Stabiliseerimis- ja assotsieerimisleping Albaaniaga
KOKKUVÕTE:
stabiliseerimis- ja assotsieerimisleping Euroopa ühenduste ja Albaania vahel
otsus 2009/332/EÜ, Euratom, millega sõlmitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisleping Euroopa ühenduste ja Albaania vahel
MIS ON OTSUSE JA LEPINGU EESMÄRK?
Otsus tähistab Euroopa Liidu (ELi) stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu sõlmimist Albaaniaga.
Lepingu eesmärgid on
- toetada Albaania jõupingutusi demokraatia ja õigusriigi tugevdamisel;
- aidata kaasa Albaania poliitilise, majandusliku ja institutsioonilise stabiilsuse saavutamisele ning piirkonna stabiliseerimisele;
- luua asjakohane raamistik poliitilisele dialoogile, mis võimaldab arendada tihedaid poliitilisi suhteid ELi ja Albaania vahel;
- toetada Albaania püüdlusi oma majandusliku ja rahvusvahelise koostöö arendamisel, sealhulgas oma õigusaktide parema ühtlustamise abil ELi omadega;
- toetada Albaania jõupingutusi, et viia lõpule üleminek toimivale turumajandusele;
- edendada harmoonilisi majandussuhteid ja arendada järk-järgult vabakaubanduspiirkonda ELi ja Albaania vahel;
- edendada piirkondlikku koostööd kõigis selle lepinguga hõlmatud valdkondades.
PÕHIPUNKTID
Leping sisaldab kümmet rubriiki.
1.
ÜldpõhimõttedStabiliseerimis- ja assotsieerimisleping põhineb mitmel olulisel põhimõttel. Albaania nõustub:
- austama demokraatlikke põhimõtteid ja inimõigusi, rahvusvahelist õigust ja rahvusvahelisi õigusakte ning turumajanduse põhimõtteid;
- tegema koostööd ja võitlema massihävitusrelvade ja nende kandevahendite leviku vastu, sealhulgas:
- astuma samme kõigi asjakohaste rahvusvaheliste dokumentide allkirjastamiseks, ratifitseerimiseks või vajaduse korral nendega ühinemiseks ja nende täielikuks rakendamiseks;
- looma tõhusa riikliku ekspordikontrollisüsteemi, kontrollima massihävitusrelvadega seotud kaupade eksporti ja transiiti, sealhulgas massihävitusrelvade lõppkasutuse kontroll kahese kasutusega tehnoloogiate puhul, ning rakendama tõhusaid karistusi ekspordikontrolli eeskirjade rikkumise eest;
- võitlema terrorismi vastu ja täitma selles valdkonnas rahvusvahelisi kohustusi;
- edendama rahvusvahelist ja piirkondlikku rahu, stabiilsust ning tugevdama koostööd ja heanaaberlikke suhteid piirkonnas, sealhulgas:
- arendama ühist huvi pakkuvaid projekte;
- tegema asjakohasel määral vastastikuseid soodustusi seoses isikute, kaupade, kapitali ja teenuste vaba liikumisega.
2.
Poliitiline dialoogPoliitilist dialoogi lepinguosaliste vahel arendatakse edasi. See soodustab
- Albaania täielikku integreerumist demokraatlike riikide ühendusse ja järk-järgulist lähenemist ELile;
- lepinguosaliste seisukohtade suuremat lähendamist rahvusvahelistes küsimustes;
- piirkondliku koostöö ja heanaaberlike suhete arendamist;
- ühiste vaadete kujunemist Euroopa julgeolekule ja stabiilsusele, sealhulgas ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitika valdkondades.
3.
Piirkondlik koostööAlbaanial tuleb:
- aktiivselt edendada piirkondlikku koostööd;
- pidada läbirääkimisi riikidega, kes on juba sõlminud stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu ELiga, et sõlmida kahepoolsed piirkondliku koostöö lepingud;
- jätkata piirkondlikku koostööd stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiga osalevate riikidega mõnes või kõigis käesoleva lepinguga hõlmatud koostöövaldkondades;
- sõlmida võimaluse korral koostöölepingud mis tahes ELi kandidaatriigiga, kes ei osale stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessis.
EL toetab oma tehnilise abi programmidega piirkondlikke või piiriüleseid projekte.
4.
Kaupade vaba liikumine- Lepinguosalised loovad kuni kümne aasta jooksul alates käesoleva lepingu jõustumisest järk-järgult kahepoolse vabakaubanduspiirkonna.
- Stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingus sätestatakse ELi ja Albaania kaupade tollitariifistiku maksumäärade ja kvootide väjendamine ja kaotamine.
5.
Töötajate liikumine, asutamisvabadus, teenuste osutamine ja kapitali liikumine- ELi riigis seaduslikult töötavaid Albaania kodanikke ei tohi diskrimineerida võrreldes asjaomase riigi kodanikega.
- Tuleb kehtestada eeskirjad, millega kooskõlastatakse ELi liikmesriigi territooriumil seaduslikult töötavate Albaania kodanike ning nende seaduslikult liikmesriigis elavate pereliikmete sotsiaalkindlustussüsteemid.
- Ühe lepinguosalise territooriumil asuvatel äriühingutel (samuti tütarettevõtetel ja filiaalidel) võimaldatakse tegutseda teise lepinguosalise territooriumil samadel tingimustel kui sellel territooriumil asuvatel äriühingutel.
- Mõlemad lepinguosalised peavad võtma meetmeid, et järk-järgult võimaldada oma äriühingutel või kodanikel teenuste osutamist teise lepinguosalise territooriumil.
- ELi ja Albaania vahelisi makseid ja ülekandeid, mis on seotud maksebilansi jooksevkontoga, tuleb lubada teha vabalt konverteeritavas valuutas.
6.
Riigi õigusaktide vastavusse viimine ELi õigusaktidega- Albaania nõustub tagama, et tema praegused ja tulevased õigusaktid viiakse järk-järgult vastavusse ELi õigustikuga ning tagab nende nõuetekohase rakendamise ja täitmise.
- Mõlemad pooled on seotud ELi õigusest lähtuvate konkurentsieeskirjadega, mis on seotud meetmetega, mis võivad mõjutada kaubavahetust kahe poole vahel.
7.
Õigus, vabadus ja turvalisusStabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga rõhutatakse õigusriigi tähtsust ja institutsioonide tugevdamist kõigil tasanditel. Koostöö keskendub mitmele konkreetsele valdkonnale, sealhulgas:
- kohtuasutuste sõltumatus ja nende tõhususe parandamine ning õiguskaitseasutuste töötajate väljaõppe;
- viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne;
- ebaseadusliku rände ennetamine ja kontrollimine;
- organiseeritud kuritegevuse, korruptsiooni, terrorismi ja muu ebaseadusliku tegevuse ennetamine ja selle vastu võitlemine.
8.
KoostööpoliitikaEL ja Albaania seavad sisse tiheda koostöö paljudes poliitikavaldkondades, mille eesmärk on aidata kaasa Albaania arengule ja kasvupotentsiaalile.
9.
Finantskoostöö- Selle lepingu eesmärkide saavutamiseks võib Albaania saada ELilt rahalist abi toetuste ja laenudena, sealhulgas laenuna Euroopa Investeerimispangast.
10.
JärelevalveLepinguga luuakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisnõukogu, kes teostab järelevalvet lepingu kohaldamise ja rakendamise üle. Teda abistab stabiliseerimis- ja assotsieerimiskomitee, kuhu kuuluvad ühelt poolt ELi Nõukogu ja Euroopa Ühenduste Komisjoni esindajad ning teiselt poolt Albaania valitsuse esindajad.
MIS AJAST OTSUST JA LEPINGUT KOHALDATAKSE?
Otsust kohaldatakse alates 26. veebruarist 2009 ja lepiingut alates 1. aprillist 2009.
TAUST
Lisateave:
PÕHIDOKUMENDID
Stabiliseerimis- ja assotsieerimisleping ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Albaania Vabariigi vahel - Protokollid - Deklaratsioonid (ELT L 107, 28.4.2009, lk 166–502)
Konventsiooni hilisemad muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
Nõukogu ja komisjoni 26. veebruari 2009. aasta otsus 2009/332/EÜ, Euratom stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu sõlmimise kohta ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Albaania Vabariigi vahel (ELT L 107, 28.4.2009, lk 165)
SEONDUVAD DOKUMENDID
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: 2018. aasta teatis ELi laienemispoliitika kohta (COM (2018) 450 final, 17.4.2018)
Komisjoni talituste töödokument „2018. aasta aruanne Albaania kohta“, mis kuulub järgmise dokumendi juurde: komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: 2018. aasta teatis ELi laienemispoliitika kohta (SWD(2018) 151 final, 17.4.2018)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 231/2014, millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend (IPA II) (ELT L 77, 15.3.2014, lk 11–26)
Teave ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Albaania Vabariigi vahelise stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu jõustumise kuupäeva kohta (ELT L 104, 24.4.2009, lk 57)
Viimati muudetud: 05.04.2019