Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009L0011

Komisjoni direktiiv 2009/11/EÜ, 18. veebruar 2009 , millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/414/EMÜ, et lisada toimeainete hulka bensulfuroon, naatrium-5-nitroguaiakolaat, naatrium- o -nitrofenolaat, naatrium- p -nitrofenolaat ja tebufenpüraad (EMPs kohaldatav tekst)

ELT L 48, 19.2.2009, p. 5–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/06/2011

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/11/oj

19.2.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 48/5


KOMISJONI DIREKTIIV 2009/11/EÜ,

18. veebruar 2009,

millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/414/EMÜ, et lisada toimeainete hulka bensulfuroon, naatrium-5-nitroguaiakolaat, naatrium-o-nitrofenolaat, naatrium-p-nitrofenolaat ja tebufenpüraad

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 15. juuli 1991. aasta direktiivi 91/414/EMÜ taimekaitsevahendite turuleviimise kohta, (1) eriti selle artikli 6 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjoni määrustes (EÜ) nr 451/2000 (2) ja (EÜ) nr 1490/2002 (3) on sätestatud direktiivi 91/414/EMÜ artikli 8 lõikes 2 osutatud tööprogrammi kolmanda etapi üksikasjalikud rakenduseeskirjad ja kehtestatud hindamist vajavate toimeainete loetelu nende toimeainete võimalikuks kandmiseks direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse. Kõnealune loetelu sisaldab ka järgmisi toimeaineid: bensulfuroon, naatrium-5-nitroguaiakolaat, naatrium-o-nitrofenolaat, naatrium-p-nitrofenolaat ja tebufenpüraad.

(2)

Nende toimeainete mõju inimese tervisele ja keskkonnale on vastavalt määrustes (EÜ) nr 451/2000 ja (EÜ) nr 1490/2002 sätestatud korrale hinnatud mitme kasutusala puhul, mille kohta teavitajad on teinud ettepaneku. Kõnealustes määrustes on sätestatud ka referentliikmesriigid, kes peavad esitama asjaomased hindamisaruanded ja soovitused Euroopa Toiduohutusametile (EFSA) vastavalt määruse (EÜ) nr 1490/2002 artikli 10 lõikele 1. Bensulfurooni puhul oli referentliikmesriik Itaalia ja kogu asjaomane teave esitati 11. septembril 2006. Naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi ja naatrium-p-nitrofenolaadi puhul oli referentliikmesriik Kreeka ja kogu asjaomane teave esitati 7. detsembril 2005. Tebufenpüraadi puhul oli referentliikmesriik Saksamaa ja kogu asjaomane teave esitati 12. märtsil 2007.

(3)

Liikmesriigid ja toiduohutusamet vaatasid hindamisaruanded läbi ning esitasid need komisjonile EFSA teaduslike aruannetena 26. septembril 2008 bensulfurooni, 30. septembril 2008 naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi ja naatrium-p-nitrofenolaadi ja 23. oktoobril 2008 tebufenpüraadi kohta. (4) Liikmesriigid ja komisjon vaatasid kõnealused aruanded läbi toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees ning naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi käsitlevad aruanded vormistati komisjoni läbivaatamisaruannetena 2. detsembril 2008 ning bensulfurooni käsitlevad aruanded 8. detsembril 2008.

(4)

Mitmete uuringute käigus on ilmnenud, et bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi sisaldavaid taimekaitsevahendeid võib põhimõtteliselt käsitada direktiivi 91/414/EMÜ artikli 5 lõike 1 punktides a ja b sätestatud nõuetele vastavatena, eelkõige komisjoni läbivaatamisaruandes uuritud ja üksikasjalikult kirjeldatud kasutusviiside puhul. Seetõttu on asjakohane lisada kõnealused toimeained I lisasse, et kõigis liikmesriikides oleks võimalik kõnealuse direktiivi sätete alusel anda välja load neid toimeaineid sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamiseks.

(5)

Ilma et see piiraks kõnealust järeldust, on teatavate küsimuste kohta vaja koguda lisateavet. Direktiivi 91/414/EMÜ artikli 6 lõikes 1 on sätestatud, et toimeaine kandmine I lisasse võib sõltuda teatavate tingimuste täitmisest. Seepärast peaks teavitaja olema kohustatud esitama keemilisi tunnuseid käsitlevat lisateavet ning teavet, mis võimaldab täiendavalt hinnata bensulfurooni lagunemise käiku ja -kiirust aeroobsetes tingimustes veega kaetud maa-alal, ning teavet, mis võimaldab hinnata metaboliitide tähtsust tarbijaid käsitleva riskianalüüsi seisukohalt. Lisaks sellele on asjakohane nõuda, et põhjaveele kaasneva ohu hindamise kinnitamiseks jätkatakse naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi ja naatrium-p-nitrofenolaadi uurimist ning et teavitaja esitab vastavad uuringud. Samuti on seoses tebufenpüraadiga asjakohane nõuda, et teavitaja esitab teavet, mis kinnitab asjaomaste lisandite puudumist ning mille abil on võimalik hinnata ohtu putuktoidulistele lindudele.

(6)

Enne toimeaine I lisasse kandmist tuleks ette näha mõistlik ajavahemik, et liikmesriigid ja huvitatud isikud saaksid valmistuda toimeaine lisamisest tulenevate uute nõuete täitmiseks.

(7)

Ilma et see piiraks direktiiviga 91/414/EMÜ kindlaks määratud kohustusi, mis kaasnevad toimeaine kandmisega I lisasse, tuleks pärast toimeaine loetelusse kandmist anda liikmesriikidele kuus kuud aega bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi sisaldavate taimekaitsevahendite kehtivate kasutuslubade läbivaatamiseks, et tagada direktiivis 91/414/EMÜ, eriti selle artiklis 13 sätestatud nõuete ja I lisas esitatud asjakohaste tingimuste täitmine. Liikmesriigid peaksid vastavalt vajadusele olemasolevaid lube muutma, need asendama või tühistama direktiivi 91/414/EMÜ sätete kohaselt. Erandina eespool nimetatud tähtajast tuleks ette näha pikem ajavahemik kõiki taimekaitsevahendeid ja kavandatud kasutusviise käsitlevate täielike III lisa kohaste andmete esitamiseks ja hindamiseks kooskõlas direktiivis 91/414/EMÜ sätestatud ühtsete põhimõtetega.

(8)

Varasemad kogemused komisjoni määruse (EMÜ) nr 3600/92 (5) raames hinnatud toimeainete kandmisel direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse on näidanud, et kehtivate kasutuslubade omanike kohustuste puhul, mis on seotud andmetele juurdepääsuga, võib tekkida tõlgendamisraskusi. Et neid edaspidi vältida, on vaja täpsustada liikmesriikide kohustused, eelkõige kohustus kontrollida, et loa omanik võimaldab juurdepääsu toimikule, mis vastab kõnealuse direktiivi II lisa nõuetele. Selline täpsustamine ei too liikmesriikidele ega loa omanikele kaasa uusi kohustusi võrreldes direktiividega, mis on seni I lisa muutmiseks vastu võetud.

(9)

Seepärast on asjakohane direktiivi 91/414/EMÜ vastavalt muuta.

(10)

Käesoleva direktiiviga ette nähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Direktiivi 91/414/EMÜ I lisa muudetakse käesoleva direktiivi lisa kohaselt.

Artikkel 2

Liikmesriigid võtavad vastu ja avaldavad käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud haldus- ja õigusnormid hiljemalt 30. aprilliks 2010. Liikmesriigid edastavad kõnealuste normide teksti ning kõnealuste normide ja käesoleva direktiivi vahelise vastavustabeli viivitamata komisjonile.

Liikmesriigid kohaldavad neid sätteid alates 1. maist 2010.

Kui liikmesriigid võtavad need normid vastu, lisavad nad nendesse või nende ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

Artikkel 3

1.   Vajaduse korral muudavad liikmesriigid direktiivi 91/414/EMÜ kohaselt toimeainetena bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi sisaldavate taimekaitsevahendite kehtivaid lube või tühistavad need 30. aprilliks 2010.

Eelkõige kontrollivad nad nimetatud tähtpäevaks, kas kõnealuse direktiivi I lisas bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi, naatrium-p-nitrofenolaadi ja tebufenpüraadi suhtes sätestatud tingimused on täidetud, välja arvatud kõnealuseid toimeaineid käsitleva kande B osas nimetatud tingimused, ning kas loa valdajal on olemas kõnealuse direktiivi artikli 13 tingimuste kohaselt II lisa nõuetele vastav toimik või juurdepääs sellele.

2.   Erandina lõikest 1 hindavad liikmesriigid iga lubatud taimekaitsevahendi puhul, mis sisaldab bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi ainsa toimeainena või ühena mitmest toimeainest, mis kõik on hiljemalt 31. oktoobriks 2009 kantud direktiivi 91/414/EMÜ I lisa loetelusse, toodet uuesti direktiivi 91/414/EMÜ VI lisas sätestatud ühtsete põhimõtete alusel ja kõnealuse direktiivi III lisa nõuetele vastava toimiku põhjal ning arvestades kõnealuse direktiivi I lisa bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi käsitlevate kannete B osa. Kõnealuse hindamise alusel määravad nad kindlaks, kas toode vastab direktiivi 91/414/EMÜ artikli 4 lõike 1 punktides b, c, d ja e sätestatud tingimustele.

Pärast seda toimivad liikmesriigid järgmiselt:

a)

vajaduse korral muudavad bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi kui ainsat toimeainet sisaldava toote puhul toote kasutusluba või tühistavad selle hiljemalt 30. aprilliks 2014; või

b)

juhul, kui toode sisaldab bensulfurooni, naatrium-5-nitroguaiakolaati, naatrium-o-nitrofenolaati, naatrium-p-nitrofenolaati ja tebufenpüraadi ühena mitmest toimeainest, muudavad liikmesriigid luba või tühistavad selle 30. aprilliks 2014 või kuupäevaks, mis on ette nähtud loa muutmiseks või tühistamiseks vastavas direktiivis või vastavates direktiivides, millega asjaomane toimeaine või asjaomased toimeained kanti direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem.

Artikkel 4

Käesolev direktiiv jõustub 1. novembril 2009.

Artikkel 5

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 18. veebruar 2009

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Androulla VASSILIOU


(1)  EÜT L 230, 19.8.1991, lk 1.

(2)  EÜT L 55, 29.2.2000, lk 25.

(3)  EÜT L 224, 21.8.2002, lk 23.

(4)  EFSA Scientific Report (2008) 178, Conclusion regarding the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance bensulfuron (valminud 26. septembril 2008).

EFSA Scientific Report (2008) 191, Conclusion regarding the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance sodium (5-nitroguaiacolate, o-nitrophenolate, p-nitrophenolate) (valminud 30. septembril 2008).

EFSA Scientific Report (2008) 192, Conclusion regarding the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance tebufenpyrad (valminud 23. oktoobril 2008).

(5)  EÜT L 366, 15.12.1992, lk 10.


LISA

Direktiivi 91/414/EMÜ I lisas oleva tabeli lõppu lisatakse järgmised kanded:

nr

Üldnimetus, tunnuskood

Rahvusvahelise Puhta Keemia ja Rakenduskeemia Liidu (IUPAC) nimetus

Puhtus (1)

Jõustumine

Lisamise aegumine

Erisätted

„276

Bensulfuroon

CASi nr 83055-99-6

CIPACi nr 502.201

α-[(4,6-dimetoksüpürimidiin-2-üülkarbamoüül)sulfamoüül]-o-toluhape (bensulfuroon)

Metüül-α-[(4,6-dimetoksüpürimidiin-2-üülkarbamoüül)sulfamoüül]-o-toluaat (metüülbensulfuroon)

≥ 975 g/kg

1. november 2009

31. oktoober 2019

A   OSA

Lubatakse kasutada ainult herbitsiidina.

B   OSA

VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 8. detsembril 2008 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees bensulfurooni kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

Üldhindamisel peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu järgmisele:

veeorganismide kaitse; seoses nende kindlakstehtud riskidega kohaldatakse vajaduse korral riski vähendamise meetmeid, näiteks puhvervööndeid;

põhjavee kaitse, kui toimeainet kasutatakse tundlike mullastiku- ja/või kliimatingimustega piirkondades.

Asjaomased liikmesriigid tagavad, et teavitaja esitab komisjonile

omadusi käsitlevad lisauuringud;

teabe, mis võimaldab käsitleda metüülbensulfurooni lagunemise käiku ja -kiirust aeroobsetes tingimustes veega kaetud maa-alal;

teabe metaboliitide tähtsuse kohta tarbijaid käsitleva riskianalüüsi jaoks.

Nad tagavad, et teavitajad esitavad sellised uuringud komisjonile 31. oktoobriks 2011.

277

Naatrium-5-nitroguaiakolaat

CASi nr 67233-85-6

CIPACi number ei ole määratud

Naatrium-2-metoksü-5-nitrofenolaat

≥ 980 g/kg

1. november 2009

31. oktoober 2019

A   OSA

Lubatud kasutada ainult taimekasvuregulaatorina.

B   OSA

VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 2. detsembril 2008 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi ja naatrium-p-nitrofenolaadi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

Üldhindamisel peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu

sellele, et kaubanduslikult toodetud tehnilise materjali üksikasjad oleksid kinnitatud ning et nende toetuseks oleksid esitatud asjakohased analüüsiandmed; toksilisuse toimikus kasutatud katsematerjali tuleks kõnealuste tehnilise materjali üksikasjadega võrrelda ning kontrollida nende vastavust;

kasutajate ja töötajate ohutusele; heakskiidetud kasutustingimustes tuleb ette näha piisavate isikukaitsevahendite ja riski vähendamise meetmete võtmine, et vähendada kokkupuudet toimeainega;

põhjavee kaitsele, kui toimeainet kasutatakse tundlike mullastiku- ja/või kliimatingimustega piirkondades. Vajaduse korral peaksid loa tingimused sisaldama riskide vähendamise meetmeid.

Asjaomased liikmesriigid nõuavad, et esitatakse andmeid lisauuringute kohta, mis kinnitavad, et riski põhjaveele on õigesti hinnatud. Nad tagavad, et teavitajad esitavad sellised uuringud komisjonile 31. oktoobriks 2011.

278

Naatrium-o-nitrofenolaat

CASi nr 824-39-5

CIPACi number ei ole määratud

Naatrium-2-nitrofenolaat; naatrium-o-nitrofenolaat

≥ 980 g/kg

Järgmised lisandid on toksikoloogiliselt probleemsed:

 

fenool

maksimumsisaldus: 0,1 g/kg

 

2,4-dinitrofenool

maksimumsisaldus: 0,14 g/kg

 

2,6-dinitrofenool

maksimumsisaldus: 0,32 g/kg

1. november 2009

31. oktoober 2019

A   OSA

Lubatud kasutada ainult taimekasvuregulaatorina.

B   OSA

VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 2. detsembril 2008 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi ja naatrium-p-nitrofenolaadi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

Üldhindamisel peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu

sellele, et kaubanduslikult toodetud tehnilise materjali üksikasjad oleksid kinnitatud ning et nende toetuseks oleksid esitatud asjakohased analüüsiandmed; toksilisuse toimikus kasutatud katsematerjali tuleks kõnealuste tehnilise materjali üksikasjadega võrrelda ning kontrollida nende vastavust;

kasutajate ja töötajate ohutusele; heakskiidetud kasutustingimustes tuleb ette näha piisavate isikukaitsevahendite ja riski vähendamise meetmete võtmine, et vähendada kokkupuudet toimeainega;

põhjavee kaitsele, kui toimeainet kasutatakse tundlike mullastiku- ja/või kliimatingimustega piirkondades. Vajaduse korral peaksid loa tingimused sisaldama riskide vähendamise meetmeid.

Asjaomased liikmesriigid nõuavad, et esitatakse andmeid lisauuringute kohta, mis kinnitavad, et riski põhjaveele on õigesti hinnatud. Nad tagavad, et teavitajad esitavad sellised uuringud komisjonile 31. oktoobriks 2011.

279

Naatrium-p-nitrofenolaat

CASi nr 824-78-2

CIPACi number ei ole määratud

Naatrium-4-nitrofenolaat Naatrium-p-nitrofenolaat

≥ 998 g/kg

Järgmised lisandid on toksikoloogiliselt probleemsed:

 

fenool

maksimumsisaldus: 0,1 g/kg

 

2,4-dinitrofenool

maksimumsisaldus: 0,07 g/kg

 

2,6-dinitrofenool

maksimumsisaldus: 0,09 g/kg

1. november 2009

31. oktoober 2019

A   OSA

Lubatud kasutada ainult taimekasvuregulaatorina.

B   OSA

VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 2. detsembril 2008 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees naatrium-5-nitroguaiakolaadi, naatrium-o-nitrofenolaadi ja naatrium-p-nitrofenolaadi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

Üldhindamisel peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu

sellele, et kaubanduslikult toodetud tehnilise materjali üksikasjad oleksid kinnitatud ning et nende toetuseks oleksid esitatud asjakohased analüüsiandmed; toksilisuse toimikus kasutatud katsematerjali tuleks kõnealuste tehnilise materjali üksikasjadega võrrelda ning kontrollida nende vastavust;

kasutajate ja töötajate ohutusele; heakskiidetud kasutustingimustes tuleb ette näha piisavate isikukaitsevahendite ja riski vähendamise meetmete võtmine, et vähendada kokkupuudet toimeainega;

põhjavee kaitsele, kui toimeainet kasutatakse tundlike mullastiku- ja/või kliimatingimustega piirkondades. Vajaduse korral peaksid loa tingimused sisaldama riskide vähendamise meetmeid.

Asjaomased liikmesriigid nõuavad, et esitatakse andmeid lisauuringute kohta, mis kinnitavad, et riski põhjaveele on õigesti hinnatud. Nad tagavad, et teavitajad esitavad sellised uuringud komisjonile 31. oktoobriks 2011.

280

Tebufenpüraad

CASi nr 119168-77-3

CIPACi nr 725

N-(4-tert-butüülbensüül)-4-kloro-3-etüül-1-metüülpürasool-5-karboksamiid

≥ 980 g/kg

1. november 2009

31. oktoober 2019

A   OSA

Lubatud kasutada ainult akaritsiidi ja insektitsiidina.

B   OSA

Kui liikmesriigid hindavad taotlust, mis käsitleb luba kasutada tebufenpüraadi sisaldavat taimekaitsevahendit muul kujul kui vees lahustuvad kotid, pööravad nad erilist tähelepanu artikli 4 lõike 1 punktis b nimetatud kriteeriumidele ja tagavad, et enne kasutusloa andmist oleks esitatud kogu vajalik teave.

VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 2. detsembril 2008 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees tebufenpüraadi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

Üldhindamisel peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu

kasutajate ja töötajate turvalisusele ning tagama, et kasutustingimustega nähtaks ette piisavad isikukaitsevahendid;

veeorganismide kaitsele ning tagama, et kasutusloa tingimused sisaldavad vajaduse korral riskide vähendamise meetmeid, näiteks puhvervööndi jätmist;

putuktoiduliste lindude kaitsele ja tagama, et kasutusloa tingimused sisaldavad vajaduse korral riski vähendamise meetmeid.

Asjaomased liikmesriigid tagavad, et teavitaja esitab komisjonile

lisateavet, mis kinnitab, et asjaomaseid lisandeid esine;

teavet, mis võimaldab hinnata putuktoidulistele lindudele avalduvat ohtu.

Nad tagavad, et teavitajad esitavad sellised uuringud komisjonile 31. oktoobriks 2011.”


(1)  Täpsemad andmed toimeainete identifitseerimise ja määratlemise kohta on esitatud läbivaatamisaruandes.


Top