Pealegi seisneb pikapile tüüpiline konstruktsioon just nimelt suletud kabiinis ja lahtises tagumises platvormis. Seda kinnitavad ka KN-i selgitavad märkused 2007 rubriigi 8703 kohta, mis käsitlevad vaatamata prantsuskeelses versioonis kasutatud väljendile „Du type camionnette” pikapite klassifitseerimist, nagu nähtub ka teistest keeleversioonidest (nt „Vom Typ Pick-up”, „Of the pick-up type”, „De tipo camionetta (pick-up)”, „del tipo pick-up”). Neis selgitavates märkustes kirjeldatakse pikapit kui sõidukit, millel on suletud osa reisijate veoks ja avatud või kaetud osa kauba veoks, ilma et see oleks takistuseks kõnealuse sõiduki klassifitseerimisele sellesse rubriiki.

33

Lisaks väidab komisjon, et põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite kirjeldusele vastab rohkem neid sõiduki ehitust iseloomustavad tunnuseid, mis on loetletud rubriiki 8704 käsitlevas HS-i selgitavas märkuses, kui rubriiki 8703 käsitlevas HS-i selgitavas märkuses loetletuid.

34

Sellega seoses tuleb kõigepealt meelde tuletada, et vastavalt nende selgitavate märkuste otsesele sõnastusele ei ole seal kasutatud klassifitseerimiskriteeriumid ammendavad. Need kriteeriumid on seotud mitmeotstarbeliste sõidukite tüüpidega („nt kaubikud, linnamaasturid (SUV), teatud pikapid”). Seega tuleb uurida, kas HS-i selgitavates märkustes kasutatud klassifitseerimiskriteeriumid on asjaomast tüüpi sõiduki klassifitseerimisel asjakohased. Pealegi ei saa seda, et HS-i selgitavates märkustes rubriikide 8703 ja 8704 kohta on loetletud sõidukite tunnused, mõista nii, et nende sõidukite klassifitseerimisel on määrav üksnes asjaomaste sõidukite tunnuste koguarv. Nagu on meelde tuletatud käesoleva otsuse punktis 27, tuleb pigem hinnata põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite üldist välimust ja nende sõidukite kõiki tunnuseid, arvestades eriti nende sõidukite klassifitseerimisel kasutatud kriteeriumide suhtelist tähtsust.

35

Vastupidi komisjoni seisukohale ei saa suure silindrimahuga mootorit, mille kütusetarbimine on eriti suur, pidada kriteeriumiks, mille alusel peab sellise mootoriga sõiduki klassifitseerima KN-i rubriiki 8704. Tuleb rõhutada, et kütusetarbimist ei tohi arvestada absoluutarvudes, vaid seoses kaubakoormaga mahuga. Üldiselt on kaubaveoks kasutatavate sõidukite puhul kütusetarbimise ja koormamahu suhe suhteliselt madal, samas kui sõiduautode puhul on sama suhe tunduvalt kõrgem.

36

Seoses komisjoni väitega, et pikap, mille kaubaveoks mõeldud ruumi pikkus põrandalt mõõdetuna on rohkem kui 50% sõiduki teljevahe pikkusest, tuleb klassifitseerida KN-i rubriiki 8704, tuleb märkida, et KN-i selgitavad märkused 2007 ei sisalda sellist sedastust. Seega ei saa seda tunnust pidada niisuguse sõiduki klassifitseerimisel otsustavaks. Sellisele tõlgendusele räägib vastu asjaolu, et KN-i selgitavad märkused ei asenda HS-i selgitavaid märkusi, vaid KN-i selgitavaid märkusi tuleb lugeda HS-i selgitavate märkuste täienduseks, nagu on ette nähtud KN-i selgitavate märkuste väljaande eessõnas. Pealegi viitavad KN-i selgitavad märkused 2006 alamrubriikide 87032110–87032490 kohta otsesõnu HS-i selgitavale märkusele rubriigi 8703 kohta, nii et nende märkuste kohaselt ei saa komisjoni esitatud kriteeriumi pidada ainsaks klassifitseerimiskriteeriumiks.

37

Seevastu juhi istme või pinkistme taga asuvate kolmpunkt-turvavöödega varustatud istmete olemasolu on peamiselt reisijateveoks ette nähtud sõidukite tüüpiline tunnus. Seda toetavad KN–i selgitavad märkused 1994 ja ka HS-i selgitavad märkused. Selgitavad märkused rubriigi 8703 kohta mainivad otsesõnu selliseid istmeid kui asjaomaste sõidukite konstruktsiooni tunnuseid, mille alusel need klassifitseeritakse sellesse rubriiki.

38

Ka põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite siseviimistlus toetab nende klassifitseerimist KN-i rubriiki 8703. Nii põhikohtuasja asjaolude toimumise ajal kehtinud KN-i selgitavates märkustes kui ka HS-i selgitavates märkustes on mainitud sõiduauto reisijateruumile omasele analoogset siseviimistlust kui sellist sõiduki konstruktsiooni tunnust, mida kasutatakse sellesse rubriiki klassifitseerimisel. Veelgi enam kehtib see põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite puhul, millel on vastavalt eelotsusetaotluses esitatud kirjeldusele „eriti luksuslik […] siseviimistlus”.

39

Samuti osutab see, et puudub varustus kauba kinnitamiseks, et sellised sõidukid nagu põhikohtuasjas käsitletavad ei ole ette nähtud peamiselt kaubaveoks, vaid pigem reisijateveoks. Sama järeldub sellest, et sõidukitel on automaatkäigukast, blokeerumatu pidurisüsteem (ABS) ja nelikvedu. Need tunnused on tüüpilised sõiduautodele ja mitte kaubaveoks mõeldud sõidukitele.

40

Lõpuks on luksuslike sportvelgede olemasolu ilmselge tõend, et põhikohtuasjas käsitletavad sõidukid on peamiselt reisijateveoks. Muidugi saab reisijaid ja kaupu vedada luksuslike sportvelgedega sama hästi kui tavaliste velgedega. Kuigi asjaomastel velgedel ei ole funktsionaalset rolli, kuuluvad luksuslikud sportveljed siiski harva kaubaveoks ette nähtud sõidukite varustusse, samas kui nende kasutamine on tüüpiline sõiduautodele. Seega osutab selliste velgede olemasolu, et põhikohtuasjas käsitletavad sõidukid tuleb klassifitseerida KN-i rubriiki 8703. Sellega seoses tuleb märkida, et sellised tunnused –käesoleval juhul luksuslikud sportveljed –, mis esinevad praktiliselt kas ainult kaubaveoks mõeldud sõidukite või siis ainult sõiduautode puhul, on eriti olulised asjaomaste sõidukite KN-i klassifitseerimisel.

41

Tõsi küll, HS-i selgitavaid märkusi ega HS-i klassifitseerimise arvamusi ei olnud põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite importimise ajaks veel vastu võetud. Kuid käesoleval juhul ei ole vaja teha otsust küsimuse kohta, kas seda asjaolu arvestades võib nende dokumentidega klassifitseerimisel arvestada või mitte. See küsimus ei ole põhikohtuasja lahendamise seisukohalt määrav. Kuigi eeltoodud analüüsis viidatakse neile dokumentidele, millele toetuvad Belgia valitsus ja komisjon, kui nad põhjendavad kõnealuste sõidukite klassifitseerimist rubriiki 8704, näitab see analüüs, et põhikohtuasjas käsitletavad sõidukid tuleb klassifitseerida rubriiki 8703.

42

Eelotsusetaotluse esitanud kohtu kirjeldatud sõidukite tunnuste uurimisest ilmneb, et põhikohtuasjas käsitletavate sõidukite üldisest välimusest ja kõigist nende tunnustest tulenevalt on nende peamine kasutuseesmärk reisijatevedu ja et need sõidukid tuleb klassifitseerida KN-i rubriiki 8703. Erinevalt sellest, mida leiab komisjon, ei saa neid sõidukeid põhjendatult klassifitseerida KN-i rubriiki 8704, kuna KN-i esimese osa I jao A-osa üldreegli 3 punkti c kohaldamine on juba selle sätte sõnastuse tõttu välistatud.

43

Järelikult tuleb esitatud küsimusele vastata, et sellised pikapid nagu need, mida käsitletakse põhikohtuasjas – mis koosnevad esiteks reisijateruumina kasutatavast suletud kabiinist, kus juhi istme või pinkistme taga on kokkupandavad või eemaldatavad kolmpunkt-turvavööga istmed, ja teiseks koormaruumist, mis ei ole kõrgem kui 50 cm ja mida saab avada ainult tagantpoolt ning millel puudub varustus kauba kinnitamiseks, millel on eriti luksuslik täisvarustusega siseviimistlus (sh elektriliselt reguleeritavad nahkistmed, elektriliselt reguleeritavad tahavaatepeeglid ja aknad, CD-mängijaga stereo audioseade), blokeerumatu pidurisüsteem (ABS), automaatne käigukast, eriti suure kütusetarbimisega bensiinimootor silindrimahuga 4–8 liitrit, nelikvedu ja luksuslikud sportveljed –, tuleb nende üldist välimust ja kõiki tunnuseid arvestades klassifitseerida KN-i rubriiki 8703.

Kohtukulud

44

Kuna põhikohtuasja poolte jaoks on käesolev menetlus eelotsusetaotluse esitanud kohtus poolelioleva asja üks staadium, otsustab kohtukulude jaotuse siseriiklik kohus. Euroopa Kohtule märkuste esitamisega seotud kulusid, v.a poolte kohtukulud, ei hüvitata.

 

Esitatud põhjendustest lähtudes Euroopa Kohus (kaheksas koda) otsustab:

 

Sellised pikapid nagu need, mida käsitletakse põhikohtuasjas – mis koosnevad esiteks reisijateruumina kasutatavast suletud kabiinist, kus juhi istme või pinkistme taga on kokkupandavad või eemaldatavad kolmpunkt-turvavööga istmed, ja teiseks koormaruumist, mis ei ole kõrgem kui 50 cm ja mida saab avada ainult tagantpoolt ning millel puudub varustus kauba kinnitamiseks, millel on eriti luksuslik täisvarustusega siseviimistlus (sh elektriliselt reguleeritavad nahkistmed, elektriliselt reguleeritavad tahavaatepeeglid ja aknad, CD-mängijaga stereo audioseade), blokeerumatu pidurisüsteem (ABS), automaatne käigukast, eriti suure kütusetarbimisega bensiinimootor silindrimahuga 4–8 liitrit, nelikvedu ja luksuslikud sportveljed –, tuleb nende üldist välimust ja kõiki tunnuseid arvestades klassifitseerida nõukogu 23. juuli 1987. aasta määruse (EMÜ) nr 2658/87 tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta I lisas sisalduva kombineeritud nomenklatuuri – muudetud komisjoni . aasta määruse (EÜ) nr 3115/94, komisjoni . aasta määruse (EÜ) nr 3009/95 ja komisjoni . aasta määruse (EÜ) nr 1734/96 lisadega – rubriiki 8703.

 

Allkirjad


( *1 ) Kohtumenetluse keel: hollandi.

Top