Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1147

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 1147/2011, 11. november 2011 , millega muudetakse määrust (EL) nr 185/2010 (millega nähakse ette üksikasjalikud meetmed lennundusjulgestuse ühiste põhistandardite rakendamiseks) seoses turvaskannerite kasutamisega ELi lennuväljadel EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 294, 12.11.2011, p. 7–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/11/2015; mõjud tunnistatud kehtetuks 32015R1998

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2011/1147/oj

    12.11.2011   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 294/7


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) nr 1147/2011,

    11. november 2011,

    millega muudetakse määrust (EL) nr 185/2010 (millega nähakse ette üksikasjalikud meetmed lennundusjulgestuse ühiste põhistandardite rakendamiseks) seoses turvaskannerite kasutamisega ELi lennuväljadel

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2008. aasta määrust (EÜ) nr 300/2008, mis käsitleb tsiviillennundusjulgestuse ühiseeskirju ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 2320/2002, (1) eriti selle artikli 4 lõikeid 2 ja 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Vastavalt määruse (EÜ) nr 300/2008 artikli 4 lõikele 2 peab komisjon võtma vastu üldmeetmed, mille eesmärk on muuta kõnealuse määruse lisas esitatud ühiste põhistandardite vähem olulisi sätteid, täiendades neid.

    (2)

    Lisaks nähakse määruse (EÜ) nr 300/2008 artikli 4 lõikega 3 ette, et komisjon peab võtma vastu selle määruse lisas sätestatud tsiviillennundusjulgestuse ühiste põhistandardite rakendamise üksikasjalikud meetmed, mida komisjon on täiendanud artikli 4 lõike 2 alusel vastu võetud üldmeetmetega.

    (3)

    Eelkõige on komisjoni määruses (EÜ) nr 272/2009, (2) millega täiendatakse tsiviillennundusjulgestuse ühiseid põhistandardeid, sätestatud üldmeetmed seoses reisijate läbivaatuseks lubatud meetoditega, mis on esitatud kõnealuse määruse lisa A osas.

    (4)

    Selleks et turvaskannereid saaks kasutada reisijate läbivaatuse meetodina, tuleb ette näha sätted turvaskannerite kasutamise kohta, avastamise miinimumstandardid ja minimaalsed töötingimused.

    (5)

    Seepärast tuleks komisjoni määrust (EL) nr 185/2010 (3) vastavalt muuta.

    (6)

    Turvaskannerid võetakse kasutusele ja neid kasutatakse kooskõlas nõukogu 12. juuli 1999. aasta soovitusega 1999/519/EÜ üldsuse kokkupuute piiramise kohta elektromagnetväljadega (0 Hz kuni 300 GHz) (4) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiiviga 2004/40/EÜ töötervishoiu ja tööohutuse miinimumnõuete kohta seoses töötajate kokkupuutega füüsikalistest mõjuritest (elektromagnetväljad) tulenevate riskidega (kaheksateistkümnes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses) (5).

    (7)

    Sätestades konkreetsed töötingimused turvaskannerite kasutamiseks ning pakkudes reisijatele alternatiivsete läbivaatusmeetodite võimaluse, järgitakse käesoleva määrusega põhiõigusi ning järgitakse eelkõige Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnustatud põhimõtteid, mis muu hulgas hõlmavad inimväärikuse austamist, era- ja perekonnaelu austamist, õigust isikuandmete kaitsele, lapse õigusi, usuvabadust ning diskrimineerimiskeeldu. Käesolevat määrust tuleb kohaldada kooskõlas nimetatud õiguste ja põhimõtetega.

    (8)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas tsiviillennundusjulgestuse komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EL) nr 185/2010 lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 11. november 2011

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 97, 9.4.2008, lk 72.

    (2)  ELT L 91, 3.4.2009, lk 7.

    (3)  ELT L 55, 5.3.2010, lk 1.

    (4)  EÜT L 199, 30.7.1999, lk 59.

    (5)  ELT L 159, 30.4.2004, lk 1.


    LISA

    Määruse (EL) nr 185/2010 lisa muudetakse järgmiselt.

    1)

    4. peatüki punkt 4.1.1.1 asendatakse järgmisega:

    „4.1.1.1.

    Mantlid ja pintsakud võetakse enne läbivaatust seljast ning vaadatakse läbi käsipagasina. Läbivaatuse teostaja võib reisijalt vajaduse korral nõuda täiendavat esemete eemaldamist.”

    2)

    4. peatüki punkt 4.1.1.2 asendatakse järgmisega:

    „4.1.1.2.

    Reisijaid vaadatakse läbi, kasutades:

    a)

    käsitsi läbivaatust või

    b)

    metallidetektorväravate (WTMD) läbimist või

    c)

    pommikoeri koos punktis a sätestatuga või

    d)

    turvaskannereid, mille puhul ei kasutata ioniseerivat kiirgust.

    Kui läbivaatuse teostaja ei suuda kindlaks teha, kas reisija kannab keelatud esemeid või mitte, keelatakse reisijal juurdepääs julgestuspiirangualale või ta vaadatakse läbivaatuse teostajat rahuldavalt uuesti läbi.”

    3)

    4. peatükki lisatakse järgmine punkt:

    „4.1.1.10.

    Kui reisijate läbivaatuseks kasutatakse punkti 12.11.1 teise lõigu kohast turvaskannerit koos kujutist analüüsiva töötajaga, täidetakse järgmised miinimumtingimused:

    a)

    turvaskannerid ei säilita, kopeeri, prindi ega taasta kujutisi. Läbivaatuse käigus loodud kujutist võib siiski säilitada niikaua aega, kui kujutist analüüsival töötajal kulub selle analüüsimiseks, ning see kustutatakse niipea, kui reisija on läbivaatuse läbinud. Volitusteta juurdepääs kujutisele ja selle volitusteta kasutamine on keelatud ning võetakse meetmeid selle ärahoidmiseks;

    b)

    kujutist analüüsiv töötaja asub eraldi kohas, nii et ta ei näe läbivaadatavat reisijat;

    c)

    mis tahes tehnilisi seadmeid, mis võimaldavad kujutiste säilitamist, kopeerimist või pildistamist või muul moel jäädvustamist, ei lubata kujutise analüüsimiseks ettenähtud eraldi kohta;

    d)

    kujutist ei seostata läbivaadatavat isikut puudutava mis tahes teabega ning tema identiteet jääb anonüümseks;

    e)

    reisija võib paluda, et tema keha kujutist analüüsiks töötaja, kes on tema soovitud soost;

    f)

    kujutis muudetakse hägusaks või uduseks, et reisija nägu ei oleks võimalik identifitseerida.

    Punkte a, ja d kohaldatakse ka ohtlike esemete automaatse avastamise funktsiooniga turvaskannerite puhul.

    Reisijatel on õigus keelduda turvaskanneriga läbivaatusest. Sel juhul kasutatakse reisijate läbivaatuseks alternatiivset läbivaatusmeetodit, mis hõlmab vähemalt käsitsi läbivaatust kooskõlas komisjoni otsuse K(2010) 774 liitega 4-A. Kui turvaskanner annab häire, tuleb häire põhjus kindlaks teha.

    Enne kui reisija vaadatakse läbi turvaskanneriga, teavitatakse teda kasutatavast tehnoloogiast, selle kasutamistingimustest ning võimalusest keelduda turvaskanneriga läbivaatusest.”

    4)

    11 peatüki punkt 11.3 asendatakse järgmisega:

    „11.3.   SERTIFITSEERIMINE VÕI TUNNUSTAMINE

    11.3.1.

    Punktides 11.2.3.1–11.2.3.5 nimetatud ülesandeid täitvate isikute suhtes kohaldatakse:

    a)

    esialgset sertifitseerimist või tunnustamist ning

    b)

    läbivalgustusseadmeid või EDS-seadmeid käsitsevate isikute või turvaskannerite kujutisi analüüsivate töötajate puhul korduvat sertifitseerimist vähemalt iga kolme aasta järel ning

    c)

    kõigi teiste isikute puhul korduvat sertifitseerimist või korduvat tunnustamist vähemalt iga viie aasta järel.

    11.3.2.

    Läbivalgustusseadmeid või EDS-seadmeid käsitsevad isikud või turvaskannerite kujutisi analüüsivad töötajad peavad esialgse sertifitseerimise või tunnustamise osana läbima kujutiste tõlgendamise standarditud testi.

    11.3.3.

    Läbivalgustusseadmeid või EDS-seadmeid käsitsevate isikute või turvaskannerite kujutisi analüüsivate töötajate korduv sertifitseerimine või tunnustamine peab hõlmama nii standarditud kujutiste tõlgendamise testi kui ka töö tõhususe hindamist.

    11.3.4.

    Kui isik ei võta mõistliku aja jooksul, mis tavaliselt on kuni kolm kuud, ette korduvat sertifitseerimist või tunnustamist või ei läbi seda edukalt, tühistatakse tema julgestusalased õigused.

    11.3.5.

    Kõigi sertifitseeritud või tunnustatud isikute kohta säilitatakse vastavalt sertifitseerimist või tunnustamist käsitlevad andmed vähemalt nende lepingu kestuse jooksul.”

    5)

    11. peatükki lisatakse järgmine punkt:

    „11.4.1.1.

    Turvaskannerite kujutisi analüüsivatele töötajatele korraldatakse korduv väljaõpe, mis hõlmab kujutiste äratundmise koolitust ja testi. Selleks korraldatakse vähemalt kuus tundi kestev klassiruumi- ja/või arvutipõhine väljaõpe iga kuuekuulise ajavahemiku kohta.

    Testi tulemused esitatakse asjaomasele isikule ja säilitatakse ning neid võib arvesse võtta korduva sertifitseerimise või tunnustamise protsessi osana.”

    6)

    12. peatükile lisatakse järgmised punktid:

    „12.11.   TURVASKANNERID

    12.11.1.   Üldpõhimõtted

    Turvaskanner on inimeste läbivaatamise süsteem, mis võimaldab avastada metallist ja mittemetallist esemeid, mis erinevad inimese nahast ja mida kantakse kehal või riiete sees.

    Turvaskanner koos kujutist analüüsiva töötajaga võib koosneda avastamissüsteemist, mis loob kujutise inimese kehast, et kõnealune töötaja saaks seda analüüsida ja teha kindlaks, et läbivaadatav isik ei kannaks oma kehal metallist või mittemetallist esemeid, mis eristuvad inimese nahast. Kui kujutist analüüsiv töötaja teeb sellise eseme kindlaks, teatatakse läbivaatuse teostajale selle asukoht täiendavaks kontrolliks. Sel juhul käsitatakse kujutist analüüsivat töötajat avastamissüsteemi lahutamatu osana.

    Ohtlike esemete automaatse avastamise funktsiooniga turvaskanner võib koosneda avastamissüsteemist, mis automaatselt avastab metallist ja mittemetallist esemed, mis erinevad inimese nahast ja mida läbivaadatav inimene kannab kehal. Kui süsteem teeb sellise eseme kindlaks, näidatakse läbivaatuse teostajale kriipsujukul selle asukoht.

    Reisijate läbivaatuseks kasutatav turvaskanner vastab järgmistele standarditele:

    a)

    turvaskannerid võimaldavad avastada vähemalt kindlaksmääratud metallist ja mittemetallist esemed, sh lõhkeained, üksikult ja koos teiste esemetega ja annavad sellest häirega märku;

    b)

    avastamine ei sõltu eseme asukohast ega asendist;

    c)

    süsteemil peab olema visuaalne näidik, mis näitab, et seade on sisse lülitatud;

    d)

    turvaskannerid peavad olema paigutatud nii, et nende toimivust ei mõjuta häireallikad;

    e)

    turvaskannerite nõuetekohast toimimist katsetatakse iga päev;

    f)

    turvaskannerit kasutatakse kooskõlas tootja poolt ettenähtud kasutuskontseptsiooniga.

    Reisijate läbivaatuseks kasutatavad turvaskannerid võetakse kasutusele ja neid kasutatakse kooskõlas nõukogu 12. juuli 1999. aasta soovitusega 1999/519/EÜ üldsuse kokkupuute piiramise kohta elektromagnetväljadega (0 Hz kuni 300 GHz) (1) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiiviga 2004/40/EÜ töötervishoiu ja tööohutuse miinimumnõuete kohta seoses töötajate kokkupuutega füüsikalistest mõjuritest (elektromagnetväljad) tulenevate riskidega (kaheksateistkümnes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses) (2).

    12.11.2.   Turvaskannerite standardid

    Turvaskannerite toimivusnõuded on sätestatud liites 12-K, mis liigitatakse salastatuse kategooriasse „CONFIDENTIEL UE” ning mida käsitletakse vastavalt otsusele nr 2001/844/EÜ, ESTÜ, Euratom.

    Alates käesoleva määruse jõustumisest peavad turvaskannerid vastama liites 12-K määratletud standardile.

    12.11.2.1.

    Kõik turvaskannerid vastavad 1. standardile.

    1. standard kaotab kehtivuse 1. jaanuaril 2022.

    12.11.2.2

    2. standardit kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2019. paigaldatud turvaskannerite suhtes.

    7)

    12. peatükki lisatakse liide 12-K:

    LIIDE 12-K

    Üksikasjalikud sätted turvaskannerite julgestusalaste toimivusnõuete kohta on sätestatud komisjoni eraldi otsuses.”


    (1)  EÜT L 199, 30.7.1999, lk 59.

    (2)  ELT L 159, 30.4.2004, lk 1.”


    Top