EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1225

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2023/…, 22. juuni 2023, ajutiste erakorraliste meetmete kohta, millega tehakse erand Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 teatavatest sätetest, et kõrvaldada teatavate liikmesriikide veinisektoris esinevad turuhäired, ja millega tehakse erand komisjoni delegeeritud määrusest (EL) 2016/1149

C/2023/4035

ELT L 160, 26.6.2023, p. 12–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1225/oj

26.6.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 160/12


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2023/…,

22. juuni 2023,

ajutiste erakorraliste meetmete kohta, millega tehakse erand Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 teatavatest sätetest, et kõrvaldada teatavate liikmesriikide veinisektoris esinevad turuhäired, ja millega tehakse erand komisjoni delegeeritud määrusest (EL) 2016/1149

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrust (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007, (1) eriti selle artiklit 219 koostoimes artikliga 228,

ning arvestades järgmist:

(1)

Praegust majanduslikku olukorda iseloomustavad üldiselt kõrged elamiskulud, mis mõjutavad veini tarbimist ja müüki, ning põllumajandusliku tootmise ja veini töötlemise suuremad sisendikulud, mis mõjutavad veinihindu. Need asjaolud ähvardavad liidu veiniturgu märkimisväärselt häirida, sest need mõjutavad mitut peamist veini tootvat liikmesriiki, suurendades olemasolevaid veinivarusid tasemeni, mis eelseisvat saagikoristus- ja tootmisperioodi silmas pidades võib osutuda jätkusuutmatuks, ning põhjustades veinitootjatele finantsraskusi ja rahavooprobleeme.

(2)

Üleilmne inflatsioon ja sellega seotud tarbijate ostujõu vähenemine süvendavad veelgi viimastel aastatel veinitarbimises täheldatud üldist langustrendi. Kui võrrelda praegust olukorda COVID-19-kriisile eelnenud turuolukorraga, siis käesoleval turustusaastal väheneb veini tarbimine Itaalias hinnanguliselt 7 %, Hispaanias 10 %, Prantsusmaal 15 %, Saksamaal 22 % ja Portugalis 34 %. See suundumus mõjutab eelkõige teatavaid veinituru segmente, täpsemalt punaseid ja roosasid veine.

(3)

Kättesaadavad andmed näitavad veinimüügi vähenemist jooksval turustusaastal, samuti on täheldatud sisenõudluse vähenemist, näiteks Hispaanias ja Prantsusmaal on veinide müük vähenenud 5,3 % võrra, kusjuures on eriti raskes seisus piirkondi, kus müük vähenes eelmise turustusaasta sama perioodiga võrreldes 25–35 %. Liidu veinieksport oli 2023. aasta jaanuarist aprillini 8,5 % väiksem kui 2022. aasta samal perioodil.

(4)

Põllumajandusliku tootmise peamiste sisendikulude, näiteks veinitootmiseks vajaliku väetise-, energia- ja pudelite kulude üldine suurenemine, mis on osaliselt tingitud ka Venemaa agressioonisõjast Ukraina vastu, on toonud kaasa tootmiskulude erakordse suurenemise, mõnes liikmesriigis hinnanguliselt keskmiselt kuni 30–40 %. Need asjaolud avaldavad liidu veinitootjatele täiendavat survet ning vähendavad nende turustus- ja investeerimissuutlikkust. Lisaks viitavad kättesaadavad andmed hoolimata kulude suurenemisest kogu veinitootmise tsükli jooksul kriisipiirkondade teatavate veinide hindade järsule langusele võrreldes COVID-19-eelse olukorraga, näiteks mõnes Prantsusmaa piirkonnas on hinnalangus 10–26 %.

(5)

Kokkuvõttes osutavad need tegurid liidu veinide nõudluse ja müügi üldisele vähenemisele olukorras, kus tootmine liidus suurenes eelmise turustusaastaga võrreldes 4 %, mis suurendas juba niigi suuri algseid varusid (+ 2 % viimase viie aasta keskmisega võrreldes). Kui järjest kasvava ülepakkumise vähendamiseks kiiresti meetmeid ei võeta, ähvardab praegune olukord turgu tõsiselt häirida, põhjustades turu ulatusliku ja üldise tasakaalustamatuse hiljemalt uue saagi saabumisel, kui veinitootjatele ei jää uue toodangu jaoks ladustamisvõimsust ja nad on sunnitud oma toodangut veelgi madalama hinnaga müüma.

(6)

Hetkel põhjustavad praegused turuolud veinisektori eri tootmispiirkondades erinevaid turuhäireid, kuna liidu veiniturg on väga killustatud. Häired on olulised mitme liikmesriigi teatavates piirkondades ning mõjutavad eelkõige punaste ja roosade veinide turusegmente. Turu killustatust illustreerib näiteks see, et Hispaanias Extremaduras on varud 27 % suuremad kui viie aasta keskmine, Portugalis Lissaboni ja Alentejo piirkondades on varud vastavalt 24 % ja 14 % suuremad kui eelmisel aastal ning Prantsusmaal Languedoc-Roussillonis olid käesoleva turustusaasta alguses roosade veinide varud 26 % suuremad kui eelmise turustusaasta alguses.

(7)

Samal ajal koges liidu veiniturg juba varem raskendavaid tingimusi, eelkõige 2019., 2020. ja 2021. aastal, mis olid tingitud varasematest kaubanduspiirangutest, tarbimise vähenemisest COVID-19 pandeemia ajal ja mitmest äärmuslikust ilmastikunähtusest. Praegune keeruline olukord annab juba niigi hapras olukorras olevale sektorile uue löögi ja toob kaasa märkimisväärse sissetuleku kaotuse kõigi osalejate jaoks. Liikmesriikide kõige enam mõjutatud piirkondade viinamarjakasvatajatel on finantsraskused ja rahavooprobleemid. Seetõttu on vaja võtta viivitamata meetmeid ka selleks, et tõhusalt reageerida sellisele heterogeensele turuolukorrale, võimaldades liikmesriikidel suunata osa oma veinisektori riiklikele toetusprogrammidele eraldatud rahalistest vahenditest ümber ja pakkuda sektori eri osalistele paremini kohandatud toetust.

(8)

Kui kõige enam mõjutatud piirkondade turult kõrvaldatakse teatavad kogused veini, millele ei leita asjakohaseid turuväljundeid, peaks see aitama vähendada turu tasakaalustamatust ja vältida seda, et praegused häired muutuksid tõsisemaks või pikaajalisemaks kogu liidu veinisektorit mõjutavaks häireks. Põhjendatud juhtudel tuleks kasutusele võtta veini destilleerimine kui veinisektori toetusprogrammide raames ajutiselt abikõlblik meede, millega aidatakse parandada turu tasakaalu ja veinitootjate majanduslikku olukorda kõige enam mõjutatud tootmispiirkondades. Konkurentsimoonutuste vältimiseks ei tohiks lubada, et saadud alkoholi kasutataks toiduaine- ja joogitööstuses, vaid üksnes tööstuslikel eesmärkidel, sealhulgas desinfitseerimiseks ja farmaatsiatoodetes, ning energia saamise eesmärgil. Et vältida pärast kõnealuse erakorralise meetme rakendamist selle kuritarvitamist või ülemäärast hüvitamist, on asjakohane nõuda, et liikmesriigid suunaksid meetme turu tasakaalustamatuse all kannatavatesse piirkondadesse, tugineksid objektiivsetele kriteeriumidele ja piirduksid antavate hüvitiste määramisel hiljutiste turuhindadega.

(9)

Määruse (EL) nr 1308/2013 artiklis 47 sätestatud toorelt koristamise meedet kasutatakse turukorraldusmeetmena, kui on ette näha ülemäärast viinamarjatoodangut. Selleks et aidata ettevõtjatel reageerida praegusele turu olukorrale ja vähendada riski, et olukord järgmisel turustusaastal taas kordub, on asjakohane võimaldada 2023. eelarveaastal selle meetme rakendamisel teatavat paindlikkust. Eelkõige on vaja erakorralise meetmena ette näha erandid määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 47 lõigetest 1 ja 3, et võimaldada ebaküpsete viinamarjakobarate täielikku hävitamist või eemaldamist põllumajandusettevõtte teatavates osades, tingimusel et see toimub kogu maatükil, ning näha ette kõnealuse meetme jaoks antava liidu toetuse ülemmäära ajutine suurendamine.

(10)

Erakorralise destilleerimise lisamine toetuskõlblike meetmete hulka ja toorelt koristamise meetme puhul ette nähtud paindlikkus kujutavad endast rahalise toetuse vormi, mis ei nõua siiski täiendavat liidupoolset rahastamist, kuna Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115 (2) VII lisas veinisektori riiklikele toetusprogrammidele 2023. eelarveaastaks kehtestatud eelarvepiiranguid kohaldatakse jätkuvalt. Seega võivad liikmesriigid otsustada eraldada kõnealustele meetmetele suuremaid summasid üksnes kõnealuses lisas esitatud aastaeelarve piires. Kahe eelpool nimetatud kriisimeetme rahalise toetamise eesmärk on seega sektori toetamine praeguses ebastabiilses turuolukorras, ilma et lisavahendeid oleks vaja kasutusele võttagi.

(11)

Selleks et suurendada neile kriisimeetmetele eraldatavate liidu rahaliste vahendite tõhusust, peaks liikmesriikidel olema lubatud täiendada liidu finantsabi riiklike maksetega kuni 50 % ulatuses käesoleva määrusega ette nähtud kahele kriisimeetmele antavast toetusest.

(12)

Ajal, mil sektori turule orienteerituse parandamine on enamasti vajalik, raskendavad negatiivsed turusuundumused, kulude suurenemine ja sellest tulenevad veinisektoriettevõtjate rahavoo probleemid riiklike veinitoetusprogrammide meetmete rakendamist. Selleks et tagada programmide rakendamise tõhusus veinisektori turuolukorda ja majandusliku konteksti silmas pidades, on asjakohane ajutiselt suurendada liidu maksimaalset toetust meetmetele, millega toetatakse müügiedendust, viinamarjaistanduste ümberkorraldamist ja muutmist, toorelt koristamist ja investeeringuid.

(13)

Lisaks on oluline tagada toetusesaajatele asjakohane paindlikkus riiklike toetusprogrammide raames toimuvaks tegevuseks, et nad saaksid reageerida praegusele turu ebakindlusele ja vajaduse korral tegevust kohandada. Selline paindlikkus on täiendav turutoetusmeede, millega hoitakse ära liidu veinituru praeguste majanduslike probleemide muutumine tõsisemaks või pikaajalisemaks häireks, ning see tagab, et kui liikmesriik on nende kohta otsuse teinud, saab muid käesolevas määruses sätestatud erakorralisi meetmeid tõhusalt rakendada ka toetusesaajate tasandil. Seepärast on täiendava erakorralise meetmena vaja teha erand komisjoni delegeeritud määrusest (EL) 2016/1149 (3) ja võimaldada liikmesriikidel toetusesaajate osas ette näha teatav paindlikkus, et kohandada kavandatud tegevust lihtsustatud korras ja võimaldada sellise tegevuse osalist rakendamist nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel.

(14)

Eeldusel, et põhjused kohaldada teatavate meetmete puhul liidu toetuse kõrgemaid finantsmäärasid ja võimaldada programmide haldamisel teatavat paindlikkust, on seotud veinisektori praeguse majandusliku olukorraga ning kuna meetmed on ajutised, on asjakohane piirata nende kohaldamisala tegevustega, mida hakati rakendama 2023. eelarveaastal. Seevastu ei tohiks neid meetmeid kohaldada näiteks eelmistel eelarveaastatel toimunud tegevuse suhtes, mille puhul maksti toetus välja alles 2023. eelarveaastal.

(15)

Kuna olukord on kiireloomuline, turuhäired ilmselt jätkuvad ja liikmesriikidel on käesoleva määrusega hõlmatud meetmete rakendamiseks jooksval eelarveaastal vähe aega, samuti selleks, et hoida ära turuolukorra edasine halvenemine, on vaja võtta viivitamata meetmeid. Ühest küljest tuleb kõige enam mõjutatud piirkondades kõrvaldada ülemäärane pakkumine turult võimalikult kiiresti ja igal juhul enne uue saagikoristuse algust 2023. aasta augusti lõpuks või septembri alguseks, vastasel juhul halveneks turuolukord veelgi ja praegune tasakaalustamatus kanduks üle uude turustusaastasse, mis võib tekitada pikaajalise kriisi kogu liidu veiniturul. Teisest küljest tuleb kõiki käesolevas määruses sisalduvaid meetmeid rakendada enne, kui lõpevad praegused riiklikud veinisektori toetusprogrammid, mida kohaldatakse ainult kuni 15. oktoobrini 2023, nagu on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2117 (4) artikli 5 lõikes 7. Selle sätte kohaselt kohaldatakse määruse (EL) nr 1308/2013 artikleid 39–54 ka pärast 31. detsembrit 2022 enne 16. oktoobrit 2023 toimunud tegevusega seoses kantud kulude ja tehtud maksete suhtes. Seetõttu võib meetmete võtmisega viivitamine muuta mõjutatud liikmesriikide jaoks meetmete rakendamise 2023. eelarveaastal raskeks või isegi võimatuks, kuna see on veinisektori praeguste riiklike toetusprogrammide viimane rakendusaasta.

(16)

Pidades silmas eelmainitud kiireloomulisi põhjuseid, tuleks käesolev määrus vastu võtta määruse (EL) nr 1308/2013 artiklis 228 sätestatud kiirmenetlusega.

(17)

Lähtuvalt vajadusest võtta viivitamatuid meetmeid, peaks käesolev määrus jõustuma selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Ajutised erandid määruse (EL) nr 1308/2013 artiklist 43 ja artikli 44 lõikest 3

1.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artiklist 43 võib veinisektori toetusprogrammide raames rahastada käesoleva määruse artiklis 2 esitatud meetmeid.

2.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 44 lõikest 3 võivad liikmesriigid rahastada riiklike toetustega kuni 50 % käesoleva määruse artikli 2 ja määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 47 alusel antavast toetusest.

Artikkel 2

Veini ajutine erakorraline destilleerimine

1.   Veini destilleerimiseks võib anda toetust käesolevas artiklis sätestatud nõuete ja tingimuste kohaselt. Selline toetus peab olema proportsionaalne, liikmesriigi poolt nõuetekohaselt põhjendatud ning seda tohib kooskõlas teise lõiguga anda üksnes kõige enam mõjutatud veinide puhul ja kõige enam mõjutatud tootmispiirkondadele. Destilleerimist võib kasutada riiklikul või piirkondlikul tasandil kas eraldi punaste või roosade veinide puhul või koos mõlemat värvi veinide puhul, mis võivad olla kaitstud päritolunimetuse või kaitstud geograafilise tähisega veinid või ilma kaitstud päritolunimetuse või kaitstud geograafilise tähiseta veinid.

Liikmesriigid, kes otsustavad seda meedet rakendada, peavad tõendama iga toetuskõlbliku veini tüübi ja värvuse puhul vastavalt kas piirkondlikul või riiklikul tasandil ühe või mitme järgmise turutingimuse esinemist:

a)

viimati kättesaadavate veinivarude märkimisväärne kasv tootmise tasandil, kui võrrelda neid varusid viiel eelmisel turustusaastal samal ajal kättesaadavate varude keskmise kogusega või viiel eelmisel turustusaastal samal ajal kättesaadavate varude keskmise kogusega, mille arvutamisel on välja jäetud kõige kõrgem ja kõige madalam näitaja;

b)

keskmise turuhinna oluline langus jooksval turustusaastal tootmise tasandil, kui võrrelda asjaomast hinda kolme eelmise turustusaasta keskmise hinnaga või viie eelmise turustusaasta keskmise hinnaga, mille arvutamisel on välja jäetud aasta keskmiste hindade kõrgeimad ja madalaimad väärtused;

c)

müügi oluline vähenemine koguturu arvestuses jooksval turustusaastal ja tootmise tasandil, kui võrrelda asjaomast müüki kolme eelmise turustusaasta sama perioodi keskmise müügiga või viie eelmise turustusaasta keskmise müügiga, mille arvutamisel on välja jäetud sama perioodi suurim ja väikseim kogumüügi väärtus, ning tingimusel, et selline vähenemine ei tulene tootmise vähenemisest.

2.   Alkoholi, mis saadakse toetatud destilleerimisel, millele on osutatud lõikes 1, kasutatakse üksnes tööstuslikul eesmärgil, sealhulgas desinfitseerimiseks või farmaatsiatööstuses, või energia saamiseks, et vältida konkurentsi moonutamist.

3.   Lõikes 1 osutatud toetust saavad viinamarjakasvatajad, kes toodavad või turustavad määruse (EL) nr 1308/2013 VII lisa II osas loetletud tooteid, veinisektori tootjaorganisatsioonid, kahest või rohkemast tootjaorganisatsioonist koosnevad liidud või tootmisharudevahelised organisatsioonid või viinamarjasaaduste destilleerijad.

4.   Toetuskõlblikud on üksnes kulud, mida kantakse veini tarnimisel destilleerijateni ja selle veini destilleerimisega seoses. Käesoleva meetme kohaselt destilleeritav vein peab olema pärit liidust ja vastama liidus turustamise nõuetele ning kaitstud päritolunimetuse või kaitstud geograafilise tähisega veinide puhul asjakohastele tootespetsifikaatidele.

5.   Liikmesriigid võivad kehtestada oma riiklikes toetusprogrammides toetusesaajate prioriteetsuskriteeriumid. Sellised prioriteetsuskriteeriumid peavad olema objektiivsed ja mittediskrimineerivad ning nende aluseks peavad olema toetusprogrammi konkreetsed strateegiad ja eesmärgid.

6.   Liikmesriigid kehtestavad lõikes 1 osutatud toetuse taotlemise korra eeskirjad, mis hõlmavad järgmist:

a)

füüsilised või juriidilised isikud, kes võivad taotlusi esitada;

b)

taotluste esitamise ja valimise kord, sealhulgas vähemalt taotluste esitamise tähtajad ning iga kavandatud tegevuse sobivuse läbivaatamise ning ettevõtjatele valikumenetluse tulemustest teatamise tähtajad;

c)

vastavuse kontrollimine lõikes 4 osutatud toetuskõlblike meetmete sätetele ja kuludele ning prioriteetsuskriteeriumidele, juhul kui neid kohaldatakse;

d)

selliste taotluste valimine, mille puhul on vähemalt arvestatud igale prioriteetsuskriteeriumile (kui neid kohaldatakse) omistatud koefitsiendiga;

e)

ettemaksete tegemise kord ja tagatised.

7.   Liikmesriigid määravad objektiivsete ja mittediskrimineerivate kriteeriumide alusel kindlaks toetusesaajatele antava toetuse summa. Toetuse suurus määratakse vastavalt vajadusele piirkondlikul või riiklikul tasandil kindlaks lõikes 1 osutatud toetuskõlbliku veini iga tüübi ja värvi kohta. Toetuse summa ei tohi ületada 80 % madalaimast keskmisest kuuhinnast, mis registreeriti asjaomases piirkonnas või liikmesriigi territooriumil tootmise tasandil 2022./2023. turustusaastal iga toetuskõlbliku veinitüübi ja -värvi puhul, mille suhtes meedet kohaldatakse. Kui registreeritud turuhinnad ei ole kättesaadavad, võib asjaomase liikmesriigi pädev asutus need hinnad määrata parimate kättesaadavate andmete põhjal.

8.   Komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2016/1149 (5) artikleid 1 ja 2, artiklit 43, artikleid 48–54 ja artiklit 56 ning komisjoni rakendusmääruse (EL) 2016/1150 (6) artikleid 1, 2 ja 3, artikleid 19–23, artikleid 25–31, artikli 32 lõike 1 teist lõiku ja artikleid 33–40 kohaldatakse mutatis mutandis veini erakorralise destilleerimise toetuse suhtes.

9.   Liikmesriigid teatavad komisjonile 31. augustiks 2023 toetuskõlblike veinide tüübid ja värvused ning piirkonnad, kus meedet tuleb kohaldada, samuti meetme põhjenduse vastavalt lõikele 1, lõike 7 kohaselt kohaldatavate hüvitiste summad ja nende põhjendused ning eeldatavad destilleeritava veini kogused.

Artikkel 3

Toorelt koristamisega seotud ajutine erand määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 47 lõikest 1

Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 47 lõikest 1 tähendab toorelt koristamine (nn roheline korje) 2023. eelarveaastal ebaküpsete viinamarjakobarate täielikku hävitamist või eemaldamist kogu põllumajandusettevõttes või selle ühes osas, tingimusel et toorelt koristamist tehakse kogu maatükil.

Artikkel 4

Rahaliste määradega seotud ajutised erandid määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 45 lõikest 3, artikli 46 lõikest 6, artikli 47 lõikest 3 ja artikli 50 lõikest 4

1.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 45 lõikest 3 ei tohi 2023. eelarveaastal liidu toetus teavitus- ja müügiedendusmeetmete jaoks ületada 60 % toetuskõlblikest kuludest.

2.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 46 lõikest 6 ei tohi 2023. eelarveaastal liidu toetus viinamarjaistanduste ümberkorraldamise ja muutmise tegelike kulude katmiseks ületada 60 %. Vähem arenenud piirkondades viinamarjaistanduste ümberkorraldamise ja muutmise kulude katmiseks antav liidu toetus ei tohi olla suurem kui 80 %.

3.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 47 lõike 3 teisest lausest ei ületa 2023. eelarveaastal toorelt koristamiseks antav toetus 60 % viinamarjakobarate hävitamise või eemaldamise otseste kulude summast ning sellise hävitamise või eemaldamise tõttu saamata jäänud tulust.

4.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 50 lõikest 4 kohaldatakse 2023. eelarveaastal toetuskõlblike investeerimiskulude puhul liidu toetusele järgmisi ülemmäärasid:

a)

60 % vähem arenenud piirkondades;

b)

50 % muudes kui vähem arenenud piirkondades;

c)

80 % aluslepingu artiklis 349 osutatud äärepoolseimates piirkondades;

d)

75 % Egeuse mere väikesaartel, nagu on määratletud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 229/2013 (7) artikli 1 lõikes 2.

Artikkel 5

Ajutised erandid delegeeritud määrusest (EL) 2016/1149

1.   Erandina delegeeritud määruse (EL) 2016/1149 artiklist 22 võib 2023. eelarveaastal samal maatükil teha toorelt koristamist kahel või enamal järjestikusel aastal.

2.   Erandina delegeeritud määruse (EL) 2016/1149 artikli 53 lõikest 1 võivad liikmesriigid 2023. eelarveaastal:

a)

lubada, et toetusesaajad teevad algselt heakskiidetud tegevuses muudatusi, mille raames ette nähtud tegevus toimub mitte hiljem kui 15. oktoobril 2023, ilma et pädevad asutused sellise tegevuse eelnevalt heaks kiidaksid, tingimusel et need muudatused ei mõjuta tegevuse ühegi osa toetuskõlblikkust ja selle üldeesmärke ning tegevuse jaoks heakskiidetud toetuse kogusummat ei ületata. Toetusesaajad peavad pädevale asutusele sellistest muudatustest teatama liikmesriikide kehtestatud tähtaegade jooksul;

b)

liikmesriigid võivad nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel lubada, et toetusesaajad esitavad asjaomased muudatused hiljemalt 15. oktoobril 2023 toimuva sellise tegevuse kohta, mis muudab kogu määruse (EL) nr 1308/2013 artiklites 45, 46, 50 ja 51 osutatud meetmete raames juba heaks kiidetud tegevuse eesmärki, tingimusel, et kõik käimasolevad üksikmeetmed, mis on osa kogutegevusest, on lõpule viidud. Toetusesaajad teatavad pädevale asutusele sellistest muudatustest liikmesriikide kehtestatud tähtaja jooksul ning muudatusteks on vaja pädeva asutuse eelnevat heakskiitu.

3.   Erandina delegeeritud määruse (EL) 2016/1149 artikli 54 lõikest 1, kui pädevale asutusele on käesoleva artikli lõike 2 punkti b kohaselt teatatud juba heakskiidetud tegevuse muutmisest ja pädev asutus on sellega nõustunud, makstakse toetust selle tegevuse raames juba rakendatud üksikmeetmete eest, kui need meetmed on täielikult rakendatud ning nende suhtes on tehtud halduskontroll ja vajaduse korral kohapealne kontroll vastavalt komisjoni rakendusmääruse (EL) 2016/1150 (8) IV peatüki 1. jaole.

4.   Erandina delegeeritud määruse (EL) 2016/1149 artikli 54 lõike 4 kolmandast, neljandast, viiendast ja kuuendast lõigust arvutavad liikmesriigid 2023. eelarveaastal makstava toetuse hiljemalt 15. oktoobril 2023 esitatud maksetaotluste puhul, kui määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 46 alusel toetatavaid tegevusi ei rakendata kogupindalal, millele toetust taotleti, selle pindala alusel, mis määrati kindlaks rakendusjärgsete kohapealsete kontrollidega.

Artikkel 6

Ajutiste erakorraliste turumeetmete kohaldamine

Artikleid 1, 2 ja 3 kohaldatakse liikmesriikide pädevate asutuste valitud tegevuse suhtes, mis toimub alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast ja mida tehakse mitte hiljem kui 15. oktoobril 2023.

Artikleid 4 ja 5 kohaldatakse tegevuse suhtes, mida hakati tegema 2023. eelarveaastal.

Artikkel 7

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 22. juuni 2023

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 347, 20.12.2013, lk 671.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. detsembri 2021. aasta määrus (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse liikmesriikide koostatavate Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavate ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad) toetamise reeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013 (ELT L 435, 6.12.2021, lk 1).

(3)  Komisjoni 15. aprilli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2016/1149, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1308/2013 veinisektori riiklike toetusprogrammide osas ja muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 555/2008 (ELT L 190, 15.7.2016, lk 1).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. detsembri 2021. aasta määrus (EL) 2021/2117, millega muudetakse määrust (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus, määrust (EL) nr 1151/2012 põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta, määrust (EL) nr 251/2014 aromatiseeritud veinitoodete määratlemise, kirjeldamise, esitlemise, märgistamise ja geograafiliste tähiste kaitse kohta ning määrust (EL) nr 228/2013, millega kehtestatakse põllumajanduse erimeetmed liidu äärepoolseimate piirkondade jaoks (ELT L 435, 6.12.2021, lk 262).

(5)  Komisjoni 15. aprilli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2016/1149, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1308/2013 veinisektori riiklike toetusprogrammide osas ja muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 555/2008 (ELT L 190, 15.7.2016, lk 1).

(6)  Komisjoni 15. aprilli 2016. aasta rakendusmäärus (EL) 2016/1150, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 rakenduseeskirjad veinisektori riiklike toetusprogrammide osas (ELT L 190, 15.7.2016, lk 23).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. märtsi 2013. aasta määrus (EL) nr 229/2013, millega kehtestatakse põllumajanduse erimeetmed Egeuse mere väikesaarte jaoks ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1405/2006 (ELT L 78, 20.3.2013, lk 41).

(8)  Komisjoni 15. aprilli 2016. aasta rakendusmäärus (EL) 2016/1150, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 rakenduseeskirjad veinisektori riiklike toetusprogrammide osas (ELT L 190, 15.7.2016, lk 23).


Top