Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1070

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2021/1070, 28. juuni 2021, milles sätestatakse piiratud ajavahemikuks nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmed (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2021/4637

    ELT L 230, 30.6.2021, p. 10–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 21/04/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/1070/oj

    30.6.2021   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 230/10


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2021/1070,

    28. juuni 2021,

    milles sätestatakse piiratud ajavahemikuks nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmed

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. märtsi 2016. aasta määrust (EL) 2016/429 loomataudide kohta, millega muudetakse teatavaid loomatervise valdkonna õigusakte või tunnistatakse need kehtetuks (loomatervise määrus), (1) eriti selle artikli 71 lõiget 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Nodulaarse dermatiidi viiruse põhjustatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkus on veistel ja vesipühvlitel esinev siirutajatega leviv taud, mis võib põhjustada olulist majanduslikku kahju, vähendada piimaandi, põhjustada tugevat alatoitumust, püsivaid nahakahjustusi, mitmesuguseid tüsistusi ja kroonilist kuhtumust ning tuua endaga kaasa liikumis- või kaubanduskeelde. See on kantud Maailma Loomatervishoiu Organisatsiooni (OIE) teatamiskohustuslike taudide loetellu (2).

    (2)

    Määrusega (EL) 2016/429 on kehtestatud uus taudide ennetamise ja tõrje õigusraamistik. Nodulaarse dermatiidi viiruse nakkus on loetletud määruse (EL) 2016/429 II lisas ja sellepärast loetakse seda kõnealuse määruse kohaldamisel loetellu kantud taudiks ning selle suhtes kohaldatakse seal sätestatud taudiennetuse ja -tõrje eeskirju. Lisaks on nodulaarse dermatiidi viiruse nakkus loetletud A-, D- ja E-kategooria taudina komisjoni rakendusmääruse (EL) 2018/1882 (3) lisas.

    (3)

    Komisjoni delegeeritud määrusega (EL) 2020/687 (4) on täiendatud määruses (EL) 2016/429 sätestatud A-, B- ja C-kategooria taudide tõrje eeskirju, sealhulgas nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrjemeetmeid. Määrust (EL) 2016/429, rakendusmäärust (EL) 2018/1882 ja delegeeritud määrust (EL) 2020/687 kohaldatakse alates 21. aprillist 2021.

    (4)

    Varem olid komisjoni rakendusotsuses (EL) 2016/2008 (5) sätestatud eeskirjad, mis käsitlesid loomatervishoiualaseid tõrjemeetmeid seoses nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse esinemisega nimetatud rakendusotsuse I lisas loetletud liikmesriikides või nende piirkondades, sealhulgas miinimumnõuded seoses nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vaktsineerimise kavadega, mille liikmesriigid pidid esitama komisjonile heakskiitmiseks. Kõnealustesse loeteludesse kuuluvad Bulgaaria ja Kreeka. Rakendusotsuse (EL) 2016/2008 kohaldamine lõppes 20. aprillil 2021 ja kõnealuses rakendusotsuses sätestatud eeskirju peaksid asendama käesolevas määruses sätestatud eeskirjad.

    (5)

    Alates 2017. aastast ei ole Euroopas teatatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhangutest, kuid seda taudi esineb endiselt Türgis Anatoolias ja Venemaal, samuti Ida-Aasias Bangladeshis, Hiinas ja Indias. Seetõttu kujutab selle taudi levik endast potentsiaalset riski liidu põllumajandussektorile.

    (6)

    Peale Bulgaaria ja Kreeka on Horvaatia ja märkimisväärne arv naabruses asuvaid kolmandaid riike, nagu Bosnia ja Hertsegoviina, Kosovo (6), Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia ja Türgi teatanud komisjonile, et nende tauditõrjepoliitika hõlmab nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vaktsineerimist. Enamik neist kolmandatest riikidest on nüüd vaktsineerimise peatanud ja jätkavad seiremeetmete rakendamist.

    (7)

    Epidemioloogiline olukord Ida-Euroopas ja naaberpiirkondades laseb arvata, et suure riskiga piirkondades, kus vaktsineerimine nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu on lõppenud, võib siiski esineda teatav taudi taassissetoomise või -levimise risk.

    (8)

    Lähtuvalt olemasolevast ajakohasest epidemioloogilisest teabest ning nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse seire ja selle taudi vastu vaktsineerimise tulemustest on asjakohane, et nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vaktsineerimine jätkuks vähemalt Bulgaaria ja Kreeka suure riskiga piirkondades. Lisaks tuleks kõikides liikmesriikides või nende osades, kus vaktsineerimist kõnealuse taudi vastu on vähendatud või see on täielikult lõpetatud, jätkata nii aktiivset kui ka passiivset süstemaatilist seiret.

    (9)

    Vastavalt 30. jaanuaril 2020 heaks kiidetud Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) teaduslikule aruandele nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse kohta (7) (edaspidi „EFSA aruanne“) tuleks nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse edasise Kagu-Euroopasse levimise riski vähendamiseks kasutada homoloogset vaktsiini. Pärast vaktsineerimise lõpetamist on selle taudi taaslevimise puhuks vaja kasvõi piirkonna tasandil hädaolukorra lahendamise kava ja vaktsiinivarude loomist, et võimaldada alustada kiiresti erakorralise vaktsineerimisega.

    (10)

    Määruses (EL) 2016/429 sätestatud üldised tauditõrjemeetmed ja delegeeritud määruses (EL) 2020/687 sätestatud täiendavad eeskirjad ei hõlma kõiki vajalikke nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastase vaktsineerimise aspekte. Seepärast on asjakohane sätestada käesolevas määruses liidu tasandil ühtsed rakenduseeskirjad, mis hõlmavad piiratud ajavahemikuks kehtestatavaid tauditõrje erimeetmeid lähtuvalt selle taudiga seotud epidemioloogilisele olukorrale vastavatest tingimustest liidus ja naabruses asuvates kolmandates riikides. Käesolevas määruses sätestatud tõrjemeetmete puhul tuleks arvesse võtta rakendusotsuse (EL) 2016/2008 kohaldamisel saadud kogemusi ning OIE maismaaloomade tervise koodeksi (edaspidi „OIE koodeks“) (8) peatükis 11.9 „Nodulaarse dermatiidi viiruse nakkus“ sätestatud rahvusvahelisi standardeid.

    (11)

    Käesolevas määruses sätestatud eeskirjadega tuleks ette näha piirkondadeks jaotamise lähenemisviis ja seda tuleks kohaldada koos delegeeritud määruses (EL) 2020/687 sätestatud tauditõrjemeetmetega. Lisaks tuleks käesolevas määruses loetleda liikmesriikide piirangutsoonid, kus viiakse ellu profülaktilise vaktsineerimise kava nõrgestatud elusvaktsiiniga ja kus ei esine nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhanguid (I taseme piirangutsoon), ning piirkonnad, kus esineb nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhanguid (II taseme piirangutsoon). I või II taseme piirangutsooni kuuluvad piirkonnad tuleks loetleda käesoleva määruse I lisas ning seejuures tuleks arvesse võtta kõnealusest taudist mõjutatud liikmesriikide pädevate asutuste esitatud teavet.

    (12)

    Vaktsineeritud veised ja nende saadused võivad kujutada endast nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse leviku riski. Seepärast tuleks käesolevas määruses sätestada teatavad keelud ja eritingimused käesoleva määruse I lisas loetletud piirangutsoonidest pärit veiste või mitmesuguste toodete saadetiste liikumisele. Tarbetute kaubandushäirete ärahoidmiseks tuleks sätestada ka nende keeldudega seotud teatavad erandid ja eritingimused. Nende erandite ja eritingimuste puhul tuleks arvesse võtta ka OIE koodeksi põhimõtteid, mis on seotud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse riski vähendamise meetmetega, ning määruses (EL) 2016/429 ja delegeeritud määruses (EL) 2020/687 sätestatud taudiennetuse ja -tõrje eeskirju.

    (13)

    Nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse levimise riski tase on eri kaupade puhul erinev. Nagu on märgitud EFSA aruandes, on kokkupuute ja selle tagajärgedega seotud riskitase elusveiste ning nakatunud veistelt pärit sperma ja toornaha liikumisel suurem kui muude veistelt saadud toodete, näiteks piima ja piimatoodete, töödeldud naha ning värske liha, lihavalmististe ja lihatoodete liikumisel. Samas ei ole teaduslikud ja katseandmed nende rolli kohta nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse edasikandumisel veel piisavad. Nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse edasikandumist veiste sperma, munarakkude ja embrüote kaudu ei saa välistada. Piim ja piimatooted ning ternespiim võivad kujutada endast nodulaarse dermatiidi viiruse levimise riski üksnes juhul, kui need on ette nähtud söötmiseks vastuvõtliku liigi loomadele.

    (14)

    Seepärast tuleks EFSA aruande ja OIE kõige uuemate asjakohaste standardite ja soovituste alusel kehtestada nende toodete suhtes teatavad kaitsemeetmed.

    (15)

    Kui on võetud riskimaandamismeetmed, kujutab koheseks tapmiseks ette nähtud loomade saadetiste vedu endast üldjuhul väiksemat taudide leviku riski kui loomade muud laadi liikumine. Seepärast on asjakohane lubada liikmesriikidel erandjuhul teha käesolevas määruses sätestatud teatavatest keeldudest erandeid, et võimaldada vedada I või II taseme piirangutsoonis peetavate koheseks tapmiseks ette nähtud veiste saadetisi tapamajja, mis asub samas liikmesriigis väljaspool I ja II taseme piirangutsoone.

    (16)

    Erandid teatavate veiste saadetiste veoks I või II taseme piirangutsoonist teise liikmesriigi samasuguse taudistaatusega I või II taseme piirangutsooni on põhjendatud, kui kohaldatakse riskimaandamise erimeetmeid. Selleks tuleb kehtestada päritolu-, läbitava ja sihtliikmesriigi pädevate asutuste range järelevalve all toimuva ohutu veo kord.

    (17)

    Määruse (EL) 2016/429 artikliga 143 on ette nähtud, et loomade, sealhulgas veiste vedamisel peab nendega kaasas olema loomatervise sertifikaat. Kui liidusiseseks veoks ette nähtud veisesaadetiste suhtes kohaldatakse erandeid selliste veiste I või II taseme piirangutsoonist väljaveo keelust, tuleks asjaomases loomatervise sertifikaadis viidata käesolevale määrusele, tagamaks, et sertifikaadis esitatakse nõuetekohane ja täpne loomaterviseteave.

    (18)

    Juhtudel, mille jaoks on käesoleva määrusega ette nähtud erandid I või II taseme piirangutsoonist loomse paljundusmaterjali väljaveo keelust, tuleks asjaomase saadetisega kaasas olevas loomatervise sertifikaadis viidata käesolevale määrusele, et tagada nõuetekohase ja täpse terviseteabe esitamine kooskõlas käesoleva määrusega ja komisjoni delegeeritud määrusega (EL) 2020/686 (9).

    (19)

    Veiste ja nendelt saadud loomsete kõrvalsaaduste veol I ja II taseme piirangutsoonidest tuleks järgida loomade heaolu ja bioturvalisuse meetmeid, et hoida ära nodulaarse dermatiidi viiruse levimist.

    (20)

    Delegeeritud määrust (EL) 2020/687 hakati kohaldama alates 21. aprillist 2021. Seega peaks käesolev määrus õiguskindluse huvides jõustuma võimalikult kiiresti.

    (21)

    Käesolevat määrust tuleks kohaldada kuni 21. aprillini 2023; seejuures on võetud arvesse liidu kogemusi nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrjel, selle taudiga seotud praegust epidemioloogilist olukorda liikmesriikides ja naabruses asuvates kolmandates riikides ning kõiki määruse (EL) 2016/429 artikli 47 kohaselt sätestatavaid tulevasi vaktsineerimiseeskirju.

    (22)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    I PEATÜKK

    ÜLDEESKIRJAD

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja kohaldamisala

    Käesolevas määruses sätestatakse nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmed, mida liikmesriigid peavad kohaldama piiratud ajavahemiku jooksul oma territooriumi nendes piirkondades, kus:

    a)

    kõnealuse taudi puhang on kinnitust leidnud;

    b)

    kõnealuse taudi puhang ei ole kinnitust leidnud, kuid kus nad on otsustanud korraldada vaktsineerimise selle taudi vastu vastavalt käesolevas määruses sätestatud eeskirjadele.

    Käesolevas määruses sätestatud tauditõrje erimeetmeid kohaldatakse veiste ja nende kõrvalsaaduste ja paljundusmaterjali suhtes ning need täiendavad tauditõrjemeetmeid, mida kohaldatakse kaitse- ja järelevalvetsoonides ja täiendavates piirangutsoonides ning mille on nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhangu tõttu kehtestanud liikmesriigi pädev asutus kooskõlas delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artikli 21 lõikega 1.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse delegeeritud määruses (EL) 2020/687 sätestatud mõisteid.

    Lisaks kasutatakse järgmisi mõisteid.

    1)

    „Veis“ – perekonda Bison, Bos (sh alamperekonda Bos, Bibos, Novibos, Poephagus) või Bubalus (sh alamperekonda Anoa) kuuluv kabiloom või nende perekondade liikide ristamisel saadud järglane.

    2)

    „I taseme piirangutsoon“ – liikmesriigi territooriumi geograafiliselt täpselt piiritletud osa:

    a)

    mis asub väljaspool piirkonda, kus on kinnitust leidnud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhang;

    b)

    kus vaktsineeritakse nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vastavalt artikli 3 lõikele 2;

    c)

    mis on või ei ole loetletud I lisa I osas;

    d)

    mille suhtes kohaldatakse artiklites 3–6 sätestatud tauditõrje erieeskirju.

    3)

    „II taseme piirangutsoon“ – liikmesriigi territooriumi geograafiliselt täpselt piiritletud osa:

    a)

    mis hõlmab piirkonda, kus on kinnitust leidnud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhang;

    b)

    kus vaktsineeritakse nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vastavalt artikli 3 lõikele 1;

    c)

    mis on või ei ole loetletud I lisa II osas;

    d)

    mille suhtes kohaldatakse artiklites 3–6 sätestatud tauditõrje erieeskirju.

    II PEATÜKK

    NODULAARSE DERMATIIDI VIIRUSE NAKKUSE VASTASED TAUDITÕRJE ERIMEETMED

    1. JAGU

    Piirangutsoonide kehtestamine ja vaktsineerimine nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu

    Artikkel 3

    I ja II taseme piirangutsoonide kehtestamine

    1.   Kui veistel esineva nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhang leiab kinnitust, teeb pädev asutus järgmist:

    a)

    kehtestab II taseme piirangutsooni:

    i)

    mis hõlmab vähemalt neid piirkondi, mis kuuluvad kaitse- ja järelevalvetsoonidesse ja täiendavatesse piirangutsoonidesse, mis on kehtestatud pärast kõnealuse taudi esinemise kinnitamist kooskõlas delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artikliga 21;

    ii)

    kooskõlas määruse (EL) 2016/429 artikli 64 lõikes 1 sätestatud nõuetega;

    b)

    rakendab punktis a osutatud II taseme piirangutsoonis vaktsineerimist järgmiselt:

    i)

    kooskõlas II lisas sätestatud vaktsineerimiskavade eeskirjadega;

    ii)

    pädeva asutuse kontrolli all;

    iii)

    seades prioriteediks homoloogsete nõrgestatud elusvaktsiinide kasutamise;

    iv)

    vaktsineerides vastavalt tootja juhistele kõiki vaktsineerimistsoonis peetavaid veiseid ja nende järglasi, sõltumata nende soost, vanusest ning tiinus- või tootmisstaatusest.

    Kui nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse üksikpuhang peetavatel veistel on kinnitust leidnud liikmesriigi piirkonnas, kus kõnealust taudi enne seda puhangut ei esinenud ja kus delegeeritud määruse (EL) 2020/687 kohaselt võetud meetmed osutuvad taudi leviku kontrolli all hoidmisel tõhusaks, võib pädev asutus otsustada II taseme piirangutsooni mitte kehtestada.

    2.   Pädev asutus võib taudi leviku ärahoidmiseks kehtestada kooskõlas määruse (EL) 2016/429 artikli 64 lõikes 1 sätestatud nõuetega I taseme piirangutsooni piirkondades, kus nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhangu esinemine ei ole kinnitust leidnud. Kõnealuses I taseme piirangutsoonis viib pädev asutus läbi selle taudi vastase vaktsineerimise kooskõlas käesoleva artikli lõike 1 punktiga b.

    3.   Sellise liikmesriigi pädev asutus, kus tehakse nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastast vaktsineerimist, esitab enne vaktsineerimise alustamist ja lõike 1 punkti b alapunktis i osutatud vaktsineerimiskava rakendamist komisjonile ja teistele liikmesriikidele käesoleva määruse II lisa III osas loetletud teabe.

    Artikkel 4

    Liikumise keelamine I ja II taseme piirangutsoonides

    1.   Pädev asutus keelab järgmiste saadetiste liikumise II taseme piirangutsoonis:

    a)

    veised;

    b)

    veiste paljundusmaterjal;

    c)

    veiste töötlemata kõrvalsaadused, sh piim, ternespiim ning piima- ja ternespiimatooted, mis on ette nähtud loomadele söötmiseks.

    2.   Pädev asutus keelab järgmiste saadetiste liikumise I taseme piirangutsoonis:

    a)

    veised;

    b)

    veiste paljundusmaterjal;

    c)

    veiste töötlemata kõrvalsaadused, v.a piim, ternespiim ning piima- ja ternespiimatooted, mis on ette nähtud loomadele söötmiseks.

    3.   Erandina lõigetes 1 ja 2 sätestatud keeldudest võib pädev asutus lubada III peatükis sätestatud liikumist vastavalt seal sätestatud tingimustele.

    2. JAGU

    I ja II taseme piirangutsoonide lisamine I lisasse

    Artikkel 5

    II taseme piirangutsooni lisamine I lisa II osasse

    Kui I lisa II osasse lisatakse epidemioloogilistel põhjustel liikmesriigi piirkond, mis on täielikult või osaliselt hõlmatud artikli 3 lõike 1 kohaselt kehtestatud II taseme piirangutsooniga, teeb pädev asutus viivitamata järgmist:

    a)

    kohandab esialgse II taseme piirangutsooni piire, tagamaks, et see on vastavuses kõnealuses lisas kirjeldatud II taseme piirangutsooniga;

    b)

    laiendab artikli 3 lõike 1 punktis b sätestatud vaktsineerimist ja artikli 4 lõikes 1 sätestatud keelde kõnealuses lisas kirjeldatud II taseme piirangutsoonile.

    Artikkel 6

    I taseme piirangutsooni lisamine I lisa I osasse

    1.   Kui kooskõlas määruse (EL) 2016/429 artikli 64 lõikes 1 sätestatud nõuetega lisatakse käesoleva määruse I lisa I osasse epidemioloogilistel põhjustel liikmesriigi piirkond, kus nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse puhangu esinemine ei ole kinnitust leidnud, teeb pädev asutus järgmist:

    a)

    viib kõnealuses lisas kirjeldatud I taseme piirangutsoonis läbi vaktsineerimise vastavalt artikli 3 lõike 1 punktile b;

    b)

    rakendab kõnealuses lisas kirjeldatud I taseme piirangutsoonis artikli 4 lõikes 2 sätestatud keelde.

    2.   Kui pädev asutus otsustab vastavalt artikli 3 lõikele 2 kehtestada I taseme piirangutsooni, lisatakse kõnealune piirangutsoon I lisa I osasse.

    III PEATÜKK

    TINGIMUSED VEOKS PIIRKONDADES, KUS KOHALDATAKSE NODULAARSE DERMATIIDI VIIRUSE NAKKUSE TÕRJE ERIMEETMEID, JA VÄLJAPOOLE NEID PIIRKONDI

    1. JAGU

    Erandid I ja II taseme piirangutsoonidest veiste saadetiste väljaveo keelust

    Artikkel 7

    Erandid I taseme piirangutsoonist veiste saadetiste väljaveo keelust

    Erandina artikli 4 lõike 2 punktis a sätestatud keelust võib pädev asutus lubada veiste saadetiste väljavedu I taseme piirangutsoonis asuvatest ettevõtetest:

    a)

    sama või teise liikmesriigi I või II taseme piirangutsooni, eeldusel et kõik järgmised tingimused on täidetud:

    i)

    saadetises olevad veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 28 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood;

    ii)

    kõik teised saadetises olevate veistega samas päritoluettevõttes peetavad veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 28 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood või neil kestab lähetamise kuupäeval veel eelmisest vaktsineerimisest või emaloomalt saadud immuunsuse periood;

    iii)

    saadetises olevaid veiseid peab olema peetud päritoluettevõttes sünnist saadik või vähemalt 28 päeva järjest enne lähetamiskuupäeva ning

    iv)

    pädev asutus teeb

    kõigi selliste saadetiste päritoluettevõttes peetavate veiste, sh saadetistes olevate veiste kliinilise läbivaatuse, mille tulemused on soodsad;

    vajaduse korral selliste saadetiste päritoluettevõttes peetavate veiste, sh saadetistes olevate veiste laboriuuringud, mille tulemused on soodsad;

    b)

    mis tahes sihtkohta samas liikmesriigis või teises liikmesriigis, sh väljaspool piirangutsoone asuvasse piirkonda, muusse I taseme piirangutsooni või II taseme piirangutsooni, kui lisaks käesoleva artikli punkti a alapunktides ii, iii ja iv sätestatud tingimustele on täidetud kõik järgmised tingimused:

    i)

    saadetises olevad veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 60 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil lähetamiskuupäeval veel immuunsusperiood;

    ii)

    vähemalt 20 km ulatuses selliste saadetiste päritoluettevõttest ei ole vähemalt kolme kuu jooksul enne lähetamiskuupäeva esinenud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkust ning

    iii)

    kõik saadetise päritoluettevõttest 50 km ulatuses peetavad veised peavad olema vaktsineeritud või taasvaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 60 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood või neil kestab emaloomalt saadud immuunsuse periood;

    c)

    mis tahes sihtkohta teises liikmesriigis või kolmanda riigi territooriumil, sh väljaspool piirangutsoone asuvasse piirkonda, muusse I taseme piirangutsooni või II taseme piirangutsooni, kui lisaks käesoleva artikli punktis a sätestatud tingimustele on täidetud järgmised tingimused:

    i)

    loomad peavad enne lähetamiskuupäeva vastama kõigile loomatervise tagatistele, mis põhinevad nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse leviku vastaste meetmete sellise riskihindamise soodsatel tulemustel, mida nõuab päritoluliikmesriigi pädev asutus ja mille on heaks kiitnud sihtliikmesriigi ja läbitava liikmesriigi pädevad asutused;

    ii)

    vähemalt 20 km ulatuses selliste saadetiste päritoluettevõttest ei tohi vähemalt kolme kuu jooksul enne lähetamiskuupäeva olla esinenud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse kinnitatud puhanguid ning

    iii)

    kõik saadetise päritoluettevõttest 50 km ulatuses peetavad veised peavad olema vaktsineeritud või taasvaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 60 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood või neil kestab emaloomalt saadud immuunsuse periood.

    Artikkel 8

    Erandid II taseme piirangutsoonist veiste saadetiste väljaveo keelust

    Erandina artikli 4 lõike 1 punktis a sätestatud keelust võib pädev asutus lubada veiste saadetiste väljavedu II taseme piirangutsoonis asuvatest ettevõtetest:

    a)

    mis tahes sihtkohta samas liikmesriigis või teises liikmesriigis, sh väljaspool piirangutsoone asuvasse piirkonda, I taseme piirangutsooni või muusse II taseme piirangutsooni, kui on täidetud kõik järgmised tingimused:

    i)

    saadetises olevad veised peavad enne lähetamiskuupäeva vastama kõigile loomatervise tagatistele, mis põhinevad nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse leviku vastaste meetmete sellise riskihindamise soodsatel tulemustel, mida nõuab päritoluliikmesriigi pädev asutus ja mille on heaks kiitnud sihtliikmesriigi ja läbitava liikmesriigi pädevad asutused;

    ii)

    saadetises olevad veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 28 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood;

    iii)

    kõik teised saadetises olevate veistega samas päritoluettevõttes peetavad veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 28 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood või neil kestab sel kuupäeval veel eelmisest vaktsineerimisest või emaloomalt saadud immuunsuse periood;

    iv)

    pädev asutus teeb

    kõigi selliste saadetiste päritoluettevõttes peetavate veiste, sh saadetistes olevate veiste kliinilise läbivaatuse, mille tulemused on soodsad;

    vajaduse korral selliste saadetiste päritoluettevõttes peetavate veiste, sh saadetistes olevate veiste laboriuuringud, mille tulemused on soodsad;

    v)

    veised peavad olema sünnist saadik või vähemalt 28 päeva vältel enne lähetamiskuupäeva viibinud ettevõttes, millest vähemalt 20 km raadiuses ei ole kolme kuu jooksul enne lähetamiskuupäeva esinenud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkust;

    vi)

    kooskõlas II lisas sätestatud vaktsineerimiskavade eeskirjadega peavad kõik saadetise päritoluettevõttest 50 km ulatuses peetavad veised olema vaktsineeritud või taasvaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 60 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil veel immuunsusperiood või neil kestab emaloomalt saadud immuunsuse periood;

    b)

    mis tahes sihtkohta, mis asub sama liikmesriigi muus II taseme piirangutsoonis, eeldusel et kõik järgmised tingimused on täidetud:

    i)

    kõik teised saadetise päritoluettevõttes peetavad veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 28 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood või neil kestab sel kuupäeval veel eelmisest vaktsineerimisest või emaloomalt saadud immuunsuse periood ning

    ii)

    veised peavad olema vaktsineeritud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vähemalt 28 päeva enne lähetamiskuupäeva ja vastavalt vaktsiinitootja juhenditele kestab neil sel kuupäeval veel immuunsusperiood või nad on alla nelja kuu vanused vaktsineerimata järglased, kes on sündinud emasloomadest, keda oli vaktsineeritud vähemalt 28 päeva enne poegimist, mille kuupäev jäi vastavalt tootja juhenditele immuunsusperioodi sisse, ning neid võib viia muusse ettevõttesse.

    Artikkel 9

    Eritingimused I või II taseme piirangutsoonist sama liikmesriigi territooriumil väljaspool neid tsoone asuvasse tapamajja koheseks tapmiseks saadetavate veiste vedamise lubamiseks

    Erandina käesoleva määruse artikli 4 lõike 2 punktis a ja lõike 1 punktis a sätestatud keeldudest võib liikmesriigi pädev asutus lubada veiste saadetiste vedamist I või II taseme piirangutsoonist sama liikmesriigi territooriumil väljaspool neid tsoone asuvasse tapamajja, kui veiseid veetakse koheseks tapmiseks delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artikli 28 lõigetes 2–5 ja 7 sätestatud üldtingimuste kohaselt.

    Artikkel 10

    Erandid I ja II taseme piirangutsoonidest veiste sperma, munarakkude ja embrüote saadetiste väljaveo keelust

    1.   Erandina artikli 4 lõike 2 punktis b sätestatud keelust võib liikmesriigi pädev asutus lubada veiste sperma, munarakkude ja embrüote saadetiste väljavedu I taseme piirangutsoonis asuvatest loomse paljundusmaterjaliga tegelevatest heakskiidetud ettevõtetest või muudest ettevõtetest:

    a)

    sama liikmesriigi I või II taseme piirangutsooni, eeldusel et kõik järgmised tingimused on täidetud:

    i)

    doonorloomad olid

    vastavalt kasutatava vaktsiini tootja juhistele nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vaktsineeritud ja taasvaktsineeritud ning vaktsiini manustati esimest korda vähemalt 60 päeva enne sperma, munarakkude või embrüote kogumist või

    neile oli tehtud sperma puhul kogumispäeval ja vähemalt 28 päeva pärast kogumisperioodi või embrüote või munarakkude puhul kogumispäeval seroloogiline test nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastaste spetsiifiliste antikehade tuvastamiseks ja saadud negatiivsed tulemused;

    ii)

    doonorloomi on peetud 60 päeva jooksul enne sperma, munarakkude või embrüote kogumise kuupäeva seemendusjaamas või muus asjakohases ettevõttes, millest vähemalt 20 km raadiuses ei ole kolme kuu jooksul enne sperma, munarakkude või embrüote kogumise kuupäeva esinenud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkust;

    iii)

    doonorloomi on 28 päeva enne kogumise kuupäeva ja terve kogumisperioodi vältel kliiniliselt kontrollitud ning neil ei ole täheldatud ühtki nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse kliinilist sümptomit;

    b)

    teise liikmesriigi I või II taseme piirangutsoonis asuvasse sihtkohta, kui lisaks punktis a sätestatud tingimustele on täidetud kõik järgmised tingimused:

    i)

    doonorloomi on vereproovide põhjal, mis on võetud sperma, munarakkude või embrüote kogumise perioodi alguses ja seejärel vähemalt iga 14 päeva järel sperma kogumise perioodil või munarakkude või embrüote kogumise päeval, testitud polümeraasi ahelreaktsiooni (PCR) abil nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse suhtes ja saadud negatiivsed tulemused;

    ii)

    spermat on PCRi abil nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse suhtes kontrollitud ja saadud negatiivsed tulemused;

    c)

    samas või teises liikmesriigis või I taseme piirangutsooni puhul kolmandas riigis asuvasse sihtkohta, eeldusel et lisaks punktis a sätestatud tingimustele vastavad doonorloomad enne sperma, munarakkude või embrüote lähetamist muudele asjakohastele loomatervise tagatistele, mis põhinevad sellise lähetamise mõju ja nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse leviku vastaste meetmete riskihindamise soodsatel tulemustel, mida nõuab päritoluettevõtte liikmesriigi pädev asutus ja mille on heaks kiitnud läbitava ja sihtkohta liikmesriigi pädevad asutused.

    2.   Erandina artikli 4 lõike 1 punktis b sätestatud keelust võib pädev asutus lubada veiste sperma, munarakkude ja embrüote saadetiste väljavedu II taseme piirangutsoonis asuvatest loomse paljundusmaterjaliga tegelevatest heakskiidetud ettevõtetest või muudest ettevõtetest sihtkohta, mis asub sama liikmesriigi muus II taseme piirangutsoonis.

    Artikkel 11

    Erandid I taseme piirangutsoonist veiste töötlemata kõrvalsaaduste väljaveo keelust

    Erandina artikli 4 lõike 2 punktis c sätestatud keelust võib pädev asutus lubada veiste töötlemata kõrvalsaaduste väljavedu I taseme piirangutsoonis asuvatest ettevõtetest:

    a)

    samas liikmesriigis asuvasse sihtkohta või teise liikmesriigi I või II piirangutsoonis asuvasse sihtkohta;

    b)

    nahkade saadetiste puhul sama või teise liikmesriigi või kolmanda riigi mis tahes piirkonnas asuvasse sihtkohta, eeldusel et täidetud on üks järgmistest tingimustest:

    i)

    töödeldud nahad on läbinud ühe komisjoni määruse (EL) nr 142/2011 (10) I lisa punkti 28 alapunktides b–e osutatud töötlustest või

    ii)

    töödeldud nahad on läbinud ühe Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 853/2004 (11) III lisa XIV jao I peatüki punkti 4 alapunkti b alapunktis ii sätestatud töötlustest ning nende puhul on võetud kõik ettevaatusabinõud, et hoida ära haigusetekitajatega taassaastumist pärast töötlemist.

    Artikkel 12

    Erand II taseme piirangutsoonist veiste töötlemata kõrvalsaaduste saadetiste väljaveo keelust

    Erandina artikli 4 lõike 1 punktis c sätestatud keelust võib liikmesriigi pädev asutus lubada veiste töötlemata kõrvalsaaduste saadetiste väljavedu II taseme piirangutsoonis asuvatest ettevõtetest:

    a)

    muude töötlemata loomsete kõrvalsaaduste kui nahkade puhul samas liikmesriigis asuvasse sihtkohta või teise liikmesriigi I või II taseme piirangutsoonis asuvasse sihtkohta, eeldusel et töötlemata loomsed kõrvalsaadused lähetatakse pädevate asutuste ametliku järelevalve all töötlemiseks või kõrvaldamiseks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1069/2009 (12) artikli 24 kohaselt tunnustatud ettevõttesse;

    b)

    veisenahkade puhul:

    i)

    sama või teise liikmesriigi II taseme piirangutsoonis asuvasse sihtkohta, eeldusel et tegemist on inimtoiduks ettenähtud töötlemata toornahkadega või töötlemata nahkadega, mis lähetatakse pädevate asutuste ametliku järelevalve all töötlemiseks või kõrvaldamiseks tunnustatud ettevõttesse;

    ii)

    samas või teises liikmesriigis asuvasse sihtkohta, eelduselt et artikli 11 punktis b sätestatud tingimused on täidetud;

    c)

    ternespiima, piima ja piimatoodete puhul sama või teise liikmesriigi mis tahes piirkonnas asuvasse sihtkohta, eeldusel et need on läbinud määruse (EL) 2020/687 VII lisas sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse riski maandava töötluse.

    2. JAGU

    Ettevõtjate kohustused seoses loomatervise sertifikaatidega

    Artikkel 13

    Ettevõtjate kohustused seoses loomatervise sertifikaatidega, mis on vajalikud I või II taseme piirangutsoonist pärit veiste saadetiste veoks väljaspool neid tsoone

    Ettevõtjad veavad I või II taseme piirangutsoonist pärit veiste saadetisi väljaspool neid tsoone asjaomase liikmesriigi piires või teise liikmesriiki käesoleva määruse artiklites 7, 8 ja 9 käsitletud juhtudel vaid siis, kui veetavate loomadega on kaasas määruse (EL) 2020/688 (13) artikliga 73 ette nähtud loomatervise sertifikaat, mis sisaldab vähemalt üht järgmistest kinnitustest selle kohta, et käesolevas määruses sätestatud nõuded on täidetud:

    a)

    „Veised, kes on pärit I taseme piirangutsoonist ja kelle puhul on järgitud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2021/1070 artiklis 7 sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmeid.“;

    b)

    „Veised, kes on pärit II taseme piirangutsoonist ja kelle puhul on järgitud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2021/1070 artiklis 8 sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmeid.“;

    c)

    „Veised, kes on pärit I või II taseme piirangutsoonist ja kelle puhul on järgitud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2021/1070 artiklis 9 sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmeid.“

    Kui tegemist on käesoleva artikli esimeses lõigus osutatud saadetiste veoga sama liikmesriigi piires, võib pädev asutus otsustada, et määruse (EL) 2016/429 artikli 143 lõike 2 teise lõigu kohaselt ei ole loomatervise sertifikaadi väljaandmine vajalik.

    Artikkel 14

    Ettevõtjate kohustused seoses loomatervise sertifikaatidega, mis on vajalikud I või II taseme piirangutsoonis asuvatest ettevõtetest pärit veistelt saadud paljundusmaterjali saadetiste veoks väljaspool neid tsoone

    Ettevõtjad veavad I või II taseme piirangutsoonist pärit veistelt saadud paljundusmaterjali saadetisi väljaspool neid tsoone asjaomase liikmesriigi piires või teise liikmesriiki kooskõlas käesoleva määruse artikliga 10 vaid siis, kui nende saadetistega on kaasas määruse (EL) 2016/429 artikli 161 lõikega 4 ette nähtud loomatervise sertifikaat, mis sisaldab vähemalt üht järgmistest kinnitustest selle kohta, et käesolevas määruses sätestatud nõuded on täidetud:

    a)

    „Loomne paljundusmaterjal … (märkida, kas sperma, munarakud ja/või embrüod), mis on pärit I taseme piirangutsoonis peetavatelt veistelt ja mille puhul on järgitud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2021/1070 artiklis 10 sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmeid.“;

    b)

    „Loomne paljundusmaterjal … (märkida, kas sperma, munarakud ja/või embrüod), mis on pärit II taseme piirangutsoonis peetavatelt veistelt ja mille puhul on järgitud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2021/1070 artiklis 10 sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse tõrje erimeetmeid.“

    Kui tegemist on käesoleva artikli esimeses lõigus osutatud saadetiste veoga sama liikmesriigi piires, võib pädev asutus otsustada, et määruse (EL) 2016/429 artikli 161 lõike 2 teise lõigu kohaselt ei ole loomatervise sertifikaadi väljaandmine vajalik.

    Artikkel 15

    Ettevõtjate kohustused seoses loomatervise sertifikaatidega, mis on vajalikud I või II taseme piirangutsoonist pärit veiste töötlemata kõrvalsaaduste saadetiste veoks väljaspool neid tsoone

    Ettevõtjad veavad I või II taseme piirangutsoonist pärit veiste töötlemata kõrvalsaaduste saadetisi väljaspool neid tsoone sama asjaomase liikmesriigi piires või teise liikmesriiki vaid artiklis 12 käsitletud juhtudel, kui nende saadetistega on kaasas:

    a)

    määruse (EL) nr 142/2011 VIII lisa III peatükis osutatud kaubadokument ning

    b)

    delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artikli 22 lõikes 5 osutatud loomatervise sertifikaat.

    Kui tegemist on käesoleva artikli esimeses lõigus osutatud saadetiste veoga sama liikmesriigi piires, võib pädev asutus otsustada, et määruse (EL) 2020/687 artikli 22 lõike 6 kohaselt ei ole loomatervise sertifikaadi väljaandmine vajalik.

    3. JAGU

    Eritingimused, mille alusel lubatakse vedada I või II taseme piirangutsoonist pärit veiste saadetisi väljaspool neid tsoone, ning ohutu veo kord

    Artikkel 16

    Täiendavad üldtingimused, mis on seotud I või II taseme piirangutsoonist pärit veiste ja töötlemata loomsete kõrvalsaaduste saadetiste veoks kasutatavate veovahenditega

    Asjaomase liikmesriigi pädev asutus lubab I ja II taseme piirangutsoonist pärit veiste ja töötlemata loomsete kõrvalsaaduste saadetiste vedu väljaspool neid tsoone vaid siis, kui nende saadetiste veoks kasutatav veovahend vastab järgmistele tingimustele:

    a)

    veiste veo puhul:

    i)

    see vastab delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artikli 24 lõikes 1 sätestatud nõuetele ning

    ii)

    see on puhastatud ja desinfitseeritud delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artikli 24 lõike 2 kohaselt asjaomase liikmesriigi pädeva asutuse kontrolli või järelevalve all;

    b)

    selles tohivad olla üksnes sama tervisestaatusega elusloomad, töötlemata loomsed kõrvalsaadused või töötlemata nahad.

    Artikkel 17

    Päritoluettevõtte asukoha pädeva asutuse kohustused seoses ohutu veo korraga

    1.   Kui sihtkoht asub teises liikmesriigis, kehtestab päritoluettevõtte asukohaliikmesriigi pädev asutus päritolu-, läbitava ja sihtliikmesriigi pädevate asutuste kontrolli all toimuva ohutu veo korra artiklites 8, 9 ja 12 sätestatud eranditega hõlmatud veiste või töötlemata loomsete kõrvalsaaduste saadetiste veoks (edaspidi „ohutu veo kord“).

    2.   Päritoluettevõtte asukoha pädev asutus tagab, et:

    a)

    iga veovahend, mida kasutatakse lõikes 1 osutatud veiste või töötlemata loomsete kõrvalsaaduste saadetiste veoks, on päritoluettevõtte asukohaliikmesriigi pädevas asutuses eraldi registreeritud kas veiste või töötlemata loomsete kõrvalsaaduste saadetiste veoks ohutu veo korra alusel ja:

    selle on pärast lähetamiseks laadimist plomminud veterinaarjärelevalve ametnik. Plommi võib eemaldada ja selle uuega asendada üksnes sihtkoha pädeva asutuse ametnik; sihtkoha pädevat asutust tuleb teavitada igast laadimise või plommi vahetamise toimingust või

    satelliitnavigatsioonisüsteem tagab selle asukoha reaalajas kindlakstegemise, edastamise ja salvestamise;

    b)

    vedamine toimub:

    i)

    veterinaarjärelevalve ametniku järelevalve all;

    ii)

    otse, ilma peatusteta, välja arvatud juhul, kui kontrollpunktis kasutatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1/2005 (14) I lisa V peatükis ette nähtud puhkeperioodi;

    Kui ühepäevane või pikem puhkeaeg kontrollpunktis on ette nähtud ajal, mil saadetis läbib II taseme piirangutsooni, tuleb loomi kaitsta siirutajate rünnakute eest;

    iii)

    marsruudil, mille päritolukoha pädev asutus on heaks kiitnud.

    3.   Ohutu veo korra kohaldamiseks tagab päritoluettevõtte asukoha pädev asutus enne ohutu veo korra kohast esmakordset saadetise lähetamist I või II taseme piirangutsoonist, et läbitava ja sihtliikmesriigi asjaomaste pädevate asutustega ja ettevõtjatega on kokku lepitud vajalik kord, mis aitab tagada järgmise:

    a)

    hädaolukorra lahendamise kava on kokku lepitud;

    b)

    talituste ja ettevõtjate käsuliin ning täielik koostöö veo ajal toimunud õnnetuste, veovahendi olulise rikke või mis tahes pettuse korral;

    c)

    ettevõtjad teavitavad pädevat asutust viivitamata igast õnnetusest või veovahendi olulisest rikkest.

    Artikkel 18

    Sihtkoha pädeva asutuse kohustused seoses ohutu veo korraga

    Sihtkoha pädev asutus teeb pärast ohutut vedu järgmist:

    a)

    esitab päritolukoha pädevale asutusele kinnituse iga saabumise kohta;

    b)

    tagab, et veised jäävad sihtettevõttesse vähemalt delegeeritud määruse (EL) 2020/687 II lisas sätestatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse seireperioodi ajaks, välja arvatud juhul, kui sihtettevõte on tapamaja;

    c)

    tagab, et pärast veiste või töötlemata loomsete kõrvalsaaduste mahalaadimist viiakse sihtkohas suletud alal veterinaarjärelevalve ametniku järelevalve all läbi asjaomase veovahendi ja kõikide veoks kasutatud seadmete täieulatuslik puhastamine, desinfitseerimine ja nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse teadaolevate siirutajate vastase tõhusa lubatud insektitsiidiga töötlemine.

    Artikkel 19

    Veiste, loomse paljundusmaterjali või töötlemata loomsete kõrvalsaaduste päritolukoha liikmesriigi kohustused seoses komisjonile ja liikmesriikidele riskihinnangutel põhinevate erandite kohta antava teabega

    Kui pädev asutus lubab nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse leviku vastaste meetmete riskihindamise soodsate tulemuste põhjal veiste või loomse paljundusmaterjali vedu, nagu on osutatud artiklis 7, 8 või 10, teavitab päritolukoha liikmesriik viivitamata komisjoni ja teisi liikmesriike loomatervise tagatistest ning sihtettevõtte asukoha pädevate asutuste heakskiidust.

    IV PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 20

    Jõustumine ja kohaldamise kuupäev

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse kuni 21. aprillini 2023.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 28. juuni 2021

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 84, 31.3.2016, lk 1.

    (2)  OIE – 2021. aastal kehtivasse loetellu kantud taudid, nakkused ja infestatsioonid. OIE – maismaaloomade tervise koodeks, 28.väljaanne, 2019, ISBN 978-92-95108-85-1 (https://www.oie.int/en/animal-health-in-the-world/oie-listed-diseases-2021/).

    (3)  Komisjoni 3. detsembri 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2018/1882, milles käsitletakse loetellu kantud taudide kategooriate suhtes teatavate taudiennetuse ja -tõrje eeskirjade kohaldamist ning millega kehtestatakse nimekiri liikidest ja liigirühmadest, mis kujutavad endast arvestatavat riski kõnealuste loetellu kantud taudide levimisel (ELT L 308, 4.12.2018, lk 21).

    (4)  Komisjoni 17. detsembri 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2020/687, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/429 seoses teatavate loetellu kantud taudide ennetamise ja tõrje eeskirjadega (ELT L 174, 3.6.2020, lk 64).

    (5)  Komisjoni 15. novembri 2016. aasta rakendusotsus (EL) 2016/2008 loomatervishoiualaste tõrjemeetmete kohta seoses nodulaarse dermatiidiga teatavates liikmesriikides (ELT L 310, 17.11.2016, lk 51).

    (6)  Kõnealune nimetus ei piira seisukohti staatuse suhtes ning on kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1244/1999 ja Rahvusvahelise Kohtu arvamusega Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni kohta.

    (7)  EFSA Journal (2020); 18 (2): 6010.

    (8)  OIE – maismaaloomade tervise koodeks (2019). OIE – maismaaloomade tervise koodeks, 28.väljaanne, 2019, ISBN 978-92-95108-85-1 (www.oie.int/en/standard-setting/terrestrial-code/access-online/).

    (9)  Komisjoni 17. detsembri 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2020/686, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/429 seoses loomse paljundusmaterjali ettevõtete heakskiitmise ning teatavate peetavate maismaaloomade paljundusmaterjali liidusisese liikumise jälgitavus- ja loomatervisenõuetega (ELT L 174, 3.6.2020, lk 1).

    (10)  Komisjoni 25. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 142/2011, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1069/2009, milles sätestatakse muuks otstarbeks kui inimtoiduks ettenähtud loomsete kõrvalsaaduste ja nendest saadud toodete tervise-eeskirjad, ja nõukogu direktiivi 97/78/EÜ seoses teatavate selle direktiivi alusel piiril toimuvast veterinaarkontrollist vabastatud proovide ja näidistega (ELT L 54, 26.2.2011, lk 1).

    (11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta määrus (EÜ) nr 853/2004, millega sätestatakse loomset päritolu toidu hügieeni erieeskirjad (ELT L 139, 30.4.2004, lk 55).

    (12)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1069/2009, milles sätestatakse muuks otstarbeks kui inimtoiduks ettenähtud loomsete kõrvalsaaduste ja nendest saadud toodete tervise-eeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1774/2002 (loomsete kõrvalsaaduste määrus) (ELT L 300, 14.11.2009, lk 1).

    (13)  Komisjoni 17. detsembri 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2020/688, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/429 seoses maismaaloomade ja haudemunade liidusisest liikumist käsitlevate loomatervisenõuetega (ELT L 174, 3.6.2020, lk 140).

    (14)  Komisjoni 22. detsembri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 1/2005, mis käsitleb loomade kaitset vedamise ja sellega seonduvate toimingute ajal ning millega muudetakse direktiive 64/432/EMÜ ja 93/119/EÜ ning määrust (EÜ) nr 1255/97 (ELT L 3, 5.1.2005, lk 1).


    I LISA

    I ja II TASEME PIIRANGUTSOONID

    (nagu osutatud artiklis 3)

    I OSA

    I taseme piirangutsoonid

    1.   Bulgaaria

    Kogu Bulgaaria territoorium

    2.   Kreeka

    A.

    Järgmised Kreeka piirkonnad:

    Atika piirkond

    Kesk-Kreeka piirkond

    Kesk-Makedoonia piirkond

    Kreeta piirkond

    Ida-Makedoonia ja Traakia piirkond

    Ípeirose piirkond

    Joonia saarte piirkond, välja arvatud Kérkyra piirkonnaüksus

    Põhja-Egeuse piirkond, välja arvatud Limnose piirkonnaüksus

    Peloponnesose piirkond

    Lõuna-Egeuse piirkond

    Tessaalia piirkond

    Lääne-Kreeka piirkond

    Lääne-Makedoonia piirkond

    B.

    Järgmised Kreeka piirkonnaüksused:

    Limnose piirkonnaüksus

    Kérkyra piirkonnaüksus

    II OSA

    II taseme piirangutsoonid

    Puuduvad


    II LISA

    NODULAARSE DERMATIIDI VIIRUSE NAKKUSE VASTASTE VAKTSINEERIMISKAVADE EESKIRJAD

    (nagu osutatud artiklis 3)

    I OSA

    Vaktsineerimiskavasse lisatav teave, millele on osutatud artiklis 3

    Kui liikmesriik vaktsineerib nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu, tuleb selline vaktsineerimine viia läbi vastavalt vaktsineerimiskavale, mis sisaldab vähemalt järgmist teavet:

    a)

    määruse (EL) 2016/429 artikli 46 lõikes 2 sätestatud nõuete kohaselt tehtud hindamise kirjeldus ja tulemused, sh epidemioloogiline olukord ja muu asjakohane teave, mida kasutati hindamise alusena;

    b)

    peamised eesmärgid ja sihid koos valitud vaktsineerimisstrateegia ja vaktsineerimiskavaga;

    c)

    selle vaktsineerimistsooni üksikasjalik geograafiline kirjeldus, kus vaktsineerimine toimub, ja nende ettevõtete asukoht, kus peetakse vaktsineeritavaid veiseid, sh kaardid;

    d)

    veistele vaktsiini manustamise eest vastutav asutus;

    e)

    vaktsiini manustamise järelevalve süsteem;

    f)

    piirangutsoonis asuvate veisepidamisettevõtete arv ja vaktsineerimisega hõlmatud ettevõtete arv, kui see on erinev;

    g)

    vaktsineeritavate veiste hinnanguline arv, nende kategooria ja vanus;

    h)

    vaktsineerimise kavandatav kestus alates vaktsineerimise algusest kuni vaktsineerimisjärgse järelevalve lõppemiseni;

    i)

    vaktsiini omaduste kokkuvõte, sh toote ja tootja nimi ning manustamisviisid;

    j)

    märkida, kas vaktsiini kasutatakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/6 (1) artikli 110 lõigetega 2 ja 3;

    k)

    vaktsineerimise tulemuslikkuse hindamise meetodid;

    l)

    kohaldatavad hügieeni- ja bioturvalisusnõuded;

    m)

    vaktsineerimise dokumenteerimissüsteem;

    n)

    muud konkreetse olukorra puhul tähtsad asjaolud.

    II OSA

    Miinimumnõuded seoses artiklis 3 osutatud nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastaste vaktsineerimiskavadega

    Nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastased vaktsineerimiskavad peavad vastama järgmistele tehnilistele nõuetele:

    a)

    kõigi veiste vaktsineerimine I ja II taseme piirangutsoonides, kus rakendatakse kohustuslikku vaktsineerimist, sõltumata loomade soost, vanusest ning tiinus- või tootmisstaatusest;

    b)

    vaktsineeritud veiste üle nelja kuu vanuste järglaste vaktsineerimine vastavalt kasutatava vaktsiini tootja juhistele;

    c)

    kõigi veiste taasvaktsineerimine vastavalt tootja juhistele;

    d)

    iga vaktsineeritud veist käsitlevate üksikasjade kandmine veebipõhisesse eriandmebaasi, mis on ühendatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/2035 (2) artikli 42 kohaselt loodud keskse andmebaasiga;

    e)

    tugevdatud järelevalvega ala kehtestamine vähemalt 20 km ulatuses nende I ja II taseme piirangutsoonide ümber, kus vaktsineerimist läbi viiakse; järelevalvealal tehakse tõhusamat järelevalvet ja pädev asutus kontrollib veiste liikumist;

    f)

    vaktsineerimisega hõlmatus vähemalt 95 % karjadest, kuhu kuulub vähemalt 75 % veisepopulatsioonist.

    III OSA

    Artikli 3 lõikes 3 osutatud esialgne teave, mis tuleb esitada komisjonile ja teistele liikmesriikidele enne vaktsineerimise alustamist

    Nodulaarse dermatiidi viiruse nakkuse vastu vaktsineerivad liikmesriigid esitavad enne vaktsineerimise alustamist komisjonile ja teistele liikmesriikidele järgmise teabe:

    a)

    vaktsineerimise alustamise lühike põhjendus;

    b)

    vaktsineeritavad veiseliigid;

    c)

    vaktsineeritavate veiste hinnanguline arv;

    d)

    vaktsineerimise eeldatav kestus;

    e)

    kasutatava vaktsiini tüüp ja kaubanduslik nimetus koos märkusega, kas vaktsiini kasutatakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/6 artikli 110 lõigetega 2 ja 3;

    f)

    hinnangulise vaktsineerimistsooni kirjeldus.


    (1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2019/6, mis käsitleb veterinaarravimeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/82/EÜ (ELT L 4, 7.1.2019, lk 43).

    (2)  Komisjoni 28. juuni 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/2035, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/429 seoses maismaaloomade pidamise ettevõtteid ja haudejaamu ning teatavate peetavate maismaaloomade ja haudemunade jälgitavust käsitlevate eeskirjadega (ELT L 314, 5.12.2019, lk 115).


    Top