Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Läänemere kalanduse ja merekaitse leping

Läänemere kalanduse ja merekaitse leping

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 439/2009 ELi ja Venemaa vahelise kalandusalase koostöö ja Läänemere elusressursside kaitse lepingu sõlmimise kohta

ELi ja Venemaa vahelise kalandusalase koostöö ja Läänemere elusressursside kaitse leping

MIS ON KÄESOLEVA LEPINGU JA MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Lepingu eesmärk on tagada õiglase ja vastastikuse kasu põhimõtet järgiv tihe koostöö ELi ja Venemaa vahel, et kaitsta, säästvalt kasutada ja majandada Läänemere kalavarusid, mis rändavad kahe lepinguosalise ainuõigusliku kalastusvööndi vahel, ning nendega seotud ja neist sõltuvaid kalavarusid.
  • Sellega asendatakse selle aluseks olnud Gdanski konventsioon.
  • Määrusega kinnitatakse lepingu sõlmimist Euroopa Ühenduse (praeguse ELi) nimel.

PÕHIPUNKTID

Põhimõtted ja menetlused

Lepinguga tagatakse koostöö lepinguosaliste vahel seoses kalavarudega, mis rändavad nende majandusvööndite* vahel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsiooni kohaselt. Lepinguga kehtestatakse selle koostööga seotud põhimõtted ja menetlused, sealhulgas

  • ühised korraldusmeetmed;
  • litsentsimiskord;
  • kaitse- ja majandamismeetmete ning muude kalandusõiguse normide täitmine;
  • kontrolli ja rakendamise alane koostöö;
  • kontrollimised;
  • laevade arestimine ja kinnipidamine;
  • teaduskoostöö ning
  • koostöö anadroomsete ja katadroomsete liikide*kaitseks.

Ühine Läänemere kalanduskomitee

Lepinguga nähakse ette, et lepinguosalised moodustavad ühiskomitee, et tagada käesoleva lepingu eesmärkide saavutamine. Komitee arutab kõiki käesoleva lepingu reguleerimisala ja kohaldamisega seotud küsimusi ning esitab lepinguosalistele soovitusi. Komitee tegeleb eelkõige järgmisega:

  • uurib Läänemere kalavarude ning nende püüdmise arengut ja dünaamikat;
  • jälgib lepingu rakendamist, tõlgendamist ja tõrgeteta toimimist, eriti seoses kontrolli ja rakendamist ning laevade kontrolli käsitlevate sätetega;
  • tagab koostöö kalanduse valdkonnas vastastikust huvi pakkuvates küsimustes;
  • tegutseb käesoleva lepingu tõlgendamise või kohaldamisega seotud vaidluste rahumeelse lahendamise foorumina.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust ja lepingut kohaldatakse alates 4. juunist 2009.

TAUST

ELi ja Venemaa vahelised poliitilised, kultuurilised ja majandussuhted põhinevad partnerlus- ja koostöölepingul.

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Majandusvöönd: rannikuäärse riigi jurisdiktsiooni alla jäävast territoriaalmerest kaugemalolev ja sellega külgnev ala, mille suhtes on kõnealusel riigil eriõigusi.
Anadroomsed ja katadroomsed liigid: mereelustik, mis liigub paljunemiseks mere- ja magevee vahel.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 23. märtsi 2009. aasta määrus (EÜ) nr 439/2009 Euroopa Ühenduse ja Venemaa Föderatsiooni valitsuse vahelise kalandusalase koostöö ja Läänemere elusressursside kaitse lepingu sõlmimise kohta (ELT L 129, 28.5.2009, lk 1)

Euroopa Ühenduse ja Venemaa Föderatsiooni valitsuse vaheline kalandusalase koostöö ja Läänemere elusressursside kaitse leping (ELT L 129, 28.5.2009, lk 2–7)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 20. detsembri 2004. aasta otsus 2004/890/EÜ Euroopa Ühenduse taganemise kohta Läänemere ning Suur- ja Väike-Belti vete elusressursside püügi ja kaitse konventsioonist (ELT L 375, 23.12.2004, lk 27)

Nõukogu 23. märtsi 1998. aasta otsus 98/392/EÜ, mis käsitleb 10. detsembri 1982. aasta Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsiooni ja selle XI osa rakendamist käsitleva 28. juuli 1994. aasta lepingu sõlmimist Euroopa Ühenduse poolt (EÜT L 179, 23.6.1998, lk 1–2)

Otsuse 98/392/EÜ järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsioon ja selle XI osa rakendusleping – Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsioon (EÜT L 179, 23.6.1998, lk 3–134)

Ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Venemaa Föderatsiooni vaheline partnerluse sõlmimist käsitlev partnerlus- ja koostööleping. 1. protokoll söe- ja teraseküsimuste siderühma asutamise kohta, 2. protokoll vastastikuse haldusabi kohta tolliõiguse õigeks kohaldamiseks. Lõppakt (EÜT L 327, 28.11.1997, lk 3–69)

Läänemere ning Suur- ja Väike-Belti vete elusressursside püügi ja kaitse konventsioon (EÜT L 237, 26.8.1983, lk 5–8)

Viimati muudetud: 08.01.2019

Top