Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0334

    Komisjoni määrus (EL) 2023/334, 2. veebruar 2023, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 396/2005 II ja V lisa seoses klotianidiini ja tiametoksaami jääkide piirnormidega teatavates toodetes või nende pinnal (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2023/214

    ELT L 47, 15.2.2023, p. 29–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/334/oj

    15.2.2023   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 47/29


    KOMISJONI MÄÄRUS (EL) 2023/334,

    2. veebruar 2023,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 396/2005 II ja V lisa seoses klotianidiini ja tiametoksaami jääkide piirnormidega teatavates toodetes või nende pinnal

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. veebruari 2005. aasta määrust (EÜ) nr 396/2005 taimses ja loomses toidus ja söödas või nende pinnal esinevate pestitsiidide jääkide piirnormide ja nõukogu direktiivi 91/414/EMÜ muutmise kohta, (1) eriti selle artikli 14 lõike 1 punkti a, artikli 18 lõike 1 punkti b ja artikli 49 lõiget 2,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Klotianidiini ja tiametoksaami jääkide piirnormid on kehtestatud määruse (EÜ) nr 396/2005 II lisas. Euroopa Toiduohutusamet (edaspidi „toiduohutusamet“) vaatas need jääkide piirnormid läbi kooskõlas määruse (EÜ) nr 396/2005 (2) artikliga 12 ja esitas soovituslikud jääkide piirnormid, mis on tunnistatud tarbijatele ohutuks. Komisjoni määrusega (EL) 2016/156 (3) lisati need jääkide piirnormid määruse (EÜ) nr 396/2005 II lisasse. Mõned neist jääkide piirnormidest põhinesid codex’i jääkide piirnormidel (CXLid) ja olid määruse (EÜ) nr 396/2005 II lisasse juba varasemate muudatustega (4) lisatud.

    (2)

    11. juulil 2015 (5) võttis codex alimentarius’e komisjon (CAC) vastu klotianidiini ja tiametoksaami uued CXLid. Kuna toiduohutusamet leidis, et need on liidu tarbijatele ohutud, (6) lisati need komisjoni määrusega (EL) 2017/671 (7) määrusesse (EÜ) nr 396/2005.

    (3)

    Klotianidiin ja tiametoksaam kanti nõukogu direktiivi 91/414/EMÜ (8) I lisasse vastavalt 1. augustil 2006 ja 1. veebruaril 2007, seega enne Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1107/2009 (9) jõustumist. Mesilaste kokkupuudet nende ainetega käsitlenud kõige uuemates riskihindamistes, (10) (11) mille toiduohutusamet on määruse (EÜ) nr 1107/2009 kohaselt läbi viinud, leiti, et klotianidiini ja tiametoksaami olemuslike omaduste tõttu toob nende välitingimustes kasutamisest tulenev kokkupuude mesilastele kaasa lubamatu riski või selliseid riske ei saa olemasolevate andmete põhjal välistada. Seepärast piirati komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2018/784 (12) ja (EL) 2018/785 (13) klotianidiini ja tiametoksaami heakskiitmine üksnes kasutusega püsikasvuhoonetes ning nõuti, et saadud põllukultuurid jääksid püsikasvuhoonesse kogu oma elutsükli jooksul.

    (4)

    Pärast kõnealuste piirangute vastuvõtmist võeti tagasi kõik toimeainete klotianidiini ja tiametoksaami heakskiidu pikendamise taotlused. Seepärast aegus klotianidiini heakskiit 31. jaanuaril 2019 ja tiametoksaami heakskiit 30. aprillil 2019.

    (5)

    Võttes arvesse toiduohutusameti riskihindamist mesilaste kohta ja kogu kättesaadavat asjakohast teavet, ei ole praegu tõendeid, mis võimaldaksid pidada klotianidiini ja tiametoksaami kasutamist välitingimustes mesilaste jaoks ohutuks. Ainete tootjad võivad siiski vastavalt määruse (EÜ) nr 1107/2009 artiklile 7 igal ajal esitada lisateavet, mis tõendab klotianidiini ja tiametoksaami ohutust mesilastele välitingimustes kasutamise korral. Kui kõnealune teave esitatakse, vaadatakse see läbi kõnealuses määruses sätestatud ajavahemiku jooksul. Seni ei ole sellist teavet esitatud.

    (6)

    Klotianidiini ja tiametoksaami kahjulik mõju mesilastele on otseselt seotud nende ainete olemuslike omadustega. Seetõttu ei piirdu nende ainete kasutamisel välitingimustes mesilastele avalduv risk tõenäoliselt ainult liiduga.

    (7)

    On hulgaliselt tõendeid selle kohta, et neonikotinoide sisaldavatel toimeainetel, nagu klotianidiin ja tiametoksaam, on oluline roll mesilaste ja muude tolmeldajate arvukuse vähenemises kogu maailmas. Valitsustevaheline bioloogilist mitmekesisust ja ökosüsteemi teenuseid käsitlev teaduslik-poliitiline foorum jõudis oma 2016. aasta hindamisaruandes tolmeldajate, tolmeldamise ja toidutootmise kohta (14) järeldusele, et neonikotinoididel (nagu klotianidiin ja tiametoksaam) on kahjulik toime mesilastele ja teistele tolmeldajatele. Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) süsteemsete pestitsiidide töörühm on alates 2012. aastast hinnanud neonikotinoidide mõju elusloodusele. Ülemaailmses integreeritud hinnangus süsteemsete pestitsiidide mõju kohta bioloogilisele mitmekesisusele ja ökosüsteemidele (WIA) on uuritud 1 121 teaduslikku uuringut ja tulemused näitavad, et tolmeldajate populatsioonid on praeguse neonikotinoididega saastatuse taseme suhtes väga tundlikud ning sel on tõenäoliselt lai ja ulatuslik negatiivne bioloogiline ja ökoloogiline mõju (15). Seda järeldust kinnitas hiljutine olemasolevate teaduslike teadmiste läbivaatamine, mis näitab, et neonikotinoidide kasutamine põhjustab maailma eri piirkondades tolmeldajate arvukuse vähenemist (16).

    (8)

    Pärast klotianidiini ja tiametoksaami välitingimustes kasutamise keelamist liidus on mitmed väljaspool liitu asuvad riigid samuti piiranud klotianidiini ja tiametoksaami kasutamist, et kaitsta tolmeldajaid, sealhulgas mesilasi (17) (18) (19). Teised riigid hindavad praegu uuesti nende toimeainete heakskiitmist (20) (21) (22).

    (9)

    Määrusega (EÜ) nr 396/2005 on kooskõlas määruses (EÜ) nr 178/2002 (23) sätestatud üldpõhimõtetega kehtestatud sätted taimses ja loomses toidus ja söödas või nende pinnal esinevate pestitsiidide jääkide piirnormide kohta. Vastavalt viimati nimetatud määruse artikli 5 lõikele 1 taotletakse toidualaste õigusnormidega üht või mitut üldeesmärki, milleks on inimeste elu ja tervise kõrgetasemeline kaitse ning tarbijate huvide kaitsmine, sealhulgas õiglased tavad toidukaubanduses, võttes vajaduse korral arvesse loomade tervise ja heaolu, taimetervise ja keskkonna kaitset.

    (10)

    Kogu maailmas tuntakse üha enam muret, et tolmeldajate arvukuse vähenemine ohustab tõsiselt kogu maailma bioloogilist mitmekesisust, keskkonda ja jätkusuutlikku arengut ning põllumajanduse tootlikkuse ja toiduga kindlustatuse säilitamist. Vastavalt bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni tolmeldajate kaitset ja säästvat kasutamist käsitlevale rahvusvahelisele algatusele (24) on tolmeldamine üks olulisemaid mehhanisme bioloogilise mitmekesisuse ja üldisemalt Maa elu säilitamiseks ja edendamiseks. Paljud ökosüsteemid, sealhulgas agroökosüsteemid ja kaks kolmandikku peamistest toidukultuuridest sõltuvad kvaliteedi või saagikuse osas tolmeldajatest. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) kutsub üles võtma meetmeid tolmeldajate arvukuse vähenemise põhjustega tegelemiseks, et tagada kestlik ülemaailmne toidutootmine (25). Täielikult tolmeldamisest sõltuv toit, nagu puu- ja köögiviljad, pähklid ja seemned, on toitumisel peamised mikrotoitainete allikad, mis aitavad vältida inimeste teatavate mittenakkushaiguste riski (26) (27). Seetõttu on tolmeldajad olulised, et tagada toitumise mitmekesisus ja vähendada ohtu ülemaailmse keskkonna bioloogilisele mitmekesisusele.

    (11)

    Kuna tolmeldajate arvukuse vähenemine on rahvusvahelise tähtsusega küsimus, tuleb vastu võtta liidu meetmed, et kaitsta kogu maailma tolmeldajate populatsioone, sealhulgas mesilasi, selliste toimeainete nagu neonikotinoidide klotianidiini ja tiametoksaamiga seotud riskide eest. Tolmeldajate populatsiooni säilitamine üksnes liidus ei ole piisav, et pöörata ümber tolmeldajate populatsioonide ülemaailmne vähenemine ja selle mõju bioloogilisele mitmekesisusele, põllumajandustootmisele ja toiduga kindlustatusele ka liidus.

    (12)

    Kooskõlas määruse (EÜ) nr 396/2005 artikli 3 lõike 2 punktiga d põhinesid klotianidiini ja tiametoksaami jääkide piirnormid kõnealuse määruse artikli 3 lõike 2 punktis a määratletud headel põllumajandustavadel, milles võeti nimetatud aineid sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamise loa andmisel eelkõige arvesse taimekahjustajatega võitlemise tõhususe ning keskkonna ja rahvatervise kaitse kaalutlusi. Sellest tulenevalt leiti, et kõnealustest headest põllumajandustavadest tulenevad jääkide piirnormid on liidu tarbijate jaoks ohutud. Nüüd on asjakohane täiendada senist regulatsiooni ja lõimida sellesse paremini keskkonnakaalutlused, võttes praegustele teadmistele tuginedes eelkõige arvesse seda, kas varem jääkide piirnormide kehtestamiseks kasutatud head põllumajandustavad tagavad keskkonna piisava kaitse. Praeguste teaduslike ja tehniliste teadmiste valguses ei ole klotianidiini ja tiametoksaami välitingimustes kasutamisega seotud head põllumajandustavad vastuvõetavad, kuna kahjustavad mesilasi. Tolmeldajate arvukuse vähenemise ülemaailmset iseloomu arvestades on vaja tagada, et ka liitu imporditud kaubad ei sisaldaks jääke, mis heade põllumajandustavade järgimisel tekivad klotianidiini ja/või tiametoksaami välitingimustes kasutamisest. Tuleb vältida olukorda, kus liidus toidu tootmisest tingitud kahjulik toime mesilastele kandub üle toidu tootmisele mujal maailmas ja see toit imporditakse seejärel liitu (28). Tuleb tagada, et ükski liidus toodetud või tarbitav toode ei sisalda klotianidiini ega tiametoksaami ning et tootmine ei ole seotud tolmeldajate suremusega. Seda arvesse võttes ei tuleks headel põllumajandustavadel põhinevaid CXLe, millega ei saavutata liidus asjakohast kaitsetaset, enam aluseks võtta jääkide piirnormide sätestamisel vastavalt määrusele (EÜ) nr 396/2005.

    (13)

    Lisaks on kõik klotianidiini ja/või tiametoksaami sisaldavate taimekaitsevahendite load liidus tühistatud. Seepärast on asjakohane jätta kooskõlas määruse (EÜ) nr 396/2005 artikliga 17 koostoimes artikli 14 lõike 1 punktiga a kõnealuse määruse II lisast välja vastavad jääkide piirnormid.

    (14)

    Võttes arvesse kõiki käsitletava küsimusega seotud tegureid vastavalt artikli 14 lõikele 2 koostoimes Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 11, milles nõutakse, et „[liidu] poliitika ja tegevuse määratlemisse ja rakendamisse peab integreerima keskkonnakaitse nõuded, eelkõige pidades silmas säästva arengu edendamist“, tuleks kõik praegused klotianidiini ja/või tiametoksaami jääkide piirnormid, mis on sätestatud määruses (EÜ) nr 396/2005, alandada määramispiirini.

    (15)

    Komisjon konsulteeris Euroopa Liidu referentlaboritega igale tootele omaste analüütiliste määramispiiride osas. Need määramispiirid tuleks vastavalt määruse (EÜ) nr 396/2005 artikli 18 lõike 1 punktile b esitada V lisas.

    (16)

    Jääkide uute piirnormide suhtes on Maailma Kaubandusorganisatsiooni vahendusel konsulteeritud liidu kaubanduspartneritega ja nende märkusi on arvesse võetud.

    (17)

    Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 396/2005 vastavalt muuta.

    (18)

    Et võimaldada toodete tavapärast turustamist, töötlemist ja tarbimist, tuleks käesoleva määrusega ette näha üleminekukord toodete suhtes, mis on liidus toodetud või liitu imporditud enne piirnormide muutmist ning mille kohta on olemas teave, et selliste kehtivatele jääkide piirnormidele vastavate toodete puhul on tagatud tarbijate kaitse kõrge tase.

    (19)

    Muudetud piirnormide kohaldama hakkamisele peaks eelnema piisav ajavahemik, mille jooksul kolmandate riikide, eelkõige vähim arenenud ja arenevate riikide käitlejad ning toidukäitlejad jõuaksid piirnormide muutmisest tulenevate uute nõuete täitmiseks valmistuda. On mõistlik eeldada, et selline põllumajandustavade kohandamine saavutatakse pärast vähemalt kahte kasvuhooaega.

    (20)

    Rahvusvahelise kaubanduse vajaduste rahuldamiseks võib impordile kehtestatud klotianidiini või tiametoksaami jääkide piirnormide taotlusi esitada vastavalt määruse (EÜ) nr 396/2005 artiklile 7 ning neis tuleks esitada asjakohane teave tõendamaks, et toimeainete konkreetset kasutust kohaldavad head põllumajandustavad on tolmeldajatele ohutud. Kui kõnealune teave esitatakse, hinnatakse seda igal üksikjuhul eraldi kõnealuses määruses sätestatud ajavahemiku jooksul. Kui impordile kehtestatud jääkide piirnormi taotluse hindamisel esitab taotleja teaduslikud tõendid selle kohta, et kõnealuste neonikotinoidide kasutamine ei avalda tolmeldajatele kahjulikku toimet, võib komisjon määrata impordile kehtestatud jääkide piirnormi, kui kõik nõuded on täidetud.

    (21)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EÜ) nr 396/2005 II ja V lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

    Artikkel 2

    Määruse (EÜ) nr 396/2005 kohaldamist kujul, nagu see kehtis enne selle muutmist käesoleva määrusega, jätkatakse nende toodete suhtes, mis on toodetud liidus või imporditud liitu enne 7. märts 2026.

    Artikkel 3

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 7. märts 2026.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 2. veebruar 2023

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 70, 16.3.2005, lk 1.

    (2)  EFSA (Euroopa Toiduohutusamet), 2014, Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for clothianidin and thiamethoxam according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Põhjendatud arvamus klotianidiini ja tiametoksaami jääkide kehtivate piirnormide läbivaatamise kohta kooskõlas määruse (EÜ) nr 396/2005 artikliga 12). EFSA Journal 2014;12(12):3918, 120 lk doi:10.2903/j.efsa.2014.3918.

    (3)  Komisjoni 18. jaanuari 2016. aasta määrus (EL) 2016/156, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 396/2005 II ja III lisa seoses boskaliidi-, klotianidiini-, tiametoksaami-, folpeedi- ja metüültolklofossijääkide piirnormidega teatavates toodetes või nende pinnal (ELT L 31, 6.2.2016, lk 1).

    (4)  Komisjoni 24. mai 2012. aasta määrus (EL) nr 441/2012, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 396/2005 II ja III lisa seoses bifenasaadi, bifentriini, boskaliidi, kadusafossi, kloorantraniliprooli, klorotaloniili, klotianidiini, tsüprokonasooli, deltametriini, dikamba, difenokonasooli, dinokapi, etoksasooli, fenpüroksimaadi, flubeendiamiidi, fludioksoniili, glüfosaadi, metalaksüül-M-i, meptüüldinokapi, novalurooni, tiametoksaami ja triasofossi jääkide piirnormidega teatavates toodetes või nende pinnal (ELT L 135, 25.5.2012, lk 4).

    (5)  ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni ja Maailma Terviseorganisatsiooni ühine toidustandardite programm, codex alimentarius’e komisjon. III ja IV liide, 38. istung, Genf, Šveits, 6.–11. juuli 2015.

    (6)  Euroopa Toiduohutusamet, Scientific support for preparing an EU position in the 47th Session of the Codex Committee on Pesticide Residues (CCPR) (Teaduslik tugi ELi seisukoha ettevalmistamiseks codex’i pestitsiidijääkide komitee 47. istungil). EFSA Journal 2015;13(7):4208, 178 lk doi: 10.2903/j.efsa.2015.4208.

    (7)  Komisjoni 7. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/671, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 396/2005 II lisa seoses klotianidiini ja tiametoksaami jääkide piirnormidega teatavates toodetes või nende pinnal (ELT L 97, 8.4.2017, lk 9).

    (8)  Nõukogu 15. juuli 1991. aasta direktiiv 91/414/EMÜ taimekaitsevahendite turuleviimise kohta (EÜT L 230, 19.8.1991, lk 1)

    (9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1107/2009 taimekaitsevahendite turulelaskmise ja nõukogu direktiivide 79/117/EMÜ ja 91/414/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 309, 24.11.2009, lk 1).

    (10)  Euroopa Toiduohutusamet, Peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance clothianidin considering the uses as seed treatments and granules. (Eelretsensioon mesilastele mõju avaldavate pestitsiidide riskihinnangule seoses toimeaine klotianidiiniga, arvestades selle kasutamist seemnete töötlemisel ja graanulites) EFSA Journal 2018;16 (2):5177.

    (11)  Euroopa Toiduohutusamet, Peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance thiamethoxam considering the uses as seed treatments and granules. (Eelretsensioon mesilastele mõju avaldavate pestitsiidide riskihinnangule seoses toimeaine tiametoksaamiga, arvestades selle kasutamist seemnete töötlemisel ja graanulites) EFSA Journal 2018;16 (2):5179.

    (12)  Komisjoni 29. mai 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2018/784, millega muudetakse rakendusmäärust (EL) nr 540/2011 seoses toimeaine klotianidiini heakskiitmise tingimustega (ELT L 132, 30.5.2018, lk 35).

    (13)  Komisjoni 29. mai 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2018/785, millega muudetakse rakendusmäärust (EL) nr 540/2011 seoses toimeaine tiametoksaami heakskiitmise tingimustega (ELT L 132, 30.5.2018, lk 40).

    (14)  IPBES (2016). The assessment report of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services on pollinators, pollination and food production. S.G. Potts, V.L. Imperatriz-Fonseca ja H.T. Ngo (toim). Bioloogilist mitmekesisust ja ökosüsteemi teenuseid käsitleva valitsustevahelise teadus- ja poliitikaplatvormi sekretariaat, Bonn, Saksamaa. 552 lk https://doi.org/10.5281/zenodo.3402856.

    (15)  IUCN SSC CEM süsteemsete pestitsiidide töörühm. Worldwide Integrated Assessment. Peer reviewed scientific journal articles compiled in Environmental Science and Pollution Research, volume 22, issue 1, jaanuar 2015.

    (16)  Neonic Insecticides and Invertebrate Species Endangerment, Pierre Mineau. Module in Earth Systems and Environmental Sciences. 2021.

    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128211397001264.

    (17)  Health Canada’s Pest Management Regulatory Agency. Re-evaluation Decision RVD2019-05, Clothianidin and Its Associated End-use Products: Pollinator Re-evaluation. Pest Management Regulatory Agency, 11. aprill 2019, ISSN: 1925-0886.

    (18)  Health Canada’s Pest Management Regulatory Agency. Re-evaluation Decision RVD2019-04,. Thiamethoxam and Its Associated End-use Products: Pollinator Re-evaluation. Pest Management Regulatory Agency, 11. aprill 2019, ISSN: 1925-0886.

    (19)  Ministerio de Ganadería, Agricultura y PESCA de Paraguay. Resolución N° 503/019 DGSA Modificación de etiquetas para los Productos Fitosanitarios a base de los ingredientes activos Clotianidina, Imidacloprid, Tiametoxan y Clorpirifos, detsember 2019.

    (20)  Australian Pesticides and Veterinary Medicines Authority. Reconsideration of Neonicotinoid Approvals and Registrations. Commonwealth of Australia Gazette No. APVMA 23, november 2019. https://apvma.gov.au/sites/default/files/apvma_gazette_23_19_november_2019.pdf.

    (21)  New Zealand Environmental Protection Authority. Application to decide whether there are grounds for reassessment of the neonicotinoids clothianidin, thiamethoxam, imidacloprid, thiacloprid, and acetamiprid (APP203949), detsember 2019. https://www.epa.govt.nz/assets/FileAPI/hsno-ar/APP203949/APP203949_Final_Neonicotinoids_Decision_16-12-2019.pdf.

    (22)  United States Environmental Protection Agency. Proposed Interim Registration Review Decision Case Numbers 7620 and 7614. Docket Numbers EPA-HQ-OPP-2011-0865 and EPA-HQ-OPP-2011-0581, jaanuar 2020

    (23)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2002. aasta määrus (EÜ) nr 178/2002, millega sätestatakse toidualaste õigusnormide üldised põhimõtted ja nõuded, asutatakse Euroopa Toiduohutusamet ja kehtestatakse toidu ohutusega seotud menetlused (EÜT L 31, 1.2.2002, lk 1).

    (24)  https://www.cbd.int/doc/decisions/cop-14/cop-14-dec-06-en.pdf.

    (25)  ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon, 2019. The State of the World’s Biodiversity for Food and Agriculture, J. Bélanger & D. Pilling (toim). FAO Commission on Genetic Resources for Food and Agriculture Assessments. Rooma. 572 lk https://www.fao.org/3/CA3129EN/CA3129EN.pdf.

    (26)  Effects of decreases of animal pollinators on human nutrition and global health: a modelling analysis. MR Smith, GM Singh, D Mozaffarian, SS Myers. The Lancet 386, Issue 10007; 2015. doi: 10.1016/S0140-6736(15)61085-6.

    (27)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: Euroopa vähktõvevastase võitluse kava COM (2021) 44. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/et/TXT/?uri=COM%3A2021%3A44%3AFIN.

    (28)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: „Strateegia „Talust taldrikule“ õiglase, tervisliku ja keskkonnahoidliku toidusüsteemi edendamiseks“. COM (2020) 381. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX%3A52020DC0381.


    LISA

    Määruse (EÜ) nr 396/2005 II ja V lisa muudetakse järgmiselt:

    1)

    II lisas jäetakse klotianidiini ja tiametoksaami käsitlevad veerud välja;

    2)

    V lisas lisatakse klotianidiini ja tiametoksaami käsitlevad veerud.

    "Pestitsiidide jäägid ja jääkide piirnormid (mg/kg)

    Koodnumber

    Rühmad ja näited üksiktoodete kohta, mille suhtes kohaldatakse jääkide piirnorme  (1)

    Klotianidiin

    Tiametoksaam

    (1)

    (2)

    (3)

    (4)

    0100000

    VÄRSKE VÕI KÜLMUTATUD PUUVILI; PÄHKLID

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0110000

    Tsitrusviljad

     

     

    0110010

    Greibid

     

     

    0110020

    Apelsinid

     

     

    0110030

    Sidrunid

     

     

    0110040

    Laimid

     

     

    0110050

    Mandariinid

     

     

    0110990

    Muud (2)

     

     

    0120000

    Pähklid

     

     

    0120010

    Mandlid

     

     

    0120020

    Brasiilia pähklid

     

     

    0120030

    Kašupähklid

     

     

    0120040

    Kastanid

     

     

    0120050

    Kookospähklid

     

     

    0120060

    Sarapuupähklid

     

     

    0120070

    Makadaamiapähklid

     

     

    0120080

    Pekanipähklid

     

     

    0120090

    Piiniapähklid

     

     

    0120100

    Pistaatsiapähklid

     

     

    0120110

    Kreeka pähklid

     

     

    0120990

    Muud (2)

     

     

    0130000

    Õunviljad

     

     

    0130010

    Õunad

     

     

    0130020

    Pirnid

     

     

    0130030

    Küdooniad

     

     

    0130040

    Astelpihlaka viljad

     

     

    0130050

    Nisperod / jaapani villpöörise viljad

     

     

    0130990

    Muud (2)

     

     

    0140000

    Luuviljad

     

     

    0140010

    Aprikoosid

     

     

    0140020

    Maguskirsid

     

     

    0140030

    Virsikud

     

     

    0140040

    Ploomid

     

     

    0140990

    Muud (2)

     

     

    0150000

    Marjad ja väikesed puuviljad

     

     

    0151000

    a)

    Viinamarjad

     

     

    0151010

    Lauaviinamarjad

     

     

    0151020

    Veiniviinamarjad

     

     

    0152000

    b)

    Maasikad

     

     

    0153000

    c)

    Koguviljad

     

     

    0153010

    Pamplid

     

     

    0153020

    Põldmurakad

     

     

    0153030

    Vaarikad (punased ja kollased)

     

     

    0153990

    Muud (2)

     

     

    0154000

    d)

    Muud väikesed puuviljad ja marjad

     

     

    0154010

    Mustikad

     

     

    0154020

    Jõhvikad

     

     

    0154030

    Sõstrad (mustad, punased ja valged)

     

     

    0154040

    Karusmarjad (rohelised, punased ja kollased)

     

     

    0154050

    Kibuvitsamarjad

     

     

    0154060

    Mooruspuu marjad (mustad ja valged)

     

     

    0154070

    Õun-viirpuu marjad

     

     

    0154080

    Musta leedri marjad

     

     

    0154990

    Muud (2)

     

     

    0160000

    Mitmesugused puuviljad

     

     

    0161000

    a)

    Söödava koorega

     

     

    0161010

    Datlid

     

     

    0161020

    Viigimarjad

     

     

    0161030

    Lauaoliivid

     

     

    0161040

    Kinkanid

     

     

    0161050

    Tähtviljad

     

     

    0161060

    Hurmaad

     

     

    0161070

    Jambolanid

     

     

    0161990

    Muud (2)

     

     

    0162000

    b)

    Mittesöödava koorega, väikesed

     

     

    0162010

    Kiivid (rohelised, punased, kollased)

     

     

    0162020

    Litšid

     

     

    0162030

    Granadillid/marakujad

     

     

    0162040

    Kaktusviljad

     

     

    0162050

    Hariliku kuldlehiku viljad

     

     

    0162060

    Virgiinia persimonid

     

     

    0162990

    Muud (2)

     

     

    0163000

    c)

    Mittesöödava koorega, suured

     

     

    0163010

    Avokaadod

     

     

    0163020

    Banaanid

     

     

    0163030

    Mangod

     

     

    0163040

    Papaiad

     

     

    0163050

    Granaatõunad

     

     

    0163060

    Suhkurannoonad

     

     

    0163070

    Guajaavid

     

     

    0163080

    Ananassid

     

     

    0163090

    Hõlmise leivapuu viljad

     

     

    0163100

    Durianid

     

     

    0163110

    Oga-annoonad

     

     

    0163990

    Muud (2)

     

     

    0200000

    VÄRSKE VÕI KÜLMUTATUD KÖÖGIVILI

     

     

    0210000

    Juur- ja mugulköögivili

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0211000

    a)

    Kartulid

     

     

    0212000

    b)

    Troopiline juur- ja mugulköögivili

     

     

    0212010

    Kassaava/jahumanioki juured

     

     

    0212020

    Bataat

     

     

    0212030

    Jamss

     

     

    0212040

    Roogmaranta

     

     

    0212990

    Muud (2)

     

     

    0213000

    c)

    Muu juur- ja mugulköögivili, v.a suhkrupeet

     

     

    0213010

    Söögipeet

     

     

    0213020

    Porgand

     

     

    0213030

    Juurseller

     

     

    0213040

    Mädarõigas

     

     

    0213050

    Maapirn

     

     

    0213060

    Pastinaak

     

     

    0213070

    Juurpetersell

     

     

    0213080

    Redis

     

     

    0213090

    Aed-piimjuur

     

     

    0213100

    Kaalikas

     

     

    0213110

    Naeris

     

     

    0213990

    Muud (2)

     

     

    0220000

    Sibulköögivili

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0220010

    Küüslauk

     

     

    0220020

    Sibul

     

     

    0220030

    Pesasibul

     

     

    0220040

    Roheline sibul ja talisibul

     

     

    0220990

    Muud (2)

     

     

    0230000

    Viliköögivili

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0231000

    a)

    Maavitsalised

     

     

    0231010

    Tomat

     

     

    0231020

    Harilik paprika

     

     

    0231030

    Baklažaan

     

     

    0231040

    Söödav muskushibisk

     

     

    0231990

    Muud (2)

     

     

    0232000

    b)

    Kõrvitsalised – söödava koorega

     

     

    0232010

    Kurk

     

     

    0232020

    Kornišon

     

     

    0232030

    Kabatšokk

     

     

    0232990

    Muud (2)

     

     

    0233000

    c)

    Kõrvitsalised – mittesöödava koorega

     

     

    0233010

    Melon

     

     

    0233020

    Suureviljaline kõrvits

     

     

    0233030

    Arbuus

     

     

    0233990

    Muud (2)

     

     

    0234000

    d)

    Suhkrumais

     

     

    0239000

    e)

    Muu viliköögivili

     

     

    0240000

    Kapsasköögivili (v.a juured ja noorlehtedega põllukultuurid)

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0241000

    a)

    Õisikkapsad

     

     

    0241010

    Spargelkapsas

     

     

    0241020

    Lillkapsas

     

     

    0241990

    Muud (2)

     

     

    0242000

    b)

    Peakapsad

     

     

    0242010

    Rooskapsas

     

     

    0242020

    Peakapsas

     

     

    0242990

    Muud (2)

     

     

    0243000

    c)

    Lehtkapsad

     

     

    0243010

    Pekingi lehtnaeris / petsai

     

     

    0243020

    Kähar lehtkapsas ja söödakapsas

     

     

    0243990

    Muud (2)

     

     

    0244000

    d)

    Nuikapsad

     

     

    0250000

    Lehtköögivili, maitsetaimed ja söödavad õied

     

     

    0251000

    a)

    Aedsalat ja muud salatitaimed

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0251010

    Põldkännak

     

     

    0251020

    Aedsalat

     

     

    0251030

    Sile endiiviasigur / eskariool

     

     

    0251040

    Salatkress ning muud idandid ja võrsed

     

     

    0251050

    Ameerika kollakas

     

     

    0251060

    Põld-võõrkapsas/rukola

     

     

    0251070

    Kapsas-lehtsinep

     

     

    0251080

    Noorlehtedega põllukultuurid (sh Brassica liigid)

     

     

    0251990

    Muud (2)

     

     

    0252000

    b)

    Spinat ja muu samalaadne (lehed)

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0252010

    Spinat

     

     

    0252020

    Harilik portulak

     

     

    0252030

    Lehtpeet

     

     

    0252990

    Muud (2)

     

     

    0253000

    c)

    Hariliku viinapuu ja sarnaste liikide lehed

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0254000

    d)

    Ürt-allikkerss

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0255000

    e)

    Salatsigur

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0256000

    f)

    Maitsetaimed ja söödavad õied

    0,02  (*)

    0,02  (*)

    0256010

    Aed-harakputk

     

     

    0256020

    Murulauk

     

     

    0256030

    Lehtseller

     

     

    0256040

    Petersell

     

     

    0256050

    Aedsalvei

     

     

    0256060

    Rosmariin

     

     

    0256070

    Aed-liivatee

     

     

    0256080

    Vürtsbasiilik ja söödavad õied

     

     

    0256090

    Loorberilehed

     

     

    0256100

    Estragon

     

     

    0256990

    Muud (2)

     

     

    0260000

    Kaunköögivili

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0260010

    Oad (kaunadega)

     

     

    0260020

    Oad (kaunadeta)

     

     

    0260030

    Herned (kaunadega)

     

     

    0260040

    Herned (kaunadeta)

     

     

    0260050

    Läätsed

     

     

    0260990

    Muud (2)

     

     

    0270000

    Varsköögivili

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0270010

    Spargel

     

     

    0270020

    Kardi

     

     

    0270030

    Varsseller

     

     

    0270040

    Salat-apteegitill

     

     

    0270050

    Harilik artišokk

     

     

    0270060

    Porrulauk

     

     

    0270070

    Rabarber

     

     

    0270080

    Bambusevõrsed

     

     

    0270090

    Palmipungad

     

     

    0270990

    Muud (2)

     

     

    0280000

    Seened, samblad ja samblikud

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0280010

    Kultuurseened

     

     

    0280020

    Metsaseened

     

     

    0280990

    Samblad ja samblikud

     

     

    0290000

    Vetikad ja prokarüoodid

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0300000

    KAUNVILI

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0300010

    Oad

     

     

    0300020

    Läätsed

     

     

    0300030

    Herned

     

     

    0300040

    Lupiinid/lupiinioad

     

     

    0300990

    Muud (2)

     

     

    0400000

    ÕLISEEMNED JA ÕLIVILI

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0401000

    Õliseemned

     

     

    0401010

    Linaseemned

     

     

    0401020

    Maapähklid

     

     

    0401030

    Unimagunaseemned

     

     

    0401040

    Seesamiseemned

     

     

    0401050

    Päevalilleseemned

     

     

    0401060

    Rapsiseemned

     

     

    0401070

    Sojaoad

     

     

    0401080

    Sinepiseemned

     

     

    0401090

    Puuvillaseemned

     

     

    0401100

    Kõrvitsaseemned

     

     

    0401110

    Värvisafloori seemned

     

     

    0401120

    Hariliku kurgirohu seemned

     

     

    0401130

    Põldtudra seemned

     

     

    0401140

    Kanepiseemned

     

     

    0401150

    Riitsinuseseemned

     

     

    0401990

    Muud (2)

     

     

    0402000

    Õlivili

     

     

    0402010

    Oliivid õli tootmiseks

     

     

    0402020

    Õlipalmi tuumad

     

     

    0402030

    Õlipalmi viljad

     

     

    0402040

    Hariliku kapokipuu viljad

     

     

    0402990

    Muud (2)

     

     

    0500000

    TERAVILI

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0500010

    Oder

     

     

    0500020

    Tatar ja muu ebateravili

     

     

    0500030

    Mais

     

     

    0500040

    Harilik hirss

     

     

    0500050

    Kaer

     

     

    0500060

    Riis

     

     

    0500070

    Rukis

     

     

    0500080

    Harilik sorgo

     

     

    0500090

    Nisu

     

     

    0500990

    Muud (2)

     

     

    0600000

    TEED, KOHV, TAIMETEED, KAKAO JA JAANIKAUNAD

     

     

    0610000

    Teed

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0620000

    Kohvioad

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0630000

    Taimeteed

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0631000

    a)

    Õitest

     

     

    0631010

    Kummel

     

     

    0631020

    Hapu hibisk

     

     

    0631030

    Roos

     

     

    0631040

    Jasmiin

     

     

    0631050

    Pärn

     

     

    0631990

    Muud (2)

     

     

    0632000

    b)

    Lehtedest ja ürtidest

     

     

    0632010

    Maasikas

     

     

    0632020

    Tee-punapõõsas

     

     

    0632030

    Matepuu

     

     

    0632990

    Muud (2)

     

     

    0633000

    c)

    Juurtest

     

     

    0633010

    Palderjan

     

     

    0633020

    Ženženn

     

     

    0633990

    Muud (2)

     

     

    0639000

    d)

    Muudest taimeosadest

     

     

    0640000

    Kakaooad

    0,02  (*)

    0,02  (*)

    0650000

    Jaanikaunad/jaanileivad

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0700000

    HUMAL

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0800000

    MAITSEAINED

     

     

    0810000

    Seemned

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0810010

    Aniis

     

     

    0810020

    Pärsia köömen

     

     

    0810030

    Seller

     

     

    0810040

    Koriander

     

     

    0810050

    Harilik vürtsköömen

     

     

    0810060

    Aedtill

     

     

    0810070

    Harilik apteegitill

     

     

    0810080

    Põld-lambalääts

     

     

    0810090

    Muskaatpähkel

     

     

    0810990

    Muud (2)

     

     

    0820000

    Viljad

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0820010

    Piment

     

     

    0820020

    Jaapani pipar

     

     

    0820030

    Köömen

     

     

    0820040

    Kardemon

     

     

    0820050

    Kadakamarjad

     

     

    0820060

    Pipar (must, roheline ja valge)

     

     

    0820070

    Vanill

     

     

    0820080

    Tamarind

     

     

    0820990

    Muud (2)

     

     

    0830000

    Puukoor

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0830010

    Kaneel

     

     

    0830990

    Muud (2)

     

     

    0840000

    Juured ja risoomid

     

     

    0840010

    Lagritsa-magusjuur

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0840020

    Harilik ingver

     

     

    0840030

    Harilik kollajuur / kurkum

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0840040

    Mädarõigas

     

     

    0840990

    Muud (2)

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0850000

    Pungad

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0850010

    Nelk

     

     

    0850020

    Kappar

     

     

    0850990

    Muud (2)

     

     

    0860000

    Õie emakasuue

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0860010

    Safran

     

     

    0860990

    Muud (2)

     

     

    0870000

    Seemnerüü

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    0870010

    Muskaatõis

     

     

    0870990

    Muud (2)

     

     

    0900000

    SUHKRUTAIMED

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    0900010

    Suhkrupeedi juured

     

     

    0900020

    Harilik suhkruroog

     

     

    0900030

    Juursigur

     

     

    0900990

    Muud (2)

     

     

    1000000

    LOOMSED TOOTED – MAISMAALOOMAD

     

     

    1010000

    Koed

    0,02  (*)

    0,02  (*)

    1011000

    a)

    Sead

     

     

    1011010

    Lihaskude

     

     

    1011020

    Rasvkude

     

     

    1011030

    Maks

     

     

    1011040

    Neerud

     

     

    1011050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1011990

    Muud (2)

     

     

    1012000

    b)

    Veised

     

     

    1012010

    Lihaskude

     

     

    1012020

    Rasvkude

     

     

    1012030

    Maks

     

     

    1012040

    Neerud

     

     

    1012050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1012990

    Muud (2)

     

     

    1013000

    c)

    Lambad

     

     

    1013010

    Lihaskude

     

     

    1013020

    Rasvkude

     

     

    1013030

    Maks

     

     

    1013040

    Neerud

     

     

    1013050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1013990

    Muud (2)

     

     

    1014000

    d)

    Kitsed

     

     

    1014010

    Lihaskude

     

     

    1014020

    Rasvkude

     

     

    1014030

    Maks

     

     

    1014040

    Neerud

     

     

    1014050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1014990

    Muud (2)

     

     

    1015000

    e)

    Hobuslased

     

     

    1015010

    Lihaskude

     

     

    1015020

    Rasvkude

     

     

    1015030

    Maks

     

     

    1015040

    Neerud

     

     

    1015050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1015990

    Muud (2)

     

     

    1016000

    f)

    Kodulinnud

     

     

    1016010

    Lihaskude

     

     

    1016020

    Rasvkude

     

     

    1016030

    Maks

     

     

    1016040

    Neerud

     

     

    1016050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1016990

    Muud (2)

     

     

    1017000

    g)

    Muud põllumajanduslikud maismaaloomad

     

     

    1017010

    Lihaskude

     

     

    1017020

    Rasvkude

     

     

    1017030

    Maks

     

     

    1017040

    Neerud

     

     

    1017050

    Söödav rups (v.a maks ja neerud)

     

     

    1017990

    Muud (2)

     

     

    1020000

    Piim

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    1020010

    Veised

     

     

    1020020

    Lambad

     

     

    1020030

    Kitsed

     

     

    1020040

    Hobused

     

     

    1020990

    Muud (2)

     

     

    1030000

    Linnumunad

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    1030010

    Kanad

     

     

    1030020

    Pardid

     

     

    1030030

    Haned

     

     

    1030040

    Vutid

     

     

    1030990

    Muud (2)

     

     

    1040000

    Mesi ja muud mesindustooted

    0,05  (*)

    0,05  (*)

    1050000

    Kahepaiksed ja roomajad

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    1060000

    Selgrootud maismaaloomad

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    1070000

    Vabas looduses elavad maismaaselgroogsed

    0,01  (*)

    0,01  (*)

    1100000

    LOOMSED TOOTED — KALA, KALATOOTED JA MUUD MEREVEE JA MAGEVEE TOIDUAINED (8)

     

     

    1200000

    ÜKSNES LOOMASÖÖDAKS KASUTATAVAD TOOTED VÕI NENDE OSAD (8)

     

     

    1300000

    TÖÖDELDUD TOIDUAINED (9)

     

     


    (*)  Tähistab alumist analüütilist määramispiiri.

    (1)  Selliste taimsete ja loomsete toodete täielik loetelu, mille puhul kohaldatakse jääkide piirnorme, on esitatud I lisas."


    Top