Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0344

    2005/344/EÜ: Komisjoni otsus, 23. märts 2005, millega kehtestatakse universaalpuhastusvahenditele ja sanitaarsõlmede puhastusvahenditele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (teatavaks tehtud numbri K(2005) 1028 all)EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 115, 4.5.2005, p. 42–68 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/06/2011; kehtetuks tunnistatud 32011D0383

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/344/oj

    4.5.2005   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 115/42


    KOMISJONI OTSUS,

    23. märts 2005,

    millega kehtestatakse universaalpuhastusvahenditele ja sanitaarsõlmede puhastusvahenditele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid

    (teatavaks tehtud numbri K(2005) 1028 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2005/344/EÜ)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta (1) , eriti selle artikli 6 lõike 1 teist lõiku,

    olles nõu pidanud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoniga

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruse (EÜ) nr 1980/2000 kohaselt võib ühenduse ökomärgise anda tootele, mille omadused võimaldavad sellel märkimisväärselt mõjutada kõige tähtsamate keskkonnaaspektide parandamist.

    (2)

    Määruses (EÜ) nr 1980/2000 on sätestatud, et ökomärgise andmise erikriteeriumid, mis koostatakse Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni väljatöötatud kriteeriumide alusel, kehtestatakse tooterühmade kaupa.

    (3)

    Kõnealuses määruses sätestatakse veel, et ökomärgise kriteeriumide, samuti hindamis- ja kontrollinõuetega seotud kriteeriumide läbivaatamine peab toimuma aegsasti enne kõnealuse tooterühma kriteeriumide kehtivusaja lõppu.

    (4)

    Arvestades teaduse ja turu arengut, on asjakohane muuta ökokriteeriumid, mis kehtestati komisjoni 27. juuni 2001. aasta otsusega 2001/523/EÜ, millega kehtestatakse universaalpuhastusvahenditele ja sanitaarsõlmede puhastusvahenditele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (2).

    (5)

    Lisaks sellele tuleb muuta kõnealuses otsuses sätestatud tooterühma määratlus, et täpsustada, et pesuvahendeid akende tavapäraseks pesemiseks tuleb käsitleda pigem universaalpuhastusvahenditena kui kindlaks otstarbeks mõeldud puhastusvahenditena.

    (6)

    Selguse huvides tuleb otsus 2001/523/EÜ seetõttu asendada.

    (7)

    Muudetud ökoloogiliste kriteeriumide kehtivusaeg oleks neli aastat.

    (8)

    On asjakohane võimaldada kuni kaheteistkümnekuune üleminekuperioodi taotluse esitanud isikutele, kelle toodetele on antud ökomärgis enne käesoleva otsuse teatavaks-tegemist või isikutele, kes on esitanud taotluse ökomärgise saamise kohta enne kõnealust kuupäeva, selleks et taotlejatele jääks piisavalt aega oma toodete viimiseks kooskõlla ülevaadatud kriteeriumide ja nõuetega.

    (9)

    Käesolevas otsuses ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Tooterühm “universaalpuhastusvahendid ja sanitaarsõlmede puhastusvahendid” peavad koosnema järgmisest kahest alarühmast:

    a)

    universaalpuhastusvahendid, mis hõlmavad põrandate, seinte, lagede, akende ja muude püsipindade tavapäraseks pesemiseks mõeldud vahendeid, mida enne kasutamist lahustatakse või lahjendatakse vees. Universaalpuhastusvahendite veesisaldus peab olema ≤ 90 % (v/v);

    b)

    aknapesuvahendid, mis hõlmavad akende tavapäraseks pesemiseks mõeldud universaalpuhastusvahendeid, mida enne kasutamist lahjendatakse vees või mida kasutatakse lahjendamata kujul. Kõikide aknapuhastusvahendite veesisaldus peab olema ≤ 95 % (v/v);

    c)

    sanitaarsõlmede puhastusvahendid, mis hõlmavad sanitaarsõlmedes nagu pesuruumid, vannitoad, duširuumid, tualetid ja köögid mustuse ja/või setete tavapäraseks eemaldamiseks, sealhulgas küürimise teel, mõeldud pesuvahendeid. Kõikide sanitaarsõlmede puhastusvahendite veesisaldus peab olema ≤ 90 % (v/v).

    Esimese lõike punktis c määratletud alarühm ei tohi hõlmata:

    a)

    tualeti loputamise korral automaatselt kasutatavaid tooteid nagu isedoseeruvad tooted, sealhulgas tualetivärskendusvahendid;

    b)

    loputuskastis kasutatavaid tooteid;

    c)

    tooteid, mille puhastustoime seisneb üksnes kaltsiumkarbonaadi (katlakivi) eemaldamises;

    d)

    desinfitseerimisvahendeid.

    Tooterühm ei tohi hõlmata konkreetsemateks otstarveteks mõeldud puhastusvahendeid nagu ahjupesuvahendeid, põrandakoorimisvahendeid, poleerimisvahendeid, kanalisatsioonipuhastusvahendeid jne.

    Tooterühm hõlmab tooteid, mida võidakse kasutada nii eratarbeks kui kutsetegevuses.

    Artikkel 2

    Ökomärgise saamiseks määruse (EÜ) nr 1980/2000 kohaselt peab universaalpuhastusvahend või sanitaarsõlmede puhastusvahend kuuluma tooterühma “universaalpuhastusvahendid ja sanitaarsõlmede puhastusvahendid” ning vastama käesoleva otsuse lisas sätestatud ökokriteeriumidele.

    Artikkel 3

    Tooterühma “universaalpuhastusvahendid ja sanitaarsõlmede puhastusvahendid” ökokriteeriumid, samuti nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad kuni 2008. aasta 31. detsembrini.

    Artikkel 4

    Haldusotstarbel omistatakse tooterühmale “universaalpuhastusvahendid ja sanitaarsõlmede puhastusvahendid” kood “020”.

    Artikkel 5

    Otsus 2001/523/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

    Artikkel 6

    Ökomärgist, mis on antud enne käesoleva otsuse teatavaks tegemist toodetele, mis kuuluvad tooterühma “universaalpuhastusvahendid ja sanitaarsõlmede puhastusvahendid”, võib kasutada kuni 2006. aasta 31. märtsini.

    Kui taotlus ökomärgise saamise kohta toodetele, mis kuuluvad tooterühma “universaalpuhastusvahendid ja sanitaarsõlmede puhastusvahendid” on esitatud enne käesoleva otsuse teatavaks tegemist, võidakse neile toodetele anda ökomärgis vastavalt otsuses 2001/523/EÜ sätestatud tingimustele. Sellisel juhul võib kõnealust ökomärgist kasutada 2006. aasta 31. märtsini.

    Artikkel 7

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 23. märts 2005

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Stavros DIMAS


    (1)  EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

    (2)  EÜT L 189, 11.7.2001, lk 25.


    LISA

    RAAMSÄTTED

    Ökomärgise saamiseks peab universaalpuhastusvahend või sanitaarsõlmede puhastusvahend (edaspidi “toode”) kuuluma tooterühma, nagu see on määratletud artiklis 1, ning vastama käesolevas lisas sätestatud kriteeriumidele.

    Kriteeriumide eesmärgid

    Käesolevate kriteeriumide eesmärk on aidata kaasa:

    tooterühma kuuluvate toodete keskkonnamõju vähendamisele, piirates kahjulike koostisainete sisaldust neis, vähendades neis kasutatava pesuaine kogust ning vähendades pakendijäätmete hulka,

    ohtlike ainete kasutamisega seoses keskkonnale või inimeste tervisele avalduvate ohtude vähendamisele või tõkestamisele,

    sellise teabe levimisele, mis aitab tarbijal kasutada toodet tõhusalt ja vähima keskkonnamõjuga.

    Kriteeriumid on kehtestatud nii, et ökomärgis antakse eelistatavalt väikese keskkonnamõjuga universaalpuhastusvahenditele ja sanitaarsõlmede puhastusvahenditele.

    Hindamis- ja kontrollinõuded

    Üksikasjalikud hindamis- ja kontrollinõuded on esitatud iga kriteeriumi juures.

    Vajadusel võib kasutada ka muid katsemeetodeid kui need, mis on esitatud iga kriteeriumi puhul, tingimusel et taotlust hindav pädev asutus on nende samaväärsust kinnitab.

    Võimaluse korral tehakse katsed EN ISO 17025 nõuetele vastavates või samaväärsetes laboratooriumides.

    Kui katseid ei ole nimetatud või kui neid on nimetatud seoses kontrolli või järelevalvega, peaksid pädevad asutused vajadusel lähtuma taotluse esitaja avaldustest ja tema esitatud dokumentidest ja/või sõltumatutest kontrollidest.

    Vastavalt vajadusele võivad pädevad asutused nõuda täiendavaid tõendusmaterjale ning läbi viia sõltumatuid kontrolle.

    Juhul kui taotlejalt nõutakse kõnealustele kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks avalduste, dokumentide, analüüsi- ja katseprotokollide või muude tõendite esitamist, võivad tõendusmaterjalid pärineda vastavalt vajadusele taotlejalt ja/või tema tarnija(te)lt ja/või nende tarnija(te)lt jne.

    Viidatud koostisained hõlmavad aineid ja valmistisi.

    I lisas on esitatud detergentide koostisainete uuendatud andmebaas (DID loend) seisuga 30. juuni 2004, kuhu on kantud enim kasutatavad detergentide koostisained. DID loendi A-osa kasutatakse toksiliskriitilise lahjendusmäär (CDVtox) arvutamiseks vajalike andmete saamiseks ja pindaktiivsete ainete hindamiseks.

    Vajadusel võib taotleja kasutada detergentide koostisainete andmebaasi edasisi muudetud versioone, kui need tehakse kättesaadavaks.

    Koostisainete puhul, mida ei ole kantud DID loendi A-ossa, rakendab taotleja omal vastutusel I liite B-osas kirjeldatud korda.

    DID loendisse kandmata koostisainete anaeroobse lagunevuse dokumenteerimiseks võib taotleja rakendada II liites kirjeldatud lähenemisviisi.

    Pädevatele asutustele soovitatakse taotluste hindamisel ja käesolevas lisas sätestatud kriteeriumide täitmise kontrollimisel võtta arvesse selliste tunnustatud keskkonnajuhtimissüsteemide nagu EMAS ja ISO 14001 rakendamist (märkus: nende juhtimissüsteemide rakendamine ei ole nõue).

    FUNKTSIONAALÜHIK

    Universaalpuhastusvahendite (edaspidi “kriteeriumide puhul kasutatav”) funktsionaalühik on tootja soovitatav doseerimiskogus grammides ühe liitri seebivee (pesuvee) kohta.

    Akende pesemisvahendite ja sanitaarsõlmede puhastusvahendite funktsionaalühikut ei ole määratletud (kriteeriumid on arvestatud toote 100 grammi kohta).

    ÖKOLOOGILISED KRITEERIUMID

    1.   Mürgine toime veeorganismidele

    Iga koostisaine (i) toksiliskriitiline lahjendusmäär (mürgisus) (CDVtox) arvutatakse välja järgmise valemi abil:

    Image

    kaal (i) on koostisaine kaal (grammides) funktsionaalühiku kohta (universaalpuhastusvahendite puhul) või toote 100 grammi kohta (sanitaarsõlmede puhastusvahendite puhul). DF (i) on lagunevustegur ning TF krooniline (i) on koostisaine toksilisuse tegur (milligrammi/liitri kohta).

    DF ja TF kroonilise puhul tuleb anda A-osas esitatud detergentide koostisainete andmebaasi loendis (DID loendi A-osa) (I liide) olev väärtus. Kui koostisainet DID loendi A-osas ei ole, peab taotleja andma hinnangulise väärtuse, toimides DID loendi B-osas (I liide) kirjeldatud viisil. Kõikide koostisainete CDVtox väärtuste summa on toote CDVtox.

    Universaalpuhastusvahendite puhul ei tohi CDVtox ületada 20 000 l funktsionaalühiku kohta.

    Sanitaarsõlmede puhastusvahendite puhul ei tohi CDVtox ületada 100 000 l toote 100 grammi kohta.

    Akende pesemisvahendite puhul ei tohi CDVtox ületada 5 000 L toote 100 grammi kohta.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele esitatakse toote täpne koostis ja üksikasjalikud toksiliskriitilise lahjendusmäära arvutused, mis näitavad vastavust kõnesolevale kriteeriumile.

    2.   Pindaktiivsete ainete biolagunevus

    a)   Kergesti biolagunev (aeroobsetes tingimustes)

    Iga tootes kasutatav pindaktiivne aine peab olema kergesti biolagunev.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele esitatakse toote täpne koostis ja samuti toime kirjeldus kõikide koostisainete kohta. DID loendi A-osas (I liide) on konkreetse pindaktiivse aine kohta märgitud, kas ta on aeroobsetes tingimustes biolagunev või mitte (pindaktiivsed ained on aeroobsetes tingimustes kergesti biolagunevad, kui nende kohta on tehtud märge “R” biolagunevust aeroobsetes tingimustes kirjeldavasse veergu). Nende pindaktiivsete ainete kohta, mida DID loendis ei ole, tuleb esitada asjakohane teave kirjandus- või muude allikate või katsete põhjal, millest nähtub, et need ained on aeroobsetes tingimustes biolagunevad. Kerget biolagunevust katsetatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määruses (EÜ) nr 648/2004 detergentide kohta (1) osutatud meetoditel. Tegemist on kergesti biolagunevate pindaktiivsete ainetega, kui biolagunduvuse (mineralisatsiooni) tase, mõõdetuna kasutades ühte järgmisest viiest meetodist, on 28 päeva jooksul vähemalt 60 %: CO2 gaasifaasi analüüs (OECD 310), süsinikdioksiidi (CO2) eraldumise modifitseeritud Sturmi katse (OECD 301B; nõukogu direktiivi 67/548/EMÜ (2) V lisa osas C.4-C), suletud pudeli katse (OECD 301D; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osas C.4-E), manomeetriline respiromeetria (OECD 301F; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osas C.4-D) või MITI (I) katse (OECD 301C; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osas C.4-F) või nendega samaväärsetel ISO katsemeetoditel. Sõltuvalt pindaktiivse aine füüsikalistest omadustest võib kergesti biolagunevuse tuvastamiseks kasutada ühte järgmisest meetoditest, kui biolagunevuse tase on 28 päeva jooksul vähemalt 70 %: lahustunud orgaanilise süsiniku DOC kadumine (OECD 301A; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osas C.4-A) või modifitseeritud OECD DOC kadumise sõeluuringut (OECD 301E; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osas C.4-B) või nendega samaväärsetel ISO meetoditel. Lahustunud orgaanilise süsiniku mõõtmisel põhinevate meetodite kasutamist on vaja vastavalt põhjendada, sest kõnealused meetodid võivad anda tulemusi eraldumise ja mitte biolagunevuse kohta. Eelnevat kohandamist ei tohi kasutada katsetes, mis käsitlevad kergesti biolagunevust aeroobsetes tingimustes. Kümnepäevase akna põhimõtet ei kohaldata.

    b)   Biolagunevus anaeroobsetes tingimustes

    Iga tootes kasutatav pindaktiivne aine peab olema anaeroobsetes tingimustes biolagunev.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada toote täpne koostis ja iga koostisaine toime kirjeldus. DID loendi A-osas (I liide) on konkreetse pindaktiivse aine kohta märgitud, kas ta on anaeroobsetes tingimustes biolagunev või mitte (pindaktiivsed ained on anaeroobsetes tingimustes biolagunevad, kui nende kohta on biolagunevust anaeroobsetes tingimustes kirjeldavasse lahtrisse tehtud märge “Jah”). Nende pindaktiivsete ainete kohta, mida DID loendis ei ole, tuleb esitada asjakohane teave kirjandus- või muude allikate või katsete põhjal, et need ained on anaeroobsetes tingimustes biolagunevad. Aine lagunevust anaeroobsetes tingimustes tuleb testida OECD 311, ISO 11734, ECETOC nr 28 (juuni, 1988) põhjal või muul samaväärsel meetodil, kusjuures aine lagunevuse määr anaeroobsetes tingimustes peab olema vähemalt 60 %. Selle dokumenteerimiseks, et aine 60 %line lagunevuse piirmäär anaeroobsetes tingimustes on saavutatud, võib kasutada ka vastava anaeroobse keskkonna tingimuste modelleerimist (vt II liidet).

    3.   Ohtlikud või mürgised ained või valmistised

    a)   Toote ega ühegi selle koostisse lisatud valmistise koostisesse ei tohi kuuluda järgmised koostisained:

    alküülfenooletoksülaadid (APEO-d) ja nende derivaadid

    EDTA (etüleendiamiintetraatsetaat) ja selle soolad

    NTA (nitrilotriatsetaat)

    muskuse nitro- ja polütsüklilised ühendid nagu näiteks:

    muskusksüleen: 5-tert-butüül-2,4,6-trinitro-m-ksüleen

    muskusambrett: 4-tert-butüül-3-metoksü-2,6-dinitrotolueen

    muskusmoskeen: 1,1,3,3,5-pentametüül-4,6-dinitroindaan

    muskustibetiin: 1-tert-butüül-3,4,5-trimetüül-2,6-dinitrobenseen

    muskusketoon: 4'-tert-butüül-2',6'-dimetüül-3',5'-dinitroatsetofenoon

    HHCB: 1,3,4,6,7,8-heksahüdro-4,6,6,7,8,8-heksametüültsüklopenta(g)-2-bensopüraan

    AHTN: 6-atsetüül-1,1,2,4,4,7-heksametüültetraliin

    Hindamine ja kontroll: taotleja peab esitama avalduse koos tootjapoolse õiendiga, mis sisaldab kasutatud koostisainete nimekirja selle kohta, et toode ei sisalda ühtki eespool loetletud ainet.

    b)   Toote koostisesse ega ühegi sellesse lisatud valmistise koostisesse ei tohi kuuluda selliseid kvaternaarseid ammooniumsooli, mis ei ole kergesti biolagunevad.

    Hindamine ja kontroll: taotleja peab esitama tõendid kõikide kasutatud kvaternaarse ammooniumsoolade biolagunevuse kohta.

    c)   Ei tohi kasutada koostisaineid (aineid ja valmistisi) tootes, mida liigitatakse, koos ühe järgmise hoiatusmärke või mitmest sellisest hoiatusest koosneva liitmärkega, vastavalt direktiivile 67/548/EMÜ koos selle muudatustega või Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 1999/45/EÜ  (3) koos selle muudatustega:

     

    R31 (“Kokkupuutel veega eraldub mürgine gaas”),

     

    R40 (“Osaliselt tõestatud kantserogeenne mõju”),

     

    R45 (“Võib põhjustada vähki”),

     

    R46 (“Võib põhjustada pärilikke geneetilisi kahjustusi”),

     

    R49 (“Võib põhjustada sissehingamisel vähki”),

     

    R68 (“Võimalik pöördumatu toime”),

     

    R50 kuni R53 (“Väga mürgine veeorganismidele” ja “Võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet”),

     

    R51 kuni R53 (“Mürgine veeorganismidele” ja “Võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet”),

     

    R59 (“Ohtlik osoonikihile”),

     

    R60 (“Võib kahjustada sigivust”),

     

    R61 (“Võib kahjustada inimloodet”),

     

    R62 (“Sigivuse kahjustamise oht”),

     

    R63 (“Inimloote kahjustamise oht”),

     

    R64 (“Võib kahjustada imikuid”).

    Erinõuded on kehtestatud toote koostisesse või koostisesse lisatud valmististe koostisesse kuuluvatele biotsiididele (vt järgnevaid kriteeriume biotsiidide kohta).

    Eespool kirjeldatud nõuded kehtivad (aine või valmistise) iga koostisaine kohta, mida on lõpptootes üle 0,01 massiprotsendi. See hõlmab ka iga valmistise iga koostisainet, mida lõpptootes on üle 0,01 massiprotsendi.

    Hindamine ja kontroll: kõikide koostisainete (kas aine või valmististe) kohta tuleb esitada materjaliohutuskaartide koopiad. Taotleja peab esitama avalduse koos tootjapoolse õiendiga koostisainete kohta, mis tõendavad vastavust kõnealuse kriteeriumiga.

    4.   Biotsiidid

    a)

    Tootes võib biotsiide kasutada üksnes säilivuse tagamiseks ning ainult selleks otstarbeks vajalikus koguses. See ei kehti pindaktiivsete ainete kohta, millel võivad samuti olla biotsiididele iseloomulikud omadused.

    Hindamine ja kontroll: kõikide lisatud säilitusainete kohta tuleb esitada materjaliohutuskaartide koopiad koos teabega tootes kasutatud säilitusainete täpse koguse kohta. Tootja või säilitusainete tarnija peavad esitama teabe vajaliku säilitusaine koguse kohta kõnealuses tootes.

    b)

    Keelatud on pakendil või muul moel avaldada või vihjata, et tootel on mikroobivastane toime.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada igale tüüppakendile kantav tekst ja selle kujundus ja/või iga tüüppakendi näidis.

    Toote koostisesse või koostisesse lisatud valmististe koostisesse on lubatud biotsiidid, mida kasutatakse toote säilivuse tagamiseks ning mille kohta kehtivad hoiatusmärked R50 kuni R53 ja R51 kuni R53 vastavalt direktiivile 67/548/EMÜ koos muudatustega või direktiivile 1999/45/EÜ, kuid üksnes juhul, kui nad ei ole potentsiaalselt bioakumuleeruvad. Antud kontekstis loetakse biotsiid potentsiaalselt bioakumuleeruvaks, kui tema log Pow (log oktanooli-vee jaotustegur) ≥ 3.0 (välja arvatud juhul, kui tema katseliselt määratud bioakumulatsiooni tegur ≤ 100).

    Biotsiidide kontsentratsioon lõpptootes ei tohi ületada suurimat lubatud kontsentratsiooni vastavalt nõukogu 27. juuli 1976. aasta direktiivile 76/768/EMÜ liikmesriikides kosmeetikatoodete kohta vastuvõetud õigusaktide ühtlustamise kohta ning selle hilisematele muudatustele.

    Hindamine ja kontroll: kõikide kasutatud biotsiidide kohta tuleb esitada materjaliohutuskaartide koopiad koos tõendusmaterjaliga biotsiidide kontsentratsiooni kohta lõpptootes.

    5.   Värvained

    Kõik tootes sisalduvad värvained peavad olema lubatud vastavalt nõukogu direktiivile 76/768/EMÜ (kosmeetikatoodete kohta) (4) ja selle hilisematele muudatustele ning vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 1994. aasta direktiivile 94/36/EÜ (toiduainetes kasutatavate värvainete kohta) (5) ja selle hilisematele muudatustele või neid tuleb iseloomustada keskkonda mõjutavate omaduste alusel, mis ei sisalda hoiatusmärkeid R50 kuni R53 või R51 kuni R53 vastavalt direktiivile 67/548/EMÜ ja selle muudatustele.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada avaldus selle kohta, et käesoleva kriteeriumi iga osa on täidetud ning samuti kasutatud värvainete täielik loetelu.

    6.   Lõhnaained

    a)

    Tootes ei tohi olla lõhnaaineid, mis sisaldavad muskuse nitro- või polütsüklilisi ühendeid, nagu on osutatud eespool määratletud kriteeriumis 3a.

    b)

    Kõik tootele lõhnana lisatud koostisained peavad olema toodetud ja/või käideldud Rahvusvahelise Lõhnaainete Assotsiatsiooni eeskirja kohaselt.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada avaldus selle kohta, et käesoleva kriteeriumi iga osa on täidetud.

    7.   Ülitundlikkust põhjustavad ained

    Toote kohta ei tohi vastavalt direktiivile 1999/45/EÜ ja selle hilisematele muudatustele kehtida hoiatusmärge R42 (“Võib sissehingamisel põhjustada ülitundlikkust”) ja/või R43 (“Võib nahale sattudes põhjustada ülitundlikkust”).

    Aine või koostisaine kontsentratsioon, mille kohta kehtib hoiatusmärge R42 (“Võib sissehingamisel põhjustada ülitundlikkust”) ja/või R43 (“Võib nahale sattudes põhjustada ülitundlikkust”) vastavalt direktiivile 67/548/EMÜ ja selle hilisematele muudatustele või direktiivile 1999/45/EÜ ja selle hilisematele muudatustele, ei tohi lõpptootes olla üle 0,1 massiprotsendi.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada kõikide koostisainete kohta, mille osas kehtib hoiatusmärge R42 ja/või R43, nende täpne kontsentratsioon koos materjaliohutuskaartide koopiatega.

    8.   Lenduvad orgaanilised ühendid

    Tootes ei tohi olla rohkem kui 10 massiprotsenti lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mille keemispunkt on allpool 150 oC.

    Hindamine ja kontroll: taotleja peab esitama iga orgaanilise lahusti kohta materjaliohutuskaartide koopiad koos üksikasjalike arvutustega kõikide lenduvate orgaaniliste ühendite kohta, mille keemispunkt on allpool 150 oC.

    9.   Fosfor

    Elementaarfosfori üldsisaldus tootes arvutatakse (universaalpuhastusvahendite puhul) funktsionaalühiku või (sanitaarsõlmede puhastusvahendite puhul) toote 100 grammi kohta, arvestades kõiki fosforit sisaldavaid koostisaineid (näiteks fosfaadid ja fosfonaadid).

    Universaalpuhastusvahendite üldfosfori sisaldus (P) ei tohi ületada 0,02 g funktsionaalühiku kohta.

    Sanitaarsõlmede puhastusvahendite üldfosfori sisaldus (P) ei tohi olla rohkem kui 1,0 g toote 100 grammi kohta.

    Koostisained, mida kasutatakse akende pesuvahendites, ei tohi sisaldada fosforit.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele esitatakse toote täpne koostis ja üksikasjalikud arvutused, mis näitavad vastavust kõnesolevale kriteeriumile.

    10.   Pakendile esitatavad nõuded

    a)

    Kasutada ei tohi propellante sisaldavaid pihustatavaid vahendeid.

    b)

    Põhikonteinerites kasutatud plastmaterjalid tuleb märgistada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 1994. aasta direktiivile 94/62/EÜ (6) (pakendite ja pakendijäätmete kohta) või standardi DIN 6120 1. ja 2. osale koostoimes standardi DIN 7728 1. osaga.

    c)

    Kui müügipakend on ringlusse võetud materjalist, peab iga pakendil olev viide sellele olema kooskõlas ISO standardiga nr 14021 (“Ökomärgised ja keskkonnaalased avaldused — oma väited — II tüübi kohased ökomärgised”).

    d)

    Müügipakendit peab olema võimalik hõlpsalt lahutada ühest materjalist koosnevateks osadeks.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele esitatakse andmed pakendi kohta ja/või sellekohane näidis, vastavalt vajadusele, samuti avaldus selle kohta, et käesoleva kriteeriumi iga osa on täidetud.

    KASUTUSKÕLBLIKKUS

    11.   Kasutuskõlblikkus

    Toode peab olema kasutuskõlblik ja vastama tarbijate vajadustele.

    Toote puhastusvõime peab olema võrdne või parem võrreldes tuntud margitoote või tavatootega (vt III liide), mille pädev asutus on heaks kiitnud, samuti parem puhtast veest.

    Universaalpuhastusvahendite ja köögis kasutatavate puhastusvahendite puhul peab olema tõendatud ainult rasva eemaldamise toime. Sanitaarsõlmede puhastusvahendite ja akende pesemisvahendite puhul peavad olema tõendatud nii kaltsiumi kui rasva eemaldamise toime.

    Hindamine ja kontroll: toote toimivuse tõendamiseks tuleb teha kas:

    küllaldane ja põhjendatud laboratoorne test või

    küllaldane ja põhjendatud tarbijatest.

    Mõlemad katsed tuleb läbi viia ja nende kohta aruanne koostada III liites kirjeldatud toimivustesti raames täpselt määratletud parameetrite kohaselt.

    TARBIJA TEAVITAMINE

    12.   Kasutusjuhend

    a)   Doseerimisjuhend

    Iga universaalpuhastusvahendi pakendil peab olema täpne doseerimisjuhend küllaldase suurusega ja nähtaval taustal. Piktogrammi (näiteks üks 5liitrine ämber ja korkide arv koos mahuga milliliitrites) kasutamine on soovituslik, kuid mitte kohustuslik.

    Sanitaarsõlmede puhastusvahendi kontsentraadi pakendil peab olema selgelt viidatud sellele, et toodet on tavaliste (lahjendatud) toodetega võrreldes vaja vaid väikeses koguses.

    Pakendil peab olema järgmine (või sellega samaväärne) tekst:

    “Õigesti doseerides säästate raha ja keskkonda”.

    b)   Märkus toote ohutuse kohta

    Tootel peab olema järgmine (või sellega samaväärne) märkus (nii teksti kui ka sellele vastava piktogrammi kujul) toote ohutuse kohta:

    “Hoida lastele kättesaamatus kohas”

    “Mitte segada teiste puhastusvahenditega”

    “Pihustamisel mitte sisse hingata” (ainult pihustina pakendatud toodete puhul).

    c)   Teave koostisainete kohta ja selle esitamine märgisel

    Kohaldatakse määrust (EÜ) nr 648/2004 detergentide kohta.

    d)   Teave ökomärgise kohta

    Pakendil peab olema järgmine (või sellega samaväärne) tekst:

    “Üksikasjalikum teave ELi ökomärgise veebilehel aadressil: http://europa.eu.int/ecolabel.”

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada toote pakendi näidis koos etiketiga, samuti avaldus selle kohta, et käesoleva kriteeriumi iga osa on täidetud.

    13.   Teave ökomärgisel

    Ökomärgise 2. lahtris peab olema järgmine tekst:

    vähene mõju veeorganismidele

    ohtlike ainete vähene kasutamine

    selge kasutusjuhend.

    14.   Kutsealane väljaõpe

    Koristajate töövahendina kasutatavate detergentide puhul peab tootja, edasimüüja või kolmas isik pakkuma koristajatele väljaõpet või väljaõppematerjale. Need materjalid peavad sisaldama sammhaaval läbitavat juhendit vahendi õige lahjendamise, kasutamise ja kõrvaldamise ning seadmetes kasutamise kohta.

    Hindamine ja kontroll: pädevale asutusele tuleb esitada näidis väljaõppematerjali kohta, mis sisaldab sammhaaval läbitavat juhendit vahendi õige lahjendamise, kasutamise ja kõrvaldamise ning seadmetes kasutamise, samuti kursuste kirjelduse kohta.


    (1)  ELT L 104, 8.4.2004, lk 13.

    (2)  Nõukogu 27. juuni 1967. aasta direktiiv 67/548/EMÜ ohtlike ainete liigitamist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta (EÜT 196, 16.8.1967, lk 1).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 1999. aasta direktiiv 1999/45/EÜ ohtlike preparaatide klassifitseerimist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate liikmesriikide õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta (EÜT L 200, 30.7.1999, lk 1).

    (4)  EÜT L 262, 27.9.1976, lk 169.

    (5)  ELT L 237, 10.9.1994, lk 13.

    (6)  EÜT L 365, 31.12.1994, lk 10.


    I liide

    DID LOEND

    DID loendi A-osas loetletud koostisainete mürgisuse ja lagunevuse väärtuseid tuleb kasutada ökoloogiliste kriteeriumidega vastavuse hindamiseks.

    DID loendi A-osast puuduvate koostisainete mürgisuse ja lagunevuse väärtused tuleb määrata B-osas kirjeldatud korra kohaselt.

    Detergentide koostisainete andmebaas

    seisuga 30.6.2004

    A-osa. Koostisainete loend

     

     

    Äge mürgisus

     

    Krooniline mürgisus

     

    Lagunevus

    DID nr

    Koostisaine nimetus

    LC50/EC50

    SF (äge)

    TF (äge)

    NOEC (1)

    SF (krooniline) (1)

    TF(krooniline)

    DF

    Aeroobne

    Anaeroobne

     

    Anioonaktiivsed ained

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1

    Lineaarsed alküülbenseensulfonaadid 11,5-11,8 (LAS)

    4,1

    1 000

    0,0041

    0,69

    10

    0,069

    0,05

    R

    Ei

    2

    LAS (C 10-13 alküül) trietanoolamiinsool

    4,2

    1 000

    0,0042

    3,4

    100

    0,034

    0,05

    R

    O

    3

    C 14/17 Alküülsulfonaat

    6,7

    5 000

    0,00134

    0,44

    10

    0,044

    0,05

    R

    Ei

    4

    C 8/10 Alküülsulfaat

    132

    5 000

    0,0264

     

     

    0,0264

    0,05

    R

    Jah

    5

    C 12/14 Alküülsulfaat (AS)

    2,8

    1 000

    0,0028

    2

    100

    0,02

    0,05

    R

    Jah

    6

    C 12/18 Alküülsulfaat (AS) (3)

     

     

    0,0149

     

     

    0,027

    0,05

    R

    Jah

    7

    C 16/18 rasvalkoholsulfaat (FAS)

    27

    1 000

    0,027

    1,7

    50

    0,034

    0,05

    R

    Jah

    8

    C 12/15 A 1-3 EO-sulfaat

    4,6

    1 000

    0,0046

    0,1

    10

    0,01

    0,05

    R

    Jah

    9

    C 16/18 A 3-4 EO-sulfaat

    0,57

    10 000

    0,000057

     

     

    0,000057

    0,05

    R

    Jah

    10

    dialküülsulfosuktsinaat

    15,7

    1 000

    0,0157

     

     

    0,0157

    0,5

    I

    Ei

    11

    C 12/14 sulforasvhapete metüülester

    9

    10 000

    0,0009

    0,23

    50

    0,0046

    0,05

    R

    Ei

    12

    C 16/18 Sulforasvhapete metüülester

    0,51

    5 000

    0,000102

    0,2

    50

    0,004

    0,05

    R

    Ei

    13

    C 14/16 α-olefiinsulfonaat

    3,3

    10 000

    0,00033

     

     

    0,00033

    0,05

    R

    Ei

    14

    C 14/18 α-olefiinsulfonaat

    0,5

    5 000

    0,0001

     

     

    0,0001

    0,05

    R

    Ei

    15

    Seep C > 12-22

    22

    1 000

    0,022

    10

    100

    0,1

    0,05

    R

    Jah

    16

    lauroüülsarkosinaat

    56

    10 000

    0,0056

     

     

    0,0056

    0,05

    R

    Jah

    17

    C 9/11 2-10 EO karboksümetüülitud, naatriumsool või hape

    100

    10 000

    0,01

     

     

    0,01

    0,05

    R

    O

    18

    C 12/18 2-10 EO karboksümetüülitud, naatriumsool või hape

    8,8

    1 000

    0,0088

    5

    100

    0,05

    0,05

    R

    O

    19

    C 12/18 Alküülfosfaatestrid

    38

    1 000

    0,038

     

     

    0,038

    0,05

    R

    Ei

     

    Mitteioonsed pindaktiivsed ained

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    20

    C 8 A 1-5 EO

    7,8

    1 000

    0,0078

     

     

    0,0078

    0,05

    R

    Jah

    21

    C 9/11 A, >3-6 EO valdavalt lineaarse ahelaga

    5,6

    1 000

    0,0056

     

     

    0,0056

    0,05

    R

    Jah

    22

    C 9/11 A, >6-10 EO valdavalt lineaarse ahelaga

    5

    1 000

    0,005

     

     

    0,005

    0,05

    R

    Jah

    23

    C 9/11 A 5-11 EO mitme hargneva ahelaga

    1

    1 000

    0,001

     

     

    0,001

    0,05

    R

    O

    24

    C 10 A, 5-11 EO mitme hargneva ahelaga (trimeerpropeenoksoalkohol)

    1

    1 000

    0,001

     

     

    0,001

    0,05

    R

    Jah

    25

    C 12/15 A, 2-6 EO valdavalt lineaarse ahelaga

    0,43

    1 000

    0,00043

    0,18

    50

    0,0036

    0,05

    R

    Jah

    26

    C 12/14 5-8 EO 1 t-BuO (deaktiveeritud polümeeriahelaga)

    0,23

    1 000

    0,00023

    0,18

    100

    0,0018

    0,05

    R

    O

    27

    C 12/15 A, 3-12 EO mitme hargneva ahelaga

    1

    1 000

    0,001

    3,2

    100

    0,032

    0,05

    R

    O

    28

    C 12/15 (keskväärtus C<14) A, >6-9 EO

    0,63

    1 000

    0,00063

    0,24

    10

    0,024

    0,05

    R

    Jah

    29

    C 12/15 (keskväärtus C>14) A, >6-9 EO

    0,4

    1 000

    0,0004

    0,17

    10

    0,017

    0,05

    R

    Jah

    30

    C 12/15 A, >9-12 EO

    1,1

    1 000

    0,0011

     

     

    0,017

    0,05

    R

    Jah

    31

    C 12/15 A, >12-20 EO

    0,7

    1 000

    0,0007

     

     

    0,0007

    0,05

    R

    O

    32

    C 12/15 A, >20-30 EO

    13

    1 000

    0,013

    10

    100

    0,1

    0,05

    R

    O

    33

    C 12/15 A, >30 EO

    130

    1 000

    0,13

     

     

    0,13

    0,5

    I

    O

    34

    C 12/18 A, 0-3 EO

    0,3

    1 000

    0,0003

     

     

    0,0003

    0,05

    R

    Jah

    35

    C 12/18 A, 5-10 EO

    1

    1 000

    0,001

    0,35

    100

    0,0035

    0,05

    R

    O

    36

    C 12/18 A, >10-20 EO

    1

    1 000

    0,001

     

     

    0,0035

    0,05

    R

    O

    37

    C 16/18 A, 2-8 EO

    3,2

    1 000

    0,0032

    0,4

    100

    0,004

    0,05

    R

    Jah

    38

    C 16/18 A, >9-18 EO

    0,72

    1 000

    0,00072

    0,32

    10

    0,032

    0,05

    R

    Jah

    39

    C 16/18 A, 20-30 EO

    4,1

    1 000

    0,0041

     

     

    0,0041

    0,05

    R

    Jah

    40

    C 16/18 A, >30 EO

    30

    1 000

    0,03

     

     

    0,03

    0,5

    I

    Jah

    41

    C 12-15 A 2-6 EO 2-6 PO

    0,78

    1 000

    0,00078

    0,36

    100

    0,0036

    0,05

    R

    O

    42

    C 10-16 A 0-3 PO 6-7 EO

    3,2

    5 000

    0,00064

    1

    100

    0,01

    0,05

    R

    O

    43

    glütseriin(1-5 EO) kokoaat

    16

    1 000

    0,016

    6,3

    100

    0,063

    0,05

    R

    Jah

    44

    glütseriin (6-17 EO) kokoaat

    100

    1 000

    0,1

     

     

    0,1

    0,05

    R

    Jah

    45

    C 12/14 glükoosamiid

    13

    1 000

    0,013

    4,3

    50

    0,086

    0,05

    R

    Jah

    46

    C 16/18 glükoosamiid

    1

    1 000

    0,001

    0,33

    50

    0,0066

    0,05

    R

    Jah

    47

    C 8/10 alküülpolüglükosiid

    28

    1 000

    0,028

    5,7

    100

    0,057

    0,05

    R

    Jah

    48

    C 8/12 alküülpolüglükosiid, hargneva ahelaga

    480

    1 000

    0,48

    100

    100

    1

    0,05

    R

    Ei

    49

    C 8/16 või C12-14 alküülpolüglükosiid

    5,3

    1 000

    0,0053

    1

    10

    0,1

    0,05

    R

    Jah

    50

    kookose rasvhappe monoetanoolamiid

    9,5

    1 000

    0,0095

    1

    100

    0,01

    0,05

    R

    Jah

    51

    kookose rasvhappe monoetanoolamiid 4-5 EO

    17

    10 000

    0,0017

     

     

    0,0017

    0,05

    R

    Jah

    52

    kookose rasvhappe dietanoolamiid

    2

    1 000

    0,002

    0,3

    100

    0,003

    0,05

    R

    O

    53

    PEG-4 PEG-4 rapsiseemne amiid

    7

    5 000

    0,0014

     

     

    0,0014

    0,05

    R

    Jah

     

    Amfoteersed pindaktiivsed ained

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    60

    C 12/15 alküüldimetüülbetaiin

    1,7

    1 000

    0,0017

    0,1

    100

    0,001

    0,05

    R

    O

    61

    C 12/18 alküülamidopropüülbetaiin

    1,8

    1 000

    0,0018

    0,09

    100

    0,0009

    0,05

    R

    Jah

    62

    C 12/18 alküülamiinoksiid

    0,3

    1 000

    0,0003

     

     

    0,0003

    0,05

    R

    Jah

     

    Katioonsed pindaktiivsed ained

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    70

    alküültrimetüülammooniumsoolad

    0,1

    1 000

    0,0001

    0,046

    100

    0,00046

    0,5

    I

    O

    71

    alküülesterammooniumsoolad

    2,9

    1 000

    0,0029

    1

    10

    0,1

    0,05

    R

    Jah

     

    Säilitusained

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    80

    1,2-bensisotiasool-3-oon

    0,15

    1 000

    0,00015

     

     

    0,00015

    0,5

    I

    Ei

    81

    bensüülalkohol

    360

    1 000

    0,36

     

     

    0,36

    0,05

    R

    Jah

    82

    5-bromo-5-nitro-1,3-dioksaan

    0,4

    5 000

    0,00008

     

     

    0,00008

    1

    P

    O

    83

    2-bromo-2-nitropropaan-1,3-diool

    0,78

    1 000

    0,00078

    0,2

    100

    0,002

    0,5

    I

    O

    84

    kloroatseetamiid

    55,6

    10 000

    0,00556

     

     

    0,00556

    1

    O

    O

    85

    diasolinidüülkarbamiid

    35

    5 000

    0,007

     

     

    0,007

    1

    P

    O

    86

    formaldehüüd

    2

    1 000

    0,002

     

     

    0,002

    0,05

    R

    O

    87

    glutaaraldehüüd

    0,31

    1 000

    0,00031

     

     

    0,00031

    0,05

    R

    O

    88

    guanidiin, heksametüleen-, homopolümeer

    0,18

    1 000

    0,00018

    0,024

    100

    0,00024

    1

    P

    O

    89

    CMI + MIT segus 3:1 (4)

    0,0067

    1 000

    0,0000067

    0,0057

    50

    0,000114

    0,5

    I

    O

    90

    2-metüül-2H-isotiasool-3-oon

    0,06

    1 000

    0,00006

     

     

    0,00006

    0,5

    I

    O

    91

    metüüldibromoglutaronitriil

    0,15

    1 000

    0,00015

     

     

    0,00015

    0,05

    R

    O

    92

    ftaloimidoperoksüheksüülhape

    0,59

    5 000

    0,000118

     

     

    0,000118

    1

    P

    O

    93

    metüül-, etüül- ja propüülparabeen

    15,4

    5 000

    0,00308

     

     

    0,00308

    0,05

    R

    Ei

    94

    o-fenüülfenool

    0,92

    1 000

    0,00092

     

     

    0,00092

    0,05

    R

    O

    95

    naatriumbensoaat

    128

    1 000

    0,128

     

     

    0,128

    0,05

    R

    Jah

    96

    naatriumhüdroksümetüülglütsinaat

    36,5

    5 000

    0,0073

     

     

    0,0073

    1

    O

    O

    97

    naatriumnitrit

    87

    10 000

    0,0087

     

     

    0,0087

    1

    NA

    NA

    98

    triklosaan

    0,0014

    1 000

    0,0000014

     

     

    0,0000014

    0,5

    I

    O

     

    Muud koostisained

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    110

    räni

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    1

    P

    Ei

    111

    parafiin

    1 000

    10 000

    0,1

     

     

    0,1

    1

    P

    O

    112

    glütserool

    4 400

    5 000

    0,88

     

     

    0,88

    0,05

    R

    Jah

    113

    fosfaat naatriumtripolüfosfaadina (STPP)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    0,15

    NA

    NA

    114

    tseoliit (lahustumatu anorgaaniline)

    1 000

    1 000

    1

    175

    50

    3,5

    1

    NA

    NA

    115

    tsitraat ja sidrunhape

    825

    1 000

    0,825

    80

    50

    1,6

    0,05

    R

    Jah

    116

    polükarboksülaadid

    200

    1 000

    0,2

    106

    10

    10,6

    1

    P

    Ei

    117

    nitrilotriatsetaat (NTA)

    494

    1 000

    0,494

    64

    50

    1,28

    0,5

    I

    O

    118

    EDTA

    121

    1 000

    0,121

    22

    50

    0,44

    0,5

    I

    Ei

    119

    fosfonaadid

    650

    1 000

    0,65

    25

    50

    0,5

    1

    P

    Ei

    120

    EDDS

    320

    1 000

    0,32

    32

    50

    0,64

    0,05

    R

    Ei

    121

    savi (lahustumatu anorgaaniline)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    1

    NA

    NA

    122

    karbonaadid

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    0,15

    NA

    NA

    123

    rasvhapped C ≥ 14

    3,7

    5 000

    0,00074

     

     

    0,00074

    0,05

    R

    Jah

    124

    silikaadid

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    1

    NA

    NA

    125

    polüasparagiinhape, Na sool

    410

    1 000

    0,41

     

     

    0,41

    0,05

    R

    Ei

    126

    perboraadid (boor)

    14

    1 000

    0,014

     

     

    0,014

    1

    NA

    NA

    127

    perkarbonaat (vt karbonaat)

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    0,15

    NA

    NA

    128

    tetraatsetüületüüleenediamiin (TAED)

    250

    1 000

    0,25

    500

    100

    5

    0,05

    R

    O

    129

    C 1 - C 4 alkoholid

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    0,05

    R

    Jah

    130

    mono-, di- ja trietanoolamiin

    90

    1 000

    0,09

    0,78

    100

    0,0078

    0,05

    R

    Jah

    131

    polüvinüülpürrolidoon (PVP)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    0,5

    I

    Ei

    132

    karboksümetüültselluloos (CMC)

    250

    5 000

    0,05

     

     

    0,05

    0,5

    I

    Ei

    133

    naatrium- ja magneesiumsulfaat

    1 000

    1 000

    1

    100

    100

    1

    1

    NA

    NA

    134

    kaltsium- ja naatriumkloriid

    1 000

    1 000

    1

    100

    100

    1

    1

    NA

    NA

    135

    karbamiid

    1 000

    5 000

    0,2

     

     

    0,2

    1

    NA

    NA

    136

    ränidioksiid, kvarts (lahustumatu anorgaaniline)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    1

    NA

    NA

    137

    polüetüleenglükool, MW>4000

    1 000

    10 000

    0,1

     

     

    0,1

    1

    P

    Ei

    138

    polüetüleenglükool, MW<4000

    1 000

    10 000

    0,1

     

     

    0,1

    1

    P

    O

    139

    kumeen-, ksüleen- ja tolueensulfonaadid

    66

    10 000

    0,0066

     

     

    0,0066

    0,5

    I

    Ei

    140

    Na-/Mg-/KOH

    30

    1 000

    0,03

     

     

    0,03

    0,05

    NA

    NA

    141

    ensüümid/proteiinid

    25

    5 000

    0,005

     

     

    0,005

    0,05

    R

    Jah

    142

    lõhnaaine, kui ei ole esitatud muid andmeid (2)

    2

    1 000

    0,002

     

     

    0,002

    0,5

    I

    Ei

    143

    värvained, kui muud ei ole täpsustatud (2)

    10

    1 000

    0,01

     

     

    0,01

    1

    P

    Ei

    144

    tärklis

    100

    1 000

    0,1

     

     

    0,1

    0,05

    R

    Jah

    145

    anioonpolüester

    655

    1 000

    0,655

     

     

    0,655

    1

    P

    Ei

    146

    PVNO/PVPI

    530

    1 000

    0,53

     

     

    0,53

    1

    P

    Ei

    147

    tsinkftalotsüaniinsulfonaat

    0,2

    1 000

    0,0002

    0,16

    100

    0,0016

    1

    P

    Ei

    148

    iminodisuktsinaat

    81

    1 000

    0,081

    17

    100

    0,17

    0,05

    R

    Ei

    149

    FWA 1

    11

    1 000

    0,011

    10

    100

    0,1

    1

    P

    Ei

    150

    FWA 5

    10

    1 000

    0,01

    1

    10

    0,1

    1

    P

    Ei

    151

    1-dekanool

    2,3

    5 000

    0,00046

     

     

    0,00046

    0,05

    R

    O

    152

    metüüllauraat

    1 360

    10 000

    0,136

     

     

    0,136

    0,05

    R

    O

    153

    sipelghape (Ca sool)

    100

    1 000

    0,1

     

     

    0,1

    0,05

    R

    Jah

    154

    adip(iin)hape

    31

    1 000

    0,031

     

     

    0,031

    0,05

    R

    O

    155

    male(iin)hape

    106

    1 000

    0,106

     

     

    0,106

    0,05

    R

    Jah

    156

    õunhape

    106

    1 000

    0,106

     

     

    0,106

    0,05

    R

    O

    157

    viinhape

    200

    10 000

    0,02

     

     

    0,02

    0,05

    R

    O

    158

    fosforhape

    138

    1 000

    0,138

     

     

    0,138

    0,15

    NA

    NA

    159

    oksaalhape

    128

    5 000

    0,0256

     

     

    0,0256

    0,05

    R

    O

    160

    äädikhape

    30

    1 000

    0,03

     

     

    0,03

    0,05

    R

    Jah

    161

    piimhape

    130

    1 000

    0,13

     

     

    0,13

    0,05

    R

    Jah

    162

    sulfamiinhape

    75

    1 000

    0,075

     

     

    0,075

    1

    NA

    NA

    163

    salitsüülhape

    46

    1 000

    0,046

     

     

    0,046

    0,15

    R

    O

    164

    glükoolhape

    141

    5 000

    0,0282

     

     

    0,0282

    0,05

    R

    O

    165

    glutaarhape

    208

    5 000

    0,0416

     

     

    0,0416

    0,05

    R

    O

    166

    maloonhape

    95

    5 000

    0,019

     

     

    0,019

    0,05

    R

    O

    167

    etüleenglükool

    6 500

    1 000

    6,5

     

     

    6,5

    0,05

    R

    Jah

    168

    etüleenglükoolmonobutüüleeter

    747

    5 000

    0,1494

     

     

    0,1494

    0,05

    R

    O

    169

    dietüleenglükool

    4 400

    10 000

    0,44

     

     

    0,44

    0,15

    I

    Jah

    170

    dietüleenglükoolmonometüüleeter

    500

    1 000

    0,5

     

     

    0,5

    0,5

    I

    O

    171

    dietüleenglükoolmonoetüüleeter

    3 940

    5 000

    0,788

     

     

    0,788

    0,05

    R

    O

    172

    dietüleenglükoolmonobutüüleeter

    1 254

    1 000

    1,254

     

     

    1,254

    0,05

    R

    O

    173

    dietüleenglükooldimetüüleeter

    2 000

    10 000

    0,2

     

     

    0,2

    0,5

    I

    O

    174

    propüleenglükool

    32 000

    1 000

    32

     

     

    32

    0,15

    R

    Jah

    175

    propüleenglükoolmonometüüleeter

    12 700

    5 000

    2,54

     

     

    2,54

    0,05

    R

    O

    176

    propüleenglükoolmonobutüüleeter

    748

    5 000

    0,1496

     

     

    0,1496

    0,05

    R

    O

    177

    dipropüleenglükool

    1 625

    10 000

    0,1625

     

     

    0,1625

    0,05

    R

    O

    178

    dipropüleenglükoolmonometüüleeter

    1 919

    5 000

    0,3838

     

     

    0,3838

    0,05

    R

    O

    179

    dipropüleenglükoolmonobutüüleeter

    841

    5 000

    0,1682

     

     

    0,1682

    0,05

    R

    O

    180

    dipropüleenglükooldimetüüleeter

    1 000

    5 000

    0,2

     

     

    0,2

    0,5

    I

    O

    181

    trietüleenglükool

    4 400

    1 000

    4,4

     

     

    4,4

    0,5

    I

    O

    182

    tallõli

    1,8

    1 000

    0,0018

     

     

    0,0018

    0,5

    I

    O

    183

    etüleen-bis-stearamiidid

    140

    5 000

    0,028

     

     

    0,028

    0,5

    I

    O

    184

    naatriumglükonaat

    10 000

    10 000

    1

     

     

    1

    0,05

    R

    O

    185

    glükooldistearaat

    100

    5 000

    0,02

     

     

    0,02

    0,5

    I

    O

    186

    hüdroksüületüültselluloos

    209

    5 000

    0,0418

     

     

    0,0418

    1

    P

    O

    187

    hüdroksüpropüülmetüültselluloos

    188

    5 000

    0,0376

     

     

    0,0376

    1

    P

    O

    188

    1-metüül-2-pürrolidoon

    500

    1 000

    0,5

     

     

    0,5

    0,05

    R

    O

    189

    ksantaankummi

    490

    1 000

    0,49

     

     

    0,49

    0,05

    R

    O

    190

    trimetüülpentaandiool-mono-isobutüraat

    18

    1 000

    0,018

    3,3

    100

    0,033

    0,05

    R

    O

    191

    bensotriasool

    29

    1 000

    0,029

     

     

    0,029

    1

    P

    O

    192

    piperidinoolpropaantrikarboksülaadi sool

    100

    1 000

    0,1

    120

    100

    1,2

    0,5

    I

    O

    193

    dietüülaminopropüül-DAS

    120

    1 000

    0,12

    120

    100

    1,2

    1

    P

    O

    194

    metüülbensamiid-DAS

    120

    1 000

    0,12

    120

    100

    1,2

    0,5

    I

    O

    195

    pentaerütritool-tetrakis-fenoolpropionaat

    38

    1 000

    0,038

     

     

    0,038

    1

    P

    O

    196

    plokkpolümeerid

    100

    5 000

    0,02

     

     

    0,02

    1

    P

    Ei

    197

    denatooniumbensoaat

    13

    5 000

    0,0026

     

     

    0,0026

    1

    O

    O

    198

    suktsinaat!

    374

    10 000

    0,0374

     

     

    0,0374

    0,05

    R

    O

    199

    polüasparagiinhape

    528

    1 000

    0,528

     

     

    0,528

    0,05

    R

    Ei

    Mittelahustuv anorgaaniline aine Vähesel määral või üldse mitte vees lahustuv anorgaaniline aine.

    B-osa Kriitiline lahjendusmäär

    Kriitiline lahjendusmäär arvutatakse järgmise valemi järgi:

    CDV= 1000 * Sdoos(i)*DF(i)/TF(i)

    Doos (i)=Koostisaine i doos, väljendatuna grammides ühe pesukorra kohta või mõnedel juhtudel grammidena toote 100 grammi kohta.

    DF(i)= koostisaine i lagunevustegur.

    TF(i)= koostisaine i mürgisustegur.

    DID LOENDISSE MITTEKUULUVATE KOOSTISAINETE PARAMEETERITE MÄÄRAMISE KORD

    Reeglina tuleb loetletud parameetreid kasutada kõikide DID loendis loetletud koostisainete puhul. Erandiks on lõhna- ja värvained, mille puhul tunnustatakse täiendavate testide tulemusi (vt A-osa joonealust märkust).

    DID loendisse mittekuuluvate koostisainete korral toimitakse järgmiselt.

    Mürgine mõju veekeskkonnas

    Euroopa ökomärgise süsteemis arvutatakse CDV kroonilise mürgisuse ja krooniliste ohutustegurite alusel. Kui kroonilise toime katsetulemused ei ole kättesaadavad, tuleb kasutada ägedat mürgisust ja ohutustegurit.

    Kroonilise mürgisuse tegur (TFkrooniline)

    Arvuta iga troofilise taseme jaoks selle keskmine väärtus (kalad, koorikloomad või vetikad), kasutades kinnitatud testi tulemusi kroonilise mürgisuse kohta. Kui ühes troofilises tasemes asuva liigi kohta on kasutusel mitu testitulemust, tuleb esmalt arvutada keskmine väärtus kõnealuste liikide kohta ning saadud keskmisi väärtusi tuleb kasutada kõnealuse troofilise taseme keskmise väärtuse arvutamisel.

    Kroonilise mürgisuse tegur (TFkrooniline) on arvutatud troofiliste tasemete väikseim keskmine väärtus.

    Kroonilise mürgisuse tegurit (TFkrooniline) tuleb kasutada kriitilise lahjendusmäära kriteeriumi arvutamisel.

    Ägeda mürgisuse tegur (TFäge)

    Arvuta iga troofilise taseme jaoks selle keskmine väärtus (kalad, koorikloomad või vetikad), kasutades kinnitatud testi tulemusi ägeda mürgisuse kohta. Kui ühes troofilises tasemes asuva liigi kohta on kasutusel mitu testitulemust, tuleb esmalt arvutada keskmine väärtus kõnealuste liikide kohta ning saadud keskmisi väärtusi tuleb kasutada kõnealuse troofilise taseme keskmise väärtuse arvutamisel.

    Ägeda mürgisuse tegur (TFäge) on arvutatud troofiliste tasemete astmete väikseim keskmine väärtus.

    Ägeda mürgisuse tegurit (TFäge) tuleb kasutada kriitilise lahjendusmäära kriteeriumi arvutamisel.

    Ohutustegur:

    Ohutustegur (SF)sõltub testitud troofiliste tasemete arvust ning kroonilise toime testitulemuste kättesaadavusest. SF määratakse kindlaks järgmiselt:

    Andmed

    Ohutustegur (SF)

    Mürgisustegur (TF)

    1 lühiajaline L(E)C50

    10 000

    Mürgisus/10000

    2 lühiajalisest L(E)C50 liikide puhul, mis esindavad kahte troofilist taset (kalad ja/või koorikloomad ja/või vetikad)

    5 000

    Mürgisus/5000

    Vähemalt 1 lühiajaline L(E)C50 1. põhikomplekti iga kolme troofilise taseme puhul

    1 000

    Mürgisus/1000

    Üks pikaajaline NOEC (kalad või koorikloomad)

    100

    Mürgisus/100

    Kaks pikaajalist NOEC liikide puhul, mis esindavad kahte troofilist taset (kalad ja/või koorikloomad ja/või vetikad)

    50

    Mürgisus/50

    Pikaajaline NOEC vähemalt kolme liigi puhul (tavaliselt kalad, koorikloomad ja vetikad), mis esindavad kolme troofilist taset

    10

    Mürgisus/10

    – Põhikoosseis, mille alusel testitakse ainete mürgist toimet veeorganismidele, koosneb ägeda mürgisuse testidest kalade, vesikirpude ja vetikatega.

    Lagunevustegurid

    Lagunevustegur määratakse kindlaks järgmiselt:

    Tabel 1

    Lagunevustegur (DF)

     

    DF

    Kergesti biolagunev (5)

    0,05

    Kergesti biolagunev (6)

    0,15

    Iseloomulikult biolagunev

    0,5

    Püsiv

    1

    Biolagunevus anaeroobsetes tingimustes

    Koostisaine peab olema liigitatud ühte kõnealusesse ühendite klassi:

    Kategooria

    Märge

    Anaeroobselt biolagunematu, st testitud ja biolagunevus puudub.

    -

    Anaeroobselt biolagunev, st testitud ja biolagunevus leitud või mitte testitud, kuid tõendatud analoogia põhjal jne.

    +

    Anaeroobset biolagunevust ei ole testitud

    O

    Biolagunevus aeroobsetes tingimustes

    Koostisaine peab olema liigitatud ühte kõnealusesse ühendite klassi:

    Kategooria

    Märgend

    Kergesti biolagunev

    R

    Iseloomulikult biolagunev, kuid mitte kergesti biolagunev

    I

    Püsiv

    P

    Aeroobset biolagunevust ei ole testitud

    O

    Mittelahustuvad anorgaanilised koostisained

    Kui anorgaaniline koostisaine lahustub vees väga aeglaselt või on vees lahustumatu, tuleb see ära märkida esitatavas dokumendis.


    (1)  Kui vastuvõetavaid andmeid kroonilise mürgisuse kohta ei leitud, on need lahtrid tühjad. Sellisel juhul loetakse TF (krooniline) võrdseks TF (ägedaga).

    (2)  Üldjuhul peavad litsentsi taotlejad kasutama loendi andmeid. Välja arvatud lõhna- ja värvainete puhul. Kui andmed mürgisuse kohta esitab litsentsi taotleja, kasutatakse esitatud andmeid TF arvutamiseks ning lagunevuse kindlakstegemiseks. Vastasel juhul tuleb kasutada loendis olevaid väärtusi.

    (3)  

    (#)

    Tingituna mürgisuse tulemuste puudumisest, arvutati TF väärtus C 12/14 alküülsulfaadi (AS) ja C 16/18 alküülsulfaadi (AS) väärtuste keskmisena.

    (4)  

    (§)

    5-kloro-2-metüül-4-isotiasoliin-3-ooni ja 2-metüül-4-isotiasoliin-3-ooni segu (3:1).

    (5)  Kõik pindaktiivsed ained või muud koostisained, mis koosnevad reast homoloogidest ning mis vastavad testi lõpliku lagunevuse nõudele, kuuluvad kõnealusesse klassi, sõltumata 10-päevase akna kriteeriumi täitmisest.

    (6)  10-päevase akna kriteerium ei ole täidetud.

    Anorgaaniliste koostisainete jaoks määratakse DF kindlaks vastavalt täheldatud lagunevusmäärale. Kui koostisaine laguneb 5 päeva jooksul: DF=0,05 15 päeva jooksul: DFT=0,15 või 50 päeva jooksul: BT=0,5.


    II liide

    ANAEROOBSE BIOLAGUNEVUSE DOKUMENTEERIMINE

    Juhul kui koostisaine puudub DID loendist, toimitakse anaeroobse biolagunevuse dokumenteerimiseks järgmiselt.

    Sobival juhul kasutatakse ekstrapoleerimist. Ühe lähteainega saadud tulemusi kasutatakse selle aine struktuurianaloogiks oleva pindaktiivse aine täieliku anaeroobse biolagunevuse määramiseks ekstrapoleerimise abil. Kui teatava pindaktiivse aine (või homoloogide grupi) puhul on DID loendi (I liide) andmetega tõendatud, et ta on anaeroobselt biolagunev, võib oletada, et ka muud samalaadsed pindaktiivsed ained on anaeroobselt biolagunevad (nt C12 — 15 A 1 — 3 EO sulfaat (DID nr 8) on anaeroobselt biolagunev, järelikult võib oletada, et ka C12 — 15 A 6 EO sulfaat on samal viisil anaeroobselt biolagunev). Kui teatava pindaktiivse aine anaeroobne biolagunevus on tõendatud sobiva katsemeetodi abil, võib oletada, et ka muud samalaadsed pindaktiivsed ained on anaeroobselt biolagunevad (nt kirjanduse andmeid, mis kinnitavad alküülestrite ammooniumsoolade gruppi kuuluvate pindaktiivsete ainete biolagunevust, võib kasutada ka muude alküülahela(te)s estersidesidemeid sisaldavate kvaternaarsete ammooniumsoolade samalaadse anaeroobse biolagunevuse dokumenteerimiseks).

    Tehakse anaeroobse lagunevuse sõelkatse. Kui on vaja uusi katseid, tehakse sõelkatse OECD 311, ISO 11734, ECETOC nr 28 (juuni, 1988) või samaväärse meetodi abil.

    Tehakse lagunevuse katse väikese doosiga. Kui on vaja uusi katseid, kuid sõelkatsete puhul esineb eksperimentaalseid raskusi (nt lagunemise aeglustumine uuritava aine mürgisuse tõttu), korratakse katset pindaktiivse aine väikese doosiga, kusjuures lagunemist jälgitakse 14C mõõtmise või keemiliste analüüside abil. Katse tegemiseks väikese doosiga võib kasutada OECD 308 (24. aprill 2002) või samaväärset meetodit eeldusel, et rakendatakse rangelt anaeroobseid tingimusi. Katse läbiviimine ja katse tulemuste tõlgendamine peab toimuma sõltumatu eksperdi juhendamisel.


    III liide

    TÕHUSUSKATSETE KAVA

    Tõhususkatse võib olla kas laboratoorne test või tarbijatest. Alljärgnevalt on toodud mõlema katse läbiviimise tingimused.

    1.   Laboratoorne test

    Laboratoorse testi eesmärgiks on tõendada, et testitav toode puhastab sama hästi või paremini kui võrdlustoode ja paremini kui puhas vesi, ning tõendada, et testitav toode ei riku pindu, mille puhastamiseks ta mõeldud on.

    Tõhususkatsete kava üldtingimused

    Testitav toode ja võrdlustoode peavad olema ühte liiki.

    Võrdlustoode võib olla kas tuntud margitoode või tavatoode.

    Kui testitavat toodet võrreldakse tuntud margitootega, loetakse tuntud margitooteks ühte kolmest või neljast kõige suurema läbimüügiga tootest kõnelauses piirkonnas, kus ökomärgisega toodet kavatsetakse müüa. Lisaks sellele peab pädev asutus olema tuntud margitoote heaks kiitnud ning tuntud margitoote kaubanimetus peab olema avalikkusele kättesaadav.

    Kui kasutatakse tavatoodet, peab selle koostis olema iseloomulik turul müüdavatele toodetele. Lisaks sellele peab pädev asutus olema tavatoote heaks kiitnud ning selle täpne koostis peab olema avalikkusele tasuta kättesaadav.

    Standarddoos peab olema märgitud nii vähemäärdunud esemete korral kasutamiseks kui tavakasutamiseks. Kui võrdlustoote kohta pole soovituslikku doosi näidatud, tuleb testitava toote ja võrdlustoote puhul kasutada ühesugust doosi.

    Kui on antud doosi vahemik, tuleb katses kasutada väikseimat soovituslikku doosi.

    Mustusesegu peab vastama toote kasutusele, olema homogeenne ja kui mustusesegu valmistatakse kunstlikult, peab see koosnema põhjalikult kirjeldatud ainetest. Mustusesegu peab olema valmistatud korraga sellises koguses, mis on piisav kogu katse läbiviimiseks.

    Universaalpuhastusvahendite ja köögis kasutatavate puhastusvahendite puhul peab olema tõendatud üksnes rasva eemaldamise toime. Sanitaarsõlmede puhastusvahendite ja akende pesemisvahendite puhul peavad olema mõlemad tõendatud nii kaltsiumi kui ka rasva eemaldamise toime.

    Pesemine peab toimuma tegelikkusele võimalikult lähedastes tingimustes ning kasutada võib käsi- või masinpesu.

    Katsetele esitatavad nõuded

    Puhtuse hindamine peab sisaldama testitava toote ja võrdlustoote testimist ning võrdlemist.

    Iga toodet tuleb katsetada vähemalt viies paralleelses katses (vt dokumentatsiooni nõudeid). Lisaks sellele tuleb üks katse läbi viia ainult veega, so ilma ühegi puhastusvahendita.

    Plaatidel või muudel aluspindadel kasutatud mustuse kogus peab olema ühesugune iga plaadi või muude aluspindade kohta, kusjuures kaalutud grammides ühe kümnendkoha täpsusega.

    Kahe toote testimise järjekord on juhuslik.

    Katse peab viima üldistavate tulemusteni, mille alusel on võimalik puhtust mõõta (rasva ja kaltsiumi eemaldamise toime) vastavalt testitud tootele. Puhtust mõõdetakse visuaalsel, fotomeetrilisel (nt mõõtes peegeldust), gravimeetrilisel või muu asjakohase meetodi teel. Mõõtmise meetodid, sealhulgas võimalik punktisüsteem, peavad olema eelnevalt kindlaks määratud.

    Rasva ja kaltsiumi eemaldamise toimet võib testida eraldi või koos.

    Nõuded dokumentatsioonile

    Üksikasjalik aruanne katse kohta, mis esitatakse pädevale asutusele, peab sisaldama järgmisi andmeid:

    Kasutatud doos testitava toote ja võrdlustoote puhul.

    Testitava toote ja võrdlustoote ühine kasutusala/ühised kasutusalad.

    Võrdlustoote valiku põhjendamine lähtuvalt viimase seisundist turul ning täidetavast otstarbest.

    Katses kasutatud pealispinna liik (liigid), nende asjakohasus ning kas kõnealused tooted on valitud pinna (pindade) suhtes leebed.

    Katses kasutatud mustusesegu kirjeldus koos põhjendusega selle olulisuse kohta seoses kasutuskõlblikkuse katsetamisega.

    Katse käigu kirjeldamine määrdumise, pesemise ja puhastustoime mõõtmise kohta.

    Arvutuste ja statistilise võrdluse käik.

    Kõik katsetamisel ja arvutuste tegemisel kasutatud kontrollimata andmed.

    Testitav toode on täitnud tõhususkatsele esitatud nõuded juhul, kui kogu katse tulemused on positiivsed 100 % ulatuses. Kui tulemused on positiivsed vähem kui 100 % ulatuses, tuleb korraldada viis uut paralleelkatset. Kümne paralleeltesti tulemused peavad olema positiivsed 80 % ulatuses.

    Taotleja võib oma valikul kasutada ka statistilist meetodit ning tõendada ühepoolselt 95 % usaldusnivool, et testitav toode oli kogu katse ajal samaväärne või parem võrdlustootest vähemalt 80 % ulatuses tingimusel, et läbi on viidud rohkem kui kümme paralleelkatset.

    Tõendusmaterjal selle kohta, et testitav toode on tõhusama toimega kui puhas vesi.

    Märkus katsete kohta

    CTTN-IREN katse “Põrandaplaatidega kaetud põranda pesemine ning rasva eemaldamine köögipindadelt” vastab universaalpuhastusvahenditele esitatud nõuetele tingimusel, et suurendatakse katsete arvu, kasutatakse võrdses koguses mustust kõikides alakatsetes ning lisatakse toote leebuse hindamine. Taani tarbija teavitamise asutuse kirjeldatud meetod vastab universaalpuhastusvahenditele esitatud nõuetele tingimusel, et katsete arvu iga toote kohta on suurendatud (Universaalpuhastusvahendite katsetamine, 2004; taanikeelne pealkiri: “Sådan er universalrengøringsmidlerne testet”;

    www.forbrug.dk/test/testbasen/rengoering/universalrengoerings/saadan-er-de-testet/).

    IKW-katse “Empfehlung zur Qualitätsbewertung für Badezimmerreiniger” (SÖFW-ajakiri, 129, aastakäik 3, 2003) vastab vannitoa puhastusvahenditele esitatud nõuetele. IKW-katse “Soovitused sanitaarsõlmede happeliste puhastusvahendite kvaliteedi hindamiseks” (SÖFW-ajakiri, 126, 11-2000) vastab sanitaarsõlmede puhastusvahenditele esitatud nõuetele. Taani tarbija teavitamise asutuse kirjeldatud meetod vastab sanitaarsõlmede puhastusvahenditele esitatud nõuetele (Sanitaarsõlmede puhastusvahendite katsetamine, 2004; taanikeelne pealkiri:“Sådan er toiletrensemidlerne testet”;

    (www.forbrug.dk/test/testbasen/rengoering/toiletrensemidler/saadan-er-de-testet/).

    CHELAB katse “Detergendid kõvadele pindadele: pesemise tõhususkatse” (CHELABi sisemine katsemeetod nr 0578) vastab universaalpuhastusvahenditele esitatud nõuetele tingimusel, et katse puhta veega (ilma täiendava detergendita) kuulub katsete hulka (www.chelab.it/).

    2.   Tarbijakatse

    Tarbijakatse eesmärgiks on tõendada, et testitav toode puhastab sama hästi või paremini kui võrdlustoode ja paremini kui puhas vesi, ning tõendada, et testitav toode ei riku pindu, mille puhastamiseks see mõeldud on.

    Tõhususkatsete kava üldtingimused

    Tarbekaupade katsetamisel peavad vastused olema saadud vähemalt 20 tarbijalt, kes kõnealuses müügipiirkonnas on valitud juhuvaliku alusel ning kes tavaliselt võrdlustoodet kasutavad.

    Erialatoodete katsetamisel peavad vastused olema saadud vähemalt viielt erialaspetsialistilt, kes kõnealuses müügipiirkonnas on valitud juhuvaliku alusel ning kes tavaliselt võrdlustoodet kasutavad.

    Testitav toode ja võrdlustoode peavad kuuluma samasse tooterühma. Võrdlustoode peab kuuluma nende toodete hulka, mida katseisik tavaliselt kasutab.

    Kasutatud doos peab vastama tootja soovitatud doosile.

    Katse tuleb läbi viia pinnal (pindadel), mida on soovitatud etiketil.

    Katsele määratud ajavahemiku vältel peab testitavat toodet saama katsetada vähemalt viis korda.

    Katsetele esitatavad nõuded

    Universaalpuhastusvahendite tõhusust tuleb hinnata järgmiste omaduste järgi:

    toote võime eemaldada mustust,

    toote leebus pinna (pindade) suhtes, millel seda kasutatakse.

    Sanitaarsõlmede puhastusvahendite tõhusust tuleb hinnata järgmiste omaduste järgi:

    võime eemaldada rasvapõhist mustust,

    võime eemaldada kaltsiumi sadet (ei kehti köögipindadele mõeldud puhastusvahendite kohta),

    toote leebus pinna (pindade) suhtes, millel toodet kasutatakse.

    Katseisik peab vastama küsimusele “Kui tõhusaks te peate testitavat toodet võrreldes tootega, mida te tavaliselt kasutate?” — või samaväärsele. Peab olema võimalik valida vähemalt kolme vastuse vahel, nt “viletsam”, “sama hea” ja “parem”.

    Vähemalt 80 % katseisikutest peavad toodet hindama “sama heaks” või “paremaks” võrreldes võrdlustootega.

    Dokumentatsiooninõuded

    Üksikasjalik aruanne katse kohta, mis esitatakse pädevale asutusele, peab sisaldama järgmisi andmeid/dokumente:

    katseisikute valik,

    katseisikute esitatud teave ning kokkuvõte testi läbiviimise kohta,

    pinna (pindade) liik, millel toodet testiti.

    Igale katseisikule peab olema kättesaadav järgmine teave, nt vastuste kujul küsimustele vastamiseks:

    katseisiku kasutatud doos,

    võrdlustoote nimetus,

    kinnitus selle kohta, et toodet on testitud vähemalt viis korda,

    testitava toote ja võrdlustoote võrdlustulemused.

    Arvutused ja tõendusmaterjal, et vähemalt 80 % katseisikutest hindavad kõnealust toodet võrdlustootega sama heaks või sellest paremaks.


    Top