Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2372

    Nõukogu määrus (EL) 2022/2372, 24. oktoober 2022, selliste meetmete raamistiku kohta, millega tagatakse kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus liidu tasandi rahvatervisealases hädaolukorras

    ST/6569/2022/INIT

    ELT L 314, 6.12.2022, p. 64–78 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2372/oj

    6.12.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 314/64


    NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2022/2372,

    24. oktoober 2022,

    selliste meetmete raamistiku kohta, millega tagatakse kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus liidu tasandi rahvatervisealases hädaolukorras

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 122 lõiget 1,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Komisjoni võetud ajutised meetmed COVID-19 leviku piiramiseks olid reageerivad ja liit ei olnud piisavalt ette valmistatud selleks, et tagada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tõhus väljatöötamine, tootmine, hankimine ja jaotamine, eriti COVID-19 pandeemia varajases etapis. Pandeemiaolukorras tulid esile ka ebapiisav järelevalve teadusuuringute ja tootmisvõimsuse üle ning ülemaailmsete tarneahelatega seotud nõrgad kohad.

    (2)

    Saadud kogemused on näidanud vajadust meetmete raamistiku järele, et tagada kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus rahvatervisealases hädaolukorras, mis võimaldab liidul võtta vajalikke meetmeid, et tagada kriisi korral selliste vahendite piisav ja õigeaegne kättesaadavus ja tarnimine, kui see on majanduslikku olukorda arvestades asjakohane. Seetõttu on käesoleva määruse eesmärk luua majanduspoliitika vahend, mis on oluline, et hoida ära selliseid tervisekriiside negatiivseid majanduslikke tagajärgi nagu majanduslangus, töötus, turuhäired, siseturu killustumine ja kiire tootmise takistused – mida on COVID-19 pandeemiaga seoses ulatuslikult esinenud – ning et lõppeesmärgina liidu ja selle liikmesriikide majanduslikku stabiilsust kaitsta.

    (3)

    Kui liidu tasandil tunnistatakse rahvatervisealast hädaolukorda, peaks nõukogul olema võimalik komisjoni ettepaneku põhjal vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu („ELi toimimise leping“) artikli 122 lõikele 1 otsustada käivitada meetmete raamistik ulatuses, milles need meetmed on majanduslikku olukorda arvestades asjakohased, võttes arvesse vajadust tagada vastavalt ELi toimimise lepingu artiklile 9 inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse ning võttes arvesse võimalikke riske, mis tulenevad kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tarnete ülemaailmsetest häiretest ja mis võivad mõjutada liikmesriikide tervisesüsteeme. Komisjoni ettepanekus tuleks selgitada käesoleva määrusega kehtestatud meetmete raamistiku, millega tagatakse kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus liidu tasandi rahvatervisealases hädaolukorras („hädaolukorraraamistik“), kavandatava rakendamise, sealhulgas iga rakendada plaanitava meetme põhjuseid ja vajadust, samuti iga kavandatud meetme eeldatava mõju, subsidiaarsuse, proportsionaalsuse ja finantsmõju analüüsi. Meetmete kohaldamine hädaolukorraraamistikus peaks olema ajaliselt piiratud kuni kuuekuulise ajavahemikuga. Nende meetmete kehtivust peaks olema võimalik olukorrast olenevalt pikendada. Selliste meetmete rakendamisel tuleks arvesse võtta liikmesriikide vastutust oma terviseteenuste ja arstiabi korraldamisel ja kättesaadavaks muutmisel, sealhulgas vahendite jaotamisel riiklikul tasandil, nagu on osutatud ELi toimimise lepingu artikli 168 lõikes 7.

    (4)

    Hädaolukorraraamistik peaks hõlmama kriisi korral olulisi meditsiinivahendeid käsitleva tervisekriisinõukogu loomist, et tagada lähenemisviiside kooskõlastamine liidu tasandil. See on eriti oluline, arvestades vastutuse jaotust liidu ja liikmesriikide vahel. Tervisekriisinõukogu toetamiseks peaks komisjonil olema võimalik omal algatusel või tervisekriisinõukogu ettepanekul moodustada alarühmi või ajutisi töörühmi, sealhulgas vajaduse korral tööstusküsimustega tegelevaid alarühmi. Selleks et tagada liikmesriikide tõhus ja süstemaatiline osalemine käesoleva määruse rakendamiseks tehtavates otsustes, tuleks sätestada tervishoiukriisinõukogu arutelude eeskirjad. Tervisekriisinõukogu liikmed peaksid arutelude käigus andma endast parima, et saavutada konsensus. Kui konsensust ei saavutata ja selleks, et tagada sujuv arutelumehhanism, peaks tervisekriisinõukogu tegema otsused kahekolmandikulise häälteenamusega, mille puhul igal liikmesriigil on üks hääl. Peale selle on tervisekriisinõukogu tõhusaks toimimiseks ja kiireks otsuste tegemiseks kasulik, et seda toetaks komisjoni 16. septembri 2021. aasta otsusega (1) loodud ELi tervisealasteks hädaolukordadeks valmisoleku ja neile reageerimise asutus (HERA). Sellise hädaolukordadeks valmisoleku ja neile reageerimisega tuleb anda hinnang käesoleva määruse kohaste meetmete rakendamisele, teha ettepanekud tervisekriisinõukogu töökorra, läbirääkimisvolituste kavandite ja ühishangete menetlusnormide kohta ning esitada asjakohase teabe kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise ja tootmisrajatiste loetelu koostamiseks. Liikmesriikide osalemine peaks samuti aitama kaasa vajalikule koordineerimisele käesoleva määruse rakendamise ning HERA tegevuse vahel. Tervisekriisinõukogul peaks olema võimalik vajaduse korral koordineerida oma tegevust ka komisjoni 16. septembri 2021. aasta otsuses osutatud HERA juhatusega.

    (5)

    Liikmesriigid ja komisjon peaksid tervisekriisinõukogusse määrama oma esindaja ja asendusliikme.

    (6)

    Komisjon peaks tagama, et koostatakse kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete loetelu ning jälgitakse nende pakkumist ja nõudlust. See peaks andma põhjaliku ülevaate kriisiga seotud vajalikest meditsiinivahenditest ning liidu suutlikkusest seda vajadust rahuldada ja suunata asjakohaste otsuste tegemist rahvatervisealastes hädaolukordades.

    (7)

    Võttes arvesse Euroopa Ravimiameti (EMA) volitusi ja tema rolli ravimite, meditsiiniseadmete ja in vitro diagnostika meditsiiniseadmete võimaliku ja tegeliku nappuse jälgimisel ja leevendamisel, sealhulgas esmatähtsate ravimite ja meditsiiniseadmete loetelude koostamisel vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2022/123, (2) tuleks tagada komisjoni ja EMA vaheline tihe koostöö ja kooskõlastamine, et rakendada käesolevas määruses sätestatud meetmeid. Käesoleva määruse artiklites 7–13 sätestatud ülesannete täitmisel peaks komisjon, sealhulgas HERA, täielikult austama EMA kohustusi. Tervisekriisinõukogusse tuleks kutsuda vaatlejatena määruse (EL) 2022/123 artikli 21 kohaselt loodud meditsiiniseadmete nappuse juhtrühma esindaja, nimetatud määruse artikli 15 kohaselt loodud hädaolukordade rakkerühma esindaja ning nimetatud määruse artikli 3 kohaselt loodud ravimite nappuse ja ohutuse juhtrühma esindaja. See peaks täiendama andmete ja teabe sujuvat edastamist liidu tasandi rahvatervisealastes hädaolukordades, sealhulgas integreeritud IT-süsteemide kaudu.

    (8)

    Seoses meditsiinivahendite nõudluse ja pakkumise seirega kolmandates riikides peaks komisjon rahvusvahelise koostöö soodustamiseks jätkama dialoogi oma partneritega.

    (9)

    Meetmetes tuleks arvesse võtta ka struktuure ja mehhanisme, mis on kehtestatud tõsiseid piiriüleseid terviseohte käsitlevate liidu õigusaktidega, nimelt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2022/2371 (3) ning Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) laiendatud volitusi käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2022/2370, (4) et tagada määruse (EL) 2022/2371 artiklitega 4 ja 24 loodud hädaolukordadele reageerimise kooskõlastamine terviseohutuse komitees ja rahvatervise hädaolukordade nõuandekomitees, võttes arvesse ECDC panust epidemioloogilisesse järelevalvesse ja seiresse. Tervisekriisinõukogu koosolekutele tuleks kutsuda osalema Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse direktor ning rahvatervise hädaolukordade nõuandekomitee esindaja. Tervisekriisinõukogusse tuleks ka kutsuda vaatlejana üks terviseohutuse komitee liige.

    (10)

    Kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete puhul tuleks tagada tõhusad hankemenetlused. Sellega seoses võib komisjon tegutseda osalevate liikmesriikide keskse hankijana vastavalt normidele ja menetlustele, mis on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL, Euratom) 2018/1046 (5) ning, kui see on asjakohane, nõukogu määruses (EL) 2016/369, (6) ning ühistele hankemenetlustele, millele on osutatud määruse (EL) 2022/2371 artiklis 12. Selleks et võimaldada kriisiajal teha kiireid ja tõhusaid hankeid, võib osutuda vajalikuks menetlusi lihtsustada. Lisaks tuleks COVID-19 pandeemia ajal saadud hankekogemustest õppimiseks tagada liikmesriikide parem osalemine lepingute ettevalmistamises ja sõlmimises. Komisjoni ja liikmesriikide vaheliste lepingutega tuleks tagada, et kõigil liikmesriikidel on võrdne ja õigeaegne juurdepääs kogu teabele ja et nende vajadusi võetakse nõuetekohaselt arvesse. Käesoleva määruse alusel tehtud kriisi korral oluliste meditsiinivahendite hanked võivad olla ainupädevusse kuuluvad või mitte, sõltuvalt osalevate liikmesriikide nõusolekust selliste piirangutega.

    (11)

    Lähtudes liikmesriikide vajadustest, nagu on soovitanud tervisekriisinõukogu, peaks komisjon püüdma tagada, et kõik käesoleva määruse alusel hangitavad või välja töötatud kriisi korral olulised meditsiinivahendid vastavad asjakohastele liidu ja vajaduse korral riiklikele regulatiivsetele nõuetele, võimaldades asjakohasel juhul ka erandeid või muid riiklikke vabastusi.

    (12)

    Neid hankemenetlusi võib toetada vajalike ettevalmistavate meetmetega, sealhulgas kohapealsete kontrollkäikudega kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmisrajatiste asukohta. See peaks võimaldama kriisi korral oluliste meditsiinivahendite õigeaegset hankimist ja ostmist kogu liidus ning suurendama nende kättesaadavust kõigis liikmesriikides, et esmaeesmärgina tagada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite võimalikult kiire kättesaadavus ja jaotamine igale liikmesriigile vajalikus koguses ja kõigi vajalike tagatistega. Ümberpaigutamise, ümberjaotamise, edasimüümise, laenamise ja annetamise võimalust tuleks juba ostu sooritamise ajal lepinguliselt arvesse võtta.

    (13)

    Käesoleva määrusega hõlmatud juhtudel võib olla põhjendatud käesoleva määruse kohaldamisel korraldatud hankemenetlustest tulenevate lepingute viivitamatu sõlmimine ja täitmine, võttes arvesse tervisekriisi ja sellest tulenevate majandusraskuste äärmist kiireloomulisust. Samuti võib osutuda vajalikuks selliste lepingute kohandamine, mis on tingimata vajalikud rahvatervisealase hädaolukorra arenguga kohanemiseks, ning avaliku sektori hankijate lisamine lepingu täitmise jooksul. Sellel konkreetsel põhjusel on vaja lubada teha määruse (EL, Euratom) 2018/1046 konkreetsetest sätetest erandeid, mille avaliku sektori hankija nõuetekohaselt dokumenteerib. Kuna need erandid võetakse kasutusele käesoleva hädaolukorraraamistiku jaoks, on need ajutised ja neid kohaldatakse üksnes käesoleva määruse artiklis 8 osutatud meetme rakendamise ajal.

    (14)

    Liidu tasandi rahvatervisealases hädaolukorras võib nõudlus kriisi korral oluliste meditsiinivahendite järele olla pakkumisest suurem. Sellisel juhul on kriisi korral oluliste meditsiinivahendite kiirem tootmine ja valmistamine väga tähtis ning komisjonile tuleks anda volitus mobiliseerida liidus kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise suurendatud suutlikkus näiteks vaktsiinide ja ravimite tootmiseks alati valmis olevate tootmiskohtade võrgustiku (EU FAB) raames ning tagada vajalike toorainete ja lisaseadmete tarneahelate vastupidavus. Komisjoni 17. veebruari 2021. aasta teatise „HERA Incubator – COVID-19 variantidega seotud ohu ühine ennetamine“ kohaselt on EU FAB vaktsiinide ja ravimite tootmiseks alati valmis olevate, ühele ja/või mitmele kasutajale ette nähtud, ühe ja/või mitme tehnoloogiaga tootmiskohtade Euroopa tasandi võrgustik.

    (15)

    Liidu tasandil tuleks välja töötada ja kokku leppida tõhusad mehhanismid, et tagada ümberjaotamine juhtudel, kui tootmise kiire kasv on põhjustanud olukorra, kus nõudlus ületab pakkumise.

    (16)

    Rahvatervisealases hädaolukorras on vaja asjakohaseid intellektuaalomandi vahendeid, et leevendada arendustegevusest loobumise ohtu või kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tarnimise probleeme, eriti juhul, kui riigiasutused on andnud nende vahendite väljatöötamiseks ja tootmiseks rahalist toetust. Seepärast peaks komisjonil olema võimalik kaitsemeetme ja stimuleeriva tegurina põhjendatud erandjuhtudel nõuda õiglastel ja mõistlikel tingimustel intellektuaalomandi õiguste ja oskusteabe litsentsimist, kui see on seotud selliste meditsiinivahenditega, mille väljatöötamist ja tootmist on komisjon rahastanud. Selliste meditsiinivahenditega seotud intellektuaalomandi ja oskusteabe litsentsimise hõlbustamisel peaks komisjon võtma arvesse nende meditsiiniseadmete väljatöötamise ja tootmise eelrahastamist liidu või liikmesriikide poolt.

    (17)

    Tuleks tagada hädaolukorra teadusuuringute ja innovatsiooni kavade kasutuselevõtt, samuti ravimitele uue kasutusotstarbe leidmine ja kliiniliste uuringute võrgustike mobiliseerimine ning kliiniliste uuringute läbiviimine, et vähendada mis tahes viivitusi kriisi korral oluliste meditsiinivahendite väljatöötamisel. Teadus- ja innovatsioonitegevuses peaks olema võimalik kasutada Euroopa digitaalset taristut ja samuti platvorme, mis tegutsevad Euroopa avatud teaduse pilve ja muude ligipääsetavate ELi digitaalsete platvormide kaudu, et saada kiireks analüüsiks juurdepääs (reaalmaailma) andmetele. Komisjoni ning ECDC ja EMA kui uute ja uue kasutusotstarbega ravimite alase teadusliku nõustamise ja hindamise eest vastutava ameti vahel tuleks tagada tihe kooskõlastamine nendes küsimustes ja ravimitele loa andmisega seotud regulatiivsetes aspektides, sealhulgas loa saanud ravimite uute tootmiskohtade loomisega seoses, ning tagada, et kliinilised uuringud ja neist saadud tõendid on uute või uue kasutusotstarbega ravimite lubamiseks vastuvõetavad. Hädaolukorra teadusuuringud võivad hõlmata ka diagnostilist valmisolekut. See peaks võimaldama olulistel osalejatel ja asjaomasel taristul olla rahvatervisealastes hädaolukordades tegutsemiseks kohe valmis, vähendades sellega igasuguseid viivitusi.

    (18)

    Rahvatervisealases hädaolukorras on pakkumise ja nõudluse juhtimise lahutamatuks osaks üksikasjalikud ülevaated kriisi korral oluliste meditsiinivahendite olemasolevast ja lähitulevikus võimalikust tootmisvõimsusest liidus. Seepärast tuleks luua kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise ja tootmisrajatiste andmekogu ja seda korrapäraselt ajakohastada, võttes aluseks asjaomaste ettevõtjate kohustusliku teabeedastuse.

    (19)

    Tooraine, tarvikute, meditsiiniseadmete või taristuga seotud varustuskindluse häire võib kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmist mõjutada. Varustuskindluse häire või selle ohu tuvastamisel peaks andmekogus olema ka sellealane teave. See täiendab üksikasjalikku ülevaadet liidu olemasolevast ja lähitulevikus võimalikust tootmisvõimsusest ning aitab võtta arvesse tarnetegureid, mis võivad tootmisvõimsust mõjutada, ning parandada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite pakkumise ja nõudluse juhtimist liidu tasandil.

    (20)

    Tootmisvõimsust, toorainet, tarvikuid, meditsiiniseadmeid ja taristut käsitlevate üksikasjalike ülevaadete põhjal võib osutuda vajalikuks võtta täiendavaid meetmeid tarneahelate ja tootmisvõimsuse tugevdamiseks. Kui turg ei taga või ei suuda tagada vajalike kriisi korral oluliste meditsiinivahendite piisavat varu, võib komisjon nendes valdkondades rakendada meetmeid, mille eesmärk on suurendada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete olemasolu ja kättesaadavust.

    (21)

    Määrusega (EL) 2016/369 on ette nähtud erakorralise rahalise toetuse paindlik raamistik. See võimaldab anda toetust, mida ei saa rakendada olemasolevate rahastamisprogrammide kaudu. Sellist vahendit peaks olema võimalik kasutada, kui liidu tasandil tunnistatakse rahvatervisealast hädaolukorda sellises ulatuses, mis on majanduslikku olukorda arvestades asjakohane, võttes arvesse vajadust tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse. Erakorraline rahastamine peaks toimuma erakorralise toetuse rahastamisvahendist kooskõlas asjakohaste eelarvemenetlustega.

    (22)

    Selleks et tagada käesoleva määruse ühetaolised rakendamistingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Neid volitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 (7). Nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel, mis on seotud rahvatervisealase hädaolukorraga, peaks komisjon võtma vastu viivitamata kohaldatavad rakendusaktid, kui tungiv kiireloomulisus seda nõuab.

    (23)

    Kui käesoleva määruse kohane tegevus hõlmab isikuandmete töötlemist, peaks iga selline töötlemine olema kooskõlas isikuandmete kaitset käsitlevate asjaomaste liidu õigusaktidega, nimelt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrustega (EL) 2016/679 (8) ja (EL) 2018/1725 (9).

    (24)

    Komisjon peaks hädaolukorraraamistiku rakendamise läbi vaatama. Läbivaatamise käigus tuleks arvesse võtta HERA kriisitegevust koos selle valmisolekumeetmetega. Tähelepanu tuleks pöörata ka asjakohastele kogemustele, mida saadakse nii ettevalmistus- kui ka kriisirežiimi ajal, ning vajadusele luua eraldiseisev üksus, näiteks amet.

    (25)

    Kuna käesoleva määruse eesmärki luua meetmete raamistik, millega tagatakse kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus liidu tasandi rahvatervisealases hädaolukorras, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab seda selliste meditsiinivahendite piisava ja õigeaegse kättesaadavuse ja tarnimise tagamiseks vajalike meetmete ulatuse või mõju tõttu paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja kohaldamisala

    1.   Käesoleva määrusega luuakse meetmete raamistik, millega tagatakse kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus rahvatervisealases hädaolukorras (edaspidi „hädaolukorraraamistik“).

    2.   Hädaolukorraraamistik hõlmab järgmist:

    a)

    tervisekriisinõukogu loomine;

    b)

    kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainetega seotud seire ning nende hankimine ja ostmine;

    c)

    hädaolukorra teadusuuringute ja innovatsiooni kavade käivitamine ning kogu liitu hõlmavate kliiniliste uuringute võrgustike ja andmejagamisplatvormide kasutamine;

    d)

    liidu erakorraline rahastamine, sealhulgas määruse (EL) 2016/369 alusel;

    e)

    kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmist, kättesaadavust ja tarnimist käsitlevad meetmed, sealhulgas andmekogu koostamine kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise, tootmisrajatiste ja asjakohasel juhul toorainete, tarvikute, meditsiiniseadmete ning taristu kohta ja meetmed, mille eesmärk on suurendada nende tootmist liidus.

    3.   Hädaolukorraraamistiku võib aktiveerida üksnes ulatuses, milles see on majanduslikku olukorda arvestades asjakohane, võttes arvesse vajadust tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)

    „seire“ – seire määruse (EL) 2022/2371 artikli 3 punktis 6 määratletud tähenduses;

    2)

    „rahvatervisealane hädaolukord“ – liidu tasandi rahvatervisealane hädaolukord, mida komisjon on tunnistanud vastavalt määruse (EL) 2022/2371 artiklile 23;

    3)

    „meditsiinivahendid“ – määruse (EL) 2022/2371 artikli 3 punktis 10 osutatud meditsiinivahendid, sealhulgas isikukaitsevahendid ja inimpäritoluga ained;

    4)

    „tooraine“ – materjal, mis on vajalik kriisi korral oluliste meditsiinivahendite nõutava koguse tootmiseks;

    5)

    „reaalandmed“ – andmed patsiendi tervisliku seisundi või tervishoiuteenuste osutamise kohta muudest allikatest kui kliinilised uuringud.

    Artikkel 3

    Hädaolukorraraamistiku käivitamine

    1.   Kui tunnistatakse rahvatervisealast hädaolukorda, võib nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal võtta vastu määruse, millega käivitatakse hädaolukorraraamistik, kui see on majanduslikku olukorda arvestades asjakohane, võttes arvesse vajadust tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse.

    2.   Kui nõukogu rakendab artiklites 7–13 sätestatud meetme või mitu sellist meedet, siis kohaldatakse artiklit 5.

    3.   Nõukogu sätestab hädaolukorraraamistiku käivitamist käsitlevas määruses, millised artiklites 7–13 sätestatud meetmed on majanduslikku olukorda arvestades asjakohased, võttes arvesse vajadust tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse, ja milliseid meetmeid tuleb seetõttu rakendada.

    4.   Hädaolukorraraamistik käivitatakse kuni kuuekuuliseks ajavahemikuks ja seda võib pikendada artiklis 4 sätestatud korras.

    5.   Hädaolukorraraamistiku käivitamist käsitlev määrus ei piira Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse nr 1313/2013/EL (10) kohaldamist ega hädaolukordadele reageerimise koordineerimiskeskuse üldist koordineerivat rolli liidu elanikkonnakaitse mehhanismi raames, mis on mõlemad loodud nimetatud määruse alusel, ega nõukogu otsusega 2014/415/EL (11) loodud kriisidele poliitilist reageerimist käsitleva ELi integreeritud korra (IPCR) poliitilist koordineerimist.

    Artikkel 4

    Hädaolukorraraamistiku käivitamise ajavahemiku pikendamine, lõpetamine ja lõppemine

    1.   Hiljemalt kolm nädalat enne hädaolukorraraamistiku käivitamise ajavahemiku lõppemist esitab komisjon nõukogule tervisekriisinõukoguga konsulteerides koostatud aruande, milles hinnatakse, kas nimetatud ajavahemikku tuleks pikendada. Aruandes analüüsitakse eelkõige rahvatervise olukorda ja rahvatervise kriisi majanduslikke tagajärgi liikmesriikides ja liidus tervikuna, samuti käesoleva määruse alusel varem rakendatud meetmete mõju.

    2.   Komisjon võib teha nõukogule ettepaneku pikendamise kohta täpsustades, milliseid meetmeid on asjakohane pikendada, kui lõikes 1 osutatud hinnangus jõutakse järeldusele, et hädaolukorraraamistiku käivitamise ajavahemikku on vaja pikendada. Ajavahemikku pikendatakse kuni kuus kuud. Nõukogu võib korduvalt otsustada hädaolukorraraamistiku käivitamise ajavahemikku pikendada, kui see on majanduslikku olukorda arvestades asjakohane, võttes arvesse vajadust tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse.

    3.   Komisjon võib teha nõukogule ettepaneku võtta vastu määrus, millega lisaks juba rakendatud meetmetele rakendatakse artiklites 7–13 sätestatud täiendavad meetmed või nendes sätestatud rakendatud meetmed lõpetatakse, kui see on majanduslikku olukorda arvestades asjakohane, võttes arvesse vajadust tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse.

    4.   Kui hädaolukorraraamistiku käivitamise ajavahemik on lõppenud, lõpetatakse artiklite 7–13 kohaselt võetud meetmete kohaldamine.

    5.   Artiklites 7–13 sätestatud meetmed lõpetatakse automaatselt, kui rahvatervise hädaolukord vastavalt määruse (EL) 2022/2371 artikli 23 lõikele 2 lõpetatakse.

    Artikkel 5

    Tervisekriisinõukogu

    1.   Kui nõukogu rakendab kooskõlas artikliga 3 ühte või mitut artiklites 7–13 sätestatud meedet, luuakse tervisekriisinõukogu ja kindlustatakse nõukogu, komisjoni, asjaomaste liidu ametite, organite ja üksuste ning liikmesriikide tegevuse kooskõlastamine, et tagatud oleks kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega varustatus ja nende kättesaadavus.

    Tervisekriisinõukogu annab komisjonile abi ja suuniseid artiklite 7–13 kohaselt võetavate meetmete ettevalmistamisel ja rakendamisel. Sel eesmärgil annab komisjon tervisekriisinõukogule pidevalt teavet kavandatavate ja võetud meetmete kohta.

    2.   Tervisekriisinõukogu lõpetab tegevuse, kui kõik artiklites 7–13 sätestatud meetmed on lõpetatud või lõppenud.

    3.   Tervisekriisinõukogusse kuuluvad komisjon ja üks esindaja igast liikmesriigist. Iga liikmesriik nimetab ühe esindaja ja ühe asendusesindaja. Komisjon tagab tervisekriisinõukogule sekretariaaditeenuste osutamise.

    4.   Tervisekriisinõukogu kaaseesistujad on komisjon ja nõukogu roteeruvat eesistumist teostav liikmesriik.

    Tervisekriisinõukogu tagab, et vaatlejatena osalevad kõik asjaomased liidu institutsioonid, ametid, organid, üksused ning asutused, sealhulgas Euroopa Ravimiamet (EMA), Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) ning rahvatervisealase hädaolukorra nõuandekomitee. Tervisekriisinõukogu kutsub vaatlejana osalema Euroopa Parlamendi esindaja ja tervishoiukomiteesse liikmesriigi esindaja ning, kui see on asjakohane ja kooskõlas tervisekriisinõukogu kodukorraga, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) esindaja.

    5.   Tervisekriisinõukogu tagab kooskõlastamise ja teabevahetuse struktuuridega, mis on loodud järgmiste õigusaktidega:

    a)

    määrus (EL) 2022/123 rahvatervisealase hädaolukorra ajal seoses ravimite ja meditsiiniseadmetega;

    b)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 851/2004 (12) rahvatervisealase hädaolukorra ajal;

    c)

    määrus (EL) 2022/2371, eelkõige terviseohutuse komiteega ja rahvatervisealase hädaolukorra nõuandekomiteega;

    d)

    otsus nr 1313/2013/EL ja eelkõige hädaolukordadele reageerimise koordineerimiskeskus, et kõrvaldada tegevuslüngad kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete kättesaadavuses ning tagada vajaduse korral kohapealsete järelevalve- ja koordineerimisülesannete täitmine.

    6.   Tervisekriisinõukogu tagab teabevahetuse kriisidele poliitilise reageerimise integreeritud mehhanismiga (IPCR).

    7.   Tervisekriisinõukogu kaaseesistujad võivad kutsuda tervisekriisinõukogu või selle alarühmade töös vastavalt päevakorra teemadele juhtumipõhiselt vaatlejana osalema eriteadmistega eksperte. Selliste ekspertide hulgas võib olla liidu asutuste ja organite, riiklike ametiasutuste (sh kesksete hankijate ja tervishoiuorganisatsioonide või -ühenduste) esindajaid ja selliste rahvusvaheliste organisatsioonide nagu WHO, ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ja Maailma Loomatervise Organisatsiooni (WOAH) esindajaid ning erasektori eksperte ja muid sidusrühmi.

    8.   Tervisekriisinõukogu tuleb komisjoni või liikmesriigi taotlusel kokku alati, kui olukord seda nõuab.

    9.   Komisjon teeb artiklites 7–13 sätestatud meetmete ettevalmistamisel ja rakendamisel tihedat koostööd tervisekriisinõukoguga. Eelkõige konsulteerib komisjon tervisekriisinõukoguga õigeaegselt enne meetmete võtmist ning, kui vähegi võimalik, võtab võimalikult suurel määral arvesse tervisekriisinõukogus peetud arutelude tulemusi. Komisjon esitab tervisekriisinõukogule võetud meetme kohta aruande.

    10.   Tervisekriisinõukogu võib esitada arvamusi komisjoni taotluse alusel või omal algatusel. Kui komisjon ei järgi tervisekriisinõukogu arvamust, selgitab ta tervisekriisinõukogule oma sellise tegevuse põhjuseid, ilma et see piiraks komisjoni algatusõigust.

    11.   Tervisekriisinõukogu arutelud toimuvad konsensuse alusel, kui see on võimalik. Kui konsensust ei ole võimalik saavutada, teeb tervisekriisinõukogu otsuse liikmesriikide esindajate kahekolmandikulise häälteenamusega. Igal liikmesriigil on üks hääl.

    Tervisekriisinõukogu võtab komisjoni ettepaneku põhjal vastu oma töökorra. Töökorras täpsustatakse, millal vaatlejaid kutsutakse tervisekriisinõukogu aruteludes osalema ja millal seda ei tehta ning kuidas lahendatakse võimalikke huvide konflikte.

    12.   Komisjon võib omal algatusel või tervisekriisinõukogu ettepaneku alusel moodustada vastavalt vajadusele töörühmi, kes toetavad tervisekriisinõukogu tema töös konkreetsete küsimuste lahendamisel lõikes 1 osutatud ülesannete raames. Töörühmade arutelud toimuvad vastavalt lõikes 11 sätestatud reeglitele. Liikmesriigid nimetavad töörühmadesse eksperdid.

    13.   Komisjon tagab läbipaistvuse ja annab kõigile liikmesriikide esindajatele võrdse juurdepääsu teabele, et otsustusprotsess kajastaks kõikide liikmesriikide olukorda ja vajadusi.

    Artikkel 6

    Huvide deklaratsioon

    1.   Tervisekriisinõukogu liikmed kohustuvad tegutsema avalikes huvides.

    2.   Tervisekriisinõukogu liikmed ning koosolekutel osalevad vaatlejad ja väliseksperdid esitavad kohustumise deklaratsiooni ja huvide deklaratsiooni, milles märgivad, et neil puuduvad igasugused huvid, mida võiks pidada nende sõltumatust kahjustavaks, või et neil on sellised otsesed või kaudsed huvid, mida võiks pidada nende sõltumatust kahjustavaks. Kõnealused deklaratsioonid esitatakse kirjalikult tervisekriisinõukogu loomisel ja igal koosolekul, et deklareerida mis tahes huve, mida võiks pidada nende sõltumatust kahjustavaks seoses mis tahes päevakorrapunktiga. Kui esinevad huvid, mida võiks pidada nende sõltumatust kahjustavaks seoses mis tahes päevakorrapunktiga, jääb asjaomane isik seda punkti puudutavatest aruteludest ja otsuste tegemisest kõrvale.

    Artikkel 7

    Kriisi korral oluliste meditsiinivahendite seire mehhanism

    1.   Kui kõnealune meede käivitatakse, koostab komisjon pärast tervisekriisinõukogult nõu küsimist rakendusaktidega loetelu kriisi korral olulistest meditsiinivahenditest ja toorainetest ning näidisvormi nende vahenditega seotud pakkumise ja nõudluse, sealhulgas tootmisvõimsuse, varude ning tarneahelaid ja ostulepinguid puudutavate võimalike esmatähtsate aspektide või riskide jälgimiseks, ning ajakohastab neid korrapäraselt.

    Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 14 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega ning nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse korral kooskõlas artikli 14 lõikes 3 osutatud viivitamata kohaldatavate rakendusaktide menetlusega.

    2.   Lõikes 1 osutatud loetelu peab sisaldama loetelu konkreetsetest kriisi korral olulistest meditsiinivahenditest ja toorainetest, mida kasutatakse käesoleva artikli ning artiklite 8–13 kohaselt võetavate meetmete ettevalmistamiseks, võttes arvesse teavet, mis on saadud järgmistest allikatest:

    a)

    määrus (EL) 2022/123, eelkõige selle artiklid 3–14 ja 21–30, milles käsitletakse vastavalt esmatähtsate ravimite loetelusse või esmatähtsate meditsiiniseadmete loetelusse lisatud ravimite ja meditsiiniseadmete nappuse jälgimist ja leevendamist;

    b)

    määrus (EÜ) nr 851/2004, eriti selle artikli 3 punkt f, milles käsitletakse olemasolevaid andmeid liikmesriikide tervishoiusüsteemi suutlikkuse kohta, mis on vajalikud nakkushaiguste ohu ohjamiseks ja sellele reageerimiseks.

    3.   Ilma et see piiraks riiklikke julgeolekuhuve, esitavad liikmesriigid komisjonile, kui see on asjakohane, liidu ametite poolt veel kogumata täiendava teabe, mis põhineb lõikes 1 osutatud seirevormil.

    4.   Ilma et see mõjutaks riiklikke julgeolekuhuve ja konfidentsiaalse äriteabe kaitset, mis tulenevad liikmesriikide kokkulepetest, võib liikmesriik, kui ta kavatseb võtta riiklikul tasandil meetmeid lõikes 1 osutatud nimekirja kuuluvate kriisi korral oluliste meditsiinivahendite või toorainete hankimiseks, ostmiseks või tootmiseks, teavitada sellest aegsasti tervisekriisinõukogu ja temaga konsulteerida.

    5.   Komisjoni taotluse korral, ka siis, kui seda tehakse tervisekriisinõukogu nimel, esitab Euroopa Ravimiamet talle teabe ravimite ja meditsiiniseadmete ning … seire kohta, sh nende nõudluse ja pakkumise kohta kooskõlas määruse (EL) 2022/123 artikli 9 lõike 2 punktidega c ja d ning artikli 25 lõike 2 punktidega c ja d.

    6.   Komisjon kogub liidu ametite poolt veel kogumata täiendavat teavet turvalise IT-süsteemi kaudu ja jälgib lõikes 1 osutatud vormi põhjal kogu asjakohast teavet kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete pakkumise ja nõudluse kohta liidus ja väljaspool liitu. Komisjon tagab IT-süsteemi koostalitlusvõime Euroopa Ravimiameti poolt määruse (EL) 2022/123 artikli 9 lõike 1 punkti c kohaselt välja töötatud elektrooniliste seire- ja aruandlussüsteemidega.

    7.   Komisjon annab Euroopa Parlamendile ja nõukogule korrapäraselt teavet kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainetega seotud seire tulemuste kohta.

    Komisjon teeb Euroopa Parlamendile, nõukogule ja terviseohutuse komiteele kriisidele poliitiliseks reageerimiseks ettenähtud integreeritud korra alusel ja asjakohasel juhul asjaomaste liidu ametite toetusel kättesaadavaks kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainetega seotud modelleerimise ja prognoosid.

    Komisjon teavitab seejärel tervisekriisinõukogu seirest ja selle tulemustest.

    Artikkel 8

    Kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete hankimine, ostmine ja tootmine

    1.   Selle meetme rakendamisel annab tervisekriisinõukogu komisjonile nõu, milline võiks olla asjakohane mehhanism kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja toorainete ostmiseks kas kehtivatele lepingutele tuginedes või uute lepingute üle läbirääkimisi pidades, kasutades olemasolevaid vahendeid, nagu määruse (EL) 2016/369 artikkel 4, määruse (EL) 2022/2371 artiklis 12 osutatud ühine hankemenetlus või Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/695 (13) loodud Euroopa innovatsioonipartnerlused.

    Eelkõige nõustab tervisekriisinõukogu komisjoni seoses vajadusega kasutada ostmisviisi, kus komisjon tegutseb liikmesriikide nimel keskse hankijana, koos muude olemasolevate vahenditega või eraldi hankemenetlusena.

    2.   Kui see on asjakohane, võivad liikmesriigid volitada komisjoni tegutsema keskse hankijana, et hankida nende nimel kriisi korral olulisi meditsiinivahendeid ja tooraineid tingimustel, mis on sätestatud käesolevas artiklis.

    Liikmesriikidel on vabadus osaleda hankemenetluses, kasutades selleks muu hulgas osalemisest loobumise mehhanisme ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel osalemise mehhanisme.

    Komisjon koostab tihedas koostöös tervisekriisinõukoguga ettepaneku raamlepingu kohta, mille allkirjastavad need liikmesriigid, kes soovivad, et komisjon neid esindaks („osalevad liikmesriigid“) kriisi korral oluliste meditsiinivahendite keskse hankijana.

    3.   Lõikes 2 osutatud raamleping sisaldab menetlusnorme käesolevas artiklis sätestatud hankemenetluste algatamise ja ettevalmistamise ning liikmesriikide vaba osalemise korra kohta, sealhulgas liikmesriikide võimaliku osalemise ja osalemisest loobumise tingimuste ja ajavahemike ning kogu hankemenetluse vältel osalevate liikmesriikide kaasamise korra kohta, samuti hangitud kriisi korral oluliste meditsiinivahendite eraldamise menetluste kohta.

    4.   Tervisekriisinõukogu abiga korraldab komisjon määruse (EL, Euratom) 2018/1046 alusel hankemenetlused ja sõlmib nende tulemusel ettevõtjatega osalevate liikmesriikide nimel lepingud.

    Komisjon teavitab tervisekriisinõukogu korrapäraselt hankemenetluse käigus tehtud edusammudest ja läbirääkimistest. Komisjon võtab võimalikult suurel määral arvesse tervisekriisinõukogu nõuandeid ja liikmesriikide tegelikke vajadusi. Eelkõige kaalub komisjon läbirääkimiste alustamist üksnes juhul, kui piisav arv liikmesriike on väljendanud oma toetust.

    5.   Kõik osalevad liikmesriigid kaasatakse hankemenetlusse. Sel eesmärgil kutsub komisjon osalevaid liikmesriike üles nimetama esindajad, kes osaleksid hankemenetluste ettevalmistamises ja ostulepingute üle peetavates läbirääkimistes. Osalevate liikmesriikide esindajatel on hankemenetlusega seotud eksperdi staatus vastavalt määrusele (EL, Euratom) 2018/1046.

    Kui komisjon kavatseb sõlmida lepingu, mis sisaldab kohustust hankida kriisi korral olulised meditsiinivahendid, teavitab ta osalevaid liikmesriike sellisest kavatsusest ja üksikasjalikest tingimustest. Osalevatel liikmesriikidel on võimalus esitada lepinguprojektide kohta oma märkused, mida komisjon peab arvesse võtma. Kui kohaldatakse osalemisest loobumise mehhanismi, on osalevatel liikmesriikidel õigus vähemalt viie päeva jooksul loobuda hankes osalemisest.

    6.   Lõikes 2 osutatud hanke korraldab komisjon kooskõlas normidega, mis on sätestatud määruses (EL, Euratom) 2018/1046 komisjoni enda hangete kohta. Kui see on nõuetekohaselt põhjendatud tervishoiukriisi äärmise kiireloomulisusega või kui see on vältimatult vajalik rahvatervise hädaolukorra arengust tingitud ettenägematute asjaoludega kohanemiseks, võib hankemenetlustes kasutada järgmisi lihtsustusi:

    a)

    erandina määruse (EL, Euratom) 2018/1046 artiklist 137 võib pärast lepingu allkirjastamist esitada tõendeid menetlusest kõrvalejätmise kriteeriumide ja valikukriteeriumide kohta, tingimusel et enne lepingu sõlmimist on esitatud sellekohane kirjalik kinnitus;

    b)

    erandina määruse (EL, Euratom) 2018/1046 artikli 172 lõikest 2 võib komisjon lepingut muuta, kui see on vajalik rahvatervisealase hädaolukorra arenguga kohanemiseks;

    c)

    erandina määruse (EL, Euratom) 2018/1046 artiklist 165 võib pärast lepingu allkirjastamist lisada avaliku sektori hankijad, keda ei ole hankedokumentides nimetatud;

    d)

    erandina määruse (EL, Euratom) 2018/1046 artikli 172 lõikest 1 on avaliku sektori hankijatel õigus nõuda kaupade tarnimist või teenuste osutamist alates kuupäevast, mil käesoleva määruse kohaldamisel korraldatud hankemenetluste tulemusel sõlmitud lepinguprojektid välja saadeti, mis on hiljemalt 24 tundi pärast lepingu sõlmimist.

    7.   Vastavalt lõikes 2 osutatud raamlepingule võib komisjonil olla kõikide osalevate liikmesriikide nimel ning vastavalt nende vajadustele õigus ja kohustus sõlmida ettevõtjatega (sealhulgas kriisi korral oluliste meditsiinivahendite üksiktootjatega) ostulepinguid. Nimetatud lepingud võivad hõlmata muu hulgas nende meditsiinivahendite tootmise või väljatöötamise eelrahastamise mehhanismi vastutasuks õiguse eest tulemusele.

    Kõigi osalevate liikmesriikide nimel majandustegevuses osalejatega ostulepingute sõlmimiseks võivad komisjoni esindajad või komisjoni nimetatud eksperdid koostöös riigi asjaomaste ametiasutustega teha kohapealseid kontrollkäike kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise rajatistesse.

    8.   Komisjonil on õigus ja kohustus mobiliseerida vaktsiinide ja ravimite tootmiseks alati valmis olevate tootmiskohtade võrgustiku (EU FAB) rajatised, et võtta kasutusele reserveeritud tootmisvõimsus, tagamaks kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja tooraine tarnimine vastavalt kokkulepitud kogustele ja EU FABi lepingute ajakavale. Komisjon viib kriisi korral oluliste meditsiinivahendite kokkulepitud koguste suhtes läbi erihankemenetlused.

    9.   Kui komisjon rahastab kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmist ja/või väljatöötamist, on tal õigus nõuda selliste meditsiinivahenditega seotud intellektuaalomandi ja oskusteabe litsentsimist õiglastel ja mõistlikel tingimustel, kui ettevõtja loobub arendustegevusest või ei suuda tagada nende vahendite piisavat ja õigeaegset tarnimist vastavalt sõlmitud lepingu tingimustele. Nimetatud õiguse teostamisega seotud täiendavad tingimused ja menetlused võib sätestada ettevõtjatega sõlmitavates erilepingutes.

    10.   Kriisi korral oluliste meditsiinivahendite kasutuselevõtt ja kasutamine jääb osalevate liikmesriikide pädevusse. Juhul kui kokkulepitud summad ületavad nõudlust, töötab komisjon asjaomaste liikmesriikide taotlusel välja ümberjaotamise, edasimüügi ja annetamise mehhanismi.

    11.   Komisjon tagab, et osalevaid liikmesriike koheldakse hankemenetluste läbiviimisel ja nendest tulenevate lepingute rakendamisel võrdselt.

    Artikkel 9

    Valmisoleku- ja reageerimiskava hädaolukorra teadusuuringute ja innovatsiooni alane tegevus ning kliiniliste uuringute võrgustike ja andmejagamisplatvormide kasutamine

    1.   Kui kõnealune meede käivitatakse, alustavad komisjon ja liikmesriigid pärast tervisekriisinõukoguga konsulteerimist määruses (EL) 2022/2371 osutatud liidu ennetus-, valmisoleku- ja reageerimiskava hädaolukorra teadusuuringute ja innovatsiooni alase tegevuse rakendamisega.

    2.   Komisjon toetab juurdepääsu kliiniliste uuringute asjakohastele andmetele, aga ka reaalandmetele. Komisjon lähtub võimaluste piires olemasolevatest valmisolekut käsitlevatest teadusalgatustest, nagu kogu liitu hõlmavad ja rahvusvahelised kliiniliste uuringute ning vaatlusuuringute võrgustikud, sealhulgas strateegilised rühmad, mida toetavad digiplatvormid ja -taristud, nagu kõrgjõudlusega andmetöötlus, mis võimaldavad leitavate, juurdepääsetavate, koostalitusvõimeliste ja taaskasutatavate andmete (FAIR) avatud jagamist, ning riiklike pädevate asutuste tegevusest, millega toetatakse andmete, sealhulgas terviseandmete kättesaadavust ja juurdepääsu neile kooskõlas artikliga 15.

    3.   Kliiniliste uuringutega seotud meetmete kehtestamisel kaasab komisjon määrusega (EL) 2022/123 loodud Euroopa Ravimiameti hädaolukordade rakkerühma ning samuti sellised olemasolevad võrgustikud nagu Euroopa kliiniliste teadusuuringute taristu, tagades samal ajal vastavuse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 536/2014 (14) ning kooskõlastamise Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskusega.

    4.   Liit ja liikmesriigid osalevad ennetus-, valmisoleku- ja reageerimiskava hädaolukorra teadusuuringute ja innovatsiooni alases tegevuses ning annavad sellesse oma panuse vastavalt mitmeaastase finantsraamistiku eri programmide eeskirjadele ja menetlustele.

    Artikkel 10

    Andmekogu kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise ja tootmise rajatiste kohta

    1.   Kui kõnealune meede käivitatakse, võib komisjon rakendusaktidega koostada ning korrapäraselt ajakohastada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise ja tootmisrajatiste andmekogu ning tootmisvõimsuse ja varude seire vormi.

    Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 14 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega ning nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse korral kooskõlas artikli 14 lõikes 3 osutatud viivitamata kohaldatavate rakendusaktide menetlusega.

    2.   Komisjon võib lõikes 1 osutatud vormi kasutades nõuda kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootjatelt, et nad teataksid komisjonile täielikult kaubandus- ja ärisaladusi austades viie päeva jooksul kriisi korral oluliste meditsiinivahendite ja nende koostisosade tegeliku tootmise koguvõimsusest ja võimalikest olemasolevatest varudest nende liidu tootmisrajatistes ja kolmandate riikide rajatistes, mida nad käitavad, mis teevad neile alltööd või kust nad tarneid saavad. Komisjon võib nimetatud tootjatelt nõuda ka seda, et nad edastaksid komisjonile järgmise kolme kuu kohta iga liidu tootmisrajatise eeldatava toodangukava.

    3.   Komisjoni taotluse korral teavitab iga kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootja komisjoni maksimaalselt viie päeva jooksul igast kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise liidu rajatisest, mida ta käitab, edastades ka korrapäraselt ajakohastatava teabe nende rajatiste tootmisvõimsuse kohta selliste meditsiinivahendite valmistamisel. Ravimite puhul peab see teave hõlmama valmistoodete ja ravimite toimeainetega seotud rajatisi.

    4.   Komisjon teavitab Euroopa Parlamenti ja nõukogu korrapäraselt kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmisest ja nendega seotud eeldatavast tootmismäärast liidus ning valmistoodete, vahetoodete või muude komponentide tootmisest kolmandate riikide rajatistes ning kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmise rajatiste võimsusest liidus ja kolmandates riikides, kaitstes samal ajal nõuetekohaselt tootjate tundlikku äriteavet.

    Artikkel 11

    Andmekogu kriisi korral oluliste toorainete, tarvikute, meditsiiniseadmete ja taristu kohta

    Kui kõnealune meede käivitatakse, suurendab komisjon artiklis 10 sätestatud andmekogu ja seirevormi nii, et see hõlmaks kriisi korral olulisi tooraineid, tarvikuid, meditsiiniseadmeid ja taristut, kui ta leiab, et kriisi korral oluliste toorainete, tarvikute või meditsiiniseadmete tarneid võib nappida või et taristuga võib olla probleeme.

    Artikkel 12

    Meetmed kriisi korral oluliste meditsiinivahendite kättesaadavuse ja tarnimise tagamiseks

    1.   Kui kõnealune meede käivitatakse, võib komisjon – kui ta leiab, et kriisi korral olulisi tooraineid, tarvikuid, meditsiini- ja muid seadmeid ja taristuid napib – kokkuleppel asjaomaste liikmesriikidega ja pärast konsulteerimist asjaomaste ettevõtjatega rakendada võimalikult kiiresti erimeetmeid, et tagada tarneahelate ja tootmisliinide tõhus ümberkorraldamine, ning kasutab olemasolevaid varusid kriisi korral oluliste meditsiinivahendite kättesaadavuse ja tarnimise suurendamiseks.

    2.   Lõikes 1 osutatud meetmed võivad eelkõige hõlmata järgmist:

    a)

    kriisi korral oluliste meditsiinivahendite jaoks olemasolevate tootmisvõimsuste suurendamise või ümberkorraldamise või uute tootmisvõimsuste loomise hõlbustamine;

    b)

    olemasoleva võimsuse suurendamise või uue võimsuse loomise hõlbustamine ja meetmete kehtestamine regulatiivse paindlikkuse tagamiseks, et toetada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmist ja turuleviimist, austades samal ajal EMA ja riiklike ravimiametite vastutust ravimite hindamise ja järelevalve osas;

    c)

    hangete algatamine, varude ja tootmisvõimsuse reserveerimine lähenemisviiside kooskõlastamiseks ning esmase tähtsusega tarnete, teenuste ja ressursside pakkumine kriisi korral oluliste meditsiinivahendite tootmiseks;

    d)

    asjaomaste ettevõtjate koostöö hõlbustamine tööstusharu ühise jõupingutusena, et tagada kriisi korral oluliste meditsiinivahendite kättesaadavus ja tarnimine, ning

    e)

    kriisi korral oluliste meditsiinivahenditega seotud intellektuaalomandi ja oskusteabe litsentsimise hõlbustamine.

    3.   Komisjon võib pakkuda õigeaegseid rahaliste stiimulite mehhanisme, mida on vaja lõikes 2 osutatud meetmete kiire rakendamise tagamiseks.

    Artikkel 13

    Erakorraline rahastamine

    Kui kõnealune meede rakendatakse ja määruses (EL) 2016/369 sätestatud nõuded on täidetud, rakendatakse nimetatud määruse kohast erakorralist toetust, et rahastada kulutusi, mida on vaja rahvatervisealase hädaolukorra lahendamiseks.

    Artikkel 14

    Komiteemenetlus

    1.   Komisjoni abistab tervisekriisi rakenduskomitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

    2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

    Kui komitee oma arvamust ei esita, ei võta komisjon rakendusakti eelnõu vastu ning kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artikli 5 lõike 4 kolmandat lõiku.

    3.   Nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse tõttu, mis on seotud rahvatervisealase hädaolukorraga, võtab komisjon kooskõlas määruse (EL) nr 182/2011 artiklis 8 osutatud menetlusega vastu viivitamata kohaldatavad rakendusaktid.

    Artikkel 15

    Isikuandmete kaitse

    1.   Käesolev määrus ei piira liikmesriikide kohustusi seoses isikuandmete töötlemisega vastavalt määrusele (EL) 2016/679 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2002/58/EÜ, (15) ega komisjoni ja vajaduse korral muude liidu institutsioonide, organite ja asutuste kohustusi seoses isikuandmete töötlemisega määruse (EL) 2018/1725 alusel, kui nad oma ülesandeid täidavad.

    2.   Isikuandmeid töödeldakse ja edastatakse üksnes siis, kui see on käesoleva määruse eesmärkide saavutamiseks tingimata vajalik. Sellistel juhtudel kohaldatakse vajaduse korral määruste (EL) 2016/679 ja (EL) 2018/1725 tingimusi.

    3.   Kui isikuandmete töötlemine ei ole käesolevas määruses kehtestatud mehhanismide rakendamiseks tingimata vajalik, muudetakse isikuandmed anonüümseks sellisel viisil, et andmesubjekt ei ole tuvastatav.

    4.   Komisjon võtab rakendusaktiga vastu üksikasjalikud normid, et tagada isikuandmete kogumise ja töötlemisega seotud osalejate ülesannete täitmisel liidu õigusaktides sätestatud nõuete täielik järgimine.

    Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 14 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    Artikkel 16

    Läbivaatamine

    Komisjon vaatab käesoleva määruse läbi hiljemalt 2024. aastaks ning esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande peamiste järelduste kohta. Nimetatud läbivaatamine hõlmab tervisealasteks hädaolukordadeks valmisoleku ja neile reageerimise asutuse (HERA) töö hindamist käesoleva määrusega loodud hädaolukorraraamistiku alusel ja selle seotust HERA valmisolekumeetmetega. Nimetatud läbivaatamine sisaldab hindamist, kas on vaja luua HERA eraldiseisva üksusena, võttes arvesse tervisekriisi valdkonnas tegutsevaid asjaomaseid ameteid või asutusi. Liikmesriikidega konsulteeritakse ning nende seisukohti ja soovitusi hädaolukorraraamistiku rakendamise kohta kajastatakse lõpparuandes. Komisjon esitab vajaduse korral kõnealuse aruande põhjal ettepanekud käesoleva määruse muutmiseks või täiendavate ettepanekute tegemiseks.

    Artikkel 17

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Luxembourg, 24. oktoober 2022

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    A. HUBÁČKOVÁ


    (1)  Komisjoni 16. septembri 2021. aasta otsus ELi tervisealasteks hädaolukordadeks valmisoleku ja neile reageerimise asutuse loomise kohta (ELT C 393I, 29.9.2021, lk 3).

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. jaanuari 2022. aasta määrus (EL) 2022/123, mis käsitleb Euroopa Ravimiameti suuremat rolli ravimite ja meditsiiniseadmete alases kriisivalmiduses ja -ohjes (ELT L 20, 31.1.2022, lk 1).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. novembri 2022. aasta 2022. aasta määrus (EL) 2022/2371, milles käsitletakse tõsiseid piiriüleseid terviseohtusid ja millega tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1082/2013/EL (ELT L 314, 6.12.2022, lk 26).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. novembri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2370 millega muudetakse määrust (EÜ) nr 851/2004, millega asutatakse haiguste ennetuse ja tõrje Euroopa keskus (ELT L 314, 6.12.2022, lk 1).

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2018. aasta määrus (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid ja millega muudetakse määrusi (EL) nr 1296/2013, (EL) nr 1301/2013, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 1304/2013, (EL) nr 1309/2013, (EL) nr 1316/2013, (EL) nr 223/2014 ja (EL) nr 283/2014 ja otsust nr 541/2014/EL ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 193, 30.7.2018, lk 1).

    (6)  Nõukogu 15. märtsi 2016. aasta määrus (EL) 2016/369 erakorralise toetuse andmise kohta liidus (ELT L 70, 16.3.2016, lk 1).

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

    (8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).

    (9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

    (10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta otsus nr 1313/2013/EL liidu kodanikukaitse mehhanismi kohta (ELT L 347, 20.12.2013, lk 924).

    (11)  Nõukogu 24. juuni 2014. aasta otsus 2014/415/EL solidaarsusklausli liidupoolse rakendamise korra kohta (ELT L 192, 1.7.2014, lk 53).

    (12)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprill 2004. aasta määrus (EÜ) nr 851/2004, millega asutatakse haiguste ennetuse ja tõrje Euroopa keskus (ELT L 142, 30.4.2004, lk 1).

    (13)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/695, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Euroopa horisont“ ja kehtestatakse selle osalemis- ja levitamisreeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1290/2013 ja (EL) nr 1291/2013 (ELT L 170, 12.5.2021, lk 1).

    (14)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 536/2014, milles käsitletakse inimtervishoius kasutatavate ravimite kliinilisi uuringuid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/20/EÜ (ELT L 158, 27.5.2014, lk 1).

    (15)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuli 2002. aasta direktiiv 2002/58/EÜ, milles käsitletakse isikuandmete töötlemist ja eraelu puutumatuse kaitset elektroonilise side sektoris (eraelu puutumatust ja elektroonilist sidet käsitlev direktiiv) (EÜT L 201, 31.7.2002, lk 37).


    Top