EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02011D0235-20160413

Consolidated text: Nõukogu otsus 2011/235/ÜVJP, 12. aprill 2011 , teatavate isikute ja üksuste vastu suunatud piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Iraanis

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/235/2016-04-13

2011D0235 — ET — 13.04.2016 — 005.001


Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

►B

NÕUKOGU OTSUS 2011/235/ÜVJP,

12. aprill 2011,

teatavate isikute ja üksuste vastu suunatud piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Iraanis

(ELT L 100 14.4.2011, lk 51)

Muudetud:

 

 

Euroopa Liidu Teataja

  nr

lehekülg

kuupäev

►M1

NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS 2011/670/ÜVJP, 10. oktoober 2011,

  L 267

13

12.10.2011

►M2

NÕUKOGU OTSUS 2012/168/ÜVJP, 23. märts 2012,

  L 87

85

24.3.2012

►M3

NÕUKOGU OTSUS 2012/810/ÜVJP, 20. detsember 2012,

  L 352

49

21.12.2012

►M4

NÕUKOGU OTSUS 2013/124/ÜVJP, 11. märts 2013,

  L 68

57

12.3.2013

►M5

NÕUKOGU OTSUS 2014/205/ÜVJP, 10. aprill 2014,

  L 109

25

12.4.2014

►M6

NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2015/555, 7. aprill 2015,

  L 92

91

8.4.2015

►M7

NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2016/565, 11. aprill 2016,

  L 96

41

12.4.2016




▼B

NÕUKOGU OTSUS 2011/235/ÜVJP,

12. aprill 2011,

teatavate isikute ja üksuste vastu suunatud piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Iraanis



EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 29,

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu väljendas 21. märtsil 2011 taas oma tõsist muret inimõiguste olukorra halvenemise pärast Iraanis.

(2)

Nõukogu rõhutas eelkõige hukkamiste arvu olulist suurenemist viimastel kuudel ning süstemaatilisi repressioone, mida rakendatakse Iraani kodanike vastu, kes seisavad oma õiguspärase sõnavabaduse ja rahumeelse kogunemise õiguse teostamise pärast silmitsi tagakiusamise ja arreteerimise ohuga. EL väljendas taas oma tugevat hukkamõistu piinamise ning muu julma, ebainimliku või alandava kohtlemise kasutamisele.

(3)

Sellega seoses rõhutas nõukogu taas oma kindlameelsust käsitleda ka edaspidi inimõiguste rikkumisi Iraanis ning kinnitas oma valmisolekut kehtestada Iraanis inimõiguste ränkade rikkumiste eest vastutavate isikute ja üksuste suhtes piiravad meetmed.

(4)

Piiravad meetmed peaksid olema suunatud isikute vastu, kes osalevad rahumeelsete meeleavaldajate, ajakirjanike, inimõiguste kaitsjate, üliõpilaste ja teiste oma seaduslikke õigusi, sealhulgas sõnavabadust, kaitsvate isikute mahasurumise käigus toime pandud rängas inimõiguste rikkumises või kes vastutavad selliste rikkumiste juhendamise või läbiviimise eest, ning samuti isikute vastu, kes osalevad õiglase kohtumõistmise õiguse rängas rikkumises, piinamises, julmas, ebainimlikus või inimväärikust alandavas kohtlemises või surmanuhtluse valimatus, liigses ja sagenenud kohaldamises, sealhulgas avalikud hukkamised, kividega surnuksloopimine, poomine ning Iraani rahvusvaheliste inimõigusalaste kohustustega vastuolus olev alaealiste seaduserikkujate hukkamine, või kes vastutavad selliste rikkumiste juhendamise või läbiviimise eest.

(5)

Teatud meetmete rakendamiseks on vaja liidupoolset edasist tegevust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:



Artikkel 1

1.  Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et hoida ära lisas loetletud ning Iraanis tõsiste inimõiguste rikkumiste eest vastutavate isikute ja nendega seotud isikute sisenemine oma riigi territooriumile või selle läbimine.

2.  Lõige 1 ei kohusta liikmesriiki keelama oma kodanike sisenemist oma territooriumile.

3.  Lõige 1 ei mõjuta neid juhtumeid, mil liikmesriiki seob rahvusvahelisest õigusest tulenev kohustus, eelkõige:

a) rahvusvahelise valitsustevahelise organisatsiooni võõrustajariigina;

b) Ühendatud Rahvaste Organisatsiooni kokku kutsutud või selle egiidi all toimuva rahvusvahelise konverentsi võõrustajariigina;

c) privileege ja immuniteete kehtestava mitmepoolse lepingu alusel või

d) Püha Tooli (Vatikani linnriik) ja Itaalia vahel 1929. aastal sõlmitud lepingust (Lateraani pakt) tulenevalt.

4.  Lõiget 3 kohaldatakse ka juhtudel, kui liikmesriik on Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) võõrustajariik.

5.  Nõukogu tuleb nõuetekohaselt teavitada kõigist liikmesriigi poolt lõigete 3 või 4 kohaselt tehtud eranditest.

6.  Liikmesriigid võivad teha erandeid lõike 1 alusel kehtestatud meetmetest, kui reisimine on õigustatud kiireloomuliste humanitaarvajadustega või valitsustevahelistel kohtumistel osalemisega, kaasa arvatud Euroopa Liidu korraldatud või OSCE eesistujaks olevas liikmesriigis toimuvad kohtumised, kus peetakse poliitilist dialoogi, mis otseselt edendab demokraatiat, inimõigusi ja õigusriigi põhimõtteid Iraanis.

7.  Liikmesriik, kes soovib teha lõikes 6 osutatud erandeid, teatab sellest nõukogule kirjalikult. Erand loetakse antuks, kui üks või mitu nõukogu liiget ei esita kirjalikku vastuväidet kahe tööpäeva jooksul alates kavandatavat erandit käsitleva teatise saamisest. Kui üks või mitu nõukogu liiget esitab vastuväite, võib nõukogu sellele vaatamata otsustada kavandatud erandi andmise kvalifitseeritud häälteenamusega.

8.  Juhul kui liikmesriik lubab lõigete 3, 4, 6 või 7 alusel lisas loetletud isikute sisenemist oma territooriumile või selle läbimist, kehtib luba ainult selleks, milleks see on antud, ja ainult asjaomaste isikute kohta.

Artikkel 2

1.  Külmutatakse kõik rahalised vahendid ja majandusressursid, mis kuuluvad lisas loetletud ja Iraanis tõsiste inimõiguste rikkumiste eest vastutavatele isikutele ning kõik rahalised vahendid ja majandusressursid, mis kuuluvad nendega seotud isikutele ja üksustele või mis on nende omandis, valduses või kontrolli all.

2.  Rahalisi vahendeid ega majandusressursse ei anta otseselt ega kaudselt ühegi lisas loetletud isiku ja üksuse käsutusse ega nende toetamiseks.

3.  Liikmesriigi pädev asutus võib tingimustel, mida ta peab sobivaks, lubada teatud külmutatud rahaliste vahendite või majandusressursside vabastamise või teatud rahaliste vahendite või majandusressursside kättesaadavaks tegemise pärast seda, kui on kindlaks tehtud, et need rahalised vahendid või majandusressursid on:

a) vajalikud lisas loetletud isikute ja neist sõltuvate pereliikmete põhivajaduste rahuldamiseks, sealhulgas tasumine toiduainete eest, üüri või hüpoteegi, ravimite ja ravikulude tasumine, maksud, kindlustusmaksed ning tasu kommunaalteenuste eest;

b) ette nähtud üksnes mõistlike töötasude maksmiseks ekspertidele ja õigusabiteenuste pakkumisega seotud kulude hüvitamiseks;

c) ette nähtud üksnes tasude või teenustasude maksmiseks külmutatud rahaliste vahendite või majandusressursside tavapärase haldamise või säilitamise eest või

d) vajalikud erakorraliste kulutuste katteks, tingimusel et pädev ametiasutus on vähemalt kaks nädalat enne loa andmist teavitanud teiste liikmesriikide pädevaid asutusi ja komisjoni põhjustest, mille alusel ta peab vajalikuks konkreetse loa andmist.

Asjaomane liikmesriik teavitab teisi liikmesriike ja komisjoni kõikidest käesoleva lõike alusel antud lubadest.

4.  Erandina lõikest 1 võivad liikmesriigi pädevad ametiasutused anda loa teatavate külmutatud rahaliste vahendite või majandusressursside vabastamiseks, kui on täidetud järgmised tingimused:

a) kohus, haldusorgan või vahekohus on rahaliste vahendite või majandusressursside suhtes kasutanud enne lõikes 1 nimetatud isiku või üksuse lisasse kandmise kuupäeva kinnipidamisõigust või teinud nende kohta enne nimetatud kuupäeva otsuse;

b) rahalisi vahendeid või majandusressursse kasutatakse ainult sellise kinnipidamisõigusega tagatud või sellise kohtuotsusega kehtivaks tunnistatud nõuete rahuldamiseks kõnealuseid nõudeid omavate isikute õigusi reguleerivate õigusnormidega seatud piires;

c) kinnipidamisõigus või otsus ei ole tehtud lisas loetletud isiku või üksuse kasuks ning

d) kinnipidamisõiguse või otsuse tunnustamine ei ole vastuolus asjaomase liikmesriigi õiguskorra põhimõtetega.

Liikmesriik teavitab teisi liikmesriike ja komisjoni kõikidest käesoleva lõike alusel antud lubadest.

5.  Lõige 1 ei takista loetellu kantud isikul või üksusel tegemast makset, mis tuleneb lepingust, mis on sõlmitud enne sellise isiku või üksuse lisas esitatud loetellu lisamist, tingimusel et asjaomane liikmesriik on kindlaks teinud, et lõikes 1 osutatud isik või üksus ei ole otsene või kaudne makse saaja.

6.  Lõiget 2 ei kohaldata järgmiste külmutatud kontodele kantud summade suhtes:

a) nende kontode intressid või muud tulud või

b) maksed lepingute, kokkulepete või kohustuste kohaselt, mis sõlmiti või mis tekkisid enne kuupäeva, mil nende kontode suhtes on hakatud kohaldama lõigetes 1 ja 2 ettenähtud meetmeid,

tingimusel et kõigi selliste intresside, muude tulude ja maksete suhtes kohaldatakse jätkuvalt lõikes 1 ettenähtud meetmeid.

▼M2

Artikkel 2a

Keelatakse selliste seadmete või tarkvara müük, tarnimine, üleandmine või eksport, mis on peamiselt mõeldud interneti ning Iraani mobiiltelefonivõrgu või tavatelefonivõrgu kaudu toimuva telefoniside jälgimiseks või infopüügiks Iraani režiimi poolt või nimel, ning abi osutamine selliste seadmete või sellise tarkvara paigaldamiseks, käitamiseks või ajakohastamiseks.

Liit võtab vajalikud meetmed, et määrata kindlaks käesoleva artikliga reguleeritavad asjakohased tooted.

Artikkel 2b

1.  Keelatakse siserepressioonideks kasutada võidavate vahendite Iraani müümine, tarnimine, üleandmine või eksport liikmesriikide kodanike poolt või liikmesriikide territooriumilt või liikmesriikide lipu all sõitvate laevade või liikmesriikides registreeritud õhusõidukite abil, olenemata sellest, kas nimetatud vahendid on pärit liikmesriikide territooriumilt või mitte.

2.  Samuti on keelatud:

a) osutada otseselt või kaudselt füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Iraanis või kasutamiseks Iraanis tehnilist abi, vahendusteenuseid või muid teenuseid seoses lõikes 1 nimetatud toodetega või nende tarnimise, tootmise, hoolduse ja kasutamisega;

b) rahastada otseselt või kaudselt füüsilist või juriidilist isikut, üksust või asutust Iraanis või anda talle või kasutamiseks Iraanis otseselt või kaudselt rahalist abi, sealhulgas eelkõige toetused, laenud ja ekspordikrediidikindlustus, seoses lõikes 1 nimetatud toodetega nende toodete müügiks, tarnimiseks, üleandmiseks või ekspordiks või nendega seotud vahendusteenuste või muude teenuste osutamiseks.

▼M3

3.  Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata vahendite müügi, tarnimise, üleandmise või ekspordi suhtes juhul, kui sellised vahendid on ette nähtud üksnes liidu ja selle liikmesriikide personali kaitseks Iraanis, ega selliste vahenditega seotud tehnilise abi, vahendusteenuste või muude teenuste osutamise ega rahastamise või rahalise abi andmise suhtes, mille asjakohane pädev asutus on eelnevalt heaks kiitnud.

▼B

Artikkel 3

1.  Nõukogu koostab liikmesriigi või liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekul lisas esitatud loetelu ja teeb sellesse muudatusi.

2.  Nõukogu edastab oma otsuse, sealhulgas loetellu kandmise põhjused asjaomasele isikule või üksusele kas otse, juhul kui aadress on teada, või teatise avaldamise kaudu, ning annab asjaomasele isikule või üksusele võimaluse esitada oma märkused.

3.  Kui on esitatud märkusi või olulisi uusi asitõendeid, vaatab nõukogu oma otsuse läbi ning teavitab vastavalt asjaomast isikut või üksust.

Artikkel 4

1.  Lisas esitatakse asjaomaste isikute ja üksuste loetellu kandmise põhjused.

2.  Lisa sisaldab samuti asjaomaste isikute ja üksuste tuvastamiseks vajalikku teavet, kui selline teave on kättesaadav. Isikute puhul võib selline teave sisaldada nime, sealhulgas varjunimesid, sünniaega ja -kohta, kodakondsust, passi- ja isikutunnistuse numbrit, sugu, aadressi, kui see on teada, ning positsiooni või ametit. Üksuste osas võib selline teave sisaldada nime, registrisse kandmise kohta ja kuupäeva, registrinumbrit ja tegevuskohta.

▼M2

Artikkel 4a

Keelatud on teadlikult ja tahtlikult osaleda tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on kõrvalehoidmine artiklites 2a ja 2b osutatud meetmetest.

▼B

Artikkel 5

Käesolevas otsuses sätestatud meetmete mõju suurendamiseks julgustab Euroopa Liit kolmandaid riike võtma piiravaid sarnaseid meetmeid.

▼M2

Artikkel 6

1.  Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

▼M7

2.  Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 13. aprillini 2017. Otsus vaadatakse korrapäraselt läbi. Asjakohasel juhul selle kehtivust pikendatakse või seda muudetakse, kui nõukogu leiab, et selle eesmärke ei ole saavutatud.

▼B




LISA

Loetelu artiklites 1 ja 2 osutatud isikutest ja üksustest



Isikud

 

Lühend

Identifitseerimisandmed

Põhjendus

Loendisse kandmise kuupäev

▼M7

1.

AHMADI- MOQADDAM Esmail

Sünnikoht: Teheran, (Iraan) –

Sünniaeg: 1961

Relvajõudude peastaabi ülema vanemnõunik julgeolekuküsimustes. Endine Iraani Riikliku Politsei ülem (kuni 2015. aasta alguseni). Temale alluvad jõud ründasid julmalt rahumeelseid meeleavaldusi ning sooritasid vägivaldse öise rünnaku Teherani Ülikooli ühiselamus 15. juunil 2009.

 

2.

ALLAHKARAM Hossein

Sünnikoht: Najafabad (Iraan) –

Sünniaeg: 1945

Ansar-e Hezbollah' ülem ja IRGC kolonel. Ta oli Ansar-e Hezbollah' üks asutajatest. See poolsõjaväeline üksus vastutas tema juhtimisel äärmusliku vägivalla kasutamise eest üliõpilaste ja ülikoolide mahasurumisel aastatel 1999, 2002 ja 2009.

 

▼B

3.

ARAGHI (ERAGHI) Abdollah

 

IRGC maavägede asejuht.

Ta oli otse ja isiklikult vastutav meeleavalduste mahasurumise eest 2009. aasta suvel.

 

▼M7

4.

FAZLI Ali

 

Basij asekomandör, endine IRGC Seyyed al-Shohada vägede juht, Teherani provints (kuni veebruar 2010). Seyyed al-Shohada väed vastutavad julgeoleku eest Teherani provintsis ning neil oli tema vastutusel oluline roll meeleavaldajate julmal represseerimisel 2009. aastal.

 

▼M7 —————

▼B

6.

JAFARI Mohammad-Ali

(a.k.a. „Aziz Jafari”)

Sünnikoht: Yazd (Iraan) - sünniaeg: 1.9.1957

IRGC peakomandör. Kindral Aziz Jafari alluvuses IRGC ja Sarollah baas täitsid peamist rolli 2009. aasta presidendivalimistesse ebaseaduslikul sekkumisel, poliitiliste aktivistide vahistamisel ja kinnipidamisel ning tänavatel toimunud kokkupõrgetes meeleavaldajatega.

 

7.

KHALILI Ali

 

IRGC kindral, Sarollah baasi meditsiiniüksuse ülem. Allkirjastas 26. juunil 2009 terviseministeeriumile saadetud kirja, millega keelati dokumentide või tervisekaartide väljastamine isikutele, kes olid saanud viga või sattunud haiglasse valimisjärgsete sündmuste käigus.

 

▼M7

8.

MOTLAGH Bahram Hosseini

 

Relvajõudude peastaabi kolledži (DAFOOS) juhataja. IRGC's Seyyed al-Shohada vägede endine ülem, Teherani provints. Seyyed al-Shohada vägedel oli tema vastutusel peamine roll meeleavaldajate mahasurumise korraldamisel.

 

▼B

9.

NAQDI Mohammad-Reza

Sünnikoht: Najaf (Iraak) – sünniaeg: Circa 1952

Basij komandör. IRGC Basij vägede komandörina oli Naqdi vastutav väärkohtlemise eest 2009. aasta lõpus (või osales selles), sh 2009. aasta detsembris vägivaldne reageerimine Ashura Päeva meeleavaldustele, mille tulemusena hukkus kuni 15 inimest ja vahistati sadu meeleavaldajaid.

Enne Basij komandöriks määramist 2009. aasta oktoobris oli ta Basij jälitusüksuse ülem ja vastutas valimisjärgsete mahasurumiste käigus vahistatute ülekuulamise eest.

 

▼M7

10.

RADAN Ahmad-Reza

Sünnikoht: Isfahan (Iraan) –

Sünniaeg: 1963

Iraani õiguskaitsejõudude (Riikliku Politseiga seotud organ) strateegiauuringute keskuse juht. Politsei strateegiauuringute keskuse endine juht, Iraani Riikliku Politsei ülema asetäitja kuni 2014. aasta juunini. Alates 2008. aastast vastutas Radan Riikliku Politsei ülema asetäitjana meeleavaldajate peksmise, mõrvamise ning meelevaldse vahistamise ja kinnipidamise eest politseijõudude poolt.

12.4.2011

▼M5

11.

RAJABZADEH, Azizollah

 

Teherani katastroofide tagajärgede leevendamise organisatsiooni (TDMO) juht. Endine Teherani politseiülem (kuni jaanuarini 2010).

Teherani piirkonna õiguskaitsejõudude komandörina oli Azizollah Rajabzadeh kõige kõrgema astme ametnik, keda süüdistatakse Kahrizaki kinnipidamiskeskuses toimepandud väärkohtlemistes.

 

▼B

12.

SAJEDI-NIA Hossein

 

Teherani politseiülem, endine Iraani Riikliku Politsei ülema asetäitja, vastutav politseioperatsioonide eest. Tema ülesanne on siseministeeriumi jaoks Iraani pealinnas repressioonide koordineerimine.

 

▼M6

13.

TAEB, Hossein

Sünnikoht: Teheran – sünniaeg: 1963

Iraani revolutsioonilise kaardiväe (IRGC) luureüksuse asekomandör. Basij endine komandör kuni 2009. aasta oktoobrini. Tema alluvuses olevad väed osalesid rahumeelsete meeleavaldajate massilises peksmises, mõrvamises, kinnipidamises ja piinamises.

12.4.2011

▼M7

14.

SHARIATI Seyeed Hassan

 

Ülemkohtu 28. osakonna nõunik ja liige. Endine Mashhadi kohtusüsteemi juht kuni septembrini 2014. Tema juhtimisel toimunud kohtuistungid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest ning toetuti ülestunnistustele, mis saadi survestamise ja piinamise teel. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

12.4.2011

▼M6

15.

DORRI-NADJAFABADI, Ghorban-Ali

Sünnikoht: Najafabad (Iraan) – sünniaeg: 1945

Asjatundjate kogu liige, samuti Iraani kõrgeima juhi esindaja Markazi provintsis (keskprovints). Iraani peaprokurör kuni septembrini 2009, samuti luureminister president Khatami ajal.

Iraani peaprokurörina andis pärast esimesi valimisjärgseid meeleavaldusi korralduse näidisprotsessideks ja juhtis neid, kus süüdistatavad jäeti ilma nende õigustest ja advokaadist. Vastutab samuti väärkohtlemiste eest Kahrizakis.

12.4.2011

▼M7

16.

HADDAD, Hassan (teise nimega Hassan ZAREH DEHNAVI)

 

Teherani Revolutsioonikohtu turvaametnik. Endine kohtunik, Teherani Revolutsioonikohus, 26. filiaal. Vastutas kinnipeetavatega seotud juhtumite eest, mis olid seotud valimisjärgse kriisiga, ähvardas regulaarselt kinnipeetavate perekondi, et neid vaikima sundida. Aitas väljastada Kahrizaki kinnipidamiskeskusele kinnipidamismääruseid. 2014. aasta novembris tunnistasid Iraani ametivõimud ametlikult tema osalust kinnipeetavate surmajuhtumites.

12.4.2011

17.

SOLTANI Hodjatoleslam Seyed Mohammad

 

Islamipropaganda organisatsiooni juhataja Khorasan-Razavi provintsis. Endine kohtunik, Mashhadi Revolutsioonikohus. Tema juhtimisel toimunud kohtuistungid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

 

▼M6

18.

HEYDARIFAR, Ali-Akbar

 

Endine kohtunik, Teherani Revolutsioonikohus. Osales meeleavaldajate kohtuprotsessides. Kohus küsitles teda seoses Kahrizaki väljapressimistega. Ta mängis tähtsat rolli kinnipidamismääruste väljastamisel, millega saadeti kinnipeetavad Kahrizaki kinnipidamiskeskusesse. 2014. aasta novembris tunnistasid Iraani ametivõimud ametlikult tema osalust kinnipeetavate surmajuhtumites.

12.4.2011

19.

JAFARI-DOLATABADI, Abbas

Sünnikoht: Yazd (Iraan) – sünniaeg: 1953

Teherani peaprokurör alates augustist 2009. Dolatabadi juhitav prokuratuur mõistis süüdi hulga meeleavaldajaid, sh isikuid, kes osalesid 2009. aasta detsembris Ashura päeva meeleavaldustel. Andis 2009. aasta septembris korralduse Karroubi büroo sulgemiseks ning mitmete reformimeelsete poliitikute vahistamiseks, keelustas juunis 2010 kaks reformimeelset parteid. Tema juhitav prokuratuur süüdistas meeleavaldajaid moharebeh'is või jumalavaenulikkuses, millega kaasneb surmanuhtlus, ning ei võimaldanud surmamõistetutele nõuetekohast menetlust. Samuti ründas ja vahistas tema juhitav prokuratuur reformimeelseid, inimõiguste aktiviste ning meediaga seotud isikuid, mis oli osa poliitilise opositsiooni ulatuslikust mahasurumisest.

 

20.

MOGHISSEH, Mohammad (teise nimega NASSERIAN)

 

Kohtunik, Teherani Revolutsioonikohtu juht, 28. filiaal. Tegeles valimisjärgsete kohtuasjadega. Määras ebaõiglastel kohtuprotsessidel pikaaegsed vangistused ühiskondlikele ja poliitilistele aktivistidele ning ajakirjanikele ning mõistis mitmeid meeleavaldajaid ning ühiskondlikke ja poliitilisi aktiviste surma.

12.4.2011

21.

MOHSENI-EJEI, Gholam-Hossein

Sünnikoht: Ejiyeh – sünniaeg: umbes 1956

Iraani peaprokurör alates septembrist 2009 ning kohtusüsteemi esindaja ning endine luureminister 2009. aasta valimiste ajal. Kui ta oli 2009. aasta valimiste ajal luureminister, vastutasid tema alluvuses olevad agendid sadade aktivistide, ajakirjanike, dissidentide ja reformimeelsete poliitikute kinnipidamise ja piinamise eest ning survestamise teel valetunnistuste väljapressimise eest. Lisaks sunniti poliitilisi tegelasi andma valetunnistusi talumatutel ülekuulamistel, kus kasutati piinamist, väärkohtlemist, väljapressimist ning ähvardati pereliikmeid.

12.4.2011

22.

MORTAZAVI, Said

Sünnikoht: Meybod, Yazd (Iraan) – sünniaeg: 1967

Teherani peaprokurör kuni 2009. aasta augustini.

Teherani peaprokurörina andis välja üldise korralduse sadade aktivistide, ajakirjanike ja üliõpilaste kinnipidamiseks. 2010. aasta jaanuaris leiti parlamentaarse juurdluse käigus, et ta vastutab otseselt kolme vangi kinnipidamise eest, kes hiljem vahi all olles surid. Tema töösuhe lõpetati augustis 2010 pärast seda, kui Iraani kohus uuris tema rolli seoses kolme mehe surmaga, kes tema korraldusel valimistejärgselt kinni peeti. 2014. aasta novembris tunnistasid Iraani ametivõimud ametlikult tema osalust kinnipeetavate surmajuhtumites.

12.4.2011

▼M7

23.

PIR-ABASSI Abbas

 

Endine kohtunik, Teherani Revolutsioonikohus, 26. filiaal. Tõenäoliselt toimub hetkel menetlus tema määramiseks teisele kohale. Vastutas valimisjärgsete kohtuasjade eest, määras ebaõiglastel kohtuprotsessidel inimõiguste aktivistidele pikaaegsed vangistused ning mõistis mitu meeleavaldajat surma.

12.4.2011

24.

MORTAZAVI Amir

 

Khorasan-Razavi provintsi kohtusüsteemi sotsiaalküsimuste ja kriminaalpreventsiooni osakonna endine juhataja. Mashhadi endine aseprokurör. Tema juhtimisel toimunud kohtuistungid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

 

▼B

25.

SALAVATI Abdolghassem

 

Kohtunik, Teherani Revolutsioonikohus, 15. filiaal. Vastutas valimisjärgsete juhtumite eest, oli juhtiv kohtunik 2009. aasta „näidisistungitel”, mõistis surma kaks näidisistungitel osalenud monarhisti. Määras rohkem kui sajale poliitilisele vangile, inimõiguste aktivistile ja meeleavaldajale pikaajalise vangistuse.

 

▼M7

26.

SHARIFI Malek Adjar

 

Ülemkohtu kohtunik. Ida-Aserbaidžaani kohtusüsteemi endine juhataja. Vastutas Sakineh Mohammadi-Ashtiani kohtuprotsessi eest.

 

▼M5

27.

ZARGAR, Ahmad

 

Kõlbluse säilitamise eest vastutava organisatsiooni (Organization for the Preservation of Morality) juht. Endine kohtunik, Teherani Apellatsioonikohus, 36. filiaal.

Ta kinnitas meeleavaldajatele määratud pikaajalised vangistused ja surmaotsused.

 

▼M6

28.

YASAGHI, Ali-Akbar

 

Ülemkohtu kohtunik. Endine kohtu esimees, Mashhadi Revolutsioonikohus. Tema juhtimisel toimunud kohtuprotsessid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

12.4.2011

▼B

29.

BOZORGNIA Mostafa

 

Evini vangla 350. osakonna ülem. Kasutas vangide vastu mitmel korral ebaproportsionaalset vägivalda.

 

▼M6

30.

ESMAILI, Gholam-Hossein

 

Teherani kohtusüsteemi juht. Iraani Vanglate Organisatsiooni endine juht. Oma ametis osales poliitiliste meeleavaldajate massilises kinnipidamises ning vanglasüsteemis toimunud väärkohtlemise varjamises.

12.4.2011

▼B

31.

SEDAQAT Farajollah

 

Teherani vangla peaülema asetäitja - endine Evini vangla ülem, Teheranis kuni oktoobrini 2010, s.o ajal mil toimus piinamine. Oli järelevalvaja ning sageli ähvardas ja avaldas vangidele survet.

 

32.

ZANJIREI Mohammad-Ali

 

Iraani Vanglate Organisatsiooni aseülemana vastutab kinnipidamiskeskuses väärkohtlemise ja õigustest ilmajätmise eest. Andis korralduse mitmete vangide üksikvangistusse üleviimiseks.

 

▼M5

33.

ABBASZADEH-MESHKINI, Mahmoud

 

Ilami provintsi kuberner. Endine siseministeeriumi poliitikakujundaja.

Parteide ja rühmituste tegevust käsitleva seaduse artikli 10 komitee esimehena vastutas ta meeleavalduste ja muude avalike ürituste korraldamiseks loa andmise ning parteide registreerimise eest.

2010. aastal katkestas ta Mousaviga seotud kahe reformimeelse partei — Iraani Islamistlik Osalusrinne (Islamic Iran Participation Front) ja Mujahideeni Islamirevolutsiooni Organisatsioon (Islamic Revolution Mujahedeen Organization) tegevuse.

Alates 2009. aastast on ta järjekindlalt ja pidevalt keeldunud andmast luba mis tahes valitsusvälisteks kogunemisteks, keelates seega kasutada põhiseaduslikku õigust meelt avaldada, mis on viinud paljude rahumeelsete meeleavaldajate vahistamiseni ning on vastuolus kogunemisvabadusega.

Lisaks keeldus ta 2009. aastal andmast opositsioonile luba korraldada presidendivalimiste ajal toimunud meeleavalduste käigus tapetud inimestele pühendatud mälestustseremoonia.

10.10.2011

▼M7

34.

AKBARSHAHI Ali-Reza

 

Iraani uimastikontrolli keskuse (teise nimega narkootikumidevastase keskuse) peadirektor. Endine Teherani politseiülem. Tema juhitav politseiüksus vastutas kahtlusaluste kohtuvälise vägivaldse kohtlemise eest vahistamise ja eelvangistuse ajal. Teherani politsei oli samuti seotud 2009. aasta juunis Teherani ülikooli ühiselamutele korraldatud reididega, mille käigus politsei ja Basij tekitasid Iraani parlamendi (Majlis) komisjoni teatel vigastusi rohkem kui sajale tudengile.

10.10.2011

▼M1

35.

AKHARIAN, Hassan

 

Karadjis asuva Radjaishahri vangla 1. osakonna ülem.

Mitmed endised kinnipeetavad on teada andnud piinamise kasutamisest ning sellest, et ta on andnud korraldusi takistada kinnipeetavatele arstiabi andmist. Ühe Radjaishahri vangla kinnipeetava tunnistuse kohaselt peksid kõik vangivalvurid teda jõhkralt Akhariani täielikul teadmisel.

Samuti on Akhariani ametiajal registreeritud vähemalt ühe kinnipeetava (Mohsen Beikvand) surm.

10.10.2011

▼M6

36.

AVAEE, Seyyed Ali-Reza (teise nimega AVAEE, Seyyed Alireza)

 

Kohtunike distsiplinaarkohtu nõunik alates 2014. aasta aprillist. Endine Teherani kohtusüsteemi juht. Teherani kohtusüsteemi juhina vastutas ta inimõiguste rikkumiste, meelevaldsete vahistamiste, kinnipeetavate õiguste rikkumiste ning hukkamiste arvu suurenemise eest.

10.10.2011

37.

BANESHI, Jaber

 

Iraani kohtusüsteemi nõunik. Shirazi prokurör kuni 2012. aastani. Vastutas surmanuhtluse liigse ja üha sagedasema kasutamise eest, langetades kümneid surmamõistvaid otsuseid. Prokurör 2008. aasta Shirazi pommijuhtumiga seotud kohtuasjas, mida režiim kasutas selleks, et mõista mitu režiimi oponenti surma.

10.10.2011

▼M5

38.

Kindralmajor dr FIRUZABADI, Seyyed Hasan (teise nimega kindralmajor dr FIRUZABADI, Seyed Hassan; kindralmajor dr FIROUZABADI, Seyyed Hasan; kindralmajor dr FIROUZABADI, Seyed Hassan)

Sünnikoht: Mashad

Sünniaeg: 3.2.1951

Iraani relvajõudude ülemana on ta riigi kõrgeim väejuht, kes vastutab kõigi sõjaväeüksuste ja kogu militaarpoliitika, sealhulgas Islami Revolutsioonilise Kaardiväe (IRGC) ja politsei juhtimise eest. Tema ametliku käsuliini all surusid relvajõud julmalt maha rahumeelsed meeleavaldajad ja pidasid neid massiliselt kinni.

Samuti kõrgeima riikliku julgeolekunõukogu ja lepitusnõukogu (Expediency Council) liige.

10.10.2011

▼M1

39.

GANJI, Mostafa Barzegar

 

Qomi peaprokurör.

Vastutab kümnete õigusrikkujate meelevaldse kinnipidamise ja väärkohtlemise eest Qomis. Osales õiglase kohtumenetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele, mis on toonud kaasa hukkamiste arvu järsu suurenemise alates aasta algusest.

10.10.2011

▼M7

40.

HABIBI Mohammad Reza

 

Isfahani endine aseprokurör. Tõenäoliselt toimub hetkel menetlus tema määramiseks teisele kohale. Osales menetlustes, milles jäeti kostjatele tagamata õigus õiglasele kohtumenetlusele – näiteks Abdollah Fathi juhtum, kes hukati 2011. aasta mais pärast seda, kui Habibi eiras 2010. aasta märtsis toimunud kohtuistungil tema õigust olla ära kuulatud ning tema vaimse tervisega seotud probleeme. Seetõttu osales ta nõuetekohase menetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele, mis on toonud kaasa hukkamiste arvu järsu suurenemise alates 2011. aasta algusest.

10.10.2011

▼M6

41.

HEJAZI, Mohammad

Sünnikoht: Ispahan Sünniaeg: 1956

Relvajõudude ülemjuhataja asetäitja, mängis võtmerolli Iraani „vaenlaste” hirmutamisel ja ähvardamisel ning Iraagi kurdi külade pommitamisel. Endine IRGC Sarollah vägede juht Teherani piirkonnas, endine Basij vägede juht, mängis keskset rolli meeleavalduste mahasurumisel pärast valimisi.

10.10.2011

▼M6 —————

▼M7

43.

JAVANI Yadollah

Sünnikoht: Isfahan –

Sünniaeg: 1956

Kõrgeima juhi IRGC esindaja nõunik. Esineb korrapäraselt ajakirjanduses režiimi radikaalse tiiva esindajana. Oli üks esimesi kõrgemaid ametnikke, kes nõudsid Moussavi, Karroubi ja Khatami vahistamist. Ta on korduvalt toetanud vägivalla ning karmi ülekuulamistaktika kasutamist valimiste järel meelt avaldanute suhtes (õigustades videolindile salvestatud ülestunnistusi), sealhulgas andnud IRGC-le ja Basij'le saadetud avaldustes korraldusi dissidentide kohtuväliseks väärkohtlemiseks.

10.10.2011

▼M1

44.

JAZAYERI, Massoud

 

Iraani ühendatud relvajõudude ülema asetäitja, kes vastutab kultuuriasjade eest (riigikaitse avalike suhete peakorter).

Ta tegi relvajõudude ülema asetäitjana aktiivselt koostööd represseerimisel. Ta hoiatas ajalehele „Kayhan” antud intervjuus, et Iraanis ja väljaspool Iraani on tuvastatud mitmeid meeleavaldajaid ning nendega tegeletakse siis, kui selleks saabub õige aeg. Ta on kutsunud avalikult üles välisriikide massiteabevahendite ja Iraani opositsiooni represseerimisele. 2010. aastal nõudis ta, et valitsus võtaks vastu rangemad seadused välisriikide meediakanalitega koostööd tegevate iraanlaste suhtes.

10.10.2011

▼M5

45.

JOKAR, Mohammad Saleh

 

Alates 2011. aastas Yazdi provintsi parlamendisaadik. Endine tudengite Basij vägede komandör.

Tudengite Basij vägede komandörina oli ta aktiivselt kaasatud meeleavalduste mahasurumisse koolides ja ülikoolides ning aktivistide ja ajakirjanike kohtuvälisesse kinnipidamisse.

10.10.2011

▼M1

46.

KAMALIAN, Behrouz

Sünnikoht: Teheran

sünniaeg: 1983

IRGCga seotud Ashiyaneh küberüksuse juht.

Behrouz Kamaliani asutatud Ashiyaneh Digital Security vastutab nii riigisisese opositsiooni ja reformistide kui ka välisriikide institutsioonide vastu küberkeskkonnas toime pandud intensiivsete mahasurumiste eest. 21. juunil 2009 postitati revolutsioonilise kaardiväe küberkaitse üksuse veebisaidile inimeste näopildid, mis on väidetavalt tehtud valimisjärgsete meeleavalduste ajal. Sellele oli lisatud üleskutse iraanlastele tuvastada mässajad.

10.10.2011

▼M6

47.

KHALILOLLAHI, Moussa (teise nimega KHALILOLLAHI, Mousa; ELAHI, Mousa Khalil)

 

Tabrizi prokurör. Ta oli seotud Sakineh Mohammadi-Ashtiani kohtuasjaga ja aitas kaasa nõuetekohase menetluse õiguse rängale rikkumisele.

10.10.2011

48.

MAHSOULI, Sadeq (teise nimega MAHSULI, Sadeq)

Sünnikoht: Oroumieh (Iraan) Sünniaeg: 1959/60

Endise presidendi ja praeguse lepitusnõukogu liikme Mahmoud Ahmadinejadi nõunik ja Kestvusrinde liige. Sotsiaalhoolekande- ja sotsiaalkaitseminister 2009 kuni 2011. Siseminister kuni 2009. aasta augustini. Siseministrina kontrollis Mahsouli kõigi politseijõudude, siseministeeriumi turvatöötajate ja erariietes töötavate agentide tegevust. Tema juhtimise all ründasid nimetatud jõud 14. juunil 2009 Teherani Ülikooli ühiselamuid ning piinasid tudengeid ministeeriumi keldris (keldri kurikuulsal 4. korrusel). Politsei väärkohtles teisi meeleavaldajaid rängalt Kahrizaki kinnipidamiskeskuses, mis toimus Mahsouli kontrolli all.

10.10.2011

49.

MALEKI, Mojtaba

 

Kermanshahi prokurör. Vastutab surmamõistvate otsuste arvu järsu suurenemise eest Iraanis, oli muu hulgas prokurör kohtuasjas, kus seitse vangi mõisteti süüdi uimastikaubanduses ning kes poodi üles samal päeval, 3. jaanuaril 2010 Kermanshahi keskvanglas.

10.10.2011

▼M7

50.

OMIDI Mehrdad

 

Iraani politsei luureteenistuse juht. Iraani politsei arvutikuritegude üksuse endine juht. Vastutab internetti kasutavate reformistide ja poliitiliste vastaste osas läbi viidud tuhandete uurimiste ja nende suhtes esitatud süüdistuste eest. Vastutab seega tõsiste inimõiguste rikkumiste eest, represseerides isikuid, kes võtavad sõna oma seaduslike õiguste, sealhulgas sõnavabaduse kaitseks.

10.10.2011

▼M5

51.

SALARKIA, Mahmoud

Teherani jalgpalliklubi „Persepolis” direktor

Teherani linna bensiini- ja transpordikomisjoni juht. Teherani vanglaküsimuste peaprokuröri asetäitja 2009. aasta meeleavalduste mahasurumise ajal.

Teherani vanglaküsimuste peaprokuröri asetäitjana vastutas ta otseselt süütute ja rahumeelsete meeleavaldajate ning aktivistide suhtes välja antud paljude vahistamismääruste eest. Mitmetest inimõiguste kaitsjate aruannetest ilmneb, et peaaegu kõiki vahistatud isikuid peetakse tema korraldusel erineva ajavahemiku jooksul kinni isoleeritult, võimaldamata neile juurdepääsu oma advokaadile või perele, ning ilma süüdistust esitamata, mis sageli võrdub sunniviisilise kadumisega. Sageli ei teavitata nende perekonda vahistamisest.

10.10.2011

▼M6

52.

KHODAEI SOURI, Hojatollah

Sünnikoht: Selseleh (Iraan) – sünniaeg: 1964

Riikliku julgeoleku ja välispoliitika komitee liige. Lorestani provintsi parlamendisaadik. Parlamendi välis- ja julgeolekupoliitika komisjoni liige. Evini vangla ülem kuni 2012. aastani. Sellal, kui Souri oli Evini vangla ülem, oli piinamine seal tavapärane. 209. osakonnas hoiti mitmeid aktiviste kinni nende rahumeelse valitsusevastase tegevuse eest.

10.10.2011

53.

TALA, Hossein (teise nimega TALA, Hosseyn)

 

Iraani parlamendi liige. Endine Teherani provintsi kindralkuberneri asetäitja („Farmandar”) kuni septembrini 2010, vastutas politseijõudude sekkumise eest ning seega meeleavaldajate represseerimise eest.

Ta sai 2010. aasta detsembris auhinna osaluse eest valimistejärgses represseerimises.

10.10.2011

54.

TAMADDON, Morteza (teise nimega TAMADON, Morteza)

Sünnikoht: Shahr Kord-Isfahan Sünniaeg: 1959

Teherani provintsi riikliku julgeolekunõukogu juht. Endine Teherani provintsi IRGC kindralkuberner.

Oma ametikohal kuberneri ja Teherani provintsi riikliku julgeolekunõukogu juhina vastutab ta igasuguste repressioonide eest, sealhulgas selle eest, mida IRGC Teherani provintsis korraldas, sealhulgas poliitiliste meeleavalduste mahasurumise eest alates 2009. aasta juunist.

10.10.2011

▼M1

55.

ZEBHI, Hossein

 

Iraani peaprokuröri asetäitja.

Vastutab valimisjärgsete meeleavaldustega seotud mitmete kohtuasjade eest.

10.10.2011

56.

BAHRAMI, Mohammad-Kazem

 

Relvajõudude kohtusüsteemi juht.

Osales rahumeelsete meeleavaldajate represseerimises.

10.10.2011

▼M6

57.

HAJMOHAM-MADI, Aziz

 

Teherani provintsi kriminaalkohtu kohtunik. Evini kohtu esimese kolleegiumi endine kohtunik. Juhtis mitmeid kohtuprotsesse meeleavaldajate vastu, eelkõige 2010. aasta jaanuaris kinni peetud õpetaja Abdol-Reza Ghanbari vastu, kellele määrati tema poliitilise tegevuse eest surmanuhtlus. Evini esimese astme kohus loodi Evini vanglasse, Jafari Dolatabadi tervitas selle loomist 2010. aasta märtsis. Selles vanglas on teatavaid kinnipeetavaid isoleeritud ja väärkoheldud ning neid on sunnitud andma valetunnistusi.

10.10.2011

▼M1

58.

BAGHERI, Mohammad-Bagher

 

Lõuna-Khorāsāni provintsi kohtuadministratsiooni aseesimees, vastutab kriminaalpreventsiooni eest.

Lisaks sellele, et ta kiitis 2011. aasta juunis heaks 140 surmanuhtluse läbiviimise ajavahemikus 2010. aasta märtsist kuni 2011. aasta märtsini, viidi samal ajavahemikul salaja läbi veel ligikaudu 100 hukkamist samas Lõuna-Khorāsāni provintsis, ilma et sellest oleks teavitatud perekondi või advokaate.

Seetõttu on ta kaassüüdlane õiglase kohtumenetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele.

10.10.2011

▼M7

59.

BAKHTIARI Seyyed Morteza

Sünnikoht: Mashad (Iraan) –

Sünniaeg: 1952

Kirikliku eritribunali ametnik. Justiitsminister aastatel 2009–2013.

Ajal, mil ta oli justiitsminister, halvenesid tingimused Iraani vanglates alla üldtunnustatud rahvusvahelisi standardeid ning vangide väärkohtlemine oli laialt levinud. Lisaks oli tal võtmeroll Iraani diasporaa ähvardamisel ja tagakiusamisel, luues erikohtu, mis tegeleb konkreetselt riigist väljaspool elavate iraanlastega. Samuti suurenes tema ministriks olemise ajal Iraanis järsult hukkamiste arv, sealhulgas salajased hukkamised, mida valitsus välja ei kuulutanud, samuti hukkamised, mis olid seotud narkokuritegudega.

10.10.2011

▼M6

60.

Dr HOSSEINI, Mohammad (teise nimega dr HOSSEYNI, Seyyed Mohammad; Seyed, Sayyed ja Sayyid)

Sünnikoht: Rafsanjan, Kerman Sünniaeg: 1961

Endise presidendi ja praeguse lepitusnõukogu liikme Mahmoud Ahmadinejadi nõunik. Endine kultuuri- ja islamijuhtimise minister (2009–2013). Endise Islami Revolutsioonilise Kaardiväe liikmena osales ta ajakirjanike represseerimises.

10.10.2011

▼M7

61.

MOSLEHI, Heydar

(teise nimega MOSLEHI Heidar; MOSLEHI Haidar)

Sünnikoht: Isfahan (Iraan) –

Sünniaeg: 1956

IRGC kõrgeima kohtusüsteemi nõunik. Juhib organisatsiooni, mis avaldab materjale vaimulikkonna rolli kohta sõjas. Endine luureminister (2009–2013).

Tema juhtimisel jätkas luureministeerium meeleavaldajate ja dissidentide ulatuslikku meelevaldset kinnipidamist ja tagakiusamist. Luureministeerium juhib Evini vangla 209. osakonda, kus on kinni hoitud suurel arvul aktiviste nende rahumeelse valitsusvastase tegevuse eest. Luureministeeriumi ülekuulajad on 209. osakonna kinnipeetavaid peksnud ning neid vaimselt väärkohelnud ja seksuaalselt kuritarvitanud.

10.10.2011

62.

ZARGHAMI Ezzatollah

Sünnikoht: Dezful (Iraan) –

Sünniaeg: 22. juuli 1959

Küberruumi ülemnõukogu ja kultuurirevolutsiooni nõukogu liige. Iraani Islamivabariigi ringhäälingu juht kuni 2014. aasta novembrini. IRIBi juhina vastutas ta kogu programmivaliku eest. IRIB on kandnud üle kinnipeetutelt vägivallaga saadud ülestunnistusi ja mitmeid „näidisprotsesse” 2009. aasta augustis ja 2011. aasta detsembris. Sellega rikuti selgelt rahvusvahelisi sätteid õiglase kohtuliku arutamise ja nõuetekohase menetluse õiguse kohta.

23.3.2012

63.

TAGHIPOUR Reza

Sünnikoht: Maragheh (Iraan) –

Sünniaeg: 1957

Küberruumi ülemnõukogu liige. Teherani linnavolikogu liige. Endine info- ja kommunikatsiooniminister (2009–2012).

Infoministrina oli ta üks juhtivaid ametnikke, kes vastutas tsensuuri ja kontrolli eest internetis toimuva tegevuse ning samuti igat liiki kommunikatsiooni (eelkõige mobiilitelefoni teel) üle. Poliitiliste kinnipeetavate ülekuulamise ajal kasutavad ülekuulajad nende isikuandmeid, e-kirju ja kõnesid. Mitmel korral pärast 2009. aasta presidendivalimisi ja tänavatel toimunud meeleavalduste ajal võeti ära mobiililevi ja tekstsõnumite saatmise võimalus, tõkestati satelliittelevisiooni kanalid ja kohapeal internet suleti või seda vähemalt aeglustati.

23.3.2012

64.

KAZEMI Toraj

 

ELi poolt loetellu kantud organiseeritud kuritegevuse uurimise keskuse (teise nimega küberkuritegude amet või küberpolitsei) juht. Oma ametis kuulutas välja valitsusse häkkerite töölevärbamise kampaania, et paremini kontrollida internetis liikuvat teavet ja kahjustada ohtlikke saite.

23.3.2012

▼M6

65.

LARIJANI, Sadeq

Sünnikoht: Najaf (Iraak) Sünniaeg: 1960 või august 1961

Kohtusüsteemi juht. Peab andma nõusoleku karistuseks iga qesa (kättemaks), hodoud'i (kuriteod jumala vastu) ja ta'zirat'i (kuriteod riigi vastu) eest ja selle registreerima. Karistuseks võib olla surmanuhtlus, piitsutamine ja amputeerimine. Selles osas on ta isiklikult heaks kiitnud arvukad surmamõistvad otsused, mis rikuvad rahvusvahelisi standardeid, sealhulgas kividega surnuks loopimine, poomine, alaealiste hukkamine ja avalikud hukkamised, kus vangid puuakse tuhandete inimeste juuresolekul sildade külge.

Samuti on ta andud loa kehaliseks karistamiseks, näiteks süüdimõistetu jäsemete amputeerimiseks ja tema silmadesse happe tilgutamiseks. Pärast Sadeq Larijani ametisse astumist suurenes poliitiliste vangide, inimõiguste kaitsjate ja alaealiste meelevaldne vahistamine märkimisväärselt. Ka hukkamiste arv suurenes alates 2009. aastast järsult. Samuti vastutab Sadeq Larijani selle eest, et Iraani kohtuprotsessides rikutakse korrapäraselt õigust õiglasele kohtulikule arutamisele.

23.3.2012

66.

MIRHEJAZI, Ali

 

Kuulub kõrgeima juhi siseringi ja on üks neist, kes vastutab alates 2009. aastast toimunud protestide mahasurumise kavandamise eest, ning on seotud nendega, kes neid proteste maha suruvad.

23.3.2012

▼M2

67.

SAEEDI Ali

 

Alates 1995. aastast juhi esindaja Pasdarani kaardiväe juures, olles kogu oma karjääri teinud sõjalises institutsioonis, täpsemalt Pasdarani luureteenistuses. See ametikoht teeb temast hädavajaliku vahelüli juhi büroost tulevate käskude ja Pasdarani repressiooniaparaadi vahel.

23.3.2012

▼M6

68.

RAMIN, Mohammad-Ali

Sünnikoht: Dezful (Iraan) Sünniaeg: 1954

Ülemaailmse holokausti sihtasutuse peasekretär. Sihtasutus asutati 2006. aasta holokausti üldise suhtumise läbivaatamise rahvusvahelisel konverentsil, mille Ramin Iraani valitsuse nimel korraldas. Kuni 2013. aasta detsembrini pressiministri asetäitjana peamine tsensuuri eest vastutav ametnik; vastutas otseselt paljude reformimeelsete pressiorganite (Etemad, Etemad-e Melli, Shargh jt) ja pressi sõltumatu ametiühingu sulgemise eest ning ajakirjanike hirmutamise või vahistamise eest.

23.3.2012

▼M7

69.

MORTAZAVI Seyyed Solat

Sünnikoht: Farsan, Tchar Mahal-o-Bakhtiari (South) – (Iraan) –

Sünniaeg: 1967

Mashadi linnapea. Mashad on Iraanis suuruselt teine linn ning seal toimuvad regulaarselt avalikud hukkamised. Endine siseministri asetäitja, vastutav poliitiliste küsimuste eest. Vastutas nende isikute represseerimise eest, kes võtsid sõna oma seaduslike õiguste, sealhulgas sõnavabaduse kaitseks. Hiljem määrati Iraani 2012. aasta parlamendivalimiste ja 2013. aasta presidendivalimiste valimiskomisjoni juhiks.

23.3.2012

▼M6 —————

▼M7 —————

▼M6 —————

▼M7

73.

FAHRADI Ali

 

Karaji prokurör. Vastutab inimõiguste ränga rikkumiste eest, sealhulgas selliste kohtuasjade menetlemise eest, mis lõppesid surmamõistva otsusega. Tema Karaji piirkonna prokuröriks oleku ajal on seal toimunud suur arv hukkamisi, mille eest ta on vastutav.

23.3.2012

▼M6

74.

REZVANMA-NESH, Ali

 

Prokurör. Vastutab inimõiguste ränga rikkumise eest, oli osaline alaealise hukkamises.

23.3.2012

75.

RAMEZANI, Gholamhosein

 

Kaitseministeeriumi julgeolekuülem. IRGC kaitse- ja julgeolekuülem kuni 2012. aasta märtsini. IRGC luurejuht kuni 2009. aasta oktoobrini. On seotud väljendusvabaduse allasurumisega, sealhulgas on seotud nende isikutega, kes vastutavad blogijate/ajakirjanike vahistamise eest 2004. aastal, ning väidetavalt oli tal oma osa valimisjärgsete meeleavalduste allasurumisel 2009. aastal.

23.3.2012

▼M2

76.

SADEGHI Mohamed

 

Kolonel ning IRGC tehnilise ja küberluure asejuht. Vastutab blogijate ja ajakirjanike vahistamise ja piinamise eest.

23.3.2012

▼M6

77.

JAFARI, Reza

Sünniaeg: 1967

Alates 2012. aastast kohtunike distsiplinaarkohtu nõunik. Kriminaalse olemusega veebisisu kindlakstegemise komisjoni liige, nimetatud komisjon vastutab veebisaitide ja sotsiaalmeedia tsensuuri eest. Küberkuritegevuse eriprokuratuuri juhataja aastatel 2007–2012. Vastutas väljendusvabaduse allasurumise eest, sealhulgas blogijate ja ajakirjanike vahistamise, kinnipidamise ja neile süüdistuste esitamise eest. Isikuid, kes vahistati kahtlustatuna küberkuritegudes, koheldi halvasti ning nendevastased kohtuprotsessid olid ebaõiglased.

23.3.2012

78.

RESHTE-AHMADI, Bahram

 

Teherani põhjapiirkonna kohtu kohtunik. Endine Teherani prokuratuuri inspektor. Teherani provintsi vanglate ameti juhataja asetäitja. Teherani aseprokurör kuni aastani 2013. Juhtis Evini prokuratuuri. Vastutas inimõiguste kaitsjatele ja poliitilistele vangidele õiguste, sealhulgas külastusõiguse ja muude vangi õiguste keelamise eest.

23.3.2012

79.

RASHIDI AGHDAM, Ali Ashraf

 

Evini vangla ülem, määrati ametisse 2012. aasta keskel. Pärast seda, kui temast sai vangla ülem, vanglatingimused halvenesid ja teadete kohaselt vangide väärkohtlemine suurenes. 2012. aasta oktoobris alustas üheksa naisvangi näljastreiki, protesteerimaks nende õiguste rikkumise ja vägivaldse kohtlemise vastu vangivalvurite poolt.

12.3.2013

80.

KIASATI, Morteza

 

Ahwazi revolutsioonilise kohtu 4. filiaali kohtunik, mõistis surma neli araabia poliitvangi: Taha Heidariani, Abbas Heidariani, Abd al-Rahman Heidariani (kolm venda) ja Ali Sharifi. Nad vahistati, neid piinati ja nad poodi üles ilma nõuetekohase menetluseta. Nendele juhtumitele ja nõuetekohase menetluse puudumisele osutati 13. septembri 2012. aasta aruandes, mille oli koostanud ÜRO eriraportöör inimõiguste küsimustes Iraanis, ÜRO peasekretäri 22. augusti 2012. aasta aruandes Iraani kohta.

12.3.2013

81.

MOUSSAVI, Seyed Mohammad Bagher

 

Ahwazi revolutsioonilise kohtu 2. filiaali kohtunik, mõistis 17. märtsil 2012 riigi julgeoleku vastase tegevuse ja jumalavaenulikkuse eest surma viis Ahwazi araablast: Mohammad Ali Amouri, Hashem Sha'bani Amouri, Hadi Rashedi, Sayed Jaber Alboshoka ja Sayed Mokhtar Alboshoka. Iraani ülemkohus jättis karistused 9. jaanuaril 2013 jõusse. Neid viit peeti ilma süüdistuseta kinni rohkem kui aasta, neid piinati ja nad mõisteti surma ilma nõuetekohase menetluseta.

12.3.2013

82.

Dr SARAFRAZ, Mohammad (teise nimega Haj-agha Sarafraz)

Sünniaeg: umbes 1963 Sünnikoht: Teheran Elukoht: Teheran Töökoht: IRIBi ja Press TV peakontor, Teheran.

Iraani Islamivabariigi ringhäälingu (IRIB) juht. Ettevõtte IRIB World Service ja telekanali Press TV endine juhataja, vastutav kõigi programmialaste otsuste eest. Tihedalt seotud riigi julgeolekuaparaadiga. Press TV ja IRIB on tema juhtimisel teinud koostööd Iraani julgeolekuteenistuse ja prokuröridega, lastes eetrisse kinnipeetavate sunniviisilisi ülestunnistusi, sealhulgas Iraani-Kanada päritolu ajakirjaniku ja filmitegija Maziar Bahari sunniviisilise ülestunnistuse iganädalases programmis „Iran Today”. Ringhäälingu sõltumatu reguleeriv asutus OFCOM tegi telekanalile Press TV Ühendkuningriigis 100 000 naelsterlingi suuruse trahvi Bahari ülestunnistuse eetrisse laskmise eest 2011. aastal, mis oli filmitud vanglas, kus Bahari tegi ülestunnistuse surve all olles. Sarafrazi seostatakse seetõttu nõuetekohase menetluse ja õiglase kohtumõistmise õiguse rikkumisega.

12.3.2013

83.

JAFARI, Asadollah

 

Mazandarani provintsi prokurör, vastutav ebaseaduslike vahistamiste ja baha'i usku kinnipeetavate õiguste rikkumiste eest alates nende vahistamisest kuni luureteenistuse kinnipidamiskeskuses üksikvangistuses hoidmiseni. Dokumenteeritud on kuus konkreetset juhtu, kus nõuetekohase menetluse nõuet rikuti. Jafari oli prokurör kohtuasjades, mille tagajärjel on toimunud mitu hukkamist, sealhulgas avalikud hukkamised.

12.3.2013

▼M5

84.

EMADI, Hamid Reza (teise nimega Hamidreza Emadi)

Sünniaeg: umbes 1973

Sünnikoht: Hamedan

Elukoht: Teheran

Töökoht: Press TV peakontor, Teheran

Telekanali Press TV uudiste sektsiooni juhataja. Endine Press TV vanemprodutsent.

Vastutav kinnipeetavate, sealhulgas ajakirjanike, poliitaktivistide, kurdi ja araabia vähemustesse kuuluvate isikute sunniviisilisi ülestunnistusi sisaldavate telelõikude valmistamise ja eetrisse laskmise eest, rikkudes rahvusvaheliselt tunnustatud õigusi õiglasele kohtumõistmisele ja nõuetekohasele menetlusele. Ringhäälingu sõltumatu reguleeriv asutus OFCOM tegi telekanalile Press TV Ühendkuningriigis 100 000 naelsterlingi suuruse trahvi Iraani-Kanada päritolu ajakirjaniku ja filmitegija Maziar Bahari sunniviisilise ülestunnistuse eetrisse laskmise eest 2011. aastal, mis oli filmitud vanglas, kus Bahari tegi ülestunnistuse surve all olles. Valitsusvälised organisatsioonid on andnud teada ka teistest juhtudest, kus Press TV lasi eetrisse sunniviisilisi ülestunnistusi. Emadi seostatakse seetõttu nõuetekohase menetluse ja õiglase kohtumõistmise õiguse rikkumisega.

12.3.2013

▼M6

85.

HAMLBAR, Rahim

 

Tabrizi revolutsioonilise kohtu 1. filiaali kohtunik. Vastutav ajakirjanikele ning aseri etnilise vähemuse ja töötajate õiguste aktivistidele karmide karistuste määramise eest, süüdistades neid spioneerimises, riigi julgeoleku vastases tegevuses, Iraani režiimi vastases propagandas ja Iraani juhi solvamises. Ta tegi paljud oma kohtuotsused nõuetekohast menetlust järgimata ja kinnipeetavad sunniti andma valetunnistusi. Ühes olulises kohtuasjas mõistis ta 20-le vabatahtlikule maavärina tagajärgede likvideerijale vanglakaristuse nende püüete eest abistada maavärinaohvreid (maavärin Iraanis 2012. aasta augustis). Kohus leidis, et töölised on süüdi „kogunemises osalemises ja kokkumängus sooritada riigi julgeoleku vastaseid kuritegusid”.

12.3.2013

86.

MUSAVI-TABAR, Seyyed Reza

 

Shirazi revolutsioonilise prokuratuuri ülem. Vastutav poliitaktivistide, ajakirjanike, inimõiguste kaitsjate, baha'ide ja meelsusvangide ebaseaduslike vahistamiste ning väärkohtlemise eest; neid ahistati, piinati, kuulati üle ja neile ei võimaldatud advokaadi kasutamist ega nõuetekohast menetlust. Musavi-Tabar allkirjastas kohtuotsuseid kurikuulsas kinnipidamiskeskuses nr 100 (meestevangla), sealhulgas otsuse hoida baha'ist naisvangi Raha Sabetit kolm aastat üksikvangistuses.

12.3.2013

▼M4

87.

KHORAMABADI, Abdolsamad

„Kriminaalse olemusega juhtumite kindlakstegemise komisjoni” ülem

Abdolsamad Khoramabadi on „kriminaalse olemusega juhtumite kindlakstegemise komisjoni” ülem; see on valitsusorganisatsioon, mis vastutab interneti tsensuuri ja küberkuritegevuse vastase tegevuse eest. Komisjon määratles tema juhtimisel „küberkuritegevuse” mitme ähmase kategooria abil, millega kriminaliseeriti sellise infosisu loomine ja avaldamine, mida valitsev kord peab ebasobivaks. Ta on vastutav arvukate opositsiooni veebilehtede, elektrooniliste ajalehtede, blogide, inimõiguste kaitsmisega tegelevate valitsusväliste organisatsioonide veebilehtede ning Google’i ja Gmaili veebilehe piiramise ja blokeerimise eest alates 2012. aasta septembrist. Tal ja kõnealusel komisjonil oli aktiivne roll blogija Sattar Beheshti surmas; Beheshti suri 2012. aasta novembris vahi all olles. Seega on tema juhitav komisjon otseselt vastutav inimõiguste süstemaatilise rikkumise eest, eelkõige keelates ja filtreerides üldsusele mõeldud veebilehti ning takistades aeg-ajalt internetile juurdepääsu üldiselt.

12.3.2013



Üksused

 

Nimi

Tuvastamis-andmed

Põhjendus

Nimekirja kandmise kuupäev

▼M6

1.

Organiseeritud kuritegevuse uurimise keskus (teise nimega küberkuritegude amet või küberpolitsei)

Asukoht: Teheran, Iraani veebisait: http://www.cyberpolice.ir

Iraani küberpolitsei, mis loodi 2011. aastal, on Iraani Islamivabariigi politsei üksus, mille juht on Esmail Ahmadi-Moqaddam (loetellu kantud). Ahmadi-Moqaddam rõhutas, et küberpolitsei võtab sihikule revolutsioonivastased ja dissidentlikud rühmitused, kes kasutasid 2009. aastal internetipõhiseid sotsiaalseid võrgustikke selleks, et algatada proteste president Mahmoud Ahmadinejadi tagasivalimise vastu. 2012. aasta jaanuaris andis küberpolitsei internetikohvikutele välja uued juhised, milles nõutakse, et kasutajad peavad esitama oma isikuandmed, mida kohvikupidajad peavad säilitama kuus kuud; samuti peavad kohvikupidajad säilitama andmed külastatud veebisaitide kohta. Eeskirjades nõutakse ka seda, et kohvikupidajad paigaldaksid valvekaamerad ja säilitaksid nende lindistusi kuus kuud.

Nende uute eeskirjade abil võidakse luua logiraamat, mida ametivõimud saavad kasutada selleks, et jõuda jälile aktivistidele või mis tahes isikutele, keda peetakse ohuks riigi julgeolekule. 2012. aasta juunis teatas Iraani meedia, et küberpolitsei käivitab virtuaalsete privaatvõrkude mahasurumise aktsiooni. 30. oktoobril 2012 vahistas küberpolitsei ilma kohtuotsuseta blogija Sattar Beheshti riigi julgeoleku vastase tegevuse eest sotsiaalsetes võrgustikes ja keskkonnas Facebook. Beheshti oli kritiseerinud oma blogis Iraani valitsust. Ta leiti surnuna oma vangikongist 3. novembril 2012 ja usutakse, et küberpolitsei töötajad piinasid ta surnuks.

 

Top