Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0042

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE loomade heaoluga seotud rahvusvahelise tegevuse mõju kohta Euroopa kariloomakasvatajate konkurentsivõimele üleilmastunud maailmas

    COM/2018/042 final

    Brüssel,26.1.2018

    COM(2018) 42 final

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

    loomade heaoluga seotud rahvusvahelise tegevuse mõju kohta Euroopa kariloomakasvatajate konkurentsivõimele üleilmastunud maailmas


    1.Sissejuhatus

    Euroopa Liit (EL) on olnud loomade heaolu käsitleva kindla ja teaduspõhise seadusandliku mudeli loomisel alati esirinnas. Komisjon mõistis juba varakult, et mudeli jätkusuutlikkuse nimel tuleks seda levitada ka rahvusvaheliselt.

    Üks komisjoni prioriteete loomade heaolu valdkonnas on endiselt loomade heaolu ja ausa konkurentsi toetamine kogu maailmas.

    Komisjoni loomade heaolu alase rahvusvahelise tegevuse üldine eesmärk on tutvustada ELi väärtusi seoses loomadega, et suurendada kogu maailmas ja eelkõige ELi kaubanduspartnerite seas teadlikkust loomade heaolu kõrgetest standarditest, milles kajastuvad ELi mudel ja põhimõtted, ning innustada kõiki neid standardeid järgima. Loomade heaolu standardite parandamine kogu maailmas aitab ka tagada ELi ja kolmandate riikide ettevõtjate võrdsed võimalused.

    Komisjon otsustas 2012. aastal jätkata loomade kaitset ja heaolu käsitleva Euroopa Liidu strateegia (2012–2015) 1 raames loomade heaolu alast rahvusvahelist tegevust.

    Komisjon tõstis esile vajadust lisada loomade heaolu puudutavad sätted kahepoolsetesse kaubanduslepingutesse või alustada muus vormis koostööd ning teha konkreetset koostööd kolmandate riikidega.

    Samuti soovis komisjon jääda rahvusvahelisel tasandil aktiivseks, eelkõige Maailma Loomatervise Organisatsioonis (OIE) ning ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioonis (FAO), aga ka Euroopa naabruspoliitika raames.

    Käeoleva aruande vastuvõtmine on ette nähtud ELi strateegias. See on oluline samm viimase 15 aasta jooksul loomade heaolu valdkonnas toimunud rahvusvahelise tegevuse 2 , 3 , 4 arvessevõtmisel.

    2.Eesmärgid

    Aruande eesmärk on käsitleda peamist rahvusvahelist tegevust, mida komisjon on ELi liikmesriikide toetusel toiduloomade heaolu valdkonnas teostanud.

    Selles hinnatakse asjaomase tegevuse tulemusi loomade heaolu standardite edendamisel kogu maailmas ning analüüsitakse, kuidas see on aidanud tagada liidu ja kolmandate riikide ettevõtjate võrdseid võimalusi.

    Seega on aruande eesmärk kindlaks teha ajavahemikus 2004–2016 kõige tõhusamaid tulemusi andnud tegevus ja poliitikavahendid.

    Aruanne põhineb loomade heaoluga seotud rahvusvahelise tegevuse mõju uuringul 5 (edaspidi „uuring“). Samuti on arvesse võetud uuringut, mis hindab põllumajandustootjate kulusid seoses keskkonda, loomade heaolu ja toiduohutust käsitlevate ELi õigusaktide järgimisega 6 . Kuigi viimane uuring ei ole keskendunud loomade heaolule, sisaldab see käesoleva aruande jaoks asjakohast teavet.

    3.Rahvusvaheline tegevus

    Komisjoni rahvusvaheline tegevus loomade heaolu valdkonnas toimub nii mitmepoolsel kui ka kahepoolsel tasandil.

    Mitmepoolne tegevus toimub ülemaailmselt tegutsevate rahvusvaheliste valitsustevaheliste organisatsioonide (näiteks OIE, FAO) raames.

    Kahepoolne tegevus on koostöö üksikute kolmandate riikidega või nende riikide piirkondlike rühmadega, näiteks Mercosuriga. Selline koostöö võib toimuda kaubanduslepingute raames või muus koostöövormis (vt II lisa).

    Loomade heaolu alase teadlikkuse suurendamise peamised vahendid on koolitusüritused ja suutlikkuse suurendamise algatused, näiteks programm „Parem koolitus ohutuma toidu nimel“, 7 ning tehnilise abi ja teabevahetuse vahend (TAIEX), 8 ELi teadusprogrammid 9 ja sihtprojektid.

    3.1.Üldised kaalutlused

    1995. aastal volitas nõukogu 10 komisjoni pidama läbirääkimisi kolmandate riikidega lepingute sõlmimiseks, mis käsitlevad kaubandusega seotud sanitaar- ja fütosanitaarmeetmeid, sealhulgas loomade heaolu.

    Loomade heaolu ELi standardeid – välja arvatud tapmise ajal loomade kohtlemist käsitlevad eeskirjad 11 – kohaldatakse üksnes ELi toodangu, mitte imporditud toodete suhtes. Peale selle on elusloomade eksportimisel ainult teatavad loomade transpordi nõuded kohaldatavad väljaspool ELi territooriumi 12 . Loomade heaolu käsitlevate muude ELi standardite puhul saab komisjon kolmandaid riike vähe mõjutada. Üldises tolli- ja kaubanduskokkuleppes (GATT) ei ole sõnaselgelt tunnistatud, et loomade heaolu on kaubanduse puhul oluline. Seetõttu käsitletakse kaubanduslepingutes sisalduvates loomade heaoluga seotud sätetes peamiselt koostööd, mitte kindlate nõuete järgimist. ELi saavutused selles valdkonnas sõltuvad kolmandate riikide koostöövalmidusest.

    3.2.Mitmepoolne tegevus

    Mitmepoolse tegevuse eesmärk on toetada OIEt rahvusvaheliste standardite väljatöötamisel ja vastuvõtmisel ning teha koostööd FAOga.

    OIEga koostöös toimuva tegevuse peamised eesmärgid:

    1.tagada, et loomade heaolu OIE standardid kajastavad võimalikult suures ulatuses ELi põhimõtteid ja mudelit;

    2.jõuda kolmandate riikidega üksmeelele nende standardite vastuvõtmises;

    3.soodustada ja toetada OIE standardite rakendamist kolmandates riikides;

    4.jõuda OIE standarditele tuginedes loomade heaolu valdkonnas ühisele arusaamale kolmandate riikidega.

    Komisjon ja ELi liikmesriigid on alates 2002. aastast teinud OIEga koostööd standardite kehtestamise protsessi kõikides etappides ning nende rakendamisel OIE liikmesriikides.

    Komisjoni peamine panus:

    1.osalemine standardite kehtestamise protsessis, võttes osa töörühmade tööst ja esitades ELi kooskõlastatud seisukohad;

    2.rahalise toetuse pakkumine ja osalemine OIE koolitusürituste korraldamises, et edendada rahvusvaheliste standardite rakendamist;

    3.loomade heaolu käsitlevate piirkondlike OIE strateegiate väljatöötamise ja rakendamise toetamine.

    Kõik ELi liikmesriigid on OIE liikmed ja komisjonil on vaatleja staatus. Standardite kehtestamise protsessi varases etapis abistab komisjon asjaomaseid OIE eksperdirühmi 13 . Kui standardid on esitatud vastuvõtmiseks, annab komisjon oma panuse ELi ühehäälsuse tagamiseks kasutatava kooskõlastusmehhanismi kaudu. Komisjonil on tähtis roll ELi ühiste seisukohtade esitamisel nii kõikides konsulteerimise etappides kui ka ajal, mil OIE standardid vastu võtab.

    Lisaks sellele toetab komisjon standardite vastuvõtmist, kooskõlastades seisukohad kolmandate riikidega, kes on OIE liikmed. Samuti toetab komisjon OIE liikmesriike standardite kehtestamisel, korraldades näiteks piirkondlikke seminare OIE loomade heaolu teabekeskuste jaoks. Peale selle toetasid veterinaarteenuste tõhustamisele suunatud komisjoni koostööprojektid 14 piirkondlikku kooskõlastamist Aafrika riikide vahel ning nende osalemist OIE standardite kehtestamise protsessis.

    Alates 2002. aastast on selle tulemusena vastu võetud 14 loomade heaolu käsitlevat rahvusvahelist standardit ja nende rakendamise suunised (vt I lisa). Lisaks sellele saavutas EL enamikus valdkondades märkimisväärse kooskõla loomade heaolu käsitlevate OIE ja ELi standardite vahel 15 .

    Seoses standardite rakendamisega on komisjon toetanud kolmandatest riikidest OIE liikmete pädevate asutuste teadmiste ja oskuste arendamist. Alates 2004. aastast on komisjon ka rahaliselt toetanud OIE ülemaailmseid ja piirkondlikke algatusi ning osalenud nende ürituste eesmärke ja kavasid väljatöötavates komiteedes. Komisjoni tegevus on aidanud rakendada kolmandates riikides OIE standardeid, eelkõige neid, mis käsitlevad loomade tapmist ja transporti.

    Piirkondlikul tasandil on komisjon aidanud koostada loomade heaolu käsitlevaid piirkondlikke OIE strateegiaid 16 ning kaasrahastanud ürituste korraldamist viies OIE piirkonnas. Komisjon rahastas OIE loomade heaolu Euroopa platvormi tegevust ning tal oli juhtiv roll prioriteetide seadmisel ja platvormi tegevuse kavandamisel 17 .

    Vahe-eesmärk saavutati 2017. aastal, mil OIE võttis ELi toetusel vastu esimese ülemaailmse loomade heaolu strateegia. Muude oluliste sotsiaalsete väärtuste, nagu sotsiaal-majanduslik areng ja säästvus, kõrval toetatakse strateegias ka loomade heaolu. Lisaks sellele põhineb OIE strateegia teaduspõhiste standardite väljatöötamisel ja rakendamisel, suutlikkuse suurendamisel, haridusel ja mitut sidusrühma hõlmaval dialoogil. Selline lähenemisviis on kooskõlas ELi visiooni ja põhimõtetega loomade heaolu valdkonnas.

    Komisjon on teinud ka koostööd FAOga suutlikkuse suurendamise ürituste korraldamisel, edendades loomade heaolu kui avalikku hüvet ning säästva tootmise osa. Sellega seoses toetas komisjon olulisi üritusi, näiteks esimest FAO ekspertide kohtumist, mis käsitles loomade heaolu tagamise hea tava rakendamise suutlikkuse suurendamist 18 . Samuti on komisjon toetanud paljusid sidusrühmi hõlmavat virtuaalset teadmiste vahetamise platvormi „FAO Gateway to Farm Animal Welfare“ 19 . See platvorm, mille toimetuskolleegiumisse komisjon kuulub, aitab kogu maailmas suurendada teadlikkust loomade heaolust, sealhulgas komisjoni algatustest.

    3.3.Kahepoolne tegevus

    Kahepoolse koostöö peamised eesmärgid:

    1.suurendada teadlikkust loomade heaolust ja saavutada ühine arusaam selles valdkonnas;

    2.jagada tehnilisi teadmisi;

    3.toetada partnerriike ELi või OIE mudelil ja põhimõtetel põhinevate loomade heaolu käsitlevate õigusaktide ja standardite väljatöötamisel ning rakendamisel;

    4.arutada loomade heaoluga seotud teemasid, mis avaldavad mõju partneritevahelisele kaubavahetusele.

    Peamised vahendid, mida komisjon kasutab nende eesmärkide saavutamiseks:

    1.konverentsid ja rahvusvahelised üritused;

    2.õpikojad või ekspertide lähetamine;

    3.ühised teadusuuringute programmid, mis on kohandatud kohalikele oludele;

    4.tehniline abi.

    Esimene sõnaselgelt loomade heaolule viitav kahepoolne kaubandusleping sõlmiti 2002. aastal Tšiiliga 20 . Sellest ajast alates on enamikus kahepoolsetes kaubanduslepingutes 21 sätestatud koostöö loomade heaolu valdkonnas, sealhulgas sanitaar- ja fütosanitaarküsimustes, ning sellekohased ettepanekud on tehtud järjekindlalt kõikide käimasolevate kaubandusläbirääkimiste käigus.

    Komisjon on alustanud koostööd ka väljaspool kaubanduslepinguid (vt II lisa).

    Kolmandate riikidega ühisele arusaamale jõudmiseks loomade heaolu valdkonnas tuginetakse sageli OIE standarditele. Need standardid tagavad üldtunnustatud raamistiku kolmandate riikidega koostöö alustamiseks ja edasiarendamiseks 22 .

    Loomade heaolu käsitlevad sätted on kahepoolsetesse kaubanduslepingutesse lisatud alati ELi taotlusel. Kaubanduslepingute raames või neist väljaspool toimuv kahepoolne koostöö on andnud aastate jooksul konkreetseid tulemusi. Sageli moodustatakse ELi ja partnerite (nt Tšiili ja Uus-Meremaa) vahelised töörühmad, et kindlaks määrata iga-aastased töökavad ja asjaomased meetmed. Selle tulemusena on Tšiili välja töötanud loomade heaolu alaste siseriiklike õigusnormide täieliku kogumi ning Uus-Meremaa ja Kanada on kehtestanud samaväärsed õigusnormid, mis käsitlevad loomade heaolu tapmisel.

    Käegakatsutavaid tulemusi on andnud ka lühiajalised projektid, näiteks meetmed, 23 mida on rakendatud alates 2014. aastast ELi ja Brasiilia vahelise valdkondliku dialoogi vahendi raames kooskõlas loomade heaolu käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumiga. Üldiselt on need meetmed mõjutanud põllumajandustootjate ja ettevõtjate suhtumist loomade heaolu käsitlevasse arutelusse ning toonud mõnel juhul kaasa vabatahtliku tegevuse loomade heaolu suurendamiseks, näiteks seoses emiste rühmas pidamisega  24 .

    3.4.Teadusuuringud, tehniline abi ja suutlikkuse suurendamise meetmed

    Teadusuuringud

    Komisjon rahastas kuuenda ja seitsmenda raamprogrammi raames 15 loomade heaoluga seotud projekti, 25 milles osalesid kolmandate riikide teadusasutused. Esimene loomade heaolu käsitlev suur ELi projekt oli „Welfare Quality®“, 26 mille tulemusena loodi ELi ja kolmandate riikide vaheline pikaajaline teadusvõrgustik.

    Lisaks sellele on Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) alates 2004. aastast koostanud loomade heaolu kohta teaduslikke arvamusi, mida komisjon levitab kolmandates riikides. Samuti on komisjon toetanud EFSA ekspertide ja partnerriikide (nt Uus-Meremaa, Tšiili) teadlaste vahelist teabevahetust.

    Mõlemad tegevused on aidanud luua teadusliku aluse loomade heaolu käsitlevate rahvusvaheliste standardite ja suuniste väljatöötamiseks.

    Tehniline abi ja suutlikkuse suurendamise meetmed

    Suutlikkuse suurendamise peamised vahendid on programm „Parem koolitus ohutuma toidu nimel“ ja TAIEX. Naabruspoliitika raames on kasutatud ka mestimisprojekte.

    Programm „Parem koolitus ohutuma toidu nimel“ on suunatud toiduaineid ja loomi ELi eksportivate kolmandate riikide ametnikele. Koolituse läbinud ametnikud vastutavad omandatud teadmiste levitamise ja edasise koolituse korraldamise eest.

    Programmi „Parem koolitus ohutuma toidu nimel“ raames on kolmandate riikide suutlikkust suurendatud järgmiste meetmete abil:

    1.kolmandatele riikidele suunatud ja seal korraldatud projekti „BTSF World“ tegevused, näiteks piirkondlikud õpikojad 27 ja püsivad koolituslähetused 28 ;

    2.kolmandate riikide ametnike kaasamine ELi jaoks korraldatud koolitusse;

    3.e-õppe moodulid.

    Programmi „Parem koolitus ohutuma toidu nimel“ raames on käsitletud väga erinevaid teemasid alates teaduse aluspõhimõtetest kuni loomade heaolu (eelkõige nende tapmise ja transpordi ajal) käsitlevate konkreetsete ELi õigusnormide ja OIE standarditeni. Ajavahemikus 2004–2015 osales projekti „BTSF World“ loomade heaolule suunatud tegevustes umbes 1000 osalist kolmandatest riikidest.

    TAIEX toetab kõikide kandidaat- ja naaberriikide haldusasutusi ELi õigusaktide ühtlustamisel, ülevõtmisel ja täitmisel 29 .

    Ajavahemikus 2004–2015 rahastas TAIEX enam kui 60 loomade heaolu projekti, mille raames korraldati rohkem kui 40 õpikoda ja 16 eksperdilähetust. Eduka õpikoja hea näide on 2015. aastal Liibanonis toimunud õpituba 30 . Koostöös OIEga korraldatud õpikoja eesmärk oli parandada loomade heaolu transpordi ja tapmise ajal.

    Vaatlusalusel perioodil käsitleti loomade heaolu eelkõige koos Balkani riikide ja Ukrainaga läbi viidud mestimisprojektide raames.

    3.5.MÕJU KONKURENTSIVÕIMELE

    Selles punktis hinnatakse, mil määral on loomade heaolule keskendunud rahvusvaheline tegevus aidanud tagada ELi ja kolmandate riikide tootjate võrdseid võimalusi ülemaailmsel tasandil.

    Uuringu käigus hinnati loomade heaolu standarditest mõjutatud ELi sektorite konkurentsivõimet ning loomade heaolu standardite järgimise mõju konkurentsivõime neljale põhimõõtmele:

    1.tootlikkus ja kulupõhine konkurentsivõime;

    2.turulepääs;

    3.kaubandusmoonutused;

    4.innovatsioonisuutlikkus.

    Konkurentsivõime analüüsi meetod põhineb neljal peamisel teabeallikal: i) olemasolev kirjandus, ii) intervjuud ELi ettevõtjate ühendustega, iii) kaubavood, iv) ELi ja valitud kolmandate riikide ettevõtjaid hõlmanud kaks eriuuringut.

    Uuringutele antud piiratud arvu vastuste põhjal tundub, et ELi ja kolmandate riikide ettevõtjatel on väga erinev arusaam loomade heaolu standardite mõjust konkurentsivõimele.

    Tootlikkus ja kulupõhine konkurentsivõime

    Uuringute tulemused viitavad sellele, et loomade heaolu käsitlevate õigusaktide/standardite järgimine tähendab ettevõtjatele suuremaid tootmiskulusid sõltumata nende geograafilisest asukohast.

    Seoses konkurentsivõimega ELi ja rahvusvahelistel turgudel näitas uuring, et ELi ja kolmandate riikide ettevõtjad tajuvad konkurentsitegureid väga erinevalt. Ühelt poolt leiavad ELi ettevõtjad, et loomade heaolu käsitlevad õigusaktid asetavad nad kulude ja turuosa poolest oluliselt ebasoodsamasse olukorda nii ELis kui ka mujal. Teiselt poolt ei tunne kolmandate riikide ettevõtjad, et loomade heaolu käsitlevad standardid annaksid neile mingeid eeliseid. Tegelikult ilmnes uuringust, et loomade heaolu käsitlevate õigusaktide järgimise kulud on enamasti suhteliselt madalad võrreldes muude tootmiskuludega (nt sööda- ja tööjõukulud). Muna ja munatoodete puhul leiti uuringu käigus tõendeid selle kohta, et erinevus loomade heaolu standardites võib põhjustada kaubandushäireid ja toodete ümberpaigutamist. ELi suunduva impordi puhul ei ole seda ühtsete sanitaar- ja fütosanitaarnõuete tõttu siiski veel toimunud.

    Kirjandusest 31 , 32 , 33  ilmnes, et mõne kolmanda riigi kulueelised tulenevad peamiselt sööda- ja tööjõukuludest ning loodusvarade kättesaadavusest. Loomade heaolu standardite erinevused tunduvad avaldavat palju väiksemat mõju 34 . Näiteks broilerite tootmist käsitlevatest allikatest selgub, et selliste riikide nagu Brasiilia ja Tai konkurentsieelis tuleneb eelkõige madalamatest sööda- ja tööjõukuludest ning soodsamast kliimast 35 . Kokkuvõttes on kolmandate riikide ettevõtjad soodsamate struktuuriliste tingimuste tõttu enamasti konkurentsivõimelisemad isegi juhul, kui kohaldatakse loomade heaolu ELi standardeid.

    Hoolimata asjaolust, et ELi sea- ja linnulihasektori suhtes kohaldatakse terviklikke loomade heaolu käsitlevaid õigusakte, on need sektorid paljudes turusegmentides siiski jätkuvalt netoeksportijad. Aruandes käsitletud perioodil tugevdas EL oma positsiooni maailma juhtiva sealihaeksportijana 36 . Lisaks sellele on EL maailma suuruselt kolmas linnulihaeksportija, aga ka oluline linnulihatoodete importija. Samuti on EL üks suuremaid munade ja munatoodete eksportijaid – ajavahemikus 2013–2015 moodustas asjaomane eksport umbes 25 % kogukaubandusest 37 . EL on väike tegija valdkondades, mida ELi liigispetsiifilised õigusaktid ei reguleeri, ning on eelkõige veise- ja lambaliha netoimportija. Samal ajal kohaldatakse maailma ühes juhtivas lambaliha eksportivas riigis, Uus-Meremaal, rangeid loomade heaolu standardeid.

    Seega ei ole loomade heaolu standardid maailmaturul konkurentsivõime peamine tegur, sest konkurentsivõimet mõjutavad tugevalt muud tegurid (nt turu lähedus, muud tootmisega seotud tegurid, turusegmendi liik või kaubanduslepingu olemasolu).

    Eelmärgitust hoolimata saab tarbijate suurem teadlikkus ELi säästvatest tootmismeetoditest, sealhulgas loomade heaolu rangetest standarditest, parandada ELi toodete turupositsiooni ning ka teeb seda.

    Üldiselt tundub, et ELi ja kolmandate riikide ettevõtjad tajuvad erinevalt ka loomade heaolu standardite mõju tootlikkusele. Kolmandate riikide ettevõtjate sõnul suurendab loomade heaolu käsitlevate õigusaktide järgimine tootlikkust, kuid ELi ettevõtjad väidavad vastupidist. Mõlemad leiavad, et loomade heaolu käsitlevate õigusaktide järgimisel on positiivne mõju tootekvaliteedile.

    Turulepääs

    Enamik ELi ja kolmandate riikide ettevõtjaid märkis, et loomade heaolu käsitlevate õigusaktide ja standardite järgimine soodustab juurdepääsu uutele turgudele.

    Erinevalt tajutakse mõju, mida loomade heaoluga seotud tegurid avaldavad juurdepääsule kolmandate riikide turgudele Kui enam kui pool kolmandate riikide vastajaid ütles, et juurdepääs rahvusvahelistele turgudele on paranenud, siis ELi vastajad eitasid seda.

    Nende ELi nõuete järgimine, mis käsitlevad loomade heaolu nende tapmisel, aitas luua võrdsed ELi turule juurdepääsu tingimused ning vähendada eksportivate riikide ja ELi vahelist lõhet. Lisaks sellele leiavad kolmandate riikide ettevõtjad, et nõuete järgimine mõjutab positiivselt juurdepääsu muudele peamistele eksporditurgudele peale ELi turu. See tähendab, et loomade heaolu puudutavate liidu standardite tutvustamine kogu maailmas annab võimaluse tõsta selliste standardite alusel saadud toodete turuväärtust. See on ka ELi loomade heaolu käsitleva platvormi üks eesmärke 38 .

    Kaubandusmoonutused

    Uuringu käigus avastati kaks võimalikku kaubanduse moonutamise juhtumit, mis tulenesid loomade heaolu alaste õigusaktide erinevast kohaldamisest ELis ja kolmandates riikides. Need puudutavad munade ja munatoodete ning elusveiste eksporti.

    Seoses munade ja munatoodetega selgub uuringust, 39 et viivitus munakanasid käsitlevate ELi nõuete rakendamisel naaberriikides, eelkõige Ukrainas, võis seada ELi ettevõtjad kulude poolest ebasoodsamasse olukorda. Tänu paralleelsetele sanitaarnõuetele (nt samaväärne salmonelloosi kontrolli süsteem), mis takistasid eksporti ELi, ei põhjustanud see siiski toidumunade turul kaubandusmoonutusi. Kvootide rakendamisega viivitamise tõttu esinesid väikesed moonutused munatoodete turul.

    Seoses elusveiste müügiga kolmandatesse riikidesse 40 leidsid ELi ettevõtjad, et loomade heaolu standardid võivad moonutada loomade kaugtransporti (eelkõige meritsi toimuvat transporti). Uuringu käigus ei leitud siiski vaieldamatuid tõendeid, et erinevad loomade heaolu standardid meretranspordil mõjutasid kaubavooge või kahjustasid analüüsitud juhtumiuuringutes ELi konkurentsiseisundit.

    Innovatsioonisuutlikkus

    Uuring näitas, et loomade heaolu silmas pidavate toodete turu majanduslikku tähtsust on raske arvuliselt hinnata. Andmed olid sageli kättesaamatud ja muud näitajad (nt keskkonnasäästlikkus) olid ühendatud loomade heaoluga nii toodete turustamisel kui ka tarbijate arusaamades.

    4.Järeldused

    1.Komisjon teeb loomade heaolu edendamiseks rahvusvahelisel tasandil koostööd.

    2. Loomade heaolu parandavad rahvusvahelised meetmed kujutavad endast pikaajalist investeeringut ja põhinevad järgmisel kolmel etapil: teadlikkuse tõstmine, suutlikkuse suurendamine ja rahastamine. Komisjon on aastate jooksul eraldanud sellistele algatustele suurel hulgal vahendeid.

    3.Komisjonil on koos liikmesriikidega olnud oluline ja otsustav osa loomade heaolust teadlikkuse suurendamisel kogu maailmas ning saavutatud on märkimisväärseid tulemusi.

    4.Komisjon on kindlalt pühendunud väärtustepõhisele rahvusvahelisele kaubandusele kooskõlas strateegiaga „Kaubandus kõigile“ 41 . Ta tunnistab loomade heaolu toetamise tähtsust.

    5.Loomade heaolu ELi standardid on olnud teenäitajaks ja sageli ka inspiratsiooniallikaks ettevõtete vabatahtlikele algatustele loomade heaolu valdkonnas.

    6.Komisjon on edukalt alustanud loomade heaolu alast dialoogi paljude kolmandate riikidega.

    7.Rahvusvaheliste organisatsioonidega koostöös mitmepoolsel tasandil võetud meetmed on tutvustanud ELi loomade heaolu mudelit paljudes kolmandates riikides.

    8.ELil on olnud keskne roll OIE tegevuse tutvustamisel ja toetamisel. Eelkõige on EL olnud OIE standardite kehtestamise protsessi oluline toetaja ning ta on ennetavalt soodustanud paljude kolmandate riikide aktiivset osalemist.

    9.Samuti on komisjonil olnud oluline osa OIE standardite – eelkõige nende, mis käsitlevad loomade heaolu tapmise ja transpordi ajal – rakendamisel kolmandates riikides.

    10.Kahepoolse koostöö kaudu on parandatud põllumajandusloomade heaolu mõningates kolmandates riikides. See on aidanud rakendada ELi impordinõudeid, mis käsitlevad loomade heaolu tapmise ajal.

    11.Komisjoni tegevus teadusuuringute, koolituse ja suutlikkuse suurendamise valdkonnas on jõudnud tuhandete spetsialistideni. See on märgatavalt parandanud loomade heaolu alaseid teadmisi ja oskusi ning toetanud loomade heaolu põhimõtete ja standardite rakendamist abisaajates riikides.

    12.Loomade heaolu standardid on vähe mõjutanud ELi tootjate üldist konkurentsivõimet maailmaturul.

    13.Loomade heaolu standardite järgimisega seotud üldised kulud on muude ülemaailmset konkurentsivõimet ja maailmakaubandust mõjutavate tootmiskuludega võrreldes väga madalad.

    14.Loomade heaolu käsitlevate liidu standardite tutvustamine kogu maailmas aitab saavutada pikaajalist eesmärki parandada kogu maailmas loomade heaolu ja vähendada ebaausat kaubandustava. Samuti annab see võimaluse suurendada selliste standardite alusel saadud toodete turuväärtust.

    (1)    COM(2012) 6 final/2.
    (2)    KOM(2002) 626 (lõplik).
    (3)    KOM(2006) 13 (lõplik).
    (4)    Evaluation of the EU Policy on Animal Welfare and Possible Policy Options for the future (Loomade heaolu käsitleva ELi poliitika hindamine ja võimalikud tulevased poliitikavalikud), https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/animals/docs/aw_arch_122010_full_ev_report_en.pdf .
    (5)     https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/dc039353-ca9c-11e7-8e69-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-49926262.  
    (6)     https://ec.europa.eu/agriculture/sites/agriculture/files/external-studies/2014/farmer-costs/fulltext_en.pdf.
    (7)    https://ec.europa.eu/food/safety/btsf_en
    (8)    https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/tenders/taiex_en
    (9)    http://ec.europa.eu/research/index.cfm?pg=sitemap
    (10)    Juhised läbirääkimiste pidamiseks Euroopa Ühenduse ja kolmandate riikide vaheliste lepingute üle, mis käsitlevad sanitaar- ja fütosanitaarmeetmeid.
    (11)    Määruse (EÜ) nr 1099/2009 (loomade kaitse kohta surmamisel) artikkel 12.
    (12)    Euroopa Liidu Kohtu otsus kohtuasjades C-424/13 ja C-383/16.
    (13)    Komisjoni esindaja kuulus OIE loomade heaolu töörühma.
    (14)      Näiteks sanitaar- ja fütosanitaarstandardeid kehtestavate organisatsioonide projekt (PANSPO), uuringu lk 42.
    (15)    Praegu on väljatöötamisel sigu ja munakanasid käsitlevad OIE standardid.
    (16)    Komisjoni esindaja osales vaatlejana Aasia, Kaug-Ida ja Okeaania piirkondliku loomade heaolu strateegia koordineerimisrühma koosolekutel.
    (17)    OIE loomade heaolu Euroopa platvorm keskendub OIE standarditele, mis käsitlevad loomade transporti ja tapmist ning hulkuvate koerte arvu piiramist.
    (18)    FAO peakontor, Rooma, september–oktoober 2008, http://www.fao.org/ag/againfo/themes/animal-welfare/ .
    (19)    http://www.fao.org/ag/againfo/themes/animal-welfare/en/.
    (20)    ELiga sõlmitud assotsiatsioonilepingu peatükk, mis käsitleb sanitaar- ja fütosanitaarküsimusi.
    (21)    ELi ja Mehhiko vahelise veterinaarkokkuleppe üle on käimas uued läbirääkimised.
    (22)      OIE standarditele viidatakse näiteks Argentiina ja Brasiiliaga tehtavas ametlikus koostöös. Kahepoolne töö on alati põhinenud OIE standarditel.
    (23)    Uuringu lk 48–50.
    (24)    Uuringu lk 48 ja http://sectordialogues.org/ .
    (25)    Uuringu lk 29.
    (26)    EL rahastas seda projekti 14,6 miljoni euro ulatuses.
    (27)    Kanada, Hiina, Tšiili, Lõuna-Korea, Tai, Brasiilia, Costa Rica, Sri Lanka.
    (28)    Tai, Malawi, Lesotho, Tšiili, Brasiilia.
    (29)    Uuringu lk 36.
    (30)      9.–10. märtsil 2015 toimunud mitut abisaajat hõlmavas õpikojas, mis käsitles loomade heaolu nende tapmise ajal, osalesid Liibanon, Türgi, Jordaania, Palestiina, Egiptus ja Alžeeria.
    (31)    Joonealune märkus 6.
    (32)    Uuring, mis käsitleb loomade tapamajades uimastamise/tapmise tavasid ja nende majanduslikku, sotsiaalset ja keskkonnamõju, https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/animals/docs/aw_arch_report_parti_en.pdf .
    (33)    Lindude uimastamise erinevaid meetodeid käsitlev uuring, https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/animals/docs/aw_practice_slaughter_study_stunning_poultry_en.pdf .
    (34)    Uuringu lk 143.
    (35)    Uuringu lk 118.
    (36)    Uuringu lk 134.
    (37)    Uuringu lk 137.
    (38)      Komisjoni otsus C/2017/0280, ELT C 31, 31.1.2017, lk 61.
    (39)    Uuringu lk 87, 93, 154.
    (40)    Uuringu lk 92, 93, 154, 167.
    (41) COM(2015) 497.
    Top

    Brüssel,26.1.2018

    COM(2018) 42 final

    LISAD

    järgmise dokumendi juurde:

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

    loomade heaoluga seotud rahvusvahelise tegevuse mõju kohta Euroopa kariloomakasvatajate konkurentsivõimele üleilmastunud maailmas


    I LISA

    Maailma Loomatervishoiu Organisatsiooni (OIE) rahvusvaheliste loomaheaolustandardite loetelu

    Maismaaloomad

    OIE maismaaloomade tervise koodeksi 7. jagu „Loomade heaolu“

    ·Sissejuhatus loomade heaolu käsitlevatesse soovitustesse (mõiste ja juhtpõhimõtted)

    ·Loomade meretransport

    ·Loomade maismaatransport

    ·Loomade õhutransport

    ·Loomade tapmine

    ·Loomade surmamine tauditõrje eesmärgil

    ·Hulkuvate koerte arvu piiramine

    ·Loomade kasutamine teadus- ja haridustöös

    ·Loomade heaolu ja lihaveiste tootmissüsteemid

    ·Loomade heaolu ja broilerite tootmissüsteemid

    ·Loomade heaolu ja piimalehmade tootmissüsteemid

    ·Töötavate hobuslaste heaolu

    Veeloomad

    OIE veeloomade tervise koodeksi 7. jagu „Tehistingimustes peetavate kalade heaolu“

    ·Sissejuhatus tehistingimustes peetavate kalade heaolu käsitlevatesse soovitustesse

    ·Tehistingimustes peetavate kalade heaolu transpordi ajal

    ·Tehistingimustes peetavate kalade uimastamise ja inimtoiduks surmamisega seotud heaoluaspektid

    ·Tehistingimustes peetavate kalade surmamine tauditõrje eesmärgil

    Muud OIE dokumendid

    ·Katastroofide ohjamise ja katastroofiohu vähendamise suunised seoses loomade tervise ja heaolu ning veterinaarse rahvatervishoiuga

    II LISA

    Kolmandate riikidega sõlmitud kahepoolsed lepingud, mis sisaldavad loomade heaolu käsitlevaid sätteid, ning muus vormis tehniline koostöö loomade heaolu valdkonnas

    Juba sõlmitud kahepoolsed kaubanduslepingud

    ·ELi ja Tšiili assotsieerimisleping (AA)

    ·ELi ja Kanada laiaulatuslik majandus- ja kaubandusleping (CETA)  1

    ·ELi ja Šveitsi Konföderatsiooni vaheline põllumajandustoodetega kauplemise kokkulepe 2  

    ·ELi ja Lõuna-Korea vabakaubandusleping (FTA)

    ·ELi ja Kesk-Ameerika assotsieerimisleping: jätkuvad arutelud Kesk-Ameerikaga piirkondliku loomade heaolu töörühma moodustamiseks ja tegevuskava vastuvõtmiseks allkirjastatud lepingu raames

    ·ELi ja Kasahstani partnerlus- ja koostööleping

    ·ELi ning Colombia ja Peruu vaheline vabakaubandusleping

    ·ELi ja Ukraina assotsieerimisleping

    ·ELi ja Gruusia assotsieerimisleping

    ·ELi ja Moldova Vabariigi assotsieerimisleping

    Väljaspool kaubanduslepinguid toimuv muus vormis tehniline koostöö loomade heaolu valdkonnas

    ·Euroopa Komisjoni ja Uus-Meremaa vaheline loomade heaolu käsitlev koostööfoorum

    ·Euroopa Komisjoni ja Austraalia vaheline loomade heaolu käsitlev koostööfoorum

    ·Euroopa Komisjoni ja Brasiilia vaheline loomade heaolu käsitlev vastastikuse mõistmise memorandum

    ·Euroopa Komisjoni ja Argentiina vaheline halduskokkulepe tehnilise koostöö kohta loomade heaolu valdkonnas

    Sõlmimisel olevad kahepoolsed kaubanduslepingud

    ·ELi ja Singapuri vabakaubandusleping

    ·ELi ja Vietnami vabakaubandusleping

    ·ELi ja Jaapani vabakaubandusleping

    ·ELi ja Armeenia vaheline uus raamleping

    (1)

       Enne CETA sõlmimist toimus loomade heaolu alane koostöö ELi ja Kanada veterinaarkokkuleppe raames. Kuigi veterinaarkokkuleppes loomade heaolu ei mainitud, leppisid pooled 2004. aastal ametlike kirjade vahetamisega kokku loomade heaolu lisamises kokkuleppe kohaldamisalasse ja koostöös ühise korralduskomitee egiidi all.

    (2)

       Loomade heaolu alane koostöö Šveitsiga ei ole veel ametlik, kuid iga-aastane teabevahetus juba toimub.

    Top