EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62003CJ0402

Kohtuotsuse kokkuvõte

Keywords
Summary

Keywords

1. Õigusaktide ühtlustamine – Tootevastutus – Direktiiv 85/374

(Nõukogu direktiiv 85/374, artiklid 1 ja 3)

2. Õigusaktide ühtlustamine – Tootevastutus – Direktiiv 85/374

(Nõukogu direktiiv 85/374, artikkel 13)

3. Eelotsuse küsimused – Tõlgendamine – Tõlgendavate kohtuotsuste ajaline mõju

(EÜ artikkel 234)

Summary

1. Direktiivi 85/374 liikmesriikide tootevastutust käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta tuleb tõlgendada nii, et sellega on vastuolus siseriiklik õigusnorm, mille kohaselt tarnijale läheb lisaks direktiivi artikli 3 lõikes 3 ammendavalt loetletud juhtudele üle direktiivis sätestatud ja tootjale pandud mittesüüline vastutus.

Kuna direktiiv näeb sellega reguleeritud küsimuse osas ette täieliku ühtlustamise, tuleb selle artiklites 1 ja 3 sätestatud vastutavate isikute määratlust lugeda ammendavaks. Seega, kuna direktiivi artikli 3 lõige 3 näeb ette tarnija vastutuse vaid juhul, kui tootjat ei ole võimalik kindlaks teha, laiendab siseriiklik õigusnorm, mis näeb ette, et tarnija vastutab kannatanute ees toote puuduste eest vahetult, nende vastutavate isikute ringi.

(vt punktid 33–34, 37, 45 ja resolutiivosa)

2. Direktiivi 85/374 liikmesriikide tootevastutust käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta tuleb tõlgendada nii, et sellega ei ole vastuolus siseriiklik õigusnorm, mille kohaselt tarnijale läheb tingimusteta üle tootja süüline vastutus, kuna vastavalt nimetatud direktiivi artiklile 13 ei välista selles sätestatud kord lepingust tuleneva vastutuse või lepinguvälise vastutuse kohaldamist, niivõrd kuivõrd see põhineb muudel alustel, nagu vastutus varjatud puuduste eest või süü.

(vt punktid 47–48 ja resolutiivosa)

3. Euroopa Kohus võib vaid erandjuhtudel, kohaldades ühenduse õiguskorra olemuslikku õiguskindluse üldpõhimõtet, piirata kõikide asjaomaste isikute tuginemist sättele, mida ta on tõlgendanud eesmärgiga muuta heas usus väljakujunenud õigussuhteid. Sellise piiramise otsustamiseks peab olema täidetud kaks peamist tingimust, s.o huvitatud isikute heausksus ja oluliste häirete oht.

Kui siseriiklikud õigusnormid näevad vastupidi direktiivis 85/374 liikmesriikide tootevastutust käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta kehtestatule ette direktiivis sätestatud ja tootjale pandud mittesüülise vastutuse ülemineku tarnijale, välistab asjaolu, et samas õiguskorras on kehtestatud regressinõude esitamise kord, mis võimaldab tarnijal, kes hüvitas kannatanule puudustega tootega põhjustatud kahju, esitada tootja vastu regressinõude, et kahjustataks õiguskindlust. Neil asjaoludel ei saa ühenduse kohus rahuldada nõuet piirata ajaliselt nimetatud direktiivi tõlgendamiseks esitatud eelotsusetaotluse suhtes tehtud kohtuotsuse mõju.

(vt punktid 51–53)

Top