Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1162

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2023/1162, 6. juuni 2023, milles käsitletakse koostalitlusnõudeid ning mittediskrimineerivat ja läbipaistvat mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu korda (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2023/3477

    ELT L 154, 15.6.2023, p. 10–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1162/oj

    15.6.2023   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 154/10


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2023/1162,

    6. juuni 2023,

    milles käsitletakse koostalitlusnõudeid ning mittediskrimineerivat ja läbipaistvat mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu korda

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta direktiivi (EL) 2019/944 elektrienergia siseturu ühiste normide kohta ja millega muudetakse direktiivi 2012/27/EL, (1) eriti selle artikli 24 lõiget 2,

    olles konsulteerinud elektrienergia piiriülese komiteega

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Direktiiviga (EL) 2019/944 on kehtestatud mitu õigusnormi, millega suurendatakse tarbijate mõjuvõimu ja antakse neile tarbimis- ja kuluandmetele juurdepääsu vahendid. Eelkõige peaksid koostalitlevad olema nutiarvestisüsteemid, mis võimaldavad tarbijatel pääseda juurde objektiivsetele ja läbipaistvatele tarbimisandmetele; samuti peaksid need süsteemid võimaldama anda tarbija energiajuhtimissüsteemile vajalikke andmeid. Selleks on direktiiviga (EL) 2019/944 nõutav, et liikmesriigid võtaksid kohaselt arvesse asjakohaseid olemasolevaid standardeid, sealhulgas andmemudeli ja rakendustasandi taseme koostalitlusvõime standardeid, parimaid tavasid, andmevahetuse arengu tähtsust, tulevasi ja uuenduslikke energiateenuseid, tarkvõrkude kasutuselevõtmist ja elektrienergia siseturgu.

    (2)

    Käesolev määrus on esimene mitmest rakendusaktist, mis tuleks välja töötada ja milles sätestada koostalitlusvõime nõuded ning mittediskrimineeriv ja läbipaistev andmetele juurdepääsu kord, et täielikult rakendada direktiivi (EL) 2019/944 artiklit 24. Käesolevas määruses sätestatud õigusnormide eesmärk on hõlbustada koostalitlusvõimet ja suurendada nende tehingute tõhusust, mis hõlmavad turuosaliste juurdepääsu andmetele ja andmevahetust turuosaliste vahel, ning lõppkokkuvõttes energiateenuste tõhusust, edendada konkurentsi jaeturul ja aidata vältida õigustatud isikute liigseid halduskulusid.

    (3)

    Käesolevat määrust kohaldatakse mõõtmis- ja tarbimisandmete suhtes, milleks on kontrollitud varasemad mõõtmis- ja tarbimisandmed ning kontrollimata reaalajalähedased mõõtmis- ja tarbimisandmed. Selles sätestatakse õigusnormid, mis võimaldavad elektrienergia jaemüügituru lõpptarbijatel ja õigustatud isikutel nendele andmetele õigeaegselt, hõlpsasti ja turvaliselt juurde pääseda. Peale selle tagatakse sellega tarnijatele ja teenuseosutajatele läbipaistev ja sujuv juurdepääs lõpptarbijate andmetele nii, et neid on lihtne mõista ja kasutada, tingimusel, et kliendid on selleks vajaliku loa andnud. Kõnealuse loa saamisel esitab mõõteandmete haldur kõnealuse loaga hõlmatud asjakohased andmed lõpptarbija valitud õigustatud isikule. Peale selle võib kõnealuse loa andmise toimingu siduda õigustatud isikuga sõlmitud lepinguga või sõnaselge klausliga sellise lepingu raames. Nii tagatakse koostalitlusvõime viisil, millega austatakse tarbija õigust oma andmete üle, ning turuosalistel on ühine arusaam sellest, millist liiki andmeid ja töövooge konkreetsete teenuste ja protsesside jaoks vajatakse. Tarbijatelt võidakse nendega sõlmitavate lepingute raames nõuda loa andmist tarnijatele või muudele turuosalistele, näiteks energiavahendajatele. Kui tarbija lõpetab oma tarnija või muu turuosalisega lepingu, peaks tarnijal või turuosalisel olema jätkuvalt juurdepääs mõõtmisandmetele, mis on vajalikud arvete esitamiseks või tasakaalustamiseks. Liikmesriigid võivad nõuda, et teatavaid mõõtmisandmeid jagataks õiguspärastel avalikel eesmärkidel näiteks keskkonna- või statistikaasutustega ning võrguettevõtjate või muude turuosalistega.

    (4)

    Käesoleva määruse kohaldamisel peaksid reaalajalähedased andmed hõlmama selliste nutiarvestisüsteemide arvestite näite, mis on tööd alustanud pärast 4. juulit 2019 või mis pärast nimetatud kuupäeva süstemaatiliselt kasutusele võetakse, kooskõlas direktiivi (EL) 2019/944 artikli 19 lõikega 6 ja artikliga 20. Selliseid andmeid võib hankida edasiseks kasutamiseks ja töötlemiseks energiajuhtimissüsteemi, koduse näidiku või muu süsteemi kaudu, mida käesolevas määruses nimetatakse reaalajalähedasi andmeid tarbivaks süsteemiks.

    (5)

    Tegevusharu tava on eristada koostalitlusvõime viit tasandit. Ettevõtlustasand on seotud teatavate teenuste või protsesside ärieesmärkide ja rollidega. Talitlustasand on seotud kasutusjuhtumite, andmete jagamise ja lubade haldamisega. Teabetasand on seotud andme- ja teabemudelitega, nagu näiteks CIM (2). Teabevahetustasand on seotud sideprotokollide ja andmevormingutega, nagu näiteks CSV (3) või XML (4). Komponenditasand on seotud andmevahetusplatvormide, rakenduste ja riistvaraga, nagu näiteks arvestid ja andurid.

    (6)

    Käesolevas määruses sätestatakse õigusnormid, mis käsitlevad koostalitlusvõimet seoses mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsuga, võttes arvesse olemasolevaid riiklikke tavasid. Käesolevas määruses sätestatud näidismudelis on määratletud liidu tasandi ühtsed normid ja ühtne kord ettevõtlustasandi, talitlustasandi ja teabetasandi jaoks kooskõlas riiklike tavadega.

    (7)

    Nende koostalitlusvõime nõuete täitmine ja andmetele juurdepääsu korra järgimine oleneb sellest, kas liikmesriigid kasutavad mõõtmis- ja tarbimisandmete jaoks üht ja sama näidismudelit. Näidismudeli kehtestamisega püütakse määrusega tagada, et turuosalistel on vastastikune ja selge arusaam andmetele juurdepääsuga seotud rollidest, kohustustest ja korrast. Ühtlasi võimaldab näidismudeli rakendamine liikmesriikidel kindlaks määrata teabevahetus- ja komponenditasandi kooskõlas riigi eripärade ja tavadega.

    (8)

    Näidismudelis kirjeldatakse konkreetsete teenuste ja protsesside jaoks nõutavaid, miinimumnõuetel põhinevaid töövooge, millega tagatakse, et konkreetne toiming toimub nõuetekohaselt ja võimaldatakse ühtlasi riigisisest kohandamist. See koosneb i) rollimudelist, mille osad on rollid/kohustused ja nende vahelised suhted; ii) teabemudelist, mis sisaldab infoobjekte, nende atribuute ja nende objektide vahelisi seoseid; ja iii) protsessimudelist, milles kirjeldatakse üksikasjalikult toiminguetappe.

    (9)

    Näidismudel on tehnoloogianeutraalne ja ei ole otseselt seotud ühegi konkreetse rakendamise üksikasjaga. Näidismudel kajastab siiski nii palju kui võimalik määratlusi ja terminoloogiat, mida on kasutatud olemasolevates standardites ja asjakohastes Euroopa algatustes, nagu elektrituru ühtlustatud rollimudel (5) ja Rahvusvahelise Elektrotehnikakomisjoni ühine teabemudel2. Võimaluse korral peaks näidismudelis kasutama olemasolevaid Euroopa standardeid.

    (10)

    Käesolevas määruses kirjeldatakse turuosaliste rolle ja kohustusi näidismudeli kohases teabevahetuses, sealhulgas mõõteandmete halduri, mõõtmispunktide halduri, andmetele juurdepääsu pakkuja ja loahalduri rolle ja vastutust. Turuosalised, kes vahetavad teavet käesolevas määruses kirjeldatud korra kohaselt, peaksid suutma üksi või ühiselt täita rolle ja kohustusi, mis neile näidismudeli alusel on määratud, ning nad võivad täita ka rohkem kui üht rolli.

    (11)

    On oluline, et õigustatud isikutel oleks võimalus katsetada oma tooteid ja korda enne nende kasutuselevõttu. Mõõteandmete haldurid ja loahaldurid, kaasa arvatud liikmesriigi määratud keskasutus, kui see on olemas, peaksid võimaldama õigustatud isikutele nii palju kui võimalik juurdepääsu rajatistele, et viimased saaksid oma tooteid ja teenuseid enne kasutuselevõttu katsetada, et ennetada tehnilise rakendamisega seotud probleeme, ning täppishäälestada oma toiminguid, et tagada oma toodete ja teenuste sujuv toimimine kooskõlas käesolevas määruses sätestatud korraga.

    (12)

    Käesoleva rakendusmääruse kohaselt ning selleks, et aidata tuvastada ja autentida andmetele juurdepääsu taotlevaid isikuid, soovitatakse liikmesriikidel julgustada andmetele juurdepääsu pakkujaid ja loahaldureid nii palju kui võimalik toetama Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 910/2014 (6) (eIDASe määrus) vastavaid digilahendusi, et lõpptarbijaid ja/või õigustatud isikuid elektrooniliselt tuvastada ja autentida. Et seda teha, peaksid andmetele juurdepääsu pakkujad ja loahaldurid kasutama hästi ära juba kasutusele võetud riiklikku taristut. Digilahenduste kasutamine peaks aitama suurendada energiaga seotud veebiteenuste ja -tehingute ning e-ettevõtluse ja -kaubanduse tõhusust liidus.

    (13)

    On oluline, et tarbijate andmetele, sealhulgas nutiarvestite andmetele on juurdepääs mitte ainult õigustatud isikutel, vaid ka tarbijatel endil. Seepärast tagatakse käesoleva määrusega, et lõpptarbijatel on juurdepääs ka nutiarvestisüsteemidest pärit kontrollimata reaalajalähedastele mõõtmis- ja tarbimisandmetele, kui nad seda direktiivi (EL) 2019/944 artikli 20 punkti e kohaselt taotlevad.

    (14)

    Liikmesriigid võivad valida, kuidas rakendada oma riiklikus süsteemis koostalitlusvõime nõudeid, võttes arvesse riiklikke tavasid ning eelkõige teabevahetus- ja komponenditasandiga seotud aspekte. Kuigi sellega tagatakse, et rakendamismudel põhineb olemasolevatel riiklikel tavadel, tehakse sellega ühtlasi õigustatud isikutel raskemaks mõista, kuidas näidismudelit liidus liikmesriigiti rakendatakse, eelkõige seoses teabevahetus- ja komponenditasandiga. See võib kaasa tuua sisenemistakistusi õigustatud isikutele, kes soovivad tegutseda teistes liikmesriikides. Seepärast tuleks luua riiklike tavade ühine kogu, mis käsitleb näidismudeli rakendamist liikmesriikide tavades, ning see kogu tuleks teha üldsusele kättesaadavaks. Nende aruannete avaldamine on osa käesoleva määrusega kehtestatud läbipaistvast ja mittediskrimineerivast korrast, sest sellega aidatakse parandada juurdepääsu mõõtmis- ja tarbimisandmetele kogu ELis seeläbi, et suurendatakse teadlikkust, luuakse selgust kohaldatavate õigusnormide kohta ning aidatakse vähendada tõkkeid uutele turule sisenejatele. Peale selle võimaldatakse sellega turuosalistel leida ja paremini mõista eri liikmesriikide korra sarnasusi, erinevusi ja suhteid. Lisaks aidatakse sellega jagada liikmesriikide vahel parimaid tavasid ja parandada koostalitlusvõimet.

    (15)

    Selleks, et tõhusalt tagada andmetele juurdepääsu korra läbipaistvus, oleks vaja koguda liikmesriikide esitatud aruandeid riiklike tavade kohta ja teha need aruanded ELi tasandil kättesaadavaks ning aidata ühtlasi liikmesriikidel riiklike tavade kohta aruandeid esitada. Andmetele juurdepääsu korra läbipaistvust aitaksid Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/943 (7) artikli 30 lõike 1 punktide g ja k ning artikli 55 lõike 1 punktide d ja e kohaselt toimuva koostöö kaudu ning oma andmehalduse ja andmete koostalitlusvõimega seotud ülesannete kontekstis tagada Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik (edaspidi ENTSO-E) ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksus. Kõnealune koostöö põhineks kahe asutuse olemasolevatel kohustustel, nimelt ELi jaotusvõrguettevõtjate üksuse kohustusel aidata kaasa jaotusvõrkude digitaliseerimisele ja osaleda koostöös asjaomaste asutuste ja reguleeritud üksustega andmehalduse väljaarendamisel ning ENTSO-E kohustusel aidata kaasa koostalitlusvõime nõuete ning mittediskrimineeriva ja läbipaistva andmetele juurdepääsu korra kehtestamisele, nagu on sätestatud direktiivi (EL) 2019/944 artiklis 24 ning elektrimääruse (EL) 2019/943 artiklites 30 ja 55.

    (16)

    Käesolevas määruses ja selle lisas esitatud mõõtmis- ja tarbimisandmete näidismudelis kirjeldatud korra kontekstis saavad õigustatud isikud andmeid ja töötlevad neid. Igasugune käesoleva rakendusakti kohane isikuandmete töötlemine, näiteks arvesti või ühenduspunkti identifitseerimisnumbrite vahetamine käesolevas rakendusaktis sätestatud korras, peab olema kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/679, (8) sealhulgas nimetatud määruse artikli 5 lõikes 1 ja artikli 6 lõikes 1 sätestatud töötlemis- ja säilitamisnõuetega. Peale selle ja arvestades, et nutiarvestid kvalifitseeruvad lõppseadmeteks, kohaldatakse ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/58/EÜ, (9) milles käsitletakse isikuandmete töötlemist ja eraelu puutumatuse kaitset elektroonilise side sektoris. Asjaomased õigustatud isikud peavad vastavalt täitma oma kohustusi, mis tulenevad kõnealusest direktiivist, sealhulgas artikli 5 lõikest 3.

    (17)

    Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1725 (10) artikli 42 lõikele 1 konsulteeriti Euroopa Andmekaitseinspektoriga, kes esitas oma arvamuse 24. augustil 2022,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    1. PEATÜKK

    Reguleerimisese ja mõisted

    Artikkel 1

    Reguleerimisese

    1.   Käesolevas rakendusmääruses sätestatakse koostalitlusvõime nõuded ning õigusnormid, mis käsitlevad mittediskrimineerivat ja läbipaistvat korda, mille kohaselt saavad elektrimõõtmise ja -tarbimise andmetele juurdepääsu lõpptarbijad ja õigustatud isikud kooskõlas direktiiviga (EL) 2019/944. Samuti sätestatakse selles mittediskrimineeriv ja läbipaistev niisugustele andmete juurdepääsu kord, mille puhul on nõutav aruannete esitamine riiklike tavade kohta ja tavade avaldamine, milleks kohaldatakse näidismudelit.

    2.   Selleks, et tagada koostalitlusvõime nõuete kohaldamine, kehtestatakse käesoleva määrusega mõõtmis- ja tarbimisandmete näidismudel, milles sätestatakse õigusnormid ja kord, mida liikmesriigid peavad koostalitluse võimaldamiseks kohaldama. Selles loetletakse elektrituru osalised, keda käesolev õigusakt puudutab, ning rollid ja kohustused, mida igaüks neist täidab kas eraldi või teevad nad seda ühiselt, nagu on kirjeldatud käesoleva määruse artiklites 5, 6, 7 ja 8 ning lisas, kusjuures üks elektrituru osaline võib täita rohkem kui üht rolli.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas rakendusmääruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)

    „näidismudel“ – kord, mis on vajalik juurdepääsuks andmetele, millega kirjeldatakse minimaalselt nõutavat teabevahetust turuosaliste vahel;

    2)

    „mõõtmis- ja tarbimisandmed“ – arvesti näidud võrguelektri tarbimise või elektrienergia võrku suunamise või võrku ühendatud kohapealsetest tootmisüksustest pärit elektri tarbimise kohta, kaasa arvatud kontrollitud varasemad andmed ja kontrollimata reaalajalähedased andmed;

    3)

    „kontrollitud varasemad mõõtmis- ja tarbimisandmed“ – varasemad mõõtmis- ja tarbimisandmed, mis on saadud arvestist, tavaarvestist või nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist või mida on täiendatud asendusväärtustega, mis määratakse kindlaks muul viisil juhul, kui arvesti ei ole kättesaadav;

    4)

    „nutiarvesti“ – elektrooniline arvestiseade, mida kasutatakse koos direktiivi (EL) 2019/944 artikli 2 punktis 23 määratletud nutiarvestisüsteemiga;

    5)

    „reaalajalähedased mõõtmis- ja tarbimisandmed“ – mõõtmis- ja tarbimisandmed, mida nutiarvesti või nutiarvestisüsteem esitab pidevalt lühikese, tavaliselt mõnesekundilise kuni liikmesriigi turul tasakaaluarvelduseks vajaliku ajavahemiku jooksul, kusjuures andmed on kontrollimata ja kättesaadavad standardse liidese või kaugjuurdepääsu kaudu kooskõlas elektridirektiivi (EL) 2019/944 artikli 20 punktiga a;

    6)

    „õigustatud isik“ – lõpptarbijatele energiaga seotud teenuseid osutav üksus, nagu tarnija, põhivõrguettevõtja ja jaotusvõrguettevõtja, volitatud ettevõtja ja muu kolmas isik, energiavahendaja, energiateenuse ettevõtja, taastuvenergiakogukond, kodanike energiakogukond ja tasakaalustamisteenuse osutaja, kui ta osutab lõpptarbijatele energiaga seotud teenuseid;

    7)

    „mõõteandmete haldur“ – kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmete säilitamise ning nende andmete lõpptarbijatele ja/või õigustatud isikutele edastamise eest vastutav isik;

    8)

    „luba“ – nõusolek, mille lõpptarbija annab õigustatud isikule temaga sõlmitud lepingu alusel, et õigustatud isik pääseb konkreetse teenuse osutamiseks juurde tema mõõtmis- ja tarbimisandmetele, mida haldab mõõdetud andmete haldur;

    9)

    „kehtiv luba“ – luba, mida ei ole tühistatud ja mis ei ole aegunud;

    10)

    „loahaldur“ – isik, kes vastutab mõõtmispunktide kogumi andmetele juurdepääsu lubade registri haldamise eest ning teeb selle teabe taotluse korral kättesaadavaks lõpptarbijatele ja sektori õigustatud isikutele;

    11)

    „andmetele juurdepääsu logi“ – ajatempliga andmekirjete register, mis hõlmab vähemalt andmetele juurdepääsuga lõpptarbija või õigustatud isiku identifitseerimisandmeid ning kui see on asjakohane, siis andmetele juurdepääsemiseks kasutatud loa tunnust;

    12)

    „mõõtmispunktide haldur“ – isik, kes vastutab mõõtmispunkti iseloomustavate andmete haldamise ja kättesaadavaks tegemise ning mõõtmispunktiga seotud õigustatud isikute ja lõpptarbijate registreerimise eest;

    13)

    „andmetele juurdepääsu pakkuja“ – isik, kes vastutab lõpptarbija või õigustatud isikute jaoks varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu hõlbustamise eest, ka koostöös teiste isikutega;

    14)

    „lubade andmise logi“ – ajatempliga register selle kohta, millal õigustatud isikule või lõpptarbijale luba anti, millal antud luba tühistati või lõpetati; register peab sisaldama ka loa tunnust ja isiku tunnust;

    15)

    „identimisteenuse pakkuja“ – isik, kes haldab isikuandmeid; väljastab, säilitab, kaitseb, ajakohastab ja haldab füüsilise või juriidilise isiku isikuandmeid ning osutab õigustatud isikutele ja lõpptarbijatele autentimisteenust;

    16)

    „autentimine“ – elektrooniline toiming, mis võimaldab füüsilise või juriidilise isiku elektroonilist tuvastamist;

    17)

    „arvesti käitaja“ – isik, kes vastutab füüsiliste arvestite paigaldamise, hoolduse, kontrollimise ja kasutusest kõrvaldamise eest;

    18)

    „reaalajalähedasi andmeid tarbiv süsteem“ – süsteem või seade, mis võtab vastu reaalajalähedaste kontrollimata andmete voo, mis on pärit nutiarvestisüsteemist, nagu osutatud direktiivi (EL) 2019/944 artikli 20 esimese lõigu punktis a.

    2. PEATÜKK

    Koostalitlusvõime nõuded ning läbipaistev ja mittediskrimineeriv andmetele juurdepääsu kord

    1. jagu

    Koostalitlusvõime nõuded – näidismudel

    Artikkel 3

    Näidismudeli rakendamine

    Selleks, et täita koostalitlusvõime nõudeid, kohaldavad elektri jaemüügiturul tegutsevad elektriettevõtjad käesolevas peatükis sätestatud ja käesoleva määruse lisas esitatud näidismudelit.

    Artikkel 4

    Näidismudel ja teave turukorralduse kohta

    1.   Liikmesriigid esitavad aruande riiklike tavade kohta seoses koostalitlusvõime nõuete ja andmetele juurdepääsu korra rakendamisega vastavalt artiklile 10 ning tagavad, et kõnealused tavad on kooskõlas käesolevas määruses sätestatud kohustustega.

    2.   Liikmesriigid teevad kõigile õigustatud isikutele ja lõpptarbijatele hõlpsasti kättesaadavaks riikliku turu korraldust käsitleva teabe, mida on kirjeldatud lisa tabelis I, võttes arvesse konkreetseid rolle ja kohustusi.

    3.   Selle artikli lõikes 2 osutatud teave hõlmab nende isikute identifitseerimisandmeid, kes tegutsevad riigi turul mõõteandmete halduri(te)na, mõõtmispunktide halduri(te)na, andmetele juurdepääsu pakkuja(te)na ja loahalduri(te)na, kelle kohustused on sätestatud käesoleva määruse artiklites 5, 6, 7 ja 8.

    Artikkel 5

    Mõõteandmete halduri kohustused

    1.   Selleks, et tagada lõpptarbijatele ja õigustatud isikutele takistusteta juurdepääs andmetele, peab mõõteandmete haldur tegema järgmist:

    a)

    tegema käesoleva määruse kohaselt lõpptarbijatele ja õigustatud isikutele taotluse korral mittediskrimineerival viisil ja põhjendamatu viivituseta internetipõhise või muu asjakohase liidese kaudu kättesaadavaks kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmed;

    b)

    tagama, et lõpptarbijad i) pääseksid juurde oma kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele; ii) saaksid teha need kättesaadavaks õigustatud isikutele ja iii) saaksid need struktureeritud, üldkasutatavas, masinloetavas ja koostalitlusvõimelises vormingus;

    c)

    ajakohastama andmetele juurdepääsu logi ja tegema selle lõpptarbijatele taotluse korral tasuta kättesaadavaks internetipõhise või muu asjakohase liidese kaudu ilma tarbetu viivituseta;

    d)

    õigustatud isikutele andmeid edastades ja asjakohaseid isikuandmete kaitset käsitlevaid õigusakte järgides ning vajaduse korral koostöös loahalduriga tagama, et andmete seaduslikuks edastamiseks või töötlemiseks on olemas kehtiv luba või muu õiguslik alus, kaasa arvatud kooskõlas määrusega (EL) 2016/679, kui see on asjakohane.

    2.   Mõõteandmete haldur peab säilitama lisateavet varasemate mõõtmis- ja tarbimisandmete kohta vastavalt direktiivi (EL) 2019/944 I lisa punkti 4 alapunktidele a ja b. Säilitamistähtaja jooksul hoitakse varasemad mõõtmis- ja tarbimisandmed koos vastava logiteabega lõpptarbijatele ja õigustatud isikutele lõpptarbija taotluse korral kättesaadavana.

    3.   Mõõteandmete haldurid annavad õigustatud isikutele juurdepääsu katserajatistele, kus õigustatud isik saab kontrollida oma süsteemide ühilduvust käesolevas määruses sätestatud korda rakendava mõõteandmete halduri süsteemidega. Katserajatis peab olema kättesaadav enne korra rakendamise algust ja selle rakendamise ajal.

    4.   Kui liikmesriigid nii ette näevad, võib selleks määratud üksus lõigetes 1–3 osutatud kohustusi mõõteandmete halduriga jagada.

    Artikkel 6

    Mõõtmispunktide halduri kohustused

    Mõõtmispunktide haldur teavitab ilma põhjendamatu viivituseta loahaldurit ja vajaduse korral mõõteandmete riigi tasandi haldurit kõigist muudatustest seoses lõpptarbijate sidumisega mõõtmispunktidega ning muudest välistest sündmustest, mis muudavad kehtetuks nende vastutusalas antud kehtivad load.

    Artikkel 7

    Andmetele juurdepääsu pakkuja kohustused

    1.   Kooskõlas direktiivi (EL) 2019/944 artikli 23 lõikega 2 teevad andmetele juurdepääsu pakkujad internetipõhise liidese kaudu üldsusele kättesaadavaks

    a)

    kogu asjakohase korra, mida nad kasutavad käesolevas peatükis sätestatud ja lisas kirjeldatud näidismudelis kirjeldatud andmetele juurdepääsu võimaldamiseks ja kus esitatakse, kuidas lõpptarbija andmetele juurde pääseb;

    b)

    vahendid, mille abil lõpptarbija pääseb ilma tarbetu viivituseta juurde oma varasematele mõõtmis- ja tarbimisandmetele, vajaduse korral koostöös mõõteandmete halduriga. See peab olema võimalik viisil, mida on kirjeldatud lõpptarbijale varasemate kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu korras, mis on esitatud lisas.

    2.   Andmetele juurdepääsu pakkujad säilitavad oma logiteabe, sealhulgas aja, mil õigustatud isikule või lõpptarbijale anti andmetele juurdepääs ning asjaomaste andmete liigi, ning teevad selle teabe lõpptarbijatele kättesaadavaks. See teave tehakse internetis tasuta ja tarbetu viivituseta kättesaadavaks iga kord, kui lõpptarbija juurdepääsu taotleb.

    3.   Kui liikmesriigid nii ette näevad, võib selleks määratud üksus lõigetes 1–2 osutatud kohustusi andmetele juurdepääsu pakkujaga jagada.

    Artikkel 8

    Loahalduri kohustused

    1.   Loahaldur

    a)

    annab õigustatud isikutele loa juurdepääsuks varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele ning tühistab lõpptarbijate taotluse korral load tarbetu viivituseta vastavalt lisas kirjeldatud korrale;

    b)

    annab lõpptarbijatele taotluse korral ülevaate kehtivatest ja varasematest andmejagamislubadest vastavalt artikli 5 lõikele 2;

    c)

    menetleb saadud lubade kehtetuks tunnistamise teateid vastavalt käesolevas määruses sätestatud korrale;

    d)

    teavitab mõõteandmete haldurit (lisa etapid 3.5 ja 4.9), vajaduse korral õigustatud isikut (etapp 4.11) ja lõpptarbijat (etapid 3.4 ja 4.13) kohe, kui loahaldurit on teavitatud loa kehtetuks tunnistamisest;

    e)

    peab lõpptarbijate antud lubade logi ja teeb selle teabe neile taotluse korral internetis tasuta ja põhjendamatu viivituseta kättesaadavaks;

    f)

    teeb üldsusele kättesaadavaks asjakohase korra, mida ta järgib andmetele juurdepääsu pakkumiseks näidismudelis ja lisas kirjeldatud viisil kooskõlas direktiivi (EL) 2019/944 artikli 23 lõikega 2.

    2.   Loahaldurid teevad koostööd õigustatud isikutega ja mõõteandmete halduritega, et hõlbustada näidismudeli rakendamiseks vajalike protsesside katsetamist. See koostöö peab toimuma enne protsesside rakendamise algust ja nende rakendamise ajal.

    3.   Kui liikmesriigid nii ette näevad, võib selleks määratud üksus lõigetes 1–2 osutatud kohustusi loahalduriga jagada.

    Artikkel 9

    Koostalitlusvõime nõuded ja reaalajalähedastele mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu kord

    Selleks, et tagada lõpptarbijatele standardse liidese või kaugjuurdepääsu kaudu reaalajalähedaste kontrollimata mõõtmis- ja tarbimisandmete kättesaadavus, rakendavad liikmesriigid käesoleva määruse lisas esitatud korra nr 5 ja korra nr 6 kohaselt väljatöötatud meetodeid.

    2. jagu

    Läbipaistev ja mittediskrimineeriv andmetele juurdepääsu kord – aruandlus ja riiklike tavade kogu

    Artikkel 10

    Riiklikke tavasid käsitlev aruandlus

    1.   Selleks et tagada direktiivi (EL) 2019/944 artikli 23 kohase andmetele juurdepääsu riikliku korra läbipaistvus ja mittediskrimineerivus, teevad liikmesriigid järgmist:

    a)

    kaardistavad riiklikud tavad riigi tasandil ja hoiavad tulemusi ajakohasena; kaardistamine hõlmab ka üksikasjalikku kirjeldust ja selgitusi selle kohta, kuidas ja millises järjekorras käesoleva määruse lisa tabelites III.1 kuni III.6 esitatud toiminguetapid läbi viiakse, ja millised etapid on ühendatud (kui seda on tehtud); ning

    b)

    esitavad punktis a osutatud riiklike tavade kaardistamise kohta komisjonile aruande, mis avaldatakse artikli 12 kohaselt loodavas üldsusele juurdepääsetavas kogus.

    2.   Aruanded peavad sisaldama teavet näidismudeli riikliku rakendamise ning mitmesuguste rollide, teabevahetuse ja korra kohta.

    3.   Kõnealuses aruandluses võetakse arvesse artiklis 13 osutatud suuniseid, mille komisjon on välja töötanud.

    4.   Liikmesriigid esitavad komisjonile riiklikke tavasid käsitleva, lõikes 1 osutatud aruande hiljemalt 5. juulil 2025.

    5.   Kui liikmesriik on enne 5. jaanuari 2025 üle läinud uuele riiklikule andmehaldussüsteemile, võib aruandlus piirduda uue korraga tingimusel, et see süsteem hõlmab 5. juuliks 2026 rohkem kui 90 % lõpptarbijatest.

    Artikkel 11

    ELi jaotusvõrguettevõtjate üksuse ja ENTSO-E vaheline koostöö andmete läbipaistvuse alal

    1.   Määruse (EL) 2019/943 artikli 30 lõike 1 punktides g ja k ning artikli 55 lõike 1 punktides d ja e ette nähtud koostöö ELi elektri põhivõrguettevõtjate võrgustiku (edaspidi ENTSO-E) ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksuse vahel võib toimuda sellise ühise töörühma vormis, mis kehtestab liikmesriikide esitatud riiklike tavade kogumise ja avaldamise korra. ENTSO-E ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksus võivad sel viisil koostööd teha ka selleks, et anda komisjonile nõu ja toetada komisjoni direktiivi (EL) 2019/944 artikli 24 lõike 2 kohaste, andmete koostalitlusvõimet käsitlevate rakendusaktide rakendamise jälgimisel ja nende rakendusaktide edasisel väljatöötamisel.

    2.   Komisjonile nõuannete koostamisel ja tema toetamisel teevad ENTSO-E ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksus tihedat koostööd selliste riiklike reguleerivate asutuste, pädevate asutuste ja reguleeritud üksuste esindajatega, kellel on riiklikul tasandil institutsiooniline roll seoses õigusega pääseda juurde mõõtmis- ja tarbimisandmetele, ning kõigi asjaomaste sidusrühmadega, sealhulgas tarbijaühenduste, elektri jaemüüjate, Euroopa standardiorganisatsioonide, teenuse- ja tehnoloogiapakkujate ning seadmete ja komponentide tootjatega.

    Artikkel 12

    ELi jaotusvõrguettevõtjate üksuse ja ENTSO-E vahelise andmete läbipaistvuse alase koostöö ülesanded

    1.   Selleks, et tagada andmetele juurdepääsu läbipaistvus kogu ELis, on peamised ülesanded, mida ENTSO-E ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksus oma andmete läbipaistvuse alase koostöö raames täidavad, muu hulgas järgmised:

    a)

    suuniste väljatöötamine, et aidata liikmesriikidel esitada aruandeid riiklike tavade kohta kooskõlas artikliga 13;

    b)

    nende riiklikke tavasid käsitlevate aruannete kogumine, mille liikmesriigid on seoses näidismudeli rakendamisega esitanud kooskõlas artikliga 10;

    c)

    riiklikke tavasid käsitlevate aruannete avaldamine üldsusele kättesaadavas kogus, mida ajakohastatakse.

    2.   ENTSO-E ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksus võivad artikli 11 lõikes 2 sätestatud korda järgides teha koostööd, kui nad abistavad komisjoni käesolevas määruses esitatud näidismudeli rakendamise jälgimisel ja näidismudeli edasisel väljatöötamisel lähtuvalt regulatiivsetest, turu või tehnoloogia muutustest ning toetavad taotluse korral komisjoni direktiivi (EL) 2019/944 artikli 23 lõikes 1 osutatud teenuseosutaja vahetamiseks, tarbimiskajaks ja muudeks teenusteks vajalike koostalitlusvõime nõuete ning mittediskrimineeriva ja läbipaistva andmetele juurdepääsu korra edasisel väljatöötamisel osana tulevastest rakendusaktidest.

    Artikkel 13

    Riiklikke tavasid käsitlevate aruannete esitamise suunised

    Hiljemalt 5. juuliks 2024 töötab komisjon ENTSO-E ja ELi jaotusvõrguettevõtjate üksuse abiga välja ja teeb üldsusele kättesaadavaks riiklikke tavasid käsitlevate aruannete esitamise suunised.

    3. PEATÜKK

    Lõppsätted

    Artikkel 14

    Jõustumine ja kohaldamine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Artiklit 3 kohaldatakse alates 5. jaanuarist 2025.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 6. juuni 2023

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 158, 14.6.2019, lk 125.

    (2)  CIM – ühine teabemudel, https://www.iec.ch/homepage.

    (3)  CSV andmevorming – komaga eraldatud väärtuste andmevorming.

    (4)  XML andmevorming – laiendatava märgistuskeele vorming.

    (5)  HEMRM – elektrituru ühtlustatud rollimudel (Harmonised Role Model (for the Electricity Market)), koostajad ebIX®, ENTSO-E ja EFET.

    (6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/943, milles käsitletakse elektrienergia siseturgu (ELT L 158, 14.6.2019, lk 54).

    (8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).

    (9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuli 2002. aasta direktiiv 2002/58/EÜ, milles käsitletakse isikuandmete töötlemist ja eraelu puutumatuse kaitset elektroonilise side sektoris (eraelu puutumatust ja elektroonilist sidet käsitlev direktiiv) (ELT L 201, 31.7.2002, lk 37).

    (10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).


    LISA

    Mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu näidismudel

    Mõõtmis- ja tarbimisandmete näidismudeli moodustavad andmetele juurdepääsu näidiskord ja asjakohane teabevahetus eri rolliga turuosaliste vahel.

    Käesoleva lisa tabelites on esitatud näidismudelisse kuuluv teabekogum. Liikmesriigi tasandil võib käesolevas lisas nimetatud toiminguetappe omavahel kombineerida või täita teises järjestuses.

    Tabelis I on esitatud riikliku turu struktuuri ja tingimusi käsitlev teave, mida eelkõige vajavad õigustatud isikud, kes soovivad alustada tegutsemist mõne liikmesriigi territooriumil ning kasutada seal juurdepääsu mõõtmis- ja tarbimisandmetele. Tabel I sisaldab eelkõige andmeid, mis peavad õigustatud isikutele olema kättesaadavad, et tabelis III nimetatud toimingutes osalemiseks ennast registreerida või et neid saaks ühendada või et nad saaksid vajaliku taristu rajada ning sellest tulenevalt suhelda ja vahetada teavet turuosalistega, kes täidavad tabelis II osutatud ülesandeid ja kohustusi.

    I tabel

    Üldine teave liikmesriigi tingimuste kohta

    ID

    Nimetus

    Kirjeldus

    I1

    Riigi pädev asutus

    Nimetus

    Määratud pädeva asutuse nimetus.

    Veebisait

    Määratud pädeva asutuse veebisait.

    Ametlik kontaktpunkt

    Riiklike tavade kaardistamise eest vastutava üksuse kontaktandmed.

    Märkus. Pädev asutus võib olla nii avaliku kui ka erasektori asutus.

    I2

    Teave andmehalduskorralduse kohta liikmesriigis

    Nimetus

    Andmehaldus- ja andmevahetuskeskkonna nimetus (kui on olemas) vastavalt direktiivi (EL) 2019/944 artiklile 23.

    Veebisait

    Link veebisaidile (kui on olemas), kus selgitatakse andmetele juurdepääsu õigusnorme selles liikmesriigis.

    Ametlik kontaktpunkt

    Riiklike andmehaldusnormide eest vastutava üksuse kontaktandmed.

    Liikmesriigi õiguslik alus

    Teave andmejagamistaristu õigusliku aluse kohta.

    Dokumendid

    Liikmesriigis andmetele juurdepääsu käsitlevate õigusnormide vabas vormis kirjeldus.

    I3

    Teave mõõteandmete haldurite kohta liikmesriigis

    (iga liikmesriigis tegutsev mõõteandmete haldur tuleb eraldi registreerida)

    Nimetus

    Organisatsiooni nimetus.

    Tunnuse liik

    Koostööameti registreerimiskood, juriidilise isiku tunnus (LEI), panga tunnuskood (BIC), energiavaldkonna identifitseerimiskood (EIC), globaalne asukohakood (GLN/GS1) või riiklik tunnuskood (NIC).

    Organisatsiooni identifitseerimistunnus

    (Mõõteandmete halduri) organisatsiooni kood või tunnus, mis põhineb eelmises lahtris nimetatud tunnustel.

    Veebisait

    Link veebisaidile või rakendusele (kui on olemas), mida kasutatakse andmete allalaadimiseks.

    Ametlik kontaktpunkt

    Andmetele juurdepääsu (lõpptarbijate või õigustatud isikute jaoks) eest vastutava üksuse kontaktandmed.

    Mõõtmisvõrgu ulatus

    Nende mõõtmispunktide kirjeldus, mille mõõteandmeid mõõteandmete haldur haldab.

    I4

    Teave mõõtmispunktide haldurite kohta liikmesriigis

    (iga liikmesriigis tegutsev mõõtmispunktide haldur tuleb eraldi registreerida)

    Nimetus

    Organisatsiooni nimetus.

    Tunnuse liik

    Koostööameti registreerimiskood, juriidilise isiku tunnus (LEI), panga tunnuskood (BIC), energiavaldkonna identifitseerimiskood (EIC), globaalne asukohakood (GLN/GS1) või riiklik tunnuskood (NIC).

    Organisatsiooni identifitseerimistunnus

    (Mõõtmispunktide halduri) organisatsiooni kood või tunnus, mis põhineb eelmises lahtris nimetatud tunnustel.

    Veebisait

    Link veebisaidile või rakendusele (kui on olemas), mida kasutatakse andmete allalaadimiseks.

    Ametlik kontaktpunkt

    Andmetele juurdepääsu (lõpptarbijate või õigustatud isikute jaoks) eest vastutava üksuse kontaktandmed.

    Mõõtmisvõrgu ulatus

    Nende mõõtmispunktide kirjeldus, mille eest mõõtmispunktide haldur vastutab.

    I5

    Teave andmetele juurdepääsu pakkuja kohta

    (iga mõõtmispunkti kohta tuleb liikmesriigis määrata vähemalt üks esindaja)

    Nimetus

    Organisatsiooni nimetus.

    Tunnuse liik

    Koostööameti registreerimiskood, juriidilise isiku tunnus (LEI), panga tunnuskood (BIC), energiavaldkonna identifitseerimiskood (EIC), globaalne asukohakood (GLN/GS1) või riiklik tunnuskood (NIC).

    Organisatsiooni identifitseerimistunnus

    Organisatsiooni kood või tunnus, mis põhineb eelmises lahtris nimetatud tunnustel.

    Veebisait

    Link veebirakenduse veebisaidile (kui on olemas), mida kasutatakse lõpptarbija andmetele juurdepääsuks.

    Ametlik kontaktpunkt

    Lõpptarbijapoolse andmetele juurdepääsu eest vastutava üksuse kontaktandmed.

    Lubade haldamise kohustus

    Mõõteandmete haldurid, kelle jaoks andmetele juurdepääsu pakkuja haldab lõppklientide andmetele juurdepääsu.

    Identimisteenuse osutaja

    Identimisteenuse osutaja, keda andmetele juurdepääsu pakkuja kasutab lõpptarbijate autentimiseks.

    I6

    Teave liikmesriigi loahaldurite kohta

    (iga liikmesriigis tegutsev loahaldur tuleb eraldi registreerida)

    Nimetus

    Organisatsiooni nimetus.

    Tunnuse liik

    Koostööameti registreerimiskood, juriidilise isiku tunnus (LEI), panga tunnuskood (BIC), energiavaldkonna identifitseerimiskood (EIC), globaalne asukohakood (GLN/GS1) või riiklik tunnuskood (NIC).

    Organisatsiooni identifitseerimistunnus

    Organisatsiooni kood või tunnus, mis põhineb eelmises lahtris nimetatud tunnustel.

    Veebisait

    Link veebirakenduse veebisaidile (kui on olemas), mida kasutatakse lubade haldamiseks.

    Ametlik kontaktpunkt

    Andmete jagamise eest vastutava üksuse kontaktandmed.

    Lubade haldamise kohustus

    Mõõteandmete haldurid, kelle jaoks loahaldur lube haldab.

    Märkus. See kehtib ka siis, kui mõõteandmete haldur kasutab mitut loahaldurit või loahaldur osutab teenust mitmele mõõteandmete haldurile.

    Juurdepääsu käsitlevad dokumendid

    Vabas vormis selgitus liikmesriigi õigusnormide kohta, mis käsitlevad õigustatud isiku juurdepääsu varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele. Soovitatav on lisada ka nende dokumentide ingliskeelne versioon.

    Identimisteenuse osutaja

    Identimisteenuse osutaja, keda loahaldur kasutab lõpptarbijate autentimiseks.

    Õigustatud isiku ühendamine

    Kas link ühendamistoimingu ingliskeelsetele dokumentidele või vabas vormis ingliskeelne täielik selgitus selle kohta, kuidas õigustatud isik ühendatakse tarbekeskkonnaga, et kasutada õigustatud isiku juurdepääsu varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele.

    Õigustatud isiku kontrollühendamine

    Kui on olemas, siis kas link ühendamistoimingu ingliskeelsetele dokumentidele või vabas vormis ingliskeelne täielik selgitus selle kohta, kuidas õigustatud isik ühendatakse katsekeskkonnaga, et kasutada õigustatud isiku juurdepääsu varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele.

    Andmetele juurdepääsu hinnakiri õigustatud isiku jaoks

    Õigustatud isiku kõigi kulude ammendav kirjeldus.

    I7

    Teave nutiarvestite või nutiarvestisüsteemide standardse reaalajalähedase liidese kohta liikmesriigis vastavalt direktiivi (EL) 2019/944 artikli 20 punktile a

    (igas liikmesriigis tuleb registreerida vähemalt üks pärast 4. juulit 2019 kasutusele võetud nutiarvestite liidese spetsifikatsioon)

    Nimetus

    Arvestimudeli tüübitähis.

    Kasutatava liidese põhiklass

    Esitada tuleb pingetase, mille puhul arvestimudelit kasutatakse.

    Kesk- ja kõrgepinge puhul tuleb esitada standardse liidese või kaugjuurdepääsu täpne nimetus.

    Madalpinge puhul tuleks märkida klassifikatsioon (valida asjakohane variant või asjakohased variandid):

    H1 (vastavalt standardile CEN/CENELEC/ETSI TR 50572:2011 (1));

    H2 (vastavalt standardile CEN/CENELEC/ETSI TR 50572:2011);

    H3 (vastavalt standardile CEN/CENELEC/ETSI TR 50572:2011);

    kaugjuurdepääs (esitada täpne nimetus).

    Müüja

    Selle ettevõtte nimetus, kes on nutiarvesti või nutiarvestisüsteemi komponendid müünud.

    Mudelit kasutavad mõõtmispunktide haldurid

    Nende mõõtmispunktide haldurite tunnused, kes seda mudelit kasutavad.

    Füüsilise liidese standard

    Kasutatava standardi nimetus ja versioon.

    Sideprotokoll

    Kasutatava standardi nimetus ja versioon.

    Andmevormingud

    Kasutatava standardi nimetus ja versioon.


    II tabel

    Rollid

    Rolli nimetus

    Rolli tasand

    Rolli kirjeldus

    Lõpptarbija

    Ettevõtlus

    Nagu on määratletud direktiivi (EL) 2019/944 artikli 2 punktis 3.

    See tähendab võrguga ühendatud turuosalist, kes ostab elektrienergiat oma tarbeks. Märkus. Siia kuuluvad ka aktiivsed tarbijad ja taastuvenergiakogukondades või kodanike energiakogukondades osalejad.

    Pädev asutus

    Ettevõtlus

    Pädev asutus võib olla nii liikmesriigi avaliku kui ka erasektori asutus.

    Õigustatud isik

    Ettevõtlus

    Õigustatud isik on lõpptarbijatele energiaga seotud teenuseid osutav üksus, nagu tarnija, põhivõrguettevõtja ja jaotusvõrguettevõtja, volitatud ettevõtja ja muu kolmas isik, energiavahendaja, energiateenuse ettevõtja, taastuvenergiakogukond, kodanike energiakogukond ja tasakaalustamisteenuse osutaja, kui ta osutavad lõpptarbijatele energiaga seotud teenuseid.

    Mõõteandmete haldur

    Ettevõtlus

    Isik, kes vastutab varasemate kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmete säilitamise ning nende andmete lõpptarbijatele ja/või õigustatud isikutele edastamise eest.

    Mõõtmispunktide haldur

    Ettevõtlus

    Isik, kes vastutab mõõtmispunkti iseloomustavate andmete haldamise ja kättesaadavaks tegemise eest, sealhulgas mõõtmispunktiga seostatud õigustatud isikute ja lõpptarbijate registreerimise eest.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Ettevõtlus

    Isik, kes vastutab lõpptarbija või õigustatud isikute jaoks varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele juurdepääsu hõlbustamise eest, ka koostöös teiste isikutega.

    Loahaldur

    Ettevõtlus

    Isik, kes vastutab mõõtmispunktide kogumi andmetele juurdepääsu lubade registri haldamise eest ja teeb selle teabe taotluse korral kättesaadavaks lõpptarbijatele ja sektori õigustatud isikutele.

    Identimisteenuse osutaja

    Ettevõtlus ja/või süsteem

    Isik, kes haldab isikuandmeid; väljastab, säilitab, kaitseb, ajakohastab ja haldab füüsilise või juriidilise isiku isikuandmeid ning osutab õigustatud isikutele ja lõpptarbijatele autentimisteenust.

    Arvesti käitaja

    Ettevõtlus ja/või süsteem

    Isik, kes vastutab füüsiliste arvestite paigaldamise, hooldamise, kontrollimise ja kasutuselt kõrvaldamise eest.

    Nutiarvesti

    Süsteem

    Direktiivi (EL) 2019/944 artikli 2 punktis 23 määratletud nutiarvestisüsteemis kasutatav elektrooniline mõõteseade.

    Märkus. Selline nutiarvestisüsteem toetab direktiivi (EL) 2019/944 artiklis 20 kirjeldatud funktsioone.

    Reaalajalähedaste andmete tarbimise süsteem

    Süsteem

    Süsteem või seade, mis võtab vastu reaalajalähedaste kontrollimata andmete voo, mis on pärit nutiarvestisüsteemist, nagu osutatud direktiivi (EL) 2019/944 artikli 20 esimese lõigu punktis a.

    Märkus. Selleks võib olla näiteks energiajuhtimissüsteem, kodune näidik või muu seade.

    Eeldatakse, et kõik ettevõtlustasandi rollide täitjad tegutsevad turvalisel ja autenditud viisil ning usaldusväärsete sidekanalite kaudu. Seetõttu ei ole selliste teabevahetuspartnerite puhul kasutatavad autentimisetapid allpool toimingutena loetletud. Need on „lõpptarbija juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele“, „õigustatud isiku juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele“, „teenuse lõpetamine õigustatud isiku poolt“, „kehtiva loa tühistamine lõpptarbija poolt“, „nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete voo aktiveerimine“ ning „nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete lugemine“.

    III tabel

    Toimingute tingimused

    Nr

    Toimingu nimetus

    Algataja

    Eeltingimus

    1

    Lõpptarbija juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele

    Lõpptarbija

    Lõpptarbija on ühendatud.

    2

    Õigustatud isiku juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele

    Lõpptarbija

    Lõpptarbija on ühendatud.

    Õigustatud isik on ühendatud.

    3

    Teenuse lõpetamine õigustatud isiku poolt

    Õigustatud isik

    Olemas on kehtiv luba või muu õiguslik või lepinguline alus.

    4

    Kehtiva loa tühistamine lõpptarbija poolt

    Lõpptarbija

    Olemas on kehtiv luba.

    5

    Nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete voo aktiveerimine

    Lõpptarbija

    Lõpptarbija mõõtmispunkti on paigaldatud nutiarvesti või nutiarvestisüsteem.

    6

    Nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete lugemine

    Reaalajalähedaste andmete tarbimise süsteem

    5. toimingu etapid on läbitud.

    Tabelis III.2 kirjeldatud toimingus „õigustatud isiku juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele“ käsitletakse loaga hõlmatud „tulevasi andmeid“ (mis on loaga hõlmatud ajavahemikust) teisiti kui „olemasolevaid andmeid“. Olemasolevate all mõeldakse andmeid, mis on mõõteandmete halduri juures loa andmise ajal juba kättesaadavad, kuid tulevased andmed on loaga hõlmatud andmed, mis ei ole sel hetkel ja enamikul juhtudel kättesaadavad, sest need tehakse kättesaadavaks edaspidi. Tabelis III.2 kirjeldatud toimingus, mis hõlmab „õigustatud isiku juurdepääsu varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele“, on juurdepääsu varasematele ja tulevastele andmetele näidatud ühtse toiminguna. Liikmesriikide tavade kaardistamisel võidakse neid kahte juhtumit kirjeldada eraldi toimingutena.

    Kontrollimata reaalajalähedaste andmete esitamise näidismudel, nagu on näidatud tabelis III.5 kirjeldatud toimingus 5 ja tabelis III.6 kirjeldatud toimingus 6, põhineb nutiarvestisüsteemide funktsionaalsel etalonarhitektuuril, mis on kindlaks määratud standardites1. See funktsionaalne etalonarhitektuur määrab kindlaks liikmesriikides kasutatavate nutiarvestitaristute üldistatud esitusviisi. Selles määratakse nn H1, H2 ja H3 liidesed, mida võib kasutada kontrollimata reaalajalähedaste andmete esitamiseks. Kasutada võib siiski samu standardeid ja andmeüksusi, olenemata sellest, millist liidest kasutatakse. Mõned arvestikäitajad pakuvad sellistele andmetele ka kaugjuurdepääsu. Toimingud 5 ja 6 ei sõltu pakutavast juurdepääsumeetodist.

    Kontrollimata reaalajalähedaste andmete esitamisel standardse liidese kaudu (kui on kasutusel) peavad liikmesriigid nõuetekohaselt arvesse võtma olemasolevate asjakohaste standardite, sealhulgas koostalitlust võimaldavate standardite kasutamist. Ilma et see piiraks edasisi suundumusi, on käesoleva määruse avaldamise ajal olemas ja liikmesriikides tavapäraselt kasutusel järgmised standardid (see loetelu ei ole täielik):

    EN 50491-11,

    EN 62056 seeria. DLMS/COSEM,

    EN 13757 seeria. Traadiga ja traadita M-siin,

    EN 16836. Zigbee SEP 1.1.

    Allpool esitatud skeemid tabelites III.1 kuni III.6 kirjeldatud toimingutega on ette nähtud näitlikustamiseks ning neis on järgitud standardit BPMN (Business Process Model and Notation 2.0) (2). Veerus pealkirjaga „Vahetatava teabe ID“ osutatud infoobjektid on määratletud tabelis IV.

    III.1 tabel

    Toiming 1

    Toimingu nimetus

    Lõpptarbija juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele

    Etapi nr

    Etapp

    Etapi kirjeldus

    Teabe esitaja

    Teabe saaja

    Vahetatava teabe ID

    1.1

    Andmetele juurdepääsu pakkuja kindlakstegemine

    Lõpptarbija teeb kindlaks andmetele juurdepääsu pakkuja, kes vastutab tema asjaomaste mõõtmispunktide eest.

    Pädev asutus

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    1.2

    Lõpptarbija autentimine

    Lõpptarbija identifitseerib enda andmetele juurdepääsu pakkuja juures.

    Lõpptarbija

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    [ei ole asjakohane]

    1.3

    Mandaadi kontrollimine

    Andmetele juurdepääsu pakkuja edastab autentimisteabe identimisteenuse osutajale.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Identimisteenuse osutaja

    [ei ole asjakohane]

    1.4

    Mandaadi kontrollimise tulemuste teatamine lõpptarbijale

    Andmetele juurdepääsu pakkuja edastab kontrollimise tulemuse. Juhul kui taotlus ei sobi, esitab asjakohase põhjuse.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    1.5

    Lõpptarbija ja mõõtmispunkti seostamine

    Lõpptarbija selgitab andmepäringuteks välja mõõtmispunkti ID.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Lõpptarbija

    A – mõõtmispunkti identifitseerimisandmed

    1.6

    Andmete taotlemine

    Lõpptarbija täpsustab andmed, mille kohta päring esitatakse.

    Lõpptarbija

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    C – mõõteandmete taotlus

    1.7

    Taotluse kinnitamine andmetele juurdepääsu pakkuja juures

    Andmetele juurdepääsu pakkuja kinnitab mõõteandmete täpsustatud taotluse. Juhul kui taotlus ei sobi, esitab asjakohase põhjuse.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Lõpptarbija

    D – taotluse kinnitamise teave

    1.8

    Taotluse edastamine kinnitamiseks mõõtmisandmete haldurile

    Kontrollitakse, kas taotletavate andmete aeg, maht, juurdepääsetavus on vastuvõetavad.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Mõõtmisandmete haldur

    C – mõõteandmete taotlus

    1.9

    Täpsustatud taotluse kinnitamine mõõteandmete halduri juures

    Mõõteandmete haldur kinnitab mõõteandmete täpsustatud taotluse.

    Mõõteandmete haldur

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    D – taotluse kinnitamise teave

    1.10

    Kinnitamise tulemuste teatamine lõpptarbijale

    Kui sisendandmed ei sobi, tuleks selle põhjus ära näidata asjakohases sõnumis.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Lõpptarbija

    D – taotluse kinnitamise teave

    1.11

    Mõõteandmete halduri teavitamine

    Mõõteandmete taotlusest tuleb teatada, et esitada taotletavate andmete pakett.

    Andmetele juurdepääsu pakkuja

    Mõõteandmete haldur

    C – mõõteandmete taotlus

    1.12

    Andmete edastamine

    Lõpptarbijad saavad taotletud andmed põhjendamatu viivituseta.

    Mõõteandmete haldur

    Lõpptarbija

    E – varasemad kontrollitud andmed

    Image 1

    Skeem 1. Toiming „Lõpptarbija juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele“

    III.2 tabel

    Toiming 2

    Toimingu nimetus

    Õigustatud isiku juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele

    Etapi nr

    Etapp

    Etapi kirjeldus

    Teabe esitaja

    Teabe saaja

    Vahetatava teabe ID

    2.1

    Loahalduri kindlakstegemine

    Lõpptarbija teeb kindlaks loahalduri, kes vastutab tema asjaomaste mõõtmispunktide eest.

    Pädev asutus

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    2.2

    Õigustatud isiku kindlakstegemine

    Lõpptarbija teeb kindlaks õigustatud isiku, kellele ta soovib andmed kättesaadavaks teha.

    [ei ole asjakohane]

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    2.3

    Loa jaoks etteantud teave

    Õigustatud isiku jaoks vajalike andmete täpsustamine. Valikulised (kuid üldiselt kättesaadavad) vahendid vajalike andmete täpsustamiseks (näiteks klõpsates nuppu „jaga minu andmeid“), et vältida olukorda, kus lõpptarbija peab tegema keerukaid sisestamisi.

    Õigustatud isik

    Loahaldur

    G – loa jaoks etteantud teave

    2.4

    Lõpptarbija autentimine

    Lõpptarbija identifitseerib enda loahalduri juures.

    Lõpptarbija

    Loahaldur

    [ei ole asjakohane]

    2.5

    Mandaadi kontrollimine

    Loahaldur edastab autentimisteabe identimisteenuse osutajale.

    Loahaldur

    Identimisteenuse osutaja

    [ei ole asjakohane]

    2.6

    Mandaadi kontrollimise tulemuste teatamine lõpptarbijale

    Loahaldur edastab kontrollimise tulemuse. Juhul kui taotlus ei sobi, esitab asjakohase põhjuse.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    2.7

    Lõpptarbija ja mõõtmispunkti seostamine

    Lõpptarbija selgitab andmepäringuteks välja mõõtmispunkti ID.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    A – mõõtmispunkti identifitseerimisandmed

    2.8

    Loa atribuutide täpsustamine

    Lõpptarbija täpsustab andmed, mida ta soovib kättesaadavaks teha, ja kinnitab loahaldurile, et lubab seda. Seda võib toetada ka eeltäpsustatud loataotlustega, mille õigustatud isik on esitanud etapis 2.3.

    Lõpptarbija

    Loahaldur

    H – loa põhiandmed

    2.9

    Täpsustatud loataotluse kinnitamine loahalduri juures

    Loahaldur kinnitab täpsustatud loataotluse. Juhul kui taotlus ei sobi, esitab asjakohase põhjuse.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    D – taotluse kinnitamise teave

    2.10

    Loataotluse edastamine kinnitamiseks mõõteandmete haldurile

    Vajaduse korral kontrollitakse, kas taotletavate andmete spetsifikatsioon on aja, mahu, juurdepääsetavuse, õiguste jms seisukohast vastuvõetav.

    Loahaldur

    Mõõteandmete haldur

    H – loa põhiandmed

    2.11

    Täpsustatud loataotluse kinnitamine mõõteandmete halduri juures

    Vajaduse korral kinnitab mõõteandmete haldur esitatud loataotluse.

    Mõõteandmete haldur

    Loahaldur

    D – taotluse kinnitamise teave

    2.12

    Kinnitamise tulemuse teatamine lõpptarbijale

    Kui sisendandmed ei sobi, tuleks selle põhjus ära näidata asjakohases sõnumis.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    D – taotluse kinnitamise teave

    2.13

    Loa talletamine

    Loahaldur talletab loa koos kordumatu tunnuse ja loomise ajatempliga, et seda oleks edaspidi võimalik kätte saada.

    Loahaldur

    Loahaldur

    I – koostatud loa andmed

    2.14

    Lõpptarbija teavitamine

    Loahaldur teatab lõpptarbijale, et luba on koostatud.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    I – koostatud loa andmed

    2.15

    Õigustatud isiku teavitamine

    Loahaldur teatab õigustatud isikule, et luba on koostatud.

    Loahaldur

    Õigustatud isik

    I – koostatud loa andmed

    2.16

    Mõõteandmete halduri teavitamine

    Valikuline etapp. Loahaldur teatab mõõteandmete haldurile, et luba on koostatud.

    Loahaldur

    Mõõtmisandmete haldur

    I – koostatud loa andmed

    2.17

    Olemasolevate andmete edastamine

    Mõõtmisandmete haldur edastab õigustatud isikule loal täpsustatud andmeid kuni tähtpäevani, milleks on kas vaatamise jaoks taotletud lõpuaeg või kehtiv ajatempel (juhul kui taotletud lõpuaeg on tulevikus).

    Märkus. Sellist liiki andmete edastamise aluseks olevad näitajad kaardistatakse seda etappi silmas pidades.

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    2.18

    Tulevikus kättesaadavaks tehtavate andmete edastamine

    Selliste ajavahemike puhul, mille andmed praegu ei ole kättesaadavad, kuid tulevikus on samuti loaga hõlmatud, kasutatakse vastavate andmete edastamisel mõõteandmete haldurile tähist, mis on määratud tabelis IV kirjeldatud infoobjekti atribuudis „Edastamise ajakava“.

    Märkus. Sellist liiki andmete edastamise aluseks olevad näitajad kaardistatakse seda etappi silmas pidades.

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    2.19

    Andmete edastamine

    Andmete tegelik edastamine õigustatud isikule.

    Märkus. Seda etappi silmas pidades kaardistatakse andmeside meetod (näiteks „tõmbamine REST-rakendusliidese kaudu“, „tõukamine sõnumipõhise side teel“), tegeliku edastamise eeltingimused ja näitajad.

    Mõõteandmete haldur

    Õigustatud isik

    F – varasemad kontrollitud andmed koos lõpptarbija andmetega

    Image 2

    Skeem 2. Toiming „Õigustatud isiku juurdepääs varasematele kontrollitud mõõtmis- ja tarbimisandmetele“

    III.3 tabel

    Toiming 3

    Toimingu nimetus

    Teenuse lõpetamine õigustatud isiku poolt

    Etapi nr

    Etapp

    Etapi kirjeldus

    Teabe esitaja

    Teabe saaja

    Vahetatava teabe ID

    3.1

    Loa lõpetamise algatamine

    Õigustatud isik leiab, et loal osutatud teenus või eesmärk on lõpetatud.

    Õigustatud isik

    [ei ole asjakohane]

    3.2

    Loa lõppemisega seotud ülesannete täitmine

    Õigustatud isik peab kõik oma seotud kohustused täitma kohe ja põhjendamatu viivituseta ning kooskõlas määrusega (EL) 2016/679.

    Õigustatud isik

    [ei ole asjakohane]

    3.3

    Loahalduri teavitamine

    Õigustatud isik peab kohe ja põhjendamatu viivituseta teavitama loahaldurit.

    Õigustatud isik

    Loahaldur

    J – teenuse lõpetamise teade

    3.4

    Lõpptarbija teavitamine

    Loahaldur teeb lõpptarbijale kättesaadavaks teabe selle kohta, et luba on tühistatud.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    J – teenuse lõpetamise teade

    3.5

    Mõõteandmete halduri teavitamine

    Loahaldur edastab asjakohase teate mõõteandmete haldurile.

    Loahaldur

    Mõõteandmete haldur

    J – teenuse lõpetamise teade

    3.6

    Andmete jagamise lõpetamine

    Mõõteandmete haldur peatab andmete edastamise õigustatud isikule.

    Mõõteandmete haldur

    Õigustatud isik

    J – teenuse lõpetamise teade

    Image 3

    Skeem 3. Toiming „Teenuse lõpetamine õigustatud isiku poolt“

    III.4 tabel

    Toiming 4

    Toimingu nimetus

    Kehtiva loa tühistamine lõpptarbija poolt

    Etapi nr

    Etapp

    Etapi kirjeldus

    Teabe esitaja

    Teabe saaja

    Vahetatava teabe ID

    4.1

    Loahalduri kindlakstegemine

    Lõpptarbija teeb kindlaks loahalduri, kes vastutab tema asjaomaste mõõtmispunktide eest.

    Pädev asutus

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    4.2

    Lõpptarbija autentimine

    Lõpptarbija identifitseerib enda loahalduri juures.

    Lõpptarbija

    Loahaldur

    [ei ole asjakohane]

    4.3

    Mandaadi kontrollimine

    Loahaldur edastab autentimisteabe identimisteenuse osutajale.

    Loahaldur

    Identimisteenuse osutaja

    [ei ole asjakohane]

    4.4

    Mandaadi kontrollimise tulemuste teatamine lõpptarbijale

    Loahaldur edastab kontrollimise tulemuse. Juhul kui taotlus ei sobi, esitab asjakohase põhjuse.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    4.5

    Lubade loetelu

    Loahaldur teeb lõpptarbijale kättesaadavaks loetelu kehtivatest ja lõppenud lubadest, mille ta on varem andnud.

    Loahaldur

    Lõpptarbija

    I – koostatud loa andmed

    4.6

    Loa tühistamise otsene algatamine

    Lõpptarbija teatab loahaldurile, milline luba tuleb tühistada.

    Lõpptarbija

    Loahaldur

    I – koostatud loa andmed

    4.7

    Teatamine mõõtmispunktiga seotud õiguste muutumisest kaudsetel põhjustel

    Välistel põhjustel (näiteks ärakolimine) tunnistatakse kehtetuks lõpptarbija õigused, mis on seotud mõõtmispunktiga. Mõõtmispunktide haldur teatab sellest mõõteandmete haldurile.

    Mõõtmispunktide haldur

    Mõõteandmete haldur

    [ei ole asjakohane]

    4.8

    Loahalduri teavitamine

    Mõõteandmete haldur teatab loahaldurile vajadusest tühistada kõik mõõtmispunktiga seotud load.

    Mõõteandmete haldur

    Loahaldur

    I – koostatud loa andmed

    4.9

    Mõõteandmete halduri teavitamine

    Loahaldur teatab tühistamisest mõõteandmete haldurile.

    Loahaldur

    Mõõteandmete haldur

    I – koostatud loa andmed

    4.10

    Andmete jagamise lõpetamine

    Mõõteandmete haldur ei tohi tühistatud loa alusel enam andmeid edastada.

    Mõõteandmete haldur

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    4.11

    Õigustatud isiku teavitamine

    Loahaldur peab kohe ja põhjendamatu viivituseta teavitama õigustatud isikut, keda see puudutab.

    Loahaldur

    Õigustatud isik

    I – koostatud loa andmed

    4.12

    Loa lõppemisega seotud ülesannete täitmine

    Õigustatud isik peab kõik oma seotud kohustused täitma kohe ja põhjendamatu viivituseta ning kooskõlas määrusega (EL) 2016/679.

    Õigustatud isik

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    4.13

    Lõpptarbija teavitamine

    Loahaldur teeb lõpptarbijale kättesaadavaks teabe selle kohta, et luba on tühistatud.

    Loahaldur

    Tarbija

    I – koostatud loa andmed

    Image 4

    Skeem 4. Toiming „Kehtiva loa tühistamine lõpptarbija poolt“

    III.5 tabel

    Toiming 5

    Toimingu nimetus

    Nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist (kui on olemas) reaalajalähedaste andmete voo aktiveerimine

    Etapi nr

    Etapp

    Etapi kirjeldus

    Teabe esitaja

    Teabe saaja

    Vahetatava teabe ID

    5.1

    Arvesti käitaja kindlakstegemine

    Lõpptarbija selgitab andmevoo aktiveerimiseks välja vastutava isiku kontaktandmed.

    Pädev asutus

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    5.2

    Reaalajalähedaste andmete voo aktiveerimise taotlemine lõpptarbija poolt

    Lõpptarbija saadab vajaliku teabe arvesti käitajale, et andmevoo saaks teha kättesaadavaks.

    Lõpptarbija

    Arvesti käitaja

    M – andmevoo aktiveerimise taotlus

    5.3

    Arvesti andmete edastamine

    Arvesti käitaja saadab lõpptarbijale kogu teabe, mida on vaja arvestist saadavate andmete kasutamiseks ja/või dekrüpteerimiseks.

    Arvesti käitaja

    Lõpptarbija

    N – andmevoo aktiveerimise kinnitus

    Image 5

    Skeem 5. Toiming „Nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete voo aktiveerimine“

    III.6 tabel

    Toiming 6

    Toiming nimetus

    Nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete lugemine

    Etapi nr

    Etapp

    Etapi kirjeldus

    Teabe esitaja

    Teabe saaja

    Vahetatava teabe ID

    6.1

    Reaalajalähedasi andmeid tarbiva süsteemi ühendamine arvestiga

    Lõpptarbija ühendab reaalajalähedasi andmeid tarbiva süsteemi (kui on olemas) reaalajalähedaste andmete liidesega ja esitab liikmesriigi korra alusel ettenähtud mandaadid või sertifikaadid.

    Lõpptarbija

    [ei ole asjakohane]

    [ei ole asjakohane]

    6.2

    Andmete edastamine reaalajalähedaste andmete liidese kaudu

    Andmete tõukamine või tõmbamine (koht- või kaug)arvesti reaalajalähedaste andmete liidese kaudu.

    Nutiarvesti või nutiarvestisüsteem

    Reaalajalähedasi andmeid tarbiv süsteem

    O – töötlemata andmed arvestist

    6.3

    Andmete tõlgendamine

    Reaalajalähedasi andmeid tarbivas süsteemis töödeldakse eelmises etapis saadud andmeid. Vajaduse korral andmed dekrüpteeritakse, kasutades arvesti käitaja poolt etapis 5.3 antud šifrit. Soovitatav on tagada, et etapi 6.3 lõpus oleksid infoobjekti P atribuudid kättesaadavad sellisel kujul, mida järgmistes etappides on lihtne kasutada. Selle etapi kaardistamisel ei piisa standardile viitamisest, vaid tuleb esitada kõigi vajalike tegevuste ammendavad kirjeldused.

    Märkus. Käesolev näidismudel ei hõlma töödeldavate arvestiandmete edasist kasutamist, töötlemist ega edastamist.

    Reaalajalähedasi andmeid tarbiv süsteem

    Reaalajalähedasi andmeid tarbiv süsteem

    P – töödeldavad andmed arvestist

    Image 6

    Skeem 6. Toiming „Nutiarvestist või nutiarvestisüsteemist reaalajalähedaste andmete lugemine“

    IV tabel

    Vahetatavad infoobjektid

    Vahetatava teabe ID

    Teabe nimetus

    Vahetatava teabe kirjeldus

    A

    Mõõtmispunkti identifitseerimisandmed

    Mõõtmispunkti tunnus

    Mõõtmispunkti kordumatu tunnus arvesti identifitseerimisruumis mõõteandmete halduri juures.

    B

    Mõõteandmete spetsifikatsioon

    Lugemise alguse ajatempel

    Andmepaketiga hõlmatud ajavahemiku algus.

    Lugemise lõpu ajatempel

    Andmepaketiga hõlmatud ajavahemiku lõpp.

    Suund

    Mõõtmispunktis mõõdetava energia liikumissuund. See võib olla kas ainult tootmine, ainult tarbimine või mõlemad koos.

    Energiatoode

    Mõõtmispunktis mõõdetav energiatoode (näiteks aktiivenergia, reaktiivenergia).

    C

    Mõõteandmete taotlus

    Mõõtmispunkti tunnus

    Mõõtmispunkti kordumatu tunnus arvesti identifitseerimisruumis mõõteandmete halduri juures.

    Mõõteandmete spetsifikatsioon

    Infoobjekt B – mõõteandmete spetsifikatsioon.

    D

    Taotluse kinnitamise teave

    Kinnitamise tulemus

    Teave kinnitamisetapi tulemuse kohta.

    E

    Varasemad kontrollitud andmed

    Metaandmed

    Mõõtmispunkti tunnus

    Mõõtmispunkti kordumatu tunnus arvesti identifitseerimisruumis mõõteandmete halduri juures.

    Loomise ajatempel

    Andmepaketi loomise hetke ajatempel.

    Energiatoode

    Mõõtmispunktis mõõdetav energiatoode (näiteks aktiivenergia, reaktiivenergia).

    Lugemise alguse ajatempel

    Aegrea alguse ajatempel.

    Lugemise lõpu ajatempel

    Aegrea lõpu ajatempel.

    Mõõtühik

    Väljal „Hulk“ esitatud mõõtmistulemuse mõõtühik.

    Aegrea andmed (üks kord lugemise ajavahemiku kohta)

    Alguse ajatempel

    Ajavahemiku alguse ajatempel.

    Lõpu ajatempel

    Ajavahemiku lõpu ajatempel.

    Suund

    Mõõtmispunktis mõõdetava energia liikumissuund. See võib olla kas tootmine, tarbimine või mõlemad koos.

    Lugemise kvaliteet

    Märge lugemi kvaliteedi kohta (näiteks selle alusel, kas väärtust mõõdetakse või hinnatakse).

    Hulk

    Tarbitud või toodetud kogus.

    F

    Varasemad kontrollitud andmed koos lõpptarbija andmetega

    Varasemad kontrollitud andmed

    Infoobjekt E – varasemad kontrollitud andmed.

    Lõpptarbija

    Teave, mis võimaldab õigustatud isikul tõenäoliselt kontrollida, kas ta saab andmed õige lõpptarbija kohta.

    G

    Loa jaoks etteantud teave

    Õigustatud isik

    Õigustatud isik, kellele luba on antud.

    Mõõtmispunkti tunnus

    Valikuline. Mõõtmispunkti kordumatu tunnus arvesti identifitseerimisruumis mõõteandmete halduri juures.

    Mõõteandmete spetsifikatsioon

    Infoobjekt B – mõõteandmete spetsifikatsioon.

    Eesmärk

    Konkreetne, selgesõnaline ja õiguspärane eesmärk, milleks õigustatud isik kavatseb andmeid töödelda. Isikustamata andmete puhul on selle esitamine valikuline.

    Edastamise ajakava

    Loaga hõlmatud tulevaste andmete puhul, mis ei ole loa andmise ajal kättesaadavad, tuleb vajaduse korral määrata, millal ja kui sageli andmepakette esitatakse.

    Loa aegumise ajatempel

    Ajahetk, milleks õigustatud isik peab saadud andmed olema kustutanud, isegi kui töötlemise eesmärk ei ole veel täidetud.

    H

    Loa põhiandmed

    Lõpptarbija

    Lõpptarbija, kes andis loa.

    Õigustatud isik

    Õigustatud isik, kellele luba on antud.

    Mõõteandmete taotlus

    Infoobjekt C – mõõteandmete taotlus.

    Eesmärk

    Konkreetne, selgesõnaline ja õiguspärane eesmärk, milleks andmeid töödeldakse. Isikustamata andmete puhul on selle esitamine valikuline.

    Edastamise ajakava

    Loaga hõlmatud tulevaste andmete puhul, mis ei ole loa andmise ajal kätt esaadavad, tuleb vajaduse korral määrata, millal ja kui sageli andmepakette esitatakse (näiteks andmevahetusstsenaariumid, mille puhul andmeid pigem tõugatakse kui küsitakse).

    Loa kehtivuse maksimumtähtaeg

    Ajatempel, mis näitab ajahetke, mille möödudes peab õigustatud isik lugema loa aegunuks või tühistatuks, isegi kui töötlemise eesmärk ei ole veel täidetud.

    I

    Koostatud loa andmed

    Loa tunnus

    Loa kordumatu tunnus.

    Loomise ajatempel

    Loomise ajatempel, mille loahaldur on loale lisanud.

    Loa põhiandmed

    Infoobjekt H – loa andmed.

    J

    Teenuse lõpetamise teade

    Loa tunnus

    Loa kordumatu tunnus, mis on seotud infoobjektiga I – koostatud loa andmed.

    Lõpetamise ajatempel

    Näitab ajahetke, millal õigustatud isik loeb teenuse lõpetatuks.

    K

    Loetelus oleva loaga seotud teabe andmed

    Loa andmed

    Loa atribuudid, mida on kirjeldatud punktis I – koostatud loa andmed.

    Loa lõppemise põhjus

    Kui luba enam ei kehti, siis põhjus, miks loahaldur leiab, et luba on lõppenud. Näiteks võib see tähendada, et eesmärk on täidetud, loa lõppemise ajatempli tähtaeg on kätte jõudnud, lõpptarbija on loa tühistanud või õigustatud isik on lepingu lõpetanud.

    Loa lõppemise ajatempel

    Kui luba enam ei kehti, siis selle hetke ajatempel, millal loahaldur loeb loa lõppenuks.

    L

    Loahalduri esitatud tühistamisteade

    Loa tunnus

    Loa kordumatu tunnus, mis on seotud infoobjektiga I – koostatud loa andmed.

    Loa lõppemise ajatempel

    Ajatempel selle kohta, millal tühistamine hakkab kehtima.

    M

    Andmevoo aktiveerimise taotlus

    Arvesti tunnus

    Mõõteseadme või mõõtmispunkti tunnus, mida arvesti käitaja vajab õige arvesti kindlakstegemiseks.

    Muu vajalik teave

    Loetelu kõigist muudest atribuutidest, mida arvesti käitaja vajab andmevoo võimaldamiseks.

    N

    Andmevoo aktiveerimise kinnitus

    Füüsiline ühendatus

    Arvesti füüsilise liidese andmed ja kuidas ühendada välisseadmeid.

    Šiffer

    Kohustuslik, kui andmevoo dekrüpteerimiseks on vaja šifrit.

    Mandaat

    Kohustuslik, kui nutiarvesti liidesele juurdepääsuks on vaja mandaati.

    Muu vajalik teave

    Loetelu kõigist muudest atribuutidest, mida arvesti käitaja vajab andmevoo võimaldamiseks ja semantiliseks tõlgendamiseks.

    O

    Töötlemata andmed arvestist

    Andmepakett

    Saadud töötlemata andmete atribuutide loetelu. Kui riiklike tavade kaardistamisel osutatakse siinkohal standardile, peab see standard kergesti juurdepääsetaval kujul või tasuta olema avalikult kättesaadav. Muidu tuleb loetleda ja kaardistada kõik selle andmepaketi elemendid.

    P

    Töödeldavad andmed arvestist

    (kirjeldatud on minimaalsel hulgal atribuute, mistõttu võib esitada ja dokumenteerida ka muid andmeüksusi, kui need on konkreetse riigi valikutes olemas)

    Arvesti andmete ajatempel

    Andmehõive aeg nutiarvesti või nutiarvestisüsteemi puhul.

    Elektrivõrgust saadava aktiivvõimsuse väärtus

    Hetkeline sissetulev aktiivvõimsus P+ (W).

    Elektrivõrgust saadava aktiivvõimsuse mõõtühik

    Elektrivõrku antava aktiivvõimsuse väärtus

    Hetkeline väljaminev aktiivvõimsus P– (W).

    Elektrivõrku antava aktiivvõimsuse mõõtühik

    Elektrivõrgust saadav aktiivenergia A+

    Sissetulev aktiivenergia A+ (Wh).

    Elektrivõrgust saadava aktiivenergia A+ mõõtühik

    Elektrivõrku antav aktiivenergia

    Väljaminev aktiivenergia A– (Wh).

    Elektrivõrku antava aktiivenergia mõõtühik


    (1)  CEN/CLC/ETSI/TR 50572:2011 „Functional reference architecture for communications in smart metering systems“, CEN/CLC/ETSI nutiarvestite koordineerimisrühm.

    (2)  Business Process Model and Notation 2.0: https://www.omg.org/spec/BPMN/2.0.2/PDF.


    Top