EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005XC0913(01)

Päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 6 lõike 2 kohase registreerimistaotluse avaldamine

ELT C 224, 13.9.2005, p. 7–10 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

13.9.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 224/7


Päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 6 lõike 2 kohase registreerimistaotluse avaldamine

(2005/C 224/10)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid kooskõlas nimetatud määruse artiklitega 7 ja 12d. Kõik vastuväited taotlusega seotud vastuväited tuleb edastada liikmesriigi, Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmesriigi või kolmanda riigi pädeva asutuse vahendusel kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest. Dokumendi avaldamise tingisid järgmised, eelkõige punktis 4.6 esitatud üksikasjad, mis võimaldavad lugeda taotluse põhjendatuks vastavalt määrusele (EMÜ) nr 2081/92.

KOKKUVÕTE

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 2081/92

“SARDEGNA”

EÜ nr: IT/00284/18.3.2003

KPN (X) KGT ( )

Käesolev kokkuvõte on koostatud üksnes teavitamise eesmärgil. Kõikide üksikasjade suhtes palutakse eelkõige asjaomaste kaitstud päritolunimetustega hõlmatud toodete tootjatel tutvuda kas siseriiklikul tasandil või Euroopa Komisjonist (1) kättesaadava tehnospetsifikaadi täieliku variandiga.

1.   Liikmesriigi pädev asutus:

Nimetus:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Aadress:

Via XX Settembre n. 20 — I-00187 Roma

Tel:

06 481 99 68

Faks:

06 42 01 31 26

E-post:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Rühm:

2.1

Nimi:

1.

L.A.R.P.O. — Libera Associazione Regionale Produttori Olivicoli,

2.

A.P.P.O.O. — Associazione Provinciale Produttori Olivicoli di Oristano,

3.

A.P.P.O.S. — Associazione Provinciale Produttori Olivicoli Sassari,

4.

A.R.P.OL. — Associazione Regionale Produttori Olivicoli,

5.

A.P.P.O.N. — Associazione Provinciale Produttori Olivicoli,

6.

A.P.P.O.C. — Associazione Provinciale Produttori Olivicoli Cagliari,

7.

Associazione Regionale Olivicoltori Sardi;

2.2

Aadress:

1.

Piazza Roma, Pal. Sotico — I-09170 Oristano,

2.

Via Cavour, 6 — I-09170 Oristano,

3.

Via Budapest, 10/A — I-07100 Sassari,

4.

Via XX Settembre, 25 — I-09125 Cagliari,

5.

Via Alghero, 3 — I-08100 Nuoro,

6.

Via Sassari, 3 — III p. — I-09123 Cagliari,

7.

Via Emiciclo Garibaldi, 16 — I-07100 Sassari;

2.3

Liikmed: tootjad/töötlejad (X) muu ( )

3.   Toote liik:

klass 1.5. Ekstra neitsioliiviõli

4.   Tehnospetsifikaadi kirjeldus:

(artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

4.1   Nimetus: “Sardegna”

4.2   Kirjeldus: Ekstra neitsioliiviõlil on järgmised keemilised ja organoleptilised omadused:

oleiinhappe happesus ≤ 0,5 %

eksperthinnang ja teised parameetrid >= 7, ja igal juhul lähtuvalt kehtivast normist

peroksiidide hulk ≤ 15

polüfenüülid ≥ 100 ppm

tokoferoolid ≥ 100 ppm

värvus: rohelisest kollaseni, värvus muutub aja jooksul;

lõhn: puuviljalõhnaline;

maitse: puuviljamaitseline, kergelt mõru ja vürtsika järelmaitsega;

4.3   Geograafiline piirkond: Kaitstud päritolunimetusega toote “Sardegna” tootmispiirkonda kuuluvad tehnospetsifikaadis nimetatud ja Sardiinia maakonnas paiknevad Cagliari, Oristano, Nuoro ja Sassari provintsidesse kuuluvate kommuunide administratiivterritooriumid.

4.4   Päritolutõend: Sardiinias ulatub õlipuukasvatus kaugesse minevikku, sest algliigina kuulus õlipuu saare loomulikul teel tekkinud taimestiku hulka. Puunia ja Rooma päritolu laevaleidudelt avastatud veini- ja õliamforad on tunnistuseks, et õlikaubandus õitses juba nimetatud ajajärgul. Usuordude levimine, eriti pärast esimest aastatuhandet, tõi saarel kaasa oliivikasvatuse hoogustumise. Seda kinnitab saarele paikseks jäänud mungaordude laialdane tegevus. Pikka aega väldanud Hispaania valitsemisajal laienes oliivikasvatus veelgi, ja seda tänu täpsetele reeglitele, mis tõid muuhulgas igale linnakodanikule kaasa kohustuse pookida aastas vähemalt kümme metsikut õlipuud, kohustusest üleastujatel tuli maksta trahvi 40 rahaühiku ulatuses; puud jäid pookijate omandusse. Samal ajajärgul saabusid Hispaaniast pookijad, kelle ülesandeks oli ette valmistada pookimistehnikaid levitavaid kohalikke juhendajaid. Samuti pidid rohkem kui 500 õlipuu omanikud ehitama endale õlipressi.

Hispaania ülemvõimu ajal toimunud oliivikultuuri edendamistegevus ei jäänud ainukeseks, ka Savoia kuningad julgustasid oliivikasvatuse arendamist erinevate normide juurutamise abil, näiteks seati sisse kohustus ääristada põllumaad õlipuudega ja pookida metsikuid õlipuid enne kolme aasta möödumist. 1806. aastal anti välja esimesed seadused, mis pakkusid pookimise ja oliivisalude istutamisega tegelevatele põllumeestele toetusi ja preemiaid.

Tänu oliivikultuuri edendamistegevusele osalesid 1901. aasta Cagliaris toimunud näitusel Sardiinia saarelt 12 tootjat-villijat. Ka viimasel ajal on piirkondlik oliivikultuur saanud erilise tähelepanu osaliseks, kuuludes mitmetesse eri sekkumiskavadesse, mis aitavad soodustada oliivikultuuri arengut ja tõhusust.

Toote jälgitavuse tagamiseks peab kontrollasutus oliivisalude, õliveskite ja villijate kohta ajakohastatud nimistut.

4.5   Tootmismeetod: Tootmisprotsess on kokkuvõetult järgmine. Kaitstud päritolunimetus “Sardegna” on antud ekstra neitsioliiviõlile, mida saadakse kindlaksmääratud oliivisaludes kasvavatest järgmistest õlipuusortidest (üks või enam sorti vähemalt 80 % ulatuses): “Bosana”, “Tonda di Cagliari”, “Nera (Tonda) di Villacidro”, “Semidana” ja nende sünonüümid; ülejäänud 20 % ulatuses võib kasutada territooriumil kasvavaid vähemusliike. Kaitstud päritolunimetusega ekstra neitsioliiviõli “Sardegna” tootmiseks heakskiidetud oliivisaludes on lubatud maksimaalne oliivitootmise kogumaht 120 tsentrit hektari kohta. Oliivid sisaldavad maksimaalselt 22 % õli. Oliivikorje peab toimuma soodsaimas küpsemisstaadiumis, ajavahemikus, mis saab alguse küpsemisprotsessi alguses ja mitte hiljem kui 31. jaanuaril. Lubatud saagikoristamissüsteemid on oliivipuudelt käsitsi ja mehaaniliste vahendite abil toimuv korje. Selleks, et tagada toote algkvaliteeti tuleb korjatud oliivid transportida ja säilitada heakstunnistatud, õhuringlusega mahutites, jahedates ja hästi ventileeritud ruumides, eemal veest, tuulest, külmakraadidest ja ebameeldivast lõhnast; oliivid tuleb pressida kahe korjejärgse päeva jooksul.

Selleks, et säilitada vilja esialgsed omadused ning anda tootele parimad organoleptilised tunnused peab kaitstud päritolunimetusega ekstra neitsioliiviõli “Sardegna” ekstraheerimine toimuma kehtivate normide kohaselt heakstunnistatud õliveski tootmisruumides, mis asuvad punktis 4.3 märgitud kommuunides, ning ainult mehaaniliste ja füüsiliste protsesside vahendusel. Purustamisprotsessi maksimaalne lubatud temperatuur on +30 °C; purustamisprotsessi maksimaalne lubatud pikkus on 75 minutit. Isikud, kes kavatsevad hakata tootma kaitstud päritolunimetusega toodet “Sardegna” peavad täpselt lähtuma ELi juures registreeritud tehnospetsifikaadist.

Toote jälgitavuse ja kontrolli tagamiseks toimub õli ekstraheerimine ja pudelitesse villimine punktis 4.3 märgitud piirkonnas. Põhjus, miks ka villimisprotsess peab toimuma kindlaksmääratud piirkonnas tuleneb vajadusest kaitsta õli iseloomulikke omadusi ja kvaliteeti ning tagada see, et kolmanda asutuse poolt teostatud kontroll toimuks huvitatud tootjate järelvalve all. Viimastele on kaitstud päritolunimetus otsustava tähtsusega, pakkudes kooskõlas sama määruse eesmärkide ja suunitlustega neile lisasissetuleku võimalust. Pealegi teostatakse niisugust operatsiooni juba traditsiooniliselt geograafiliselt piiritletud piirkonnas.

4.6   Seos piirkonnaga: Õli “Sardegna” kvalitatiivsed omadused ja iseloomulikud jooned vastavad vahemerekliimale, heaks näiteks on siin õlipuu soojusnõuetele igati vastav Sardiinia. Õlipuud leidub tõepoolest saare kõikides osades ja tema kasvatamisest on huvitatud 95 % Sardiinia kommuunidest. Taimele sobiv keskkond on kaasa aidanud arvukate kohapeal tekkinud sortide levikule ja teisenemisele. Uurimistöö tulemusena loetletakse 18 erinevat Sardiinia oliivisorti, mis moodustavad üliolulise loodusliku geneetilise pärandi. Vihmasajud koonduvad sügis- ja kevadperioodile, samas kui suvekuudele on omased pikad põuaperioodid. Oliivipiirkondade keskmise saju hulk on 550/600 mm aastas, selle miinimumväärtused on iseloomulikud Cagliari ja selle maksimumväärtused Bosa piirkonnale. Temperatuuri kõikumine järgib aastaaegade vaheldumist, kõige kõrgemad temperatuurid, millega kattub viljade kaalutõus ja õlitalletusprotsess on iseloomulikud suveperioodile.

See soodustab põuaperioodi väljakujunemist, mis omakorda avaldab märkimisväärset mõju õlipuude viljakandmistsüklile. Põllumaad asuvad tavaliselt künklikel mäenõlvadel. Kohalike elanike igapäevaelu on aegade algusest peale olnud seotud õlipuude viljelemisega, nendevahelist tugevat sidet näitavad mitmesugused oliivikasvatuse laiendamise heaks kasutusele võetud vahendid, mis on alati iseloomustanud ja mõjutanud piirkonna sotsiaalmajandusklikku arengut. Piirkonnas toodetud õli on kõrgekvaliteetne, ning erinevatelt konkurssidelt, kus tootjad on osalenud, on nad koju toonud arvukalt tunnustusavaldusi. Niisugused tunniskirjad on kaasa aidanud juba paarikümmend aastat suurepäraste tulemustega Euroopa turgudel esineva nimetuse kinnistumisele ja tuntusele.

4.7   Kontrolliasutus: Toote vastavust kontrollivad järgmised konsortsiumid:

Consorzio Interprovinciale per la frutticoltura (provincia di Cagliari, Nuoro e Oristano)

Aadress: Via Carloforte, 51 — I-09100 Cagliari

Consorzio provinciale per la frutticoltura (provincia di Sassari)

Aadress: Viale Adua, 2C — I-07100 Sassari

4.8   Märgistus: Etiketil peab olema märgis kaitstud päritolunimetus “Sardegna” ning selges kustutamatus kirjas kaitstud päritolunimetuse logo, mis kujutab oliivi ja sellest välja valguvat õlitilka, viimasele lisatud õlipuulehed moodustavad koos eeslivarsa stiliseeritud pea — Sardiinia õlitootmise sümboli. Logo üksikasjalik kirjeldus on ära toodud tehnospetsifikaadis. Toode peab jõudma tarbijani kuni 5liitristes mahutites.

4.9   Siseriiklikud nõuded: —


(1)  Euroopa Komisjon, põllumajanduse peadirektoraat — põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika osakond, B-1049, Brüssel.


Top