EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014Q0714(02)

Euroopa Liidu Avaliku Teenistuse Kohtu kohtusekretäri ametijuhend

ELT L 206, 14.7.2014, p. 46–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/proc_rules/2014/714(2)/oj

14.7.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 206/46


EUROOPA LIIDU AVALIKU TEENISTUSE KOHTU KOHTUSEKRETÄRI AMETIJUHEND

21. mai 2014

EUROOPA LIIDU AVALIKU TEENISTUSE KOHUS,

AVALIKU TEENISTUSE KOHTU PRESIDENDI ETTEPANEKUL,

võttes arvesse 21. mail 2014 vastu võetud kodukorda,

eriti selle artiklit 132,

on kehtestanud järgmise

KOHTUSEKRETÄRI AMETIJUHENDI

Artikkel 1

Mõisted

Kõiki kodukorra artiklis 1 märgitud kokkuleppelisi mõisteid kasutatakse samas tähenduses käesolevas ametijuhendis.

Artikkel 2

Kohtusekretäri pädevus ja kohustused ning kohtusekretäri asendamine

Kohtusekretäril on kodukorra artiklis 20 ette nähtud pädevus ja kohustused. Kohtusekretäri asendatakse vastavalt kodukorra artiklitele 18 ja 19.

Artikkel 3

Kohtukantselei lahtiolekuajad

1.   Kohtukantselei on avatud kõikidel tööpäevadel. Tööpäevad on kõik päevad, välja arvatud laupäevad ja pühapäevad ning kodukorra artikli 25 lõikes 2 toodud nimekirjas loetletud ametlikud puhkepäevad.

2.   Kui mõni eelmises lõikes määratletud tööpäev on institutsiooni ametnike ja teenistujate jaoks puhkepäev, tagatakse kantseleiga kontakteerumise võimalus lahtiolekuaegadel.

3.   Kohtukantselei on avatud kella 9.00 kuni 12.00 ja 14.30 kuni 16.30. Kodukorra artikli 25 lõikes 2 sätestatud kohtutöö vaheaegade ajal on kohtukantselei avalikkusele suletud reede pärastlõunal.

4.   Kohtukantselei on juurdepääsetav üksnes poolte esindajatele või nende poolt nõuetekohaselt volitatud isikutele, samuti tasuta õigusabi taotlenud isikutele.

5.   Kui kohtukantselei on suletud, võib menetlusdokumendid ööpäev läbi jätta Euroopa Liidu Kohtu sissekäigu juures oleva valvelaua valvurile aadressil rue du Fort Niedergrünewald, Luxembourg. Valvur teeb esitamise kuupäeva ja kellaaja kohta sissekande, mis tõendab dokumentide esitamist, ning annab vastava taotluse korral dokumentide vastuvõtu kohta tõendi.

Artikkel 4

Register

1.   Registrisse tehakse kanne kohtuotsuste ja -määruste ning kõigi Avaliku Teenistuse Kohtu menetluses olevate kohtuasjade toimikutesse esitatud menetlusdokumentide kohta nende esitamise järjekorras, välja arvatud nende dokumentide kohta, mis esitatakse kodukorra artiklis 90 märgitud kompromissi saavutamiseks ja millele viidatakse käesoleva ametijuhendi artikli 6 lõikes 4.

2.   Kohtusekretär teeb menetlusdokumendi originaalile või Avaliku Teenistuse Kohtu 20. septembri 2011. aasta otsuse menetlusdokumentide e-Curia rakenduse kaudu esitamise ja kättetoimetamise kohta (ELT C 289, lk 11) (edaspidi „e-Curia otsus”) artikli 3 mõttes menetlusdokumendi originaaliks loetavale versioonile ning poole taotluse korral selleks esitatud ärakirjadele registreerimismärke, millest nähtub registreerimisnumber ja registrisse kandmise kuupäev. Menetlusdokumendi originaalile tehtud märkele kirjutab alla kohtusekretär.

3.   Registrikanded nummerdatakse kasvavas järjestuses ja numbreid vahele jätmata. Kandes märgitakse menetlusdokumendi tuvastamiseks vajalikud andmed, eelkõige selle esitamise ja registrisse kandmise kuupäev, kohtuasja number ja dokumendi liik.

4.   Eelmise lõike kohaldamiseks võetakse olenevalt asjaoludest arvesse:

kuupäev, mil kohtusekretär või kohtukantselei ametnik või teenistuja on menetlusdokumendi vastu võtnud;

eespool artikli 3 lõikes 5 osutatud kuupäev;

e-Curia otsuse artiklis 5 osutatud kuupäev või

põhikirja artikli 54 esimeses lõigus või põhikirja I lisa artikli 8 lõikes 1 sätestatud juhtudel kuupäev, mil menetlusdokument esitatakse Euroopa Kohtu või Euroopa Liidu Üldkohtu kohtusekretärile.

5.   Registrisse tehakse märge iga paranduse kohta. Elektroonilises vormis registrit peetakse viisil, mis ei võimalda sealt kustutada ühtegi sissekannet, ja nii, et kande iga hilisem muudatus või parandus oleks nähtav.

Artikkel 5

Registreerimisnumber

1.   Hagiavalduse registreerimisel antakse kohtuasjale järjekorranumber, millele eelneb „F-” ja järgneb aastaarv. Kui kohaldatakse kodukorra artikli 45 lõike 2 kolmandat lõiku, siis vastab viide aastale registreerimisnumbris kuupäevale, mil dokument loetakse esitatuks menetlustähtaja järgimise mõttes.

2.   Ajutiste meetmete taotlusele, kohtuotsuste või määruste parandamise või tõlgendamise taotlusele, teistmisavaldusele või kolmanda isiku esitatud kohtuotsuse vaidlustamise avaldusele, kulude kindlaksmääramise avaldusele ja menetluses oleva kohtuasjaga seotud õigusabi taotlusele antakse sama järjekorranumber kui põhimenetluse asjale ja numbri järele tehakse märge, mis näitab, et tegemist on eraldiseisva erimenetlusega. Kodukorra artikli 44 lõikes 2 ette nähtud kohtuasjast eraldamise korral säilitab eraldatud kohtuasi või säilitavad eraldatud kohtuasjad sama järjekorranumbri, millele järgneb märge eraldamise kohta ja vajaduse korral eraldusnumber. Hagile, millele eelneb sellega seotud õigusabi taotlus, antakse sama kohtuasja number, mis anti õigusabi taotlusele. Kui Euroopa Liidu Üldkohus saadab pärast apellatsioonkaebuse menetlemist kohtuasja uuesti Avaliku Teenistuse Kohtule lahendamiseks, säilib sellele kohtuasjale varem Avaliku Teenistuse Kohtus antud number ja numbri järele tehakse märge asja tagasisaatmise kohta.

Artikkel 6

Toimik ja juurdepääs toimikule

1.   Kohtuasja toimikusse pannakse — vajaduse korral koos lisadega — käesoleva ametijuhendi artikli 4 lõikes 2 nimetatud märget kandvad menetlusdokumendid, välja arvatud dokumendid, mille vastuvõtmisest on käesoleva ametijuhendi artikli 8 kohaselt keeldutud, kohtuasjas tehtud otsused, kaasa arvatud kõik dokumentide vastuvõtmisest keeldumisega seotud otsused, kohtuistungeid ettevalmistavad ettekanded, kohtuistungite protokollid, kohtusekretäri poolt kätte toimetatud dokumendid ning kõik muud dokumendid ja kirjavahetus, mida otsuse tegemisel arvesse võetakse.

2.   Kahtluse korral palub kohtusekretär otsustada menetlusdokumendi toimikusse lisamise üle presidendil.

3.   Toimikus sisalduvad dokumendid nummerdatakse jooksvalt.

4.   Erandina lõikes 1 sätestatust lisatakse kodukorra artiklis 90 märgitud kompromissi saavutamiseks esitatud menetlusdokumendid (vt käesoleva ametijuhendi artikli 4 lõige 1) toimiku eraldi ossa.

5.   Menetlusdokumentide konfidentsiaalseid ja mittekonfidentsiaalseid versioone hoitakse toimiku eri osades. Toimiku konfidentsiaalse osaga võivad tutvuda ainult need pooled, kelle suhtes andmete konfidentsiaalsena käsitlemist ei kohaldata.

6.   Kohtuasjas esitatud menetlusdokumenti, mis on selle asja toimikusse lisatud, ei saa kasutada mõne teise kohtuasja ettevalmistamiseks.

7.   Pärast menetluse lõppemist tagab kohtusekretär toimiku sulgemise ja arhiveerimise. Välja arvatud menetlusdokumendid, mis on esitatud kodukorra artiklis 90 märgitud kompromissi saavutamiseks, on suletud toimikus nimekiri seal sisalduvatest menetlusdokumentidest, millele märgitakse nende number, ja kaaneleht, millele märgitakse kohtuasja registreerimisnumber, pooled ja toimiku sulgemise kuupäev.

Artikkel 7

Andmete konfidentsiaalsena käsitlemine

1.   Piiramata kodukorra artikli 47 lõike 1 kohaldamist, mis puudutab poolte enda algatusel või Avaliku Teenistuse Kohtu palvel esitatavaid menetlusdokumente, teatavad pooled vajaduse korral ise teksti konfidentsiaalsetest osadest ja esitavad ühe tekstiversiooni, millest konfidentsiaalne osa on välja jäetud. Sel juhul edastab see pool samal ajal Avaliku Teenistuse Kohtule dokumendi tervikteksti, et viimane saaks uurida esiteks, kas välja jäetud tekstiosi tuleb tõesti konfidentsiaalsena käsitleda, ja teiseks, kas tekstiosade väljajätmisega ei rikuta teise poole õigusi võistlevale menetlusele ja korrakohase õigusemõistmise põhimõtete järgimisele. Avaliku Teenistuse Kohus palub vajaduse korral esitada muudetud versiooni. Uurimise lõpus tagastab Avaliku Teenistuse Kohus asjakohase dokumendi tervikteksti.

2.   Vastavalt kodukorra artikli 87 lõikele 1 võib pool taotleda, et teatavaid toimikus sisalduvaid andmeid käsitletaks konfidentsiaalsena menetlusse astuja suhtes, või kohtuasjade liitmise korral vastavalt kodukorra artikli 44 lõikele 3, mõne liidetud kohtuasja poole suhtes.

Artikkel 8

Menetlusdokumentide vastuvõtmisest keeldumine ja puuduste kõrvaldamine

1.   Kohtusekretär tagab, et toimikusse lisatud menetlusdokumendid on vastavuses põhikirja, kodukorra, praktiliste juhiste ning käesoleva kohtusekretäri ametijuhendi sätetega. Vajaduse korral määrab ta tähtaja, et võimaldada pooltel esitatud menetlusdokumentide vormilised puudused kõrvaldada. Vorminõuete rikkumine võib kaasa tuua hagiavalduse või muu menetlusdokumendi vastuvõetamatuse.

2.   Kohtusekretär keeldub registreerimast kodukorras sätestamata menetlusdokumente. Kahtluse korral või kui pool selle vaidlustab, palub kohtusekretär küsimuse otsustada presidendil.

3.   Ilma et see piiraks kodukorra artikli 45 lõike 2 kolmanda lõigu ja e-Curia otsuse sätete kohaldamist, võtab kohtusekretär vastu ainult dokumente, millel on poole esindaja omakäeline originaalallkiri.

4.   Kohtusekretär tagab, et menetlusdokumendid, sealhulgas nende lisad, ei ole pikemad, kui korrakohase õigusemõistmise põhimõtted ette näevad, ja et need esitatakse vastavalt korrale, mis on ette nähtud praktiliste juhiste asjakohastes sätetes.

5.   Välja arvatud kodukorras otseselt sätestatud juhtudel, keeldub kohtusekretär vastu võtmast poolte avaldusi või menetlusdokumente, mis on kas või osaliselt koostatud kohtumenetluse keelest erinevas keeles. Põhjendatud juhtudel võib kohtusekretär siiski ajutiselt vastu võtta lisasid kohtumenetluse keelest erinevas keeles. Kahtluse korral või kui pool selle vaidlustab, palub kohtusekretär küsimuse otsustada presidendil.

6.   Kui menetlusse astumise avaldus, mis on pärit kolmandalt isikult, kes ei ole liikmesriik, ei ole koostatud kohtumenetluse keeles, nõuab kohtusekretär avalduse puuduse kõrvaldamist, enne kui ta sellest pooltele teatab. Kui kohtumenetluse keeles koostatud avalduse versioon esitatakse kohtusekretäri määratud tähtaja jooksul, siis loetakse registrisse kandmisel dokumendi esitamise kuupäevaks kuupäev, mil selle esimene versioon esitati muus keeles.

7.   Kui puuduseid ei kõrvaldata või kui asjasse puutuv pool dokumendi vastuvõtmisest keeldumise vaidlustab, esitab kohtusekretär küsimuse lahendamiseks presidendile.

Artikkel 9

Advokaadi tõend

Selleks et esitada kodukorra artikli 31 lõikes 2 nõutud dokument, mis näitab, et poole nimel tegutseval või tema esindajat abistaval advokaadil on õigus esineda liikmesriigi või muu Euroopa Majanduspiirkonna lepingu osalisriigi kohtus, võidakse viidata dokumendile, mis on Avaliku Teenistuse Kohtu kohtusekretärile juba esitatud. Mingil juhul ei saa viidatav dokument olla vanem kui viis aastat hagiavalduse esitamisest.

Artikkel 10

Kohtudokumentide kättetoimetamine

1.   Kohtusekretär tagab, et põhikirjas ja kodukorras sätestatud kättetoimetamine, teadete saatmine ja teavitamine toimub vastavalt kodukorra artiklile 36.

2.   Kodukorra artiklites 115–120 viidatud ajutiste meetmete kohaldamise menetlustes võib kohtusekretär menetlusdokumente edastada kõigi sobivate vahenditega, mida juhtumi kiireloomulisus nõuab.

Artikkel 11

Tähtaegade määramine ja pikendamine

1.   Kohtusekretär määrab ja vajaduse korral pikendab kodukorras sätestatud tähtaegu vastavalt volitustele, mis ta on saanud kodukorra artikli 39 lõike 2 alusel.

2.   Kodukorras sätestatud tähtaegu võib pikendada vaid erandlikel asjaoludel. Kõik sellekohased taotlused peavad olema põhjendatud ja esitatud kohtukantseleisse piisava ajavaruga enne esialgu määratud tähtaja lõppemist. Tähtaega ei või üldjuhul pikendada rohkem kui üks kord. Menetlustähtaegu, mis ei ole ette nähtud kodukorras, võib pikendada president.

Artikkel 12

Kohtuistungid ja kohtuistungite protokollid

1.   Enne iga avalikku kohtuistungit koostab kohtusekretär kohtumenetluse keeles kohtuistungi päevakorra, milles on märgitud istungi kuupäev, kellaaeg ja koht, asja lahendav kohtukoosseis, viide istungil arutusele tulevatele kohtuasjadele ja poolte nimed, mis on vajaduse korral muudetud anonüümseks vastavalt kodukorra artikli 48 lõikele 1.

2.   Kohtuistungite päevakord pannakse välja kohtusaali sissepääsu juurde.

3.   Kohtusekretär koostab kohtumenetluse keeles kohtuistungi protokolli, mis sisaldab järgmisi andmeid: kohtuasja number, kohtuistungi kuupäev, kellaaeg ja koht, viide sellele, kas kohtuistung oli avalik või vajaduse korral kuulutatud kinniseks, kohalviibinud kohtunike ja kohtusekretäri nimed, kohalviibinud poolte esindajate nimed ja ametinimetused, isiklikult kohalviibinud hagejate ning ärakuulatud tunnistajate või ekspertide nimed ja ametinimetused, kohtuistungil esitatud tõendid või menetlusdokumendid ja vajaduse korral kohtuistungil esitatud seisukohad ning Avaliku Teenistuse Kohtu või presidendi poolt istungil tehtud otsused. Kohtuistungi protokoll saadetakse pooltele.

Artikkel 13

Tunnistajad ja eksperdid

1.   Kohtusekretär võtab ekspertiisi tegemiseks ja tunnistajate ärakuulamiseks antud määruste täitmiseks vajalikud meetmed.

2.   Kohtusekretär palub tunnistajatel esitada tõendid nende kulude ja saamata jäänud töötasude kohta ning ekspertidel arve nende kulude ja eksperditasude kohta.

3.   Kohtusekretär korraldab vastavalt kodukorrale tunnistajatele ja ekspertidele tasumisele kuuluvate summade maksmise Avaliku Teenistuse Kohtu kassast. Kui nende summade üle tekib vaidlus, palub kohtusekretär küsimuse otsustada presidendil.

4.   Kohtusekretär korraldab, et ekspertide või tunnistajate ärakuulamiseks Avaliku Teenistuse Kohtu tehtud ettemaksed nõutakse sisse poolelt, kellelt mõisteti välja kohtukulud. Vajaduse korral kohaldatakse käesoleva ametijuhendi artikli 15 lõiget 3.

Artikkel 14

Kohtuotsuste ja määruste originaalid

1.   Avaliku Teenistuse Kohtu kohtuotsuste ja määruste originaale hoitakse kronoloogilises järjestuses kohtukantselei arhiivis. Asja toimikusse lisatakse tõestatud ärakiri.

2.   Poole taotlusel esitab kohtusekretär talle täiendavad kohtuotsuse või määruse originaali tõestatud ärakirjad.

3.   Euroopa Liidu Üldkohtu poolt apellatsioonimenetluses või Euroopa Kohtu poolt teistmismenetluses tehtud otsuse või määruse kohta tehakse märge asjakohase otsuse või määruse servale; selle tõestatud ärakiri lisatakse kohtuotsuse või määruse originaalile.

Artikkel 15

Kautsjon ja hüvitatavad summad

1.   Juhul kui õigusabiks või tunnistajatele või ekspertidele makstud summad või pooltelt kodukorra artiklite 108 ja 109 alusel nõutavad summad või kautsjon tuleb Avaliku Teenistuse Kohtule hüvitada, nõuab kohtusekretär vastuvõtuteatisega tähtkirjaga või e-Curia kaudu nende summade maksmist poolelt, kes peab need kulud katma vastavalt menetlust lõpetavale lahendile või kodukorra artiklis 109 ette nähtud Avaliku Teenistuse Kohtu presidendi põhistatud otsusele. Kautsjon kantakse institutsiooni deposiitkontole.

2.   Tähtkirjaga saatmisel loetakse dokumendid adressaadile nõuetekohaselt kättetoimetatuks kümnendal päeval pärast tähtkirja postitamist Avaliku Teenistuse Kohtu asukoha postkontoris, välja arvatud juhul, kui vastuvõtuteatisest nähtub, et dokument saadi kätte muul kuupäeval, või kui adressaat teatab kohtusekretärile kolme nädala jooksul alates hetkest, mil teda on faksi teel dokumendi saatmisest teavitatud, et dokument ei ole tema kätte jõudnud.

3.   Kui nõutud summat kohtusekretäri määratud tähtaja jooksul ära ei maksta, võib kohtusekretär nõuda Avaliku Teenistuse Kohtult vastavasisulise täidetava määruse tegemist, mille täitmisele pööramist ta vajaduse korral nõuab.

Artikkel 16

Registritasud

1.   Kui menetlusdokumendi ärakiri või kohtuasja toimiku või registri väljavõte toimetatakse poolele tema taotlusel paberkandjal, nõuab kohtusekretär selle eest lõivu 3,50 eurot tõestatud ärakirja lehekülje eest ja 2,50 eurot tõestamata ärakirja lehekülje eest.

2.   Kui kohtusekretär korraldab poole taotlusel menetlusdokumendi või kohtuasja toimiku väljavõtte tõlkimise, tasutakse selle eest lõiv 1,25 eurot rea eest.

Artikkel 17

Väljaanded ja dokumentide avaldamine internetis

1.   Kohtusekretär vastutab Avaliku Teenistuse Kohtu väljaannete ja neid puudutavate dokumentide avaldamise eest internetis.

2.   Kohtusekretär laseb Euroopa Liidu Teatajas avaldada kodukorras, käesolevas ametijuhendis ja praktilistes juhistes pooltele ette nähtud otsused, samuti teatised esitatud hagide ja menetluse lõpetavate otsuste kohta.

3.   Kohtusekretär tagab Avaliku Teenistuse Kohtu kohtupraktika avaldamise Avaliku Teenistuse Kohtu poolt otsustatud korras.

Artikkel 18

Nõuanded poolte esindajatele

Kohtusekretär edastab poolte esindajate taotlusel menetluste takistusteta läbiviimise tagamiseks neile teavet kodukorra, praktiliste juhiste, käesoleva kohtusekretäri ametijuhendi, e-Curia otsuse ja e-Curia kasutustingimuste kohaldamisel järgitava tava kohta.

Artikkel 19

Erandid ametijuhendist

Kui kohtuasja erilised asjaolud ja korrakohase õigusemõistmise põhimõtted seda nõuavad, võib Avaliku Teenistuse Kohus või president käesoleva kohtusekretäri ametijuhendi sätetest kõrvale kalduda.

Artikkel 20

Ametijuhendi jõustumine

1.   Käesolev kohtusekretäri ametijuhend, mis on autentne keeltes, mida on nimetatud nõukogu määruse nr 1 artiklis 1, mida kohaldatakse Avaliku Teenistuse Kohtule Euroopa Liidu Kohtu põhikirja I lisa artikli 7 lõike 2 alusel, avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas. Ametijuhend jõustub selle avaldamisele järgneva kolmanda kuu esimesel päeval.

2.   Käesolev kohtusekretäri ametijuhend tunnistab kehtetuks ja asendab 11. juuli 2012. aasta kohtusekretäri ametijuhendi (ELT L 260, lk 1).

Luxembourg, 21. mai 2014

Kohtusekretär

W. HAKENBERG

President

S. VAN RAEPENBUSCH


Top