Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0548

    Komisjoni määrus (EL) nr 548/2014, 21. mai 2014 , Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/125/EÜ rakendamise kohta seoses väikeste, keskmiste ja suurte jõutrafodega

    ELT L 152, 22.5.2014, p. 1–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 14/11/2019

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/548/oj

    22.5.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 152/1


    KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 548/2014,

    21. mai 2014,

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/125/EÜ rakendamise kohta seoses väikeste, keskmiste ja suurte jõutrafodega

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiivi 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (1), eriti selle artikli 15 lõiget 1,

    olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Komisjon on teinud ettevalmistava uuringu, milles analüüsiti trafode keskkonnaalaseid ja majanduslikke aspekte. Uuring tehti koostöös liidu sidusrühmade ja huvitatud isikutega ning uuringu tulemused avaldati. Trafosid käsitletakse energiamõjuga toodetena direktiivi 2009/125/EÜ artikli 2 lõike 1 tähenduses.

    (2)

    Uuringust nähtus, et kõige märkimisväärsem keskkonnaaspekt, millele tootearenduse käigus tähelepanu pöörata, on energiatarve kasutamisfaasis. Trafode valmistamiseks kasutatakse suurel hulgal toormaterjali (nt vask, raud, vaikained ja alumiinium), kuid turumehhanismid näivad tagavat nõuetekohase lõppkäitluse, mistõttu pole tarvis kehtestada asjaomaseid ökodisaini nõudeid.

    (3)

    I lisas esitatud ökodisaini nõuded kehtivad turule lastud ja kasutusele võetud toodete suhtes paigalduskohast sõltumata. Seega ei saa nimetatud nõudeid panna sõltuma toote kasutusotstarbest.

    (4)

    Trafosid ostetakse harilikult raamlepingute alusel. Selles kontekstis tähendab ostmine lepingu sõlmimist tootjaga teatava hulga trafode tarnimiseks. Leping jõustub selle allkirjastamise kuupäeval.

    (5)

    Teatavad trafode kategooriad ei peaks kuuluma selle määruse reguleerimisalasse oma spetsiifilise funktsiooni tõttu. Selliste trafode energiatarbimine ja säästupotentsiaal on teiste trafodega võrreldes väheoluline.

    (6)

    Õiguslikud järeleandmised on lubatud kaalupiirangute tõttu trafode paigaldamisel elektripostidele. Selleks et vältida spetsiaalselt postidele paigaldamiseks valmistatud trafode väärkasutust, peaks neil olema nähtav märge „Paigaldamiseks ainult elektripostidele”, et lihtsustada riiklike turujärelevalveasutuste tööd.

    (7)

    Õiguslikud järeleandmised on lubatud trafode puhul, mis on varustatud pinge reguleerimist võimaldavate seadistega, et integreerida taastuvatest energiaallikatest pärineva energia hajustootmine jaotusvõrku. Selliste järeleandmiste kasutamisest tuleks järk-järgult loobuda, sest kujunemisjärgus tehnoloogia areneb ning kättesaadavaks muutuvad mõõtmisstandardid, mis võimaldavad eristada südamiktrafoga seotud kadusid lisafunktsioone sooritavate seadistega seotud kadudest.

    (8)

    Ökodisaini nõuete kehtestamisel keskmiste ja suurte jõutrafode energiatõhususele ja -tulemuslikkusele tuleb arvesse võtta nende seadmete ökodisaini nõuete ühtlustamist kogu liidus. Selliste nõuete täitmine aitaks ühtlasi kaasa siseturu tõhusale toimimisele ja liikmesriikide keskkonnatoime parandamisele.

    (9)

    Ökodisaini nõuete kehtestamine keskmistele ja suurtele jõutrafodele on vajalik ka selleks, et lihtsustada energiatõhusust või -tulemuslikkust parandavate tehniliste ja disainilahenduste turulejõudmist. ELi 27 liikmesriigi trafode energiakaod ulatusid 2008. aastal 93,4 TWh-ni aastas. 2025. aastaks on disaini täiustamise kaudu võimalik saavutada hinnanguliselt 16,2 TWh suurune aastane kulutõhus paranemispotentsiaal, mis vastab ligikaudu 3,7 Mt suurusele süsinikdioksiidi heitkogusele.

    (10)

    Ökodisaini nõuded peaksid jõustuma astmeliselt, et anda tootjatele oma toodete ümberkujundamiseks piisavalt aega. Nõuete rakendamise tähtaegade kehtestamisel tuleb arvesse võtta tootjate, eriti väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate kulusid, tagades ühtlasi strateegiliste eesmärkide õigeaegse saavutamise.

    (11)

    Määruse tõhusaks rakendamiseks soovitatakse riiklikel reguleerivatel asutustel võtta kindlasti arvesse energiatõhususe miinimumnõuete mõju trafo alghinnale ning võimaldada määruses sätestatust veelgi tõhusamate trafode kasutuselevõttu, kui need on kogu olelusringi lõikes majanduslikult põhjendatud, kaasa arvatud kadude vähendamise adekvaatne hindamine.

    (12)

    Selleks et hõlbustada nõuetele vastavuse kontrollimist, tuleks tootjatelt nõuda teabe esitamist direktiivi 2009/125/EÜ IV ja V lisas osutatud tehnilises dokumentatsioonis.

    (13)

    Käesolevas määruses kavandatud meetmed on kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ artikli 19 lõike 1 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja reguleerimisala

    1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse ökodisaini nõuded 1 kVA suuruse minimaalse nimivõimsusega ning sagedusel 50 Hz toimivates elektrienergia põhi- ja jaotusvõrkudes või tööstuslikes rakendustes kasutatavate jõutrafode turule laskmisele ja kasutuselevõtule. Määrust kohaldatakse üksnes trafode suhtes, mis on ostetud pärast määruse jõustumist.

    2.   Määrus ei kehti trafodele, mis on spetsiaalselt välja töötatud ja mida kasutatakse järgmisel otstarbel:

    mõõtetrafod mõõteriistade, mõõdikute, releede ja muude sarnaste seadmete varustamiseks;

    madalpingemähisega trafod kasutamiseks koos alaldiga alalisvoolu andmiseks;

    trafod otse tööstusahjuga ühendamiseks;

    avamererajatiste või avamere ujuvrajatiste trafod;

    teisaldatavate avariipaigaldiste trafod;

    raudteede toitesüsteemide trafod ja autotrafod;

    maandustrafod, st kolmefaasilised trafod, mis annavad süsteemi maandamiseks neutraalpunkti;

    veeremile paigaldatud veotrafod, st vahelduv- või alalisvoolu kontaktliiniga otse või muunduri kaudu ühendatud trafod, mida kasutatakse raudteerajatiste fikseeritud paigaldistes;

    käivitustrafod kolmefaasiliste asünkroonmootorite käivitamiseks, et vältida pingelange;

    vooluahelas kasutatavad katsetrafod, mis võimaldavad tekitada elektriseadmete kontrollimiseks teatava pinge või voolutugevuse;

    kaar- või takistuskeevitusseadmetes kasutatavad keevitustrafod;

    plahvatuskindlate seadmete ja kaevandusseadmete trafod (2);

    süvaveeseadmete trafod;

    keskpinge-keskpinge (MV-MV) vahetrafod võimsusega kuni 5 MVA;

    suured jõutrafod, juhul kui on tõestatud, et teatavale rakendusele puuduvad tehniliselt otstarbekad alternatiivid määrusega kehtestatud energiatõhususe miinimumnõuetele vastamiseks;

    suured jõutrafod, mis on identsed asendusseadmed samas füüsilises asukohas või paigaldises olemasolevatele suurtele jõutrafodele, kui asendamine ei ole võimalik ilma trafode transportimise või paigaldamisega seotud ebaproportsionaalsete kulutusteta;

    välja arvatud see, mis on seotud I lisa punktides 3 ja 4 sätestatud tooteinfo nõuete ja tehniliste dokumentidega.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesoleva määruse ja selle lisade kohaldamisel kasutatakse järgmisi mõisteid.

    1)

    „Jõutrafo” — kahe või enama mähisega staatiline seade, mis elektromagnetilise induktsiooni abil transformeerib vahelduvpinge- ja voolusüsteemi teise, tavaliselt erinevate väärtustega, kuid sama sagedusega pinge- ja voolusüsteemi elektrienergia edastuse eesmärgil.

    2)

    „Väike jõutrafo” — jõutrafo, mille maksimumpinge seadmesse ei ole suurem kui 1,1 kV.

    3)

    „Keskmine jõutrafo” — jõutrafo, mille maksimumpinge seadmesse on üle 1,1 kV, kuid alla 36 kV, ning nimivõimsus 5 kVA või üle selle, kuid alla 40 MVA.

    4)

    „Suur jõutrafo” — jõutrafo, mille maksimumpinge seadmesse on üle 36 kV ning nimivõimsus 5 MVA või üle selle või mille nimivõimsus on 40 MVA või üle selle sõltumata seadme maksimumpingest.

    5)

    „Vedeliktäitega trafo” — jõutrafo, mille magnetahel ja mähised paiknevad vee all.

    6)

    „Kuivtrafo” — jõutrafo, mille magnetahel ja mähised ei paikne isoleerivas vedelikus.

    7)

    „Elektripostile paigaldatav keskmine jõutrafo” — välitingimustesse sobiv jõutrafo nimivõimsusega kuni 315 KVA, mis paigaldatakse õhuliine hoidvate tugistruktuuride külge.

    8)

    „Pingeregulaatoriga jaotustrafo” — keskmine jõutrafo, mille trafopaagis või sellest väljaspool paiknevad lisakomponendid reguleerivad koormuse all automaatselt trafo sisend- ja väljundpinget.

    9)

    „Mähis” — keerdude kogum, mis moodustab trafo ühe nimipingega seotud elektriahela.

    10)

    „Mähise nimipinge” (Ur) — pinge, mida kasutatakse või mis tekitatakse koormusvabalt väljavõtteta mähise või väljavõttega mähise keskväljavõtte otste vahel.

    11)

    „Kõrgepingemähis” — kõrgeima nimipingega mähis.

    12)

    „Seadme maksimumpinge” (Um) — liinipinge suurim ruutkeskmine väärtus, mis kehtib trafo mähisele kolmefaasilises süsteemis, mille jaoks mähise isolatsioon on ette nähtud.

    13)

    „Nimivõimsus” (Sr) — mähise näivvõimsuse kokkuleppeline väärtus, mis määrab koos mähise nimipingega selle nimivoolu.

    14)

    „Koormuskadu” (Pk) — nimisagedusel ja referentstemperatuuril teatavalt mähisepaarilt neeldunud aktiivvõimsus, kui nimivool (väljavõttevool) liigub läbi ühe mähise otsa (otste) ja teiste mähiste otsad on lühises mis tahes mähisega, millel on keskväljavõte, samal ajal kui ülejäänud mähised on avatud ahelaga.

    15)

    „Tühijooksukadu” (Po) — nimisagedusel neeldunud aktiivvõimsus, kui trafo on energiaga varustatud ja sekundaarahel on avatud. Rakendatav pinge on nimipinge ja kui pingestatud mähis on varustatud väljavõttega, on see ühendatud keskväljavõttega.

    16)

    „Tipptõhususe indeks” — trafo edastatud näivvõimsuse ning trafo edastatud näivvõimsuse ja elektrienergia kadude vahe suhtarvu maksimumväärtus.

    Artikkel 3

    Ökodisaini nõuded

    Väikesed, keskmised ja suured jõutrafod peavad vastama I lisas sätestatud ökodisaini nõuetele.

    Artikkel 4

    Vastavushindamine

    Vastavushindamine tehakse vastavalt direktiivi 2009/125/EÜ IV lisas sätestatud kavandi sisemise kontrollimise menetlusele või sama direktiivi V lisas sätestatud juhtimissüsteemi menetlusele.

    Artikkel 5

    Turujärelevalve eesmärgil tehtav kontroll

    Liikmesriikide ametiasutused kohaldavad direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalve teostamisel käesoleva määruse III lisas sätestatud kontrollimenetlust.

    Artikkel 6

    Soovituslikud võrdlusandmed

    Käesoleva määruse vastuvõtmise aja tehnoloogilisi võimalusi arvestades parimate trafode soovituslikud võrdlusandmed on esitatud IV lisas.

    Artikkel 7

    Läbivaatamine

    Komisjon vaatab käesoleva määruse läbi hiljemalt kolm aastat pärast selle jõustumist, et võtta arvesse tehnika arengut, ja esitab läbivaatamise tulemused nõuandefoorumile. Konkreetselt hinnatakse ülevaatuse käigus vähemalt järgmisi aspekte:

    võimalus kehtestada tipptõhususe indeksi miinimumväärtused kõigi keskmiste jõutrafode kohta, kaasa arvatud jõutrafod nimivõimsusega alla 3 150 kVA;

    võimalus eristada südamiktrafo kadusid muude pinge reguleerimise funktsioonidega komponentide kadudest, sõltuvalt olukorrast;

    ühefaasiliste jõutrafode ja väikeste jõutrafode tõhususe miinimumnõuete kehtestamise asjakohasus;

    kas järeleandmised keskmiste jõutrafode mähisepingete erikombinatsioonide ja elektripostidele paigaldatavate trafode suhtes on endiselt asjakohased;

    võimalus hõlmata kasutamisetapis muid keskkonnamõjusid peale energiakulu.

    Artikkel 8

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 21. mai 2014

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 285 31.10.2009 lk 10

    (2)  Plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavaid seadmeid on käsitletud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. aprilli 1994. aasta direktiivis 94/9/EÜ (EÜT L 100, 19.4.1994, lk 1).


    I LISA

    Ökodisaininõuded

    1.   Energiatõhususe või -tulemuslikkuse miinimumnõuded keskmistele jõutrafodele

    Keskmised jõutrafod peavad vastama tabelites I.1 kuni I.5 esitatud suurimatele lubatud koormuskadudele ja tühijooksukadudele või tipptõhususe indeksi väärtustele, välja arvatud elektripostile paigaldatavad keskmised jõutrafod, mis peavad vastama tabelis I.6 esitatud suurimatele lubatud koormuskadudele ja tühijooksukadudele.

    1.1.   Nõuded kolmefaasilistele keskmistele jõutrafodele nimivõimsusega ≤ 3 150 kVA

    Tabel I.1. Suurimad lubatud koormuskaod ja tühijooksukaod (W) vedeliktäitega kolmefaasilistel keskmistel jõutrafodel, mille ühe mähise pinge on Um ≤ 24 kV ja teise mähise pinge Um ≤ 1,1 kV

     

    1. etapp (alates 1. juulist 2015)

    2. etapp (alates 1. juulist 2021)

    Nimivõimsus (kVA)

    Maksimaalsed koormuskaod Pk (W) (1)

    Maksimaalsed tühijooksukaod Po (W) (1)

    Maksimaalsed koormuskaod Pk (W) (1)

    Maksimaalsed tühijooksukaod Po (W) (1)

    ≤ 25

    Ck (900)

    Ao (70)

    Ak (600)

    Ao – 10 % (63)

    50

    Ck (1 100)

    Ao (90)

    Ak (750)

    Ao – 10 % (81)

    100

    Ck (1 750)

    Ao (145)

    Ak (1 250)

    Ao – 10 % (130)

    160

    Ck (2 350)

    Ao (210)

    Ak (1 750)

    Ao – 10 % (189)

    250

    Ck (3 250)

    Ao (300)

    Ak (2 350)

    Ao – 10 % (270)

    315

    Ck (3 900)

    Ao (360)

    Ak (2 800)

    Ao – 10 % (324)

    400

    Ck (4 600)

    Ao (430)

    Ak (3 250)

    Ao – 10 % (387)

    500

    Ck (5 500)

    Ao (510)

    Ak (3 900)

    Ao – 10 % (459)

    630

    Ck (6 500)

    Ao (600)

    Ak (4 600)

    Ao – 10 % (540)

    800

    Ck (8 400)

    Ao (650)

    Ak (6 000)

    Ao – 10 % (585)

    1 000

    Ck (10 500)

    Ao (770)

    Ak (7 600)

    Ao – 10 % (693)

    1 250

    Bk (11 000)

    Ao (950)

    Ak (9 500)

    Ao – 10 % (855)

    1 600

    Bk (14 000)

    Ao (1 200)

    Ak (12 000)

    Ao – 10 % (1080)

    2 000

    Bk (18 000)

    Ao (1 450)

    Ak (15 000)

    Ao – 10 % (1 305)

    2 500

    Bk (22 000)

    Ao (1 750)

    Ak (18 500)

    Ao – 10 % (1 575)

    3 150

    Bk (27 500)

    Ao (2 200)

    Ak (23 000)

    Ao – 10 % (1 980)


    Tabel I.2. Suurimad lubatud koormuskaod ja tühijooksukaod (W) kuivadel kolmefaasilistel keskmistel jõutrafodel, mille ühe mähise pinge on Um ≤ 24 kV ja teise mähise pinge Um ≤ 1,1 kV

     

    1. etapp (1. juuli 2015)

    2. etapp (1. juuli 2021)

    Nimivõimsus (kVA)

    Maksimaalsed koormuskaod Pk (W) (2)

    Maksimaalsed tühijooksukaod Po (W) (2)

    Maksimaalsed koormuskaod Pk (W) (2)

    Maksimaalsed tühijooksukaod Po (W) (2)

    ≤ 50

    Bk (1 700)

    Ao (200)

    Ak (1 500)

    Ao – 10 % (180)

    100

    Bk (2 050)

    Ao (280)

    Ak (1 800)

    Ao – 10 % (252)

    160

    Bk (2 900)

    Ao (400)

    Ak (2 600)

    Ao – 10 % (360)

    250

    Bk (3 800)

    Ao (520)

    Ak (3 400)

    Ao – 10 % (468)

    400

    Bk (5 500)

    Ao (750)

    Ak (4 500)

    Ao – 10 % (675)

    630

    Bk (7 600)

    Ao (1 100)

    Ak (7 100)

    Ao – 10 % (990)

    800

    Ak (8 000)

    Ao (1 300)

    Ak (8 000)

    Ao – 10 % (1 170)

    1 000

    Ak (9 000)

    Ao (1 550)

    Ak (9 000)

    Ao – 10 % (1 395)

    1 250

    Ak (11 000)

    Ao (1 800)

    Ak (11 000)

    Ao – 10 % (1 620)

    1 600

    Ak (13 000)

    Ao (2 200)

    Ak (13 000)

    Ao – 10 % (1 980)

    2 000

    Ak (16 000)

    Ao (2 600)

    Ak (16 000)

    Ao – 10 % (2 340)

    2 500

    Ak (19 000)

    Ao (3 100)

    Ak (19 000)

    Ao – 10 % (2 790)

    3 150

    Ak (22 000)

    Ao (3 800)

    Ak (22 000)

    Ao – 10 % (3 420)


    Tabel I.3. Koormuskadude ja tühijooksukadude korrigeerimine muude mähisepinge kombinatsioonide või ühe või mitme mähise kaksikpinge korral (nimivõimsus ≤ 3 150 kVA)

    Ühe mähise Um ≤ 24 kV ja teise mähise Um > 1,1 kV

    Suurimaid lubatud kadusid tabelites I.1 ja I.2 suurendatakse 10 % võrra tühijooksukadude puhul ja 10 % võrra koormuskadude puhul

    Ühe mähise Um = 36 kV ja teise mähise Um ≤ 1,1 kV

    Suurimaid lubatud kadusid tabelites I.1 ja I.2 suurendatakse 15 % võrra tühijooksukadude puhul ja 10 % võrra koormuskadude puhul

    Ühe mähise Um = 36 kV ja teise mähise Um > 1,1 kV

    Suurimaid lubatud kadusid tabelites I.1 ja I.2 suurendatakse 20 % võrra tühijooksukadude puhul ja 15 % võrra koormuskadude puhul

    Kaksikpinge ühes mähises

    Ühe kõrgepingemähise ja kahe madalpingemähisest võetud pingega trafode puhul arvestatakse kaod kõrgema madalpinge alusel ning need peavad vastama suurimatele lubatud kadudele tabelites I.1 ja I.2. Madalama madalpingega mähise maksimaalne kasutatav võimsus on kõnealustel trafodel 85 % madalpingemähise nimivõimsusest selle kõrgema pinge juures.

    Kahe kõrgepingemähisest võetud pingega madalpingemähisega trafode puhul arvestatakse kaod kõrgema kõrgepinge alusel ning need peavad vastama suurimatele lubatud kadudele tabelites I.1 ja I.2. Kõrgepingemähise madalama pinge maksimaalne kasutatav võimsus on kõnealustel trafodel 85 % kõrgepingemähise nimivõimsusest selle kõrgema pinge juures.

    Kui kogu nimivõimsus on kasutatav pingekombinatsioonist sõltumata, võib tabelites I.1 ja I.2 esitatud kadude määrasid suurendada 15 % võrra tühijooksukadude puhul ja 10 % võrra koormuskadude puhul.

    Kaksikpinge mõlemas mähises

    Suurimaid lubatud kadusid tabelites I.1 ja I.2 võib suurendada 20 % võrra tühijooksukadude puhul ja 20 % võrra koormuskadude puhul, kui tegemist on trafoga, mille kummaski mähises on kaksikpinge. Kadude määr on esitatud suurima võimaliku nimivõimsuse kohta ja tingimusel, et nimivõimsus ei sõltu pingekombinatsioonidest.

    1.2.   Nõuded keskmistele jõutrafodele nimivõimsusega > 3 150 kVA

    Tabel I.4. Tipptõhususe indeksi miinimumväärtused vedeliktäitega keskmistele jõutrafodele

    Nimivõimsus (kVA)

    1. etapp (1. juuli 2015)

    2. etapp (1. juuli 2021)

    Minimaalne tipptõhususe indeks (%)

    3 150 < Sr ≤ 4 000

    99,465

    99,532

    5 000

    99,483

    99,548

    6 300

    99,510

    99,571

    8 000

    99,535

    99,593

    10 000

    99,560

    99,615

    12 500

    99,588

    99,640

    16 000

    99,615

    99,663

    20 000

    99,639

    99,684

    25 000

    99,657

    99,700

    31 500

    99,671

    99,712

    40 000

    99,684

    99,724

    Minimaalsed energiatõhususe indeksi väärtused nimipingete (kVA) puhul, mis jäävad tabelis I.4 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.

    Tabel I.5. Tipptõhususe indeksi miinimumväärtused kuivadele keskmistele jõutrafodele

    Nimivõimsus (kVA)

    1. etapp (1. juuli 2015)

    2. etapp (1. juuli 2021)

    Minimaalne tipptõhususe indeks (%)

    3 150 < Sr ≤ 4 000

    99,348

    99,382

    5 000

    99,354

    99,387

    6 300

    99,356

    99,389

    8 000

    99,357

    99,390

    ≥ 10 000

    99,357

    99,390

    Minimaalsed energiatõhususe indeksi väärtused nimipingete (kVA) puhul, mis jäävad tabelis I.5 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.

    1.3.   Nõuded keskmistele jõutrafodele nimivõimsusega ≤ 3 150 kVA ja väljavõtetega, mida saab pingestatult või koormuse all kasutada pinge reguleerimiseks. Pingeregulaatoriga jaotustrafod kuuluvad sellesse kategooriasse.

    Tabelites I.1 ja I.2 esitatud suurimaid lubatud kadude tasemeid suurendatakse 1. etapis 20 % võrra tühijooksukadude puhul ja 5 % võrra koormuskadude puhul ning 2. etapis 10 % võrra tühijooksukadude puhul.

    1.4.   Nõuded elektripostile paigaldatavatele keskmistele jõutrafodele

    Tabelites I.1 ja I.2 esitatud koormuskadude ja tühijooksukadude määrad ei kehti elektripostile paigaldatavate vedeliktäitega trafode suhtes, mille võimsus on vahemikus 25–315 kVA. Suurimad lubatud kadude tasemed selliste elektripostile paigaldatavate keskmiste jõutrafode erimudelite puhul on esitatud tabelis I.6.

    Tabel I.6. Elektripostile paigaldatavate vedeliktäitega keskmiste jõutrafode maksimaalsed koormuskaod ja tühijooksukaod (W)

     

    1. etapp (1. juuli 2015)

    2. etapp (1. juuli 2021)

    Nimivõimsus (kVA)

    Maksimaalsed koormuskaod (W) (3)

    Maksimaalsed tühijooksukaod (W) (3)

    Maksimaalsed koormuskaod (W) (3)

    Maksimaalsed tühijooksukaod (W) (3)

    25

    Ck (900)

    Ao (70)

    Bk (725)

    Ao (70)

    50

    Ck (1 100)

    Ao (90)

    Bk (875)

    Ao (90)

    100

    Ck (1 750)

    Ao (145)

    Bk (1 475)

    Ao (145)

    160

    Ck + 32 % (3 102)

    Co (300)

    Ck + 32 % (3 102)

    Ao – 10 % (270)

    200

    Ck (2 750)

    Co (356)

    Bk (2 333)

    Bo (310)

    250

    Ck (3 250)

    Co (425)

    Bk (2 750)

    Bo (360)

    315

    Ck (3 900)

    Co (520)

    Bk (3 250)

    Bo (440)

    2.   Energiatõhususe miinimumnõuded suurtele jõutrafodele

    Suurte jõutrafode energiatõhususe miinimumnõuded on esitatud tabelites I.7 ja I.8.

    Tabel I.7. Tipptõhususe indeksi miinimumnõuded vedeliktäitega suurtele jõutrafodele

    Nimivõimsus (MVA)

    1. etapp (1. juuli 2015)

    2. etapp (1. juuli 2021)

    Minimaalne tipptõhususe indeks (%)

    ≤ 4

    99,465

    99,532

    5

    99,483

    99,548

    6,3

    99,510

    99,571

    8

    99,535

    99,593

    10

    99,560

    99,615

    12,5

    99,588

    99,640

    16

    99,615

    99,663

    20

    99,639

    99,684

    25

    99,657

    99,700

    31,5

    99,671

    99,712

    40

    99,684

    99,724

    50

    99,696

    99,734

    63

    99,709

    99,745

    80

    99,723

    99,758

    ≥ 100

    99,737

    99,770

    Minimaalsed energiatõhususe indeksi väärtused nimipingete (MVA) puhul, mis jäävad tabelis I.7 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.

    Tabel I.8. Tipptõhususe indeksi miinimumnõuded kuivadele suurtele jõutrafodele

    Nimivõimsus (MVA)

    1. etapp (1. juuli 2015)

    2. etapp (1. juuli 2021)

    Minimaalne tipptõhususe indeks (%)

    ≤ 4

    99,158

    99,225

    5

    99,200

    99,265

    6,3

    99,242

    99,303

    8

    99,298

    99,356

    10

    99,330

    99,385

    12,5

    99,370

    99,422

    16

    99,416

    99,464

    20

    99,468

    99,513

    25

    99,521

    99,564

    31,5

    99,551

    99,592

    40

    99,567

    99,607

    50

    99,585

    99,623

    ≥ 63

    99,590

    99,626

    Minimaalsed energiatõhususe indeksi väärtused nimipingete (MVA) puhul, mis jäävad tabelis I.8 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.

    3.   Tootekirjelduse nõuded

    Alates 1. juulist 2015 peavad käesoleva määruse reguleerimisalasse (artikkel 1) kuuluvate trafode kõik tootedokumendid, kaasa arvatud tootjate vaba juurdepääsuga veebisaidid, sisaldama järgmisi tootekirjelduse nõudeid:

    a)

    teave mis tahes koormusvaba jahutussüsteemi nimivõimsuse, koormuskao ja tühijooksukao ning toite kohta;

    b)

    keskmiste (vastavalt vajadusele) ja suurte jõutrafode puhul tipptõhususe indeksi väärtus ja võimsus selle väärtuse juures;

    c)

    kaksikpingega trafode puhul maksimaalne nimivõimsus madalamal pingel vastavalt tabelile I.3;

    d)

    teave kõigi jõutrafo põhikomponentide (kaasa arvatud vähemalt elektrijuhi, selle liigi ja südamiku materjali) kaalu kohta;

    e)

    elektripostile paigaldatavate keskmiste jõutrafode puhul nähtav märge „Paigaldamiseks ainult elektripostidele”.

    Punktides a, c ja d kirjeldatud teave peab olema kirjas ka jõutrafo andmesildil.

    4.   Tehnilised dokumendid

    Jõutrafode tehnilised dokumendid peavad sisaldama järgmist teavet:

    a)

    tootja nimi ja aadress;

    b)

    mudeli tunnusnumber ehk tähtedest ja numbritest koosnev kood, mis võimaldab eristada üht mudelit teistest sama tootja mudelitest;

    c)

    punktis 3 nõutud teave.

    Kui tehnilised dokumendid või nende osad põhinevad teise mudeli tehnilistel dokumentidel või nende osadel, tuleb esitada selle mudeli tunnusnumber ning tehnilistes dokumentides peavad olema kirjas üksikasjad selle kohta, kuidas vastav teave on tuletatud nimetatud mudeli tehnilistest dokumentidest, näiteks arvutused või ekstrapoleerimised, kaasa arvatud tootja katsed sooritatud arvutuste või ekstrapoleerimiste õigsuse kontrollimiseks.


    (1)  Maksimaalsed kaod nimipingete (kVA) puhul, mis jäävad tabelis I.1 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.

    (2)  Maksimaalsed kaod nimipingete (kVA) puhul, mis jäävad tabelis I.2 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.

    (3)  Maksimaalsed lubatud kaod nimipingete (kVA) puhul, mis jäävad tabelis I.6 esitatud nimipingete vahele, arvutatakse lineaarse interpoleerimise teel.


    II LISA

    Mõõtmis- ja arvutusmeetodid

    Mõõtmismeetod

    Käesoleva määruse nõuetele vastavuse tagamiseks vajalike mõõtmiste jaoks kasutatakse usaldusväärset, täpset ja korratavat mõõtmismenetlust, mis võtab arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sh meetodeid, mis on sätestatud dokumentides, mille viitenumbrid on just selle jaoks avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

    Arvutusmeetodid

    Tipptõhususe indeksi arvutusmeetod keskmiste ja suurte jõutrafode puhul põhineb trafo edastatud näivvõimsuse ning trafo edastatud näivvõimsuse ja elektrienergia kadude vahe suhtarvu maksimumväärtuste suhtarvul.

    Formula

    kus:

     

    P0 on nimipinge ja nimisageduse juures kõnealusel väljavõttel mõõdetud tühijooksukadu;

     

    Pc0 on jahutussüsteemi koormusvabaks toimimiseks vajalik elektritoide;

     

    Pk on nimivoolu ja nimisageduse juures kõnealusel väljavõttel mõõdetud kadu, mida on korrigeeritud referentstemperatuuri järgi;

     

    Sr on Pk aluseks oleva trafo või autotrafo nimivõimsus.


    III LISA

    Kontrollimenetlus

    Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalve kontrollimisel kohaldavad liikmesriikide ametiasutused I lisas sätestatud nõuete suhtes järgmist kontrollimenetlust.

    1)

    Liikmesriikide asutused peavad kontrollima igast mudelist ühte seadet.

    2)

    Mudel loetakse käesoleva määruse I lisa asjakohastele nõuetele vastavaks, kui tehnilistes dokumentides esitatud väärtused vastavad I lisa nõuetele ja kui mõõdetud suurused vastavad I lisa nõuetele selle lisa tabelis 1 esitatud lubatud hälvete piires.

    3)

    Kui punktis 2 osutatud tulemusi ei saavutata, loetakse mudel käesoleva määruse nõuetele mittevastavaks. Liikmesriikide asutused peavad esitama kogu asjakohase teabe, kaasa arvatud vajaduse korral katsetulemused, teiste liikmesriikide asutustele ja komisjonile ühe kuu jooksul pärast mudeli mittevastavuse kohta otsuse tegemist.

    Liikmesriikide asutustel tuleb järgida II lisas sätestatud mõõtmis- ja katsemeetodeid.

    Võttes arvesse keskmiste ja suurte jõutrafode kaalust ja mõõtmetest tulenevaid piiranguid transportimisel, võivad liikmesriikide ametiasutused otsustada sooritada kontrollimenetluse tootja ruumides ning enne trafode kasutuselevõttu nende lõppasukohas.

    Käesolevas lisas määratletud lubatavad hälbed kehtivad üksnes siis, kui mõõdetavaid näitajaid kontrollivad liikmesriikide asutused; tootja ega importija ei tohi neid kasutada tehnilistes dokumentides esitatud väärtuste saavutamiseks.

    Tabel

    Mõõdetav suurus

    Kontrollimisel lubatud hälbed

    Koormuskaod

    Mõõdetud väärtus ei tohi olla deklareeritud väärtusest üle 5 % suurem.

    Tühijooksukaod

    Mõõdetud väärtus ei tohi olla deklareeritud väärtusest üle 5 % suurem.

    Jahutussüsteemi koormusvabaks toimimiseks vajalik elektritoide

    Mõõdetud väärtus ei tohi olla deklareeritud väärtusest üle 5 % suurem.


    IV LISA

    Soovituslikud võrdlusandmed

    Käesoleva määruse vastuvõtmise ajal turul olnud parim teadaolev tehnoloogia keskmistele jõutrafodele on järgmine.

    a)

    Vedeliktäitega keskmised jõutrafod: Ao – 20 %, Ak – 20 %

    b)

    Kuivad keskmised jõutrafod: Ao – 20 %, Ak – 20 %

    c)

    Amorfse terassüdamikuga keskmised jõutrafod: Ao – 50 %, Ak – 50 %

    Amorfse terassüdamikuga trafode valmistamiseks vajaliku materjali kättesaadavus vajab parandamist, enne kui kaaluda nimetatud kadude miinimumnõueteks muutmist tulevikus.


    Top