Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D1732

    Komisjoni rakendusotsus (EL) 2018/1732, 30. oktoober 2018, millega asutatakse Euroopa teadusuuringute infrastruktuuri konsortsiumina Euroopa laamajälgimissüsteem (EPOS ERIC) (teatavaks tehtud numbri C(2018) 7011 all) (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2018/7011

    ELT L 288, 16.11.2018, p. 10–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/1732/oj

    16.11.2018   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 288/10


    KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1732,

    30. oktoober 2018,

    millega asutatakse Euroopa teadusuuringute infrastruktuuri konsortsiumina Euroopa laamajälgimissüsteem (EPOS ERIC)

    (teatavaks tehtud numbri C(2018) 7011 all)

    (Ainult hollandi-, inglis-, itaalia-, kreeka-, portugali-, prantsus-, saksa-, sloveeni- ja taanikeelne tekst on autentsed)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 25. juuni 2009. aasta määrust (EÜ) nr 723/2009 Euroopa teadusuuringute infrastruktuuri konsortsiumi (ERIC) käsitleva ühenduse õigusliku raamistiku kohta, (1) eriti selle artikli 6 lõike 1 punkti a,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Belgia, Taani, Prantsusmaa, Itaalia, Madalmaad, Norra, Portugal, Sloveenia ja Ühendkuningriik esitasid komisjonile taotluse asutada Euroopa teadusuuringute infrastruktuuri konsortsiumina Euroopa laamajälgimissüsteemi (EPOS ERIC). Kreeka, Island ja Šveits on teatanud oma otsusest osaleda EPOS ERICu töös esialgu vaatlejana. Eespool nimetatud riigid on kokku leppinud, et EPOS ERICu asukohaliikmesriik on Itaalia.

    (2)

    Kuna Ühendkuningriik teatas 29. märtsil 2017, et kavatseb Euroopa Liidu lepingu artikli 50 kohaselt liidust lahkuda, lõpetatakse aluslepingute kohaldamine Ühendkuningriigi suhtes alates väljaastumislepingu jõustumise kuupäevast või, kui sellist lepingut ei sõlmita, kaks aastat pärast liidust lahkumise kavatsusest teatamist, kui Euroopa Ülemkogu kokkuleppel Ühendkuningriigiga ei otsusta kõnealust ajavahemikku pikendada. Pärast väljaastumise kuupäeva ja ilma et see mõjutaks väljaastumislepingu sätete kohaldamist, peetakse Ühendkuningriiki käesoleva rakendusotsuse kohaldamisel kolmandaks riigiks määruse (EÜ) nr 723/2009 artikli 2 punkti b tähenduses.

    (3)

    Vastavalt EMP ühiskomitee otsusele nr 72/2015 (2) hõlmab Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) leping määrust (EÜ) nr 723/2009.

    (4)

    Komisjon hindas taotlust vastavalt määruse (EÜ) nr 723/2009 artikli 5 lõikele 2 ja jõudis järeldusele, et see vastab nimetatud määruses sätestatud nõuetele.

    (5)

    Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on vastavuses määruse (EÜ) nr 723/2009 artikli 20 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    1.   Euroopa teadusuuringute infrastruktuuri konsortsiumina asutatakse Euroopa laamajälgimissüsteem EPOS ERIC.

    2.   Konsortsiumi EPOS ERIC põhikirja olulised osad on esitatud lisas.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus on adresseeritud Belgia Kuningriigile, Taani Kuningriigile, Kreeka Vabariigile, Prantsuse Vabariigile, Islandile, Itaalia Vabariigile, Madalmaade Kuningriigile, Norra Kuningriigile, Portugali Vabariigile, Sloveenia Vabariigile, Šveitsi Konföderatsioonile ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigile.

    Brüssel, 30. oktoober 2018

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Carlos MOEDAS


    (1)  ELT L 206, 8.8.2009, lk 1.

    (2)  EMP ühiskomitee 20. märtsi 2015. aasta otsus nr 72/2015, millega muudetakse EMP lepingu protokolli nr 31 koostöö kohta teatavates valdkondades väljaspool nelja vabadust [2016/755] (ELT L 129, 19.5.2016, lk 85).


    LISA

    KONSORTSIUMI EPOS ERIC PÕHIKIRJA OLULISED OSAD

    Konsortsiumi EPOS ERIC põhikirja olulised osad nõukogu määruse (EÜ) nr 723/2009 artikli 6 lõike 3 tähenduses on põhikirja järgmised artiklid ja lõiked.

    1.   Ülesanded ja tegevus

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 3)

    1.

    EPOS ERICu peamine ülesanne on luua jagatud Euroopa laamajälgimissüsteem ja seda töös hoida ning tagada tõhus juhtimisraamistik, et edendada temaatiliste põhiteenuste integreerimist ja koordineerimist ning luua integreeritud põhiteenused ja tagada nende juhtimine.

    2.

    EPOS ERIC viib ellu järgmisi tegevusi:

    a)

    osutab temaatilisi põhiteenuseid Euroopa laamajälgimissüsteemis osalevatele eri kogukondadele;

    b)

    tagab EPOS ERICus temaatiliste põhiteenuste koordineerimise, mis hõlmab õiguslikke, juhtimis- ja finantsaspekte, ning tagab tehnilise ühenduse integreeritud põhiteenustega;

    c)

    arendab integreeritud põhiteenuseid, et tagada koostalitlusvõime, andmete haldamine ja juurdepääs teenustele;

    d)

    ühtlustab Euroopa laamajälgimissüsteemi rakendamist riiklike prioriteetide ja strateegiatega;

    e)

    integreerib Euroopa laamajälgimissüsteemi ülemaailmsesse teaduskogukonda, et laiendada selle süsteemi teenuseid;

    f)

    tagab uue teadustaristu saavutuste täies mahus kasutamise;

    g)

    edendab koolitus-, teavitus- ja rahvusvahelist koostööd;

    h)

    osaleb ELi vahenditest rahastatavates projektides;

    i)

    mis tahes muu seonduv tegevus, mis on vajalik EPOS ERICu ülesande täitmiseks.

    3.

    EPOS ERIC täidab oma peamist ülesannet mittemajanduslikel alustel. EPOS ERIC võib piiratud ulatuses tegeleda majandustegevusega, tingimusel et see on tihedalt seotud tema peamise ülesandega ega ohusta selle täitmist.

    4.

    Oma majandustegevuse kulude ja tulude üle peab EPOS ERIC eraldi raamatupidamist ning küsib majandustegevuse eest turuhinda või juhul, kui seda ei ole võimalik kindlaks määrata, kõiki kulusid ja mõistlikku marginaali sisaldavat summat. Need tegevused ei kuulu maksuvabastuse alla.

    2.   EPOS ERICu põhikirjajärgne asukoht

    (EPOS ERICu põhikirja artikli 2 lõige 3)

    EPOS ERICu põhikirjajärgne asukoht on Itaalias Roomas.

    3.   Nimi

    (EPOS ERICu põhikirja artikli 2 lõige 1)

    Euroopa laamajälgimissüsteem asutatakse Euroopa teadusuuringute infrastruktuuri konsortsiumina (ERIC) määruse (EÜ) nr 723/2009 alusel (edaspidi „EPOS ERIC“).

    4.   Kestus

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 26)

    EPOS ERIC asutatakse esialgu 20 aastaks. Seda perioodi võib pikendada üldkogu otsusega, mis tehakse kahekolmandikulise häälteenamusega.

    5.   Tegevuse lõpetamine

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 27)

    1.

    EPOS ERICu tegevuse lõpetamise kohta teeb otsuse üldkogu vastavalt põhikirja artiklile 10.

    2.

    Pärast EPOS ERICu tegevuse lõpetamise otsuse vastuvõtmist teavitab EPOS ERIC sellest otsusest ilma põhjendamatu viivituseta ja igal juhul kümne päeva jooksul Euroopa Komisjoni.

    3.

    Pärast EPOS ERICu võlgade tasumist järele jäänud vara jagatakse liikmete vahel proportsionaalselt iga liikme poolt EPOS ERICule makstud kumuleerunud aastamaksudega, nagu on sätestatud põhikirja artiklis 9.

    4.

    EPOS ERIC teatab komisjonile tegevuse lõpetamise menetluse lõpuleviimisest ilma põhjendamatu viivituseta ja igal juhul hiljemalt kümne päeva jooksul.

    5.

    EPOS ERIC lakkab eksisteerimast päeval, mil Euroopa Komisjon avaldab sellekohase teate Euroopa Liidu Teatajas.

    6.   Vastutus

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 18)

    1.

    EPOS ERIC vastutab oma võlgade eest.

    2.

    Liikmed ei vastuta ühiselt EPOS ERICu võlgade eest. Liikmete ja alaliste vaatlejate finantsvastutus EPOS ERICu võlgade eest piirdub nende vastavate sissemaksetega EPOS ERICusse, nagu on sätestatud põhikirja artiklis 9.

    3.

    EPOS ERIC kindlustab ennast nõuetekohaselt EPOS ERICu asutamise ja toimimisega seotud riskide eest.

    7.   Juurdepääsupõhimõtted

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 19)

    1.

    EPOS ERICu andmetele juurdepääsu poliitikas järgitakse avalike andmetega seotud parimaid rahvusvahelisi tavasid, nagu Euroopa Liidus kehtestatud tavad, ning tunnustatakse andmete omanike õigusi.

    2.

    EPOS ERIC soodustab teadustegevust ja edendab üldjuhul avatud juurdepääsu teadusandmetele, andmetoodetele, teenustele ja tarkvarale ning teadusasutustele, järgides FAIR-põhimõtteid.

    3.

    Kui andmete jagamise ja füüsilise juurdepääsu eeskirjadega seotud põhimõtetes esineb erinevusi, edendab EPOS ERIC avalik-õiguslike teaduskogukondade ning liikmete, vaatlejate ja teiste hulgas avatuse ja jagamise kultuuri. Juurdepääs põhineb avatud juurdepääsu põhimõtetel, mille puhul järgitakse EPOS ERICu rakenduseeskirjades määratletud kriteeriume, menetlust ja meetodeid.

    4.

    Menetlused ja hindamiskriteeriumid tehakse EPOS ERICu veebisaidil avalikkusele kättesaadavaks.

    8.   Teadusliku hindamise põhimõtted

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 20)

    EPOS ERICu tegevust hindab iga viie aasta järel suurima pädevusega rahvusvaheliste välishindajate sõltumatu rühm, kelle nimetab üldkogu ja kes annab üldkogule aru; rühm teostab EPOS ERICu tegevuse teaduslikke hindamisi.

    9.   Teabe levitamise põhimõtted

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 21)

    1.

    EPOS ERIC innustab teadlasi tegema oma uuringutulemused avalikult kättesaadavaks ka EPOS ERICu kaudu.

    2.

    EPOS ERIC kasutab sihtrühmadeni jõudmiseks mitmesuguseid kanaleid, sealhulgas veebiportaalid, uudiskirjad, seminarid, osalemine konverentsidel, artiklid ajakirjades ja uudistemeedias.

    10.   Intellektuaalomandi õigused

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 22)

    1.

    Terminit „intellektuaalomand“ käsitatakse 14. juulil 1967 sõlmitud Maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsiooni asutamise konventsiooni artiklist 2 lähtudes.

    2.

    EPOS ERICu andmete ning EPOS ERICu tegevuse raames loodud ja arendatud muude teadmiste intellektuaalomandi õigused kuuluvad üksus(t)ele või isiku(te)le, kes on need loonud.

    3.

    Liikmete või esindavate üksuste vahelist intellektuaalomandi vahetamist ja integreerimist reguleeritakse üldkogu heaks kiidetud rakenduseeskirjadega. Rakenduseeskirjades käsitletakse ka vahetatavate andmete konfidentsiaalsuse tingimusi.

    4.

    Intellektuaalomand, mis on loodud üksnes EPOS ERICu rahastatud tegevuse tulemusel, kuulub EPOS ERICule.

    5.

    EPOS ERIC järgib kehtivaid andmekaitset ja eraelu puutumatuse kaitset käsitlevaid õigusakte.

    11.   Töölevõtmise põhimõtted

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 23)

    1.

    EPOS ERICu töölevõtupõhimõtete suhtes kohaldatakse selle riigi õigusakte, kus töötajad tööle võetakse ja kus nad harilikult oma tööd teevad.

    2.

    EPOS ERICu töötajate valimine, töölevõtmine ja töötamine toimub läbipaistval, mittediskrimineerival ning võrdseid võimalusi austaval viisil. Kõikidest EPOS ERICu vabadest töökohtadest antakse avalikult teada.

    12.   Hankepõhimõtted

    (EPOS ERICu põhikirja artikkel 24)

    1.

    EPOS ERIC kohtleb hankemenetluses osalevaid kandidaate ja pakkujaid võrdselt ja mittediskrimineerivalt. EPOS ERICu hankepõhimõtted lähtuvad läbipaistvuse, mittediskrimineerimise ja konkurentsi põhimõtetest. Hankemenetluste ja -kriteeriumide üksikasjalikud eeskirjad sätestatakse rakenduseeskirjades.

    2.

    Liikmete ja vaatlejate tehtavate hangete puhul, mis on seotud EPOS ERICu tegevusega, võetakse nõuetekohaselt arvesse EPOS ERICu vajadusi, tehnilisi nõudeid ja asjaomaste asutuste kehtestatud spetsifikatsioone.

    Top