EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XP0404(01)

XLVIII COSAC, seisukohad — Nikosia, 14. – 16. oktoober 2012

ELT C 97, 4.4.2013, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.4.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 97/1


XLVIII COSAC, SEISUKOHAD

Nikosia, 14.–16. oktoober 2012

2013/C 97/01

1.   Nobeli rahupreemia

COSAC tervitab Nobeli rahupreemia määramist Euroopa Liidule tunnustusena olulise panuse eest rahu, lepituse, demokraatia, inimõiguste ja solidaarsuse edendamise eest. COSAC usub, et tunnustus on ühtaegu suur au Euroopa riikide perele ja samas ka väljakutse Euroopa Liidule säilitada ja jätkuvalt arendada demokraatiat, rahu ja inimõigusi kogu maailmas.

2.   Sõnadelt tegudele, et saavutada „Rohkem Euroopat”

2.1.

COSAC tunnistab vajadust täiendada ja tugevdada olemasolevat majandus- ja rahandusliitu ning toetab majandus- ja rahaliidu (EMU) struktuuri tugevdamist, mis tagaks kriiside ennetamise, ohjamise ja lahendamise.

2.2.

Pidades silmas praeguseid arenguid Euroopa Liidus, märgib COSAC tunnustavalt, et EMU tugevdamine märgib uut etappi Euroopa integratsiooniprotsessis.

2.3.

COSAC usub, et EMU struktuuri tugevdamine fiskaal- ja pangandusliidu abil peaks olema kooskõlas demokraatliku legitiimsuse ja vastutuse põhimõttega. COSAC rõhutab, et Euroopa Parlament ja riikide parlamendid peaksid täitma sellega seoses otsustavat rolli. COSAC soovitab pidada igakülgselt nõu Euroopa Parlamendi ja riikide parlamentidega ning kaasata need EMU tulevasse struktuuri, et tugevdada demokraatlikku legitiimsust ja vastutust.

3.   Energia

3.1.

COSAC tunnustab Euroopa Liidu jõupingutusi, mis on tehtud selleks, et tagada konkurentsivõimeliste hindadega püsiv energiavarustus Euroopa majanduse parimaks toimimiseks ja kodanike heaoluks, ja mida on läbi viidud viisil, mis toetab liidu pikaajaliste jätkusuutlike eesmärkide saavutamist.

3.2.

Liidu energia siseturu väljakujundamine energiataristu laiendamise ja moderniseerimise teel võimaldab kiirelt ja tõhusalt transportida elektrit, gaasi ja teisi energiavorme kogu Euroopas ning tagada seega Euroopa kodanikele jätkuv ja konkurentsivõimeline energiavarustus; samuti annab see ELi liikmesriikidele võimaluse kasutada energia siseturu eeliseid. Seetõttu tervitab COSAC Euroopa Komisjoni üleeuroopalist energiataristut käsitleva määruse ettepanekut, mille eesmärk on luua alus strateegia „Euroopa 2020” eesmärkide ning liidu pikaajaliste jätkusuutlikkuse eesmärkide saavutamiseks.

3.3.

COSAC märgib, et eelnimetatud ettepanekut analüüsinud riikide parlamentidest olid selle eesmärkidega täielikult nõus 17 ja osaliselt nõus 8. Mitmete riikide parlamendid on väljendanud mõningast muret ettepaneku eri aspektide pärast, nagu on kirjas COSACi 18. poolaasta aruandes. Kõnealuses aruandes sisalduvas eelnimetatud ettepaneku parlamentaarse analüüsi ülevaates märgitakse, et Euroopa tasandi õigusloomeprotsessi varajases etapis võivad riikide parlamentide väljendatud mured olla väga erinevad.

3.4.

Seetõttu kutsub COSAC nõukogu ja Euroopa Parlamenti üles arvestama riikide parlamentide seisukohtadega ning viima kõnealune ettepanek võimalikult kiiresti tulemuslikult lõpule, et toetada Euroopa energiataristute õigeaegset moderniseerimist.

4.   Ühtse turu juhtimine

4.1.

COSAC tunnustab ühtse turu tähtsust Euroopa integratsiooni edendamisel, samuti selle olulist rolli püsiva majanduskasvu tagamisel ja rohkemate töökohtade loomisel Euroopa kodanikele. COSAC on aga veendunud, et ühtse turu potentsiaal ei ole veel täielikult ära kasutatud, seda suures osas probleemide tõttu ühtse turu eeskirjade rakendamisel ja jõustamisel.

4.2.

COSAC tervitab Euroopa Komisjoni teatist ühtse turu parema juhtimise kohta, mille eesmärk on ühelt poolt määrata kindlaks kasvupotentsiaaliga võtmevaldkonnad ja võtta meetmed kasvu kiireks edendamiseks ning teisalt teha ettepanekud ühtse turu eeskirjade väljatöötamist, rakendamist, kohaldamist ja jõustamist parandavate meetmete kohta.

4.3.

COSAC kutsub Euroopa Komisjoni üles tegema tihedat koostööd Euroopa Parlamendiga ja riikide parlamentidega, et saavutada teatises märgitud eesmärgid ning alustada tulemuslikku arutelu ühtse turu jätkuva paremaks muutmise nimel Euroopa kodanike ja ettevõtete huvides.

4.4.

COSAC tervitab Euroopa Komisjoni lubadust valmistada ette esimene aruanne ühtse turu integratsiooni ning ühtse turu paremat juhtimist käsitleva teatise eesmärkide täitmise kohta oma 2013. aasta majanduskasvu ülevaate osana, mis on oluline instrument saavutatud edukuse määratlemiseks. COSAC nõuab uusi meetmeid ühtse turu eeskirjade rakendamise regulaarseks kontrollimiseks, mis oleks võrreldav Euroopa poolaasta läbiviimisega, ning tunnistab ühtse turu testi tähtsust olemasolevate õigusaktide mõju hindamisel ühtsele turule.

5.   Strateegia „Euroopa 2020” – majanduskriisist taastumine

5.1.

COSAC kordab veelkord kollektiivse jõupingutuse vajadust majandus- ja sotsiaalkriisi tulemuslikuks ületamiseks ning liidu majanduse taastumiseks ja ka püsiva ja kaasava majanduskasvu saavutamiseks. Seetõttu rõhutab COSAC strateegia „Euroopa 2020” olulist rolli nende eesmärkide saavutamisel.

5.2.

COSAC tunnustab Euroopa Komisjoni jõupingutusi asjakohaste meetmete ja vahendite edendamisel majanduskasvu, tööhõive ja parema majandusjuhtimise toetamiseks kooskõlas strateegia „Euroopa 2020” eesmärkidega ning järgides täiel määral solidaarsuse põhimõtet. Lisaks rõhutab COSAC nende eesmärkide saavutamise vajadust liikmesriikides.

5.3.

Jätkuv majanduskriis näitab, et riiklikud eesmärgid tuleb seada nendes valdkondades, kus tuleb teha edusamme; see lubab paremini jälgida iga sektori tõhusust ning vajadusel võtta parandusmeetmed. Seoses sellega ärgitab COSAC riikide parlamente suurendama jõupingutusi, et jälgida edusamme strateegia „Euroopa 2020” eesmärkide saavutamisel, eelkõige liikmesriikidele Euroopa poolaasta raames ning nende riiklikes reformikavades antud konkreetsete soovituste rakendamise analüüsi kaudu.

6.   Poliitiline dialoog

6.1.

COSAC tunnistab poliitilise dialoogi tähtsust vahendina, mis tugevdab Euroopa institutsioonide ja riikide parlamentide vahelist koostööd. COSAC möönab, et poliitilise dialoogi osas on siiani saavutatud märkimisväärset edu, ent usub siiski, et dialoogi on võimalik muuta veelgi tõhusamaks.

6.2.

Seoses sellega tervitab COSAC komisjoni kindlat lubadust jätkuvalt tugevdada poliitilist dialoogi riikide parlamentidega, nagu on kirjas komisjoni vastuses XLVII COSACi seisukohtadele.

6.3.

COSAC kutsub Euroopa Komisjoni üles jätkuvalt tugevdama koostööd riikide parlamentidega, saates neile sisukamaid ja kiiremaid vastuseid, nii nagu mitmed parlamendid on palunud. COSAC tervitab soovitust, et Euroopa Komisjoni iga-aastased aruanded suhete kohta riikide parlamentidega võiksid selgemalt kajastada mõju, mis riikide parlamentide arvamustel või muul teabel on olnud ajaomase ettepaneku lõpptekstile. Lisaks ärgitab ta tõhustama koostööd nende ettepanekute osas, mille kohta on antud palju põhjendatud arvamusi.

6.4.

COSAC märgib, et esmakordselt pärast Lissaboni lepingu jõustumist esitas piisav arv riikide parlamente või esinduskodasid põhjendatud arvamuse, et käivitada kollase kaardi menetlus seoses määruse ettepanekuga, mis käsitleb kollektiivse tegutsemise õiguse kasutamist asutamisvabaduse ja teenuste osutamise vabaduse kontekstis. COSAC möönab, et Euroopa Komisjon on nüüdseks ettepaneku tagasi võtnud. COSAC kutsub Euroopa komisjoni üles vastama esitatud põhjendatud arvamustele individuaalselt ning põhjendama, miks ta leiab, et subsidiaarsuse põhimõtet ei ole rikutud.

6.5.

COSAC väärtustab riikide parlamentide ja komisjoni tihedat sidet konkreetsete ettepanekute osas ja tänab komisjoni tema jõupingutuste eest. Ta kutsub komisjoni üles veelgi tugevdama poliitilist dialoogi sellega, et külastab enamate riikide parlamente ning läheneb iga parlamendi või esinduskoja vajadustele individuaalselt.

6.6.

COSAC hindab kõrgelt parlamentidevahelist dialoogi ja oma koosolekutel toimunud arutelusid volinikega ning kutsub komisjoni üles ka edaspidi seadma prioriteediks COSACi koosolekutel osalemise, et jätkata siiani toimunud viljakate arutelude baasilt.


Top