EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31994D0798

Nõukogu otsus, 8. detsember 1994, millega kiidetakse ühenduse nimel heaks rahvusvahelise tolliprotseduuride lihtsustamise ja kooskõlastamise konventsiooni lisad E.7 ja F.4

EÜT L 331, 21.12.1994, p. 11–21 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1994/798/oj

31994D0798



Euroopa Liidu Teataja L 331 , 21/12/1994 Lk 0011 - 0021
Soomekeelne eriväljaanne: Peatükk 2 Köide 16 Lk 0059
Rootsikeelne eriväljaanne: Peatükk 2 Köide 16 Lk 0059


Nõukogu otsus,

8. detsember 1994,

millega kiidetakse ühenduse nimel heaks rahvusvahelise tolliprotseduuride lihtsustamise ja kooskõlastamise konventsiooni lisad E.7 ja F.4

(94/798/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 113 koos artikli 228 lõike 2 esimese lausega,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades, et:

ühendus kiitis otsusega 75/199/EMÜ [1] heaks rahvusvahelise tolliprotseduuride lihtsustamise ja kooskõlastamise konventsiooni (Kyoto konventsioon);

ühendus võib heaks kiita kõnealuse konventsiooni lisad, mis käsitlevad kauba tollimaksuvaba asendamist ja postiliiklusega seotud tolliformaalsusi;

sellise heakskiitmisega peaksid siiski kaasnema teatavad reservatsioonid, et võtta arvesse tolliliidu ja ühenduse tollialaste õigusaktide erinõudeid,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Ühendus kiidab osutatud reservatsioonidega heaks rahvusvahelise tolliprotseduuride lihtsustamise ja kooskõlastamise konventsiooni järgmised lisad:

- lisa E.7, mis käsitleb kauba tollimaksuvaba asendamist, koos üldise reservatsiooni ning standardeid 3, 9 ja 20 ja soovituslikke tavasid 11, 13, 16, 17 ja 25 käsitlevate reservatsioonidega,

- lisa F.4, mis käsitleb postiliiklusega seotud tolliformaalsusi, koos üldise reservatsiooni ning standardeid 19 ja 26 ja soovituslikke tavasid 23, 24 ja 25 käsitlevate reservatsioonidega.

Konventsiooni lisade E.7 ja F.4 tekstid on esitatud vastavalt käesoleva lisa I ja II lisas ning nende liited sisaldavad ühenduse vastavaid reservatsioone.

Artikkel 2

Käesolevaga antakse nõukogu eesistujale volitused määrata isik, kellel on õigus teatada Tollikoostöö Nõukogu peasekretärile, et ühendus kiidab heaks artiklis 1 nimetatud lisad samas artiklis osutatud reservatsioonidega.

Brüssel, 8. detsember 1994

Nõukogu nimel

eesistuja

G. Rexrodt

[1] EÜT L 100, 21.4.1975, lk 1.

--------------------------------------------------

I LISA

LISA E.7,

mis käsitleb kauba tollimaksuvaba asendamist

SISSEJUHATUS

Enamike riikide siseriiklikud õigusaktid sisaldavad sätteid, mille kohaselt ekspordiks mõeldud toodete valmistamiseks mõeldud kauba puhul ei nõuta tollimaksude ja muude maksude tasumist.

Tagastamismenetluse ja seestöötlemiseks mõeldud ajutise impordi menetlusega on lubatud eksporditud toodete valmistamiseks kasutatud välisriigi kaupadelt imporditollimaksu ja impordimaksu tagasimaksmine või neist ajutine vabastamine.

Käesolevas lisas käsitletava kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri korral kasutatakse tehnikat, mille puhul võib lubada imporditollimaksu- ja impordimaksuvabadust kaupadelt, mis on samaväärsed kaupadega, mis on olnud vabas ringluses ja mis on töödeldud ühenduse territooriumilt eksporditud toodeteks.

Kõnealust protseduuri võib kohaldada tingimusel, et pädevad asutused peavad varem eksporditud toodetesse inkorporeeritud kaubaga samaväärse kauba importi siseriikliku majanduse jaoks kasulikuks.

Imporditollimaksu- ja impordimaksuvabalt imporditud kaubast valmistatud tooted võib suunata siseturule. Kui nad eksporditakse, võib kauba tollimaksuvaba asendamise protseduur muutuda uuesti kohaldatavaks.

MÕISTED

Käesolevas lisas kasutatakse järgmisi mõisteid:

a) kauba tollimaksuvaba asendamise protseduur — tolliprotseduur, millega lubatakse varem vabas ringluses olnud ja lõplikult eksporditud toodeteks töödeldud kaubaga samaväärse (st kirjelduse, kvaliteedi ja tehniliste omaduste poolest identse) kauba imporditollimaksu- ja impordimaksuvaba import;

b) imporditollimaksud ja impordimaksud — tollimaksud ja kõik muud maksud ja tasud, mis tuleb tasuda kaupade impordil või seoses impordiga, välja arvatud tasud summas, mis vastab osutatud teenuste ligilähedasele maksumusele;

c) isik — nii füüsiline kui ka juriidiline isik, kui kontekst ei eelda teisiti.

PÕHIMÕTE

1. Standard

Kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri reguleerivad käesoleva lisa sätted.

RAKENDUSALA

2. Standard

Siseriiklike õigusaktidega sätestatakse asjaolud, mille puhul võib lubada kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri, ning asjaomased nõuded.

Märkused

1) Asjaolud, mille puhul on lubatud kauba tollimaksuvaba asendamise protseduur, võib sätestada üldjoontes ja/või üksikasjalikult.

2) Kõnealust protseduuri võib lubada tingimusel, et pädevad asutused peavad varem eksporditud toodetesse inkorporeeritud kaubaga samaväärse kauba importi siseriikliku majanduse jaoks kasulikuks.

3) Protseduuri kohaldamise võib piirata ühenduse tolliterritooriumil tegutsevate isikutega.

3. Standard

Vabas ringluses olnud ja varem eksporditud toodetesse inkorporeeritud kaubaga samaväärse kauba impordil kohaldatakse täielikku imporditollimaksu- ja impordimaksuvabastust tingimusel, et kauba ekspordil on tasutud kõik tagasimakstud või vähendatud tollimaksud ja muud maksud.

Märkused

1) Imporditollimaksudest ja impordimaksudest vabastamist võib lubada tooraine ja osaliselt töödeldud toodete ning eksporditud toodetesse ilma täiendava töötlemiseta inkorporeeritud osadega samaväärsete osade puhul.

2) Kui selliseid kaupu, nagu keemiliste reaktsioonide katalüsaatorid ja kiirendid või aeglustid, kasutatakse sellise ekspordiks mõeldud kauba valmistamiseks, mille puhul on õigus kauba tollimaksuvabale asendamisele, ning need kaubad kaovad sellise kasutamise käigus osaliselt või täielikult, ilma et nad tegelikult eksporditavates toodetes sisalduksid, võib neisse suhtuda nagu kõnealuste toodete valmistamiseks kasutatud kaubasse ja nende suhtes võib kohaldada samasugust imporditollimaksudest ja impordimaksudest vabastamist. Käesolevat maksuvabastust ei kohaldata tavaliselt tootmisel kasutatavate abiainete suhtes, nagu näiteks määrdeained.

4. Soovituslik tava

Kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri kohaldamisest ei tohiks loobuda ainult sel põhjusel, et tooted eksporditakse teatavasse riiki.

5. Standard

Siseriiklikes õigusaktides sätestatakse nende isikute kategooriad, kellele võib anda loa kaupade tollimaksuvabaks asendamiseks.

Märkus

Kauba tollimaksuvaba asendamise loa valdajaks võib olla eksporditud toodete eksportija, valmistaja või omanik.

6. Standard

Kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri kohaldamist lubatakse juhul, kui on võimalik kindlaks teha kauba kasutamine eksporditud toodete valmistamisel.

Märkus

Et teha kindlaks kauba kasutamine eksporditud toodete valmistamisel, võib toll kontrollida valmistusprotsessi või kasutada eksporditava toote valmistaja raamatupidamist.

SELLISTE TOODETE EKSPORT, MILLE PUHUL ON ÕIGUS KAUBA TOLLIMAKSUVABALE ASENDAMISELE

a) Toodete ekspordile eelnevad formaalsused

7. Standard

Siseriiklikes õigusaktides täpsustatakse asjaolud, mil kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri kohaldamiseks nõutakse eelnevat luba, ja ametiasutused, mis on volitatud seda luba andma.

8. Soovituslik tava

Isikutele, kes teostavad mastaapseid ja pidevaid toiminguid, mis hõlmavad kauba tollimaksuvaba asendamist, tuleks sellisteks toiminguteks anda üldine luba.

9. Standard

Pädevad asutused määravad kindlaks erinevate kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri tingimustele vastavate vabas ringluses olnud ja eksporditavates toodetes sisalduvate kaupade kirjelduse, kvaliteedi, tehnilised omadused ja kogused, lähtudes selliste toodete valmistamise tegelikest tingimustest.

10. Soovituslik tava

Kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri tingimustele vastavate eksporditavates toodetes sisalduvate eri kaupade koguste kindlaksmääramisel peaksid pädevad asutused võtma arvesse valmistamise käigus tekkivaid kadusid ja kasutamiskõlbmatuid jäätmeid.

11. Soovituslik tava

Kui kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri tingimustele vastavate eksporditavate toodete omadused ei muutu märkimisväärselt ja need tooted valmistatakse selgelt määratletud tehnilistes tingimustes, peaksid pädevad asutused kindlaks määrama erinevate eksporditavates toodetes sisalduvate kaupade standardkogused.

b) Kauba tollimaksuvaba asendamise õiguse saamiseks vajalik ekspordideklaratsioon

12. Standard

Siseriiklike õigusaktidega nähakse ette tingimused, mille kohaselt tooted, mille ekspordil kohaldatakse kauba tollivaba asendamist, esitatakse pädevale tolliasutusele, ja mille kohaselt esitatakse (väljaveo) kaubadeklaratsioon.

Märkus

Siseriiklike õigusaktidega võib ette näha, et toodete ekspordiks vajalik kaubadeklaratsioon peab sisaldama üksikasju, mis võimaldavad tollil teha kindlaks erinevate kaupade kogused, mille vabastamist imporditollimaksudest ja impordimaksudest taotletakse.

13. Soovituslik tava

Kui pädevad asutused ei ole suutnud teha otsust kauba tollimaksuvaba asendamise kohta, peaks deklarandil olema lubatud asjaomased tooted viivitamata eksportida eeldusel, et sätestatud tingimused on täidetud, ja ilma et see mõjutaks lõplikku otsust.

14. Soovituslik tava

Kauba tollimaksuvaba asendamise tingimustele vastavate toodete ekspordil kasutatavad siseriiklikud vormid tuleks ühtlustada (väljaveo) kaubadeklaratsiooniga.

c) Kauba tollimaksuvaba asendamise tingimustele vastavate eksporditud toodete läbivaatamine

15. Soovituslik tava

Deklarandi nõudel ja mõjuval põhjusel peaks toll võimaluse korral lubama kauba tollimaksuvaba asendamise tingimustele vastavate eksporditavate toodete läbivaatamist eravaldustes, kusjuures sellise läbivaatamisega kaasnevad kulud katab deklarant.

d) Kauba tollimaksuvaba asendamise tingimustele vastavate eksporditud toodete lubatud sihtkohad

16. Soovituslik tava

Ette tuleks näha sätted, mille kohaselt lubatakse kauba tollimaksuvaba asendamise tingimustele vastavad eksporditavad tooted suunata vabasadamatesse või vabatsoonidesse.

17. Soovituslik tava

Ette tuleks näha sätted, mille kohaselt lubatakse kauba tollimaksuvaba asendamise tingimustele vastavad eksporditavad tooted suunata tollilattu hilisemaks eksportimiseks.

e) Sertifikaat selle kohta, et kaup on eksporditud kauba tollimaksuvaba asendamise menetluse kohaselt

18. Standard

Kui tooted on eksporditud kauba tollimaksuvaba asendamise kohaldamise õigusega, väljastab toll deklarandile dokumendi, mis kinnitab deklarandi õigust importida ilma imporditollimakse ja impordimakse tasumata kaupu, mis on samaväärsed vabas ringluses olnud kaubaga, mida kõnealused tooted sisaldasid.

Märkus

Deklarandile väljastatud dokument võib koosneda kauba tollimaksuvaba asendamise õigusega ekspordi deklaratsiooni tolli poolt nõuetekohaselt kinnitatud koopiast või selleks võib kasutada spetsiaalset vormi.

KAUBA IMPORT

19. Standard

Siseriiklike õigusaktidega nähakse ette tingimused, mille kohaselt esitatakse kaup, mille võib imporditollimaksu- ja impordimaksuvabalt importida kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri alusel, pädevale tolliasutusele ja mille kohaselt esitatakse kaubadeklaratsioon.

Märkus

Siseriiklike õigusaktidega võib ette näha tingimused, mille kohaselt peab kaubadeklaratsioon sisaldama üksikasju, mis on vajalikud imporditollimaksudest ja impordimaksudest vabastamise lubamiseks, ja mille kohaselt tuleb lisaks kõnealusele deklaratsioonile esitada tolli väljastatud dokument (dokumendid).

20. Standard

Pädevad asutused määravad kaubandusolusid nõuetekohaselt arvesse võttes tähtaja sellise kauba importimiseks, mille võib importida imporditollimaksu- ja impordimaksuvabalt.

21. Standard

Ette nähakse sätted, mille kohaselt võib kauba, mille suhtes kohaldatakse imporditollimaksu- ja impordimaksuvabastust, importida muu tolliasutuse kaudu kui see, mille kaudu tooted on eksporditud.

22. Standard

Ette nähakse sätted, mille kohaselt võib kaupu, mille suhtes kohaldatakse imporditollimaksu- ja impordimaksuvabastust, importida ühes või mitmes saadetises.

23. Standard

Ette nähakse sätted, mille kohaselt võib ühe saadetisena importida kaupu, mille kohta käib mitu eri dokumenti, mis kinnitavad, et kaupu võib importida kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri alusel.

24. Standard

Ette nähakse sätted, mille kohaselt võib kaupa, mille suhtes kohaldatakse imporditollimaksu- ja impordimaksuvabastust, importida muust riigist kui see, kuhu tooted on eksporditud.

25. Soovituslik tava

Ette tuleks näha sätted, mille kohaselt võib kauba, mille suhtes kohaldatakse imporditollimaksu- ja impordimaksuvabastust, importida muu isik kui see, kes kauba eksportis, eeldusel, et täidetud on tolli kehtestatud tingimused.

26. Soovituslik tava

Deklarandi nõudel ja mõjuval põhjusel peaks toll võimaluse korral lubama, et kaup, mille suhtes võib kohaldada imporditollimaksu- ja impordimaksuvabastust, vaadatakse läbi eravaldustes, kusjuures sellise läbivaatamisega kaasnevad kulud katab deklarant.

27. Standard

Siseriiklike õigusaktidega nähakse ette tollirežiim, mida kohaldatakse juhul, kui kauba tollimaksuvaba asendamise protseduuri kohaselt eksporditud tooted reimporditakse.

TEAVE KAUBA TOLLIMAKSUVABA ASENDAMISE PROTSEDUURI KOHTA

28. Standard

Tolliasutused tagavad, et kogu kauba tollimaksuvaba asendamise menetlust käsitlev teave on kõigile huvilistele vabalt kättesaadav.

--------------------------------------------------

II LISA

LISA F.4,

mis käsitleb postiliiklusega seotud tolliformaalsusi

SISSEJUHATUS

Postiteenused on alati olnud üks populaarsemaid võimalusi saata ühelt inimeselt teisele mitte ainult tervitusi ja teavet, vaid ka kingitusi ja muid kaupu.

Tolli osalus rahvusvahelises postiliikluses on vältimatu, sest nagu ka muul moel imporditava ja eksporditava kauba puhul, peab toll tagama, et tasutaks nõuetekohased tollimaksud ja muud maksud, rakendama ekspordikeelde ja -piiranguid ja tagama üldiselt oma vastutusalasse kuuluvate õigusnormide järgimise.

Postiliikluse spetsiifika tõttu on tolliformaalsused postisaadetiste puhul muude vahenditega veetava kauba puhul kohaldatavate tolliformaalsustega võrreldes pisut erinevad. Üksikute postisaadetiste suurus on piiratud, kuid nende arv on hiiglaslik ja seega tuleks põhjendamatute viivituste vältimiseks näha ette postisaadetiste käitlemise halduslikud erisätted. See on võimalik tänu sellele, et peaaegu kõigis riikides tegelevad postiteenuste pakkumisega avalikud haldusasutused või ametivõimud ning kaks postiliiklusega tegelevat avalikku organit, st postiteenistus ja toll teevad omavahel väga tihedat koostööd.

Lisaks postiteenistuse ja tolli vahelisele tihedale koostööle siseriiklikul tasandil toimub rahvusvahelisel tasandil tihe koostöö Ülemaailmse Postiliidu (rahvusvaheline organisatsioon, mille eeskirjad ja määrused reguleerivad postiliiklust) ja nõukogu vahel. Kaks nimetatud rahvusvahelist organisatsiooni on loonud kontaktkomitee, kus kohtuvad tolli ja postiteenistusega seotud küsimuste eksperdid, et arutada probleeme, mida ei saa lahendada siseriiklikult või kahepoolselt, ja leida neile lahendused.

MÕISTED

Käesolevas lisas kasutatakse järgmisi mõisteid:

a) postisaadetis — kirisaadetised ja postipakid;

b) kirisaadetis — kirjad, postkaardid, trükised, pimedatele mõeldud kirjandusteosed ja pisipakid, mida on kirisaadetistena kirjeldatud Ülemaailmse Postiliidu kehtivates õigusaktides.

Märkus

Ülemaailmse Postiliidu õigusaktide kohaselt tuleb teatavatele kirisaadetistele lisada vastavalt vajadusele tollideklaratsiooni vorm C 1 ja/või vorm C 2/CP 3;

c) postipakk — saadetised, mida nimetatakse postipakkideks Ülemaailmse Postiliidu kehtivates õigusaktides.

Märkus

Vastavalt Ülemaailmse Postiliidu õigusaktidele tuleb postipakkidele lisada tollideklaratsiooni vorm C 2/CP 3;

d) Ülemaailmne Postiliit — 1874. aastal Berni lepinguga loodud valitsustevaheline organisatsioon Üldine Postiliit, mis nimetati 1878. aastal ümber Ülemaailmseks Postiliiduks (UPU) ja mis on alates 1948. aastast ÜRO spetsialiseeritud asutus (peakorter Bernis);

e) imporditollimaksud ja impordimaksud — tollimaksud ja kõik muud maksud ja tasud, mis tuleb tasuda kaupade impordil või seoses impordiga, välja arvatud tasud summas, mis vastab osutatud teenuste ligilähedasele maksumusele;

f) eksporditollimaksud ja ekspordimaksud — tollimaksud ja kõik muud maksud ja tasud, mis tuleb tasuda kaupade ekspordil või seoses ekspordiga, välja arvatud tasud summas, mis vastab osutatud teenuste ligilähedasele maksumusele;

g) kaubadeklaratsioon — tolli poolt selleks ettenähtud vormis esitatav teatis, milles huvitatud isikud märgivad ära kauba suhtes rakendatava tolliprotseduuri ja esitavad andmed, mida toll selle tolliprotseduuri rakendamiseks vajab;

h) tollivormistus — kauba ekspordiks, vabasse käibesse lubamiseks või muule tolliprotseduurile suunamiseks vajalike tolliformaalsuste täitmine;

ij) vabasse käibesse lubamiseks vajalik tollivormistus — tolliprotseduur, millega nähakse ette, et imporditud kaup võib jääda alaliselt tolliterritooriumile. See protseduur eeldab kõigi kohaldatavate impordimaksude ja imporditollimaksude tasumist ja kõigi vajalike tolliformaalsuste täitmist;

k) postisaadetiste läbivaatamine — postisaadetistes sisalduvate kaupade füüsiline kontrollimine, et teha kindlaks nende laad, päritolu, seisund, kogus ja väärtus;

l) vabasse ringlusse lubatud kaup — kaup, mida võib realiseerida ilma tollipiiranguteta;

m) tollikontroll — meetmed, mida võetakse õigusnormide täitmise tagamiseks ning mille rakendamise eest vastutab toll;

n) vabastamine — meetmed, millega toll annab loa tollivormistuse läbinud kauba suunamiseks asjaomaste isikute käsutusse;

o) isik — nii füüsiline kui ka juriidiline isik, kui kontekst ei eelda teisiti.

PÕHIMÕTTED

1. Standard

Postisaadetiste suhtes kohaldatavaid tolliformaalsusi reguleerivad käesoleva lisa sätted.

2. Standard

Siseriiklike õigusaktidega nähakse ette tingimused ja formaalsused, mis tuleb postisaadetiste puhul tollis täita.

3. Standard

Postisaadetiste tollivormistus toimub võimalikult kiiresti ning tollikontroll peab piirduma vähima vajalikuga, et tagada tolli vastutusalasse kuuluvate õigusnormide järgimine.

TOLLI JA POSTIASUTUSTE VAHELISED SUHTED

4. Standard

Siseriiklike õigusaktidega nähakse ette tolli ja postiasutuste ülesanded ja kohustused seoses postisaadetiste tollikäitlusega.

Märkused

1) Postiasutustel on teatavad kohustused ja üleanded, mis tulenevad otseselt Ülemaailmse Postiliidu õigusaktidest. Postiasutuste ja tolli muud ülesanded ja kohustused võib kindlaks määrata nende asutuse omavahelise kokkuleppega.

2) Tavaliselt vastutavad postiasutused postisaadetiste edasitoimetamise, ladustamise ja tollile esitamise eest ning tolli taotluse korral võivad postiasutused postisaadetisi tollikontrolli eesmärgil avada. Mõningates riikides ei tegele postisaadetiste tegeliku edasitoimetamise, ladustamise ja tollile esitamisega siiski mitte postiasutused ise, vaid raudteeasutused ja muud volitatud ettevõtjad. Selline praktiline kord tähendab, et neis riikides võivad osade nimetatud kohustuste eest vastutada volitatud ettevõtjad.

3) Kuigi lähteriigi postiasutused ei vastuta tollideklaratsioonide (nt vorm C 2/CP 3) täpsuse eest, kontrollivad nad põhimõtteliselt, et vajaduse korral oleksid postisaadetiste tollideklaratsioonid olemas, ja võtavad võimaluse korral meetmeid tagamaks, et need on täidetud korrektselt ja täielikult. Kui tollideklaratsioon on selgelt puudulikult täidetud, juhivad postiasutused tavaliselt saatja tähelepanu asjaomastele tollieeskirjadele ning neil on õigus keelduda kõnealuse postisaadetise vastuvõtmisest.

Kui saadetis sisaldab mitut eset, eriti kaubanduslike saadetiste puhul, soovitavad tolliasutused tavaliselt saatjale, et ta lisaks eraldi dokumendid (näiteks päritolusertifikaadi) iga eseme juurde.

5. Standard

Toll määrab vajadusel postiasutuste nõusolekul tolliasutuse või muu koha, kus võib teostada postisaadetiste tollivormistust.

Märkused

1) Luua võib ühendatud tolli/postiasutused või postiasutusse võib alaliselt või mõneks tunniks päevas määrata tööle tolliametniku; viimasena nimetatud juhul võib postiasutus pakkuda tollile tööruume.

2) Tollipunkti võib luua postikeskuses, st postiasutuses, mis vastutab postisaadetiste vahetamise eest välisriikide asjaomaste postiasutustega.

POSTISAADETISTE EKSPORT

a) Kauba tollistaatus

6. Standard

Postisaadetistes sisalduvate kaupade eksport on lubatud olenemata sellest, kas nad on vabas ringluses või kohaldatakse nende suhtes mõnda tolliprotseduuri, näiteks tolliladustamist või ajutist importi, tingimusel et tolliprotseduuride ajal täidetakse kõik asjaomase protseduuri suhtes sätestatud formaalsused.

Märkus

Teatavate kaupade, sealhulgas narkootiliste ainete, lõhkeainete, kergestisüttivate ainete ja muude ohtlike ainete eksport posti teel on väga täpselt reguleeritud ja paljudel juhtudel Ülemaailmse Postiliidu õigusaktidega keelatud.

b) Tollile esitamine

7. Standard

Tolliasutused määravad kindlaks, millised postisaadetised tuleb ekspordi korral tollile kontrollimiseks esitada.

Märkus

Mõningates riikides postipakkide jaoks kasutatava dokumentaalse tollivormistussüsteemi puhul esitatakse tollile kõigepealt ainult dokumendid, mitte esemed; seejärel teatab toll postiasutusele, millised esemed tuleb neile tollikontrolliks esitada.

8. Soovituslik tava

Reeglina ei tohiks toll nõuda postisaadetiste tollikontrolliks esitamist ekspordil, kui postisaadetised ei sisaldada kaupu, mille eksport peab olema sertifitseeritud, mille suhtes kohaldatakse ekspordikeelde või -piiranguid või eksporditollimakse ja ekspordimakse, või kaupu, mille väärtus ületab siseriiklike õigusaktidega kindlaksmääratud piiri või kui neid ei ole välja valitud juhusliku või pistelise tollikontrolli raames.

Märkused

1) On mitmeid juhtumeid, mil eksport peab olema sertifitseeritud, näiteks siis, kui kaup eksporditakse ajutiselt või kui eksport toimub tagastamisprotseduuri kohaselt või pärast ajutist importi.

2) Posti teel eksporditava kauba tollivormistus tuleb teostada kas enne või pärast postitamist. Riikides, kus tollivormistus teostatakse tavaliselt enne postitamist, võib toll märgistada saadetised spetsiaalse templi või sildiga, võib neile kinnitada tollitõkendi või võib anda loa ekspordiks saatedokumendi, näiteks lähetusteatise (CP 2) alusel. Riikides, kus selliste saadetiste tollivormistus teostatakse tavaliselt pärast postitamist, võib tollivormistuse teostada postikeskuses või muus postiasutuses, kus pakutakse tolliteenuseid, ning vajaduse korral viiakse kaup kontrollimiseks sellisesse postiasutusse.

3) Kui kauba suhtes kohaldatakse eksporditollimakse ja ekspordimakse, teostab toll nende tollivormistuse tavaliselt enne postitamist ning eksporditollimaksud ja ekspordimaksud tuleb tasuda enne, kui kaup edastatakse postiasutusele eksportimiseks. Mõningates riikides võivad eksporditollimakse ja ekspordimakse koguda siiski postiasutused; sellisel juhul toimub arveldamine ja maksmine samuti nagu impordi korral.

c) Dokumendid

9. Soovituslik tava

Postisaadetiste ekspordi korral ei tohiks nõuda kaubadeklaratsiooni, kui postisaadetis ei sisaldada kaupu, mille eksport peab olema sertifitseeritud, mille suhtes kohaldatakse ekspordikeelde või -piiranguid või eksporditollimakse ja ekspordimakse, või kaupu, mille väärtus ületab siseriiklike õigusaktidega kindlaksmääratud piiri.

d) Postisaadetiste läbivaatamine

10. Standard

Toll ei nõua reeglina kõigi postisaadetiste läbivaatamist ekspordil, vaid piirdub valikulise või pistelise kontrolliga.

11. Soovituslik tava

Kui toll kasutab oma õigust postisaadetised ekspordi korral läbi vaadata, peaks läbivaatamise ulatus piirduma sellega, mis on vajalik nende õigusnormide täitmise tagamiseks, mille rakendamise eest toll vastutab.

POSTISAADETISTE TRANSIITVEDU

12. Standard

Postisaadetiste suhtes ei kohaldata tolliformaalsusi ajal, mil neid toimetatakse edasi rahvusvahelise transpordiga.

POSTISAADETISTE IMPORT

a) Kaup, mida võib importida

13. Standard

Postisaadetistes sisalduva kauba importi lubatakse olenemata sellest, kas kaup on mõeldud vabasse käibesselubamiseks või muuks tolliprotseduuriks.

b) Tollile esitamine

14. Standard

Tolliasutused määravad kindlaks, millised imporditud postisaadetised tuleb tollile kontrollimiseks esitada.

Märkus

Mõningates riikides postipakkide jaoks kasutatava dokumentaalse tollivormistussüsteemi puhul esitatakse tollile kõigepealt ainult dokumendid, mitte esemed; seejärel teatab toll postiasutusele, millised esemed tuleb neile tollikontrolliks esitada.

15. Soovituslik tava

Toll ei tohiks tavaliselt nõuda järgmistesse kategooriatesse kuuluvate imporditud kirisaadetiste esitamist:

i) ainult isiklikke teateid sisaldavad postkaardid ja kirjad;

ii) pimedatele mõeldud kirjandusteosed;

iii) trükised, mille suhtes ei kohaldata imporditollimakse ega impordimakse.

16. Standard

Kui imporditud postisaadetised esitatakse tollile, nõuab toll ainult tollivormistuseks vajalikke dokumente.

Märkused

1) Asjaomased dokumendid võivad eri juhtudel olla erinevad vastavalt saadetise laadile, sisule, väärtusele jms. Tavaliselt hõlmavad need vastavalt vajadusele tollideklaratsiooni vormi C 1 või C 2/CP 3, postipakkide puhul lähetusteatist CP 2 ja vajalikke päritolusertifikaate, arveid ja muud.

2) Tollideklaratsiooni C 2/CP 3 edastamiseks võib kasutada erinevaid meetodeid. Vormi võib kinnitada lähetusteatise külge, liimida või siduda saadetise külge või panna saadetise sisse, kui sihtriik seda nõuab. Teatava kokkulepitud korra puhul võib vormi saata ka saadetisest eraldi.

17. Standard

Kui imporditud postisaadetiste kohta esitatakse tollideklaratsiooni vorm C 2/CP 3, nõuab toll ainult üht koopiat.

c) Tollivormistus tollideklaratsiooni vormide C 1 ja C 2/CP 3 või kaubadeklaratsiooni põhjal.

18. Soovituslik tava

Kui kogu tolli nõutav teave on olemas asjaomasel tollideklaratsiooni vormil C 1 või c 2/CP 3 ja täiendavatel dokumentidel, tuleks postisaadetiste tollivormisus teostada nende dokumentide põhjal ning eraldi kaubadeklaratsiooni ei tohiks nõuda, välja arvatud juhul, kui tegemist on kaubandusliku saadetisega, mille väärtus ületab siseriiklike õigusaktidega kindlaksmääratud piiri, või kaubaga, mille puhul peab kauba tollivormistus toimuma muu protseduuri põhjal kui vabasse käibesselubamise protseduur.

19. Standard

Kui postisaadetises sisalduv kaup tuleb deklareerida muu protseduuri põhjal kui vabasse käibesselubamise protseduur, esitatakse kaubadeklaratsioon, mille vorm ja arv vastab asjaomase tolliprotseduuri nõuetele, ning täidetakse muud kõnealuse tolliprotseduuri puhul nõutavad tolliformaalsused.

Märkus

Kaubadeklaratsioon võib olla siseriiklik dokument või rahvusvaheline dokument, näiteks ATA-märkmik.

20. Standard

Kui postisaadetise kohta tuleb vabasse käibesselubamiseks vajaliku tollivormistuse kohaselt esitada kaubadeklaratsioon, peab kasutatava kaubadeklaratsiooni vorm vastama pädevate asutuste ettenähtud ametlikule näidisele ning täita tuleb ka muud kõnealuse protseduuri puhul nõutavad formaalsused.

Märkused

1) Vabasse käibesselubamise kaubadeklaratsiooni vorm võib olla sama, mis on ette nähtud muul moel toimuvaks impordiks, või spetsiaalselt posti teel toimuva impordi jaoks koostatud vorm.

2) Kaubadeklaratsiooni võib täita postiasutus, adressaat või volitatud esindaja.

d) Postisaadetiste läbivaatamine

21. Standard

Toll ei nõua reeglina kõigi imporditud postisaadetiste läbivaatamist, vaid piirdub valikulise või pistelise kontrolliga.

22. Soovituslik tava

Kui toll kasutab oma õigust imporditud postisaadetised läbi vaadata, peaks läbivaatamise ulatus piirduma sellega, mis on vajalik nende õigusnormide täitmise tagamiseks, mille rakendamise eest toll vastutab.

e) Imporditollimaksude ja impordimaksude määramine ja sissenõudmine

23. Soovituslik tava

Postisaadetistes vabasse käibesselubamiseks imporditud kauba suhtes tuleks kohaldada ühtse määraga maksude süsteemi, kui import ei ole ärilist laadi ning kauba koguväärtus ei ole suurem piirväärtusest, mis peaks olema vähemalt 100 USA dollarit. Ühtse määraga maksude süsteemiga:

- tuleks kehtestada kõiki imporditollimaksude ja impordimaksude liike hõlmavad määrad,

- ei tohiks võtta kaupadelt võimalust kasutada tollimaksuvaba impordiga seotud meetmeid, millele neil oleks muidu õigus,

- tuleks sätestada, et kui adressaat viibib tollivormistuse juures ja seda soovib, võib kauba suhtes kohaldada tavapäraseid imporditollimaksu ja impordimaksu määrasid, kuid sellisel juhul võib toll nõuda, et neid määrasid kohaldatakse kõigi maksustatavate kaupade suhtes, ja

- ei tohiks välistada võimalust, et toll määrab kõrgelt maksustatud kaupadele erimäärad või jätab mõned kaubad ühtse määraga maksude süsteemi kohaldamisalast välja.

Märkus

Importi peetakse tavaliselt mitteäriliseks, kui see on juhuslik ja hõlmab vaid adressaadi või tema pere isiklikuks kasutamiseks või tarbimiseks mõeldud kaupa, mille laadist ega kogusest ei saa järeldada, nagu oleksid need imporditud äriotstarbel.

24. Soovituslik tava

Imporditollimaksu- ja impordimaksuvabalt võib importi lubada eraisikutele mõeldud kingitusi (välja arvatud alkohol, alkohoolsed joogid ja tubakatooted) sisaldavate saadetiste puhul, mille kogumaksumus vastavalt lähteriigi tarbijahindadele ei ületa 30 SDR-ühikut. Kui sama saatja saadab mitu kaubasaadetist ühel ja samal ajal samale adressaadile, tuleks kogumaksumuseks lugeda kõigi selliste saadetiste väärtus kokku. Imporditollimaksu- ja impordimaksuvaba impordi loa saamise formaalsused peaksid olema võimalikult lihtsad. Selliseid kingitusi peaks olema võimalik importida ilma majanduslike impordikeeldude ja -piiranguteta.

Märkused

1) Kingitus on tavaliselt mõeldud eraisikule, kui:

a) see saadetakse eraisikule teise välisriigis elava eraisiku poolt või nimel;

b) kingituse saatmine on juhutine; ja

c) kingitus koosneb adressaadile või tema perekonnale isiklikuks kasutamiseks mõeldud kaubast ning imporditava kauba laadi ja koguse põhjal on kaubasaadetis ilmselgelt mittekaubanduslikku laadi.

2) Kingitust sisaldava saadetise kiire tollivormistuse soodustamiseks impordil märgib saatja tavaliselt tollideklaratsiooni vormile C 1 või C 2/CP 3, et saadetises on kingitus, ning sedastab selle sisu ja väärtuse.

25. Soovituslik tava

Kui toll edastab imporditud postisaadetise adressaadile kättetoimetamiseks postiasutusele või volitatud ettevõtjale enne kohaldatavate imporditollimaksude ja impordimaksude tasumist, peaks toll selliste tollimaksude ja muude maksude sissenõudmiseks nägema ette võimalikult lihtsa korra.

Märkused

1) Postiasutused nõuavad imporditollimaksud ja impordimaksud tavaliselt adressaadilt sisse kättetoimetamise ajal ning sooritavad tollile perioodilisi makseid näiteks iga kvartali lõpus. Postiasutused võivad siiski tasuda imporditollimaksud ja impordimaksud tollile adressaadi eest, kui saadetis edastatakse neile kättetoimetamiseks.

2) Ülemaailmse Postiliidu õigusaktide teatavate fakultatiivsete sätete kohaselt võib postisaadetise saatja mõningatel juhtudel maksta kõik tasud, kaasa arvatud imporditollimaksud ja impordimaksud, mida saadetise suhtes kohaldatakse kättetoimetamisel.

IMPORDITOLLIMAKSUDE JA IMPORDIMAKSUDE VÄHENDAMINE JA TAGASIMAKSMINE

26. Standard

Kui postisaadetist ei toimetata adressaadile kätte või kui adressaat keeldub sellest, lubatakse taotluse korral saadetises sisalduvate kaupade suhtes kohaldatavate imporditollimaksude ja impordimaksude vähendamist või tagasimaksmist tingimusel, et kaubad:

a) reeksporditakse või

b) hävitatakse või loovutatakse ilma vastutasuta riigile vastavalt tolli otsusele.

TEAVE POSTILIIKLUSE SUHTES KOHALDATAVATE TOLLIFORMAALSUSTE KOHTA

27. Standard

Tolliasutused tagavad, et kogu nende riigis postiliikluse suhtes kohaldatavaid tolliformaalsusi käsitlev teave on kõigile huvilistele vabalt kättesaadav.

Märkus

Sellise teabe võib muuta kättesaadavaks tolli poolt tavaliselt kasutatavate kanalite vahendusel või postiasutuste teabeteenistuse kaudu.

--------------------------------------------------

Top