Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0423

    Nõukogu määrus (EÜ) nr 423/2004, 26. veebruar 2004, millega kehtestatakse meetmed tursavarude taastamiseks

    ELT L 70, 9.3.2004, p. 8–11 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2008; kehtetuks tunnistatud 32008R1342

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/423/oj

    32004R0423



    Euroopa Liidu Teataja L 070 , 09/03/2004 Lk 0008 - 0011


    Nõukogu määrus (EÜ) nr 423/2004,

    26. veebruar 2004,

    millega kehtestatakse meetmed tursavarude taastamiseks

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 37,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust [1]

    ning arvestades järgmist:

    (1) Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) hiljutised teaduslikud soovitused on viidanud sellele, et tursavarud ühenduse vetes on kalapüügi tõttu ilmutanud suremusenäitajaid, mis on kahandanud suguküpsete kalade hulga meres piirini, kus kalavarud ei pruugi olla suutelised taastootmiseks ja neid varusid ähvardab seega hävimine.

    (2) Need kalavarud asuvad Kattegatis, Põhjameres, sealhulgas ka Skagerrakis, ja La Manche'i idaosas, Šotimaast läänes ja Iiri meres.

    (3) Nende varude taastamiseks tuleb rakendada mitmeaastaste kavade koostamist ettenägevaid meetmeid.

    (4) Eeldatakse, et nende varude taastumine selles määruses sätestatud tingimustel võtab aega viis kuni kümme aastat.

    (5) Niisuguseid meetmeid käsitleva kava eesmärk tuleks lugeda saavutatuks, kui suguküpsete turskade hulk varudes on kahel järjestikusel aastal olnud suurem kui kalavarude haldurite määratletud ohutu bioloogiline määr.

    (6) Selle eesmärgi saavutamiseks tuleks kalastussuremust kontrollida, nii et suguküpsete kalade hulga suurenemine aastast aastasse oleks ülimalt tõenäoline.

    (7) Nimetatud kalastussuremuse kontrollimist saab saavutada asjakohaste meetodite loomisega lubatud kogupüügi taseme kehtestamiseks nimetatud varudele ja süsteemi loomisega, millega nendele varudele suunatud püügikoormus piirdub tasemega, mille juures kogupüügi taset tõenäoliselt ei ületata.

    (8) Kui varud on taastunud, siis peaks komisjon tegema ettepaneku ja nõukogu sellekohase otsuse järelmeetmete rakendamiseks vastavalt nõukogu 20. detsembri 2002 ühisele kalanduspoliitikale kalavarude kaitset ja säästvat kasutamist käsitleva määruse (EÜ) nr 2371/2002 artiklis 6 [2].

    (9) Lisaks nõukogu 12. oktoobri 1993 määrusega (EMÜ) nr 2847/93, mis loob ühisele kalanduspoliitikale kohaldatava kontrollsüsteemi [3], kehtestatud meetmetele on vaja kontrollimeetmeid, mis tagaksid vastavuse selles määruses kehtestatud meetmetega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    I PEATÜKK

    SISU JA MÕISTED

    Artikkel 1

    Objekt ja mõisted

    Käesolev määrus kehtestab järgmiste tursavarude (edaspidi nimetatud "ammendunud tursavarudeks") taastamise kava:

    a) tursavarud Kattegatis;

    b) tursavarud Põhjameres, Skagerrakis ja La Manche'i idaosas;

    c) tursavarud Šotimaast läänes;

    d) tursavarud Iiri meres.

    Artikkel 2

    Geograafiliste alade määratlused

    Käesolevas määruses kehtivad järgmised geograafiliste alade määratlused:

    a) Kattegat tähendab ICESi III a rajooni seda osa, mis piirneb põhjas joonega, mis kulgeb Skageni majakast Tistlarna majakani ja sealt Rootsi ranniku lähima punktini, ning lõunast joonega, mis ulatub Hasenørest Gnibens Spidsini, Korshagest Spodsbjergini ja Gilbjerg Hovedist Kullenini;

    b) Põhjameri tähendab ICESi IV alapiirkonda ja ICESi III rajooni seda osa, mis pole hõlmatud Skagerrakiga ja ICESi II a rajooni seda osa, mis asub liikmesriikide alluvuse või jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes;

    c) Skagerrak tähendab ICESi III a rajooni seda osa, mis piirneb läänes Hanstholmi majakast Lindesnesi majakani ulatuva joonega ning lõunas Skageni majakast Tistlarna majakani ja sealt Rootsi ranniku lähima punktini ulatuva joonega;

    d) La Manche'i idaosa tähendab ICESi VII d rajooni;

    e) Iiri meri tähendab ICESi VII a rajooni;

    f) Šotimaast läänes tähendab ICESi VI a rajooni ja ICESi V b rajooni seda osa, mis asub liikmesriikide alluvuses või nende jurisdiktsiooni all.

    II PEATÜKK

    SIHTVÄÄRTUS

    Artikkel 3

    Taastamiskava eesmärk

    Artiklis 1 nimetatud taastamiskava eesmärgiks on suurendada suguküpsete kalade hulka määradeni, mis on järgmises tabelis nimetatud sihttasemetega võrdsed või neist suuremad:

    Varu | Sihttasemed (tonnides) |

    Tursavarud Kattegatis | 10500 |

    Tursavarud Põhjameres, Skagerrakis ja La Manche'i idaosas | 150000 |

    Tursavarud Šotimaast läänes | 22000 |

    Tursavarud Iiri meres | 10000 |

    Artikkel 4

    Sihttasemete saavutamine

    Kui komisjon leiab ICESi soovituste kohaselt ja vastavalt kalanduse teaduse-, tehnika ja majanduskomiteega (STECF) sõlmitud seda soovitust käsitlevale kokkuleppele, et kahel järjestikusel aastal on mis tahes tursavarude sihttase saavutatud, siis otsustab nõukogu kvalifitseeritud häälteenamusega komisjoni ettepaneku üle kustutada need varud määruse reguleerimisalast ja kehtestada vastavalt määruse (EÜ) nr 2371/2002 artiklile 6 nende varude majanduskava.

    III PEATÜKK

    LUBATUD KOGUPÜÜK

    Artikkel 5

    Lubatud kogupüükide määramine

    Lubatud kogupüük määratakse vastavalt artiklile 6, milles on STECFi poolt ICESi viimaseid aruandeid arvesse võttes koostatud hinnangud suguküpsete turskade hulga kohta, nii et see oleks järgmises tabelis toodud miinimumtasemega võrdne või ületaks seda:

    Varu | Miinimumtase (tonnides) |

    Tursavarud Kattegatis | 6400 |

    Tursavarud Põhjameres, Skagerrakis ja La Manche'i idaosas | 70000 |

    Tursavarud Šotimaast läänes | 14000 |

    Tursavarud Iiri meres | 6000 |

    Artikkel 6

    Lubatud kogupüügi määramise menetlus

    1. Igal aastal otsustab nõukogu kvalifitseeritud häälteenamusega komisjoni ettepaneku alusel ammendunud tursavarude lubatud kogupüügi järgmiseks aastaks.

    2. Lubatud kogupüük ei ületa püüki, mille kohta STECFi poolt ICESi kõige viimast aruannet arvesse võttes koostatud teaduslik hinnang on näidanud, et see tingib meres suguküpsete kalade hulga suurenemise 30 % võrra kohaldamise aastal selle aasta alguses hinnanguliselt meres olnud kalade hulgaga võrreldes.

    3. Nõukogu ei võta vastu lubatud kogupüüke, mille püüdmine ICESi kõige viimast aruannet arvesse võtva STECFi poolt koostatud soovituse kohaselt tingib kalastussuremuse, mis on järgmisest väärtustest suurem:

    Asjaomane kalavaru | Kalastussuremus |

    Tursavarud Kattegatis | 0,60 |

    Tursavarud Põhjameres, Skagerrakis ja La Manche'i idaosas | 0,65 |

    Tursavarud Šotimaast läänes | 0,60 |

    Tursavarud Iiri meres | 0,72 |

    4. Kui eeldatakse, et teise lõike kohaldamine annab lubatud kogupüügi kohaldamise aasta lõpuks tulemuseks suguküpsete kalade hulga, mis on artiklis 3 toodust suurem, siis vaatab komisjon taastamiskava läbi ja teeb ettepaneku vajalike korrektiivide kohta, mis on viimaseid teaduslikke hinnanguid arvesse võttes vajalikud. See läbivaatamine toimub kindlasti enne 16. märtsi 2007.

    5. Pärast selle artikli kohaldamise esimese aasta lõppu:

    a) kui lõigetes 2 ja 4 sätestatud reeglid annavad tulemuseks lubatud kogupüügi, mis ületab eelneva aasta lubatud kogupüügi enam kui 15 % võrra, võtab nõukogu vastu lubatud kogupüügi, mis ei ole enam kui 15 % võrra eelneva aasta lubatud kogupüügist suurem või

    b) kui lõigetes 2 ja 4 sätestatud reeglid annavad tulemuseks lubatud kogupüügi, mis on üle 15 % väiksem kui eelneva aasta lubatud kogupüük, võtab nõukogu vastu lubatud kogupüügi, mis ei ole üle 15 % väiksem kui eelneva aasta lubatud kogupüük.

    6. Lõiked 4 ja 5 ei kuulu kohaldamisele, kui nende kohaldamine tooks kaasa lõikes 3 sätestatud väärtuste ületamise.

    Artikkel 7

    Lubatud kogupüükide määramine erandlikel asjaoludel

    Kui STECF on ICESi viimast aruande valguses andnud hinnangu, et mis tahes asjaomaste tursavarude suguküpsete kalade hulk on väiksem artiklis 5 toodud hulgast, siis kohaldatakse järgmisi reegleid:

    a) artiklit 6 kohaldatakse siis, kui selle kohaldamine tingib eeldatavasti lubatud kogupüügi kohaldamise aasta lõpuks suguküpsete kalade hulga suurenemise määrani, mis on artiklis 5 toodud hulgaga võrdne või sellest suurem;

    b) kui artikli 6 kohaldamine eeldatavasti ei anna tulemuseks lubatud kogupüügi kohaldamise aasta lõpuks suguküpsete kalade hulga suurenemist määrani, mis on artiklis 5 toodud hulgaga võrdne või sellest suurem, siis otsustab nõukogu kvalifitseeritud häälteenamusega komisjoni otsuse põhjal järgmiseks aastaks lubatud kogupüügi, mis on artiklis 6 kirjeldatud meetodi kohaldamise abil saadust madalam.

    IV PEATÜKK

    PÜÜGIKOORMUSE PIIRAMINE

    Artikkel 8

    Püügikoormuse piirangud ja nendega seotud tingimused

    1. Peatükis III viidatud lubatud kogupüügid komplekteeritakse püügikoormuse piiramise süsteemi abil, mis põhineb geograafilistel aladel ja püügivahendite grupeeringutel ja nende kalastusvõimaluste kasutamisega seotud tingimustel, mida on määratletud nõukogu 19. detsembri 2003. aasta määruse (EÜ) nr 2287/2003 V lisas, mis määrab kindlaks ühenduse vetes kohaldamisele kuuluvate teatavate kalavarude ja kalavarurühmade püügivõimalused ja tingimused aastaks 2004 ühenduse laevadel vetes, kus kehtivad püügipiirangud [4].

    2. Komisjoni ettepanekul teeb nõukogu igal aastal kvalifitseeritud häälteenamusega otsuse selle kohta, milliseid korrektiive rakendada nende laevade merepäevade arvule, mis kasutavad püügivahendeid, mille võrgusilma suurus on 100 mm või suurem, vastavalt iga-aastaste korrektiividega kalade suremuses, mis ICESi ja STECF hinnangute kohaselt on kooskõlas artiklis 6 kirjeldatud meetodi abil kehtestatud lubatud kogupüükide kohaldamisega.

    3. Komisjoni ettepanekul võib nõukogu otsustada kvalifitseeritud häälteenamusega, et taastuskavas kohaldatakse püügikoormuste piirangute alternatiivset korda, et majandada püügikoormusi kooskõlas artiklis 6 kirjeldatud lubatud kogupüükidega.

    4. Kui lõigetes 2 ja 3 kirjeldatud meetmeid ei võeta, siis kohaldatakse määruse (EÜ) nr 2287/2003 V lisa sätteid edasi, kuni nõukogu võtab vastu otsuse vastavalt artiklile 4.

    V PEATÜKK

    JÄLGIMINE, INSPEKTEERIMINE JA JÄRELEVALVE

    Artikkel 9

    Püügikoormuse teated

    Olenemata määruse (EMÜ) nr 2847/93 artiklist 19a, kohaldatakse selle määruse artikleid 19b, 19c, 19d, 19e ja 19k laevade suhtes, mis tegutsevad selle määruse artiklis 2 määratletud geograafilistel aladel. Laevad, millel puudub luba hoida pardal ja kasutada selle määruse artiklis 1 viidatud liiki kuuluvate kalade püüdmiseks mõeldud püügivahendeid, vabastatakse sellest nõudest.

    Artikkel 10

    Alternatiivsed kontrollimeetmed

    Tagamaks artiklis 9 nimetatud aruandekohustuse täitmist, võivad liikmesriigid rakendada alternatiivseid kontrollimeetmeid, kui need meetmed on sama tõhusad ja läbipaistvad kui kõnealused aruandekohustused. Niisugustest alternatiivsetest meetmetest teatatakse komisjonile enne nende rakendamist.

    Artikkel 11

    Eelnev teatamine

    1. Niisuguse ühenduse kalalaeva kapten või tema esindaja, mille pardal on vähemalt üks tonn turska, teatab vähemalt neli tundi enne liikmesriigi sadamasse või lossimiskohta sisenemist kõnealuse liikmesriigi pädevale asutusele järgmised andmed:

    a) sadama või lossimispaiga nimi;

    b) eeldatav sadamasse või lossimispaika saabumise aeg;

    c) eluskaalu kogused kilogrammides iga liigi kohta, millest on pardal rohkem kui 50 kg.

    2. Selle liikmesriigi pädevad asutused, kus kavatsetakse lossida rohkem kui üks tonn turska, võivad nõuda, et pardal asuva püügikoguse lossimine ei algaks enne, kui selleks on saadud kõnealuste asutuste luba.

    3. Ühenduse kalalaeva, mis soovib merel ümber laadida või lossida pardal hoitavat mis tahes kogust või lossida kolmanda riigi sadamas või lossimispaigas, kapten või tema esindaja edastab lõikes 1 toodud teabe lipuriigiks oleva liikmesriigi pädevale asutusele vähemalt 24 tundi enne ümberlaadimist või lossimist merel või enne kolmandas riigis lossimist.

    Artikkel 12

    Määratud sadamad

    1. Kui ühenduse kalalaevalt ühenduses lossitav tursakogus on suurem kui kaks tonni, peab laeva kapten tagama, et lossimised toimuvad ainult selleks määratud sadamates.

    2. Iga liikmesriik määrab sadamad, kus lossitakse üle kahe tonni suuruseid tursakoguseid.

    3. Iga liikmesriik edastab komisjonile 31. märtsiks 2004 määratud sadamate nimekirja ja 30 päeva jooksul pärast seda inspekteerimise ja järelvalvemenetlused neis sadamates, sealhulgas iga lossimise koguste teatamise ja protokollimise tingimused.

    Komisjon edastab selle teabe kõigile liikmesriikidele.

    Artikkel 13

    Lubatud kõikumine püügipäevikusse kantud koguste hindamisel

    Erandina komisjoni 22. septembri 1983. aasta määruse (EMÜ) nr 2807/83 (millega sätestatakse liikmesriikide kalasaake käsitleva teabe registreerimise üksikasjalikud eeskirjad) [5] artikli 5 lõikest 2 on lubatud kõikumine pardal asuvate koguste ja püügipäevikusse kantud koguste vahel 8 %.

    Artikkel 14

    Tursa eraldi hoidmine

    Ühenduse kalalaeva pardal ei tohi üheski konteineris hoida ükskõik millist tursakogust segamini muud liiki mereorganismidega. Tursakonteinerid asetatakse hoidlasse muudest konteineritest eraldi.

    Artikkel 15

    Tursa transportimine

    1. Liikmesriigi pädevad asutused võivad nõuda, et kõik tursakogused, mis on püütud mõnel artiklis 2 määratletud geograafilisel alal ning mida esmakordselt lossitakse selles liikmesriigis, tuleb enne esimesest lossimissadamast edasitransportimist kontrolöride juuresolekul kaaluda. Tursa esmakordsel lossimisel artikli 12 kohaselt määratud sadamas kaalutakse liikmesriikide poolt volitatud kontrolöride juuresolekul representatiivsed proovid, mis moodustavad vähemalt 20 % lossitavatest kogustest, enne kui need esmakordselt müügiks pakutakse ja müüakse. Selleks esitavad liikmesriigid komisjonile ühe kuu jooksul alates käesoleva määruse jõustumisest kasutatava proovivõtukorraga seotud üksikasjalikud andmed.

    2. Olenemata määruse (EMÜ) nr 2847/93 artiklis 13 sätestatud tingimustest tuleb mujale kui lossimis- või importimiskohta transporditavatele tursakogustele lisada koopia ühest selle määruse artikli 8 lõikes 1 sätestatud deklaratsioonist, mis käsitleb transporditavaid tursakoguseid. Selle määruse artikli 13 lõike 4 punktis b sätestatud erandit ei kohaldata.

    Artikkel 16

    Seire eriprogrammid

    Erandina määruse (EMÜ) nr 2847/93 artikli 34c punktist 1 võivad tursavarude seire eriprogrammid kesta kauem kui kaks aastat alates nende jõustumiskuupäevast.

    VI PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 17

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 26. veebruar 2004

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    N. Dempsey

    [1] Arvamus on esitatud 23.10.2003 (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    [2] EÜT L 358, 31.12.2002, lk 59.

    [3] EÜT L 261, 20.10.1993, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1954/2003 (ELT L 289, 7.11.2003, lk 1).

    [4] ELT L 344, 31.12.2003, lk 1.

    [5] EÜT L 276, 10.10.1983, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1965/2001 (EÜT L 268, 9.10.2001, lk 23).

    --------------------------------------------------

    Top