Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tsiviillennunduses toimunud juhtumid – teatamine, analüüs ja järelmid

Tsiviillennunduses toimunud juhtumid – teatamine, analüüs ja järelmid

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 376/2014 – tsiviillennunduses toimunud õnnetustest ja juhtumitest teatamine, nende analüüs ja järelmid

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Määruse (EL) nr 376/2014 eesmärk on suurendada lennundusohutust Euroopa Liidus (EL) ja kogu maailmas, tagades asjakohase tsiviillennundusega seotud ohutusteabe edastamise, kogumise, talletamise, kaitsmise, vahetamise, levitamise ja analüüsimise.
  • Seda muudeti määrusega (EL) 2018/1139, millega täiendati lennundusohutust käsitlevaid õigusakte ja muudeti Euroopa Liidu Lennundusohutusameti (EASA) volitusi (vt kokkuvõte).

PÕHIPUNKTID

Määrusega sätestatakse eeskirjad järgmiste kohta:

  • teatamine juhtumitest, mis võivad ohustada õhusõidukit, selles olevaid isikuid ja mis tahes muid isikuid, seadmeid või seadeldisi, mis mõjutavad õhusõidukite käitamist;
  • teatamine muust sellega seotud asjakohasest ohutusteabest.

Kohustuslik teatamine

  • Määruses loetletud esmatasandi lennundustöötajad peavad teatama juhtumitest, mis võivad oluliselt ohustada lennundusohutust. Need on seotud järgmisega:
    • õhusõiduki käitamine (nt lennu ajal esinevad ja kokkupõrkejuhtumid);
    • õhusõiduki tehniline seisukord, hoolduskorraldus ja remont (nt konstruktsioonidefektid ning süsteemide rikked);
    • aeronavigatsiooniteenused ja -rajatised (nt kokkupõrge, kokkupõrkeoht või potentsiaalne kokkupõrkeoht);
    • lennuväli ja maapealsed teenused (nt reisijate, pagasi, posti ja kauba käitlus).
  • Kohustusliku teatamise süsteemide raames teatatavate juhtumite igakülgne ja üksikasjalik loetelu on rakendusaktis, rakendusmääruses (EL) 2015/1018.
  • Iga juhtumi puhul peavad vastutavad isikud (nt lendur, lennujuht või isik, kes kirjutab alla õhusõiduki lennukõlblikkuse sertifikaadile) ja organisatsioonid teatama nendest juhtumitest 72 tunni jooksul alates hetkest, mil nad said juhtumist teada, välja arvatud juhul, kui seda takistavad erakorralised asjaolud.

Teatamissüsteem

  • Kõik ELi liikmesriikides asutatud organisatsioonid peavad kehtestama kohustusliku ja vabatahtliku teatamise süsteemid teatatud juhtumite kohta andmete kogumise, hindamise, töötlemise, analüüsimise ja talletamise jaoks.
  • Kõik liikmesriigid ja EASA peavad kehtestama kohustusliku ja vabatahtliku teatamise süsteemid teatatud juhtumite (sh neile organisatsioonide poolt teatatud juhtumite) kohta andmete kogumise, hindamise, töötlemise, analüüsimise ja talletamise jaoks.
  • Väikestel organisatsioonidel võib lubada kehtestada juhtumite üksikasjade kogumise ja talletamise lihtsustatud süsteemid.

Ohutusega seotud vahejuhtumite ja soovituste talletamine

  • Iga liikmesriik ja EASA peavad esitama juhtumite kohta kogutud teabe Euroopa kesksesse andmekogusse, mida haldab Euroopa Komisjon.
  • Euroopa keskne andmekogu sisaldab ka lennuohutusalaseid soovitusi (määruse (EL) nr 996/2010 artikkel 17 – vt kokkuvõte), mida annavad liikmesriikide lennuõnnetuste uurimisorganid (artikkel 4).
  • Rakendusotsuses (EL) 2019/1128 sätestatakse Euroopa keskse andmekogu haldamise kord ning nõutakse muu hulgas, et kõik seal sisalduvad lennundusohutusalased soovitused ja neile antud vastused tehakse üldsusele kättesaadavaks avaliku veebisaidi kaudu.

Riski klassifitseerimine

  • Määrust (EL) nr 376/2014 täiendatakse delegeeritud õigusaktiga – delegeeritud määrusega (EL) 2020/2034, mis jõustus 31. detsembril 2020.
  • Selles sätestatakse Euroopa ühine riskiklassifitseerimissüsteem*, mis on määratletud kui juhtumi üldise ohutusriski kategoriseerimise meetod, et määrata kindlaks, missugune on selle halvim tõenäoline tagajärg ja kui lähedal juhtumi tagajärg sellele oli.
  • Üldeesmärk on määrata kindlaks juhtumi ohutusrisk ja aidata seeläbi asjaomastel üksustel juhtumit hinnata ja otsustada, kuhu on kõige tarvilikum jõupingutusi suunata, et ennetada selle kordumist.
  • Rakendusmääruses (EL) 2021/2082 sätestatakse Euroopa ühise riskiklassifitseerimissüsteemi rakendamise kord.

Teabevahetus ja juurdepääs ühise riskiklassifitseerimissüsteemi andmetele

  • Euroopa ühise riskiklassifitseerimissüsteemi kaudu võimaldavad ELi liikmesriigid ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) riigid EASA-le juurdepääsu lennundusohutusalasele teabele, mis on talletatud nende vastavates andmebaasides.
  • Riskiklassifitseerimissüsteemi teabele juurdepääsu reguleeritakse rangete konfidentsiaalsuse ja andmekaitse eeskirjadega. ELi kõigil lennuõnnetuste uurimisorganitel ja üksnes isikul või organisatsioonil, kellele on tehtud ülesandeks tsiviillennundusohutuse reguleerimine ELis, peab olema täielik juurdepääs Euroopa keskses andmekogus hoitavale teabele juhtumite kohta.
  • Määruses (EL) nr 376/2014 loetletud huvitatud isikud võivad teatud tingimustel taotleda ja saada riskiklassifitseerimissüsteemis sisalduvat teavet.

Konfidentsiaalsus ja teabeallika kaitse

  • Teadete käsitlemine tuleb korraldada selliselt, et hoitakse ära teabe kasutamine muul kui ohutuse otstarbel.
  • Õiglase suhtumise edendamiseks tuleb ette näha kaitsemeetmed, et hoida teataja ja juhtumi teates nimetatud isikute konfidentsiaalsust. Selles kontekstis on ka ELi liikmesriikidel ja EMP riikidel kohustus määrata asutus, kes vastutab määruses (EL) nr 376/2014 sätestatud õiglase suhtumise rakendamise eest.
  • Tööandja ei tohi töötajaid mingil viisil diskrimineerida juhtumi ettekande põhjal. Määratletakse mõned erandid, näiteks töötaja tahtlik üleastumine või raske hooletus.
  • Välja arvatud juhul, kui siseriiklik kriminaalõigus näeb ette teisiti, ei saa liikmesriigid algatada teadete alusel menetlusi teabeallikate vastu ning menetluse puhul ei saa kasutada juhtumi kirjes kirjeldatud teavet teatajate ega teates nimetatud isikute vastu. Selle reegli kohaldamisel tehakse erand juhul, kui aset on leidnud ilmse riski tõsine eiramine ja selliste ametialaste kohustustega seotud meetmete täielik võtmata jätmine, mis on asjaolusid arvestades selgelt vajalikud ning millega otseselt põhjustatakse ilmset kahju inimesele või varale või millega märgatavalt kahjustatakse lennundusohutust.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Käesolevat määrust kohaldatakse alates 15. novembrist 2015.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Euroopa ühine riskiklassifitseerimissüsteem. Meetod, mida kasutatakse lennuohutust mõjutavast juhtumist tsiviillennundusele tuleneva riski hindamiseks ohutusriski punktisumma abil.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 376/2014, mis käsitleb tsiviillennunduses toimunud juhtumitest teatamist ning juhtumite analüüsi ja järelmeid, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 996/2010 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/42/EÜ ja komisjoni määrused (EÜ) nr 1321/2007 ja (EÜ) nr 1330/2007 (ELT L 122, 24.4.2014, lk 18–43)

Määruse (EL) nr 376/2014 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 26. novembri 2021. aasta rakendusmäärus (EL) 2021/2082, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 376/2014 rakendamise kord seoses Euroopa ühise riskiklassifitseerimissüsteemiga (ELT L 426, 29.11.2021, lk 32–40)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 6. oktoobri 2020. aasta delegeeritud määrus (EL) 2020/2034, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 376/2014 seoses Euroopa ühise riskiklassifitseerimissüsteemiga (ELT L 416, 11.12.2020, lk 1–10)

Komisjoni 1. juuli 2019. aasta rakendusotsus (EL) 2019/1128, milles käsitletakse Euroopa keskses andmekogus talletatud lennuohutusalastele soovitustele ja neile antud vastustele juurdepääsu õigusi ning millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2012/780/EL (ELT L 177, 2.7.2019, lk 112–113)

Komisjoni 29. juuni 2015. aasta rakendusmäärus (EL) 2015/1018, millega kehtestatakse tsiviillennunduse selliste juhtumiliikide loetelu, millest vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 376/2014 tuleb kohustuslikus korras teatada (ELT L 163, 30.6.2015, lk 1–17)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 30.05.2022

Top