EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kiiremad ja tõhusamad piiriülesed kriminaalasjade uurimised ELis

Kiiremad ja tõhusamad piiriülesed kriminaalasjade uurimised ELis

Euroopa uurimismääruse direktiivis on sätestatud uus kõikehõlmav süsteem, mis võimaldab ELi riikidel saada teistest ELi riikidest tõendeid rohkem kui ühe riigiga seotud kriminaalasjades.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/41/EL, mis käsitleb Euroopa uurimismäärust kriminaalasjades

KOKKUVÕTE

Käesoleva direktiivi eesmärk on lihtsustada ja kiirendada piiriüleste kriminaalasjade uurimist ELis. Direktiiviga kehtestatakse Euroopa uurimismäärus, mis võimaldab ühe liikmesriigi („taotlev riik”) õigusasutustel taotleda teiselt liikmesriigilt („täitjariik”) tõendite kogumist ja edastamist.

Kuna Euroopa uurimismäärus põhineb vastastikuse tunnustamise põhimõttel, on kõik ELi riigid põhimõtteliselt kohustatud saadud taotlust tunnustama ja täitma. Samuti tuleb seda teha kiiresti ja ilma täiendavate formaalsusteta.

Euroopa uurimismäärus hõlbustab kuritegude, sealhulgas korruptsiooni, ebaseadusliku uimastikaubanduse ja organiseeritud kuritegevusega seotud juhtumite lahendamist. Näiteks saaks Kreeka politsei paluda oma Ühendkuningriigi (1) kolleegidelt enda eest läbiotsimiste tegemist või tunnistajate ülekuulamist.

Euroopa uurimismäärus parandab asjaomast valdkonda käsitlevaid olemasolevaid ELi õigusakte, kehtestades nõutud tõendite kogumiseks ranged tähtajad ning piirates nende taotluste täitmisest keeldumise aluseid. Samuti vähendab see bürokraatiat, kuna näeb ametiasutustele tõendite kogumisel abi palumiseks ette kindla standardvormi.

Euroopa uurimismääruse põhiaspektid

  • ELi liikmesriigi õigusasutuse tehtud või kinnitatud otsus ühe või mitme uurimistoimingu tegemise kohta teises liikmesriigis eesmärgiga hankida tõendeid käesoleva direktiivi kohaselt;
  • võib olla välja antud ka selliste tõendite hankimiseks, mis on juba taotlust täitva riigi pädevate asutuste valduses;
  • võib olla välja antud kooskõlas liikmesriigis kohaldatava kaitseõigusega kahtlustatava või süüdistatava või kahtlustatava või süüdistatava nimel tegutseva advokaadi taotlusel;
  • ei tohi mõjutada inimõigusi ega õiguslikke põhimõtteid, näiteks õigust kaitsele kriminaalasjades;
  • hõlmab mistahes uurimistoiminguid, välja arvatud ühise uurimisrühma loomist;
  • võidakse välja anda taotleva riigi õiguse kohaselt kuriteona või seaduse-/õigusrikkumisena karistatava teo suhtes.

Toimingu täitmiseksonaega 90 päeva

Saanud uurimismääruse, peab täitjariik taotluse kiiresti täitma. Ta võib täitmisest keelduda vaid teatavatel tingimustel, näiteks kui taotlus on vastuolus riigis kehtivate õigusalaste aluspõhimõtetega või kahjustab riiklikke julgeolekuhuve. Kõikide taotluse täitmisega seonduvate toimingute kulud kannab täitjariik.

Taotlust täitev asutus võib Euroopa uurimismääruse asemel valida ka muu uurimistoimingu, kui ta usub, et see viib samade tulemusteni.

Euroopa uurimismäärus võimaldab ka:

  • vahistatud isikute ajutist üleviimist tõendite kogumiseks;
  • kahtlusaluste pangakontode või rahalise seisu kontrollimist;
  • varjatud uurimisi ja elektroonilise side pealtkuulamist;
  • meetmeid tõendite arestimiseks.

Seda direktiivi kohaldatakse kõikide ELi riikide, välja arvatud kohaldamisest loobunud Taani ja Iirimaa suhtes. Sellega asendatakse ELi vastastikuse õigusabi süsteemid, iseäranis 2000. aasta konventsioon Euroopa Liidu liikmesriikide vahelise vastastikuse õigusabi kohta kriminaalasjades ja raamotsus 2008/978/JSK Euroopa tõendikogumismääruse kohta.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Direktiiv 2014/41/EL

21.5.2014

22.5.2017

ELT L 130, 1.5.2014, lk 1-36

Parandus

-

-

ELT L 143, 9.6.2015, lk 16

Viimati muudetud: 10.09.2015



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Top