EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0326

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks omavahendid, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel, ning rahavajaduste rahuldamise meetmete kohta

COM/2018/326 final - 2018/0131 (NLE)

Brüssel,2.5.2018

COM(2018) 326 final

2018/0131(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU MÄÄRUS

meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks omavahendid, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel, ning rahavajaduste rahuldamise meetmete kohta


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Käesoleva ettepaneku eesmärk on kehtestada kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 lõikega 2 sätted, mida on vaja meetodite ja menetluste kindlaksmääramiseks, mille alusel teevad liikmesriigid komisjonile kättesaadavaks uued omavahendid. Nendele on osutatud Euroopa Liidu omavahendite süsteemi puudutavat nõukogu otsust käsitleva komisjoni ettepaneku 1 artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e ning need põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel. Käesolev määrus täiendab nõukogu määrust (EL, Euratom) nr 609/2014, 2 mida kohaldatakse seniste omavahendite suhtes ka edaspidi.

Kavandatud uue omavahendite otsusega säilitatakse küll senised kolm omavahendiliiki, kuid neid reformitakse. Nendeks on traditsioonilised omavahendid, käibemaksupõhised omavahendid muudetud kujul ja kogurahvatulul põhinevad omavahendid.

Lisaks nendele luuakse omavahendite otsuse ettepanekuga kolm uut omavahendiliiki, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel.

Käesolevas määruses esitatud praktiliste õigusnormidega rakendatakse omavahendite otsuse ettepanekus sätestatud süsteem ja täiendatakse praegust omavahendite süsteemi, kohandades seda vastavalt uutele omavahenditele. Eelkõige käsitletakse määruse ettepanekus uute omavahendite arvutamist, kindlaksmääramist ja kättesaadavaks tegemist, tõendavate dokumentide säilitamist, halduskoostööd, omavahendite arvestust, nende kättesaadavaks tegemise ning korrektsioonide ja kohanduste tegemise aega ning vajaduse korral rahavajadusi.

Peale selle sätestatakse kogurahvatulul põhinevate omavahendite suhtes kohaldatava määra arvutamine, millega täiendatakse määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklit 5. Kogurahvatulu omavahendite summa tuleks arvutada, kui kõigi muude omavahendite summad ning täiendavate teadusuuringute ja tehnoloogia arenduskavade rahalised toetused ja muud tulud on teada. See tagaks kogurahvatulul põhinevate omavahendite teisejärgulisuse, kuna nendest tuleks täita ELi eelarvet juhul, kui muudest omavahenditest ega muudest ELi eelarve tuluallikatest ei piisa.

Omavahendid jagunevad sõltuvalt nende käsitlemisest eelarvetsüklis kaheks. Esiteks on tulukirjed, mida ajakohastatakse, kui need hiljem tegelikult muutuvad (võrreldes summadega, mis on kantud eelarveaasta alguses vastu võetud eelarvesse), nt käibemaksu- ja kogurahvatulupõhised omavahendid, mis kuuluvad praegu siia kategooriasse. Teiseks on tulukirjed, mida ei ajakohastata, nt tollimaksud. Kavandatud uued omavahendid kuuluksid samuti ühte neist kahest rühmast ja seega ei ole menetlust vaja muuta. Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel osakaalul põhinevate omavahendite summat ajakohastataks siis, kui saadakse tegelikult esitatud ja kontrollitud andmed. Seevastu Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi enampakkumisel saadaval tulul põhinevaid omavahendeid sarnaselt tollimaksudega hiljem ei ajakohastataks ega muudetaks. Kogurahvatulul põhinevate omavahendite kirje jääb tasakaalustavaks kirjeks, millega tagatakse eelarve tasakaal.

Nõuandekomitee kaasatakse täielikult kõigi omavahendite prognoosimisse.

Käesoleva määruse sätted üldiselt vastavad määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 asjaomastele sätetele ja neile osutatakse kogu käesolevas määruses.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 311 neljandale lõigule täiendatakse omavahendite kättesaadavaks tegemist käsitlevaid sätteid määrusega, milles sätestatakse liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed. Kõnealused sätted, mis ei ole otse seotud omavahendite kättesaadavaks tegemisega, on esitatud ettepanekus võtta vastu nõukogu määrus, millega kehtestatakse omavahendite süsteemi rakendusmeetmed 3 ning millega tunnistatakse kehtetuks ja asendatakse kehtiv määrus (EL, Euratom) nr 608/2014 4 .

See algatus on osa laiemast omavahendeid käsitlevast seadusandlikust paketist, mille komisjon esitab koos määrusega 2021.–2027. aasta mitmeaastase finantsraamistiku kohta 5 . Paketti kuuluvad eespool osutatud omavahendite otsus, kõigi (praegu kehtivate ja uute) omavahendite uusi rakendusmeetmeid käsitlev määrus ja käibemaksupõhiste omavahendite määruse 6 muutmismäärus 7 . Algatus ei ole osa õigusloome kvaliteedi programmist.

Omavahendite otsuse ettepanek sisaldab uusi omavahendeid ja selle artikli 6 lõikes 3 on sätestatud, et liikmesriigid teevad artikli 2 lõike 1 punktides a, b, c, d, e ja f sätestatud vahendid komisjonile kättesaadavaks Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 lõike 2 alusel vastu võetud määruste kohaselt. Määruses (EL, Euratom) nr 609/2014 on käsitletud olemasolevaid omavahendeid, millele on osutatud otsuse artikli 2 lõike 1 punktides a, b ja f, ja kavandatud määruses käsitletakse uusi omavahendeid, millele on osutatud otsuse artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e.

Selleks et kehtestada ülejäänud, kogurahvatulul põhinevate omavahendite suhtes kohaldatav määr, on kavas kehtestada uus artikkel, millega täiendatakse määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklit 5. Selle alusel lisatakse äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevatest omavahenditest saadav tulu traditsioonilistest omavahenditest ja käibemaksupõhistest omavahenditest saadavale tulule, et arvutada, kui suur osa eelarvest tuleb katta kogurahvatulul põhinevatest omavahenditest.

Komisjoni ettepanekut selgitatakse täpsemalt allpool punktis 5.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Omavahendite otsuse õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 311 kolmas lõik. Nende õigusaktide õiguslik alus, milles sätestatakse omavahendite süsteemi ja omavahendite kättesaadavaks tegemise rakendusmeetmed, on aluslepingu artikli 311 neljas lõik ja artikli 322 lõige 2.

Käesoleva määruse õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 lõige 2. Sellele on osutatud ka uue omavahendite otsuse artiklis 6 (omavahendite otsuse 2014/335/EL, Euratom 8 artikkel 8). See täiendab praegu kehtivat määrust (EL, Euratom) nr 609/2014, millega tehakse kättesaadavaks traditsioonilised omavahendid ning käibemaksul ja kogurahvatulul põhinevad omavahendid. See on ka seotud määrusega, milles sätestatakse omavahendite süsteemi rakendusmeetmed (praegu kehtiv määrus (EL, Euratom) nr 608/2014 ja kavandatud uus rakendusmeetmete määrus).

Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

Omavahendite laadist tulenevalt sõltub nende haldamine muude liidu tegevuspõhimõtete nõuetekohasest kohaldamisest:

traditsioonilised omavahendid (peamiselt tollimaksud) on seotud tolliliiduga;

käibemaksupõhised omavahendid ja äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevad omavahendid on seotud ühtse turu ja maksupoliitikaga;

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevad omavahendid on seotud liidu keskkonnapoliitika ja kliimameetmetega.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Käesoleva määruse õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 lõige 2. Sellele on osutatud ka uue omavahendite otsuse artiklis 6 (omavahendite otsuse 2014/335/EL, Euratom artikkel 8).

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Liidu eelarve ja selle tulude poole moodustavate omavahendite laadi tõttu tuleb omavahendite süsteemi ja nende kättesaadavaks tegemise korda vaadelda mitte liikmesriikide, vaid liidu tasandil.

Proportsionaalsus

Käesoleva uue määruse ettepanekuga täiendatakse praegu kehtivaid sätteid ja kohandatakse neid uute omavahenditega. Kuna omavahendite otsuses käsitletakse uusi omavahendeid, on vaja ajakohastatud õigusakte, mis sisaldavad sätteid nende uute omavahendite kättesaadavaks tegemise kohta ning millega täiustatakse ja parandatakse olemasolevaid sätteid.

Kuna liidu ja tema liikmesriikide huvides on tagada omavahendite süsteemi hea toimimine, on omavahendite kättesaadavaks tegemise meetodid üles ehitatud selliselt, et liidu ja liikmesriikide koostöö sujuks.

Vahendi valik

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 lõikes 2 ei ole täpsustatud, millist vahendit tuleb kasutada 9 . Küll aga on otsuse 2014/335/EL, Euratom artiklis 8 ja omavahendite süsteemi käsitleva otsuse ettepaneku artiklis 6 nõutud, et liikmesriigid teeksid omavahendid komisjonile kättesaadavaks Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 lõike 2 alusel vastu võetud „määruste kohaselt“.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Euroopa Liidu omavahendite süsteemi käsitleva nõukogu otsuse ettepaneku seletuskirjas on antud lisateavet hiljutiste aruannete ja dokumentide kohta, milles on analüüsitud omavahendite süsteemi reformimise vajadust.

Seega on vaja uut omavahendite kättesaadavaks tegemist käsitlevat määrust, sest praegu kehtivas määruses (EL, Euratom) nr 609/2014 osutatakse üksnes traditsioonilistele, käibemaksupõhistele ja kogurahvatulul põhinevatele omavahenditele, omavahendite otsuse ettepanekuga lisanduvad aga uued omavahendid, mille kättesaadavaks tegemise jaoks on vaja uusi sätteid.

Kuna ettepanekuga muudetakse nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 kohast süsteemi, tugineb ettepanek juba kehtivatele sätetele. Lisaks täiendab see uusi omavahendeid käsitlevaid asjakohaseid õigusakte ja osutab nendele. Seepärast jätkatakse ettepanekuga kehtiva süsteemi kasutamist ja laiendatakse seda uutele omavahenditele.

Algatus ei ole osa õigusloome kvaliteedi programmist; see on suunatud liikmesriikidele, mitte mikro-, väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele või teistele sidusrühmadele; see ei mõjuta põhimõtteliselt liidu valdkondlikku konkurentsivõimet ega rahvusvahelist kaubandust. Ettepanek ei mõjuta põhiõiguste kaitset.

4.MÕJU EELARVELE

Nii käesoleva ettepaneku kui ka omavahendeid käsitleva seadusandliku paketi mõju eelarvele on kirjeldatud finantsselgituses, mis on lisatud käesolevale ettepanekule. Uute omavahendite kasutuselevõtuga on omavahendite reformitud süsteemi võimalik rakendada sama suurte haldusassigneeringute ja inimressurssidega kui praegust süsteemi.

5.MUU TEAVE

Omavahendeid käsitlevate õigusaktide kohaldamist, sealhulgas omavahendite kättesaadavaks tegemise meetodeid ja menetlust arutatakse korrapäraselt omavahendite nõuandekomitees.

Komisjoni ettepaneku võib kokku võtta järgmiselt.

I peatükk „Üldsätted“

Ettepaneku artikkel 2 („Tõendavate dokumentide säilitamine“): sätted kordavad määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 3 sätteid, kuid eraldi sätted on omavahendite kohta, mis põhinevad Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil (sarnased sätted nendega, mida kohaldatakse traditsiooniliste omavahendite suhtes), ning omavahendite kohta, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel (sarnased sätted nendega, mida kohaldatakse käibemaksul ja kogurahvatulul põhinevate omavahendite suhtes).

Ettepaneku artikkel 3 („Halduskoostöö“) vastab määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklile 4.

Ettepaneku artikliga 4 („Mõju kogurahvatulul põhinevatele omavahenditele“) tagatakse kogurahvatulul põhinevate omavahendite teisejärgulisus. See täiendab määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklit 5, nähes ette, et kogurahvatulupõhiste omavahendite summa arvutatakse pärast seda, kui kõigist muudest omavahenditest, nii varem olemas olnutest kui ka uutest, saadav tulu on kokku arvatud. Sellega tagatakse ka, et uue omavahendite otsusega lubatud brutomaksete vähendamisi võetakse arvesse kogurahvatulupõhiste omavahendite kättesaadavaks tegemisel ja kontole kandmisel.

II peatükk „Omavahendite arvestus“

Ettepaneku artikkel 5 („Raamatupidamisarvestusse kandmine ja aruandlus“) vastab määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklile 6 ja kohandab seda uute omavahendite vajadustega.

Ettepaneku artikkel 6 („Paranduste tegemine Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite arvestuses“) vastab määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklile 7, tuginedes selle omavahendite liigi puhul kõnealuses artiklis sätestatud traditsioonilistele omavahenditele, kuna need on sarnast laadi.

III peatükk „Omavahendite arvutamine“

Artiklites 7, 8 ja 9 käsitletakse äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite arvutamise meetodeid. Neid artikleid tuleks lugeda koos komisjoni poolt nõukogu määruse (millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed) kohta esitatud ettepaneku artikliga 1, milles sätestatakse kohaldatavad sissenõudmismäärad.

IV peatükk „Omavahendite kättesaadavaks tegemine“

Ettepaneku artikkel 10 („Riigikassa ja arvestuskord“) lähtub määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklist 9.

Artiklites 11 ja 12 käsitletakse uute omavahendite kättesaadavaks tegemist. Nagu selgitatud, järgivad Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevaid omavahendeid käsitlevad sätted sätteid, mida kohaldatakse traditsiooniliste omavahendite suhtes (vt määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklit 10). Omavahendite puhul, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel, järgitakse aga sätteid, mida kohaldatakse käibemaksul ja kogurahvatulul põhinevate omavahendite suhtes (vt määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklit 10a).

Ettepaneku artikliga 13 („Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate eelmiste eelarveaastate omavahendite korrigeerimine“) kohandatakse määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 10b sätteid, mida kohaldatakse käibemaksul ja kogurahvatulul põhinevate omavahendite suhtes. Iga-aastasesse saldo arvutamisesse, mille käigus võrreldakse prognoose esimeste tegelike andmetega, kaasatakse nüüd kaks uut omavahendite liiki. Teise sammuna jagatakse saldo kogusumma liikmesriikide vahel vastavalt nende kogurahvatulu osakaalule (saldeerimine). Samuti märgitakse selles artiklis, et kontrolli põhjal tehtavad korrektsioonid või kohandused tuleb avaldada komisjoni kindlaks määratud kuupäeval. Kontrollitulemuste alusel saadud summasid ei võeta iga-aastasel saldo arvutamisel arvesse.

Artikkel 14 („Kaheteistkümnendikosade ülekandmine ettemaksena“) vastab määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 10a lõikele 2 ning seda kohaldatakse äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite suhtes.

Artikkel 15 („Viivis hilinemisega kättesaadavaks tehtud summadelt“) vastab määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklile 12. Nagu see on ka traditsiooniliste omavahendite puhul, tuleb viivist tasuda alati, kui Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite kättesaadavaks tegemine hilineb. Sarnaselt käibemaksul ja kogurahvatulul põhinevate omavahenditega on ka äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite puhul koostatud ammendav loetelu asjaoludest, mille korral tuleb viivist maksta.

V peatükk „Rahavarude haldamine“

Artikkel 16 („Rahavarude haldamist ja maksekorralduste täitmist käsitlevad nõuded“) lähtub määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklitest 14 ja 15.

VI peatükk „Lõppsätted“

Ettepaneku artiklis 17 „Komiteemenetlus“ sätestatakse, et komisjonile antakse kooskõlas määrusega (EL) nr 182/2011 rakendamisvolitused.

Ettepaneku artiklis 18 „Üleminekusätted“ on sätestatud üleminekuperiood.

Ettepaneku artiklis 19 „Jõustumine“ sätestatakse, et määrus jõustub omavahendite otsusega samal ajal. Käesolevat määrust kohaldatakse Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite suhtes tagasiulatuvalt alates 1. jaanuarist 2021. Mis puutub äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevatesse omavahenditesse, siis kohaldatakse neid sätteid alates teisest aastast pärast äriühingu tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi käsitleva nõukogu direktiivi ülevõtmisperioodi lõppu.

2018/0131 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU MÄÄRUS

meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks omavahendid, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel, ning rahavajaduste rahuldamise meetmete kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 322 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa energiaühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 106a,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust 10 ,

võttes arvesse Euroopa Kontrollikoja arvamust 11 ,

ning arvestades järgmist:

(1)Nõukogu otsuse 20xx/xxx/EL, Euratom 12 artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud omavahendid peavad olema liidule kättesaadavad võimalikult headel tingimustel ning seda silmas pidades tuleks kehtestada eeskirjad, mille alusel liikmesriigid annavad kõnealused omavahendid komisjoni käsutusse.

(2)Nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 609/2014 13 sisaldab sätteid omavahendite kättesaadavaks tegemise ja halduskokkulepete kohta ning mis on muude omavahendite puhul samad ja mida saab vajaduse korral kohaldada mutatis mutandis.

(3)Liikmesriigid peaksid hoidma komisjonile kättesaadavana ning vajaduse korral edastama talle dokumendid ja teabe, mida tal on vaja seoses liidu omavahenditega antud volituste kasutamiseks. Eelkõige peaksid liikmesriigid esitama komisjonile regulaarselt aruandeid omavahendite kohta.

(4)Liikmesriigid peaksid suutma komisjonile igal ajal esitada omavahendite sissenõudmist käsitlevad tõendavad dokumendid.

(5)Kogurahvatulupõhiste omavahendite suhtes kohaldatav määr tuleks arvutada, kui kõigist muudest otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides a, b, c, d ja e osutatud omavahenditest saadav tulu ning täiendavate teadusuuringute ja tehnoloogia arenduskavade rahalised toetused ja muud tulud on kokku arvatud.

(6)Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 neljandas lõigus osutatud brutomaksete vähendamisi, mida on lubatud Saksamaal teha, tuleks arvesse võtta kogurahvatulupõhiste omavahendite kontole kandmisel vastavalt määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 6 lõike 3 kolmandale lõigule ja kättesaadavaks tegemisel vastavalt kõnealuse määruse artiklile 10a.

(7)Selleks et tagada liidu eelarve rahastamine igas olukorras, tuleks sätestada menetlus, mis käsitleb äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevaid omavahendeid ja mille kohaselt peavad liikmesriigid tegema eelarvesse kantud omavahendid liidule kättesaadavaks igakuiste kaheteistkümnendikosadena ning kättesaadavaks tehtud summasid hiljem korrigeerima.

(8)Uute omavahendite arvutamise meetodid tuleks selgelt kindlaks määrata kooskõlas nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 20xx/xxxx 14 artiklis 1 sätestatud kohaldatavate sissenõudmismääradega.

(9)Omavahendid tuleb kättesaadavaks teha tasumisele kuuluvate summade kandmise teel määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklis 9 osutatud kontole, mis on selleks otstarbeks komisjoni nimel avatud iga liikmesriigi riigikassas või liikmesriigi poolt selleks määratud asutuses.

(10)Lihtsuse huvides tuleks äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite korrigeerimise menetlust ühtlustada praeguste omavahendite korrigeerimist käsitlevate sätetega. Korrigeerimiste kogusumma tuleks liikmesriikide vahel kohe ümber jagada.

(11)Komisjonil peab olema piisav rahavaru, et täita aasta alguskuudesse koonduvate maksetega seotud regulatiivseid nõudeid, kui see on põhjendatud rahavajadustega.

(12)Selleks et saavutada liidu eesmärgid, peaks viivise arvutamise kord tagama eelkõige selle, et omavahendid tehakse kättesaadavaks ettenähtud ajaks ja täies mahus. Liikmesriigid peaksid tasuma viivist, kui omavahendite kandmine kontole hilineb. Kooskõlas usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttega tuleks kanda hoolt selle eest, et hilinemisega kättesaadavaks tehtud omavahenditelt tasumisele kuuluva viivise sissenõudmise kulu ei ületaks tasumisele kuuluva viivise summat.

(13)Omavahenditega seotud finantseeskirjade nõuetekohase kohaldamise hõlbustamiseks on vaja lisada sätted, millega tagatakse tihe koostöö liikmesriikide ja komisjoni vahel.

(14)Selleks et tagada käesoleva määruse rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused omavahendeid käsitlevate aruannete vormide koostamiseks. Neid volitusi tuleks kasutada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 15 .

(15)Rakendusaktid omavahendeid käsitlevate aruannete vormide koostamise kohta tuleks nende tehnilist iseloomu arvestades vastu võtta nõuandemenetluse teel.

(16)Järjepidevuse tagamiseks ning otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artiklit 9 arvesse võttes peaks käesolev määrus jõustuma kõnealuse otsusega samal päeval ning seda tuleks kohaldada alates 1. jaanuarist 2021. Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis c osutatud omavahendeid käsitlevaid sätteid tuleks kohaldada alates kuupäevast, mis on kindlaks määratud kõnealuse otsuse artikli 9 kohaselt,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I peatükk

Üldsätted

Artikkel 1

Reguleerimisese

Käesoleva määrusega kehtestatakse eeskirjad otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud liidu omavahendite arvutamise ja komisjonile kättesaadavaks tegemise kohta ning sätestatakse kõnealuse otsuse artikli 2 lõike 1 punktis f osutatud kogurahvatulul põhinevate omavahendite suhtes kohaldatava määra arvutamine.

Artikkel 2

Tõendavate dokumentide säilitamine

1.    Liikmesriigid võtavad kõik asjakohased meetmed, et tagada Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite arvutamise, kindlaksmääramise ja kättesaadavaks tegemisega seotud tõendavate dokumentide säilimine vähemalt kolme kalendriaasta jooksul selle aasta lõpust arvates, mille kohta kõnealused tõendavad dokumendid on koostatud.

Liikmesriigid säilitavad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahenditega seotud tõendavaid dokumente asjaomasele eelarveaastale järgneva kuuenda aasta 31. juulini.

2.    Kui lõikes 1 osutatud tõendavate dokumentide kontrollimisel vastavalt määruse (EL, Euratom) 20xx/xxxx artiklile 4 ilmneb vajadus neid parandada või muuta, siis säilitatakse neid dokumente lõikes 1 ette nähtud ajast kauem ja nii kaua, et neid saaks parandada või muuta ja tulemust kontrollida.

3.    Juhul kui liikmesriigi ja komisjoni vaheline vaidlus, mis käsitleb otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud omavahendite teatava summa kättesaadavaks tegemise kohustust, lahendatakse vastastikuse kokkuleppe või Euroopa Liidu Kohtu otsuse alusel, peab liikmesriik esitama komisjonile finantsjärelevalveks vajalikud tõendavad dokumendid kahe kuu jooksul pärast vaidluse lahendamist.

Artikkel 3

Halduskoostöö

1.    Iga liikmesriik teavitab komisjoni järgnevast:

(a)omavahendite arvutamise või kindlaksmääramise, sissenõudmise, kättesaadavaks tegemise ja kontrollimise eest vastutavate talituste ja asutuste nimed ning nende talituste ja asutuste rolli ning tegevust reguleerivad põhisätted;

(b)õigus- ja haldusnormidega kehtestatud üldsätted ja raamatupidamiseeskirjad, mis käsitlevad omavahendite arvutamist või kindlaksmääramist, sissenõudmist, kättesaadavaks tegemist ja komisjonipoolset kontrollimist;

(c)kõigi nende haldusdokumentide ja arvestuskirjete täpsed nimetused, kuhu on kantud omavahendid, eelkõige dokumendid ja kirjed, mida kasutatakse artiklis 5 ette nähtud raamatupidamisarvestuse pidamisel.

Komisjonile teatatakse viivitamata kõigist esimeses lõigus osutatud nimetustes või sätetes tehtud muudatustest.

2.    Liikmesriigi taotluse korral edastab komisjon lõikes 1 osutatud teabe kõikidele liikmesriikidele.

Artikkel 4

Mõju kogurahvatulul põhinevatele omavahenditele

1.    Selleks et kehtestada määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklis 5 osutatud ühtne määr, tuleb otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud tulu lisada kõnealuse otsuse artikli 2 lõike 1 punktides a ja b osutatud tulule, et arvutada eelarveosa, mis tuleb katta kogurahvatulul põhinevatest omavahenditest.

2.    Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 neljandas lõigu kohaselt Saksamaal teha lubatud brutomaksete vähendamise suhtes kohaldatakse määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 6 lõike 3 kolmandat lõiku ja artiklit 10a.

II peatükk

OMAVAHENDITE ARVESTUS

Artikkel 5

Raamatupidamisarvestusse kandmine ja aruandlus

1.    Omavahendite arvestust peab iga liikmesriigi riigikassa või samalaadseid funktsioone täitev muu riigiasutus (edaspidi „riigikassa“) või iga liikmesriigi keskpank. Raamatupidamisarvestust peetakse omavahendite liikide lõikes.

2.    Omavahendite arvestamisel loetakse kuu lõppenuks mitte varem kui omavahendite arvutamise või kindlaksmääramise kuu viimasel tööpäeval kell 13.00.

3.    Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite kaheteistkümnendikosad kantakse kontole iga kuu esimesel tööpäeval.

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite asjaomase kuu summad kantakse kontole saastekvootide enampakkumisel müümise või energeetikasektori ajakohastamiseks üleminekuperioodil tasuta lubatud heitkoguste ühikute eraldamise kuule järgneva teise kuu esimesel tööpäeval.

Artiklis 13 osutatud arvutustulemus kirjendatakse kord aastas.

4.    Iga liikmesriik saadab komisjonile lõike 3 teises lõigus sätestatud tähtajaks Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite igakuise raamatupidamisaruande.

5.    Iga liikmesriik saadab komisjonile iga aasta 15. aprilliks aastaaruande koos otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud omavahendite jooksva ja järgmise aasta prognoosi ja hinnangutega.

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite prognoos on lõike 6 punktis b osutatud eelmise aasta aruandes esitatud summa.

6.    Kõik liikmesriigid saadavad 31. juuliks komisjonile järgmised aruanded omavahendite summade arvutuste kohta:

(a)aastaaruanne teise aasta kohta, mis eelneb jooksvale aastale („n – 2“), koos kõnealuses liikmesriigis maksumaksjate deklareeritud maksustatava kasumi summaga, sealhulgas maksustatava kasumi osa, mis on omistatud teistele liikmesriikidele, ja maksustatava kasumi summa, mille on omistanud deklareerivale liikmesriigile teised liikmesriigid vastavalt liidu eeskirjadele, ja aastaaruanne teise aasta kohta, mis eelneb jooksvale aastale („n – 2“), koos artikli 7 kohase omavahendite summade arvutusega;

(b)aastaaruanne jooksvale aastale eelneva aasta („n – 1“) kohta koos direktiivi 2003/87/EÜ artikli 10 lõike 2 punktis a osutatud lubatud heitkoguste ühikute enampakkumisest saadud tuluga; eelmise aasta aruanne koos tasuta lubatud heitkoguste ühikute arvuga, mis eraldati üleminekuperioodil energeetikasektori ajakohastamiseks vastavalt kõnealuse direktiivi artiklile 10c, ja nende turuväärtus, ja eelmise aasta aruanne koos artikli 8 kohase omavahendite summade arvutusega;

(c)aastaaruanne teise aasta kohta, mis eelneb jooksvale aastale („n – 2“), koos statistikaga nende plastpakendijäätmete massi (kilogrammides) kohta, mis tekkisid liikmesriigis, ja selliste plastpakendijäätmete massi (kilogrammides) kohta, mis võeti ringlusse; aastaaruanne teise aasta kohta, mis eelneb jooksvale aastale („n – 2“), koos artikli 9 kohase omavahendite summade arvutusega.

Punkti a kohaldamisel piirduvad liikmesriikide esitatavad andmed nende maksumaksjate maksustatava kasumiga, kellele liidu eeskirjad äriühingu tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi kohta on kohustuslikud.

7.    Komisjon võib vastu võtta rakendusakte, millega kehtestatakse lõigetes 4, 5 ja 6 osutatud omavahendite aruannete vormid. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artikli 17 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusele.

Artikkel 6

Paranduste tegemine Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite arvestuses

Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis d osutatud Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite puhul ei saa pärast asjaomasele eelarveaastale järgneva kolmanda aasta 31. detsembrit liikmesriikide esitatud aruandeid enam parandada, välja arvatud seoses punktidega, millest komisjon või asjaomane liikmesriik on enne nimetatud kuupäeva teatanud.

II peatükk

Omavahendite arvutamine

Artikkel 7

Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevate omavahendite arvutamine

1.    Iga liikmesriik arvutab otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis c osutatud äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevad omavahendid igal aastal, kohaldades määruses (EL, Euratom) 20xx/xxxx/ artikli 1 lõikes 2 sätestatud ühtset sissenõudmismäära maksustatavate kasumite selle osa suhtes, mis on asjaomasele liikmesriigile omistatud vastavalt liidu eeskirjadele äriühingu tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi kohta.

2.    Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevate omavahendite ühe aasta summa määratakse kindlaks eelmise aasta 15. aprilli prognoosi alusel.

Artikkel 8

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite arvutamine

1.    Iga liikmesriik arvutab otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis d osutatud Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevad omavahendid, kohaldades määruse (EL, Euratom) 20xx/xxxx artikli 1 lõikes 3 sätestatud ühtset sissenõudmismäära summa suhtes, mille moodustavad tulu, mis on saadud direktiivi 2003/87/EÜ artikli 10 lõike 2 punktis a osutatud enampakkumisel müüdavatest lubatud heitkoguste ühikutest, ja energeetikasektori ajakohastamiseks üleminekuperioodil tasuta lubatud heitkoguste ühikute turuväärtus, nagu on sätestatud kõnealuse direktiivi artikli 10c lõikes 3.

2.    Lõikes 1 osutatud omavahendid arvutatakse kuude kaupa ja konverteeritakse omavääringusse eelarveaastale eelneva kalendriaasta viimasel ametliku noteeringu päeval kehtiva, Euroopa Liidu Teataja C-seerias avaldatud vahetuskursi alusel.

Artikkel 9

Ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite arvutamine

1.    Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis e osutatud ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel põhinevad omavahendid arvutatakse, kohaldades määruse (EL, Euratom) 20xx/xxxx artikli 1 lõikes 4 sätestatud ühtset sissenõudmismäära liikmesriikides asjaomasel aastal tekkinud plastpakendijäätmete massi ja ringlusse võetud plastpakendijäätmete massi vahe suhtes.

2.    Iga liikmesriigi plastpakendijäätmetel põhinevad omavahendid arvutatakse eurodes.

3.    Ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite aastane summa määratakse kindlaks eelmise aasta 15. aprilli prognoosi alusel.

IV peatükk

Omavahendite kättesaadavaks tegemine

Artikkel 10

Riigikassa ja arvestuskord

Määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artiklit 9 kohaldatakse otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud omavahendite suhtes mutatis mutandis.

Artikkel 11

Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite kättesaadavaks tegemine

1.    Iga kalendriaasta kohta vastavalt artiklitele 7 ja 9 arvutatud summad kantakse kontole iga kuu esimesel tööpäeval. Seda tehakse kaheteistkümnendikosadena eelarve asjaomastest kogusummadest konverteerituna omavääringusse eelarveaastale eelneva kalendriaasta viimasel ametliku noteeringu päeval kehtiva, Euroopa Liidu Teataja C-seerias avaldatud vahetuskursi alusel.

2.    Lõikes 1 nimetatud summad tuleb kanda määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontole kuu esimesel tööpäeval.

3.    Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c ja e osutatud omavahendite ühtse sissenõudmismäära iga muutmise jaoks on vaja lõplikult vastu võtta paranduseelarve ja seepärast on vaja määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontole pärast eelarveaasta algust kantud kaheteistkümnendikosi uuesti korrigeerida.

Sellised järelkorrektsioonid tehakse esimese kande ajal pärast paranduseelarve lõplikku vastuvõtmist, kui see võetakse vastu enne kuu 16. päeva. Muul juhul tehakse need teise kande ajal pärast paranduseelarve lõplikku vastuvõtmist. Erandina finantsmääruse artiklist 11 kirjendatakse need järelkorrektsioonid asjaomase paranduseelarve eelarveaasta raamatupidamisarvestuses.

4.    Iga eelarveaasta jaanuarikuu kaheteistkümnendikosad arvutatakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 314 lõikes 2 osutatud eelarveprojektis ette nähtud summade põhjal ja konverteeritakse omavääringusse vahetuskursi alusel, mis kehtib eelarveaastale eelneva kalendriaasta 15. detsembrile järgneval esimesel ametliku noteeringu päeval; korrigeerimiseks tehakse kanne järgmisesse kuusse.

5.    Kui eelarvet ei ole vähemalt kaks nädalat enne järgmise eelarveaasta jaanuarikuu kannet lõplikult vastu võetud, teevad liikmesriigid iga kuu, kaasa arvatud jaanuari esimesel tööpäeval kande ühe kaheteistkümnendikosa kohta viimati lõplikult vastu võetud eelarvesse kantud artikli 2 lõike 1 punktides c ja e osutatud omavahendite summast; tehtud kandeid korrigeeritakse eelarve lõplikule vastuvõtmisele järgneval esimesel maksetähtpäeval, kui eelarve võetakse vastu enne asjaomase kuu 16. päeva. Muul juhul toimub korrigeerimine teisel maksetähtpäeval, mis järgneb eelarve lõplikule vastuvõtmisele.

Artikkel 12

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite kättesaadavaks tegemine

Lõike 8 kohaselt arvutatud summad tuleb kanda määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontole sellele kuule järgneva teise kalendrikuu esimesel tööpäeval, mil arvutus oleks tulnud teha.

Artikkel 13

Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate eelmiste eelarveaastate omavahendite korrigeerimine

1.    Artiklis 5 nimetatud aastaaruannete alusel tuleb aruande esitamisele järgneval aastal debiteerida või krediteerida kõiki liikmesriike asjaomase aasta prognoosi ja sama aasta aruannetes esitatud tegelike summade erinevuse võrra.

2.    Komisjon arvutab iga liikmesriigi jaoks välja lõikes 1 nimetatud korrigeerimistest tuleneva summa ja selle tulemuse vahe, mis saadakse, korrutades korrigeerimiste kogusummad protsendiga, mis väljendab selle liikmesriigi kogurahvatulu osa kõigi liikmesriikide kogurahvatulus, mida kohaldatakse korrektsioonide tegemiseks esitatud andmete aastale järgneva aasta eelarve suhtes 15. jaanuaril (edaspidi „netosumma“).

Selle arvutuse jaoks konverteeritakse summad omavääringust eurodesse või vastupidi asjaomasele eelarveaastale eelneva kalendriaasta viimasel ametliku noteeringu päeval kehtiva, Euroopa Liidu Teataja C-seerias avaldatud vahetuskursi alusel.

Komisjon teatab selle arvutuse tulemusel saadud summad liikmesriikidele enne korrektsioonide tegemiseks andmete esitamise aastale järgneva aasta 1. veebruari. Iga liikmesriik kannab netosumma määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontole sama aasta juunikuu esimesel tööpäeval.

3.    Kontrolli järel artiklis 5 osutatud eelnevaid aastaid käsitlevates aruannetes tehtavate kõigi paranduste ja korrektsioonidega kaasneb määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontokirjete korrigeerimine. Korrigeerimisest tuleb teatada komisjoni kindlaks määratud kuupäeval.

4.    Pärast asjaomasele eelarveaastale järgneva kuuenda aasta 31. juulit ei võeta arvesse ühtegi kogurahvatulus tehtavat muudatust, välja arvatud muudatused seoses punktidega, millest komisjon või liikmesriik on teatanud enne kõnealust kuupäeva.

5.    Käesolevas artiklis osutatud toimingud kujutavad endast tulutoiminguid seoses eelarveaastaga, mille jooksul tuleb need kanda määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontole.

Artikkel 14

Kaheteistkümnendikosade ülekandmine ettemaksena

Erivajadusteks [mis on seotud Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondi kulude maksmisega vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 1307/2013, 16 ] ning olenevalt liidu rahapositsioonist võib komisjon paluda liikmesriikidel kanda eelarveaasta esimeses kvartalis kuni kaks kuud varem kontole äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite eelarvelistest summadest ühe kaheteistkümnendiku või osa sellest.

Ilma et see piiraks kolmanda lõigu kohaldamist, võib erivajadusteks[, mis on seotud Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide kulude maksmisega vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 1303/2013, 17 ] ning olenevalt liidu rahapositsioonist komisjon paluda liikmesriikidel kanda eelarveaasta esimese kuue kuu jooksul ettemaksena varem kontole äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite eelarvelistest summadest veel kuni ühe poole ühest kaheteistkümnendikust.

Kogusumma, mille komisjon võib paluda liikmesriikidel kanda sama kuu jooksul esimese ja teise lõigu alusel ettemaksena kontole, ei ole mingil juhul suurem kui kahele täiendavale kaheteistkümnendikosale vastav summa.

Pärast esimest kuut kuud ei tohi ühe kuu taotletav kanne olla suurem kui üks kaheteistkümnendik äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja plastpakendijäätmetel põhinevatest omavahenditest ning peab jääma eelarves selleks otstarbeks kirjendatud summade piiresse.

Komisjon teatab sellest liikmesriikidele ette vähemalt kaks nädalat enne esimese ja teise lõigu alusel taotletava kande tegemist.

Komisjon teatab liikmesriikidele piisavalt aegsasti ja vähemalt kuus nädalat enne teise lõigu alusel taotletava kande tegemist ette oma kavatsusest taotleda sellise kande tegemist.

Artikli 11 lõiget 4, mis käsitleb iga aasta jaanuaris kontole kantavat summat, ning artikli 11 lõiget 5, mida kohaldatakse juhul, kui eelarvet ei ole enne eelarveaasta algust lõplikult vastu võetud, kohaldatakse kõnealuste ettemaksena tehtavate kannete suhtes.

Artikkel 15

Viivis hilinemisega kättesaadavaks tehtud summadelt

1.    Mis tahes hilinemise eest Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevate omavahendite kandmisel määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikes 1 osutatud kontole peab asjaomane liikmesriik maksma viivist.

2.    Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite puhul makstakse viivist üksnes seoses hilinemistega järgmiste summade kontole kandmisel:

a)    artiklis 11 osutatud summad;

b)    artikli 13 lõikes 1 osutatud arvutuse tulemusel saadud summad selle hetke seisuga, mis on kindlaks määratud teise lõike kolmandas lõigus;

c)    artikli 13 lõikes 3 osutatud erikorrigeerimistest tulenevad summad;

d)    summad, mis tulenevad sellest, et liikmesriik on jätnud andmed esitamata; viivis andmete esitamata jätmise tõttu tehtud parandustest tulenevatelt korrigeerimistelt arvutatakse alates komisjoni poolt selgesõnaliselt kehtestatud tähtaja lõppemise aastale järgneva aasta juuni esimesest tööpäevast.

3.    Alla 500 euro suuruste viivisesummade sissenõudmisest loobutakse.

4.    Viivist nõutakse määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 12 lõigetes 4 ja 5 sätestatud määrade ja tingimuste alusel.

5.    Käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud viivise maksmise suhtes kohaldatakse määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikli 9 lõikeid 2 ja 3 mutatis mutandis.

V peatükk

RAHAVARUDE HALDAMINE

Artikkel 16

Rahavarude haldamist ja maksekorralduste täitmist käsitlevad nõuded

Määruse (EL, Euratom) nr 609/2014 artikleid 14 ja 15 kohaldatakse otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktides c, d ja e osutatud omavahendite suhtes mutatis mutandis.

VI peatükk

Lõppsätted

Artikkel 17

Komiteemenetlus

1.    Komisjoni abistab määruse (EL, Euratom) nr 20xx/xxxx artikliga 9 loodud omavahendite nõuandekomitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

2.    Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 4.

Artikkel 18

Üleminekusätted

1.    Otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis c osutatud omavahendid arvutatakse ja tehakse kättesaadavaks kõnealuse otsuse artikli 9 viiendas lõigus osutatud kuupäevast. Liikmesriigid esitavad esimese prognoosi asjaomaste omavahendite kohta, milles käsitletakse nende omavahendite suhtes sätete kohaldamise esimest aastat, eelneva aasta 15. aprilliks.

2.    Enne selle kuu viimast päeva, mis järgneb jõustumisele, esitab iga liikmesriik komisjonile artikli 8 kohase arvutuse selle ajavahemiku kohta, mis kestab 2021. aasta jaanuarist kuni selle kuuni, mis eelneb käesoleva määruse jõustumisele. Käesoleva määruse jõustumise aasta ülejäänud kuude ja jõustumisele järgneva aasta kohta esitatakse otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis d osutatud omavahendeid käsitlev prognoos käesoleva määruse jõustumisele järgneva kuu viimaseks päevaks.

3.    Enne käesoleva määruse jõustumisele järgneva kuu viimast päeva esitab iga liikmesriik komisjonile aastaaruande koos otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis e osutatud omavahendite summaga iga sellise aasta kohta alates 2021. aastast, mille kohta statistilised andmed on olemas, et teha käesoleva määruse artiklis 9 osutatud arvutus. Muude aastate kohta kuni käesoleva määruse jõustumisele järgneva aastani esitatakse otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom artikli 2 lõike 1 punktis e osutatud omavahendeid käsitlev prognoos käesoleva määruse jõustumisele järgneva kuu viimaseks päevaks.

Artikkel 19

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub otsuse 20xx/xxxx/EL, Euratom jõustumise päeval.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021.

Käesoleva määruse sätteid kohaldatakse äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevate omavahendite suhtes alates sellise teise aasta 1. jaanuarist, mis järgneb selliste siseriiklike sätete kohaldamise alguskuupäevale, millega võetakse üle nõukogu direktiiv äriühingu tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi kohta. 

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   president

FINANTSSELGITUS

1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK

1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise (ABM/ABB) struktuurile

1.3.Ettepaneku/algatuse liik

1.4.Eesmärgid

1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendus

1.6.Meetme kestus ja finantsmõju

1.7.Ettenähtud eelarve täitmise viisid

2.HALDUSMEETMED

2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad

2.2.Haldus- ja kontrollisüsteem

2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed

3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU

3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub

3.2.Hinnanguline mõju kuludele 

3.2.1.Üldine hinnanguline mõju kuludele

3.2.2.Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele

3.2.3.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele

3.2.4.Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga

3.2.5.Kolmandate isikute rahaline osalus

3.3.Hinnanguline mõju tuludele

FINANTSSELGITUS

1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK

1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

Ettepanek: nõukogu määrus meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks omavahendid, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel, ning rahavajaduste rahuldamise meetmete kohta.

Ettepanek: nõukogu määrus, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed.

Ettepanek: nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EMÜ, Euratom) nr 1553/89 käibemaksust laekuvate omavahendite kogumise kindla ühtse korra kohta.

1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise (ABM/ABB) struktuurile 18  

ELi eelarvetulud (jaotis 1 „Omavahendid“)

1.3.Ettepaneku/algatuse liik

 Ettepanek/algatus käsitleb uut meedet 

 Ettepanek/algatus käsitleb uut meedet, mis tuleneb katseprojektist / ettevalmistavast meetmest 19  

 Ettepanek/algatus käsitleb olemasoleva meetme pikendamist 

 Ettepanek/algatus käsitleb ümbersuunatud meedet 

1.4.Eesmärgid

1.4.1.Komisjoni mitmeaastased strateegilised eesmärgid, mida ettepaneku/algatuse kaudu täidetakse

ELi eelarve tulude poole mitmekesistamine üksteist täiendavate omavahenditega, et parandada maksusüsteemi ühtsust, vastupanuvõimet ja õiglust ning täita puudujääk rahastamisel, mis tekib Ühendkuningriigi väljaastumisel liidust.

1.4.2.Erieesmärgid ning asjaomased tegevusalad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise süsteemile

Erieesmärk nr...

Ei kohaldata

Asjaomased tegevusalad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise süsteemile

Jaotis 1 „Omavahendid“

1.4.3.Oodatavad tulemused ja mõju

Täpsustage, milline peaks olema ettepaneku/algatuse oodatav mõju toetusesaajatele/sihtrühmale.

Uute omavahenditega tuuakse ELi eelarvesse värsket tulu ning võetakse kasutusele oma olemuselt tõelised omavahendid, mis on seotud ELi peamiste poliitikavaldkondadega (kliimamuutused, keskkonnapoliitika, plastjäätmete strateegia, ringmajandus, ühtne turg), ja kõrvaldatakse puudujääk rahastamises, mis tekib Ühendkuningriigi lahkumisega liidust.

Selliste omavahenditega vastaks ELi eelarve tulude poole koosseis paremini riikide eelarvestruktuuridele.

1.4.4.Tulemus- ja mõjunäitajad

Täpsustage, milliste näitajate alusel hinnatakse ettepaneku/algatuse elluviimist.

Käesoleva ettepanekuga luuakse raamistik harilikul käibemaksumääral, äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite ELi eelarvele õigel ajal ja nõuetekohaselt kättesaadavaks tegemiseks.

1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendus

1.5.1.Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused

ELi eelarvele harilikul käibemaksumääral, äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite kättesaadavaks tegemise eeskirjades tuleks kokku leppida lähemal ajal, et tagada uute omavahendite õigeaegne rakendamine.

1.5.2.ELi meetme lisaväärtus

Vt eespool punkt 1.4.3.

1.5.3.Samalaadsetest kogemustest saadud õppetunnid

Need ettepanekud on seotud omavahendite otsuse ja nõukogu määrusega 609/2014. Need koos selgitavad omavahendite sätete ja käibemaksu, äriühingu tulumaksu ühtset konsolideeritud maksubaasi, heitkogustega kauplemise süsteemi ja plastpakendijäätmeid käsitlevate õigusaktide seoseid.

1.5.4.Kooskõla ja võimalik koostoime muude asjaomaste meetmetega

Ei kohaldata

1.6.Meetme kestus ja finantsmõju

 Piiratud kestusega ettepanek/algatus 

   Ettepanek/algatus hõlmab ajavahemikku [PP/KK]AAAA–[PP/KK]AAAA

   Finantsmõju avaldub ajavahemikul AAAA–AAAA

 Piiramatu kestusega ettepanek/algatus

Rakendamise käivitumisperiood hõlmab ajavahemikku 1. jaanuarist 2020 kuni 31. detsembrini 2020,

millele järgneb täieulatuslik rakendamine alates 1. jaanuarist 2021.

1.7.Ettenähtud eelarve täitmise viisid 20  

 Otsene eelarve täitmine komisjoni poolt

oma talituste kaudu, sealhulgas kasutades liidu delegatsioonides töötavat komisjoni personali;

   rakendusametite kaudu

 Eelarve täitmine koostöös liikmesriikidega

 Kaudne eelarve täitmine, mille puhul eelarve täitmise ülesanded on delegeeritud:

kolmandatele riikidele või nende määratud asutustele;

rahvusvahelistele organisatsioonidele ja nende esindajatele (täpsustada);

Euroopa Investeerimispangale (EIP) ja Euroopa Investeerimisfondile (EIF);

finantsmääruse artiklites 208 ja 209 nimetatud asutustele;

avalik-õiguslikele asutustele;

avalikke teenuseid osutavatele eraõiguslikele asutustele, kuivõrd nad esitavad piisavad finantstagatised;

liikmesriigi eraõigusega reguleeritud asutustele, kellele on delegeeritud avaliku ja erasektori partnerluse rakendamine ja kes esitavad piisavad finantstagatised;

isikutele, kellele on delegeeritud ELi lepingu V jaotise kohaste ÜVJP erimeetmete rakendamine ja kes on kindlaks määratud asjaomases alusaktis.

Mitme eelarve täitmise viisi valimise korral esitage üksikasjad rubriigis „Märkused“.

Märkused

Ei kohaldata

2.HALDUSMEETMED

2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad

Täpsustage tingimused ja sagedus.

Järelevalve ja aruandluse eeskirjad, milles käsitletakse harilikul käibemaksumääral, äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite kättesaadavaks tegemist, leiab nõukogu määruse ettepanekus, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed.

2.2.Haldus- ja kontrollisüsteem

2.2.1.Tuvastatud ohud

Peamised võimalikud ohud hõlmavad järgmist: harilikul käibemaksumääral, äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite kindlaksmääramise käigus tekkivad vead, vigased kanded kontole, vahendite hilinemisega kättesaadavaks tegemine ja arvestusvead.

2.2.2.Teave loodud sisekontrollisüsteemi kohta

Ettepanekus on kavandatud kontrollimeetodid, mis sisaldavad ka erisätteid halduskoostöö ja komiteemenetluse kohta.

2.2.3.Kontrolliga kaasnevate kulude ja sellest saadava kasu hinnang ning veariski taseme prognoos

Vt eespool punktid 2.2.1 ja 2.2.2.

2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed

Täpsustage rakendatavad või kavandatud ennetus- ja kaitsemeetmed

Harilikul käibemaksumääral, äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, heitkogustega kauplemise süsteemil ja plastpakendijäätmetel põhinevate omavahendite arvutamise kontrolli ja järelevalvet käsitlevad sätted leiab seonduvatest nõukogu määrustest.

3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU

3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub

Ei kohaldata. Kavandatud uued omavahendid ei tohiks tekitada vajadust täiendavate töötajate järele.

3.2.Hinnanguline mõju tuludele

   Ettepanekul/algatusel puudub finantsmõju tuludele.

   Ettepanekul/algatusel on järgmine finantsmõju:

   omavahenditele

   mitmesugustele tuludele

miljonites eurodes (jooksevhindades)

Tulude eelarverida:

Jooksva aasta eelarves kättesaadavad assigneeringud

Aasta
2021

Aasta
2022

Aasta
2023

Aasta
2024

Aasta
2025

Aasta
2026

Aasta
2027

Kogurahvatulul põhinevad omavahendid

102,7

101,5

104,7

101,2

102,6

104,0

105,5

107,0

Traditsioonilised omavahendid

22,8

24,0

24,7

25,5

26,4

27,2

28,1

28,9

Käibemaksupõhised omavahendid

17,2

22,4

23,1

23,8

24,6

25,4

26,3

27,1

Äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevad omavahendid

15,3

15,8

16,4

16,9

17,5

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevad omavahendid

3,0

3,0

3,0

3,0

3,0

3,0

3,0

Plastpakendijäätmetel põhinevad omavahendid

6,6

6,6

6,6

6,7

6,7

6,7

6,6

Mitmesuguste sihtotstarbeliste tulude puhul täpsustage, milliseid kulude eelarveridasid ettepanek mõjutab.

Ei kohaldata

Täpsustage tuludele avaldatava mõju arvutusmeetod.

Vrd kõigi omavahendite arvutamise meetodeid komisjoni talituste töödokumendis „ELi eelarve rahastamine: aruanne omavahendite süsteemi toimimise kohta“ (SWD(2018) 172):

harilikul käibemaksumääral põhinevad omavahendid    lk 22

äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil põhinevad omavahendid    lk 25

Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevad omavahendid    lk 27

plastpakendijäätmetel põhinevad omavahendid    lk 28

(1)    COM(2018) 325 final, 2.5.2018.
(2)    Nõukogu 26. mai 2014. aasta määrus (EL, Euratom) nr 609/2014 meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks traditsioonilised, käibemaksupõhised ja kogurahvatulul põhinevad omavahendid, ning muude sularahavajaduste rahuldamiseks vajalike meetmete kohta (ELT L 168, 7.6.2014, lk 39).
(3)    COM(2018) 327 final, 2.5.2018.
(4)    Nõukogu 26. mai 2014. aasta määrus (EL, Euratom) nr 608/2014, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed (ELT L 168, 7.6.2014, lk 29).
(5)    COM(2018) 322 final, 2.5.2018.
(6)    Nõukogu 29. mai 1989. aasta määrus (EMÜ, Euratom) nr 1553/89 käibemaksust laekuvate omavahendite kogumise kindla ühtse korra kohta (EÜT L 155, 7.6.1989, lk 9).
(7)    COM(2018) 328 final, 2.5.2018.
(8)    Nõukogu 26. mai 2014. aasta otsus Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta (2014/335/EL, Euratom) (ELT L 168, 7.6.2014, lk 105).
(9)    „Komisjoni ettepaneku põhjal ning pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendi ja kontrollikojaga määrab nõukogu kindlaks meetodid ja menetluse, mille kohaselt liidu omavahendeid käsitleva korraga ette nähtud eelarvetulud tehakse komisjonile kättesaadavaks, ning määrab meetmed, mida vajaduse korral võetakse sularahanõudluse rahuldamiseks.“
(10)    ELT C […], […], lk […].
(11)    ELT C […], […], lk […].
(12)    Nõukogu otsus 20xx/xxxx/EL, Euratom Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta (ELT L […], […], lk […]).
(13)    Nõukogu 26. mai 2014. aasta määrus (EL, Euratom) nr 609/2014 meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks traditsioonilised, käibemaksupõhised ja kogurahvatulul põhinevad omavahendid, ning muude sularahavajaduste rahuldamiseks vajalike meetmete kohta (ELT L 168, 7.6.2014, lk 39).
(14)    Nõukogu [KUUPÄEV] määrus (EL, Euratom) 20xx/xxxx, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed (ELT L […], […], lk […]).
(15)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).
(16)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1307/2013, millega kehtestatakse ühise põllumajanduspoliitika raames toetuskavade alusel põllumajandustootjatele makstavate otsetoetuste eeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EÜ) nr 637/2008 ja (EÜ) nr 73/2009 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 608).
(17)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1303/2013, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi, Euroopa Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta, nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1083/2006 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 320).
(18)    ABM: tegevuspõhine juhtimine; ABB: tegevuspõhine eelarvestamine.
(19)    Vastavalt finantsmääruse artikli 54 lõike 2 punktile a või b.
(20)    Eelarve täitmise viise koos viidetega finantsmäärusele on selgitatud veebisaidil: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html.
Top