EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0342

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2022/342, 21. detsember 2021, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2021/1153 seoses piiriüleste taastuvenergiaprojektide konkreetsete valikukriteeriumide ja projektide valimise menetluse üksikasjadega

C/2021/9875

ELT L 62, 1.3.2022, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/342/oj

1.3.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 62/1


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2022/342,

21. detsember 2021,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2021/1153 seoses piiriüleste taastuvenergiaprojektide konkreetsete valikukriteeriumide ja projektide valimise menetluse üksikasjadega

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. juuli 2021. aasta määrust (EL) 2021/1153, millega luuakse Euroopa ühendamise rahastu ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1316/2013 ja (EL) nr 283/2014, (1) ning eriti selle artikli 7 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2018/2001 (2) kehtestati liidule aastaks 2030 uus siduv taastuvenergia eesmärk. Direktiiviga edendatakse ka koostöömehhanismide kasutamist tõhusate vahenditena, mis aitavad seda eesmärki saavutada.

(2)

Määrusega (EL) 2021/1153 laiendatakse vahendi kohaldamisala üleeuroopalistest võrkudest kaugemale taastuvenergia tootmisele ja kehtestatakse uus Euroopa ühendamise rahastust rahastatavate projektide kategooria – „piiriülesed taastuvenergiaprojektid“.

(3)

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide eesmärk peaks olema võimaldada taastuvenergia kulutõhusat kasutuselevõttu liidus, toetada direktiivis (EL) 2018/2001 osutatud liidu siduva taastuvenergiaeesmärgi saavutamist 2030. aastaks ning aidata kaasa innovaatiliste taastuvenergiatehnoloogiate strateegilisele rakendamisele. Need projektid peaksid samuti aitama kaasa süsinikuheite vähendamisele, energia siseturu väljakujundamisele ja energiavarustuskindluse suurendamisele, edendades liikmesriikidevahelist piiriülest koostööd taastuvate energiaallikate kavandamise, arendamise ja kulutõhusa kasutamise alal.

(4)

Selleks et piiriülene taastuvenergiaprojekt oleks rahastamiskõlblik, tuleks see kõigepealt kanda piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu. Ametlik piiriülese taastuvenergiaprojekti staatus võib anda eeliseid, nt suurendada projekti nähtavust, investorite kindlustunnet ja liikmesriikide toetust.

(5)

Promootor, kelle projekt on valitud kandmiseks piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu, võib taotleda ka rahastamist määruse (EL) 2021/1153 alusel selle projektiga seotud uuringute või ehitustööde jaoks.

(6)

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide eesmärgid, üldkriteeriumid, mis peavad olema täidetud, ja menetlus, mida tuleb järgida, on sätestatud määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osas. Kõnealuse määruse artikliga 7 antakse komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakt, et sätestada konkreetsed valikukriteeriumid ja menetluse üksikasjad nende piiriüleste taastuvenergiaprojektide väljavalimiseks, mis kantakse piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu.

(7)

Piiriülesed taastuvenergiaprojektid tuleks algatada koostöömehhanismi kaudu. Kõnealune mehhanism võib olla oma vormilt mis tahes koostööleping, mis on ette nähtud direktiivi (EL) 2018/2001 artiklites 8, 9, 11 ja 13, ning selle võib algatada kahe või mitme liikmesriigi vahel või ühe või mitme liikmesriigi ja ühe või mitme ELi-välise riigi vahel. Selle kriteeriumi täitmiseks on oluline, et oleks tõendeid asjaomaste liikmesriikide ja vajaduse korral ELi-väliste riikide teataval tasemel toetusest. Seepärast tuleks esitada iga osaleva liikmesriigi ja vajaduse korral ELi-välise riigi vastutava asutuse kinnitatud kirjalik avaldus, milles väljendatakse valmidust toetada projekti koostöölepingu kaudu. Avalduse vormi suhtes konkreetseid piiranguid ei ole.

(8)

Vastavalt määruse (EL) 2021/1153 artiklile 11 on programmi raames toetuskõlblikud juriidilised isikud, sealhulgas ühisettevõtted, kelle asukoht on liikmesriigis. Sellisena võivad nad esitada direktiivi (EL) 2018/2001 artiklite 9 ja 11 alusel taotluse koostöölepingus ette nähtud ühisprojekti jaoks, sealhulgas projekti jaoks, milles osaleb ELi-väline riik. Ühise toetuskava puhul võib vastavalt direktiivi (EL) 2018/2001 artiklile 13 siiski taotluse esitada ainult liikmesriik. Kui koostöömehhanism on oma vormilt direktiivi (EL) 2018/2001 artiklile 8 vastav eraldiseisev statistiline ülekanne, siis ei ole sellega seotud täiendavat investeeringut ja toetus Euroopa ühendamise rahastust võib seega olla vajalik ainult määruse (EL) 2021/1153 artikli 7 lõike 3 kohaste uuringute jaoks.

(9)

Vastavalt määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punkti 2 alapunktidele b ja c peaksid piiriülesed projektid pakkuma taastuvenergia kasutuselevõtmiseks tõhusamat lahendust kui projektid, mida rakendab üks osalev liikmesriik üksinda. Seega lisaks sellele, et projekt peab põhinema koostöömehhanismil, peab selleks, et projekt kantaks piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu, olema projekti puhul näidatud ka selle sotsiaalmajanduslik netokasu.

(10)

Piiriülese taastuvenergiaprojekti sotsiaalmajanduslikku netokasu tuleks näidata projekti promootori koostatud kulude-tulude analüüsiga, mis hõlmab kõiki määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punkti 3 elemente. Komisjon avaldab koos käesoleva delegeeritud õigusaktiga metoodika, milles määratakse kindlaks, kuidas tuleks kulude-tulude analüüsi teha ja kuidas peaks komisjon hindama projekti vastavust üldkriteeriumidele (3).

(11)

Määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osas on esitatud piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu kantavate projektide valimise menetluse peamised etapid. Valikumenetlus hõlmab järgmist: a) komisjon hindab kõigepealt piiriüleste taastuvenergiaprojektide taotluste vastavust üldkriteeriumidele; b) komisjon moodustab piiriüleste taastuvenergiaprojektide rühma, mis on pädev vastu võtma loetelu kavandi ja jälgima loetellu kantud projektide rakendamist selleks, et nende staatus säiliks; c) rühm lepib kokku loetelu kavandis; d) komisjon võtab vastu lõpliku loetelu ning vaatab loetelu iga kahe aasta tagant läbi.

(12)

Komisjon peaks piiriüleste taastuvenergiaprojektide lõpliku loetelu vastuvõtmisel püüdma tagada asjakohase geograafilise tasakaalu. Ta võib projektide valimisel kasutada ka piirkondlikke rühmi, pidades meeles, et mitte kõik liikmesriigid ei kuulu praegu sellisesse rühma ja et piiriülest koostööd taastuvenergia kasutuselevõtmiseks võib teha ka riikidega, millega ei ole ühist füüsilist piiri.

(13)

Piiriülestes taastuvenergiaprojektides võib kasutada mitmesugust tehnoloogiat, mida peetakse toetuskõlblikuks. Näiteks taastuvenergia tootmine maismaa- ja meretuuleenergiast, päikeseenergiast, säästvast biomassist, ookeanienergiast, geotermilisest energiast või nende kombinatsioonidest, nende võrku ühendamine ja lisaelemendid, nagu salvestus- või muundamisüksused.

(14)

Selleks, et piiriülesed projektid otseselt võimaldaksid ELi 2030. aasta taastuvenergia eesmärki saavutada, peaksid need alati hõlmama taastuvenergia tootmisüksust projekti lahutamatu osana. Projekti lisakomponendid, mis kaudselt võimaldavad ELi 2030. aasta taastuvenergia eesmärki saavutada ja taastuvenergiat kulutõhusalt kasutusele võtta, aidates taastuvenergia tootmist tõhusalt integreerida, võivad olla rahastamiskõlblikud, kuid mitte eraldiseisvate projektidena, vaid piiriülese projekti lahutamatu osana, mida rakendatakse lisaks taastuvenergia tootmisele. Sellised lisakomponendid võivad olla piiriülene ülekandevõrk, soojussalvestus, akusalvestus, suruõhk- ja vedelõhksalvestus, pumphüdroakumulatsioon ja vee elektrolüüs koos vesiniksalvestusega. Rahastamiskõlblikud meetmed ei piirdu elektrienergiasektoriga ning võivad hõlmata ka teisi energiakandjaid ja võimalikku sektorite kombineerimist, näiteks kütte ja jahutusega, elektri jõul gaasi tootmisega, salvestamise ja transpordiga.

(15)

Piiriülesed taastuvenergiaprojektid ei eelda tingimata füüsilist ühendust koostööd tegevate liikmesriikide vahel. Need projektid võivad asuda ka ainult ühe osaleva liikmesriigi territooriumil, tingimusel et lisa IV osa üldkriteeriumid on täidetud.

(16)

Piiriülesed taastuvenergiaprojektid peaksid vastama kestlikkuse ja kasvuhoonegaaside heite vähendamisega seotud kohaldatavatele õiguslikele nõuetele ning järgima Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2020/852 (4) artiklis 17 osutatud põhimõtet „ei kahjusta oluliselt“.

(17)

Määruse (EL) 2021/1153 kohaselt on Euroopa ühendamise rahastu programmist lubatud toetada piiriüleste taastuvenergiaprojektide arendamiseks ja väljaselgitamiseks tehtavaid uuringuid vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 3. Nende uuringute eesmärk on valmistada ette koostöömehhanisme taastuvate energiaallikate kavandamiseks ja kasutuselevõtmiseks ning ületada niisuguse koostöö algsed takistused. Selliste uuringute jaoks võidakse toetust anda enne projekti kandmist piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu ja seda toetust võib kasutada ka projekti loetellu kandmise taotluse koostamiseks ja/või kulude-tulude analüüsi jaoks.

(18)

Projektil, mille jaoks on antud artikli 7 lõike 3 alusel toetust uuringute tegemiseks, ei tohiks olla eelist menetluses, mis käsitleb piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu kandmist ja/või Euroopa ühendamise rahastust uuringute ja ehitustööde jaoks rahastuse saamist. Artikli 7 lõike 3 alusel rahastatud uuring ei kohusta esitama taotlust piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu kandmiseks või taotlema Euroopa ühendamise rahastust vahendeid uuringute ja ehitustööde jaoks.

(19)

Kuna toetuskõlblike projektide riskid ja kasumlikkus võivad erineda ning need võivad ka aja jooksul muutuda, võib olla asjakohane lubada anda osa piiriüleste taastuvenergiaprojektide jaoks ette nähtud eraldisest osamaksetena segarahastamistoimingutele või segarahastamisvahendile InvestEU programmi alusel.

(20)

Piiriülestes taastuvenergiaprojektides tuleks täielikult järgida kõiki liidu õigusaktide asjakohaseid sätteid, mis käsitlevad eelkõige bioenergia säästlikkust, võimsuse jaotamist piiridel, eraldatust, konkurentsi ja riigiabi, elurikkust ja keskkonnakaitset.

(21)

Kõik piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu kantud projektid tuleks kiiresti teostada ning neid tuleks tähelepanelikult ja korrapäraselt jälgida ja hinnata, piirates samas aruandlusnõuded projektide promootorite jaoks miinimumini.

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I PEATÜKK

ÜLDSÄTTED

Artikkel 1

Reguleerimisese

Käesolevas määruses sätestatakse vastavalt määruse (EL) 2021/1153 artikli 7 lõikele 2 piiriüleste taastuvenergiaprojektide konkreetsed valikukriteeriumid ja projektide valimise menetluse üksikasjad.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„piiriülene taastuvenergiaprojekt“ või „projekt“ – piiriülene projekt taastuvenergia valdkonnas määruse (EL) 2021/1153 tähenduses;

2)

„taastuvenergia“ – taastuvenergia, nagu see on määratletud direktiivi (EL) 2018/2001 artikli 2 punktis 1;

3)

„projekti promootor“ – juriidiline isik, kes arendab piiriülest taastuvenergiaprojekti, kaasa arvatud liikmesriik;

4)

„taotlus“ – taotlus projekti valimiseks komisjoni poolt määruse (EL) 2021/1153 alusel piiriüleseks taastuvenergiaprojektiks;

5)

„koostöömehhanism“ – vähemalt kahe liikmesriigi või vähemalt ühe liikmesriigi ja ELi-välise riigi vaheline koostöö, mis toimub vastavalt direktiivi (EL) 2018/2001 artiklitele 8, 9, 11 ja 13;

6)

„koostööleping“ – ametlik kokkulepe, millega luuakse koostöömehhanism;

7)

„loetelu kavand“ – piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetelu, milles on kokku leppinud määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punkti 4 alapunktis b osutatud rühm;

8)

„lõplik loetelu“ – piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetelu, mille on koostanud komisjon määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punkti 4 alapunkti g alusel;

9)

„asukohaliikmesriik“ – liikmesriik, kus taastuvenergia tootmisüksus füüsiliselt asub;

10)

„panustav liikmesriik“ – liikmesriik, kes toetab rahaliselt teises liikmesriigis asuvat taastuvenergia tootmise investeeringut;

11)

„osalev liikmesriik“ – nii panustav riik kui ka asukohaliikmesriik;

12)

„salvestamine“ – energia salvestamine, nagu see on määratletud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/944 (5) artikli 2 punktis 59.

II PEATÜKK

PIIRIÜLESTE TAASTUVENERGIAPROJEKTIDE KONKREETSED VALIKUKRITEERIUMID

Artikkel 3

Toetuskõlblikud tehnoloogialahendused, komponendid ja investeeringud

Piiriülese taastuvenergiaprojekti osana on toetuskõlblikud järgmised tehnoloogialahendused, komponendid ja investeeringud:

a)

energiatootmise tehnoloogialahendused, mis põhinevad mõnel direktiivis (EL) 2018/2001 loetletud taastuval energiaallikal;

b)

salvestusüksused nii tootmiskohas kui ka väljaspool seda, tingimusel et need on projekti lahutamatu osa, võimaldavad taastuvenergia tootmisüksust tõhusalt integreerida ja täiendavad seda;

c)

süsteemid ja komponendid, millesse on integreeritud info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, sh taastuvenergia tootmise prognoositavuse parandamiseks, ning investeeringu nõuetekohaseks toimimiseks olulised seadmed või paigaldised, sealhulgas seire- ja kontrollisüsteemid, tingimusel et need on projekti lahutamatu osa, võimaldavad taastuvenergia tootmisüksust tõhusalt integreerida ja täiendavad seda;

d)

taastuvenergia tootmise ühendamine jaotus- või ülekandevõrku ja vajaduse korral salvestatud energia ühendamine ülekande- või jaotusvõrku, tingimusel et see on projekti lahutamatu osa, võimaldab taastuvenergia tootmisüksust tõhusalt integreerida ja täiendab seda;

e)

taastuvallikatest toodetud elektrienergia muundamine muust kui bioloogilise päritoluga taastuvtoorainest valmistatud vedel- ja gaaskütusteks, sealhulgas trafod või kompressorseadmed, tingimusel et need on projekti lahutamatu osa, võimaldavad taastuvenergia tootmisüksust tõhusalt integreerida ja täiendavad seda;

f)

muud asjaomastes Euroopa ühendamise rahastu tööprogrammides ja konkursikutsetes täpsustatud tehnoloogialahendused, komponendid või investeeringud, mis on projekti lahutamatu osa, võimaldavad taastuvenergia tootmisüksust tõhusalt integreerida ja täiendavad seda.

Artikkel 4

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide aluseks olevad koostöömehhanismid ja taotlemine

1.   Selleks et projekt kantaks piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetelu kavandisse, tuleb see algatada koostöömehhanismi kaudu.

2.   Projekti promootor, kes taotleb projekti kandmist piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetelu kavandisse, esitab osalevate liikmesriikide ja vajaduse korral kolmandate riikide kirjaliku avalduse, milles nad väljendavad oma valmidust sõlmida koostööleping, et algatada piiriülene taastuvenergiaprojekt. Avalduse puhul ei ole nõutav konkreetne vorm, kuid selle peavad olema allkirjastanud osalevate liikmesriikide ministeeriumid, kes vastutavad koostöölepingu rakendamise eest, sealhulgas vajaduse korral transiidiriikide, kui leping eeldab nende taristu kasutamist.

3.   Loetelu kavandisse kandmise taotlus peab sisaldama teavet käesolevas peatükis osutatud valikukriteeriumide kohta.

Artikkel 5

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide sotsiaalmajanduslik netokasu

1.   Projekti promootor, kes taotleb projekti kandmist piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetelu kavandisse, peab näitama, et potentsiaalne üldine kulude kokkuhoid taastuvenergia kasutuselevõtul ja/või projektiga seonduv kasu seoses süsteemi integreerimise, energiavarustuskindluse või innovatsiooniga kaaluvad üles selle kulud (edaspidi „sotsiaalmajanduslik netokasu“).

2.   Eelmises lõikes osutatud sotsiaalmajanduslikku netokasu näidatakse vähemalt 15-aastase ajavahemiku kohta alates projekti esimesest tegevusaastast ja kajastades selle tehnoloogilist eluiga.

3.   Eelmises lõikes osutatud hinnang projekti sotsiaalmajandusliku netokasu kohta põhineb projekti promootori koostatud kulude-tulude analüüsil. Kulude-tulude analüüs sisaldab kõiki määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punktis 3 osutatud elemente ja peab näitama sotsiaalmajanduslikku netokasu võrreldes olukorraga, kui analoogset projekti või taastuvenergiaprojekti rakendaks üks koostöölepingus osalevatest liikmesriikidest.

III PEATÜKK

PROJEKTIDE VALIMISE MENETLUS PIIRIÜLESTE TAASTUVENERGIAPROJEKTIDE LOETELU JAOKS

Artikkel 6

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide rühm

1.   Komisjon moodustab piiriüleste taastuvenergiaprojektide rühma (edaspidi „rühm“), kuhu kuulub üks esindaja igast liikmesriigist ja üks komisjoni esindaja.

2.   Iga liikmesriigi esindajaga võib kaasas olla teisi asjaomaseid pooli, nagu riigi reguleeriv asutus, põhivõrgu- või jaotusvõrguettevõtjad või lube andvad asutused.

3.   Rühm kutsub vajaduse korral osalema piiriüleste taastuvenergiaprojektide promootoreid ja piiriülestes taastuvenergiaprojektides osalevate ELi-väliste riikide esindajaid.

4.   Rühm võib vajaduse korral kutsuda oma koosolekutele organisatsioone, mis esindavad asjaomaseid sidusrühmi, sealhulgas tootjaid, tarnijaid, tarbijaid ja keskkonnakaitseorganisatsioone. Rühm võib oma ülesannete täitmiseks korraldada kuulamisi või konsultatsioone.

5.   Rühm koostab nende projektide loetelu kavandi, mis saavad piiriülese taastuvenergiaprojekti staatuse, ja jälgib lõplikku loetellu kantud projektide rakendamist.

6.   Rühm võtab vastu oma kodukorra ja rühma juhatab komisjoni esindaja.

Artikkel 7

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetelu kavand

1.   Komisjon avaldab vähemalt kord aastas kutse taotleda projekti kandmist piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu.

2.   Pärast projektide hindamist vastavalt määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punkti 4 alapunktile c koostab komisjon ja esitab rühmale määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osas sätestatud valikukriteeriumidele vastavate projektide loetelu koos määruse (EL) 2021/1153 lisa IV osa punkti 4 alapunktis d osutatud asjaomase teabega. Komisjon ei esita rühmale täielikke taotlusi või teavet, mille taotleja on märkinud tundlikuks äriteabeks.

3.   Rühm koostab komisjonilt saadud teabe põhjal nende projektide loetelu kavandi, mis saavad piiriülese taastuvenergiaprojekti staatuse.

Artikkel 8

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide lõplik loetelu

1.   Komisjon võtab piiriüleste taastuvenergiaprojektide lõpliku loetelu vastu kooskõlas määruse (EL) 2021/1153 artikli 25 lõike 1 punktiga b. Lõplikus projektide loetelus ei panda loetellu kantud projekte paremusjärjestusse.

2.   Lõplik loetelu vastab rühma poolt kooskõlas käesoleva määruse artikli 7 lõikega 3 koostatud loetelu kavandile. Kui lõplik loetelu erineb loetelu kavandist, peab komisjon enne lõpliku loetelu vastuvõtmist saama rühmalt positiivse arvamuse.

Artikkel 9

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide lõpliku loetelu läbivaatamine

1.   Komisjon vaatab loetelu läbi vähemalt iga kahe aasta tagant.

2.   Ilma et see piiraks eelmises lõikes osutatud hindamist, eemaldab komisjon projekti loetelust kohe, kui ta tuvastab ühe järgmistest asjaoludest:

a)

projekti hindamine põhines ebaõigel teabel, mis oli hindamisel määrav tegur, või

b)

projekt ei ole kooskõlas liidu õigusega.

3.   Komisjon võib projekti loetelust eemaldada, kui

a)

ühe või kõigi osalevate liikmesriikide toetusavaldus on tagasi võetud ja/või

b)

projekti promootor teatab rühmale, et projekti ei jätkata, või

c)

projekt ei ole pärast selle loetellu kandmisest edenenud või

d)

projekt on lõpule viidud.

4.   Enne projekti loetelust eemaldamist konsulteerib komisjon rühmaga ja võtab nõuetekohaselt arvesse rühma liikmetelt saadud asjaomast teavet.

Artikkel 10

Piiriüleste taastuvenergiaprojektide loetellu kantud projektide rakendamise jälgimine

1.   Lõplikku loetellu kantud projekti promootor esitab kord aastas komisjonile eduaruande asjakohase ajakohastatud teabega projekti tehnilise kirjelduse ja rakendamise kohta, ning komisjon esitab aruande rühmale.

2.   Kui projektide promootorid lisavad oma aruandlusse tundlikku äriteavet, peavad nad märkima, millist teavet ei tohi avalikustada ega esitada rühmale selliselt, et see võimaldaks projekti, mille kohta see teave on esitatud, tuvastada. Sel juhul annab komisjon rühmale projektide edenemise jälgimist käsitlevat teavet koondatud kujul.

3.   Rühmapoolse jälgimise jaoks peab promootori esitatud eduaruanne sisaldama järgmist:

a)

projekti ajakohastatud kirjeldus ja projekti staatus;

b)

järgmiste etappide ajakava, kui on kohaldatav: teostatavusuuringud, projekteerimine, loamenetlus, ehitamine, kasutuselevõtmine;

c)

haldus-, õigus-, finants- või muu teave, mis erineb varem esitatud teabest.

4.   Komisjoni poolt projektide edenemise kohta esitatud teabe põhjal jälgib rühm projektide rakendamist.

5.   Rühm võib teha konkreetse projekti kohta soovitusi, et vältida projekti rakendamises võimalikke viivitusi. See võib hõlmata meetmeid, mida tuleb võtta ühes või mitmes liikmesriigis.

Artikkel 11

Teavitamine ja avalikustamine

1.   Komisjon avaldab lõplikku projektide loetellu kantud projektide kohta teavet nii, et see on üldsusele kergesti kättesaadav.

2.   Komisjon avaldab projekti kohta ainult sellise teabe, mis ei ole tundlik äriteave, nagu projekti kirjelduse, staatuse, rakendamise ajakava või asukoha.

3.   Lõplikku loetellu kantud projekti promootor avaldab vähemalt eelmises lõikes osutatud teabe oma veebilehel ja ajakohastab seda vähemalt iga kuue kuu tagant.

Artikkel 12

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 21. detsember 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 249, 14.7.2021, lk 38.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv (EL) 2018/2001 taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta (ELT L 328, 21.12.2018, lk 82).

(3)  SWD/2021/429 final.

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2020. aasta määrus (EL) 2020/852 millega kehtestatakse kestlike investeeringute hõlbustamise raamistik ja muudetakse määrust (EL) 2019/2088 (ELT L 198, 22.6.2020, lk 13).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/944 elektrienergia siseturu ühiste normide kohta ja millega muudetakse direktiivi 2012/27/EL (ELT L 158, 14.6.2019, lk 125).


Top