Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0328(01)

Komisjoni teatis, millega muudetakse dokumendi „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes“ lisa 2020/C 101 I/01

C/2020/2044

ELT C 101I, 28.3.2020, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.3.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

CI 101/1


KOMISJONI TEATIS,

millega muudetakse dokumendi „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes“ lisa

(2020/C 101 I/01)

I.   Sissejuhatus

(1)

Dokumendi „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes“ (1) (edaspidi „teatis“) punkti 13 kohaselt ei tohi riiklikud kindlustusandjad (2) pakkuda lühiajalist ekspordikrediidikindlustust turukõlblike riskide vastu. Turukõlblikud riskid on punktis 9 määratletud kui kaubanduslikud ja poliitilised riskid, mille maksimaalne riskiperiood on alla kahe aasta ning mis on seotud avalik- ja eraõiguslike ostjatega riikides, mis on loetletud kõnealuse teatise lisas.

(2)

COVID-19 ootamatu puhang 2020. aasta esimestel kuudel ei kujutanud endast mitte ainult tõsist ülemaailmset ohtu rahvatervisele, vaid põhjustas ka suure šoki maailma ja liidu majandusele. Selle puhangu tõttu on ettevõtjad silmitsi tõsise likviidsuspuudusega ja nende kauplemistingimusi ohustavad suurenenud finantsriskid. Liikmesriikide nimel teavitas nõukogu ekspordikrediidi töörühm komisjoni eraõiguslike kindlustusandjate käimasolevast lahkumisest lühiajalise ekspordikrediidi turult ning märkis, et arvestada tuleb sellega, et erasektor ei suuda edaspidi katta kõiki majanduslikult põhjendatud riske seoses ekspordiga kõikidesse maailma riikidesse, sealhulgas kõikidesse liikmesriikidesse.

(3)

Selle alusel korraldas komisjon kooskõlas teatise punktiga 35 avaliku konsultatsiooni, et hinnata eraõigusliku krediidikindlustuse ja krediidiriski edasikindlustuse võimet pakkuda kindlustuskatet ekspordile turukõlbliku riskiga riikidesse ning teha kindlaks, kas praegused ja eeldatavad turutingimused õigustavad mõne kõnealuse riigi ajutist kustutamist loetelust.

II.   Hinnang

(4)

Teatise punkti 5.2 kohaselt tugines komisjon hinnangu andmisel punktis 33 sätestatud kriteeriumidele: eraõigusliku krediidikindlustuse suutlikkus, riigireitingud ja ettevõtlussektori tulemused.

(5)

Et kindlaks määrata, kas erasektori ebapiisav võime katta kõiki kaubanduslikke ja poliitilisi ekspordiriske õigustab riigi väljajätmist turukõlbliku riski riikide loetelust, konsulteeris komisjon liikmesriikide, eraõiguslike krediidikindlustusandjate ja teiste huvitatud isikute, näiteks eksportijate, neid ühendavate organisatsioonide, krediidikindlustuse maaklerite ja kutseorganisatsioonidega ning küsis neilt teavet. 23. märtsil 2020 avaldas komisjon teabenõude lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse kättesaadavuse kohta seoses ekspordiga kõikidesse riikidesse, mida teatise kohaselt käsitatakse turukõlbliku riski riikidena (3). Vastuse laekumise tähtpäev oli 25. märts 2020. Komisjon sai 64 vastust liikmesriikidelt, eraõiguslikelt kindlustusandjatelt, eksportijatelt ja kutseorganisatsioonidelt.

(6)

Komisjonile avaliku teabenõude tulemusena esitatud teave osutas üldiselt sellele, et ekspordile eraõigusliku krediidikindlustuse pakkumise suutlikkus on praegu kiiresti vähenenud. Mõned riiklikud kindlustusandjad on juba täheldanud krediidikindlustuslepingute taotluste arvu suurenemist seoses ekspordiga turukõlbliku riskiga riikidesse. Enamik vastanutest eeldab, et kindlustuskate muutub ebapiisavaks, mis tähendab, et neis riikides võib eraõigusliku kindlustuse kättesaadavus muutuda väga lühikese aja jooksul ebapiisavaks.

(7)

Kõige uuemate makromajanduslike näitajate kohaselt on maailma ja liidu majandus COVID-19 viiruse puhangu tõttu languses ning see suundumus lähitulevikus tõenäoliselt jätkub. Haiguspuhangu mõju ei kajastu aga veel täielikult praegustes riigireitingutes. Võttes arvesse majandusprognoose, võib põhjendatult eeldada, et COVID-19 puhangu põhjustatud kriisi tõttu riigireitingud lähemal ajal halvenevad. Prognoositakse ettevõtlussektori tulemuste halvenemist (4) ning võrreldes ELi 2020. aasta talveprognoosiga on oodata komisjoni kasvuprognooside suurt korrigeerimist (negatiivne majanduskasv 1,4 %).

(8)

Selleks et aidata ELi majandust COVID-19 puhangu kontekstis, võttis komisjon vastu ajutise raamistiku (5), mis võimaldab liikmesriikidel pakkuda täiendavaid toetusmeetmeid, kasutades ära kehtivate riigiabi eeskirjade täielikku paindlikkust. Lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse valdkonnas lubati raamistikus vastavalt teatise punkti 18 alapunktile d ekspordikrediidikindlustuse nappuse tõttu suuremat paindlikkust teatavate riskide ajutise turukõlbmatuse tõendamisel.

(9)

See paindlikkus ei pruugi olla piisav, et kiiresti toime tulla raskustega, millega ettevõtjad praegu ja tõenäoliselt lähitulevikus kokku puutuvad. Selle asemel on vaja kiiremini reageerida, et leevendada kõiki negatiivseid tagajärgi, mis tulenevad eraõiguslike kindlustusandjate järsust lahkumisest lühiajalise ekspordikrediidi turult. Võttes arvesse avaliku konsultatsiooni tulemusi ja üldisi märke COVID-19 puhangu kahjulikust mõjust liidu majandusele tervikuna, leiab komisjon, et erasektor üldiselt ei suuda katta kõiki majanduslikult põhjendatud riske seoses ekspordiga riikidesse, mis on praegu liigitatud turukõlbliku riski riikideks. Samal ajal, võttes arvesse praegust teavet COVID-19 puhangu edasise arengu kohta, võib juhtuda, et eraõiguslikud kindlustusandjad hakkavad jälle suurendama positsiooni lühiajalises ekspordikrediidikindlustuses enne teatise punktis 36 sätestatud üheaastase perioodi möödumist. Seepärast võib turukõlbliku riski riikide loetelu muutmine 12 kuuks olla liiga pikk.

(10)

Neid asjaolusid arvesse võttes on komisjon kooskõlas ajutise raamistiku kestusega otsustanud käsitada kõiki teatise lisas loetletud riikidesse eksportimisega seotud kaubanduslikke ja poliitilisi riske ajutiselt turukõlbmatutena kuni 31. detsembrini 2020. Kooskõlas teatise punktiga 36 hindab komisjon ajutise erandi pikendamist kolm kuud enne 2020. aasta lõppu.

TEATISE MUUTMINE

(11)

Alates 27. märtsist 2020 kuni 2020. aasta lõpuni kohaldatakse dokumenti „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes“ järgmise muudatusega:

Lisa asendatakse järgmisega:

Turukõlbliku riski riikide loetelu

Komisjon käsitab kõiki kaubanduslikke ja poliitilisi riske, mis on seotud ekspordiga allpool loetletud riikidesse, ajutiselt turukõlbmatuna kuni 31. detsembrini 2020.

Belgia

Küpros

Slovakkia

Bulgaaria

Läti

Soome

Tšehhi Vabariik

Leedu

Rootsi

Taani

Luksemburg

Ühendkuningriik

Saksamaa

Ungari

Austraalia

Eesti

Malta

Kanada

Iirimaa

Madalmaad

Island

Kreeka

Austria

Jaapan

Hispaania

Poola

Uus-Meremaa

Prantsusmaa

Portugal

Norra

Horvaatia

Rumeenia

Šveits

Itaalia

Sloveenia

Ameerika Ühendriigid“


(1)  ELT C 392, 19.12.2012, lk 1.

(2)  Riiklik kindlustusandja on teatises määratletud kui äriühing või muu organisatsioon, kes pakub ekspordikrediidikindlustust liikmesriigi nimel või toetusel, või ekspordikrediidikindlustust pakkuv liikmesriik.

(3)  https://ec.europa.eu/competition/consultations/2020_short-term-export-credit-insurance/index_en.html

(4)  Kuigi paljud komisjoni avalikule konsultatsioonile vastanud märkisid, et praegu on raske hinnata COVID-19 puhangu täpseid tagajärgi, esitasid mõned sidusrühmad andmeid selle kohta, et praegune kriis võib tuua Euroopas kaasa ettevõtete maksejõuetuse kuni 20%-lise suurenemise. Samamoodi peaks negatiivset mõju näha olema kindlustuslepingute sõlmimise üldise suutlikkuse 15 %-lises vähenemises, mis võib aga väikeettevõtjate puhul küündida 40 %ni. 2009. aastal olid suurusjärgud sarnased ja paljud konsultatsioonis osalejad väljendasid seoses 2020. aasta COVID-19 puhangu mõjuga veelgi halvemaid ootusi.

(5)  Komisjoni 19. märtsi 2020. aasta teatis „Riigiabi ajutine raamistik majanduse toetamiseks praeguse COVID-19 puhangu kontekstis“ (ELT C 91I, 20.3.2020, lk 1–9).


Top