EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014Q0714(02)

Указания за секретаря на Съда на публичната служба на Европейския съюз

OB L 206, 14.7.2014, p. 46–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/proc_rules/2014/714(2)/oj

14.7.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 206/46


УКАЗАНИЯ ЗА СЕКРЕТАРЯ НА СЪДА НА ПУБЛИЧНАТА СЛУЖБА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

от 21 май 2014 година

СЪДЪТ НА ПУБЛИЧНАТА СЛУЖБА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СЪДА НА ПУБЛИЧНАТА СЛУЖБА,

като взе предвид приетия на 21 май 2014 г. Процедурен правилник,

и по-специално член 132 от него,

прие настоящите

УКАЗАНИЯ ЗА СЕКРЕТАРЯ

Член 1

Определения

Всички дефиниции, възприети в член 1 от Процедурния правилник, се прилагат по същия начин и към настоящите указания.

Член 2

Правомощия и заместване на секретаря

Правомощията на секретаря са предвидени в член 20 от Процедурния правилник. Секретарят се замества в съответствие с членове 18 и 19 от правилника.

Член 3

Приемно време на канцеларията на секретариата

1.   Канцеларията на секретариата е отворена всеки работен ден. Работни дни са всички дни освен събота и неделя и официалните празници, посочени в списъка по член 25, параграф 2 от Процедурния правилник.

2.   Ако работен ден по смисъла на предходния параграф е официален празник за длъжностните лица и служителите на институцията, се предвижда дежурство за осигуряване на връзка със секретариата по време на приемните часове.

3.   Приемните часове на канцеларията на секретариата са от 9,00 ч. до 12,00 ч. и от 14,30 ч. до 16,30 ч. През съдебната ваканция, предвидена в член 25, параграф 2 от Процедурния правилник, канцеларията на секретариата не приема в петък следобед.

4.   Достъп до канцеларията на секретариата се предоставя само на представителите на страните или на надлежно упълномощени от тях лица, както и на лицата, които искат да получат формуляр на молба за правна помощ.

5.   Когато канцеларията на секретариата не работи, процесуалните документи могат да се подадат надлежно по всяко време на денонощието при дежурния пазач на входа на Съда на Европейския съюз от ул. „Fort Niedergrünewald“, Люксембург. Пазачът прави отбелязване на датата и часа на подаване, което представлява годно доказателство, и при поискване издава разписка.

Член 4

Регистър

1.   В регистъра се вписват съдебните решения, определенията и всички процесуални документи, подадени по образуваните пред Съда на публичната служба дела, по реда на представянето им, с изключение на посочените в член 6, параграф 4 от настоящите указания документи, изготвени за целите на доброволно уреждане на спора по смисъла на член 90 от Процедурния правилник.

2.   Отбелязване за вписването в регистъра с посочване на поредния номер и датата на вписване в регистъра се прави от секретаря върху оригинала на всеки процесуален документ или върху екземпляра, който се счита за оригинал на този документ по смисъла на член 3 от Решение на Съда на публичната служба от 20 септември 2011 година за подаването и връчването на процесуални документи чрез приложението e-Curia (ОВ C 289, стр. 11, наричано по-нататък „Решението за e-Curia“), и при поискване от страните — върху представените от тях копия за тази цел. Отбелязването върху оригинала на процесуалния документ трябва да бъде подписано от секретаря.

3.   Вписванията в регистъра се номерират в нарастващ ред, без да се прекъсва последователността. Те съдържат информацията, необходима за идентифициране на процесуалния документ, и по-конкретно датата на подаване и на вписване, номера на делото и естеството на документа.

4.   За целите на прилагането на предходния параграф, в зависимост от случая се вземат предвид:

датата на получаване на процесуалния документ от секретаря или от длъжностно лице или служител в секретариата,

датата, посочена в член 3, параграф 5 по-горе,

датата, посочена в член 5 от Решението за e-Curia, или

в случаите, предвидени в член 54, първа алинея от Статута и член 8, параграф 1 от приложение I към този статут — датата, на която процесуалният документ е подаден до секретаря на Съда или секретаря на Общия съд на Европейския съюз.

5.   В регистъра се прави отбелязване за всяка поправка. Електронният регистър се води по такъв начин, че нито едно вписване да не може да бъде заличено и да си личи всяко изменение или поправка.

Член 5

Номер на делото

1.   При вписване на жалба в регистъра делото получава пореден номер, пред който се поставя „F–“ и след който се посочва годината. В случаите на прилагане на член 45, параграф 2, трета алинея от Процедурния правилник, годината в номера на делото съответства на датата на подаване на документа, което се взема предвид при преценката за спазване на процесуалните срокове.

2.   Молбите за допускане на обезпечение, молбите за поправяне или за тълкуване на съдебни решения или определения, молбите за отмяна на влезли в сила съдебни актове, молбите на трети лица за отмяна на съдебни актове, молбите за определяне на съдебните разноски и молбите за правна помощ по висящи дела получават същия пореден номер като основното дело, последван от отбелязване, указващо вида на съответното особено производство. При отделяне по член 44, параграф 2 от Процедурния правилник отделеното дело или отделените дела остават под същия пореден номер, последван от отбелязване, указващо отделянето, и ако е необходимо, от номер, който да ги отличава. Жалба, преди чието подаване е подадена молба за правна помощ, получава същия номер като молбата за правна помощ. Когато след обжалване Общият съд на Европейския съюз върне дело за ново разглеждане от Съда на публичната служба, то запазва номера, определен при предишното му разглеждане от Съда на публичната служба, последван от отбелязване, указващо връщането на делото.

Член 6

Преписка и достъп до нея

1.   Преписката по делото съдържа процесуалните документи — с изключение на тези, чието приемане е било отказано на основание член 8 от настоящите указания —върху които е направено отбелязването по член 4, параграф 2 от настоящите указания, с приложенията към тях, ако има такива, взетите по делото решения, включително отказите за приемане на процесуални документи, подготвителните доклади за съдебни заседания, протоколите от съдебни заседания, документите, удостоверяващи направените от секретаря връчвания, както и ако има такива, всякакви други процесуални документи или кореспонденция, които следва да бъдат взети под внимание при решаване на делото.

2.   При съмнение секретарят отнася въпроса до председателя, който решава дали даден процесуален документ трябва да бъде включен в преписката по делото.

3.   Съдържащите се в преписката доказателства получават пореден номер.

4.   В отклонение от параграф 1 процесуалните документи, изготвени за целите на доброволно уреждане на спора по смисъла на член 90 от Процедурния правилник (вж. член 4, параграф 1 от настоящите указания), се обособяват като отделна част от преписката.

5.   Поверителните и неповерителните варианти на процесуалните документи се съхраняват в отделни раздели на преписката. Достъп до поверителния раздел на преписката имат само страните, по отношение на които не е било разпоредено поверително третиране.

6.   Подаденият по дело процесуален документ, който е включен в преписката по това дело, не може да се вземе под внимание при събирането на доказателства във връзка с разглеждане на друго дело.

7.   Секретарят следи за приключването и архивирането на преписката по делото след края на производството. Приключената преписка съдържа списък на представените по нея процесуални документи с посочване на техния номер, с изключение на документите, изготвени за целите на доброволното уреждане на спора по смисъла на член 90 от Процедурния правилник, както и заглавна страница, на която се посочват номерът на делото, страните и датата на приключване.

Член 7

Поверително третиране

1.   Без да се засяга действието на член 47, параграф 1 от Процедурния правилник, главните страни уведомяват, ако е необходимо, за наличието на поверителни части в процесуалните документи, които възнамеряват да представят по собствена инициатива или които представят по искане на Съда на публичната служба, и представят вариант без поверителната част. В тези случаи съответната страна едновременно с това предоставя на Съда на публичната служба пълния вариант на съответния документ, за да може Съдът на публичната служба да прецени, от една страна, дали заличените части действително имат поверителен характер, а от друга, дали заличаването им не накърнява правата на другата страна на справедлив процес, както и доброто правораздаване. Ако е необходимо, Съдът на публичната служба изисква представянето на изменен вариант. След извършване на преценката Съдът на публичната служба връща пълния вариант на съответния процесуален документ.

2.   Съгласно член 87, параграф 1 от Процедурния правилник страна може да поиска да бъде разпоредено поверително третиране на определени данни от преписката по отношение на встъпила страна или, при съединяване на дела на основание член 44, параграф 3 от Процедурния правилник, по отношение на друга страна по съединено дело.

Член 8

Отказ за приемане на процесуални документи и отстраняване на нередовности

1.   Секретарят следи за това включените в преписката процесуални документи да отговарят на изискванията, установени с разпоредбите на Статута, на Процедурния правилник, на Практическите указания към страните, както и с настоящите указания за секретаря. При необходимост секретарят определя на страните срок, в който да отстранят формалната нередовност на подадените процесуални документи. Неспазваното на формалните изисквания води до недопустимост на жалбата или на останалите процесуални документи.

2.   Секретарят отказва да впише в регистъра процесуални документи, които не са предвидени в Процедурния правилник. При съмнение или при направено от страните възражение секретарят отнася въпроса до председателя за вземане на решение.

3.   Без да се засяга действието на разпоредбите на член 45, параграф 2, трета алинея от Процедурния правилник и на Решението за e-Curia секретарят приема само доказателства, върху които фигурира оригиналният саморъчен подпис на представителя на страната.

4.   Секретарят следи процесуалните документи, включително техните приложения, да не надхвърлят определен обем, над който се затруднява доброто правораздаване, а подаването им да се извършва в съответствие с приложимите разпоредби на Практическите указания към страните.

5.   Освен в изрично предвидените в Процедурния правилник случаи секретарят отказва да приема писмени изявления или процесуални документи, съставени, дори отчасти, на език, различен от езика на производството. Секретарят обаче може временно да приеме приложения, съставени на език, различен от езика на производството, ако това е надлежно обосновано. При съмнение или направено от страните възражение секретарят отнася въпроса до председателя за вземане на решение.

6.   Когато трето лице, различно от държава членка, подаде молба за встъпване, която не е съставена на езика на производството, секретарят изисква отстраняване на нередовността преди молбата да бъде връчена на страните. Ако в определения за целта от секретаря срок молбата бъде представена на езика на производството, датата на представянето в първия ѝ вариант на друг език се счита за дата на подаване.

7.   При неотстраняване на нередовността или направено от съответната страна възражение, секретарят отнася въпроса до председателя за вземане на решение.

Член 9

Удостоверяване на качеството на адвокат

За целите на представянето на предвиденото в член 31, параграф 2 от Процедурния правилник удостоверение, че адвокатът, който представлява дадена страна или подпомага неин представител, има право да практикува пред съд на държава членка или на държава, която е страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, може да се посочи документ, вече представен в секретариата на Съда на публичната служба. Във всички случаи документът, който се посочва, не трябва да е издаден повече от пет години преди датата на подаване на жалбата.

Член 10

Връчване

1.   Секретарят следи връчванията, уведомяванията и съобщенията, предвидени в Статута и в Процедурния правилник, да се извършват в съответствие с член 36 от правилника.

2.   В обезпечителните производства по членове 115—120 от Процедурния правилник секретарят може да използва всички подходящи с оглед на спешността на случая средства за изпращане на документите по производството.

Член 11

Определяне и продължаване на срокове

1.   Секретарят определя и продължава, ако е необходимо, сроковете, предвидени в Процедурния правилник, съобразно с правомощията, предоставени му съгласно член 39, параграф 2 от Процедурния правилник.

2.   Предвидените в Процедурния правилник срокове не могат да бъдат продължавани освен при изключителни обстоятелства. Всяко искане в този смисъл трябва да бъде надлежно мотивирано и представено в секретариата достатъчно рано преди датата, на която изтича първоначално определеният срок. По принцип сроковете се продължават само еднократно. Процесуалните срокове, които не са предвидени от Процедурния правилник, се продължават от председателя.

Член 12

Съдебни заседания и протоколи

1.   Преди всяко открито съдебно заседание секретарят изготвя на езика на производството списък на делата за разглеждане, в който се посочват датата, часът и мястото на провеждане на съдебното заседание, компетентният съдебен състав, делата, които ще бъдат разгледани, и имената на страните, освен ако на основание член 48, параграф 1 от Процедурния правилник е решено те да не се разкриват.

2.   Списъкът на делата за разглеждане се поставя пред входа на съдебната зала.

3.   Секретарят изготвя на езика на производството протокол за всяко съдебно заседание, в който се посочват делото, датата, часът и мястото на провеждане на съдебното заседание, евентуално, че е проведено при закрити врати, имената на присъствалите съдии и секретар, имената и качеството на присъствалите представители на страните, на явилите се лично жалбоподатели, на разпитаните свидетели и на изслушаните експерти, представените в съдебното заседание доказателства или процесуални документи, и доколкото е необходимо — направените в съдебното заседание изявления и обявените в заседанието решения на Съда на публичната служба или на председателя. Протоколът се изпраща на страните.

Член 13

Свидетели и експерти

1.   Секретарят предприема необходимите мерки за изпълнение на определенията за назначаване на експертиза или за разпит на свидетели.

2.   Секретарят изисква от свидетелите оправдателни документи за техните разходи и пропуснати ползи, а от експертите — хонорарна сметка за извършената работа и направените разходи.

3.   В изпълнение на Процедурния правилник секретарят разпорежда от касата на Съда на публичната служба да бъдат изплатени дължимите суми на свидетелите и експертите. В случай на спор относно тези суми секретарят отнася въпроса до председателя за вземане на решение.

4.   Секретарят следи за това страната, която е осъдена да заплати съдебните разноски, да възстанови авансово поетите от Съда на публичната служба разходи за изслушване на експерти или за разпит на свидетели по делото. При необходимост се предприемат мерки по член 15, параграф 3 от настоящите указания.

Член 14

Оригинали на съдебни решения и определения

1.   Оригиналите на съдебните решения и определенията на Съда на публичната служба се съхраняват в хронологичен ред в архива на секретариата. Към преписката по делото се прилагат заверени преписи от тях.

2.   По искане на страните секретарят им предоставя допълнителни заверени преписи от оригинала на съдебно решение или определение.

3.   Съдебните решения и определения, постановени от Общия съд на Европейския съюз при обжалване или от Съда при преразглеждане, се отбелязват в полето на обжалваното или преразгледаното съдебно решение или определение; заверен препис от тях се прилага към оригинала на обжалваното или преразгледаното съдебно решение или определение.

Член 15

Представяне на гаранции и възстановяване на суми

1.   При необходимост от възстановяване на суми, изплатени като правна помощ, авансово изплатени на свидетели или на експерти или дължими от страните на основание член 108 от Процедурния правилник или като гаранция по член 109 от Процедурния правилник, секретарят изисква с препоръчано писмо с обратна разписка или, ако е възможно, чрез e-Curia заплащане на тези суми от страната, която следва да ги заплати съгласно съдебния акт, който слага край на производството, или съгласно мотивираното определение на председателя на Съда по член 109 от Процедурния правилник. Дължимите като гаранция суми се внасят по нарочна сметка на институцията.

2.   Препоръчаното писмо се смята за предадено на получателя на десетия ден след депозирането му в пощата по седалището на Съда на публичната служба, освен ако от обратната разписка не се установява, че е получено на друга дата, или ако адресатът не уведоми секретаря в срок от три седмици, считано от уведомяването му по факс, че писмото не му е връчено.

3.   Ако сумите не бъдат платени в определения от секретаря срок, той може да поиска от Съда на публичната служба да постанови определение, което представлява изпълнително основание, както и ако се налага, принудително изпълнение въз основа на определението.

Член 16

Такси, събирани от секретариата

1.   При издаване по искане на страна на препис от процесуален документ или на извлечение от преписката по делото или от регистъра на хартиен носител секретарят събира такса в размер на 3,50 EUR на страница за заверен препис и 2,50 EUR на страница за незаверен препис.

2.   Когато по искане на страна секретарят осигури превод на процесуален документ или на извлечение от преписката по делото, се събира такса в размер на 1,25 EUR на ред.

Член 17

Публикации и обявяване на документи в интернет

1.   Секретарят отговаря за публикациите на Съда на публичната служба и обявяването на свързани с него документи.

2.   Секретарят организира публикуването в Официален вестник на Европейския съюз на съдебните актове, предвидени в Процедурния правилник, настоящите указания и Практическите указания към страните, както и на съобщенията за подадените жалби и за съдебните актове, с които се слага край на производството.

3.   Секретарят отговаря за оповестяването на съдебната практика на Съда на публичната служба по реда, определен от този съд.

Член 18

Препоръки към представителите на страните

По искане на представителите на страните секретарят им предоставя информация относно практиката по прилагане на Процедурния правилник, Практическите указания към страните, настоящите указания за секретаря, Решението за e-Curia и Условията за използване на приложението e-Curia, за да се гарантира доброто протичане на производствата.

Член 19

Дерогиране на настоящите указания

Когато особените обстоятелства по определено дело и доброто правораздаване изискват това, Съдът на публичната служба или председателят могат да се отклонят от разпоредбите на настоящите указания.

Член 20

Влизане в сила на настоящите указания

1.   Настоящите указания за секретаря, които имат еднаква сила на езиците, посочени в член 1 от Регламент № 1 на Съвета, който се прилага за Съда на публичната служба по силата на член 7, параграф 2 от приложение I към Статута на Съда на Европейския съюз, се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз. Те влизат в сила на първия ден от третия месец след тяхното публикуване.

2.   Настоящите указания за секретаря отменят и заменят указанията за секретаря от 11 юли 2012 г. (ОВ L 260, стр. 1).

Съставено в Люксембург на 21 май 2014 година.

Секретар

W. HAKENBERG

Председател

S. VAN RAEPENBUSCH


Top