Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eurosüsteemi rahapoliitika raamistiku rakendamine

Eurosüsteemi rahapoliitika raamistiku rakendamine

 

KOKKUVÕTE:

suunis (EL) 2015/510 eurosüsteemi rahapoliitika raamistiku rakendamise kohta

MIS ON SUUNISE EESMÄRK?

Selles on sätestatud ühetaolised eeskirjad eurosüsteemi rahapoliitika rakendamiseks Euroopa Liidu (EL) liikmesriikides, mille rahaühik on euro.

PÕHIPUNKTID

Oma esmase eesmärgi – hindade stabiilsuse säilitamine euroalal tervikuna – saavutamiseks kasutab eurosüsteem rahapoliitika instrumente ja menetlusi. Need tagavad õigusraamistiku rahapoliitiliste otsuste rakendamiseks.

Suunis hõlmab eurosüsteemi rahapoliitika instrumente ja menetlusi.

  • Rahapoliitika instrumendid on:
    • avaturuoperatsioonid, mille eesmärk on intressimäärade suunamine, rahapakkumise reguleerimine finantsturul ja euroala rahapoliitika kursist märku andmine;
    • püsivõimalused, mille eesmärk on lisada ja vähendada üleöölikviidsust;
    • kohustusliku reservi nõuded (kohustusliku reservi minimaalne summa, mida kommertspank peab hoidma keskpangas), mis on sätestatud määruses (EÜ) nr 2531/98 ja määruses (EL) nr 2021/378 (vt kokkuvõte).
  • Eurosüsteemi avaturuoperatsioonid viiakse läbi pakkumismenetluste* või kahepoolsete menetluste abil, kus riigi keskpank või asjakohasel juhul Euroopa Keskpank (EKP) tegeleb otse ainult ühe või mitme osapoolega*, väärtpaberibörside või turuesindajate vahendusel pakkumismenetlust kasutamata.

Kõlblikud osapooled

Eurosüsteemi rahapoliitika operatsioonide* osapooled peavad nendes operatsioonides osalemiseks vastama järgmistele tingimustele:

  • täidavad Eurosüsteemi kohustusliku reservi nõudeid;
  • nende üle teostab järelevalvet asjaomane järelevaataja direktiivi 2013/36/EL (krediidiasutuste usaldatavusnõuete täitmise järelevalve kohta) (vt kokkuvõtet) ja määruse (EL) nr 575/2013 (krediidiasutuste suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta) (vt kokkuvõtet) kohaselt;
  • nad on kindlal finantsalusel;
  • vastavad kõikidele Euroopa Keskpanga või riigi keskpanga poolt täpsustatud lepingutingimustele.

Kõlblikud varad

Eurosüsteemi krediidioperatsioonides osalemiseks peavad osapooled tagama eurosüsteemile varad, mis on selliste operatsioonide tagatisena aktsepteeritavad. Varade kõlblikkust hindavad riikide keskpangad vastavalt ühtses raamistikus määratletud tingimustele, mis on ühised kõigile eurosüsteemi krediidioperatsioonidele.

Sanktsioonid osapoole kohustuste rikkumise korral

Eurosüsteem võib rakendada nii rahalisi kui ka mitterahalisi karistusi osapoolte suhtes, kes rikuvad kohustusliku reservi nõudeid ega täida rakenduseeskirju.

Valikulised meetmed

Eurosüsteem võib otsustada võtta järgmisi meetmeid, kui tal on kahtlusi osapoole finantssuutlikkuse suhtes või muid põhjendatud kahtlusi:

  • peatada, piirata või lõpetada osapoole juurdepääsu oma rahapoliitika operatsioonidele, sealhulgas juhul, kui omavahendite nõuded ei ole täidetud või kui teave kapitali või finantsvõimenduse suhtarvude kohta on mittetäielik või seda ei tehta kättesaadavaks;
  • lükata tagasi varad või piirata nende kasutamist, kui ta leiab, et emissioon, emitent, krediidisaaja või garant ei vasta süsteemi krediidikvaliteedi nõuetele või kui mõne osapoole suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid või tema juurdepääs eurosüsteemi rahapoliitika operatsioonidele on peatatud, piiratud või lõpetatud;
  • piirata osapoolte juurdepääsu eurosüsteemi rahapoliitika operatsioonidele, kui asjaomased asutused leiavad, et nad ei ole oma kohustusi täitnud või tõenäoliselt ei täida neid.

Suunis sisaldab ka mitmeid eeskirju, mis reguleerivad EKP lepingulisi või regulatiivseid sätteid, mis on ühised kõigile eurosüsteemi rahapoliitika operatsioonidele, teabe jagamist ning rahapesu ja terrorismi rahastamise vastastele õigusaktidele vastavust.

MIS AJAST SUUNIST KOHALDATAKSE?

Suunist kohaldatakse alates 1. maist 2015, välja arvatud artikkel 142 (likviidsustoetus varaga tagatud väärtpaberite osas), mida kohaldatakse alates 1. novembrist 2015.

TAUST

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 127 lõikes 1 sätestatakse, et Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) eesmärk on säilitada hindade stabiilsus.

Euroopa Liidu lepingu artikli 127 lõikes 2 sätestatakse, et EKPSi põhiülesanded on

  • määratleda ELi rahapoliitika ja seda rakendada;
  • sooritada välisvaluutaoperatsioone;
  • hoida ja hallata liikmesriikide ametlikke välisvaluutareserve;
  • edendada maksesüsteemide tõrgeteta toimimist.

EKPSi ja EKP põhikirjas sätestatakse, et

  • EKP ja riikide keskpangad võivad teha vabaturu- ja krediiditehinguid;
  • EKP võib nõuda, et liikmesriikide krediidiasutused hoiaksid EKP ja riikide keskpankade kontodel miinimumreserve vastavalt rahapoliitika eesmärkidele.

PÕHIMÕISTED

Pakkumismenetlus. Menetlus, mille abil eurosüsteem lisab turule likviidsust või kõrvaldab seda nii, et RKP sõlmib tehinguid, aktsepteerides pakkumisi, mida osapooled on pärast avalikku teadet esitanud.
Osapool. Asutus, mis vastab eurosüsteemi kõlblikkuskriteeriumidele, et osaleda rahapoliitika operatsioonides.
Rahapoliitika operatsioonid. Avaturutehingud ja püsivahendid.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Keskpanga 19. detsembri 2014. aasta suunis (EL) 2015/510 eurosüsteemi rahapoliitika raamistiku rakendamise kohta (EKP/2014/60) (ELT L 91, 2.4.2015, lk 3–135)

Suunise (EL) 2015/510 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VIII jaotis – Majandus- ja rahapoliitika – 2. peatükk – Rahapoliitika – Artikkel 127 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 105) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 102–103)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – protokoll (nr 4) Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja kohta (ELT C 202, 7.6.2016, lk 230–250)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 575/2013 krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta ja määruse (EL) nr 648/2012 muutmise kohta (ELT L 176, 27.6.2013, lk 1–337)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/36/EL, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ (ELT L 176, 27.6.2013, lk 338–436)

Vt konsolideeritud versioon.

Nõukogu 23. novembri 1998. aasta määrus (EÜ) nr 2531/98 kohustuslike reservide kohaldamise kohta Euroopa Keskpanga poolt (EÜT L 318, 27.11.1998, lk 1–3)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 29.06.2023

Top