EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02005D0341-20081219

Consolidated text: Komisjoni otsus, 11. aprill 2005, millega kehtestatakse personaalarvutitele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded (teatavaks tehtud numbri K(2005) 1024 all) (EMPs kohaldatav tekst) (2005/341/EÜ)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/341/2008-12-19

2005D0341 — ET — 19.12.2008 — 001.001


Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

►B

KOMISJONI OTSUS,

11. aprill 2005,

millega kehtestatakse personaalarvutitele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded

(teatavaks tehtud numbri K(2005) 1024 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2005/341/EÜ)

(EÜT L 115, 4.5.2005, p.1)

Muudetud:

 

 

Euroopa Liidu Teataja

  No

page

date

►M1

KOMISJONI OTSUS, 15. detsember 2008,

  L 340

115

19.12.2008




▼B

KOMISJONI OTSUS,

11. aprill 2005,

millega kehtestatakse personaalarvutitele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded

(teatavaks tehtud numbri K(2005) 1024 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2005/341/EÜ)



EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, ( 1 ) eriti selle artikli 6 lõike 1 teist lõiku,

olles konsulteerinud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoniga

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1980/2000 kohaselt võib ühenduse ökomärgise anda tootele, mille omadused võimaldavad sellel märkimisväärselt mõjutada kõige tähtsamate keskkonnaaspektide parandamist.

(2)

Määruses (EÜ) nr 1980/2000 sätestatakse, et Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni koostatud kriteeriumidel põhinevad ökomärgise erikriteeriumid kehtestatakse tooterühmade kaupa.

(3)

Kõnealuses määruses on samuti sätestatud, et ökomärgise andmise kriteeriumid ja nende kriteeriumidega seotud hindamis- ja kontrollinõuded vaadatakse läbi õigel ajal enne tooterühma kriteeriumide kehtivusaja lõppu.

(4)

Turu arengu kajastamiseks on asjakohane läbi vaadata ökoloogilised kriteeriumid, mis on kehtestatud komisjoni 22. augusti 2001. aasta otsusega 2001/686/EÜ, millega kehtestatakse personaalarvutitele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid ( 2 ).

(5)

Lisaks on vaja muuta kõnealuses otsuses esitatud tooterühma määratlust nii, et sellest jääksid välja serverid.

(6)

Seetõttu tuleks otsus 2001/686/EÜ selguse huvides asendada.

(7)

Muudetud ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded peaksid kehtima neli aastat.

(8)

On asjakohane võimaldada kuni 12 kuu pikkune üleminekuaeg tootjatele, kelle toodetele anti ökomärgis enne käesoleva otsuse teatavaks tegemist või kes taotlesid ökomärgist enne seda kuupäeva, et neil oleks piisavalt aega oma tooted muudetud kriteeriumide ja nõuetega vastavusse viia.

(9)

Käesolevas otsuses ette nähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 kohaselt moodustatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:



Artikkel 1

Tooterühma “personaalarvutid” kuuluvad arvutid, mis on ette nähtud kasutamiseks kindlas kohas, näiteks töölaual, ning mis koosnevad süsteemiplokist ja kuvarist, mis võivad olla, kuid ei pea olema samas korpuses, ning klaviatuurist.

Kõnesolevasse tooterühma kuuluvad ka koos personaalarvutitega kasutamiseks ettenähtud süsteemiplokid, klaviatuurid ja kuvarid.

See tooterühm ei hõlma servereid.

Artikkel 2

Personaalarvutile määruse (EÜ) nr 1980/2000 kohaselt ühenduse ökomärgise andmiseks peab seade kuuluma tooterühma “personaalarvutid” ja vastama käesoleva otsuse lisas esitatud ökoloogilistele kriteeriumidele.

▼M1

Artikkel 3

Tooterühma „personaalarvutid” ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad 31. maini 2010.

▼B

Artikkel 4

Haldusotstarbel antakse tooterühmale “personaalarvutid” kood “013”.

Artikkel 5

Otsus 2001/686/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 6

Tooterühma “personaalarvutid” kuuluvale tootele enne käesoleva otsuse teatavakstegemist antud ökomärgist võib kasutada 31. märtsini 2006 aastal.

Kui tooterühma “personaalarvutid” kuuluvale tootele ökomärgise andmise taotlus on esitatud enne käesoleva otsuse teatavakstegemist, võib sellele tootele anda ökomärgise otsuses 2001/686/EÜ kehtestatud tingimustel. Sellisel juhul võib ökomärgist kasutada kuni 31. märtsini 2006. aastal.

Artikkel 7

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.




LISA

RAAMTINGIMUSED

Ökomärgise saamiseks peab personaalarvuti, süsteemiplokk, kuvar või klaviatuur (edaspidi “toode”), kuuluma artiklis 1 määratletud tooterühma ja vastama järgmistele käesolevas lisas esitatud kriteeriumidele (ökomärgist võib taotleda kõigile üksikutele osadele, välja arvatud hiir):



 

Süsteemiplokk

Kuvar

Klaviatuur

Personaal arvuti

Energiasääst: süsteemiplokk

X

 
 

X

Energiasääst: kuvar

 

X

 

X

Kasutusea pikendamine: süsteemiplokk

X

 
 

X

Kasutusea pikendamine: kuvar

 

X

 

X

Vedelkristallkuvari elavhõbedasisaldus

 

X

(vajaduse korral)

 

X

(vajaduse korral)

Müra

X

 
 

X

Elektromagnetkiirgus

 

X

 

X

Tagasi- ja ringlussevõtmine

X

X

(vajaduse korral)

X

(vajaduse korral)

X

(vajaduse korral)

Kasutusjuhend

X

X

X

(vajaduse korral)

X

(vajaduse korral)

Katseid tehakse kriteeriumides märgitud taotluse korral standardis EN ISO 17025 esitatud üldnõuetele vastavates laborites. Vajaduse korral võib kasutada ka muid katsemeetodeid, kui taotlust hindav pädev asutus on kinnitanud nende samaväärsuse. Kui katseid ei ole mainitud või nende kasutamist mainitakse üksnes seoses kontrolli või järelevalvega, peab pädev asutus vastavalt vajadusele tuginema taotleja esitatud deklaratsioonidele ja dokumentidele ja/või sõltumatutele kontrollimistele.

Pädevatel asutustel soovitatakse taotluste hindamisel ja käesoleva lisa kriteeriumidele vastavuse kontrollimisel arvestada tunnustatud keskkonnajuhtimiskavade, näiteks ühenduse keskkonnajuhtimis- ja auditeerimissüsteemi EMAS või standardi ISO 14001 rakendamist. (Märkus: Selliste süsteemide rakendamine ei ole kohustuslik.)

ÖKOLOOGILISED KRITEERIUMID

1.   Energiasääst

Süsteemiplokk

(a) Süsteemiplokil on kergesti ligipääsetav sisse- ja väljalülitamisnupp.

(b) Arvuti süsteemiplokk vastab Energy Star'i konfiguratsiooninõuetele, ( 3 ) mis võimaldavad toimida energiasäästlikul režiimil.

Taotleja esitab pädevale asutusele deklaratsiooni, milles tõendatakse, et personaalarvuti süsteemiplokk vastab Energy Star-konfiguratsiooninõuetele (“juhendile”).

(c) Selleks et arvuti minimaalne energiatarbimine oleks kuni 4 W, peab arvuti võimaldama kasutada puhkeolekut ACPI ( 4 ) S3 (peatatakse muutmälus). Arvuti väljub sellest olekust käsu puhul, mis antakse ühel järgmisel viisil:

 modemi abil,

 võrguühenduse kaudu,

 klaviatuuri või hiirega.

Vaikimisi toimub tööolekust ACPI S3-puhkeolekusse lülitumine kuni 30-minutilise jõudeoleku järel. Tootja peab selle funktsiooni võimaldama, kuid kasutaja võib selle välja lülitada.

Taotleja esitab aruande, milles tõendatakse, et ACPI S3-oleku energiatarbimise mõõtmisel on kasutatud kehtiva Energy Star'i märgisega arvuteid käsitlevas vastastikuse mõistmise memorandumis kindlaksmääratud meetodit. Aruandes esitatakse kõnesoleva oleku puhul mõõdetud energiatarbimine.

(d) Väljalülitatuna on energiatarbimine kuni 2 W. Käesolevas kontekstis saavutatakse kõnealune olek arvuti väljalülitamiskäsuga.

Taotleja esitab pädevale asutusele aruande, milles tõendatakse, et väljalülitatud seadme energiatarbimise mõõtmisel on kasutatud kehtiva Energy Star'i märgisega arvuteid käsitlevas vastastikuse mõistmise memorandumis kindlaksmääratud meetodit. Aruandes esitatakse kõnesoleva oleku puhul mõõdetud energiatarbimine.

Kuvar

(a) Kuvaril on kergesti ligipääsetav sisse- ja väljalülitamisnupp.

(b) Kuvari puhkeoleku ( 5 ) energiatarbimine on kuni 2 W. Vaikimisi toimub tööolekust puhkeolekusse lülitumine pärast kuni 30-minutilist jõudeolekut. Tootja peab selle funktsiooni võimaldama, kuid kasutaja võib selle välja lülitada.

(c) Kuvari energiatarbimine väljalülitatuna ( 6 ) on kuni 1 W. Käesolevas kontekstis saavutatakse kõnealune olek kuvari väljalülitamiskäsuga.

(d) Kuvarid ei ületa Energy Stari 4. versioonis 2. astme maksimaalsele aktiivenergiatarbimisele esitatud nõudeid. Kuvarid peavad vastama ühele järgmisele valemile:

i) kui X < 1, siis Y = 23

ii) kui X ≥ 1, siis Y = 28X,

(kus X on megapikselite arv ja Y on energiatarbimine vattides).

Taotleja esitab pädevale asutusele aruande, milles tõendatakse, et väljalülitatud seadme ning puhke- ja töörežiimil töötava seadme energiatarbimise mõõtmisel on kasutatud arvutikuvaritele esitatavaid nõudeid käsitlevas Energy Stari programmis (4.0 versioon) kindlaksmääratud meetodit. Aruandes esitatakse kõigi kolme kõnesoleva oleku puhul mõõdetud energiatarbimine.

2.   Kasutusea pikendamine

(a) Arvuti on konstrueeritud nii, et selle mälu on kergesti ligipääsetav ja seda on võimalik vahetada.

(b) Arvuti on konstrueeritud nii, et kõvaketast ning olemasolu korral ka laserseadet (CD-seadet) ja/või universaaldigitaalseadet (DVD-seadet) oleks võimalik vahetada.

(c) Arvuti on konstrueeritud nii, et selle graafikakaardid on kergesti ligipääsetavad ja neid on võimalik vahetada.

Taotleja deklareerib pädevale asutusele, et toode vastab nendele nõuetele.

3.   Vedelkristallkuvari elavhõbedasisaldus

Vedelkristallkuvari taustvalgustussüsteemi keskmine elavhõbedasisaldus ühe lambi kohta ei tohi olla üle 3 mg.

Taotleja deklareerib pädevale asutusele, et toode vastab nendele nõuetele.

4.   Müra

Vastavalt standardi ISO 9296 punktile 3.2.5 ei tohi personaalarvuti süsteemiploki A-filtriga korrigeeritud deklareeritud helivõimsuse tase (l pW kohta) ületada järgmisi väärtusi:

 ooterežiimil 4,0 B(A) (vastab helitugevusele 40 dB(A)),

 kõvaketta töötamise ajal 4,5 B(A) (vastab helitugevusele 45 dB(A)).

Taotleja esitab pädevale asutusele standardi ISO 17025 kohaselt akrediteeritud sõltumatu katselabori koostatud aruande, milles tõendatakse, et müra taset on mõõdetud standardi ISO 7779 kohaselt ja deklareeritud vastavalt standardile ISO 9296. Aruandesse märgitakse nii ooterežiimil kui ka kõvaketta töötamise ajal mõõdetud müra tasemed, mida deklareeritakse vastavalt standardi ISO 9296 punktile 3.2.5.

5.   Elektromagnetkiirgus

Personaalarvuti kuvar vastab standardi EN50279 A-kategooria nõuetele.

Taotleja esitab aruande, millest nähtub, et kuvari kiirgus on kooskõlas kõnealuste nõuetega.

6.   Tagasi- ja ringlussevõtmine ning ohtlikud ained

Tootja peab võimaldama toote ja vahetatavate komponentide tasuta tagasivõtmise taastamiseks või ringlussevõtmiseks, v.a kasutaja saastatud esemed (nt meditsiinilise või tuumatehnilise kasutuse korral). Lisaks peab toode vastama järgmistele kriteeriumidele:

(a) üks kvalifitseeritud töötaja suudab seda lahti võtta;

(b) tootja kontrollib toote lahtivõtmist ja esitab lahtivõtuaruande, mis tehakse taotluse korral kättesaadavaks kolmandatele isikutele. Aruandes kinnitatakse muu hulgas järgmist:

 ühenduskohad on kergesti leitavad ja ligipääsetavad,

 ühenduskohad on võimalikult standarditud,

 ühenduskohtadele on võimalik ligi pääseda tavapäraste tööriistadega,

 vedelkristallkuvarite taustvalgustuslambid on kergesti eemaldatavad;

(c) ohtlikke materjale on võimalik eraldada;

(d) 90 % korpuse ja raami plast- ja metallmaterjali massist on tehnoloogiliselt ringlussevõetav;

(e) kui etiketid on vajalikud, on need kergesti eemaldatavad või sisseliidetud;

(f) plastosad:

 ei sisalda tahtlikult lisatud pliid või kaadmiumi,

 on valmistatud ühest või mitmest ühildatavast polümeerist, välja arvatud kate, mis koosneb mitte enam kui kaht liiki polümeerist, mida on võimalik eraldada ja mille pind on töötlemata, näiteks värvimata,

 ei sisalda metallikihte, mida üks inimene ei saa lihtsate tööriistadega eraldada;

(g) plastosad ei sisalda Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/95/EÜ ( 7 ) artiklis 4 loetletud polübroomitud bifenüüli (PBB) või polübroomitud difenüüleetrit (PBDE) sisaldavaid leegiaeglusteid. Selle nõude puhul arvestatakse deka-BDE kasutamisest tulenevate direktiivi hilisemate kohanduste ja muudatustega.

Plastosad ei sisalda kloroparafiin-leegiaeglusteid, mille molekuliahelas on 10-17 süsinikuaatomit ja mille kloorisisaldus on suurem kui 50 % aine massist (CASi nr 85535-84-8 ja CASi nr 85535-85-9).

Taotleja deklareerib kõnealuse nõude täitmist;

(h) üle 25 grammi raskused plastosad ei sisalda leegiaeglusteid või leegiaeglusteid sisaldavaid valmistisi, mis ökomärgise taotlemise ajal on tähistatud mõne järgmise hoiatusmärkega:

tervisele ohtlik:

R45 (võib põhjustada vähki)

R46 (võib põhjustada pärilikke geneetilisi kahjustusi)

R60 (võib kahjustada viljakust)

R61 (võib kahjustada loodet)

keskkonnale ohtlik:

R50 (väga mürgine veeorganismidele)

R50/R53 (väga mürgine veeorganismidele, võib pikaks ajaks reostada veekeskkonna)

R51/R53 (mürgine veeorganismidele, võib pikaks ajaks reostada veekeskkonna),

nagu on määratletud nõukogu direktiivis 67/548/EMÜ; ( 8 )

(i) plastosad on varustatud standardi ISO 11469: 2000 kohase materjali identifitseeriva püsimärgistusega. Seda kriteeriumi ei kohaldata väljapressitud plastmaterjali ja lamekuvarite valgusjuhtmete suhtes;

(j) akudes ei tohi olla elavhõbedat üle 0,0001 %, kaadmiumi üle 0,001 % ja pliid üle 0,01 % aku massist.

Taotleja deklareerib pädevale asutusele toote vastavust kõnealustele nõuetele. Taotleja esitab taotlust hindavale pädevale asutusele lahtivõtuaruande koopia.

Seoses punkti 6 alapunktis h esitatud kriteeriumiga märgitakse, et leegiaeglustite kasutamise korral ei tohi need olla tähistatud ühegi eespool nimetatud hoiatusmärkega ega olla nimetatud ohtlike ainete liigitamist, pakendamist ja märgistamist käsitleva direktiivi 67/548/EMÜ 1. lisas või selle hilisemates muudatustes. Seda nõuet ei kohaldata nende leegiaeglustite suhtes, mille keemilised omadused muutuvad kasutamisel sedavõrd, et neid ei ole vaja tähistada ühegi eespool loetletud hoiatusmärkega, ja kui pärast kasutamist säilib varasemal kujul alla 0,1 % käideldud osas sisaldunud leegiaeglustist. taotlusdokumentidesse tuleb märkida kõik üle 25 g raskustes plastosades kasutatavad leegiaeglustid koos nimetuste ja casi numbritega.

7.   Kasutusjuhendid

Tootele lisatakse müümisel asjakohane kasutusjuhend, mis sisaldab nõuandeid õige keskkonda arvestava kasutuse kohta, eelkõige järgmist:

(a) soovitused energiahalduselementide kasutuse kohta, kaasa arvatud teave selle kohta, et nende elementide lahtivõtmine võib põhjustada energiatarbimise ja seega ka käituskulude suurenemist;

(b) teave selle kohta, et vooluvõrgust võetava energia saab arvuti vooluvõrgust eemaldamisel või seinakontakti väljalülitamisel vähendada nullini;

(c) teave varuosade kättesaadavuse kohta. Kui tarbijal on vaja osi ajakohastada või vahetada, teavitatakse teda asjakohasest korrast;

(d) teave selle kohta, et toode on konstrueeritud nii, et selle osi saab nõuetekohaselt taaskasutada ja ringlusse võtta ja et neid ei tohiks ära visata;

(e) nõuanne selle kohta, kuidas tarbijal on võimalik tootja tagasivõtupakkumist kasutada;

(f) teave selle kohta, kuidas asjakohaselt kasutada raadiokohtvõrgu kaarte (WLAN kaarte), et minimeerida turvariske;

(g) teave tootele ökomärgise andmise kohta, selle tähenduse lühiselgitus ja viide lisainformatsioonile veebilehe aadressil (http://europa.eu.int/ecolabel).

Taotleja deklareerib toote vastavust kõnesolevate nõuetele ja esitab taotlust hindavale pädevale asutusele kasutusjuhendi koopia.

8.   Pakendamine

Pakend vastab järgmistele nõuetele:

(a) kõiki pakendi komponente on lihtne käsitsi eraldada ja eri materjalideks sorteerida, et hõlbustada ringlussevõtmist;

(b) kasutatav kartong koosneb vähemalt 80 % ulatuses ringlussevõetud materjalist.

Hindamine ja kontrollimine: taotleja deklareerib vastavust kõnealusele nõudele ja esitab märgist andvale pädevale asutusele taotluse ja pakendi proovi(d).

9.   Teave ökomärgisel

Ökomärgise 2. lahtris esitatakse järgmine tekst:

 vähendatud energiatarbimine,

 ringlussevõttu hõlbustav konstruktsioon,

 vähendatud müratase.

Taotleja deklareerib pädevale asutusele, et toode vastab kõnealusele nõudele ja esitab pakendil, tootel ja/või lisatavatel dokumentidel kujutatava ökomärgise koopia.



( 1 ) EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

( 2 ) EÜT L 242, 12.9.2001, lk 4.

( 3 ) Nõuded on määratlenud Ameerika Ühendriikide Keskkonnakaitseamet ja need kehtivad alates 2004. aasta septembrist. Vt veebilehe aadress: http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

( 4 ) Progressiivne konfiguratsiooni- ja toiteliides (Advanced configuration and power interface — ACPI).

( 5 ) Vastavalt Energy Stari 4. versioonis kuvarite puhul esitatud määratlusele.

Vt veebilehe aadress: http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

( 6 ) Vastavalt Energy Stari 4. versioonis kuvarite puhul esitatud määratlusele. Vt veebilehe aadress: http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

( 7 ) ELT L 37, 13.2.2003, lk 19.

( 8 ) EÜT L 196, 16.8.1967, lk 1.

Top