Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0915

    2008/915/EÜ: Komisjoni otsus, 30. oktoober 2008 , millega kehtestatakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2000/60/EÜ interkalibreerimise tulemusel liikmesriikide seiresüsteemide klassifikatsioonide väärtused (teatavaks tehtud numbri K(2008) 6016 all) (EMPs kohaldatav tekst)

    ELT L 332, 10.12.2008, p. 20–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/09/2013; kehtetuks tunnistatud 32013D0480

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/915/oj

    10.12.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 332/20


    KOMISJONI OTSUS,

    30. oktoober 2008,

    millega kehtestatakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2000/60/EÜ interkalibreerimise tulemusel liikmesriikide seiresüsteemide klassifikatsioonide väärtused

    (teatavaks tehtud numbri K(2008) 6016 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2008/915/EÜ)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2000. aasta direktiivi 2000/60/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse veepoliitika alane tegevusraamistik, (1) eriti selle V lisa punkti 1.4.1 alapunkti ix,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Direktiivi 2000/60/EÜ artikli 4 lõike 1 punkti a alapunktis ii on nõutud, et liikmesriigid kaitseksid, parandaksid ja taastaksid kõiki pinnaveekogusid eesmärgiga saavutada pinnavee hea seisund hiljemalt 15 aasta möödumisel kõnealuse direktiivi jõustumisest vastavalt V lisa sätetele, võttes arvesse teatavaid erandeid. Direktiivi 2000/60/EÜ artikli 4 lõike 1 punkti a alapunktis iii on nõutud, et liikmesriigid kaitseksid ja parandaksid kõiki tehisveekogusid ja oluliselt muudetud veekogusid eesmärgiga saavutada hea ökoloogiline potentsiaal ja pinnavee hea keemiline seisund hiljemalt 15 aasta möödumisel kõnealuse direktiivi jõustumisest vastavalt V lisa sätetele, võttes arvesse teatavaid erandeid. Vastavalt direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punkti 1.4.1 alapunktile i tuleb oluliselt muudetud või tehisveekogude puhul viiteid ökoloogilisele seisundile tõlgendada viidetena ökoloogilisele potentsiaalile.

    (2)

    Direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punktis 1.4.1 on sätestatud liikmesriikide bioloogilise seire tulemuste võrreldavust tagav protsess, mis on ökoloogilise seisundi klassifitseerimisel kesksel kohal. Selle kohaselt tuleb liikmesriikide seire- ja klassifitseerimissüsteemide tulemusi võrrelda, kasutades selleks interkalibreerimisvõrku, mille moodustavad seirekohad igas liikmesriigis ja igas ühenduse ökopiirkonnas. Direktiivis 2000/60/EÜ on nõutud, et liikmesriigid koguksid vajaduse korral interkalibreerimisvõrku kuuluvatele seirekohtadele vajalikku teavet, mis võimaldaks hinnata, kas siseriiklik klassifitseerimissüsteem on kooskõlas direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punkti 1.2 normmääratlustega, ning mis tagaks liikmesriikide klassifitseerimissüsteemide võrreldavuse.

    (3)

    Komisjoni 17. augusti 2005. aasta otsusega 2005/646/EÜ interkalibreerimisvõrgu moodustavate objektide registri loomise kohta vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2000/60/EÜ (2) kehtestati interkalibreerimisvõrgu moodustavate objektide register, millele on viidatud direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punkti 1.4.1 alapunktis vii.

    (4)

    Interkalibreerimise teostamiseks kuuluvad liikmesriigid otsuse 2005/646/EÜ lisa II jaos määratletud interkalibreerimise geograafilistesse gruppidesse, mis koosnevad sama tüüpi pinnaveekogusid omavatest liikmesriikidest. See võimaldab igas grupis tulemusi võrrelda ja teostada interkalibreerimist grupi liikmete hulgas.

    (5)

    Kõnealust interkalibreerimist teostatakse bioloogiliste elementide tasandil; selle raames võrreldakse samasse interkalibreerimise gruppi kuuluvate liikmesriikide vahel riikide seiresüsteemide klassifitseerimistulemusi seoses iga bioloogilise elemendi ja iga pinnaveekogutüübiga ning hinnatakse saavutatud tulemuste kooskõla eelnimetatud normmääratlustega.

    (6)

    Veepoliitika raamdirektiivi kohaselt tehtava interkalibreerimise tehnilises aruandes kirjeldatakse üksikasjalikult, kuidas on teostatud interkalibreerimist käesoleva otsuse lisas esitatud veekogukategooriate ja bioloogiliste kvaliteedielementide puhul.

    (7)

    Komisjon on aidanud interkalibreerimist läbi viia Itaalias Ispra linnas asuva Teadusuuringute Ühiskeskuse juurde kuuluva Säästva Arengu Instituudi kaudu, kes on kooskõlastanud tehnilist tööd.

    (8)

    Interkalibreerimine on keerukas teaduslik ja tehniline ülesanne. Vastavalt sellele, kui kättesaadavad on erinevate bioloogiliste kvaliteedielementide seireandmed ning milline on siseriiklike seire- ja klassifitseerimissüsteemide väljatöötamise hetkeseis, on interkalibreerimise geograafilised grupid kõnealuse ülesande täitmiseks kasutanud erinevaid meetodeid. Selleks et suurendada saadud tulemuste statistilist usaldusväärsust, kasutatakse interkalibreerimise geograafiliste gruppide rakendatavate meetodite puhul enamasti andmeid, mis on pärit võimalikult paljudest seirekohtadest ja mis hõlmavad mitmesse klassi kuuluvaid ökoloogilisi seisundeid, alates väga heast kuni väga halvani. Seepärast on kasutatud ka selliste objektide seireandmeid, mis ei kuulu interkalibreerimisvõrku, kuna viimane sisaldab vaid piiratud arvu väga heas, heas või kesises seisundis objekte.

    (9)

    Komisjon on saanud interkalibreerimise tulemusi mitme sellise bioloogilise kvaliteedielemendi kohta, mis kuuluvad ökoloogilise seisundi määratlusse. Teatavatel juhtudel on tulemusi esitatud ainult mõne asjaomaste bioloogiliste elementide parameetri kohta või ainult mõne interkalibreerimise geograafilisse gruppi kuuluva liikmesriigi kohta. Seetõttu leiab komisjon, et neil juhtudel ei ole tagatud andmete võrreldavust. Seepärast on võimalik, et täiendavate interkalibreerimise tulemuste kohta võetakse tulevikus vastu otsus, kui liikmesriigid on esitanud asjakohase teabe kooskõlas direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punktiga 1.4.1.

    (10)

    Interkalibreerimise olemasolevad tulemused tuleb vastu võtta õigeaegselt, et neid saaks arvesse võtta esimeste vesikonna veemajanduskavade ja meetmeprogrammide väljatöötamisel vastavalt direktiivi 2000/60/EÜ artiklitele 11 ja 13.

    (11)

    Interkalibreerimise tulemusel peaksid liikmesriikide klassifitseerimissüsteemide puhul kasutatavate ökoloogilise seisundi klassipiiride ökoloogilise kvaliteedisuhte väärtused väljendama samaväärset ökoloogilist seisundit. Erinevused sama bioloogilise kvaliteedielemendi väärtuste vahel tekivad siseriiklike meetodite vaheliste erinevuste tõttu. Lisaks sellele ei saa arvutusmeetodite vaheliste erinevuste ja muude põhjuste tõttu võrrelda ökoloogilise kvaliteedisuhte väärtuseid erinevate bioloogiliste kvaliteedielementide vahel.

    (12)

    Sellised parameetrid, nagu klorofüll a sisaldus, fütoplanktoni biomaht, tsüanobakterite osakaal või makrovetikate ja katteseemnetaimede sügavuse ulatus, ei hõlma kõiki bioloogilisi kvaliteedielemente. Andmete kättesaadavuse ja hindamismeetodite olemasolu tõttu on nad aga järvede ja rannikuvee käimasoleva interkalibreerimise üheks aluseks. Kõnealuste parameetrite väärtused on liikmesriikide vahel otse võrreldavad, tingimusel et arvesse on võetud proovivõtu- ja analüüsimeetodite vahelisi erinevusi. Nimetatud põhjustel tuleks käesoleva otsuse lisas esitatud interkalibreerimise tulemuste hulka lisada lisaks ökoloogilise kvaliteedi suhtele ka kõnealuste parameetrite absoluutväärtused.

    (13)

    Kõnealused tulemused peaksid viitama ökoloogilisele seisundile. Kui interkalibreeritud tüüpidele vastavad veekogud loetakse vastavalt direktiivi 2000/60/EÜ artikli 4 lõikele 3 tugevasti muudetud veekogudeks, võib käesoleva otsuse lisas esitatud tulemusi kasutada kõnealuste veekogude hea ökoloogilise potentsiaali väljaselgitamiseks, võttes arvesse nende füüsilisi muudatusi ja sellega seotud veekasutust vastavalt direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punktis 1.2.5 sätestatud normmääratlustele.

    (14)

    Direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punkti 1.4.1 alapunktis iii on sätestatud, et liikmesriigid peavad interkalibreerimise tulemused siseriiklikesse klassifitseerimissüsteemidesse üle kandma, et määrata kõnealuste riikide kõikide pinnaveekogutüüpide puhul kindlaks väga hea ja hea seisundi vahelise piiri väärtus ning hea ja kesise seisundi vahelise piiri väärtus. Interkalibreerimise tulemuste kohaldamise toetamiseks on koostatud kõnealuste tulemuste siseriiklikesse klassifitseerimissüsteemidesse ülekandmise ja võrdlustingimuste tuletamise suunised.

    (15)

    Teave, mis tehakse kättesaadavaks direktiivi 2000/60/EÜ artiklis 8 sätestatud seireprogrammide rakendamise kaudu, ning valgalapiirkonna tunnuste ülevaatamine ja ajakohastamine, mis on sätestatud direktiivi 2000/60/EÜ artiklis 5, võivad tuua ilmsiks uusi asjaolusid, mille tulemusel võidakse kohandada liikmesriikide seire- ja klassifitseerimissüsteemide saavutatud teaduslikke ja tehnilisi edusamme ning vaadata üle interkalibreerimise tulemusi, et parandada nende kvaliteeti.

    (16)

    Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2000/60/EÜ artikli 21 lõikes 1 osutatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Direktiivi 2000/60/EÜ V lisa punkti 1.4.1 alapunkti iii kohaldamisel kasutavad liikmesriigid seiresüsteemide klassifikatsioonide puhul käesoleva otsuse lisas sätestatud klassipiiride väärtusi.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 30. oktoober 2008

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Stravros DIMAS


    (1)  EÜT L 327, 22.12.2000, lk 1.

    (2)  ELT L 243, 19.9.2005, lk 1.


    LISA

    VEEKOGU KATEGOORIA: jõed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Alpide piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Jõe tunnused

    Valgala

    (km2)

    Kõrgus ja geomorfoloogia

    Aluselisus

    Voolurežiim

    R-A1

    Väikese kuni keskmise suurusega, kalgiveelised mäestikujõed

    10 – 1 000

    800 – 2 500 m (valgala), rahnud ja/või kaljud

    Karedaveeline (kuid mitte väga karedaveeline)

     

    R-A2

    Väikese kuni keskmise suurusega mäestikujõed; liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord

    10 – 1 000

    500 – 1 000 m (valgala suurim kõrgus 3 000 m, keskmine 1 500 m), rahnud

    Lubjavaene (graniit, moondekivimid), keskmise karedusega kuni pehmeveeline

    Liustikuline voolurežiim

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Tüüp R-A1:

    Saksamaa, Austria, Prantsusmaa, Itaalia, Sloveenia

    Tüüp R-A2:

    Austria, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania, Sloveenia

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Tüüp R-A1

    Austria

    Austrias kasutatav jõgede ökoloogilise seisundi hindamise süsteem (Worst case between Multimetric Indices for General Degradation and Saprobic Index)

    0,80

    0,60

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,93

    0,79

    Saksamaa

    PERLODES – Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

    0,80

    0,60

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,97

    0,73

    Sloveenia

    Sloveenias kasutatav selgrootute põhjaloomade hindamise süsteem:

    Multimetric index (Hydromorphology/General degradation), Saprobic Index

    0,80

    0,60

    Tüüp R-A2

    Austria

    Austrias kasutatav jõgede ökoloogilise seisundi hindamise süsteem (Worst case between Multimetric Indices for General Degradation and Saprobic Index)

    0,80

    0,60

    Prantsusmaa (Alpid)

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,93

    0,71

    Prantsusmaa (Püreneed)

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,94

    0,81

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,95

    0,71

    Hispaania

    Iberian BMWP (IBMWP)

    0,83

    0,53

    Bioloogiline kvaliteedielement: põhjataimestik

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Tüüp R-A1

    Austria

    Meetod, mille puhul analüüsitakse kolme moodulit/parameetrit (Trophic Index, Saprobic Index, Reference Species)

    0,87

    0,56

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,86

    0,71

    Saksamaa

    Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

    0,73

    0,54

    Sloveenia

    Meetod, mille puhul analüüsitakse kahte moodulit/parameetrit

    0,80

    0,60

    Tüüp R-A2

    Austria

    Meetod, mille puhul analüüsitakse kolme moodulit/parameetrit (Trophic Index, Saprobic Index, Reference Species)

    0,87

    0,56

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,86

    0,71

    Hispaania

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Lenoir & Coste, 1996)

    0,94

    0,74

    VEEKOGU KATEGOORIA: jõed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Kesk-Euroopa/Baltimaade piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Jõe tunnused

    Valgala

    (km2)

    Kõrgus ja geomorfoloogia

    Aluselisus

    (mg-ekv/l)

    R-C1

    Väikesed madalikujõed, räniliiv

    10 – 100

    Madalikujõed, peamiselt liivane põhi (väikesed liivaosakesed), laius 3–8 m (kõrge vee korral)

    > 0,4

    R-C2

    Väikesed madalikujõed, liivakivi

    10 – 100

    Madalikujõed, kivid, laius 3 – 8 m (kõrge vee korral)

    < 0,4

    R-C3

    Väikesed, keskmisel kõrgusel asuvad jõed, liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord

    10 – 100

    Keskmisel kõrgusel, kivid (graniit), kruusane põhi, laius 2 – 10 m (kõrge vee korral)

    < 0,4

    R-C4

    Keskmised madalikujõed, segatüüpi pealiskord

    100 – 1 000

    Madalikujõed, liivane või kruusane põhi, laius 8 – 25 m (kõrge vee korral)

    > 0,4

    R-C5

    Suured madalikujõed, segatüüpi pealiskord

    1 000 – 10 000

    Madalikujõed, pardkala vöönd, vahelduva voolukiirusega, suurim kõrgus valgalas: 800 m, laius > 25 m (kõrge vee korral)

    > 0,4

    R-C6

    Väikesed kalgiveelised madalikujõed

    10 – 300

    Madalikujõed, kruusane põhi (lubjakivi), laius 3 – 10 m (kõrge vee korral)

    > 2

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Tüüp R-C1:

    Belgia (Flandria), Saksamaa, Taani, Prantsusmaa, Itaalia, Leedu, Madalmaad, Poola, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-C2:

    Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Portugal, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-C3:

    Austria, Belgia (Valloonia), Tšehhi Vabariik, Saksamaa, Poola, Portugal, Hispaania, Rootsi, Prantsusmaa, Läti, Luksemburg, Ühendkuningriik

    Tüüp R-C4:

    Belgia (Flandria), Tšehhi Vabariik, Saksamaa, Taani, Eesti, Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Luksemburg, Madalmaad, Poola, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-C5:

    Tšehhi Vabariik, Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Läti, Leedu, Luksemburg, Madalmaad, Poola, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-C6:

    Taani, Eesti, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Poola, Leedu, Luksemburg, Rootsi, Ühendkuningriik

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriikliku klassifitseerimissüsteemi ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Alljärgnevad tulemused kehtivad kõikide eespool kirjeldatud tüüpide puhul

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Austria

    Austrias kasutatav jõgede ökoloogilise seisundi hindamise süsteem (Worst case between Multimetric Indices for General Degradation and Saprobic Index)

    0,80

    0,60

    Belgia (Flandria)

    Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders (MMIF)

    0,90

    0,70

    Belgia (Valloonia)

    Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) ja Vallooni piirkonna ministeeriumi 2007. aasta „Hea seisundi esialgne määratlus”

    0,97

    0,74

    Taani

    Danish Stream Fauna Index (DSFI)

    1,00

    0,71

    Saksamaa

    PERLODES –Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

    0,80

    0,60

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,94

    0,80

    Iirimaa

    Quality Rating System (Q-value)

    0,85

    0,75

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,96

    0,72

    Luksemburg

    Classification luxembourgeoise DCE, Indice Biologique Global Normalisé (IBGN), Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 07 nr 4, 11. aprill 2007

    0,96

    0,72

    Madalmaad

    KRW-maatlat

    0,80

    0,60

    Poola

    BMWP (BMWP-PL) verified by modified Margalef diversity index

    0,89

    0,68

    Hispaania

    North Spain Multimetric Indices

    0,93

    0,70

    Rootsi

    DJ-index (Dahl & Johnson 2004)

    0,80

    0,60

    Ühendkuningriik

    River Invertebrate Classification Tool (RICT)

    0,97

    0,86

    Bioloogiline kvaliteedielement: põhjataimestik

    Tulemused: interkalibreeritud siseriikliku klassifitseerimissüsteemi ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Austria

    Meetod, mille puhul analüüsitakse kolme moodulit/parameetrit (Trophic Index, Saprobic Index, Reference Species)

    Kõik tüübid, kõrgus < 500 m

    0,70

    0,42

    Kõik tüübid, kõrgus > 500 m

    0,71

    0,42

    Belgia (Flandria)

    Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms (PISIAD)

    Kõik tüübid

    0,80

    0,60

    Belgia (Valloonia)

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) AFNOR norm NF T 90–354 (2000) ja Vallooni piirkonna ministeeriumi 2007. aasta „Hea seisundi esialgne määratlus”

    Kõik liigid

    0,93

    0,68

    Eesti

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    Kõik tüübid

    0,85

    0,70

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    Siseriiklikud tüübid 1, 2 ja 4

    0,93

    0,80

    Siseriiklik tüüp 3

    0,92

    0,77

    Saksamaa

    Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

    R-C1

    0,67

    0,43

    R-C3

    0,67

    0,43

    R-C4

    0,61

    0,43

    R-C5

    0,73

    0,55

    Iirimaa

    Trophic Diatom Index (TDI), uuendatud versioon

    Kõik tüübid

    0,93

    0,78

    Luksemburg

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    Kõik tüübid

    0,85

    0,70

    Madalmaad

    KRW Maatlat

    Kõik tüübid

    0,80

    0,60

    Hispaania

    Diatom multimetric (MDIAT)

    Kõik tüübid

    0,93

    0,70

    Rootsi

    Rootsi hindamismeetodid, Rootsi EPA määrused (NFS 2008:1), koostatud Indice de Polluosensibilité Spécifique’i (IPS) põhjal

    Kõik tüübid

    0,89

    0,74

    Ühendkuningriik

    Diatom Assessment for River Ecological Status (DARES)

    Kõik tüübid

    0,93

    0,78

    VEEKOGU KATEGOORIA: jõed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: ida-kontinentaalne piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Jõe tunnused

    Ökopiirkond

    Valgala

    (km2)

    Kõrgus

    (m)

    Geoloogilised omadused

    Põhi

    R-E1

    Karpaatides: väikese kuni keskmise suurusega, keskmisel kõrgusel asuvad jõed

    10

    10 – 1 000

    500 – 800

    liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord

    kruus ja rahnud

    R-E2

    Tasandikul: keskmised madalikujõed

    11 ja 12

    100 – 1 000

    < 200

    segatüüpi pealiskord

    liiv ja muda

    R-E4

    Tasandikul: keskmised keskmisel kõrgusel asuvad jõed

    11 ja 12

    100 – 1 000

    200 – 500

    segatüüpi pealiskord

    liiv ja kruus

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Tüüp R-E1:

    Tšehhi Vabariik, Ungari, Rumeenia, Slovakkia

    Tüüp R-E2:

    Tšehhi Vabariik, Ungari, Rumeenia, Slovakkia

    Tüüp R-E1:

    Austria, Tšehhi Vabariik, Ungari, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea–kesise piir

    Tüübid R-E1, R-E2 ja R-E4

    Slovakkia

    Slovakkias kasutatav jõgede ökoloogilise seisundi hindamise süsteem

    0,80

    0,60

    Tüüp R-E4:

    Austria

    Austrias kasutatav jõgede ökoloogilise seisundi hindamise süsteem (Worst case between Multimetric Indices for General Degradation and Saprobic Index)

    0,80

    0,60

    VEEKOGU KATEGOORIA: jõed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Vahemere piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Jõe tunnused

    Valgala

    (km2)

    Kõrgus (m)

    Geoloogilised omadused

    Voolurežiim

    R-M1

    Väikesed, keskmisel kõrgusel asuvad Vahemere piirkonna ojad

    10 – 100

    200 – 800

    Segatüüpi pealiskord

    Suur sesoonne muutlikkus

    R-M2

    Väikesed või keskmised Vahemere piirkonna madalikuojad

    10 – 1 000

    < 400

    Segatüüpi pealiskord

    Suur sesoonne muutlikkus

    R-M4

    Väikesed või keskmised Vahemere piirkonna mägiojad

    10 – 1 000

    400 – 1 500

    Ränivaene

    Suur sesoonne muutlikkus

    R-M5

    Väikesed, ajutised madalikujõed

    10 – 100

    < 300

    Segatüüpi pealiskord

    Ajutised

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Tüüp R-M1:

    Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Portugal, Sloveenia, Hispaania

    Tüüp R-M2:

    Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Portugal, Hispaania

    Tüüp R-M4:

    Küpros, Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Hispaania

    Tüüp R-M5:

    Küpros, Itaalia, Portugal, Sloveenia, Hispaania

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    R-M1

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,94

    0,81

    Kreeka

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,95

    0,71

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,97

    0,72

    Portugal

    North Invertebrate Portuguese Index, IPtIN

    0,92

    0,69

    Hispaania

    IBMWP

    0,78

    0,48

    R-M2

    Kreeka

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,94

    0,71

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,94

    0,70

    Portugal

    North Invertebrate Portuguese Index, IPtIN

    0,87

    0,66

    R-M4

    Küpros

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,97

    0,73

    Kreeka

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,96

    0,72

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,94

    0,70

    Hispaania

    IBMWP

    0,83

    0,51

    R-M5

    Itaalia

    STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

    0,97

    0,73

    Portugal

    South Invertebrate Portuguese Index, IPtIS

    0,98

    0,72

    Hispaania

    IBMWP

    0,91

    0,55

    Bioloogiline kvaliteedielement: põhjataimestik

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    R-M1

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,93

    0,80

    Portugal

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,84

    0,62

    Hispaania

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,90

    0,67

    R-M2

    Prantsusmaa

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) ja circular MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14, 28. juuli 2005; muudetud 13. juunil 2007

    0,93

    0,80

    Portugal

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,84

    0,62

    Hispaania

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,93

    0,70

    R-M4

    Hispaania

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,91

    0,68

    R-M5

    Portugal

    European Index (CEE)

    0,85

    0,64

    Hispaania

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,95

    0,71

    VEEKOGU KATEGOORIA: jõed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: põhjapiirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Jõe tunnused

    Valgala (üleminekuvee puhul)

    Kõrgus ja geomorfoloogia

    Aluselisus

    (mg-ekv/l)

    Värvus

    (mg Pt/l)

    R-N1

    Väikesed madalikujõed, liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord, keskmise karedusega vesi

    10–100 km2

    < 200 m või ranniku kõrgeimast punktist allpool

    0,2–1

    < 30

    (Iirimaal < 150)

    R-N3

    Väikesed või keskmised madalikujõed, soostunud valgala

    10 – 1 000 km2

    < 0,2

    > 30

    R-N4

    Keskmised madalikujõed, liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord, keskmise karedusega vesi

    100 – 1 000 km2

    0,2–1

    < 30

    R-N5

    Väikesed keskmisel kõrgusel asuvad jõed, liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord

    10–100 km2

    Madaliku ja mägismaa vahepealsed

    < 0,2

    < 30

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Tüüp R-N1:

    Soome, Iirimaa, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-N3:

    Soome, Iirimaa, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-N4:

    Soome, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp R-N5:

    Soome, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Alljärgnevad tulemused kehtivad kõikide eespool kirjeldatud tüüpide puhul.

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Soome

    Meetod, mille puhul analüüsitakse mitut parameetrit, esimene versioon

    0,80

    0,60

    Iirimaa

    Quality Rating System (Q-value)

    0,85

    0,75

    Norra

    Average Score per Taxon (ASPT)

    0,99

    0,87

    Rootsi

    DJ-index (Dahl & Johnson 2004)

    0,80

    0,60

    Ühendkuningriik

    River Invertebrate Classification Tool (RICT)

    0,97

    0,86

    Bioloogiline kvaliteedielement: põhjataimestik

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted.

    Alljärgnevad tulemused kehtivad kõikide eespool kirjeldatud tüüpide puhul

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Soome

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

    0,91

    0,80

    Iirimaa

    Trophic Diatom Index (TDI), uuendatud versioon

    0,93

    0,78

    Rootsi

    Rootsi hindamismeetodid, Rootsi EPA määrused (NFS 2008:1), koostatud Indice de Polluosensibilité Spécifique’i (IPS) põhjal

    0,89

    0,74

    Ühendkuningriik

    Diatom Assessment for River Ecological Status (DARES)

    0,93

    0,78

    VEEKOGU KATEGOORIA: järved

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Atlandi piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Järve tunnused

    Kõrgus

    (m merepinnast)

    Keskmine sügavus

    (m)

    Aluselisus

    (mg-ekv/l)

    LA1/2

    Väikesed ja suured, madalad ja kalgiveelised madalikujärved

    < 200

    3–15

    > 1

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Iirimaa ja Ühendkuningriik

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi (klorofüll a)

    Tulemused: Ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad kasvuperioodi keskmisi väärtusi ja kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul.

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Klorofüll a kontsentratsioon (μg/l)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    LA1/2

    0,55

    0,32

    4,6—7,0

    8,0—12,0

    VEEKOGU KATEGOORIA: järved

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Alpide piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Järve tunnused

    Kõrgus

    (m merepinnast)

    Keskmine sügavus

    (m)

    Aluselisus

    (mg-ekv/l)

    Järve suurus

    (km2)

    L-AL3

    Suured, madalal või keskmisel kõrgusel asuvad järved, keskmise karedusega kuni kareda veega (Alpide mõju)

    50–800

    > 15

    > 1

    > 0,5

    L-AL4

    Suured, keskmisel kõrgusel asuvad järved, keskmise karedusega kuni kareda veega (Alpide mõju)

    200–800

    3–15

    > 1

    > 0,5

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüübid L-AL3 ja L-AL4:

    Austria, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Sloveenia

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameetrid näitavad biomassi

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad aastaseid keskmisi väärtusi ja kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul. Liikmesriigid võivad kasutada klorofüll a, kogu biomahu või mõlemat nimetatud parameetrit.

    Klorofüll a

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Klorofüll a kontsentratsioon (μg/l)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    L-AL3

    0,70

    0,40

    2,1—2,7

    3,8—4,7

    L-AL4

    0,75

    0,41

    3,6—4,4

    6,6—8,0


    Kogu biomaht

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Kogu biomaht (mm3/l)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    L-AL3

    0,60

    0,25

    0,3—0,5

    0,8—1,2

    L-AL4

    0,64

    0,26

    0,8—1,1

    1,9—2,7

    Fütoplankton: parameetrid näitavad taksonoomilist koostist ja rohkust

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklikud parameetrid

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Klassipiirid

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Austria

    Sloveenia

    Brettum index

    L-AL3

    0,94

    0,83

    4,12—4,34

    3,64—3,83

    L-AL4

    0,94

    0,81

    3,69—3,87

    3,20—3,34

    Saksamaa

    PTSI (Phytoplankton Taxa Lake Index)

    L-AL3

    0,60

    0,43

    1,25

    1,75

    L-AL4

    0,71

    0,56

    1,75

    2,25

    Itaalia

    PTIot (Phytoplankton Taxa Index)

    L-AL 3 (keskmine sügavus < 100 m)

    0,95

    0,89

    3,43

    3,22

    L-AL4

    0,95

    0,85

    3,37

    3,01

    PTIspecies (Phytoplankton Taxa Index)

    L-AL 3 (keskmine sügavus > 100 m)

    0,93

    0,82

    4,00

    3,50

    Bioloogiline kvaliteedielement: makrofüüdid

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Austria

    Tüübid L-AL3 ja L-AL4

    Austrias kasutatav makrofüütide hindamise süsteem: Austrian Index Macrophytes for Lakes (AIM for Lakes), moodul 1

    0,80

    0,60

    Saksamaa

    Tüüp L-AL3

    Saksamaal kasutatav makrofüütide ja põhjataimestiku hindamise süsteem: moodul 1

    0,78

    0,51

    Saksamaa

    Tüüp L-AL4

    Saksamaal kasutatav makrofüütide ja põhjataimestiku hindamise süsteem: moodulid 1 ja 2

    0,71

    0,47

    VEEKOGU KATEGOORIA: järved

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Kesk-Euroopa/Baltimaade piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Järve tunnused

    Kõrgus (m merepinnast)

    Keskmine sügavus (m)

    Aluselisus (mg-ekv/l)

    Hüdroloogiline viibeaeg (aastates)

    L-CB1

    Madalad kalgiveelised madalikujärved

    < 200

    3–15

    > 1

    1–10

    L-CB2

    Väga madalad kalgiveelised madalikujärved

    < 200

    < 3

    > 1

    0,1–1

    L-CB3

    Väikesed madalad madalikujärved, liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord (keskmise karedusega vesi)

    < 200

    3–15

    0,2–1

    1–10

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüübid L-CB1 ja L-CB2:

    Belgia, Saksamaa, Taani, Eesti, Prantsusmaa, Leedu, Läti, Madalmaad, Poola, Ühendkuningriik

    Tüüp L-CB3:

    Belgia, Taani, Eesti, Prantsusmaa, Läti, Poola

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad kasvuperioodi keskmisi väärtusi ja kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul.

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Klorofüll a kontsentratsioon (μg/l)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    L-CB1

    0,55

    0,32

    4,6—7,0

    8,0—12,0

    L-CB2

    0,63

    0,30

    9,9—11,7

    21,0—25,0

    L-CB3

    0,57

    0,31

    4,3—6,5

    8,0—12,0

    Bioloogiline kvaliteedielement: makrofüüdid

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Alljärgnevad tulemused kehtivad tüüpide LCB1 ja LCB2 puhul.

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Belgia

    Flaamimaal kasutatav makrofüütide hindamise süsteem

    0,80

    0,60

    Saksamaa

    Saksamaal kasutatav makrofüütide hindamise süsteem: võrdlusindeks

    0,75

    0,50

    Eesti

    Eestis kasutatav makrofüütide hindamise süsteem

    0,80

    0,60

    Läti

    Lätis kasutatav makrofüütide hindamise süsteem

    0,80

    0,60

    Madalmaad

    Hollandis kasutatav makrofüütide hindamise süsteem (KRW Maatlat)

    0,80

    0,60

    Ühendkuningriik

    Ühendkuningriigis kasutatav makrofüütide hindamise süsteem LEAFPACS

    0,80

    0,60

    VEEKOGU KATEGOORIA: järved

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Vahemere piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Järve tunnused

    Kõrgus merepinnast

    (m)

    Keskmine sademete hulk aastas (mm) ja temperatuur ( oC)

    Keskmine sügavus

    (m)

    Aluselisus

    (mg-ekv/l)

    Järve suurus

    (km2)

    L-M5/7

    Sügavad, suured veehoidlad, liivakivi- ja/või graniidirikas pealiskord, niisked alad, valgala < 20 000 km2

    0–800

    > 800 või < 15

    > 15

    < 1

    > 0,5

    L-M8

    Sügavad, suured, kalgiveelised veehoidlad, valgala < 20 000 km2

    0–800

    > 15

    > 1

    > 0,5

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüüp L-M5/7:

    Kreeka, Prantsusmaa, Portugal, Hispaania, Rumeenia

    Tüüp L-M8:

    Küpros, Kreeka, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania, Rumeenia

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameetrid näitavad biomassi

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad suveperioodide keskmisi väärtusi ja valgusrohke vööndi sügavust ning kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul. Liikmesriigid võivad kasutada klorofüll a parameetrit, kogu biomahu parameetrit või mõlemat nimetatut.

    Klorofüll a

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Klorofüll a kontsentratsioon (μg/l)

    Hea-kesise piir

    Hea-kesise piir

    L-M5/7

    0,21

    6,7—9,5

    L-M8

    0,43

    4,2—6,0


    Kogu biomaht

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Kogu biomaht (mm3/l)

    Hea-kesise piir

    Hea-kesise piir

    L-M5/7

    0,19

    1,9

    L-M8

    0,36

    2,1

    Fütoplankton: parameetrid näitavad taksonoomilist koostist ja rohkust

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad suveperioodide keskmisi väärtusi ja eufootilist sügavust ning kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul. Liikmesriigid peavad kasutama vähemalt ühte järgmistest interkalibreeritud parameetritest: tsüanobakterite protsentuaalne osakaal, Kataloonia indeks, Vahemere PTI indeks.

    Tsüanobakterite protsentuaalne osakaal

    Tüüp ja riik

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Tsüanobakterite osakaal protsentides

    Hea-kesise piir

    Hea-kesise piir

    Tüüp L-M5/7

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,91

    9,2

    Tüüp L-M8

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,72

    28,5

    Ökoloogilise kvaliteedisuhte arvutamisel on kasutatud järgmist valemit: EQR = (100 – piiri väärtus)/(100 – kontrollväärtus).

    Kataloonia indeks

    Tüüp ja riik

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Kataloonia indeks

    Hea-kesise piir

    Hea-kesise piir

    Tüüp L-M5/7

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,97

    10,6

    Tüüp L-M8

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,98

    7,7

    Ökoloogilise kvaliteedisuhte arvutamisel on kasutatud järgmist valemit: EQR = (400 – piiri väärtus)/(400 – kontrollväärtus).

    Vahemere PTI indeks

    Tüüp ja riik

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Vahemere PTI

    Hea-kesise piir

    Hea-kesise piir

    Tüüp L-M5/7

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,75

    2,32

    Tüüp L-M8

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,77

    2,38

    VEEKOGU KATEGOORIA: järved

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: põhjapiirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Järve tunnused

    Kõrgus

    (m merepinnast)

    Keskmine sügavus

    (m)

    Aluselisus

    (mg-ekv/l)

    Värvus

    (mg Pt/l)

    LN1

    Madalad, keskmise kareduse ja heleda veega madalikujärved

    < 200

    3–15

    0,2–1

    < 30

    LN2a

    Madalad, pehme ja heleda veega madalikujärved

    < 200

    3–15

    < 0,2

    < 30

    LN2b

    Sügavad, pehme ja heleda veega madalikujärved

    < 200

    > 15

    < 0,2

    < 30

    LN3a

    Madalad, pehmeveelised madalikujärved, keskmine humiinainete sisaldus

    < 200

    3–15

    < 0,2

    30–90

    LN5

    Madalad, keskmisel kõrgusel asuvad pehme ja heleda veega järved

    200–800

    3–15

    < 0,2

    < 30

    LN6a

    Madalad, keskmisel kõrgusel asuvad pehmeveelised järved, keskmine humiinainete sisaldus

    200–800

    3–15

    < 0,2

    30–90

    LN8a

    Madalad madalikujärved, keskmise karedusega vesi, keskmine humiinainete sisaldus

    < 200

    3–15

    0,2–1

    30–90

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüübid LN1, LN2a, LN3a ja LN8a:

    Iirimaa, Soome, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüübid LN2b, LN5 ja LN6a

    :

    Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad kasvuperioodi keskmisi väärtusi ja kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul.

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Klorofüll a kontsentratsioon (μg/l)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    LN1

    0,50

    0,33

    5,0—7,0

    7,5—10,5

    LN2a

    0,50

    0,29

    3,0—5,0

    5,0—8,5

    LN2b

    0,50

    0,33

    3,0—5,0

    4,5—7,5

    LN3a

    0,50

    0,30

    5,0—7,0

    8,0—12,0

    LN5

    0,50

    0,33

    2,0—4,0

    3,0—6,0

    LN6a

    0,50

    0,33

    4,0—6,0

    6,0—9,0

    LN8a

    0,50

    0,33

    7,0—10,0

    10,5—15,0

    Bioloogiline kvaliteedielement: makrofüüdid

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus (üksnes interkalibreeritud makrofüütide puhul).

    Tüüp

    Järve tunnused

    Aluselisus (mg-ekv/l)

    Värvus (mg Pt/l)

    101

    Pehme, hele vesi

    0,05—0,2

    < 30

    102

    Pehme vesi, suur humiinainete sisaldus

    0,05—0,2

    > 30

    201

    Keskmise karedusega hele vesi

    0,2—1,0

    < 30

    202

    Keskmise karedusega vesi, suur humiinainete sisaldus

    0,2—1,0

    > 30

    301

    Kare, hele vesi

    > 1,0

    < 30

    302

    Kare vesi, suur humiinainete sisaldus

    > 1,0

    > 30

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüübid 101, 102, 201 ja 202:

    Iirimaa, Soome, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp 301

    Iirimaa, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tüüp 302

    Iirimaa, Norra, Rootsi, Ühendkuningriik

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Iirimaa

    Free Macrophyte Index

    Kõik interkalibreeritud tüübid

    0,90

    0,68

    Rootsi

    Macrophyte Trophic index (Ecke)

    Tüüp 101

    0,98

    0,79

    Tüüp 102

    0,98

    0,88

    Tüüp 201

    0,94

    0,83

    Tüüp 202

    0,96

    0,83

    Norra

    Macrophyte Trophic Index (Mjelde)

    Tüüp 101

    0,94

    0,61

    Tüüp 102

    0,96

    0,65

    Tüüp 201

    0,91

    0,72

    Tüüp 202

    0,9

    0,77

    Tüüp 301

    0,92

    0,69

    Ühendkuningriik

    Ühendkuningriigis kasutatav makrofüütide hindamise süsteem LEAFPACS

    Kõik interkalibreeritud tüübid

    0,80

    0,60

    VEEKOGU KATEGOORIA: ranniku- ja siirdeveed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Läänemere piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Soolsus (psu)

    Ranniku avatus

    Sügavus

    Jääkatte kestus (päevade arv)

    Muud tunnused

    CW B0

    0,5–3

    Varjatud

    Madal

    > 150

    Botnia lahe põhjaosa („Northern Quark”)

    CW B2

    3–6

    Varjatud

    Madal

    90–150

    Botnia lahe lõunaosa

    CW B3 a

    3–6

    Varjatud

    Madal

    ~90

    Botnia lahe ala lõunaosast kuni Saaristomere ja Soome lahe lääneosani

    CW B3 b

    3–6

    Avatud

    Madal

    ~90

    CW B12 a

    Eastern Baltic Sea

    5–8

    Varjatud

    Madal

    Liivi laht

    CW B12 b

    Western Baltic Sea

    8–22

    Varjatud

    Madal

    Rootsi lõunarannik ja Läänemere edelaosa avatud rannik Taanis ja Saksamaal

    CW B13

    6–22

    Avatud

    Madal

    Eesti, Läti, Leedu ja Poola ning Taanile kuuluva Bornholmi saare rannik

    CW B 14

    6–22

    Varjatud

    Madal

    Laguunid

    TW B 13

    6–22

    Avatud

    Madal

    Siirdeveed, Leedu ja Poola rannikul

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüübid CWB0, CWB2, CWB3a ja CWB3b:

    Soome, Rootsi

    Tüüp CWB12a

    Eesti

    Tüüp CWB12b

    Saksamaa, Taani, Rootsi

    Tüüp CWB13

    Taani, Eesti, Leedu, Läti, Poola

    Tüüp CWB14

    Taani, Poola

    Tüüp TWB13

    Leedu, Poola

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    CW B0

    Soome

    BBI – Finnish Brackish water Benthic Index

    0,99

    0,59

    Rootsi

    BQI – Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)

    0,77

    0,31

    CW B2

    Soome

    BBI – Finnish Brackish water Benthic Index

    0,95

    0,57

    Rootsi

    BQI – Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)

    0,76

    0,29

    CW B3 a

    Soome

    BBI – Finnish Brackish water Benthic Index

    0,89

    0,53

    Rootsi

    BQI – Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)

    0,76

    0,29

    CW B3 b

    Soome

    BBI – Finnish Brackish water Benthic Index

    0,90

    0,54

    Rootsi

    BQI – Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)

    0,76

    0,29

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi (klorofüll a)

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kajastavad suveperioodi (mai/juuni – september) keskmisi väärtusi

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Parameetri väärtus/ulatus,

    klorofüll a (μg/l)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    CW B0

     

     

     

     

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,76

    0,56

    1,7 (1,5—1,8)

    2,3 (2,0—2,7)

    CW B2

     

     

     

     

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,78

    0,56

    1,8

    2,5 (2,3—2,6)

    CW B3 a

     

     

     

     

    Varjatud, kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,71

    0,49

    2,4 (2,2—2,6)

    3,5 (2,9—4,0)

    CW B3 b

     

     

     

     

    Avatud, kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,81

    0,68

    1,5

    1,8

    CW B 12 a

     

     

     

     

    Läänemere idaosa, soolsus 5–8 psu, kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,82

    0,66

    2,2

    2,7

    CW B 12 b

     

     

     

     

    Läänemere lääneosa, soolsus 8–22 psu, kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,92

    0,63

    1,3 (1,1—1,5)

    1,9

    CW B 13

     

     

     

     

    Taani, Eesti ja Läti

    0,92

    0,75

    1,3

    1,6

    CW B 14

     

     

     

     

    Taani

    0,82

    0,56

    1,1

    1,6

    TW B 13

     

     

     

     

    Kõik kõnealust tüüpi omavad riigid

    0,90

    0,66

    4,2

    5,8

    Bioloogiline kvaliteedielement: katteseemnetaimed

    Katteseemnetaimed: parameeter näitab rohkust (meriheina Zostera marina sügavuspiir)

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Parameetri väärtus/ulatus

    Meriheina Zostera marina sügavuspiir (m)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    CW B 12 b

     

     

     

     

    Taani ja Saksamaa, avatud rannik

    0,90

    0,74

    8,5 (8,0—9,4)

    7 (6,6—7,1)

    VEEKOGU KATEGOORIA: ranniku- ja siirdeveed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Kirde-Atlandi piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Tunnused

    Soolsus (psu),

    loodete ulatus (m),

    sügavus (m)

    Hoovuste kiirus (sõlmedes),

    ranniku avatus

    Segunemine,

    viibeaeg

    NEA1/26a

    Madal avaookean, avatud või varjatud, euhaliinne

    > 30

    Keskmise ulatusega looded 1–5

    < 30

    Keskmise kiirusega 1–3,

    avatud või varjatud

    Täielikult segunenud

    Päevad

    NEA1/26b

    Madalad sisemered, avatud või varjatud, euhaliinsed

    > 30

    Keskmise ulatusega looded 1–5

    < 30

    Keskmise kiirusega 1–3

    Avatud või varjatud

    Täielikult segunenud

    Päevad

    NEA1/26c

    Sisemered, avatud või varjatud, osaliselt kihistunud

    > 30

    Väikese/keskmise ulatusega looded < 1–5

    < 30

    Keskmise kiirusega 1–3

    Avatud või varjatud

    Osaliselt kihistunud

    Päevad kuni nädalad

    NEA1/26d

    Skandinaavia poolsaare rannik, avatud või varjatud, madalad veed

    > 30

    Väikese ulatusega looded < 1

    < 30

    Aeglased < 1

    Avatud või poolavatud

    Osaliselt kihistunud

    Päevad kuni nädalad

    NEA1/26e

    Madalad tõusvoolude alad, avatud või varjatud, euhaliinsed

    > 30

    Keskmise ulatusega looded 1–5

    < 30

    Keskmise kiirusega 1–3

    Avatud või varjatud

    Täielikult segunenud

    Päevad

    NEA3/4

    Polühaliinne, avatud või poolavatud (Waddeni mere tüüp)

    Polühaliinne 18–30

    Keskmise ulatusega looded 1–5

    < 30

    Keskmise kiirusega 1–3

    Avatud või poolavatud

    Täielikult segunenud

    Päevad

    NEA7

    Sügavad fjordide süsteemid

    > 30

    Keskmise ulatusega looded 1–5

    > 30

    Aeglased < 1

    Varjatud

    Täielikult segunenud

    Päevad

    NEA8

    Skagerraki loodeosa tüüp, polühaliinne, väikese ulatusega looded, varjatud, madalad veed

    Polühaliinne 18–30

    Väikese ulatusega looded < 1

    < 30

    Aeglased < 1

    Varjatud

    Osaliselt kihistunud

    Päevad kuni nädalad

    NEA9

    Fjordid, mille suudmes on madal põhjalävend, keskosa on väga sügav, põhjakihtide veevahetus on takistatud

    Polühaliinsed 18–30

    Väikese ulatusega looded < 1

    > 30

    Aeglased < 1

    Varjatud

    Osaliselt kihistunud

    Nädalad

    NEA10

    Skagerraki kirdeosa tüüp, polühaliinne, väikese ulatusega looded, avatud, sügav

    Polühaliinne 18–30

    Väikese ulatusega looded < 1

    > 30

    Aeglased < 1

    Avatud

    Osaliselt kihistunud

    Päevad

    NEA11

    Siirdeveed

    Oligohaliinsed 0–35

    Väikese kuni suure ulatusega looded

    < 30

    Muutuv

    Varjatud või poolavatud

    Osaliselt või alaliselt kihistunud,

    päevad kuni nädalad

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Tüüp NEA1/26a:

    Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Norra, Ühendkuningriik

    Tüüp NEA1/26b:

    Belgia, Prantsusmaa, Madalmaad, Ühendkuningriik

    Tüüp NEA1/26c:

    Saksamaa, Taani

    Tüüp NEA1/26d:

    Taani

    Tüüp NEA1/26e:

    Portugal, Hispaania

    Tüüp NEA3/4:

    Saksamaa, Madalmaad

    Tüüp NEA7:

    Norra, Ühendkuningriik

    Tüüp NEA8:

    Taani, Norra, Rootsi

    Tüüp NEA9:

    Norra, Rootsi

    Tüüp NEA10:

    Norra, Rootsi

    Tüüp NEA11:

    Belgia, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Madalmaad, Portugal, Ühendkuningriik

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tulemused kehtivad üksnes pehmete setetega elupaikade puhul (loodetest mõjutatud muda/liivaalad).

    Tüüp ja riik

    Siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Tüübid NEA1/26, NEA 3/4 ja NEA 7 (näitajad viitavad peamiselt orgaanilisele ja toksilisele reostusele pehmete setetega elupaikades)

    Taani

    DKI

    0,67

    0,53

    Prantsusmaa

    M-AMBI

    0,77

    0,53

    Saksamaa

    M-AMBI

    0,85

    0,70

    Iirimaa

    IQI

    0,75

    0,64

    Norra

    NQI

    0,92

    0,81

    Portugal

    P-BAT

    0,79

    0,58

    Hispaania

    M-AMBI

    0,77

    0,53

    Ühendkuningriik

    IQI

    0,75

    0,64

    Tüübid NEA1/26 ja NEA3/4 (indeks viitab mitmele koormusele mitmes elupaigas)

    Belgia

    BEQI

    0,80

    0,60

    Madalmaad

    BEQI

    0,80

    0,60

    Tüübid NEA8/9/10

    Taani

    DKI

    0,82

    0,63

    Norra

    NQI

    0,92

    0,81

    Rootsi

    BQI

    0,89

    0,68

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi (klorofüll a)

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul. Parameetri väärtuseid väljendatakse mõõtühikuga μg/l (90 % väärtus) ja arvutatakse välja kindlaksmääratud kasvuperioodi (kuus aastat) jooksul. Kõnealused tulemused kehtivad selliste geograafiliste piirkondade puhul, mis kuuluvad tehnilises aruandes kirjeldatud tüüpide alla.

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väärtused (μg/l, 90 %)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    NEA1/26a

    0,67

    0,33

    1–5

    2–10

    NEA1/26b

    0,67

    0,44

    6–10

    9–15

    NEA1/26c

    0,67

    0,44

    5

    7,5

    NEA1/26d

    0,67

    0,50

    3

    4

    NEA1/26e

    0,67

    0,44

    6–8

    9–12

    NEA8

    0,67

    0,33

    1,5

    3

    NEA9

    0,67

    0,33

    2,5

    5

    NEA10

    0,67

    0,33

    3

    6

    Fütoplankton: parameeter näitab liigilist koostist (õitsemist)

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik parameeter

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väärtused (üksikute taksonite läviväärtusi ületavate lugemite %)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    NEA1/26a/b, NEA3/4

    Belgia

     

     

     

     

     

    Saksamaa

     

     

     

     

     

    Madalmaad

     

     

     

     

     

    Ühendkuningriik

    Phaeocystise’e õitsemine

    0,92

    0,49

    9

    17

    NEA1/26a/b

    Hispaania

     

     

     

     

     

    Prantsusmaa

     

     

     

     

     

    Iirimaa

     

     

     

     

     

    Ühendkuningriik

    Taksonite rakkude arv

    0,84

    0,43

    20

    39

    NEA1/26e

    Portugal

     

     

     

     

     

    Hispaania

    Taksonite rakkude arv

    0,83

    0,51

    30

    49

    Bioloogiline kvaliteedielement: makrovetikad

    Makrovetikad: parameeter näitab koostist

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik parameeter

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    NEA1/26

    Iirimaa

    Rocky Shore Reduced Species List Multimetric System

    0,80

    0,60

    Norra

    Rocky Shore Reduced Species List Multimetric System

    0,80

    0,60

    Ühendkuningriik

    Rocky Shore Reduced Species List Multimetric System

    0,80

    0,60

    Hispaania

    Meetod, mille puhul analüüsitakse mitut parameetrit: CFR

    0,81

    0,57

    Portugal

    Meetod, mille puhul analüüsitakse mitut parameetrit: MarMAT

    0,82

    0,64

    Iirimaa

    Ühendkuningriik

    Opportunistic Macroalgae Multimetric System

    0,80

    0,60

    NEA8/9/10

    Norra

    Rootsi

    Subtidal Algae (Depth Limit of macroalgal Species)

    0,81

    0,61

    Bioloogiline kvaliteedielement: katteseemnetaimed

    Katteseemnetaimed: parameeter näitab liigilist koostist ja rohkust

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Tüüp ja riik

    Interkalibreeritud siseriiklik parameeter

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Parameetri väärtused (1)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    NEA1/26, NEA 3/4, NEA11

    Iirimaa

    Madalmaad

    Ühendkuningriik

    Intertidal Seagrass Abundance (density) and Species Composition Multimetric

    0,90

    0,70

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    NEA1/26, NEA3/4

    Saksamaa

    Iirimaa

    Madalmaad

    Ühendkuningriik

    Intertidal Seagrass (Area: Acreage/bed extent)

    0,90

    0,70

    10

    30

    VEEKOGU KATEGOORIA: ranniku- ja siirdeveed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Vahemere piirkond

    Tulemused kehtivad üksnes rannikuvete puhul.

    Tüpoloogia on välja arendatud üksnes spetsiifiliste kvaliteedielementide jaoks (vt allpool).

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Alljärgnevad tulemused kehtivad üksnes pehmete setete puhul.

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Küpros

    Bentix

    0,75

    0,58

    Kreeka

    Bentix

    0,75

    0,58

    Sloveenia

    M-AMBI

    0,83

    0,62

    Hispaania

    MEDOCC index

    0,73

    0,47

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus (üksnes fütoplanktoni puhul)

    Tüüp

    Tunnused

    Tihedus (kg/m3)

    Aastane keskmine soolsus (psu)

    I tüüp

    Suur magevee mõju

    < 25

    < 34,5

    IIA tüüp

    Keskmine magevee mõju (kontinendi mõju)

    25–27

    34,5—37,5

    IIIW tüüp

    Mandri rannik, puudub magevee mõju (Vahemere lääneosa)

    > 27

    > 37,5

    IIIE tüüp

    Puudub magevee mõju (Vahemere idaosa)

    > 27

    > 37,5

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe

    Tüüp I:

    Prantsusmaa, Itaalia

    Tüüp IIA:

    Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia, Sloveenia

    Tüüp IIIW:

    Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia

    Tüüp IIIE:

    Kreeka, Küpros

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi (klorofüll a)

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Alljärgnevad tulemused kehtivad kõikide kõnealust tüüpi omavate riikide puhul. Parameetri väärtuseid väljendatakse mõõtühikuga μg/l klorofüll a-d (90 % väärtus) ja arvutatakse välja aasta jooksul (vähemalt viieaastase ajavahemiku piires). Kõnealused tulemused kehtivad selliste geograafiliste piirkondade puhul, mis kuuluvad tehnilises aruandes kirjeldatud tüüpide alla.

    Tüüp

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väärtused (μg/l, 90 %)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    IIA tüüp

    0,80

    0,53

    2,4

    3,6

    IIIW tüüp

    0,80

    0,50

    1,1

    1,8

    IIIE tüüp

    0,80

    0,20

    0,1

    0,4

    Bioloogiline kvaliteedielement: makrovetikad

    Tulemused: siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Alljärgnevad tulemused kehtivad infralitoraali ülemise vööndi puhul (sügavus 3,5–0,2 m) kivisel rannikul.

    Riik

    Interkalibreeritud siseriiklik klassifitseerimissüsteem

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Küpros

    EEI – Ecological Evaluation Index

    0,75

    0,50

    Prantsusmaa

    CARLIT – Cartography of Littoral and upper-sublittoral rocky-shore communities

    0,75

    0,60

    Kreeka

    EEI – Ecological Evaluation Index

    0,75

    0,50

    Sloveenia

    EEI – Ecological Evaluation Index

    0,75

    0,50

    Hispaania

    CARLIT-BENTHOS

    0,75

    0,60

    VEEKOGU KATEGOORIA: ranniku- ja siirdeveed

    INTERKALIBREERIMISE GEOGRAAFILINE GRUPP: Musta mere piirkond

    Interkalibreeritud tüüpide kirjeldus

    Tüüp

    Tunnused

    CW-BL1

    Mesohaliinne, väikese ulatusega looded (< 1 m), madal (< 30 m), poolavatud, segatüüpi põhi

    Riigid, mis omavad kõnealuseid interkalibreeritud tüüpe:

    Bulgaaria ja Rumeenia

    TULEMUSED

    Bioloogiline kvaliteedielement: fütoplankton

    Fütoplankton: parameeter näitab biomassi

    Tulemused: ökoloogiline kvaliteedisuhe ja parameetri väärtused

    Hooaeg

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Biomassi väärtused (mg/m3)

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Talv

    0,93

    0,78

    1 770

    3 420

    Kevad

    0,93

    0,78

    3 515

    5 690

    Suvi

    0,93

    0,78

    1 281

    2 526

    Sügis

    0,93

    0,78

    1 840

    3 640

    Bioloogiline kvaliteedielement: selgrootud põhjaloomad

    Tulemused: interkalibreeritud siseriiklike klassifitseerimissüsteemide ökoloogilised kvaliteedisuhted

    Liikmesriigid peavad kasutama vähemalt ühte järgmistest interkalibreeritud parameetritest: Shannoni taksonierisus H’, AMBI, M-AMBI

    Interkalibreeritud siseriiklikud parameetrid

    Ökoloogiline kvaliteedisuhe

    Väga hea – hea piir

    Hea-kesise piir

    Shannoni taksonierisus H’

    0,89

    0,69

    AMBI

    0,83

    0,53

    M-AMBI

    0,85

    0,55


    (1)  Loodetevööndi mererohu väärtused on väljendatud mererohu kao ulatusena (protsentides) võrdluspiirkonnas.


    Top