EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Maksuvaidluste lahendamise mehhanismid

Maksuvaidluste lahendamise mehhanismid

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv (EL) 2017/1852 – ELi maksuvaidluste lahendamise süsteem

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiivi eesmärk on parandada ELi riikidevaheliste maksulepingutega seotud vaidluste lahendamise süsteemi, andes seeläbi nii kodanikele kui ka ettevõtjatele suurema kindluse ja ajakohasemad otsused.

Selles käsitletakse eelkõige topelt- ja mitmekordse maksustamisega seotud vaidlusi, kus kaks või enam riiki esitavad nõude maksustada sama tulu või kasumit.

See tugineb 1990. aasta topeltmaksustamise kõrvaldamise konventsioonil, mis piirdub vaid siirdehindadega seotud vaidluste ja püsivale tegevuskohale kasumi jaotamisega (tuntud ka kui liidu vahekohtu konventsioon).

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

Direktiivi kohaldatakse kõigi maksumaksjate suhtes, kellele kohalduvad kahepoolsete maksulepingute või liidu vahekohtu konventsiooniga hõlmatud tulu- ja kapitalimaksud.

Lahendamise menetlus

Vastastikuse kokkuleppe menetlus

Esimese sammuna esitab hageja asjaomaste ELi riikide maksuhalduritele kaebuse. Pädevad asutused peaksid püüdma jõuda kaebuse osas vastastikusele kokkuleppele kahe aasta jooksul pärast kaebuse vastuvõtmist maksuhalduri poolt.

Vaidluste vahekohtumenetlus

Vaidluse lahendamiseks moodustatakse nõuandekomisjon, kui:

  • kaebus lükatakse tagasi ühe asjaomase ELi riigi poolt:

Hageja võib esitada taotluse nõuandekomisjoni moodustamiseks, kui üks vaidlusega seotud ELi riikidest lükkab kaebuse tagasi. Nõuandekomisjon võtab vastu otsuse kaebuse kõlblikkuse ja vastuvõetavuse kohta kuue kuu jooksul alates kaebuse tagasilükkamisest, mis on asjaomaste riikide jaoks siduv.

  • kaebust ei lahendata kahe aasta jooksul alates selle vastuvõtmisest:

Nõuandekomisjon tuleb luua, kui vaidluses osalevate ELi riikide maksuhaldurid ei jõudnud kokkuleppele topeltmaksustamise likvideerimises kahe aasta jooksul pärast kaebuse vastuvõtmist. Nõuandekomisjon peab esitama oma arvamuse vaidluse lahendamise kohta hiljemalt kuus kuud pärast komisjoni moodustamist asjaomaste riikide poolt.

Asjaomased riigid võivad otsustada luua nõuandekomisjoni asemel alternatiivse vaidluste lahendamise komisjoni, mis erineb nõuandekomisjonist koosseisu ja vormi poolest. Asjaomased riigid võivad vastu võtta nõuandekomisjoni või vajaduse korral alternatiivse vaidluste lahendamise komisjoni arvamusest lahkneva otsuse. Kui nad ei jõua kokkuleppele selles, kuidas vaidlust lahendada, on kõnealune arvamus neile siduv.

Aruanne

Euroopa Komisjon peab hindama direktiivi rakendamist ja esitama selle kohta nõukogule aruande 30. juuniks 2024.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 3. novembrist 2017. See tuleb ELi riikides seadusena vastu võtta hiljemalt 30. juuniks 2019.

TAUST

Piiriülene topeltmaksustamine tekib, kui kaks eri riiki maksustavad ettevõtja sama tulu või kapitali. See pidurdab tõsiselt piiriülest äritegevust, toob kaasa majanduslikke moonutusi ja sel on negatiivne mõju piiriülestele investeeringutele.

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 10. oktoobri 2017. aasta direktiiv (EL) 2017/1852 maksuvaidluste lahendamise mehhanismide kohta Euroopa Liidus (ELT L 265, 14.10.2017, lk 1–14)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Konventsioon 90/436/EMÜ seotud ettevõtjate kasumi korrigeerimisel tekkiva topeltmaksustamise kõrvaldamise kohta – Lõppakt – Ühisdeklaratsioonid – Ühepoolsed deklaratsioonid (EÜT L 225, 20.8.1990, lk 10–24)

Konventsiooni hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 06.02.2018

Top