Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(18)

Aruanne Euroopa Toiduohutusameti eelarveaasta 2014 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastusega

ELT C 409, 9.12.2015, p. 160–167 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 409/160


ARUANNE

Euroopa Toiduohutusameti eelarveaasta 2014 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastusega

(2015/C 409/18)

SISSEJUHATUS

1.

Parmas asuv Euroopa Toiduohutusamet (edaspidi „amet”) asutati Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 178/2002 (1). Ameti peamised ülesanded on anda toitu ja toiduohutust käsitlevate liidu õigusaktide koostamiseks vajalikku teadusinfot, koguda ja analüüsida andmeid, mis võimaldavad riskide kirjeldamist ja jälgimist, ning anda riskide kohta sõltumatut teavet (2).

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

2.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest testimisest ning ameti järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

a)

ameti raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (3) ja eelarve täitmise aruannetest (4)31. detsembril 2014. aastal lõppenud eelarveaasta kohta,

b)

raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

Juhtkonna kohustused

4.

Juhtkond vastutab ameti raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest (5):

a)

juhtkonna kohustused seoses ameti raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (6) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist ning arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Tegevdirektor kiidab ameti raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab ameti finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

b)

alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

Audiitori kohustused

5.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (7) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ameti raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ning selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

6.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb hinnangul riskidele, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riskide hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist. Käesoleva aruande ja kinnitava avalduse koostamisel võttis kontrollikoda arvesse sõltumatu välisaudiitori audititööd, mis hõlmas ameti raamatupidamise aastaaruande kontrollimist vastavalt ELi finantsmääruse artikli 208 lõikes 4 sätestatud nõuetele (8).

7.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal annab piisava ja asjakohase aluse kinnitava avalduse esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

8.

Kontrollikoja hinnangul kajastab ameti raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt ameti finantsolukorda 31. detsembri 2014. aasta seisuga ning ameti finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt selle finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

9.

Kontrollikoja hinnangul on ameti 2014. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

10.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja arvamusi kahtluse alla.

MUUD KOMMENTAARID

11.

2005. aastal jõustusid ELi uued personalieeskirjad, kus on muu hulgas sätestatud, et enne 1. maid 2004 tööle võetud ametnike töötasu ei tohi olla väiksem kui ELi personalieeskirjade varasemas versioonis ette nähtud töötasu. Kontrollikoja audit näitas, et seda sätet ei olnud järgitud ja 71-st kõnealusel ajavahemikul tööle võetud ametnikust 8-le maksti perioodil 2005–2014 kokku 87  000 euro võrra vähem palka, kui oleks pidanud. Amet teeb lähiajal täiendavad palgamaksed.

EELMISTE AASTATE KOMMENTAARIDE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

12.

Ülevaade kontrollikoja eelmiste aastate kommentaaride põhjal võetud parandusmeetmetest on esitatud I lisas.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Milan Martin CVIKL, võttis käesoleva aruande vastu 8. septembri 2015. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  EÜT L 31, 1.2.2002, lk 1.

(2)  II lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ameti pädevusest ja tegevusest.

(3)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

(4)  Need koosnevad eelarve tulemiaruandest ja selle lisast.

(5)  Komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1271/2013 (ELT L 328, 7.12.2013, lk 42) artiklid 39 ja 50.

(6)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS)/rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

(7)  Määruse (EL) nr 1271/2013 artikkel 107.

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 298, 26.10.2012, lk 1).


I LISA

Eelmiste aastate kommentaaride põhjal võetud meetmed

Aasta

Kontrollikoja kommentaar

Parandusmeetmete võtmise seis

(lõpetatud/pooleli/alustamata/ei kohaldata)

2012

Pärast koguriskide hindamist väliskonsultandi poolt 2012. aastal ja komisjoni siseauditi talituse poolt 2013. aasta veebruaris tuvastati ameti sisekontrollimehhanismide toimimises mitmeid potentsiaalselt kriitilisi riske, mis enamjaolt seondusid andmehalduse, tegevuse jätkuvuse ja IT turvalisusega. Amet alustas 2012. aastal põhjalikku sisekontrollisüsteemi hindamist. Hindamisprotsess on pooleli ja parandusmeetmete võtmine on kavandatud 2013. aastasse.

Pooleli

2013

Vastavalt ameti sisekontrollisüsteemi enesehindamisele, mis viidi läbi 2012. ja 2013. aastal, on enamik sisekontrollistandarditest täidetud. Eranditeks on standard nr 4 (personali hindamine ja arendamine) ning standard nr 11 (dokumendihaldus), mille suhtes olid parandusmeetmed auditi toimumise ajal veel käimas.

Lõpetatud

2013

Ameti aasta tööprogrammid ei sisalda piisavalt üksikasju kavandatavate hangete ja toetuste kohta, mis toetaks rahastamisotsuseid ameti finantsmääruse rakenduseeskirjade artikli 64 tähenduses. Vastavate üksikasjade lisamine aasta tööprogrammi võimaldaks hangete ja toetuste mõjusamat seiret.

Lõpetatud


II LISA

Euroopa Toiduohutusamet (Parma)

Pädevus ja tegevus

Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

Teabe kogumine

Ühine põllumajanduspoliitika (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 38).

Siseturu toimimine (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 114).

Rahvatervis (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 168).

Ühine kaubanduspoliitika (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 206).

Ameti pädevus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 178/2002)

Eesmärgid

avaldada teaduslikke arvamusi ning anda teadus- ning tehnoabi õigusaktide ja poliitikate osas, mis otseselt või kaudselt mõjutavad toidu- ja söödaohutust;

anda sõltumatut teavet toiduohutusega seotud riskide kohta;

aidata kaasa inimeste elu ja tervise kaitse kõrge taseme tagamisele;

koguda ja analüüsida andmeid, mis võimaldavad riske kirjeldada ja seirata.

Ülesanded

esitada teaduslikke arvamusi ja uuringuid;

soodustada riskihindamise ühtseid metoodikaid;

abistada komisjoni;

otsida ja analüüsida vajaminevaid teaduslikke ja tehnilisi andmeid ning teha neist kokkuvõtteid;

teha kindlaks ja kirjeldada võimalikke riske;

luua ameti tegevusvaldkondades toimivate organisatsioonide võrgustik;

anda teadus- ja tehnoabi kriisireguleerimismenetlustes;

parandada rahvusvahelist koostööd;

tagada üldsusele ja huvitatud pooltele usaldusväärne, objektiivne ja igakülgne teave;

osaleda komisjoni kiirhoiatussüsteemis.

Juhtimine

Juhatus

Koosseis

14 nõukogu poolt (koostöös Euroopa Parlamendi ja komisjoniga) nimetatud liiget ja üks komisjoni esindaja.

Ülesanded

Tööprogrammi ja eelarve vastuvõtmine ja nende täitmise tagamine.

Tegevdirektor

Nimetatud juhatuse poolt komisjoni esitatud kandidaatide nimekirjast pärast kandidaadi ärakuulamist Euroopa Parlamendis.

Nõuandev kogu

Koosseis

Üks esindaja igast liikmesriigist.

Ülesanded

Tegevdirektori nõustamine.

Teaduskomitee ja teaduskomisjonid

Ameti teaduslike arvamuste koostamine.

Välisaudit

Euroopa Kontrollikoda

Siseaudit

Ameti siseauditi üksus.

Euroopa Komisjoni siseauditi talitus.

Eelarve täitmisele heakskiidu andmise eest vastutav institutsioon

Euroopa Parlament nõukogu soovitusel.

2014. aastal ameti käsutusse antud ressursid (sulgudes 2013. aasta andmed)

Eelarve

79,8 (78,1) miljonit eurot, millest Euroopa Liidu toetus moodustab 100 % (100 %).

Töötajate arv seisuga 31. detsember 2014

Ametikohti ametikohtade loetelus: 344 (351), millest täidetud:

põhipersonal (ajutised töötajad ja ametnikud): 330 (328)

muud töötajad (lepingulised töötajad, lähetatud riiklikud eksperdid): 119 (120).

Personal kokku (k.a seitse seisuga 31.12.2014 vastuvõtmist ootavat tööpakkumist): 449 (448), mis jaguneb vastavalt ülesannetele:

põhitegevus: 333 (332)

haldusülesanded: 116 (116)

2014. aasta tooted ja teenused (sulgudes 2013. aasta andmed)

Teaduslikud väljundid ja toetavad väljaanded 2014. aastal

1. tegevus: teaduslikud arvamused, nõustamine ja riskihindamisdokumendid

Teaduskomitee/teaduskomisjonide suunised: 1 (2)

Teaduskomitee/teaduskomisjonide arvamused: 88 (44)

Ameti teaduslikud aruanded: 11 (12)

Ameti avaldused: 1 (2)

Teaduskomitee/teaduskomisjonide avaldused: 3 (2)

1. tegevuse teaduslikke väljundeid kokku: 104 (62)

2. tegevus: heakskiitu vajavate toodete, ainete ja nõuete hindamine

Pestitsiide käsitleva vastastikuse eksperthinnangu järeldused: 40 (45)

Ameti suunised: 4 (2)

Teaduskomitee/teaduskomisjonide suunised: 0 (3)

Teaduskomitee/teaduskomisjonide arvamused: 197 (203)

Ameti teaduslikud aruanded: 3 (0)

Teaduskomitee/teaduskomisjonide avaldused: 3 (8)

Ameti avaldused: 9 (6)

Põhjendatud arvamused: 84 (0)

2. tegevuse teaduslikke väljundeid kokku: 340 (267)  (1)

3. tegevus: andmete kogumine, teadusalane koostöö ja töö võrgustikega

Ameti suunised: 4 (2)

Ameti avaldused: 0 (0)

Põhjendatud arvamused: 0 (113)

Ameti teaduslikud aruanded: 9 (7)

3. tegevuse teaduslikke väljundeid kokku: 13 (122)  (2)

Toetavad väljaanded

Ürituste aruanded: 10 (11)

Teaduslikud välisaruanded: 79 (74)

Tehnilised aruanded: 105 (70)

Toetavaid väljaandeid kokku: 194 (155)

Väljundeid kokku: 651 (606)

Teaduslikud väljundid, mida toetab kommunikatsioonitegevus: 14 % (7 %)

Avalik nõustamine: 49 (56)

Veebisaidi külastused: 2,8 (4,7) miljonit

Väljaande Highlights tellijad: 33  947(31  912)

Meediakajastus: 14  913(11  820)

Meediapäringud: 564 (625)

Pressiteated: 10 (16)

Uudised veebilehel: 32 (54)

Intervjuud: 65 (95)


(1)  Põhjendatud arvamused olid 2013. aastal 3. tegevuse all.

(2)  Põhjendatud arvamused kantakse nüüdsest 2. tegevuse alla.

Allikas: ameti edastatud lisa.


AMETI VASTUS

11.

Vastuseks kontrollikoja märkusele enne 2004. aasta personalieeskirjade jõustumist teenistusse astunud töötajate alatasustamise kohta 2005. aastal rõhutab EFSA, et sarnaselt teiste ELi asutustega tegeleb toiduohutusameti palkade töötlemise ja arvutamisega Euroopa Komisjoni individuaalsete maksete haldamise ja maksmise amet (PMO).


Top