Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0071

    Nõukogu määrus (EÜ) nr 71/2008, 20. detsember 2007 , millega asutatakse ühisettevõte Clean Sky (EMPs kohaldatav tekst )

    ELT L 30, 4.2.2008, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/06/2014; kehtetuks tunnistatud 32014R0558

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/71/oj

    4.2.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 30/1


    NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 71/2008,

    20. detsember 2007,

    millega asutatakse ühisettevõte Clean Sky

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eelkõige selle artikleid 171 ja 172,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta otsusega nr 1982/2006/EÜ, mis käsitleb Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmendat raamprogrammi (2007–2013), (1) (edaspidi „seitsmes raamprogramm”), nähakse ette ühenduse toetus pikaajaliste avaliku ja erasektori partnerlussuhete loomisele ühiste tehnoloogiaalgatuste vormis, mida saaks rakendada ühisettevõtete kaudu asutamislepingu artikli 171 tähenduses. Kõnealused ühised tehnoloogiaalgatused tulenevad kuuenda raamprogrammi raames loodud Euroopa tehnoloogiaplatvormide tegevusest ning hõlmavad oma vastava valdkonna valitud uurimissuundi. Ühised tehnoloogiaalgatused peaksid ühendama erasektori investeeringud ja Euroopa avaliku sektori, sealhulgas seitsmenda raamprogrammi raames toimuva rahastamise.

    (2)

    Nõukogu 19. detsembri 2006. aasta otsuses 2006/971/EÜ, mis käsitleb Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi (2007–2013) rakendamise eriprogrammi „Koostöö” (2) (edaspidi eriprogramm „Koostöö”), rõhutatakse vajadust ambitsioonikate üleeuroopaliste avaliku ja erasektori partnerlussuhete järele, mille abil on võimalik kiirendada põhitehnoloogiate arengut ühenduse tasandil ulatuslike teadusmeetmete, eelkõige ühiste tehnoloogiaalgatuste kaudu.

    (3)

    Majanduskasvu ja tööhõivet käsitlevas Lissaboni tegevuskavas rõhutatakse vajadust luua Euroopas soodsad tingimused investeeringuteks teadmistesse ja innovatsiooni, eesmärgiga suurendada Euroopa Liidu konkurentsivõimet, majanduskasvu ja tööhõivet.

    (4)

    Nõukogu rõhutas oma 13. mai 2003. aasta, 22. septembri 2003. aasta ja 24. septembri 2004. aasta järeldustes vajadust töötada välja järelmeetmed tegevuskava jaoks, mis käsitleb 3 % SKPst eraldamist teadusuuringutele ja innovatsioonile, sealhulgas töötada välja uued algatused, mille eesmärk on tugevdada tööstusharu ja avaliku sektori koostööd teadusuuringute rahastamisel, et parandada eri riikide avaliku ja erasektori vahelisi sidemeid.

    (5)

    Nõukogu kutsus oma 4. detsembri 2006. aasta ja 19. veebruari 2007. aasta järeldustes ning Euroopa Ülemkogu oma 9. märtsi 2007. aasta järeldustes komisjoni üles esitama ettepanekud ühiste tehnoloogiaalgatuste loomiseks selliste algatuste elluviimiseks, mis on jõudnud sobivasse valmidusetappi.

    (6)

    Euroopa lennunduse tehnoloogiaplatvorm Euroopa lennundusalaste teadusuuringute nõuandekomisjon („ACARE”) on koostanud strateegiliste teadusuuringute kava, milles lennunduse keskkonnamõjude vähendamine oli määratletud ühe tähtsama eesmärgina. Kavas leiti ühtlasi, et CO2 heite 50 % vähendamise, NOx heite 80 % vähendamise ja tajutava välise müra 50 % vähendamise eesmärkide saavutamiseks 2020. aastaks ning õhusõidukite ja nendega seotud toodete tootmise, hooldamise ja kasutuselt kõrvaldamise keskkonnamõju tõhusamaks vähendamiseks on vaja teha suuri muudatusi tehnoloogias.

    (7)

    ACARE strateegiliste teadusuuringute kavas määratletud õhutranspordisüsteemi keskkonnaprobleemidega tegelemiseks on vaja nii suuri jõupingutusi, et ühisettevõtte loomine on põhjendatud kui sobiv vahend asjakohaste teadusuuringute koordineerimiseks.

    (8)

    Ühine tehnoloogiaalgatus Clean Sky peaks leevendama erinevaid turutõrkeriske, mis takistavad lennundusalastesse teadusuuringutesse üldiselt ja eelkõige keskkonnasäästliku õhutranspordi tehnoloogiasse erainvesteeringute tegemist. See peaks võimaldama integreerimise ja tutvustused süsteemi kui terviku tasandil, vähendades sellega uutesse keskkonnasõbralikesse lennundustoodetesse tehtavate erainvesteeringutega kaasnevaid riske. See peaks ergutama erainvesteeringuid teadus- ja arendustegevusse keskkonnasõbralike tehnoloogiate väljaarendamiseks Euroopa Liidus, kõrvaldades olemasolevad teadus- ja arendustegevuse ja keskkonnaalased kõrvalmõjud.

    (9)

    Ühine tehnoloogiaalgatus Clean Sky peaks kiirendama keskkonnasäästliku õhutranspordi tehnoloogia arendamist ja võimalikult peatset kasutuselevõttu Euroopa Liidus, mis aitab panustada Euroopa strateegilistesse keskkonnaalastesse ja sotsiaalsetesse prioriteetidesse koostoimes jätkusuutliku majanduskasvuga.

    (10)

    Ühine tehnoloogiaalgatus Clean Sky peaks olema kõiki tähtsamaid sidusrühmi ühendav avaliku ja erasektori partnerlus. Võttes arvesse selle partnerluse pikaajalisust, finantsvahendite vajalikku koondamist ja kättesaadavust, vajadust kõrgete teaduslike ja tehniliste eriteadmiste järele, sealhulgas vajadust suure teadmistehulga haldamise ning asjakohaste intellektuaalomandi õigusi käsitlevate eeskirjade järele, on väga oluline asutada juriidiline isik, kes oleks võimeline tagama ühisele tehnoloogiaalgatusele Clean Sky eraldatud summade koordineeritud kasutamise ja tõhusa haldamise. Seepärast on asjakohane asutada asutamislepingu artikli 171 alusel ühisettevõte (edaspidi „ühisettevõte Clean Sky”).

    (11)

    Ühisettevõtte Clean Sky eesmärk on tegelda innovatiivsete keskkonnasõbralike tehnoloogiate rakendamisega tsiviilõhutranspordi kõikides segmentides, sealhulgas suurte äriotstarbeliste õhusõidukite, piirkondlike õhusõidukite ja tiivikõhusõidukite segmentides, ning kõikides tugitehnoloogiates, näiteks mootorite, süsteemide ja materjalide kasutuseaga seotud tehnoloogiates. Ühisettevõtte Clean Sky tegevuse tulemusel valmivad kõikides teadusuuringute valdkondades täismõõtmelised katseeksemplarid, mida tuleb katsetada kas lennu ajal või maa peal, lähtudes terviklikust lähenemisviisist ning tehnoloogia arengu ja mõju jälgimisest.

    (12)

    Ühisettevõte Clean Sky tuleks asutada kuni 31. detsembrini 2017 kestvaks ajavahemikuks, et tagada seitsmenda raamprogrammi käigus alustatud, kuid veel lõpetamata teadusuuringute asjakohane juhtimine, sealhulgas ühisettevõtte Clean Sky liikmete ja ühisettevõttes osalejate tulemuste kasutamine. Ühisettevõte ei rahasta siiski tulemuste kasutamist.

    (13)

    Ühisettevõtte Clean Sky liikmeteks peaksid olema Euroopa Ühendus, keda esindab avaliku sektori esindajana komisjon, integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid ja konkreetsete integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade toetajaliikmed.

    (14)

    Ühisettevõte Clean Sky peaks olema avatud uutele liikmetele.

    (15)

    Ühisettevõtte Clean Sky peaksid looma ühendused ja selle eelarve täitmise aruande peaks kinnitama Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal, võttes siiski arvesse ühiste tehnoloogiaalgatuste eripära, mis tuleneb avaliku ja erasektori partnerlusest ning eelkõige erasektori toetusest eelarvele.

    (16)

    Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid on kirjutanud alla vastastikuse mõistmise memorandumile, mis kohustab nende vastavaid äriühinguid osalema ühisettevõtte Clean Sky tehnilistes, juhtimisalastes ja finantsaspektides kogu selle tegutsemise jooksul. Kõik toetajaliikmed on kohustunud osalema ühisettevõtte Clean Sky rahastamises minimaalsel tasemel kogu selle tegutsemise jooksul.

    (17)

    Teadusuuringuid tuleks rahastada ühenduse vahenditest ning teiste liikmete vahenditest vähemalt samal tasemel. Kättesaadavad võivad olla ka muud rahastamisvõimalused, muu hulgas Euroopa Investeerimispanga (EIP) rahastamine, eelkõige EIP ja Euroopa Komisjoni poolt ühiselt loodud riskijagamisrahastu kaudu toimuv rahastamine, vastavalt otsuse 2006/971/EÜ III lisale.

    (18)

    Ühisettevõtte Clean Sky jooksvaid kulusid peaksid Euroopa Ühendus ja ühisettevõtte teised liikmed võrdselt rahastama.

    (19)

    Ühisettevõte Clean Sky peaks toetama integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhte ja konkreetsete integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade toetajaliikmeid nende vastutada olevate teadusuuringute läbiviimisel.

    (20)

    Ühisettevõte Clean Sky peaks olema vajaduse korral suuteline korraldama teadusuuringute toetamiseks projektikonkursse.

    (21)

    Ühisettevõtte Clean Sky raames läbiviidavate teadusuuringute puhul tuleks järgida seitsmendas raamprogrammis kohaldatavaid eetika aluspõhimõtteid.

    (22)

    Ühisettevõte Clean Sky peaks vastavalt nõukogu 25. juuni 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (3) (edaspidi „finantsmäärus”), artikli 185 lõikele 1 ja komisjoni eelneval nõusolekul võtma vastu eraldi finantseeskirjad, milles võetakse arvesse ühisettevõtte tegevusega seotud spetsiifilisi vajadusi, mis tulenevad eelkõige vajadusest ühendada ühenduse ja erasektori rahastamine teadus- ja arendustegevuse tõhusaks ja õigeaegseks toetamiseks. Selleks et tagada ühisettevõtte teadusuuringutes osalejate ja seitsmenda raamprogrammiga seotud kaudsetes tegevuses osalejate ühetaoline kohtlemine, oleks asjakohane, et käibemaks ei ole abikõlblik kulu vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrusele (EÜ) nr 1906/2006, millega kehtestatakse ettevõtete, uurimiskeskuste ja ülikoolide Euroopa Ühenduse seitsmenda raamprogrammi (2007–2013) meetmetes osalemise ning uurimistulemuste levitamise eeskirjad (4).

    (23)

    Et tagada stabiilsed tööhõivetingimused ja töötajate võrdne kohtlemine ning kaasata kõrgelt kvalifitseeritud teadus- ja tehnikaspetsialiste, tuleks kõigi ühisettevõttesse Clean Sky värvatavate töötajate suhtes kohaldada nõukogu määrusega (EMÜ, Euratom, ESTÜ) nr 259/68 (5) sätestatud Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ning Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi („personalieeskirjad”).

    (24)

    Ühisettevõtte Clean Sky töökorralduse ja tegevuse põhimõtted tuleks sätestada käesoleva määrusele lisatud ühisettevõtte Clean Sky põhikirjas.

    (25)

    Komisjonile tuleks anda eriülesanded seoses avaliku sektori vahendite üle järelevalve teostamise ja ühisettevõttes ühenduse huvide kaitsmisega.

    (26)

    Ühisettevõte Clean Sky peaks oma edusammudest korrapäraselt aru andma Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    (27)

    Ühisettevõte Clean Sky peaks kasutama mitmeid väliseid nõuandvaid organeid, sealhulgas riikide esindajate rühma ja Euroopa lennunduse tehnoloogiaplatvormi ACARE, ning säilitama riikide esindajate rühmaga korrapärased kontaktid.

    (28)

    Juriidilise isikuna vastutab ühisettevõte Clean Sky oma toimingute eest. Kõikides ühisettevõtte Clean Sky sõlmitud toetuslepingutes või lepingutes võib sätestada, et lepingutega seotud vaidluste lahendamisel kuulub pädevus Euroopa Kohtule.

    (29)

    Ühisettevõtte Clean Sky intellektuaalomandialased tegevuspõhimõtted peaks edendama teadmiste loomist ja kasutamist.

    (30)

    Tuleks võtta asjakohaseid meetmeid rikkumiste ja pettuste vältimiseks ning astuda vajalikud sammud, et nõuda tagasi kaduma läinud, valesti makstud või ebaõigesti kasutatud vahendid vastavalt nõukogu 18. detsembri 1995. aasta määrusele (EÜ, Euratom) nr 2988/95 Euroopa ühenduste finantshuvide kaitse kohta, (6)11. novembri 1996. aasta nõukogu määrusele (EÜ, Euratom) nr 2185/96, mis käsitleb komisjoni tehtavat kohapealset kontrolli ja inspekteerimist, et kaitsta Euroopa ühenduste finantshuve pettuste ja mis tahes muu eeskirjade eiramiste eest, (7) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. mai 1999. aasta määrusele (EÜ) nr 1073/1999 Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdluste kohta (8).

    (31)

    Ühisettevõtte Clean Sky asutamise hõlbustamiseks peaks komisjon vastutama ühisettevõtte Clean Sky asutamise ja esialgse toimimise eest, kuni ühisettevõte on saavutanud oma eelarve täitmiseks operatiivse suutlikkuse.

    (32)

    Ühisettevõte Clean Sky tuleks asutada Belgias Brüsselis. Ühisettevõtte Clean Sky ja Belgia vahel tuleks sõlmitakse asukohaleping, milles käsitletakse tööruume, privileege ja immuniteete ning Belgia poolt ühisettevõttele Clean Sky antavat muud toetust.

    (33)

    Kuna meetme eesmärki, milleks on ühisettevõtte Clean Sky asutamine, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada eelseisvate mahukate teadusuuringute riikidevahelise iseloomu tõttu, mis nõuab lisateadmiste ja täiendavate rahaliste vahendite sektoritevahelist ja piiriülest ühendamist, ja seetõttu on seda parem saavutada ühenduse tasandil, võib ühendus võtta meetmeid kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Nimetatud artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev direktiiv nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Ühisettevõtte asutamine

    1.   Ühise tehnoloogialgatuse Clean Sky rakendamiseks asutatakse asutamislepingu artikli 171 tähenduses ühisettevõte (edaspidi „ühisettevõte Clean Sky”) kuni 31. detsembrini 2017 kestvaks ajavahemikuks.

    2.   Ühisettevõtte asukoht on Belgias Brüsselis.

    Artikkel 2

    Ühisettevõtte eesmärgid

    1.   Ühisettevõte Clean Sky aitab kaasa seitsmenda raamprogrammi ja eelkõige selle eriprogrammi „Koostöö” seitsmenda teema „Transport (sealhulgas lennundus)” rakendamisele.

    2.   Ühisettevõttel Clean Sky on järgmised eesmärgid:

    a)

    kiirendada ELis keskkonnasäästliku õhutranspordi tehnoloogiate väljatöötamist, valideerimist ja tutvustamist eesmärgiga need võimalikult varakult kasutusele võtta;

    b)

    tagada keskkonnatingimuste parandamist taotlevate Euroopa teadusuuringute jõupingutuste sidus rakendamine õhutranspordi valdkonnas;

    c)

    luua täielikult innovatiivne õhutranspordisüsteem, mis põhineb täiustatud tehnoloogiate integreerimisel ja täismõõtmelistel katseeksemplaridel, eesmärgiga vähendada õhutranspordi keskkonnamõju müra ja gaasiliste heidete märkimisväärse vähendamise ja õhusõidukite kütusesäästu suurendamise teel;

    d)

    kiirendada asjaomases töökeskkonnas uute teadmiste loomist, innovatsiooni ja teadusuuringute tulemuste kasutuselevõtmist, mis tagavad asjakohased tehnoloogiad ning süsteemide täieliku integreerimise süsteemi, tugevdades sel viisil tööstusharu konkurentsivõimet.

    Artikkel 3

    Õiguslik seisund

    Ühisettevõte Clean Sky on ühenduse asutus ja tal on juriidilise isiku staatus. Ühisettevõttel Clean Sky on igas ühenduse liikmesriigis kõige laialdasem õigus- ja teovõime, mis juriidilistele isikutele vastavalt selle riigi õigusele antakse. Eelkõige võib ta omandada ja võõrandada vallas- ja kinnisasju ning olla kohtus menetlusosaliseks.

    Artikkel 4

    Põhikiri

    Käesolevaga võetakse vastu käesoleva määruse I lisas esitatud ühisettevõtte Clean Sky põhikiri, mis moodustab käesoleva määruse lahutamatu osa.

    Artikkel 5

    Ühenduse toetus

    1.   Ühenduse maksimaalne rahaline toetus ühisettevõttele Clean Sky katab jooksvad kulud ning teadusuuringute kulud ja selle suuruseks on 800 miljonit eurot, mis makstakse rakendamise eriprogrammi „Koostöö” teemale „Transport” eraldatud eelarveassigneeringutest, kooskõlas finantsmääruse artikli 54 lõike 2 punkti b sätetega.

    2.   Vajaduse korral hõlmab ühenduse toetus ühisettevõtte Clean Sky teadusuuringute rahastamiseks ka avatud projektikonkursside alusel valitud projektide rahastamist.

    Sõltumatute ekspertide abiga läbiviidava hindamis- ja valikuprotsessiga tagatakse, et ühisettevõtte Clean Sky poolt projektikonkurssidele avaliku sektori rahastamise jaotamisel järgitakse kompetentsuse ja konkurentsi põhimõtet.

    Seda rahastamist võib taotleda iga liikmesriigis või seitsmenda raamprogrammiga assotsieerunud riigis registreeritud avaliku või erasektori isik.

    3.   Ühenduse rahalise toetuse eraldamise kord kehtestatakse üldise kokkuleppega ja iga-aastaste rahastamislepingutena, mis sõlmitakse ühenduse nimel tegutseva komisjoni ja ühisettevõte Clean Sky vahel.

    4.   Teiste ühisettevõtte liikmete eraldatavad ressursid on vähemalt võrdsed ühenduse toetusega, välja arvatud projektikonkursside alusel ühisettevõtte Clean Sky teadusuuringuteks eraldatud summad.

    Artikkel 6

    Finantseeskirjad

    1.   Ühisettevõte Clean Sky võtab vastu eraldi finantseeskirjad vastavalt määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikele 1. Need võivad kõrvale kalduda komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määrusest (EÜ, Euratom) nr 2343/2002, raamfinantsmääruse kohta asutustele, millele viidatakse Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust käsitleva nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artiklis 185, (9) kui ühisettevõtte Clean Sky tegevusega seotud konkreetsed vajadused seda nõuavad ning kui komisjon on andnud selleks eelneva nõusoleku.

    2.   Ühisettevõttel Clean Sky on oma siseauditi üksus.

    Artikkel 7

    Töötajad

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky töötajate ja tegevdirektori suhtes kohaldatakse personalieeskirju ning ühenduste institutsioonide poolt nende personalieeskirjade ja teenistustingimuste kohaldamiseks ühiselt vastuvõetud eeskirju.

    2.   Ilma et see piiraks käesoleva artikli lõike 3 ja põhikirja artikli 7 lõike 3 kohaldamist, kasutab ühisettevõte Clean Sky oma töötajate suhtes volitusi, mis on ametisse nimetavale asutusele antud Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjadega ning lepingute sõlmimise volitustega asutusele Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimustega.

    3.   Juhatus võtab kokkuleppel komisjoniga vastu personalieeskirjade artiklis 110 osutatud vajalikud rakendusmeetmed.

    4.   Töötajate koosseis määratakse kindlaks ühisettevõtte Clean Sky ametikohtade loetelus, mis sätestatakse ühisettevõtte aastaeelarves.

    5.   Ühisettevõtte Clean Sky personal koosneb ajutistest ja lepingulistest töötajatest, kellega sõlmitakse tähtajalised lepingud, mida võib pikendada ainult ühe korra kindlaksmääratud ajaks. Teenistuses oleku kogukestus ei ületa seitset aastat ja ei ole ühelgi juhul pikem kui ühisettevõtte tegutsemise aeg.

    6.   Kõik personalikulud kannab ühisettevõte Clean Sky.

    Artikkel 8

    Privileegid ja immuniteedid

    Ühisettevõte Clean Sky ja tema töötajate suhtes kohaldatakse Euroopa ühenduste privileegide ja immuniteetide protokolli.

    Artikkel 9

    Vastutus

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky lepingulist vastutust reguleeritakse asjakohaste lepingusätetega ning asjaomaste kokkulepete ja lepingute suhtes kohaldatavate õigusaktidega.

    2.   Lepinguvälise vastutuse korral heastab ühisettevõte Clean Sky kõik oma töötajate poolt nende ülesannete täitmisel tekitatud kahjud vastavalt liikmesriikide õigusaktide ühistele üldpõhimõtetele.

    3.   Kõiki ühisettevõtte Clean Sky makseid seoses lõigetes 1 ja 2 osutatud vastutusega ning nendega kaasnevaid kulusid ja väljaminekuid käsitatakse ühisettevõtte Clean Sky kuludena ning need kaetakse ühisettevõtte rahalistest vahenditest.

    4.   Ühisettevõte Clean Sky kannab ainuvastutust kõikide oma kohustuste täitmise eest.

    Artikkel 10

    Euroopa Kohtu pädevus ja kohaldatav õigus

    1.   Euroopa Kohtu pädevusse kuulub:

    a)

    liikmetevaheliste käesoleva määruse sisuga ja/või artiklis 4 osutatud põhikirjaga seotud vaidluste lahendamine;

    b)

    vaidluste lahendamine ühisettevõtte Clean Sky sõlmitud kokkulepetes ja lepingutes sisalduvate vahekohtuklauslite alusel;

    c)

    asutamislepingu artiklites 230 ja 232 sätestatud tingimustel ühisettevõtte Clean Sky, sealhulgas selle organite otsuste vastu esitatud hagide menetlemine;

    d)

    ühisettevõte Clean Sky töötajate poolt nende ülesannete täitmisel tekitatud kahju heastamisega seotud vaidluste lahendamine.

    2.   Käesoleva määruse või muude ühenduse õigusaktidega reguleerimata asjades kohaldatakse ühisettevõtte Clean Sky asukohariigi õigust.

    Artikkel 11

    Aruandlus, hindamine ja eelarve täitmine

    1.   Komisjon esitab nõukogule ja Euroopa Parlamendile igal aastal aruande ühisettevõtte Clean Sky edusammude kohta. Aruanne sisaldab rakendamise üksikasju, sealhulgas esitatud projektitaotluste arv, rahastamiseks valitud projektitaotluste arv, osalejate liik, sealhulgas VKEd, ja samuti riigipõhiseid statistilisi andmeid. Vajaduse korral antakse selles iga-aastases aruandes eelkõige hinnang põhikirja artikli 8 lõikes 1 osutatud tehnoloogia hindamisvahendi tulemuste kohta.

    2.   Kolm aastat pärast käesoleva määruse vastuvõtmist, kuid igal juhul hiljemalt 31. detsembriks 2010 ja edaspidi 31. detsembriks 2013 viib komisjon sõltumatute ekspertide abiga läbi ühisettevõtte Clean Sky hindamise, tuginedes ühisettevõttega Clean Sky peetud konsultatsioonide tulemusel kokkulepitud tingimustele. Need hindamised hõlmavad ühisettevõtte Clean Sky kvaliteedi ja tõhususe ning eesmärkide täitmisel saavutatud edusammude hindamist. Komisjon edastab nõukogule hindamistulemused koos omapoolsete märkustega ning vajaduse korral oma ettepanekud käesoleva määruse muutmiseks, sealhulgas ettepaneku ühisettevõtte tegevuse võimaliku ennetähtaegse lõpetamise kohta.

    3.   Hiljemalt kuus kuud pärast ühisettevõtte tegevuse lõpetamist viib komisjon sõltumatute ekspertide abiga läbi ühisettevõtte Clean Sky lõpphindamise. Lõpphindamise tulemused esitatakse Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    4.   Ühisettevõtte Clean Sky eelarve täitmise aruande kinnitab Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal vastavalt ühisettevõtte Clean Sky finantseeskirjades ettenähtud menetlusele.

    Artikkel 12

    Liikmete finantshuvide kaitse ja pettusevastased meetmed

    1.   Ühisettevõte Clean Sky tagab oma liikmete finantshuvide piisava kaitse, tehes asjakohast sise- ja väliskontrolli või tellides selle tegemise.

    2.   Kui liikmed avastavad rikkumised, jääb neile õigus vähendada järgmisi ühisettevõttele Clean Sky tehtavaid osamakseid või nende maksmine peatada või nõuda sisse alusetult makstud summad.

    3.   Pettuse, korruptsiooni ja muu ebaseadusliku tegevuse tõkestamiseks kohaldatakse määrust (EÜ) nr 1073/1999.

    4.   Ühisettevõte Clean Sky teeb ühisettevõtte Clean Sky avaliku sektori vahendite saajate seas kohapealseid kontrolle ja finantsauditeid.

    5.   Komisjon ja/või kontrollikoda võivad vajaduse korral teostada ühisettevõtte Clean Sky rahaliste vahendite saajate ning nende rahaliste vahendite eraldamise eest vastutavate isikute juures kohapealseid kontrolle. Selleks tagab ühisettevõte Clean Sky, et tema toetuslepingute ja lepingutega oleks ette nähtud komisjoni ja/või kontrollikoja õigus teha asjakohast kontrolli ning kõrvalekallete avastamise korral rakendada hoiatavaid ja proportsionaalseid karistusi.

    6.   Euroopa Pettustevastasel Ametil (OLAF) (10) on ühisettevõtte ja selle töötajate suhtes samad volitused kui komisjoni talituste suhtes. Viivitamata pärast asutamist ühineb ühisettevõte Euroopa Parlamendi, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 25. mai 1999. aasta institutsioonidevahelise kokkuleppega, mis käsitleb OLAFi sisejuurdluseid. Ühisettevõte Clean Sky võtab vastu vajalikud meetmed OLAFi läbiviidavate sisejuurdluste hõlbustamiseks.

    Artikkel 13

    Konfidentsiaalsus

    Ilma et see piiraks artikli 14 kohaldamist, tagab ühisettevõte Clean Sky sellise tundliku teabe kaitse, mille avalikustamine võiks kahjustada selle liikmete või ühisettevõtte Clean Sky tegevuses osalejate huve.

    Artikkel 14

    Läbipaistvus

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky valduses olevate dokumentide suhtes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrust (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (11).

    2.   Ühisettevõte Clean Sky võtab määruse (EÜ) nr 1049/2001 rakendamise praktilise korra vastu 7. augustiks 2008.

    3.   Ühisettevõtte Clean Sky poolt määruse (EÜ) nr 1049/2001 artikli 8 kohaselt vastu võetud otsuste peale võib esitada kaebuse ombudsmanile või esitada hagi Euroopa Kohtule vastavalt EÜ asutamislepingu artiklites 195 ja 230 sätestatud tingimustele.

    4.   Ühisettevõte Clean Sky võtab vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta määruse (EÜ) nr 1367/2006 (keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise Århusi konventsiooni sätete kohaldamise kohta ühenduse institutsioonide ja organite suhtes) (12) rakendamise praktilise korra enne 7. augustit 2008.

    Artikkel 15

    Intellektuaalomand

    Ühisettevõte Clean Sky võtab vastu uurimistulemuste kaitset, kasutamist ja levitamist reguleerivad selged eeskirjad, nagu need on sätestatud põhikirja artiklis 23 ja mis tuginevad määrusele (EÜ) nr 1906/2006, millega vajaduse korral tagatakse käesoleva määruse alusel läbiviidavate teadusuuringute tulemusel loodud intellektuaalomandi asjakohane kaitse ning uurimistulemuste kasutamine ja levitamine.

    Artikkel 16

    Ettevalmistavad meetmed

    1.   Komisjon vastutab ühisettevõtte Clean Sky asutamise ja esialgse toimimise eest, kuni ühisettevõte on saavutanud oma eelarve täitmiseks operatiivse suutlikkuse. Ta võtab vastavalt ühenduse õigusele ning koostöös teiste asutajaliikmetega ja juhatust kaasates kõik vajalikud meetmed.

    2.   Kuni tegevdirektor asub täitma oma ülesandeid pärast tema ametisse nimetamist juhatuse poolt vastavalt põhikirja artikli 7 lõike 3 punktile a, võib komisjon määrata sel eesmärgil ajutiselt ametisse piiratud arvu oma ametnikke, sealhulgas ametniku, kes täidab tegevdirektori ülesandeid.

    3.   Ajutine tegevdirektor võib lubada kõikide ühisettevõtte Clean Sky eelarves ettenähtud krediidiga kaetud maksete tegemist, kui juhatus on need heaks kiitnud, ning võib sõlmida lepinguid, sealhulgas töölepinguid pärast ühisettevõtte Clean Sky ametikohtade loetelu vastuvõtmist. Komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutaja võib lubada kõikide ühisettevõtte Clean Sky üldeelarves ettenähtud krediidiga kaetud maksete tegemist.

    Artikkel 17

    Asukohariigi toetus

    Ühisettevõtte Clean Sky ja Belgia vahel sõlmitakse asukohaleping, milles käsitletakse tööruume, privileege ja immuniteete ning Belgia poolt ühisettevõttele Clean Sky antavat muud toetust.

    Artikkel 18

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 20. detsember 2007

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    F. NUNES CORREIA


    (1)  ELT L 412, 30.12.2006, lk 1.

    (2)  ELT L 400, 30.12.2006, lk 86, parandatud väljaandes ELT L 54, 22.2.2007, lk 30.

    (3)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 1995/2006 (ELT L 390, 30.12.2006, lk 1).

    (4)  ELT L 391, 30.12.2006, lk 1.

    (5)  EÜT L 56, 4.3.1968, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 337/2007 (ELT L 90, 30.3.2007, lk 1).

    (6)  EÜT L 312, 23.12.1995, lk 1.

    (7)  EÜT L 292, 15.11.1996, lk 2.

    (8)  EÜT L 136, 31.5.1999, lk 1.

    (9)  EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72.

    (10)  Komisjoni 28. aprilli 1999. aasta otsus 1999/352/EÜ, ESTÜ, Euratom, millega asutatakse Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF) (EÜT L 136, 31.5.1999, lk 20).

    (11)  EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43.

    (12)  ELT L 264, 25.9.2006, lk 13.


    I LISA

    ÜHISETTEVÕTTE CLEAN SKY PÕHIKIRI

    Artikkel 1

    Mõisted

    Käesolevas põhikirjas kasutatakse järgmisi mõisteid:

    a)

    „toetajaliige” – osalemiskutse tulemusel valitud juriidiline isik, kes võtab endale kohustuse toetada kogu ühisettevõtte tegutsemise ajal integreeritud tehnoloogia tutvustamisvaldkonna eelarvet kindlaksmääratud miinimumsummaga;

    b)

    „projektikonkursid” – konkreetsete ülesannete läbiviimiseks korraldatavad avatud projektikonkursid, mille käigus valitakse konkursi alusel välja partnerid;

    c)

    „hankekonkursid” – integreeritud tehnoloogia tutvustamisvaldkondade juhtide või toetajaliikmete poolt väljakuulutatud hankekonkursid konkreetsete ülesannete läbiviimiseks allhanke korras;

    d)

    „integreeritud tehnoloogia tutvustamisvaldkond” – üks kuuest ühisettevõttega Clean Sky hõlmatavatest tehnoloogiavaldkondadest;

    e)

    „integreeritud tehnoloogia tutvustamisvaldkonna juht” – üks kuuest integreeritud tehnoloogia tutvustamisvaldkonna kaasjuhist;

    f)

    „riikide esindajate rühm” – liikmesriigid ja seitsmenda raamprogrammiga assotsieerunud riigid;

    g)

    „partner” – juriidiline isik, kes on ühise tehnoloogiaalgatuse rakendamise käigus valitud konkreetsete ülesannete läbiviimiseks ning kes ei pea tingimata võtma kohustusi terveks ühisettevõtte tegusemisajaks;

    h)

    „alltöövõtja” – juriidiline isik, kes sooritab integreeritud tehnoloogia tutvustamisvaldkonna juhi või toetajaliikme jaoks ülesandeid lepingu alusel;

    i)

    „tehnoloogia hindamisvahend” – vastavalt artikli 8 lõikele 1 kehtestatud keskne tegevus.

    Artikkel 2

    Ülesanded ja tegevus

    Pidades silmas ühisettevõtte Clean Sky eesmärkide saavutamist, on tema põhiülesanded ja põhitegevus järgmised:

    a)

    ühendada mitu integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonda rõhuasetusega innovatiivsetel tehnoloogiatel ja täismõõtmelistel katseeksemplaridel;

    b)

    koondada jõupingutused integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade olulistele tulemustele, mis võivad aidata saavutada Euroopa keskkonna- ja konkurentsialaseid eesmärke;

    c)

    täiustada tehnoloogia kontrollimise protsessi tulevikus turu hõlvamist takistavate asjaolude väljaselgitamiseks ja kõrvaldamiseks;

    d)

    ühendada kasutajate vajadused, et juhtida teadus- ja arendustegevuse investeeringud toimivate ja turustatavate lahendusteni;

    e)

    viia ellu vajalikke teadus- ja arendustegevusi, määrates vajaduse korral toetusi projektikonkursside tulemusel;

    f)

    määrates toetusi liikmete ja projektikonkursside tulemusel valitud teiste isikute läbiviidavate teadusuuringute toetamiseks vastavalt juhatuse poolt kokkulepitavatele avatud kriteeriumidele;

    g)

    avaldada teavet projektide kohta, sealhulgas toetuse saajate nimed ja ühisettevõtte Clean Sky rahalise toetuse summa osaleja kohta;

    h)

    tagada teenus- ja tarnelepingute sõlmimine, korraldades vajaduse korral selleks hankekonkursse;

    i)

    mobiliseerida vajalikud avaliku ja erasektori vahendid;

    j)

    tagada ühisettevõtte tehnikavaldkonna seotus siseriiklike ja rahvusvaheliste tegevustega, eelkõige ühisettevõtte SESAR tegevustega (1);

    k)

    teavitada korrapäraste koosolekute teel riikide esindajate rühma ja kaasata ACARE;

    l)

    teavitada ühisettevõttega Clean Sky toetuslepingu sõlminud juriidilisi isikuid Euroopa Investeerimispangast, eelkõige seitsmenda raamprogrammi raames loodud riskijagamisrahastust laenu saamise võimalustest;

    m)

    soodustada ühisettevõtte tegevuses VKEde osalemist kooskõlas teadusuuringute seitsmenda raamprogrammi eesmärkidega; selleks kehtestab ühisettevõte Clean Sky asjakohased kvantitatiivsed sihid kooskõlas seitsmendas raamprogrammis sätestatud sihtidega;

    n)

    arendada tihedat koostööd ja tagada koordineerimine Euroopa (eelkõige raamprogrammi tasandi) ning riikide ja riikidevaheliste tegevustega.

    Artikkel 3

    Liikmed

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky asutajaliikmed on:

    a)

    Euroopa Ühendus, keda esindab komisjon, ning

    b)

    alates põhikirja kinnitamisest ühisettevõte Clean Sky; 12 integreeritud tutvustusvaldkonna juhti ja toetajaliiget.

    Komisjonil ja integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtidel on üldine nägemus ühise tehnoloogiaalgatuse tegevusest ja nad vastutavad üldiste strateegiliste otsuste vastuvõtmise eest.

    Toetajaliikmed osalevad ühes või mitmes integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnas, määravad ühiselt kindlaks nende integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade kohta vastuvõetavad tehnilised otsused ja annavad omalt poolt integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade tööprogrammi asjakohase panuse.

    Kui esimesest lõigust ei tulene teisiti, on ühisettevõtte asutajaliikmeteks olevad integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid ja toetajaliikmed loetletud II lisas.

    2.   Iga liikmesriigis või seitsmenda raamprogrammiga assotsieerunud riigis asutatud avaliku või erasektori isik võib taotleda ühisettevõtte Clean Sky liikmestaatust järgmistel tingimustel:

    a)

    integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtidena kohustuvad nad eraldama vahendeid, mis on proportsionaalsed ühise tehnoloogiaalgatuse kogu tegevusega ja sellega kooskõlas;

    b)

    toetajaliikmetena puhul moodustab nende kohustus proportsionaalse osa selle integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna eelarvest, milles nad osalevad, ning see kohustus on kooskõlas integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna nõuetega.

    3.   Lõikes 1 osutatud asutajaliikmeid ja lõikes 2 osutatud uusi liikmeid nimetatakse edaspidi „liikmeteks”.

    Artikkel 4

    Ühinemine ja liikmestaatuse muutmine

    Ühinemiseeskirjad

    Iga liikmesriigis või seitsmendas raamprogrammiga assotsieerunud riigis asutatud avaliku või erasektori juriidiline isik võib taotleda ühisettevõtte Clean Sky liikmestaatust järgmistel tingimustel:

    juriidilised isikud, kes soovivad saada integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhiks või toetajaliikmeks, kiidavad heaks ühisettevõtte Clean Sky põhikirja;

    juriidilised isikud, kes soovivad saada integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhiks, kohustuvad kasutama edaspidi selle tulemusi, toetama ühisettevõtte Clean Sky jooksvate kulude rahastamist proportsionaalselt selle üldeelarvega ja toetama oma juhitavat integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonda;

    juriidilised isikud, kes soovivad saada toetajaliikmeks, kohustuvad toetama ühisettevõtet Clean Sky rahaliselt ühes või mitmes integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnas vastavalt varem kindlaksmääratud kulukohustuse miinimummäärale, mis on proportsionaalne kõnealuse integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna eelarvega, ning toetama ühisettevõtte Clean Sky jooksvate kulude rahastamist.

    Toetajaliikmete ühinemiskutsete ajendiks on vajadus tagada oluline suutlikkus erinevates integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondades. Vabadest kohtadest antakse teada Clean Sky veebilehel, riikide esindajate rühma ja vajaduse korral muude kanalite kaudu.

    Juhatuse otsus

    Kõik taotlused ühisettevõttega Clean Sky ühinemiseks esitatakse juhatusele heakskiitmiseks vastavalt artiklis 5 sätestatud menetlusele ning need edastatakse teavitamise eesmärgil riikide esindajate rühmale.

    Kõikide teiste juriidiliste isikute ühinemist käsitlevate otsuste tegemisel võtab juhatus arvesse taotleja olulisust ja võimalikku lisandväärtust ühisettevõtte Clean Sky eesmärkide saavutamise suhtes, ning samuti nende suutlikkust väljatöötatud tehnoloogiaid kasutada. Kõikide ühinemistaotluste puhul esitab komisjon nõukogule aegsasti teavet juhatuse arvamuse ja vajaduse korral juhatuse otsuse kohta.

    3.   Ühisettevõtte Clean Sky liikmestaatust ei saa ilma juhatuse eelneva kirjaliku nõusolekuta kolmandale isikule üle anda.

    Iga liige võib erandlikel asjaoludel ning juhatuse ja asjaomase integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee kirjalikul nõusolekul ühisettevõttest Clean Sky välja astuda. Pärast väljaastumist vabastatakse endine liige kõikidest kohustustest, välja arvatud kohustused, mis on võetud ühisettevõttega Clean Sky ja teiste liikmetega sõlmitud lepingutega vastavalt käesolevale põhikirjale enne liikme väljaastumist.

    Artikkel 5

    Ühisettevõtte Clean Sky organid

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky organid on:

    juhatus;

    tegevdirektor;

    integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtkomiteed;

    tehnoloogia hindamisvahendi juhtkomitee ja

    üldkoosolek.

    Riikide esindajate rühm on ühisettevõtte Clean Sky väline nõuandev organ.

    2.   Kui teatav ülesanne ei ole antud konkreetselt ühelegi organile, kuulub see juhatuse pädevusse.

    3.   Ühisettevõte moodustab vajaduse korral nõuandekomitee, kes nõustab ühisettevõtet Clean Sky ja annab talle soovitusi juhtimis-, finants- ja tehnilistes küsimustes.

    Artikkel 6

    Juhatus

    1.   Juhatus on ühisettevõtte Clean Sky juhtorgan.

    Koosseis

    Juhatusse kuuluvad järgmiste poolte nimetatud esindajad:

    a)

    Euroopa Ühendus, keda esindab komisjon;

    b)

    integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid;

    c)

    iga integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna kohta üks toetajaliige, nagu on sätestatud käesoleva põhikirja artikli 8 lõike 4 punktis f.

    Otsuste tegemine

    Igal juhatuse liikmel on üks võrdne hääl.

    Juhatus võtab otsuseid vastu kahe kolmandiku häälteenamusega kõikidest nõuetekohastest häältest. Nõuetekohaste häälte hulka kuuluvad ka koosolekult puuduvate liikmete hääled.

    Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade eelarveeraldistes muudatuste tegemiseks või eraldiste ümberjaotamiseks nende piires on vajalik kõikide asjaomaste integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtide nõusolek.

    Eesistumine

    a)

    Juhatus nimetab oma esindajate seast esimehe ja aseesimehe. Esimeheks ega aseesimeheks ei saa nimetada komisjoni esindajat.

    b)

    Juhatuse esimees ja aseesimees valitakse üheks aastaks ja nad võib veel üheks aastaks tagasi valida.

    Koosolekud

    Juhatuse koosolekud toimuvad vähemalt kaks korda aastas.

    Juhatuse esimehe või komisjoni või tegevdirektori taotlusel kutsutakse kokku erakorraline koosolek.

    Koosolekud toimuvad üldjuhul ühisettevõtte Clean Sky asukohas.

    Kui ei ole otsustatud teisiti, osaleb tegevdirektor koosolekutel.

    Riikide esindajate rühma esimehel on õigus osaleda juhatuse koosolekutel vaatlejana.

    Roll ja ülesanded

    Juhatusel on eelkõige järgmised ülesanded:

    a)

    määratleda strateegiline suunitlus või teha selles muudatusi;

    b)

    sõlmida, lõpetada ja/või muuta lepinguid;

    c)

    võtta vastavalt käesoleva määruse artiklile 6 vastu ühisettevõtte Clean Sky finantseeskirjad;

    d)

    võtta vastu ühisettevõtte Clean Sky eelarve ja raamatupidamise aastaaruanne;

    e)

    võtta vastu integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade eelarveeraldiste muudatused;

    f)

    võtta vastu integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade iga-aastased tööprogrammid;

    g)

    kiita heaks integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtide ja tegevdirektori aastaaruanded ja vaadata läbi teadusuuringute osas tehtud edusammud;

    h)

    võtta meetmeid integreeritud tehnoloogiavaldkondade juhtide ja toetajaliikmete vastu, kes ei täida oma kohustusi, ja/või leida kompromiss ühisettevõtte Clean Sky ja mis tahes tema liikme vahelistes vaidlustes;

    i)

    osaleda kolmanda instantsina integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade piires vaidluste lahendamises;

    j)

    osaleda teise instantsina integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade vaheliste vaidluste lahendamises;

    k)

    võtta vastu uusi integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhte ja toetajaliikmeid ning määrata kindlaks nende kohustuste miinimumtase;

    l)

    viia projektikonkursside teel läbi valikumenetlusi;

    m)

    otsustada liikmestaatuse üleandmine;

    n)

    vaadata teise instantsina läbi partnerite valikut puudutavad otsused, mis on vaidlustatud, ja teha uus otsus;

    o)

    võtta vastu otsus muudatuste tegemiseks peamistes tulemustes;

    p)

    nimetada ametisse tegevdirektor, pikendada tema mandaati või ta ametist vabastada;

    q)

    kiita heaks tegevdirektori ettepanekud muudatuste tegemiseks direktoraadi töötajate arvus;

    r)

    määratleda tegevdirektori ülesanded ja vastutus, nagu on sätestatud artikli 7 lõikes 4;

    s)

    kiita heaks ühisettevõtte Clean Sky kommunikatsiooni- ja teabelevistrateegia;

    t)

    kiita heaks üldsusega konsultatsioonide ja dialoogi pidamise põhimõtted;

    u)

    edendada personali mitmekesisuse ja soolise võrdõiguslikkuse põhimõtet;

    v)

    töötada välja välissuhete strateegia rahvusvaheliseks suhtluseks;

    w)

    töötada välja eeskirjad mitterahaliste toetuste hindamiseks;

    x)

    võtta vastu määruse (EÜ) nr 1049/2001 rakendamise praktiline kord, nagu on osutatud käesoleva määruse artikli 14 lõikes 2.

    7.   Ühendusel on vetoõigus kõikide otsuste suhtes, mis on seotud tema finantstoetuse kasutamisega, ühisettevõtte likvideerimise ja tegevuse lõpetamist käsitlevate otsuste suhtes, integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade eelarveeraldiste olulisel määral muutmise ja nende piires eraldiste ümberjaotamise suhtes ning punktidega a, b, c, h, k kuni o, p, w ja x seotud otsuste suhtes.

    Eeskirjad

    Juhatus võtab vastu oma töökorra.

    Artikkel 7

    Tegevdirektor

    1.   Tegevdirektor vastutab ühisettevõtte Clean Sky igapäevase juhtimise eest ning on ühisettevõtte seaduslik esindaja. Tegevdirektor annab aru juhatusele.

    Tegevdirektor täidab oma ülesandeid täiesti sõltumatult.

    Tegevdirektor kasutab töötajate suhtes käesoleva määruse artikli 7 lõikes 2 sätestatud volitusi.

    2.   Tegevdirektorit abistavad tema ülesannete täitmisel direktoraadi töötajad. Direktoraadi töötajad täidavad kõiki vajalikke tugifunktsioone.

    Tegevdirektor valib ja määrab ametisse direktoraadi personali.

    Tegevdirektori ametissenimetamine

    a)

    Juhatus nimetab tegevdirektori ametisse kolmeks aastaks pärast konkursiteate avaldamist Euroopa Liidu Teatajas ja muudes perioodikaväljaannetes või veebilehtedel. Pärast tegevdirektori tegevuse hindamist võib juhatus tegevdirektori ametiaega ühe korra kuni neljaks aastaks pikendada.

    b)

    Tegevdirektori saab ametist vabastada juhatus.

    Tegevdirektori roll ja ülesanded

    Tegevdirektori roll ja ülesanded on järgmised:

    a)

    anda aru juhatusele;

    b)

    koordineerida integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade tegevust ja võtta järelmeetmeid (integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade koordineerimiskoosolekute kaudu), koostada tehnilised ja finantsaruanded;

    c)

    teostada järelevalvet integreerimis- ja infovahetustegevuste üle ning vajaduse korral kutsuda kokku koosolekud selliste tegevuste läbivaatamiseks ja neid koosolekuid juhatada;

    d)

    juhtida tehnoloogia hindamisvahendi juhtkomiteed ning osaleda aktiivse vaatlejana integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtkomiteedes;

    e)

    teostada järelevalvet selle üle, milliseid edusamme on tehtud integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade keskkonnaalaste eesmärkide saavutamisel, võttes aluseks tehnoloogia hindamisvahendi hinnangud;

    f)

    jälgida VKEde osalemist, et tagada sihtosalusmääradest kinnipidamine;

    g)

    viia läbi projekti- ja hankekonkursse, tuginedes asjakohase integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee poolt sätestatule;

    h)

    vaadata esimese instantsina läbi partneri valikut puudutavad otsused, mis on vaidlustatud;

    i)

    osaleda teise instantsina integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade piires vaidluste lahendamises;

    j)

    osaleda esimese instantsina integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade vaheliste vaidluste lahendamises;

    k)

    kontrollida tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtide ja toetajaliikmete rahalisi osamakseid, võrrelda tegelikke ja kavandatud kulutusi ja viia igal aastal läbi rahalise toetuse kontrollimine;

    l)

    koostada aastaeelarved ja need täita ning esindada ühisettevõtet Clean Sky aastaeelarve täitmise aruande kinnitamise menetlusel;

    m)

    esitada juhatusele ja komisjonile tehnilised ja finantsaruanded;

    n)

    koostada koos juhatuse esimehega päevakorrad juhatuse koosolekuteks;

    o)

    osaleda koos komisjoniga riikide esindajate rühma ja ACARE koosolekutel ja anda aru ühisettevõtte Clean Sky tegevuse, sealhulgas VKEsid puudutavate küsimuste kohta;

    p)

    juhtida ühisettevõtte Clean Sky kommunikatsiooni ja avalikke suhteid, sealhulgas korraldada esitlusi ja teabeleviüritusi;

    q)

    korraldada dialooge kasutajate ja asjakohaste huvirühmadega;

    r)

    teostada järelevalvet projektikonkursside hindamis- ja valikumenetluste üle;

    s)

    anda aru projekti- ja hankekonkursside tulemuste kohta.

    Artikkel 8

    Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtkomiteed

    Asutamine

    Juhatus asutab kõigi kuue integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna jaoks integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomiteed. Moodustatakse järgmised integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnad:

    a)

    intelligentsed jäigatiivalised õhusõidukid;

    b)

    keskkonnasäästlikud piirkondlikud õhusõidukid;

    c)

    keskkonnasäästlikud tiivikõhusõidukid;

    d)

    süsteemid keskkonnasäästlike operatsioonide jaoks;

    e)

    keskkonnasäästlik mootor;

    f)

    keskkonnasäästlik projekteerimine.

    Kogu ühisettevõtte Clean Sky tegutsemise ajaks luuakse sõltumatu tehnoloogia hindamisvahend. Hindamisvahendi ülesanded on järgmised:

    a)

    hinnata konkreetsete integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna tehnoloogiliste tulemuste keskkonnamõju;

    b)

    anda integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondadele soovitusi keskkonnatulemuslikkuse optimeerimiseks kõikides Clean Sky tegevustes;

    c)

    teavitada tegevdirektori kaudu korrapäraselt komisjoni ja riikide esindajate rühma integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade tehnoloogiliste tulemuste keskkonnamõjust.

    Tehnoloogia hindamisvahendi koosseisu ja loomise kohta teeb otsuse juhatus.

    Koosseis

    Iga integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee koosseisu kuuluvad:

    a)

    esimees – integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhi või juhtide kõrgem esindaja;

    b)

    integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna iga toetajaliikme ja teiste osalevate integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtide esindajad;

    c)

    tegevdirektor ja integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade eest vastutav ametnik;

    d)

    komisjoni esindaja vaatlejana, kui see on asjakohane või kui ühisettevõtte Clean Sky tegevdirektor seda taotleb;

    e)

    teiste integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid, kes on huvitatud integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna tulemustest, kui neile esitatakse vastav kutse.

    Koosolekud

    Iga integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee koosolekud toimuvad vähemalt üks kord iga kolme kuu jooksul.

    Asjaomase integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee esimehe või tegevdirektori taotlusel kutsutakse kokku erakorraline koosolek.

    Vastutus

    Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee vastutab järgmise eest:

    a)

    oma integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna tehniliste funktsioonide suunamine ja jälgimine ning otsuste vastuvõtmine ühisettevõtte Clean Sky nimel kõikides tehnilistes küsimustes, mis on omased konkreetsele integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnale;

    b)

    integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna iga-aastaste üksikasjalike tööprogrammide koostamine;

    c)

    projektikonkursside sisu määratlemine;

    d)

    välispartnerite valimine sõltumatute ekspertide abiga;

    e)

    hankekonkursside sisu määratlemine koostöös asjaomase liikmega;

    f)

    juhatuses toetajaliikmete esindatuse jaoks rotatsioonisüsteemi kehtestamine; selles küsimuses võtavad otsuse vastu üksnes toetajaliikmed; integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtidel hääleõigust ei ole;

    g)

    integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade piires vaidluste lahendamine;

    h)

    oma integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnas eelarveeraldiste osas muudatuste tegemine vastavalt artikli 6 lõikele 3.

    Hääletamine

    Iga integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee võtab otsused vastu lihthäälteenamusega, kusjuures hääli kaalutakse vastavalt juhtkomitee iga liikme poolt integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnale antud rahalisele toetusele. Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtidel on vetoõigus nende juhitavate integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee kõikide otsuste suhtes.

    Eeskirjad

    Iga integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee võtab vastu oma töökorra, mis tugineb ühisele alusele kõigis integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondades ja mis sisaldab üksikasjalikke sätteid integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtide õiguste ja kohustuste, sealhulgas vetoõiguse teostamise suhtes.

    Artikkel 9

    Üldkoosolek

    1.   Üldkoosolek on ühisettevõtte Clean Sky nõuandev organ.

    Üldkoosolekul osalevad:

    a)

    ühisettevõtte Clean Sky iga liikme üks esindaja;

    b)

    iga partner.

    Koosolekud

    Üldkoosolekud toimuvad vähemalt kord aastas.

    Erakorraline koosolek kutsutakse kokku vähemalt 30 % üldkoosoleku liikmete taotlusel.

    Koosolekud toimuvad üldjuhul Brüsselis.

    Ülesanded

    Üldkoosolek:

    a)

    saab teavet ühisettevõtte Clean Sky olukorra kohta;

    b)

    saab teavet aastaeelarve kohta ja talle esitatakse iga-aastased aruanded ja raamatupidamise aruanded;

    c)

    esitab kahekolmandikulise häälteenamusega juhatusele ja tegevdirektorile soovitusi ja tõstatab probleeme tehnilistes, juhtimis- ja finantsküsimustes.

    Eeskirjad

    Üldkoosolek võtab vastu oma töökorra.

    Artikkel 10

    Riikide esindajate rühm

    Koosseis

    Riikide esindajate rühm koosneb ühest esindajast igast liikmesriigist ja igast teisest raamprogrammiga assotsieerunud riigist. Ta valib oma liikmete hulgast endale esimehe.

    Roll ja ülesanded

    Riikide esindajate rühmal on ühisettevõtte jaoks nõuandev roll. Eelkõige vaatab ta läbi teabe ja avaldab arvamust järgmistes küsimustes:

    a)

    ühisettevõttes Clean Sky programmi elluviimisel tehtud edusammud;

    b)

    eesmärkidest kinnipidamine;

    c)

    strateegilise suunitluse ajakohastamine;

    d)

    seosed raamprogrammi teadusuuringute valdkonnas tehtava koostööga;

    e)

    projekti- ja hankekonkursside tulemused ja planeerimine;

    f)

    VKEde kaasamine;

    g)

    ühinemistaotlused, uued ühinemised ja liikmestaatuse muutumine.

    Samuti annab ta ühisettevõttele järgmist teavet:

    a)

    ühisettevõtte tegevuse olukord ja seos asjakohaste siseriiklike uurimisprogrammidega ning võimalikud koostöövaldkonnad;

    b)

    teabeleviürituste osas siseriiklikul tasandil võetavad meetmed tehniliste töörühmade korraldamiseks ja kommunikatsioonitegevuste läbiviimiseks.

    Riikide esindajate rühm võib esitada ühisettevõttele Clean Sky omal algatusel soovitusi tehnilistes, juhtimis- ja finantsküsimustes, eelkõige juhul, kui need mõjutavad siseriiklikke huvisid. Ühisettevõte Clean Sky teavitab riikide esindajate rühma järelmeetmetest, mis ta on võtnud vastuseks rühma soovitustele.

    3.   Riikide esindajate rühma koosolekud toimuvad vähemalt kaks korda aastas ning koosoleku kutsub kokku ühisettevõte. Ühisettevõtte Clean Sky tegevuse seisukohast eriti oluliste konkreetsete küsimuste käsitlemiseks võib kokku kutsuda erakorralise koosoleku. Need koosolekud kutsub kokku ühisettevõte kas omal algatusel või riikide esindajate rühma taotlusel.

    Koosolekutel osalevad tegevdirektor ja juhatuse esimees ja/või nende esindajad.

    Riikide esindajate rühm võtab vastu oma töökorra.

    Artikkel 11

    Siseauditi ülesanne

    Määruse (EÜ, Euratom) nr 1650/2002 artikli 185 lõikega 3 komisjoni siseaudiitorile usaldatud ülesandeid teostatakse juhatuse vastutusel, kes näeb selleks ette asjakohased sätted, võttes arvesse ühisettevõtte Clean Sky suurust ja tegutsemisulatust.

    Artikkel 12

    Rahastamisallikad

    1.   Kõiki ühisettevõtte Clean Sky ressursse kasutatakse ühisettevõtte Clean Sky eesmärkide täitmiseks.

    2.   Ühisettevõtte Clean Sky ressursid koosnevad selle liikmete ja nende osalevate sidusettevõtjate osamaksetest. Osalevat sidusettevõtjat määratletakse juriidilise isikuna, kes:

    a)

    on otseselt või kaudselt asjaomase integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhi või toetajaliikme omanduses või kontrolli all või omab või kontrollib seda või on sellega samas omanduses või sama kontrolli all, ja

    b)

    on asutatud ja asub ühenduse liikmesriigis või seitsmenda raamprogrammiga assotsieerunud riigis ja tema suhtes kohaldatakse selle õigust, ja

    c)

    osaleb asjaomase integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhi või toetajaliikme tegevuses Clean Sky tööprogrammi raames.

    3.   Ühisettevõtte Clean Sky jooksvaid kulusid katavad rahaliselt võrdsetes osades ühelt poolt Euroopa Ühendus, mis katab 50 % kulude kogusummast, ja teiselt poolt ülejäänud liikmed, kes katavad ülejäänud 50 %. Ühisettevõtte Clean Sky jooksvad kulud ei ületa 3 % artiklis 13 osutatud liikmete ja partnerite rahaliste osamaksete ja mitterahaliste toetuste kogusummast. Kui osa ühenduse toetusest jäetakse kasutamata, võib selle osa teha kättesaadavaks artiklis 13 osutatud teadusuuringute jaoks.

    4.   Kõik vahendid kantakse aastaeelarvesse.

    5.   Euroopa Ühenduse iga-aastane rahaline toetus ühisettevõttele Clean Sky tehakse pärast teiste liikmete tegevuse kontrollimist.

    6.   Kui ühisettevõtte Clean Sky liige või selles osalev sidusettevõtja ei täida oma kohustusi kokkulepitud osamaksete osas, teeb juhatus otsuse:

    kas oma kohustused täitmata jätnud liikme puhul peaksid ülejäänud liikmed kohustused täitmata jätnud liikme liikmestaatuse lõpetama või tuleks kuni kohustuste täitmiseni rakendada muid meetmeid, või

    kas oma kohustuse täitmata jätnud osaleva sidusettevõtja puhul peaksid ülejäänud liikmed kohustused täitmata jätnud sidusettevõtja osaluse lõpetama või tuleks kuni kohustuste täitmiseni rakendada muid meetmeid.

    7.   Kogu ühisettevõtte Clean Sky loodud või talle võõrandatud materiaalne vara kuulub ühisettevõttele. Katseeksemplarid ning muu Clean Sky teadus- ja arendusprogrammi materiaalne ja immateriaalne toodang kuulub need loonud liikmetele ja/või partneritele.

    Artikkel 13

    Toetused ühisettevõtte Clean Sky tegevuse jaoks

    1.   Ühisettevõttes Clean Sky arendatavate tegevuste toetamiseks annavad teised liikmed ühisettevõttele vahendeid võrdselt ühenduse toetusega. Need hõlmavad nende osamakseid ühisettevõtte Clean Sky jooksvate kulude katmiseks.

    2.   Ühenduse toetus jaotatakse järgmiselt:

    a)

    kuni 400 miljonit eurot eraldatakse integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtidele ja kuni 200 miljonit eurot integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade toetajaliikmetele (2). Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid ja toetajaliikmed annavad vahendeid vähemalt ühenduse toetusega samas mahus;

    b)

    vähemalt 200 miljonit eurot eraldatakse projektikonkursside alusel valitud partneritele. Erilist tähelepanu pööratakse VKEde osalemise tagamisele. Ühenduse rahalise toetuse puhul järgitakse abikõlblike kogukulude rahastamise ülemmäärasid, mis on sätestatud seitsmendas raamprogrammis osalemist käsitlevate eeskirjadega.

    Kui projektikonkursid ebaõnnestuvad või kui vahendeid ei eraldata, täidavad vastavad ülesanded liikmed ise.

    Selleks et teadusuuringute läbiviimise kulud vastaksid ühenduse rahastamise tingimustele, jäetakse neist välja käibemaks.

    3.   Ühenduse toetuse esialgne jaotus erinevate integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade kaupa on järgmine (3):

    a)

    24 % intelligentsete jäigatiivaliste õhusõidukite valdkonnale;

    b)

    11 % keskkonnasäästlike piirkondlike õhusõidukite valdkonnale;

    c)

    10 % keskkonnasäästlike tiivikõhusõidukite valdkonnale;

    d)

    27 % keskkonnasäästlike mootorite valdkonnale;

    c)

    19 % keskkonnasäästlike operatsioonide süsteemide valdkonnale;

    f)

    7 % keskkonnasäästliku projekteerimise valdkonnale;

    g)

    2 % tehnoloogia hindamisvahendile.

    Määratakse kindlaks eraldatavate vahendite üksikasjalik jaotus eri tööpakettide ja ühisettevõtte Clean Sky liikmete vahel. Vahendite üksikasjaliku jaotuse võtab vastu juhatus. Selle protsessi üle teostab järelevalvet komisjon ning selle käigus järgitakse liikmete võrdse kohtlemise põhimõtet.

    4.   Clean Sky programmi elluviimiseks võib ühisettevõte Clean Sky anda toetusi oma liikmetele ning vastavalt juhatuse poolt kokkulepitavatele avatud kriteeriumidele partneritele ja teistele isikutele nende uurimistegevuse läbiviimiseks.

    5.   Välja arvatud ühisettevõtte Clean Sky jooksvad kulud, on võimalik anda mitterahalist toetust. Hinnatakse nende väärtust ja asjakohasust ühisettevõtte Clean Sky tegevuse suhtes ning juhatus peab olema need heaks kiitnud. Määratakse kindlaks üksikasjalik mitterahalise toetuse hindamise kord, mille võtab vastu juhatus. Selle aluseks on järgmised põhimõtted:

    a)

    üldine lähenemisviis põhineb seitsmenda raamprogrammi põhimõtetel, mille puhul hinnatakse projektidesse tehtud mitterahalisi osamakseid läbivaatamise tasandil;

    b)

    kohaldatakse ühisettevõtte Clean Sky finantseeskirju;

    c)

    kontrolli teostab sõltumatu audiitor.

    6.   Ühisettevõte Clean Sky registreerib teiste liikmete osamaksed.

    Artikkel 14

    Finantskohustused

    Ühisettevõtte Clean Sky finantskohustused ei ületa ühisettevõttele kättesaadavate või ühisettevõtte eelarvesse tema liikmete poolt eraldatud rahaliste ressursside summat.

    Artikkel 15

    Tulud

    Kuludest ülejäävaid tulusid ei maksta ühisettevõtte Clean Sky liikmetele, välja arvatud ühisettevõtte Clean Sky tegevuse lõpetamise korral vastavalt artiklile 25.

    Artikkel 16

    Eelarveaasta

    Eelarveaasta on kalendriaasta.

    Artikkel 17

    Eelarve täitmine

    Ühisettevõtte Clean Sky eelarvet täidab tegevdirektor.

    Artikkel 18

    Finantsaruandlus

    1.   Tegevdirektor esitab juhatusele igal aastal iga-aastase eelarvekava esialgse projekti, mis sisaldab kahe järgmise aasta kulutuste prognoosi ja töökohtade loetelu. Selle prognoosi alusel koostatakse kahest nimetatud eelarveaastast esimese kohta tulude ja kulude kalkulatsioon, sellise üksikasjalikkusega, mis on vajalik iga liikme sisemiseks eelarvemenetluseks seoses tema rahaliste osamaksetega ühisettevõttele Clean Sky. Tegevdirektor esitab juhatusele kogu selleks vajaliku lisateabe.

    2.   Juhatuse liikmed esitavad tegevdirektorile oma märkused iga-aastase eelarvekava esialgse projekti, eelkõige järgmise aasta tulude ja kulude prognoosi kohta.

    3.   Võttes arvesse juhatuse liikmetelt saadud märkusi, koostab tegevdirektor iga-aastase eelarvekava projekti järgmise aasta kohta ja esitab selle juhatusele heakskiitmiseks.

    4.   Ühisettevõtte Clean Sky juhatus võtab iga-aastase eelarvekava ja rakenduskava konkreetse aasta kohta vastu eelneva aasta lõpuks.

    5.   Tegevdirektor esitab eelmise aasta raamatupidamise aastaaruande ja bilansi juhatusele heakskiitmiseks kahe kuu jooksul pärast eelarveaasta lõppu. Eelneva aasta raamatupidamise aastaaruanne ja bilanss esitatakse Euroopa Kontrollikojale ja komisjonile.

    Artikkel 19

    Planeerimine ja aruandlus

    1.   Iga-aastases aruandes kirjeldatakse ühisettevõtte Clean Sky edusamme asjaomasel kalendriaastal, eelkõige seoses kõnealuse aasta rakenduskavaga. Tegevdirektor esitab iga-aastase aruande koos raamatupidamise aastaaruande ja bilansiga. Aruanne sisaldab teavet VKEde osalemise kohta ühisettevõtte Clean Sky teadus- ja arendustegevuses.

    2.   Iga-aastases rakenduskavas määratakse kindlaks ühisettevõtte Clean Sky kogu tegevuskava konkreetsel aastal, sealhulgas ettenähtud projektikonkursid ning hankekonkursside kaudu rakendamist vajavad meetmed. Tegevdirektor esitab iga-aastase rakenduskava juhatusele koos iga-aastase eelarvekavaga. Kui juhatus on need heaks kiitnud, tehakse iga-aastane rakenduskava üldsusele kättesaadavaks.

    3.   Iga-aastases tööprogrammis kirjeldatakse teadusuuringute kava rakendamiseks konkreetsel aastal vajalike projektikonkursside ulatust ja eelarvet.

    Artikkel 20

    Teenus- ja tarnelepingud

    Ühisettevõte Clean Sky kehtestab kõik menetlused ja mehhanismid, mis on vajalikud ühisettevõtte Clean Sky tegevuse läbiviimiseks sõlmitud teenus- ja tarnelepingute rakendamise, järelevalve ja kontrolli teostamiseks.

    Artikkel 21

    Liikmete vastutus ja kindlustus

    1.   Liikmetel ei ole rahalist vastutust ühisettevõte Clean Sky võlgade eest.

    2.   Ühisettevõte Clean Sky sõlmib asjakohase kindlustuslepingu ja haldab seda.

    Artikkel 22

    Huvide konflikt

    Ühisettevõte Clean Sky väldib oma tegevuses mis tahes huvide konflikti.

    Projekti- või hankekonkursi sisuks oleva töö määratlemisel osalenud liikmed ei saa osaleda selle töö teostamisel.

    Artikkel 23

    Intellektuaalomandialased tegevuspõhimõtted

    1.   Ühisettevõte Clean Sky intellektuaalomandialased tegevuspõhimõtted lisatakse ühisettevõte Clean Sky sõlmitavatesse toetuslepingutesse.

    2.   Nende tegevuspõhimõtete eesmärk on edendada teadmiste loomist ja kasutamist, et saavutada õiguste aus jaotamine, tunnustada innovatsiooni ning saavutada era- ja avaliku sektori üksuste laialdane osalemine projektikonkurssidel, kui ühisettevõttega Clean Sky sõlmitakse toetusleping.

    3.   Intellektuaalomandialased tegevuspõhimõtted tugineb põhimõtetele, mille kohaselt jääb/jäävad iga ühisettevõttega Clean Sky toetuslepingu sõlminud juriidilise isiku omandisse:

    a)

    teave, mis oli osalejatel enne toetuslepingu sõlmimist, samuti autoriõigused või muud intellektuaalomandi õigused sellele teabele, mille kohta on taotlus esitatud enne toetuslepingu sõlmimist ja mis on vajalik projekti elluviimiseks või projekti teadmiste kasutamiseks (edaspidi „taust”);

    b)

    asjaomase projekti tulemused, sealhulgas selle käigus loodud teave, olenemata sellest, kas neid on võimalik kaitsta. Selliste tulemuste hulka kuuluvad autoriõigustega, tööstusdisainilahenduste õigustega, patendiõigustega või muude sarnaste kaitsevormidega seotud õigused (edaspidi „teadmised”). Ühiselt väljatöötatud teadmised kuuluvad kõikidele need välja töötanud osalejatele, kui nende vastavaid panuseid ei ole võimalik kindlaks määrata. Kui ei ole teisiti kokku lepitud, on igal kaasomanikul õigus kasutada selliseid ühiselt väljatöötatud teadmisi tasuta oma äritegevuses ja edaspidistes teadusuuringutes.

    Teadmiste loojad võtavad teadmiste kaitseks mõistlikke meetmeid, eelkõige patenditaotluste esitamise kaudu. Kui nende looja või teised integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonnas osalejad teadmiste looja nõusolekul neid meetmeid ei võta, võib ühisettevõte ise asjaomase integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna juhtkomitee kaudu kaitset taotleda.

    4.   Ühisettevõttega Clean Sky toetuslepingu sõlminud juriidiliste isikute vahelised teadmiste ja tausta ligipääsuõiguste ja litsentside tingimused projektide elluviimiseks, teadusuuringutes teadmiste kasutamiseks ning uurimisotstarbel teadmiste kasutamiseks vajaliku taustateabe kasutamiseks määratakse kindlaks toetuslepingus.

    5.   Ühisettevõttega Clean Sky toetuslepingu sõlminud juriidilised isikud avalikustavad teadmisi puudutava teabe ja levitavad teadmisi toetuslepingus sätestatud tingimustel, võttes arvesse konfidentsiaalsuskohustusi.

    Artikkel 24

    Põhikirja muutmine

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky iga liige võib esitada juhatusele algatuse põhikirja muutmiseks.

    2.   Lõikes 1 osutatud algatused, mille juhatus on heaks kiitnud, esitatakse muudatusettepaneku eelnõuna komisjonile, kes võtab muudatused vajaduse korral vastu.

    3.   Kõik muudatused, mis mõjutavad käesoleva põhikirja olulisi elemente, eelkõige artiklite 3, 4, 6, 7, 12, 13, 21, 24 ja 25 muudatused, võetakse siiski vastu vastavalt asutamislepingu artiklile 172.

    Artikkel 25

    Likvideerimine ja tegevuse lõpetamine

    1.   Ühisettevõtte Clean Sky tegevus lõpetatakse määruse artikli 1 lõikes 1 sätestatud perioodi lõppedes või pärast käesoleva määruse artikli 11 lõike 2 kohast määruse muutmist.

    2.   Ühisettevõtte Clean Sky tegevuse lõpetamise menetluseks määrab juhatus ühe või mitu likvideerijat, kes järgivad juhatuse otsuseid.

    3.   Kui ühisettevõtte Clean Sky tegevus lõpetatakse, tagastab ta asukohariigile asukohariigi poolt talle asukohalepingu kohase toetusena antud kogu materiaalse vara.

    4.   Kui kogu materiaalse vara küsimus on vastavalt lõikele 3 lahendatud, kasutatakse kõiki muid varasid ühisettevõtte Clean Sky kohustuste ja selle tegevuse lõpetamise kulude katmiseks. Mis tahes ülejääk jagatakse proportsionaalselt nende liikmete vahel, kes on tegevuse lõpetamise ajal veel olemas, arvestades nende poolt ühisettevõttele Clean Sky antud tegeliku toetuse osatähtsust. Mis tahes ühendusele jagatud ülejääk kantakse komisjoni eelarvesse.

    5.   Ülejäänud varad jagatakse proportsionaalselt nende liikmete vahel, kes on tegevuse lõpetamise ajal veel olemas, arvestades nende poolt ühisettevõttele Clean Sky antud tegeliku toetuse osatähtsust.

    6.   Toetuslepingute ning teenus- ja tarnelepingute asjakohase haldamise tagamiseks kehtestatakse ajutine menetlus, mis kestab ühisettevõtte Clean Sky tegutsemisajast kauem.


    (1)  ELT L 64, 2.3.2007, lk 1.

    (2)  Selline kulude jaotus on kooskõlas kehtiva tavaga lennunduse ning teadus- ja arendustegevuse projektides, mille puhul kõige rohkem tööd ja investeeringutega seotud riske võtavad enda kanda suurimad integraatorid.

    (3)  See jaotis on saadud alt-üles-lähenemisviisi abil, mille puhul võrreldi konkreetsete integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade ja tehnoloogia hindamisvahendi eelarvelisi tingimusi nende tehniliste eesmärkidega.


    II LISA

    Ühisettevõtte Clean Sky asutajaliikmed  (1)

    A.   INTEGREERITUD TUTVUSTUSVALDKONDADE JUHID:

    Agusta Westland

    Airbus

    Sidusettevõtjad: Airbus France SAS, Airbus Deutschland GmbH, Airbus España SL, Airbus UK Limited

    Alenia

    Sidusettevõtjad: Alenia Aermacchi SpA, Alenia SIA SpA

    Dassault Aviation

    EADS-CASA

    Eurocopter

    Sidusettevõtjad: Eurocopter Deutschland GmbH

    Fraunhofer Gesellschaft

    Liebherr:

    Sidusettevõtjad: Liebherr-Aerospace Toulouse S.A.S., Liebherr-Elektronik GmbH

    Thales

    Sidusettevõtjad: Thales ATM, Thales Systèmes Aéroportés, Thales Avionics Electrical System, Thales Communication, Thales Air Systems Division UK

    Rolls-Royce

    Sidusettevõtjad: Rolls-Royce Deutschland GmbH

    Saab

    Safran

    Sidusettevõtjad: Snecma, Turbomeca, Hispano Suiza, Aircelle, Techspace Aero, Snecma Propulsion Solide, Microturbo, Technofan, Sofrance, Messier Dowty, Messier Bugatti, Labinal, Sagem Sécurité Défense, Snecma Services, SMA

    B.   TOETAJALIIKMED

    Clean Sky liikmestaatus – asutajaliikmed

    Organisatsioon

    Riik

    Klaster (klastrid)

    Roll

    Laad

    Fiber Optic Sensors & Sensing Syst.

    Belgia

    IGOR

     

    VKE

    KU Leuven

    Belgia

    IGOR

     

    Ülikool

    LMS International

    Belgia

    IGOR

     

    Tööstusharu

    Micromega Dynamics

    Belgia

    IGOR

     

    VKE

    ReFiber ApS

    Taani

    RUAG

     

    VKE

    Dassault Aviation

    Prantsusmaa

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    EADS-CCR

    Prantsusmaa

     

     

    Uurimiskeskus

    InterAC

    Prantsusmaa

    IGOR

     

    VKE

    ONERA

    Prantsusmaa

     

     

    Uurimiskeskus

    Safran

    Prantsusmaa

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    Thales avionics

    Prantsusmaa

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    Zodiac-ECE/IN

    Prantsusmaa

     

     

    Tööstusharu

    Airbus

    Prantsusmaa/Saksamaa

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    EADS IW

    Prantsusmaa/Saksamaa

     

     

    Tööstusharu

    Eurocopter

    Prantsusmaa/Saksamaa

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    Akustik Technologie Göttingen

    Saksamaa

    IGOR

     

    VKE

    DIEHL Aerospace

    Saksamaa

     

     

    Tööstusharu

    DLR

    Saksamaa

     

     

    Uurimiskeskus

    EADS-CRC

    Saksamaa

     

     

    Uurimiskeskus

    Fraunhofer GhF

    Saksamaa

     

    ITD-juht

    Uurimiskeskus

    HADEG Recycling GmbH

    Saksamaa

    RUAG

     

    VKE

    Liebherr Aerospace

    Saksamaa

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    MTU Aero Engines

    Saksamaa

     

     

    Tööstusharu

    TU Hamburg-Harburg

    Saksamaa

    RUAG

     

    Ülikool

    HAI

    Kreeka

     

     

    Tööstusharu

    IAI

    Iisrael

     

     

    Tööstusharu

    AEROSOFT

    Itaalia

     

     

    VKE

    Alenia Aeronautica

    Itaalia

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    Avio S.p.A.

    Itaalia

     

     

    Tööstusharu

    CIRA

    Itaalia

    CIRA

     

    Uurimiskeskus

    CNR

    Itaalia

    Airgreen

     

    Uurimiskeskus

    CSM

    Itaalia

    Airgreen

     

    Uurimiskeskus

    DEMA

    Itaalia

    CIRA

     

    VKE

    FOXBIT

    Itaalia

    Airgreen

     

    VKE

    Galileo Avionica

    Itaalia

     

     

    Tööstusharu

    IMAST

    Itaalia

    Airgreen

     

    Uurimiskeskus

    PIAGGIO

    Itaalia

    Airgreen

     

    Tööstusharu

    Politech. Torino

    Itaalia

    Airgreen

     

    Ülikool

    POLO DELLE S.& T. NAPOLI

    Itaalia

    Airgreen

     

    Ülikool

    SELEX S.I.

    Itaalia

     

     

    Tööstusharu

    SICAMB

    Itaalia

    Airgreen

     

    VKE

    Univ. Bologna/Forlì

    Itaalia

    Airgreen

     

    Ülikool

    Univ. Piemonte

    Itaalia

    Airgreen

     

    Ülikool

    Univ. Pisa

    Itaalia

    Airgreen

     

    Ülikool

    Univ. Torino

    Itaalia

    Airgreen

     

    Ülikool

    ATR

    Itaalia/Prantsusmaa

     

     

    Tööstusharu

    Agusta Westland

    Itaalia/Ühendkuningriik

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    ELSIS

    Leedu

    CIRA

     

    VKE

    University of Malta

    Malta

    GSAF

     

    Ülikool

    ADSE

    Madalmaad

     

     

    VKE

    Aeronamic

    Madalmaad

    GSAF

     

    VKE

    Airborne Composite

    Madalmaad

    IGOR

     

    VKE

    Axxiflex

    Madalmaad

     

     

    VKE

    CCM

    Madalmaad

    GSAF

     

    Tööstusharu

    DNW

    Madalmaad

    IGOR

     

    Res Cen

    Eurocarbon

    Madalmaad

    IGOR

     

    Tööstusharu

    HAN University

    Madalmaad

    IGOR

     

    Ülikool

    MicroFlown Technologies

    Madalmaad

    IGOR, NL

     

    VKE

    NLR

    Madalmaad

    IGOR, NL, GSAF

     

    Uurimiskeskus

    Sergem

    Madalmaad

     

     

    VKE

    STORK aerospace

    Madalmaad

    NL

     

    Tööstusharu

    Ten Cate Advances Composites

    Madalmaad

    IGOR

     

    Tööstusharu

    TNO

    Madalmaad

    NL

     

    Res Cen

    TU Delft

    Madalmaad

    IGOR, NL, GSAF

     

    Ülikool

    Uni. Twente

    Madalmaad

    IGOR, NL

     

    Ülikool

    PZL-Świdnik

    Poola

     

     

    Tööstusharu

    INCAS

    Rumeenia

    CIRA

     

    Uurimiskeskus

    Aerostar

    Rumeenia

    CIRA

     

    Tööstusharu

    Avioane Craiova

    Rumeenia

    CIRA

     

    Tööstusharu

    STRAERO

    Rumeenia

    CIRA

     

    Uurimiskeskus

    ANOTEC

    Hispaania

    IGOR

     

    VKE

    EADS-CASA

    Hispaania

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    ITP

    Hispaania

     

     

    Tööstusharu

    Saab

    Rootsi

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    Volvo Aero Corporation

    Rootsi

     

     

    Tööstusharu

    EPFL Ecole Polytechnique Lausanne

    Šveits

    RUAG

     

    Ülikool

    ETH Zurich

    Šveits

    RUAG

     

    Ülikool

    Huntsman Advanced Materials

    Šveits

    RUAG

     

    Tööstusharu

    Icotec AG

    Šveits

    RUAG

     

    VKE

    RUAG Aerospace

    Šveits

    RUAG

     

    Tööstusharu

    University of Applied Sciences NW Switzerland

    Šveits

    RUAG

     

    Ülikool

    Advanced Composites Group (ACG)

    Ühendkuningriik

    RUAG

     

    VKE

    Nottingham University

    Ühendkuningriik

     

     

    Ülikool

    QinetiQ

    Ühendkuningriik

     

     

    Uurimiskeskus

    Rolls-Royce

    Ühendkuningriik

     

    ITD-juht

    Tööstusharu

    University of Cranfield

    Ühendkuningriik

    GSAF

     

    Ülikool


    (1)  Lisaks ühendusele ja vastavalt põhikirja artikli 3 lõikele 1.


    Top